Nieuw incident in de Dominicaanse republiek Kerstviering op Het Loo Generaal Soglo grijpt de macht in Dahomey Geen overeenstemming over minimumloon Het probleem is: Scheppen van sociale orde MEER DAR VIJFHONDERD GASTEN Nieuwjaarsadvertentie BESLISSING LIGT NU BIJ SOLLEGE van RIJKSBEMIDDELAARS HET WEER Verenigde Staten niet akkoord met Kerstbestand in Vietnam De zijden draad Terreur Kracht nodig Plicht Chocolademelk Catastrofe Saigon besluit en niet het Witte Huis Artikel 12 Derde maal in twee jaar 21/2 miljoen inwoners Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Fran kering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs li ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 23 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No. 659i Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzei» Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Hoe precair de situatie in de Dominicaanse republiek nog steeds blijft, blijkt behalve uit de voortdurende stakingsplaag die de kleine republiek teistert, ook uit het Incident dat zich zondag avond in Santiago heeft voorge daan. In deze stad, op Santo Domingo na icïe grootste van het land, wilden aanhangers van -de leider der ,,constitutionalisten", kolonel Caamano, een krans leggen bij 't graf van een omgekomen mede strijder. Onderweg werden zij be schoten door leden van de lucht macht en toen zij zich daarop ver schansten in een hotel, brak een hevige vechtpartij uit, waarbij zwaardere wapens werden ge bruikt en die enkele doden tot ge volg had. Het bericht over het incident veroorzaakte zo grote onrust in Santo Domingo dat bij onlusten een politieman werd gedood en een kind gewond raakte. Bij de gevechten in Santo Domingo vond de naaste medewerker van Caamano de dood. Uit dit alles blijkt dat het be stand dat na moeizaam overleg door de Organisatie van Ameri kaanse staten (O.A.S.) tot stand1 werd gebracht, voortdurend aan een zijden draad hangt. Nog steeds staan de „loyalisten", zij die zich destijds na de staatsgreep tegen het dictatoriale drieman schap onder leiding van Reid Ca- bral, kantten tegen de terugkeer van de verdreven president Juan Bosch en de „constittutionalisten" die poogden Bosch weer in het zadel te krijgen, even scherp tegenover elkaar. Hun probleem is, zoals in zo vele Latijns-Amerikaanse landen, het scheppen van een speciale orde na eeuwen van vreemde overheersing en tirannieke on derdrukking. Beide groepen leg gen een vrij sterk anti-Amerika nisme aan de dag, wat geen won der is wanneer men bedenkt dat de Verenigde Staten het laatste land zijn dat de Dominicaanse republiek heeft „gekoloniseerd" na tijden van Spaanse en Franse onderdrukking. Het waren bovendien de Ver enigde Staten die toelieten dat de dictator Trujillo in 1931 aan 'de macht kon komen en dertig jaar zijn bloedige terreur kon hand haven. De herinneringen aan een der gelijk bewind zijn niet met een handgebaar weg te vagen. Zij leven nog voort en maken dat het Dominicaanse volk een normaal geordende maatschappij op democratische basis nog niet ge wend is, laat staan volgens 'de regels der democratie weet te handelen. Onder het bewind van Trujillo waren het landbezit, het geld, de maeht in handen van een kleine „elite" terwijl de rest van het volk op elk gebied een mateloos tekort leed, eenzelfde situatie zo als zich nu nog in Haïti, de repu bliek die het eiland Hispanolia met de Dominicaanse republiek deelt, voordoet. De tragiek van Bosch was, dat hij niet over de middelen en effi ciënte werktuigen beschikte om dit onrecht snel ongedaan te maken. Wel waren er plannen om landhervormingen te verrich ten en om èen eerlijker verdeling van het nationale inkomen te ver zekeren, maar de tijd daarvoor werd Bosch niet gegund. Onder het mom dat hij teveel de vrije hand had gelaten aan infiltreren de communisten, werd hij op zij gezet en namen degenen die het ook onder Trujillo niet te slecht hadden gehad, het bestuur over. Ook nu nog zijn de „loyalisten" hoewel zij numeriek verre in de minderheid verkeren, juist dege nen die economisch het meest in de melk te brokken hebben, zodat hun betrekkelijk kleine aanhang zich kan handhaven en bij iedere gelegenheid pogingen doet zoveel mogelijk van de vroegere invloed te herwinnen. Het is onmogelijk te zeggen wanneer aan «leze strijd tussen twee sociale lagen een eind zal komen, maar zeker is dat dit tijd stip pas zal aanbreken wanneer de regering en niet het zwakke voorlopige bewind dat er nu is kans heeft gezien rust en orde te herstellen. NIEUWE WISSELKOERS IN INDONESIË De Indonesische regering heeft nieuwe wisselkoersen bekend gemaakt voor in- en uitvoer. Of ficieel is medegedeeld, dat de algemeen geldende koers voor deviezen, ontvangen of gebruikt door Indonesische exporteurs en importeurs, voortaan 10.000 roe- pia per Amerikaanse dollar zal zijn. Bij de vorige week genomen maatregelen werd medegedeeld, dat de officiële wisselkoers voor de dollar van 5.000 oude roepia onveranderd bleef. De nieuwe heden bekendgemaakte wissel koers zou derhalve een devaluatie betekenen van 50 procent. Evenals vorige jaren zal het bekende Nieuwjaars nummer op vrijdagmorgen 31 december a.s. ver schijnen. Indien U weer van de gelegenheid gebruik wilt maken om uw clientèle en bekenden Uw geluk wens bij de jaarwisseling aan te bieden, dan ver zoeken wij U uw voornemen hiertoe tot uiterlijk DINSDAG 28 DECEMBER kenbaar te maken. U kunt dit doen door de U toegezonden kaart on gefrankeerd te retourneren. Wij verzoeken U eventuele veranderingen op be doelde antwoordkaart aan te brengen. Administratie „DE VRIJE ZEEUW". HET BEZOEK VAN ERHARD AAN AMERIKA De Amerikaanse regering heeft zich tijdens het bezoek van bondskanselier Erhard aan Was hington nadrukkelijker dan voor heen uitgesproken voor het be ginsel van een passend aandeel in de kernwapendefensie van het westen voor de niet-nucleaire Navo-landen. Dit deelde de Westduitse rege ringswoordvoerder Von Hase op een persconferentie in Bonn mee. De algemene opinie was woens dag op een bijeenkomst van het Westduitse kabinet, dat het be zoek van Erhard een voortreffe lijk besluit vormde van de rege ringsactiviteit op het buitenland se vlak in 1965. Drie uur lang heeft woensdag middag op paleis Het Loo de kerst viering geduurd van de koninklijke familie met het personeel van Het Loo en dat van de koninklijke houtvesterijen Gortel, Buddel, Nierssen en Hoog Soeren. Met echtgenoten en verloofden meege rekend waren er vijfhonderd men sen. Behalve koningin Juliana en prins Bernhard waren van de ko ninklijke familie ook de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina aan wezig, alsmede de heer Claus von Amsberg. In de met dennegroen, honder den kaarsen en een grote kerst boom versierde toneelzaal, heette prins Bemhard zijn gasten wel kom. Koningin Juliana las het kerstevangelie voor uit Lucas twee. waarna het koor van het paleis enkele liederen zong. In een korte kerstrede vroeg prins Bernhard zich af, hoe de mensen nu zouden reageren op een gebeurtenis als de geboorte van Christus. Ik vrees, zo zei hij, dat mensen als er mid den in de nacht bij hen een enge! zou komen die de blijde boodschap zou verkondigen, begeleid door een engelenkoor, öf zelf zoveel lawaai zouden maken dat zij niets zouden horen of de politie zouden bellen wegens burengerucht. Volgens hem lijkt het wel of veel mensen tegen woordig niets goeds meer kunnen verwachten, maar alleen narigheid. Men richt zich niet op het licht maar op de duisternis. Men ver wacht het kwade van het leven, van de toekomst, van de mede mens: het lijkt alsof men bijna uit sluitend zoekt naar wat de mede mens afbreekt, wat hem belast, wat de mensen van elkaar scheidt. Het wordt bijna zo, aldus de prins, dat de mensen bij wijze van spre ken iedere steen die zij vinden, op tillen in de verwachting er een ad dertje onder te vinden en dat z:j haast teleurgesteld zijn als dit niet zo blijkt te zijn. Men moet vóór alles een open oog hebben, maar niet speciaal voor de kwade dingen die men om zich heen bij anderen ziet of denkt te zien. Mensen die niet veroordelen, die de zonnige zijde van het leven ba- lichten en het goede in de mede mens naar voren brengen, zijn vol gens de prins te zeldzaam. Het lijkt wel, zo voegde hij hieraan toe, alsof er steeds minder mensen van goeden wille zijn, alsof velen de weg van de minste weerstand kie zen en niet meer de kracht op brengen om de afbrekende, de ne- gativistische machten te weerstaan. Hij noemde het de plicht van allo mensen hun uiterste best te doen om te trachten door beter .intenser, menselijker contact een steun en een troost, een echt medemens fe zijn voor ieder die zij op hun weg ontmoeten. De bijeenkomst werd besloten met een opvoering van het kerst spel Vader Martijn door enkele personeelsleden van Het Loo. Daarna voorzagen koningin Julia na en de prinsessen in enkele an dere kamers van het paleis ieder een van chocolademelk en krente- bollen. Het eerste kopje dat prin ses Beatrix inschonk, wat uiteraard voor haar verloofde, die als dank voor dit gebaar steeds weer volle kannen chocolademelk voor haar aandroeg. Koningin Juliana bleef niet achter haar tafel staan, maar ging zelf met de kan rond onder haar gasten, waarbij zij ook van de gelegenheid gebruik maakte de toneelspelers te bedanken. Om zeven uur stroomde het pa leis weer leeg. De koningin en de prinsessen lieten de krentebollen in de steek om persoonlijk iedereen bij het afscheid een kerstbrood en een kalender aan te bieden. Generaal coglo, bevelhebber van de strijdkrachten in de zuid westelijke Afrikaanse staat Da homey, heeft woensdag beslo ten persoonlijk de macht in het land in handen te nemen. Het parlement, de plaatselijke raden en de politieke partijen zullen worden ontbonden. Soglo ver klaarde de grondwet buiten wer king. Generaal Soglo maakte zijn besluit bekend in een radiotoe spraak, waarin hij felle kritiek leverde op de „verantwoorde lijke politici, die met medewer king van de z.g. volksvertegen woordiging hun onbekwaamheid hebben getoond". Hij zei dat de vervanging van het staatshoofd door de voorzitter van het par lement vorige maand de gemoe deren weer had opgezweept en het land naar een catastrofe leid de. De buitenlandse politiek zou geen verandering ondergaan. De generaal was de radiostu dio binnengestapt, gekleed in parachutistenuniform en om ringd door militairen. Op een aantal strategische punten namen militairen posities in. Het leven in Cotonou gaat zijn normale gang. Onder de bevolking heer ste al enige tijd ontstemming Prinses Irene en echtgenoot drie dagen in ons land Prinses Irene en haar echtge noot zijn er in geslaagd drie dagen in ons land door te brengen zonder dat dit uitlekte. Het paar kwam zaterdagavond jl. per KLM uit Madrid op Schiphol aan en is woensdagochtend per Austrian Airlines doorgevlogen naar Wenen. De boekingen voor beide vluch ten werden verricht onder de naam „hertog van Madrid". De Ver. Staten zullen geen kerstbestand in Zuid-Vietnani in acht nemen zoals is voorgesteld door de Vietcong, aldus heeft een Ame rikaanse militaire woordvoerder woensdag in Saigon bekendgemaakt. De operaties zullen op Kerstdag doorgaan als op elke .andere dag. Wij worden voor 365 dagen per jaar betaald en het is onze taak te vechten, zo verklaarde hij. Zoals bekend stelde de Vietcong onlangs in een radio-iiitzending .voor in de nacht van de 24-ste op de 25-ste alle gevechtshandelingen vóór twaalf uur te staken om de militairen de gelegenheid te geven kerkdiensten bij te wonen. Functionarissen in Washington zeiden woensdag dat het helemaal niet zeker is dat in Zuid-Vietnam geen kerstbestand in acht zou worden genomen. Volgens waar nemers is de verklaring van mm in Saigon een begrijpelijke militaire reactie, maar dient deze niet zo letterlijk te worden geno meu. Een bestand kan ook gehou den worden zonder formele aan kondiging, eenvoudig door aan beide kanten op te houden met schieten. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft het aanbod van de vietcong aangenomen noch verwor pen. Minister Rusk zei dat het een zaak is van de militaire comman danten en de Zuidvietnamese auto riteiten. De woordvoerder van het Witte Huis deelde woensdag mee dat Saigon en niet het Witte Huis zal besluiten of met Kerstmis de bom bardementen op Noord Vietnam zullen worden stopgezet. MATERIAAL VOOR DE VIETCONG Vanuit een Amerikaans vlieg tuig werd deze opname gemaakt van het Russische vrachtschip „Pakuriani", dat op korte af stand van het vliegdekschip „Enterprise" opstoomt naar Noord-Vietnam. Als deklast voert het schip "bedekte voer tuigen men vermoedt mili taire met zich mee. EXPERIMENT MET VIER KUNSTMANEN MISLUKT Een Amerikaanse poging om vier kunstmanen in een bijna synchrone baan om de aarde te brengen is dinsdag mislukt toen de derde trap van de Titan-3 lanceringsraket slechts twee- in plaats van driemaal ontbrandde. Wel zijn naar het schijnt drie van de kunstmanen in een baan gekomen, maar deze zijn zeer elliptisch, variërend van 192 km tot 33,63 km. De bedoeling was dat de kunstmanen zich op een plaats in de ruimte ongeveer 32,186 km boven de evenaar zouden bevinden. Waar de vierde kunstmaan is gebleven, weet men nog niet. Deze zou gegevens over de zon nestraling hebben moeten ver zamelen. Ook zijn er nog geen signalen van een der kunstmanen opgevangen. Het bestuur van de stichting van de arbeid heeft de minister van sociale zaken in antwoord op 's ministers brief van maan dag o.a. meegedeeld: „Het is ons bestuur gebleken dat sinds 8 december de stand punten van de centrale werk gevers-, resp. werknemersorga nisaties ten aanzien van het minimuminkomen niet zijn ge wijzigd. Gezien deze situatie is het niet mogelijk overeenstemming te be reiken over een voorlopige norm met betrekking tot het minimum inkomen. Ons bestuur meent dat slechts de andere door u aange geven mogelijkheid openblijft, t.w. het treffen van een voor ziening op grond van artikel' 12 van het B.B.A. 1945". Het schrijven gaat verder: „Ten aanzien van het voort zetten van het overleg in de stichting van de arbeid inzake andere centrale loonpolitieke elementen hoopt ons bestuur dat een uitspraak van de regering over het minimum-inkomen vol doende aanknopingspunten biedt om het overleg te hervatten". Het bestuur der stichting her haalt dat het bereid is zijn taak net betrekking tot de door het kabinet in arbitrage genomen beslissing inzake de voor de overgangsfase geldende gedrags regels uit te oefenen. Ar-tikel 12 van het buitenge woon besluit arbeidsverhoudin gen 1945, zoals dat in 1963 bij de wet is gewijzigd, bepaalt het college van rijksbemiddelaars op verzoek van organisaties van werkgevers en van werknemers of op verzoek van de stichting, hetzij ambtshalve regelingen van en in verband met de lonen en Brandstichting om Oder-Neisse-grens Voor de vijfde maal dit jaar heeft een onbekende brand ge sticht bij een prominente West- berlijner die een soepele hou ding in de kwestie van de Oder- Neisse-grens voorstaat. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft iemand doeken, doordrenkt met benzine en olie, in brand gestoken bij de huis deur van de theoloog prof. Hein- rich Vogel. Drie jeugdige voor bijgangers konden het vuur doven voordat de brandweer aankwam. Door de sterke rookontwikkeling de huisdeur had al vlam ge vat was volgens prof. Vogel het leven van zijn dochter en een ernstig verlamde kennis in gevaar gekomen. andere arbeidsvoorwaarden van werknemers bindend kan vast stellen. De procedure is nu zo dat het bestuur van de stichting moet adviseren over een door het col lege vast te stellen bindende regeling, houdende een voor lopige voorziening per 1 januari a.s. voor het minimum-inkomen. over de vele twisten tussen de politici en hoge officieren had den al enkele malen gedreigd met maatregelen als zij hun ge-, schillen niet zouden bijleggen. Over het lot van de drie oud-f presidenten. Hubert Maga, Soe- roe Migan Apithy en Justin Aho- madegbe Tometin, is niets be kend. Het is de tweede maal binnen een maand en de derde maal in twee jaar, dat het leger ingrijpt om een politieke crisis te ver mijden. Op 29 november dwong generaal Soglo president Apithv en premier Ahomadegbe, die hij gedurende twee jaar had ge-, steund, af te treden. In hun plaats installeerde hij de voor zitter van het parlement, de 52- jarige oud-onderwijzer Tahiroe Congacoe. De vroegere Franse kolonie in West-Afrika. Dahomey, werd in augustus 1960 onafhankelijk. Het land heeft een bevolking van ongeveer 2'2 miljoen zielen-, dit*1 voornamelijk van landbouw leeft. De eerste regering van het on afhankelijke Dahomey onder lei ding van president Hubery Maga werd in oktober 1963 door gene-- raai Soglo omver geworpen. Oud-president Maga. die sir.ds de omwenteling van 1963 in ge vangenschap verkeerde, werd vorige maand vrijgelaten. Generaal Soglo heeft verklaard dat de machtsoverneming van het leger van tijdelijke aard zal zijn. De twisten tussen de politieke leiders gaan voornamelijk om strijdpunten op het gebied van grenzen en stammen. 1 Terechtstellingen in Boeroendi In de hoofdstad van Boeroen di, Boejoemboera, is verleden week in de nacht van donderdag op vrijdag een twintigtal voor aanstaande personen onder wie de voorzitter van de senaat - terechtgesteld in verband met de mislukte moordaanslag op de mwami (vorst) van het land, zo is te Leopoldstad uit diplo matieke bron vernomen. De toe stand in Boeroendi zou op het ogenblik gespannen zijn en som mige kringen achten de moge lijkheid aanwezig dat het er spoedig tot nieuwe incidenten komt. ONDER DEPRESSIE-INVLOED Een rug van hoge luchtdruk, die Nederland woensdag passeer de, en plaatselijk flinke opklarin gen bracht, ligt nu boven cen- traal-Europa. Boven de Ierse Zee is inmiddels een actieve depressie aangeko men en het bijbehorende neer- slaggebied bereikte woensdag avond de Nederlandse kust, om zich vervolgens over het gehele land uit te breiden. Het laat zich DONDERDAG23 DECEMBER v.m.. n.m. Breskens 1.55 2.15 Terneuzen 2.30 2.50 Hansweert 3.10 3.30 Walsoorden 3.20 3.40 VRIJDAG 24 DECEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.33 3.08 3.48 3.58 2.54 3.29 4.09 4.19 aanzien dat de regen geruime tijd kan aanhouden. De wind zal tijdelijk 'tot krach tig of hard toenemen, aanvanke lijk uit zuidelijke richtingen. In de loop van de dag ruimend naar zuidwest. In het temperatuursverloop komt nog weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige, langs de kust mogelijk harde wind uit zuidelij ke richtingen. Maximum tempe raturen van 6 tot 9 graden. Dec. 23 8.47 16.31 9.40 16.43 24 S.47 16.32 10.29 17.41 25 8.47 16.33 11.06 18.46 26 8.48 16.33 11.33 19.56 V

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1