PROVINCIAAL NIEUWS f~jnl?alon— f het overhemd met de vele troeven GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT VUURWERK F0P-artike!en N00DWACHTPLICHT EN CIVIELE VERDEDIGING v-^TRICOT j Terneuzen Axel Hoek Nieuwvliel Sluiskil ONTEIGENINGSPROCEDURE GAAT NIET DOOR IJzendijke HOBBYHUIS VERMAST TWEEDE KAMER Tijdschrift Paladijn" Populariteit van de B.B. Rijdt veilig met melk] Donderdag 28 december 1965 DF VBIJF ZEEUW Pagina 3 (Adv.) Expositie van keramiek en schilderijen ,ter Nose" m Gisteravond heeft burgemees ter Rijpstra, in bijzijn van een aantal genodigden een ten toonstelling geopend van Kera miek en schilderijen in de galerij „ter Nose" (Noordstraat 7) van de heer A. Weterings. De burgemeester had veel waardering voor het initiatief 'van de heer Weterings, temeer zoals hij opmerkte, omdat deze in zijn openingswoord gezegd had dat deze tentoonstelling van dame Benedikta, een zuster van mevr. H. Metsers—van Hoeiland ■uit Hulst en verblijvend in het oud-adellijke klooster te Oude- naerde, en van de heer H. Met sers uit Hulst, een expositie be trof van Zeeuws-Vlamingen. Wanneer men over een halve eeuw de periode die Terneuzen thans doormaakt, nader zal be schouwen, zal men niet alleen de ontwikkeling van de gemeente als industriestad beoordelen, maar de totale, dus óók de cul turele ontwikkeling, zo merkte mr. Rijpstra op. Aan de over heid en de burgers is de taak de streek leefbaar te maken en dit kan niet worden bereikt door in die streek uitsluitend indus trieën te vestigen. Het verheugde de burgemees ter dat twee bekende figuren hun werken hier in deze intieme ruimte willen tentoonstellen. Ondanks alle welgeslaagde pogingen doet de behoefte aan een omvangrijker tentoonstel lingsruimte zich intussen meer dan ooit gevoelen. Tenslotte wenste mr. Rijpstra de heer Weterings van harte ge luk met dit initiatief. Drs. L. Lockefeer, een vriend van de heer Metsers, schetste diens levensloop als schilder die als landschapsschilder in zijn impressionistische periode als het ware bezeten was naar de hatuur en voor zijn werken uit die tijd uitstekende kritieken kreeg. Lang heeft de heer Metsers verf en penseel ter zijde gelegd en zich later „opgetrokken" aan zijn zoon, die eveneens kunst schilder is geworden. Toen de heer Metsers later weer ging schilderen, leefde hij zich uit in Wat drs Lockefeer noemde „emo tionele abstracties". Dame Benedikta is van origine glazenierster en beeldhouwster. Zij verbleef gedurende zes jaren in Kongo en leerde daar het pottebakken. Vele van haar ramen en beeldhouwwerken zijn in scholen, kerken en bij parti culieren, zodat op deze tentoon stelling alleen kleinere voorwer pen te zien zijn. Religieuze kunst en de rooe- dergedachte zijn het leidmotief „,-van hetgeen in Terneuzen te zien is. Tot 5 januari, op alle werk dagen van 918 uur en van 1922 uur is deze tentoonstel ling, die de aandachtige toeschou wer zeker wat te zeggen heeft, geopend. Vier jubilarissen j bij „De Hoop" Gisteren was het bij de N.V. ..De Hoop" alhier weer feest. In de kantine werden namelijk vier jubilarissen gehuldigd, te weten de heren M. Romeijn en J. de Kubber, beiden onderbaas van de betonfabriek en de heren C. van der Hooft, timmerman en J. J. Willemsen, voorman- ij zervlechter bij voormelde on derneming. Eerstgenoemde jubilaris was 30 jaar aan het bedrijf verbon den en de andere jubilarissen -konden op een 25-jarig dienst verband terugzien. Ook de dames en kinderen van de jubi larissen en andere genodigden waren bij deze hudiging aan wezig. De heer J. Simons, adjunkt- direkteur van de vennootschap, sprak deze medewerkers toe en schetste voor ieder van hen hun gang door dat bedrijf en legde de nadruk op de eigenschappen, die hen in de uitoefening van hun beroep kenmerken. De vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland te Amsterdam had voor deze jubilea de bronzen gedenkpen ning met oorkonde beschikbaar gesteld. Deze voorwerpen wer den door de heer Simons uitge reikt. Uit waardering voor hun pres taties en als aandenken aan de huldigingsdag reikte de heer Simons geschenken uit. Ook Voor de dames van de jubilaris sen was er een verrassing. Daar na bleef het gezelschap nog enige tijd gezellig bijeen en wer den er veel gebeurtenissen uit het verleden opgehaald. Namens .de jubilarissen dankte de heer M. Romeijn tenslotte voor de gesproken woorden en de ge schenken. Kerstviering bejaarden in „De Schakel" Bij het betreden van „De Scha kel", dinsdagavond rond zes uur viel het aanstonds op dat cr dit maal door de ongeveer 200 be jaarden niet zou worden gekaart, gejokerd, of domino gespeeld. Er zou deze avond alleen wor den geluisterd naar de mede- werk(st)ers van deze bijeen komst. In een hoek voor het toneel atond een lichtende kerstboom. Voor de aanvang was er nog gelegenheid voor 'n babbeltje, tot (Hu half zeven de op de tafels staande kaarsen werden ontsto ken, de lampen gedoofd en mevr. Qt-Yw de samenkomst opende, Zij sprak haar vreugde uit over de grote opkomst en heette in 't bijzonder mevr. Rijpstra-Knook welkom, benevens afgevaardig den van de bij de F.V.V.H. aange sloten vrouwenbonden. Leerlingen van de landbouw- huishoudschool waren aanwezig voor de bediening, terwijl een muziekje onder leiding van de heer Tollenaar de samenzang zou begeleiden. Na de opening zongen de aan wezigen „De herdertjes lagen bij nachte", waarna mevr. Rijpstra het kerstevangelie uit Lucas II las. Een korte stemmige stilte werd gevolgd door het ontroeren de „Stille nacht", In willekeurige gesprekken met de bejaarden valt een tevre denheid op die kenmerkend is voor deze generatie. Zij hebben vroeger de heden daagse „welvaart" niet gekend en weten attenties als deze kerst viering te waarderen. Namens de bejaarden dankte de heer N. Dieleman het comité voor deze mooie avond. Nadat allen waren vertrokken, hielpen „enkele krasse oude he ren" de dames met opruimen en spoedig had de zaal dan ook het gewone aanzien weer herkregen. Hedenavond zijn de bejaarden te gast bij het comité in 't paro chiehuis. Aanranding Zondagavond maakte een 19- jarig Terneuzens meisje in een café alhier kennis met een Duit ser. Later sloten zich nog twee Duitsers bij hen aan. Om half elf boden zij het meisje aan haar per auto naar huis te brengen. Zij stopten echter niet voor het huis van het meisje, maar reden eerst met haar naar Axel om haar vervolgens op de terugweg op een polderweg nabij Magret- te aan te randen. De namen van de aanranders, een 21-, 24- en 25-jarige Duit ser, die werkzaam waren bij de bouw van een staalfabriek te Zelzate, doch maandag niet op het werk verschenen, zijn aan de politie bekend. Langs de havens De rode vlag hing uit Woensdagmorgen hing aan de pier van het loodswezen de rode vlag uit. Een teken dat de sche pen niet naar binnen mochten komen. Geen defect aan de sluis, geen pijpleiding of iets van dien aard was er de oorzaak van. De drukke scheepvaart maakte deze maatregel noodzakelijk. Toen men in de voormiddag be gon te schutten, lagen in de haven de „Dimitrios" uit Bei roet, een viertal coasters, zes binnenschepen en die loskranen. Op de rede lagen drie coasters en enkele binnenschepen. Er moest ruimte zijn om te manoeuvreren voor de op- en afschuttende schepen. Vandaar dat de rode vlag was gehesen. In dergelijke omstandigheden moet er heel wat gepast en ge meten worden. Er moet rekening worden gehouden met lengte, breedte en diepgang der sche pen. Hoewel er geen duimstok aan te pas komt, moet er heel wat worden gerekend om de schepen zo economisch mogelijk in de sluis te bergen, om zo vlug mogelijk van de tijdelijke „op stopping" verlost te zijn. Toen de dagschutting in de namiddag ten einde liep, was de haven „schoon" en konden de schepen die deze schutting niet hadden gehaald tot de volgende gelegenheid in de haven hun beurt afwachten. Bij mist is de situatie op de rede zo aangenaam niet. In de haven, aan de dukdalven, voelt de zeeman zich een stuk gerus ter en veiliger. Een vreemd gezicht Een ongewoon beeld bood gis teren de middenhaven. De „Prins Willem I" van de provinciale stoombootdienst lag aan de bin nenvaartsteiger tegenover de „stenen beer" gemeerd. Voor de voet- en rijwielpassagiers geen bezwaar. Personenauto's konden evenwel niet terecht. De haven kreeg op de plaats waar de ponton ligt, de jaar lijkse „baggerbeurt". Daarom moest de ponton daar tijdelijk weg, waarvan gebruik werd ge maakt om enkele reparaties te verrichten. Hoewel alles in het werk werd gesteld, lukte het niet de boot van 17 uur op zijn gewone plaats te doen meren. Bij het vertrek om 19 uur was alles weer nor maal. Vijf mbraken In de nacht van dinsdag op woensdag is in vijf winkels in Axel ingebroken. Op enkele plaatsen is een aanzienlijk gelds bedrag ontvreemd. De rijkspoliite is direkt met een speurhond het onderzoek begonnen, tot op heden zonder resultaat. Met de drukte rond de kerst dagen worden de winkeliers ver zocht na winkelsluiting geen grote geldbedragen in hun kas sa's achter te laten. Kerstfeest voor de bejaarden De bejaarden te Hoek hebben dinsdag j.l. kerstfeest gevierd, hun aangeboden door het da- mescomitó van de bejaarden- sociëleit alhier. De gehoorzaal was geheel gevuld. Mevr. Hanssens heette allen makkelijk nooit kreuken y ventilerend ♦lang meegaan zo droog nooit strijken snel gewassen^gecontroleerd ||j|| alom verkrijgbaar Sill welkom, in het bijzonder burge meester en wethouders. Zij las enkele gedeelten uit Lukas 2. Na het zingen van kerstliederen las mevr. Dieleman enige ver zen. Na de pauze volgde een ver haal door mevr. Van Meeuwen. De heer De Jong dankte namens alle bejaarden voor dit feest, waarna mevr. Hanssens allen dankte die hadden meegewerkt aan het welslagen van het kerst feest. Tot slot was er voor allen een kerstgeschenk. Gemeenteraad De gemeenteraad van Nieuw- vliet trok een bedrag van ƒ2500 uit voor de aanschaf van een filmgeluidsprojector ten behoe ve van het onderwijs aan de openbare school. Op een verzoek van het hoofd van die school om over te gaan tot aankoop van een televisietoestel werd afwij zend beschikt. Voor het repa reren van de versleten vloer van het gymnastieklokaal werd zes duizend gulden op de begroting gezet. Een verzoek van de V.V.V. tot het plaatsen van banken aan de duinen werd ingewilligd, na dat de heer J. Quaars een amen dement had ingediend waardoor het oorspronkelijke plan van B. en W. iets voordeliger uitkwam. Aan de beide kraamcentra wordt voortaan 4 per verzor gingsdag uitbetaald. De gemeentebegroting voor 1966 werd vastgesteld. De ge wone dienst is sluitend met een post van 850,85 voor onvoor ziene uitgaven. B. en W. hebben geen aanleiding kunnen vinden tot verhoging van de belastin gen omdat de minder gunstig financiële positie uitsluitend te wijten is aan de onjuiste finan- gemeenten. Voor de riolering van de Molenweg werd een be drag van 12.000 uitgetrokken. Propaedeutisch examen Aan de technische hogeschool te Delft zijn deze week geslaagd voor het propaedeutisch examen scheikundig ingenieur de heren A. Wechgelaar en L. E. M. de ciële verhouding tussen rijk enVleeschauwer, beiden te Sluiskil. Dinsdag kwam de gemeente raad van Sas van Gent in verga dering bijeen. Afwezig was de heer E. van Assche (K.V.P.) Tegen het voorstel van B. en W. om aan verschillende mensen gronden in erfpacht te geven voor de bouw van zes of meer garages, kwam de heer M. de Groff (P.v.d.A.) in verzet. Hij vond dat hierdoor de men sen die later een woning wilden bouwen, niet meer in de gelegen heid zijn zelf een garage te bou wen. De heer L. de Meijer vond dat het toch wel een oplossing zou zijn om te voorkomen dat ieder een er maar op los ging bouwen. Het voorstel werd zonder hoof delijke stemming aangenomen, met aantekening van de heren De Meijer en 'De Groff, die tegen wa ren. Eveneens zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aan vaard om in totaal 20.329 m2 grond te verkopen tegen 20 aan de woningbouwverenigingen „Vooruit" en „Sas van Gent". De P.Z.E.M. zal opnieuw een onrendabel gebied aansluiten. De kosten worden geraamd op 5000, waarvan de gemeente 20 voor haar rekening zou ne men. De heer De Rijk (K.V.P.) vond de prijs vrij hoog, temeer d'aar het aan te sluiten perceel slechts een aantal meters van een be staande kabel af list. Niettegen staande het bedrag stemde de heer De Rijk voor, daar hij het belang van de aansluiting het zwaarst liet wegen. In verband met de begroting, die langs alle kanten moet wor den versterkt, kwamen ook de badhuistarieven aan bod. Zonder hoofdelijke stemming ging men akkoord met het voor stel om de tarieven zowel voot kinderen als volwassenen te ver hogen. Mevr. Neeteson en de heren Bockstael en Piessens lieten aan tekenen, dat zij tegen een bepaal de zinsnede waren in het concept voorstel, n.l. dat aan niet-ingeze tenen geen abonnement zou wor den verstrekt. Eveneens om de financiële po sitie wat te versterken wil men het recht voor het ophalen van huisvuil van ƒ2 brengen op ƒ5 per emmer. De financiële commissie stelde voor om voor elke emmer 6 te rekenen en voor iedere volgende emmer ƒ2. Bij de stemming over dit voor stel was de uitslag vijf vóór en vijf tegen, zodat dit onderwerp opnieuw aan de orde komt. Sas van Gent dat tot nu toe geen heffingen had in de vorm van straatbelasting, keurde nu een voorstel goed, dat men heffingen zou gaan invoeren, bestaande uit 6 'op ongebouwde en 10 op gebouwde eigendommen. Als grondslag zou men nemen de be lastbare opbrengst grondbelas ting. De onteigeningsprocedures die nodig waren voor de gronden van de sportvelden zijn niet goedge keurd. Men heeft van hogerhand de gemeente geadviseerd de gron den waarvan onteigening niet minnelijk kon worden geschikt, te laten schieten en alleen die grond te nemen, die men direct nodig zou hebben. De raad ging hiermee akkoord, maar de heer De Groff vroeg of men bij de verdere verwezenlij king van deze plannen de meeste spoed zou willen betrachten. De gemeentebegroting voor 1966 sluit met een batig slot van 40.453,04. Wat de herindeling betreft kan het college van B. en W. meedelen dat zij zeer waakzaam zal blijven. Rondvraag: De heer M. de Groff stelde de volgende vragen: le. Zou het niet mogelijk zijn in Sas van Gent een werkplaats in te richten voor het onderhoud van het gemeente materiaal?; 2e Is het niet moge lijk bij de verwezenlijking van nieuwe bouwplannen de voortui nen wat kleiner en de straten wat breder te maken?; 3e. Kan men geen spoed betrachten bij het tot stand brengen van een cultureel centrum of verenigingsgebouw in de gemeente?; 4e. Wordt er voor gemeentepersoneel in buiten dienst geen regenkleding beschik baar gesteld? De heer Bockstael vroeg hoe het stond met de gronden op liet in dustrieterrein die zouden worden toegewezen aan de Zegam. Hij meende dat de gastoevoer naar Sas van Gent hierdoor werd ge stagneerd. Hierna ging de raad in beslo ten zitting. Kerstnachtdienst Vrijdagavond om half elf be gint in de herv. kerk te Sluiskil de Kerstnachtdienst, die wordt geleid door ds. L. Berger, geref. predikant te Terneuzen, en ds. H. J. Ruis, herv. predikant te Sluis kil. Medewerking aan deze dienst wordt verleend door het herv. kerkkoor onder leiding van de heer A. van Dixhoorn en door de heer H. van den Berge, trompet tist. Aktiviteiten jeugdnatuurwacht Een aantal leerlingen der lage re scholen, aangesloten bij de jeugdnatuurwacht der gemeente Terneuzen, hebben als eerste op dracht na hun installatie een aan tal kerststukjes vervaardigd en deze aangeboden aan bejaarden en zieken. Personeelsmutatie „De vrije vlucht" Dezer dagen heeft mevr. W. E. van Arenthals-Meijers afscheid genomen als onderwijzeres aan de openbare school „De vrije vlucht". Namens de ouders en de kinde ren werd haar door het hoofd der school een geschenk aangeboden. De nieuwe onderwijzeres, mej. S. Morel uit Oostburg, zal half februari in dienst treden. De pe riode van januari tot het tijdstip van haar benoeming zal worden overbrugd met het tijdelijk be noemen van de heer J. Kopmels te Vüssingen, die daarna in dienst zal treden als onderwijzer aan de Zuidlandschool te Terneu zen. Voorbereiding op het Kerstfeest In de r.k. kerk had een geza menlijke dienst plaats van de herv. gemeente en de r.k. paro chie ter voorbereiding op het Kerstfeest. De kerk was geheel gevuld toen pastoor Lanen een wel komstwoord sprak. Na een samenzang las kapelaan Ververs het evangelie uit Lukas 2. Hier na zong het herv. kerkkoor „In Bethlehem geboren". Daarna volgde een toespraak van ds. G. van Hoogstraten met als thema Lukas 3 46 „Bereidt den weg des Heren Toen was het de beurt aan het dameskoor, dat onder lei ding van kapelaan Ververs „Nu seit Wellekome" zong. Na nog een samenzang be klom pater Prior uit Sluis de kansel met een thema 1 Joh. 4, 20 „Als iemand zegt: Ik heb God lief, maar zijn broeder haat, is hij een leugenaar", waar na het herv. kerkkoor onder lei ding van mevr. Van Sorgen Broer sloot met „Eeuwige Vader" Organiste was mej. Lien van Sorgen. INDONESISCHE TEGENSPRAAK De Indonesische ambassade in Tokio heeft woensdag het be richt in een Maleisisch blad te gengesproken, als zou Soekarno van plan zijn met zijn derde vrouw in Japan te gaan wonen. Volgens de te Koeala Loem- poer verschijnende „Oetoesan Melajoe" zou de derde echtge note van de Indonesische presi dent, de uit Japan afkomstige Ratna Dewi, een communistische spionne zijn die als bemidde laarster optreedt tussen Soekar no en de communistische partij. Zij zou driemaal tevergeefs heb ben gepoogd naar haar geboor teland uit te wijken. De eerste maal was dat op 30 september, de dag van de mislukte staats greep, EEN KASTEEL VAN KURK Na 400 werkuren heeft de Frans man Gabriël Coulloux een uniek model voltooid van het befaam de kasteel „Rochebrune" van graaf De Richemont in Rouillac. Het kunstwerk weegt 18 kg en is gemaakt van 3.800 wijnfles- kurken. (Adv.) Nieuwstraat 15 Terneuzen Vijf zwaar gewonden bij frontale autobotsing Bij een frontale autobotsing op rijksweg 55 's-Hertogenbosch- Nijmegen ter hoogte van de ge meente Schaijk, zijn woensdag middag vijf personen ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde door dat de 22-jarige B. J. M. van R. uit Schaijk met zijn auto in een onoverzichtelijke bocht een vrachtauto inhaalde en daarbij frontaal in botsing kwam met een tegemoetkomende personen auto. Deze wagen werd bestuurd door de 53-jarige heer G. J. Th. Steenhof uit Heusden, die levens gevaarlijk werd gewond. Zijn echtgenote, de 54-jarige mevr. H. Steenhof, zijn 12-jarig doch tertje en zijn 84-jarige schoon moeder, mevr. A. Bragt uit Bem- mel, werden zwaar gewond. Zij zijn evenals de bestuurder van de inhalende auto overgebracht naar het St. Canisiusziekenhuis in Nijmegen. Vrijwel algemeen is gisteren in de tweede kamer aangedrongen op de instelling van een algemene noodwachtplicht voor niet-dienst- plichtigen. Gewone dienstplichti gen zonder mobilisatie-bestemming zouden, zo is gesuggereerd, dienst moeten nemen in een „algemene burgerlijke hulpverlenings-organi- satie". Deze gedachten van de k.v.p.-er Van Beek werden tijdens het ka merdebat over de begroting van het departement van algemene za ken gesteund door de afgevaardig den Walburg (a.r.), Wierda (arb.), Geertsema (v.v.d.) en Bruggeman (p.s.p.). >1 Naar de mening van de heer Van Beek zou een dergelijke hulpver leningsorganisatie kunnen worden ingeschakeld bij BB-diensten, hij rampbestrijding, bij regeling van verkeersdrukte en als aanvulling van vrijwillige brandweer en reser- ve-politie. Tijdens het debat werd ook aan dacht geschonken aan de noodza kelijk genoemde voorlichting over de BB, waarbij werd opgemerkt, dat documentaires over dit ond»r werp en uitgezonden via de televi sie nut zouden hebben. De liberale afgevaardigde Geertsema vroeg minister Smallenbroek te willen nagaan of de uitgaaf van het tijd schrift „Paladijn", waarvoor in de begroting een bedrag is uitgetrok ken van 200.000 gulden, nog wei verantwoord is. Hij vroeg zich n.l af, of dit BB-orgaan wel gelezen wordt. Bij de beantwoording deelde pre mier Cals mee, dat een interdepar tementale werkgroep de mogelijk heden onderzoekt op welke wijze de civiele verdediging in vredes taken kan worden betrokken. In deze werkgroep zijn vertegenwoor digd de departementen van bin nenlandse zaken, sociale zaken, verkeer en waterstaat, landbouw en algemene zaken. Minister Smallenbroek zei be grip te hebben voor de suggestie om niet-dienstplichtigen in te scha kelen als noodwachters. Hij wees erop, dat wijziging van het systeem van vrijwilligheid een kostbars zaak zal zijn. Hij zal deze kwestie nader met de vaste kamercommis sie bespreken. Deze bewindsman zal zich be zinnen op het vraagstuk van het inschakelen van de BB-organisatie bij rampen en calamiteiten. Dit zou naar zijn mening de populari teit van de B.B. ten goede komen en het vertrouwen in deze organi satie vergroten. De begroting 1966 van algemene zaken werd aangenomen. De p.s.p. kreeg de aantekening te hebben tegengestemd op het on derdeel civiele verdediging. Ook de begroting van binnen landse zaken kreeg bet fiat van de kamer. De fracties van de v.v.d. en van de b.p. kregen de aanteke ning te hebben gestemd tegen de in die begroting uitgetrokken gel den voor de functie van een staats secretaris op dit departement. (Adv.) Neem vijf diepe teugen melk: om innerlijk bij te tanken, energie in te drinken zonder loom en zwaar te worden. U wordt weer helder, wakker, kwiek door vijf diepe teugen melk! Vraag per briefkaart aan Nederlands Zuivelbureau, postbus 4575 te Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embleent (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt tt de aktie „Rijdt veilif met melk".

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3