«Meer vrijheid in de bouw Voorzitter ziekenfonds (huisarts) klaagt over verspilling van medicamenten BEURSOVERZICHT DE ONDERGANG VAN UHR Marktberichten Minister Bogaers: DE VRIJE ZEEUW Pagfna 7 Soerabaja gesloten stad7 Buitengewone gevallen Ziekenfonds betaalt Controlerend geneesheer Woensdag 23 december 1965 i Minister Bogaers heeft zater dagochtend in Heerlen, waar hij een toespraak hield ter gelegen- heid van de ingebruikneming van de tienduizendste daar na de oorlog gebouwde woning, drie belangwekkende zaken aan de orde gesteld. De bewindsman liet doorschemeren dat er in de nabije toekomst wellicht wat meer vrijheid in de bouw te ver wachten is. Hij maakte duide lijk dat de speciale probleme- matiek waarmee Limburg op het moment geconfronteerd wordt ook op het bouwbeleid voor deze provincie niet zonder invloed zal zijn en hij liet zich uit over de financiering van de bouw in het algemeen in ons land. In een paar honderd gemeen ten in ons land, zo zei de minis ter, is de situatie al zo dat er van onvrijwillige samenwoning geen sprake meer is, dat jonge lui die willen trouwen op rede lijke termijn onderdak vinden, dat al serieus de krotopruiming ter hand genomen kan worden en dat zich in toenemende mate de aandacht op kwaliteit in plaats van op aantal concen treert. De minister zei letterlijk dat men op het departement al een heel eind gevorderd is met de meningsvorming over de ver anderingen die op til zijn. „Naar mijn mening zullen we op korte termijn een begin moeten maken met het herstel van de vrijheid op zelfs meer dan één terrein". Daar waar de woningmarkt in redelijk evenwicht is, moet het mogelijk zijn om tot een grotere vrijheid bij het bouwen te komen, aldus de minister. Drievoudige vrijheid In de gesubsidieerde sectoren zal het budgetaire aspect altijd zekere grenzen stellen en een volmaakte vrijheid is in deze sfeer niet mogelijk. Wel kan gaandeweg de ongesubsidieerde sector een echte vrije sector wor den. Dit zal in concreto beteke nen dat met name in de onge subsidieerde sector veel minder sterk zal worden gecontingen- teerd. Maar als dan inderdaad die woningmarkt in evenwicht is en er na korte tijd zelfs een zekere woningreserve zal be staan, dan zal het ook tot los sere vormen van huurbeheersing moeten komen, en dan zal het misschien: in sommige situaties weer een klein poosje later, evenmin nodig zijn om de woon- ruimtewet op dezelfde straffe manier toe te passen, als nu nog het geval is. De minister nodig de het provinciaal bestuur uit begin komend jaar met hem van gedachten te wisselen over het herstel van de drie soorten vrij- MARINIERS-PARFUM Mevrouw Mathilda Hermina Helena van Poeljevan Ghendt, direkte afstammelinge van Wil lem Jozef baron van Ghendt, eerste commandant van het door admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter opgerichte corps ma riniers, is in de Westaustralische hoofdstad Perth zojuist begon nen met het vervaardigen van cosmetica en parfums onder de handelsnaam „Ghendtilly". „Tilly" van Ghendt, die tij dens de oorlog als spionne van de „Rustungs Abteilung der Wehrmacht in die Niederlande" hoogst verdienstelijk werk voor de ondergrondse verrichtte en talrijke Joden het leven redde, woont sinds 1959 in Perth waar zij medische massage en heil gymnastiek verricht. Verscheidene voetbalclugs in Perth laten hun spelers door Tilly van Poeljevan Ghendt behandelen. In haar produkt „Ghendtilly" wil zij de grote naam van de held Van Ghendt doen voort leven. Zy is van plan pogingen te ondernemen de door haar grootvader prijs gegeven titel van baron terug te kopen van de Nederlandse staat, De Oostjavaanse stad Soera baja, waar een belangrijke ma rinebasis is gevestigd, zal tot „gesloten stad" worden ver klaard om orde en veiligheid te verzekeren, zo heeft het Indo nesische persbureau Antara za terdag gemeld. De waarnemend burgemeester, luitenant-kolonel Soekotjo, had gezegd dat de stad door aanhangers van de leiders van de mislukte staatsgreep als schuilplaats wordt gebruikt. Al leen mensen die in de stad wer ken zullen worden toegelaten. Degenen die werk zoeken zul len moeten vertrekken wanneer ze binnen een bepaalde tijd niet aan de slag zijn geraakt. Soera baja, met een inwonertal van ongeveer anderhalf miljoen, staat bekend als een centrum van communistische aktiviteit en is de thuishaven van de Indo nesische vloot. Intussen is de grootste oefe ning in de geschiedenis van de Indonesische marine begonnen om de paraatheid van de vloot op de proef te stellen, zo meldt Antara. heid. „Misschien kunnen we dan in 1966 al de eerste stappen zet ten op de weg die naar die drie voudige vrijheid leidt." I-n verband met de grote taak waarvoor Limburg op het ogen blik staat, namelijk om op een andere broodwinning over te stappen, zegde de bewindsman ook wat het bouwbeleid aangaat graag volledige steun toe. „Graag zal ik zo welwillend mogelijk kijken naar de aanvragen om rijksgoedkeuring voor projecten, die bij u voor vervangende werkgelegenheid moeten zorgen. Natuurlijk moet dan de bouw capaciteit aanwezig zijn, maar nu reeds al valt te voorzien dat er in de naaste toekomst grotere mogelijkheden tot het afgeven van goedkeuringen zijn." De financiering Veel minder optimistische ge luiden liet de bewindsman horen over de financiering van de bouw. Wat dit betreft zei de minister bang te zijn hier gecon fronteerd te worden met een lelijk knelpunt. „Men zegt wel", aldus de minister, „dat de en orme sprong naar 125.000 huizen financieel niet op te brengen is. Het is natuurlijk ook een groot getal, 125.000, maar we moeten wel bedenken, dat we er dit jaar al niet ver vanaf blijven. Op dit moment zitten we ongeveer op het niveau van 120.000 uitge geven woningen, en het ziet er HOOGSTAANDE ARBEID Deze arbeiders op een hop-plan- tage in het Engelse graafschap Kent, hebben „hoogstaand" werk: zij controleren en bevestigen de palen en lijnen welke voor de teelt van hop nodig zijn en doen dit gemakshalve op hoge stelten. Dat het hier niet om de speelgoed stelten uit onze jeugd gaat, blijkt wel uit de foto: de stelten zijn maar liefst ruim V/2 meter hoog. dus naar uit, dat er in 1965 al meer dan 12Ó.OOO goedkeuringen de deur uitgaan". De minister zei, dat er wat de financiering betreft geen reden is voor paniek. Maar wel dege lijk reden voor bezorgdheid, mis schien wel ernstige bezorgdheid. Hij stelde dat in deze periode de besparingen wel bijzonder op de proef worden gesteld (Sin terklaas- eh kerstinkopen, de enorme hausse in de autohan del) „en het wil mij voorkomen dat er over een korte tijd weer heel andere spaarcijfers uit de bus zullen komen. Een lichtpunt is dat de financiering van 60.000 woningwetwoningen veilig is gesteld. Die 60.000 leggen een stevige bodem in de markt; ze vormen een basis en fungeren tegelijkertijd als vliegwiel voor de realisatie van een groter aan tal woningen". Gevarenzone „In de andere woningbouw sectoren zijn ook lichtpunten te ontwaren. Er zijn er velen die voor eigen bewoning een huis willen bouwen en zowel bereid als in staat zijn zich daarvoor offers te getroosten door veel te sparen. Ik verwacht dat het in de loop van volgend jaar moge lijk zal zijn om voor meerdere tienduizenden een eind te maken aan hun wachten en ze de ge legenheid te bieden tot verwe zenlijking van hun ideaal". De minister deed een beroep op het Nederlandse volk dat „bereid zal moeten zijn om zich door het achterwege laten van een klein deel van de consumptie solidair te tonen met hen die nog geen onderdak hebben". In dit ver band ook noemde hij de komen de loonontwikkeling van grote betekenis. „Voor het welslagen van het bouwprogramma is het van wezenlijk belang, dat de lonen niet in de gevarenzone terecht komen, een zone die bij zes a zeven procent loonstijging begint". DE „AEROTRE1N" Dit is een model van de ,^ero- trein", een vervoermiddel, dat het antwoord kan zijn op over belast verkeer. In de komende lente gaat men in de omgeving van Parijs proeven nemen met deze trein, die veel weg heeft van de Monorail, doch op een luchtkussen glijdt over betonnen rails. De trein weegt 2% ton en meet 9 x 1,80 m. Boetetocht van Duitse bisschoppen naor Polen De Duitse bisschoppen moeten, als zij naar Polen reizen, het voorbeeld van de Duitse keizer Otto (936 tot 973) volgen en in boetekleed verschijnen met as op het hoofd. Dit heeft de Poolse kolonel en auteur Zbigniew Zaloeski zater dag in drie in Warschau ver schijnende kranten geschreven. Zaloeski is van mening dat de Duitse bisschoppen, als zij in derdaad mochten komen, dit I maar moeten doen op 1 septem ber, de dag waarop Hitier Polen binnenviel, of anders op 5 aug. toen de massamoord in War schau plaats vond. De Duitse bisschoppen kunnen dan rouw diensten houden bij de monu menten, opgericht om de gru weldaden van de nazi's niet te vergeten, aldus Zaloeski. De voorzitter van hef zieken-1 paald dat in „buitengewone ge- fonds „Voorzorg en hulp bij ziek- vallen" ongelimiteerde hoeveel- te" in Utrecht, dr. H. P. ten Cate heden van elk willekeurig ge- (huisarts), heeft op de vergade- neesmiiddel mogen worden voor- ring van de federatie van door verzekerden en medewerkers be stuurde ziekenfondsen geklaagd over de verspilling van dure medicamenten, waaraan verschil lende huisartsen zich volgens hem schuldig maken. Vroeger stonid vast welke hoe veelheden van verschillende medicamenten per recept moch ten worden voorgeschreen. Men voorkwam daarmee dal medicij nen die de patient niet kon ver dragen, in de gootsteen verdwe nen. Nadat de ziekenfondsraad enkele jaren geleden heeft be- geschreven, is volgens dr. Ten Cafe de ellende begonnen. Er zijn artsen met opvallend veel „bui tengewone gevallen" en de apo theker mag geen verandering brengen in de hoeveelheid ge neesmiddelen die zij voorschrij ven. Het gebeurt vaak, aldus dr. Ten Gate, dat recepten worden afgegeven voor grote hoeveelhe den dure medicamenten, terwijl het de vraag is of ze ooit zullen worden gebruikt. Veel artsen geven dure genees middelen, terwijl een goedkoper medicament hetzelfde effect zou UNILEVER IN HERSTEL In de Unileverhoek is het gis teren by de opening weer even ouderwets toegegaan. Er werd n.l. een flinke strijd gestreden om de vaak zo belangrijke ope ningskoers, dit in verband met „middenkoers"-orders. Al direkt gaf de eerste koers op 107,90 een goed herstel voor Unilever te zien na de scherpe koersval van maandag. Er bevond zich tussen de belangstellenden een grote koper. Mede daardoor liep de prys verder uit tot 108,50. Dit was een gulden hoger dan het voorgaande slotniveau. Later nam de aktiviteit af waardoor de handel in kalmer banen werd geleid. Het hoge niveau kon Unilever vry goed behouden. In tegenstelling tot de gunstige stemming voor Unilever lag Kon. Olie er verlaten by. Dit fonds daalde een gulden tot 145,30. Hierby dient te worden bedacht, dat Kon. Olie in Wall- street evenals Philips en K.L.M. een dollar lager sloot. Op Philips miste dit gedeelteiy'k de uitwer king. Het Amerikaanse aanbod werd in deze hoek goed ver werkt waardoor de schade zich beperkte tot 40 cent op een koers van 109,90. Philips opende op 109,50. AKU, Hoogovens en K.L. M. gaven weinig verandering te Algemeen zien. De handel in de meeste hoofdfondsen was kalm. Wallstreet sloot maandag la ger door verkoop-opdrachten als gevolg van geruchten over belastingverhoging en 't vredes aanbod van Hanoi. Het Dow- Jonesgemiddelde voor de indus- trie-aandtelen daalde er enkele punten. In de scheepvaartsector ging heel weinig om. Dit had tot ge volg dat de koersveranderingen van weinig betekenis waren. De leidende cultures veran derden gering. De staatsfondsen- markt was iets gemakkelijker met weinig zaken. Van Wijk en Heringa (E.M.S.) komt met een interimdividend. Het aandeel E.M.S. steeg maan dag 10 punten tot 192 met een omzet van nominaal 143.000. Gisteren werd 196 voor deze stukken betaald. Tot de reeds voorgestelde belastingvrije aan- delenbonus voor aandeflen Leijmpf werd maandag besloten. Beursindices (1953 100) 17/12 20/12 21/12 Int. conc. 464.7 461.1 460.8 Industrie 301.1 302.0 303.4 Scheepvaart 134.6 134.2 133.3 Banken 180.4 180.9 180.6 Handel, enz. 158.5 160.0 159.2 332.7 331.8 332.0 42 Zijn adem inhoudend, luister de Aram scherp. Er was geen twijfel mogelijk, de voetstappen kwamen reeds naderbij. Het ge luid kwam uit een zijgang, die enkele meters verderop uitliep op de hoofdgang, waarin Aram zich bevond. Snel doofde hij zyn fak kel, door deze in een holte van de wand te drukken en bleef be wegingloos in de diepe duisternis staan. Hy hoorde, hoe de voet stappen nu de hoofdgang nader den en... plotseling verstomden. Vergeefs spande Aram zyn ogen in, om het duister te door boren. Hij had het onbehagelijke gevoel, dat er naar hem werd ge keken. Maar al mochten zijn ogen hier niet tegen die van de mijn- bewoners zijn opgewassen, zijn gehoor was scherp genoeg. En wat zijn ogen hem niet konden vertellen, deden zijn oren nu: hy ving een zacht geschuifel op, dat steeds naderby kwam. Met een ruk trok hij de smeu lende fakkel uit de holte en by de flauwe gloed hiervan kon hy juist vaag een gestalte onder scheiden, die hem gebogen nader de. Topn de ander merkte, dat hij ontdekt was, bleef hij staan en uitte een schelle kreet. Als echo's klonken uit verschillende zijgan gen antwoorden op deze kreet en uit het nadarend geluid van vele voeten kon Aram opmaken, dat thans van alle kanten belagers in aantocht waren. „Ik kom fci vrede!" riep hij tot de albino tegenover hem. Als antwoord trok deze zijn mes. Nabeurskoersen A.K.U.: (358%) Hoogovens (429,00) Ken. Olie: 144,80—146,10 (145,00) Philips: 109,50—110,20 (109,60) Unilever: 107,30—109,20 (108,00) K.L.M.263,00—275,00 (260,00) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0610.16 Amerik. dollar 3.581/:3.62V2 Canadese dollar 3.32V2—3.37'/a Franse frank (100) 73.4073.90 Belgische fr. (100) 7.19V2—7.24V2 Duitse mark (100) 89.9090.40 Zweedse kr. (100) 69.20—70.20 Zwitserse fr. (100) 83.35—83.85 Deense kroon (100) 51.9052.90 Noorse kroon (100) 50.0051.00 Italiaanse lire (10.000) 56.50—58.50 Oostenrijkse schilling (100) 13.94—14.04 Portugese escudo (100) 12.55—12.70 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92—6.07 „SOEKARNO'S DERDE VROUW EEN SPIONNE". De derde vrouw van president Soekarno, de Japanse Ratna Sari Dewi, is een communistische spionne en heeft reeds enkele malen getracht naar Japan te vluchten, zo schrijft het re geringsgezinde blad „Oetoesan Melayoe" te Koeala Loempoer. Het blad zegt dat de redakteur dit heeft vernomen van een „contactman" in Tokio. Ratna Sari Dewi treedt op als bemiddelaarster tussen Soekar no en de Indonesische commu nistische partij en verzorgt het contact tussen de Indonesische en Japanse communistische par tyen. De eerste maal dat zy naar Japan probeerde te vluchten was op 30 september, de dag van de mislukte staatsgreep, al dus het blad. „Voor Soekarno en Sari Dewi is reeds een woning in Tokio in gereedheid ge bracht". Het blad geeft het adres erby. Alle ontvluchtings pogingen van de derde vrouw van de Indonesische president zyn tot dusver door het leger verijdeld, aldus „Oetoesan Me layoe". hebben. Als voorbeeld noemde dr. Ten Cate de enorme hoeveel heden tranquillizers die de pa tiënten krijgen ondanks het feit dat broom in de meeste gevallen hetzelfde effect heeft. Hij be tichtte een deel van de artsen er van, dat zij de fondspatiënten voorzien van grote hoeveelheden pillen, poeders en drankjes om het spreekuurbezoek te beperken onder het motto: „het zieken fonds betaalt toch". In hun parti culiere praktijk zouden ze dat wel laten, aldus de heer Ten Cate, omdat de patiënt direkt aan de bel zou hangen, als de apotheker hem een rekening van 120 gulden presenteerde. Men heeft in Utrecht de artsen verzocht zuinigheid te betrachten, zonder vpel resultaat echter. De artsen die met hun receptuur vijftig procent boven het gemid delde uitkomen, zijn opgeroepen, maar ook deze bespreking had weinig effekt. Er is geen enkel middel om, de artsen tot de orde te roepen, al dus dr. Ten Cate, die daarom voorstelde er bij de farmaceutisch inspecteur op aan te dringen, dat de apotheker in bepaalde geval len een hoeveelheid medicamen ten kan afleveren die voldoende zijn voor niet meer dan een week, waarna de controlerend genees heer het recept kan bekyken en de voor te schrijven kwantums kan vaststellen. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2285 dieren, zijnde 200 slachtrunderen; 500 gebruiksvee; 170 vette kalve ren; 199 graskalveren; 947 nuchte re kalveren; 94 lopers; 45 biggen; 15 paarden; 2 veulens; 96 schapen of lammeren; 17 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt; Slachtrunderen: extra-kwaliteit ƒ4,20—ƒ4,60, le kwal. ƒ3,95— ƒ4,20, 2e kwal. 3,40—3,70, 3e kwal. 3,253,35; Vette kalve ren: extra-kwal. ƒ4ƒ4,15, le kwal. ƒ3,80ƒ3,90, 2e kwal. ƒ3,50—ƒ3,70, 3e kwal. 3,10 3,50; Stieren 3,90—4.45; Worstkoeien 3,i53,30; Slacht- paarden 2,60—3,20. Alles per kg- Kalf- en melkkoeien 1000— 1475; Vare koeien 3001075; Vaarzen 8251000; Pinken 600725; Graskalveren 375 550; Nuchtere kalveren 160 170; Mestkalveren 100220; Lopers 100125; Biggen 45 60; Schapen 90120; Lamme ren 95125. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer als vorige week, kalme han del met prijzen als maandag; Kalf- en melkkoeien: tamelijke aanvoer, rustige handel en onveranderde prijzen; Vare koeien: aanvoer ma tig, slepende handel en constante prijzen; Vaarzen en pinken: aan voer iets ruimer, kalme handel met prijzen als vorige week; Graskal veren: aanvoer even groter, handel stroef en prijshoudend; Vette kal veren: aanvoer als vorige Week, handel zeer traag, prijzen lager; Nuchtere kalveren: ruimere aan voer, handel zeer lui met lagere prijzen; Slachtpaarden: iets meer aanvoer, tamelijke handel en even hoger in prijs; Lopers en biggen; aanvoer gewoon, handel stroef en vooral niet hoger in prijs; Schapen en lammeren! handel matig, handel kalm en prijzen gedrukt

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 9