PROVINCIAAL NIEUWS Nieuw - Uitdagend - Verrassend LeX25 en nieuwe en aparte sigaret; een sigaret met een eigen smaak; bij inspanning en ontspanning; Pagina 3 Terneuzen Aardenburg Axel Breskens Hulst Krabbendijke SAS VERWARMING Fa.VERLINDE Philippine Sluis Sluiskil Vlissingen Zaamslag Jeugdnatuurwachft Terneuzen AGENDA Deze nieuwe sigaret proberen is als het beleven van nieuwe avonturea het spelen meteen nieuwe opwin dende gedachte, het genieten van de sfeer die van het werkelijk nieuwe uitgaat. De sigaret die wij aan kondigen heet Lex 25 dat is een nieuwe formule^ een nieuwe eigen stijl. De makers van de beroemde Lexington hebben er al hun vakmanschap in gelegd. elke dag opnieuw. LeX 25-25 sigaretten 1.25 FINEST AMERICAN TOBACCOS "WÖENfÖAC 22 DECEMBER 1965 1 6« VRITE ZÉEtTW Burgemeester Rijpstra opent tentoonstelling Een hele sprong van de kunst van Brueghel naar die van de 20ste eeuw. Deze sprong maken we hedenavond in „Ter Nose", waar burgemeester Rijpstra een in omvang kleine, maar niet minder interessante tentoonstel ling zal openen. Wij waren in de gelegenheid er een kijkje te nemen. In de galerij op de bovenverdieping exposeren Hugo Metsers en dame Benedicta. Hugo Metsers, te St. Niklaas geboren, kwam in 1919 naar Hulst. Hij exposeerde reeds in diverse steden, samen met kun stenaars met klinkende namen als Kimpe, Zadkine, Jef Cantré e.a. Over het figuratieve werk van Metsers schreef Michel Suphor: „Het werk is uitstekend gecom poneerd en de kleuren zijn een streling voor ieders oog." Het werk van dame Benedicta vertoont kracht en vormgeving, wat men in eerste instantie van een religieuse niet zou verwach ten. Tijdens de Kongolese troebe len keerde ze terug naar België waar zij haar werk vervol maakte. Haar werk vond z'n be kroning in het toekennen van de staatsprijs met gouden me daille, de hoogste onderscheiding in België. Vele monumentale werken van haar zijn geplaatst in Kongo en verscheidene Belgische steden. Begrijpelijk is de heer Wete- rings, eigenaar van deze voor Terneuzen exclusieve ruimte, vereerd, dat hij als eerste in ■Nederland een expositie van deze begaafde kunstenares mag organiseren. De „Koedijk" verleden tijd Enige weken geleden was de bestrating er nog. De bekende „kinderkopjes" op de Koedijk. Mogelijk zal de naam nog lang meegaan, maar de weg is weg. De Koedijk was, zover wij ons kunnen herinneren, van Terneu zen na de „Molendijk" de enige „bestrate" weg naar Othene. En wat voor bestrating! Duurzaam, maar hobbelig en puntig Het was de weg, waarlangs schaatsenrijders zich tijdens strenge winters naar de Notense kreek begaven om er de schaat sen onder te binden (Friese doorlopers) en de mooie lange baan van „Noten" naar de „Krage" met zwierige zwaaien over te glijden. Aan deze weg waren drie ge varen verbonden. Twee werke lijke, één in de fantasie. De wer kelijke waren de „kinderhoofd jes" die bij regen en ijzel erg glad konden zijn en de stenen rand tussen de weg en het „rijwielpad", waardoor fietsers onverwacht een tuimeling kon den maken, vooral in de boch ten. Het denkbeeldige gevaar zat in de verhalen die we als kin deren hoorden over een moord die lang geleden aan de „Kats- polderse diek" was gepleegd. Daar was ook een paraplu aan te pas gekomen. De werkzaamheden aan de Koedijk zijn in volle gang. 'De dijk verdwijnt en komt op gelijk niveau met de Jacob Catsstraat en Zuidlandstraat. Nu is het er nog een modderige aangelegen heid, maar in de komende zomer zal men weer een wandeling kunnen make naar „Noten". Als vroeg of laat de recreatie plannen worden verwezenlijkt, zal deze betere verbinding ook dringend nodig zijn. Maar eerst krijgen we de herindeling en dan komt het grote recreatieplan aan de kreek vermoedelijk pas in volle omvang aan de orde. Kerstbijeenkomst N.V.V.-vrouwenbond De afdeling Terneuzen van de N.V.V.-vrouwenbond hield maan dagavond in „De Vriendschap" haar jaarlijkse Kerstbijeenkomst. In een voor deze gelegenheid stemmig versierde zaal kon de presidente mevr. Sol-v. d. Broek een groot aantal leden welkom heten. De voorzitster wekte in haar kort openingswoord iedereen op tot werkelijke onderlinge ver draagzaamheid. Zij sprak de hoop uit, dat men hierdoor Kerstmis in echte vrede zou mogen be leven. Met intense belangstelling wer den daarna kerstverhalen beluis terd, welke werden voorgelezen door mevr. De Jongede Vos. Een onder leiding van de heer Tollenaar staand ensemble bracht met succes enige kerstliederen ten gehore. Aan het slot van de avond dankte deze de aanwezigen voor hun aandacht. Hij zei het een verheugend feit te vinden dat er voor avonden als deze nog grote belangstelling bleek te bestaan. Denk aan de vogels Enige tijd geleden, bij het doorlezen van Amerikaanse kin derbrieven, vonden wij er een van een 11-jarig meisje. Ze woont te Nantua in de staat Ohio (U.S.A.) en ze heet Susan Stranke. Ze schreef: „Na Kerstmis, als wij onze kerstboom weer opruimen, gooien we hem niet weg of verbranden hem niet. We zetten hem in de tuin voor de vogels. We versie ren hem met stukjes appel, met pinda's, kokosnoot en vetbollen. Zo'n kerstboom hebben de vogels heel graag. Als er lekkers in faangt, vinden ze dat heel fijn. We hopen dat iedereen in het land dit wil doen. Dan worden de vogels niet vergeten." Dit meisje zou een goed lid zijn van de Terneuzense jeugd- natuurwacht. Zinlozt baldadigheid Van de handeldrijvende mid denstand in de Axelsestraat ont vingen we minder prettige mededelingen. De zakenlui heb ben met het plaatsen van kerst bomen die 's avonds verlicht zijn, aan hun straat een aardig kerst- decorum willen geven. Jeugdige en mogelijk ook oudere ingezetenen schijnen dat initiatief maar matig te kunnen waarderen. Tot nu ^oe zijn er niet minder dan 45 in de bomen aangebrachte lampjes ont vreemd. Men verzocht ons deze zinloze baldadigheid onder de aandacht van het publiek te brengen. Wie iets dergelijks constateert, kan de winkeliers helpen door er melding van te maken. Voor de „dieven" geldt dit dan meteen als een welgemeende waarschu wing. V erkeersongevallen Dinsdagmorgen om 11 uur had een aanrijding plaats tussen twee personenauto's, rijdende over de Grenulaan in de rich ting Westkolkstraat, resp. be stuurd door de heren v. d. B. en Van L., beiden wonende te Ter neuzen. Bij de brug gekomen veran derde de heer v. d. B. van rich ting om de brug over te rijden, hetgeen de heer Van L., die ach ter de auto van eerstgenoemde reed, te laat bemerkte. Bij de botsing werden beide auto's zwaar beschadigd. Om half zes dinsdagavond had op de kruising Guido Gezelle- straat-Frederik van Eedenstraat een aanrijding plaats, doordat de heer D. G., wonende alhier, die in de richting van de sport velden reed, geen voorrang ver leende aan de heer A. v. d. V. die over de Guido Gezellestraat reed. Beide wagens liepen zware materiële schade op. Zomeravondvoetbal Na de enige weken geleden ge houden ledenvergadering van het Terneuzense zomeravondvoetbal, waarbij het gehele bestuur aftrad,, is thans de definitieve bestuurs samenstelling bekend geworden. De heer Verbrugge en de heer Espkamp bleven in funktie resp. als penningmeester en vice-voor- zitter. Het voorzitterschap in het nieuwe bestuur berust thans bij de heer J. v. d. Laan (Philips), terwijl de heer A. Dieleman (Mis- trappers) het secretariaat waar neemt De heer M. C. v. d. Linde (scheidsrechter) wordt competi tieleider, terwijl de heer Hoef ijzers (v. d. Poel) het bestuur completeerd. Het doel van het nieuwe be stuur is het zomeravondvoetbal een flinke injectie te geven en niet op de oude voet voort te gaan. Omdat steeds meer clubs zich aanmelden, moet er orde op zaken worden gesteld. Daarom is men begonnen met het vaststellen van een reglement. Een en ander zal de opbouw en het verloop van de zomeravond- sport, die steeds de nodige be langstelling trekt, stellig ten goede komen. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Aarden burg had op het einde van het jaar nog een onverwachte bij eenkomst. De oude riolering in de Roeselarestraat in de wijk St. Kruis blijkt niet goed te funktioneren. De buizen liggen er reeds enige tientallen jaren en zijn van een kwaliteit waar van niet mocht worden verwacht dat ze langer zouden meegaan. In verband met de bestratings- werkzaamheden, welke thans volop aan de gang zijn, komt het goed uit deze te laten vernieu wen door dezelfde aannemer, die belast is met het uitvoeren van deze bestratingswerkzaamheden. Het rioleringswerk werd dan ook onderhands gegund aan Jan de Oude's aannemingsbedrijf te Biervliet voor f 16.207. Aanrijding Maandagavond reed de heer N. van B. uit Edegem (B.) met een personenauto over de Ka naalkade. Toen hij linksaf de Kinderdijk wilde oprijden ver leende hij geen voorrang aan een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto, bestuurd door T. R. uit Haar lemmermeer. De echtgenote van Van B. liep door de botsing die ontstond ernstig letsel op. Dokter De Kok liet haar per ambulancewagen naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoeren. De personenauto werd zwaar beschadigd, de vrachtauto aan de voorzijde. Ratiobouw West Zeeuws-Vlaanderen Maandagmorgen heeft burge meester Eekhout van Breskens de eerste paal geslagen voor het ra- tioproject in West Zeeuws-Vlaan deren. Bij deze plechtigheid wa ren aanwezig wethouder P. Ze- gers, gemeentesecretaris P. Woit- tiez, gemeente-opzichter J. Mejj- aard, burgemeester M. van Ber- ckel uit Aardenburg als vice- voorzitter van het ratiobouwteam in West Zeeuws-Vlaanderen, de heer Tellier uit Schoondijke als opzichter van de ratiobouw en de heer Kruff uit Oostburg als tech nisch adviseur van het ratiobouw team. Met deze eerste paal is een be gin gemaakt mpt de ratiobouw voor West Zeeuws-Vlaanderen welke in totaal 3300 woningen omvat en in drie jaar gerealiseerd moet zijn. Breskens krijgt van deze stroom 2 x 40 woningen. Drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen hebben leefbaarheid In de maandagavond gehouden vergadering kwam de K.V.P.-jon- gerengroep Hulst tot de conclu sie dat alleen drie centrale ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen, namelijk Terneuzen, Oostburg en Hulst voor voldoende leebaarheid kunnen zorgen. „Besturen is vooruitzien": alleen een zo sterk mogelijke gemeente zal tegenover de industriege meente in midden Zeeuws-Vlaan deren voor voldoende tegenwicht zorgen en als woon- en leve- ringsgebied voor een zo goed mogelijk leefklimaat kunnen zorgen omdat zij door haar grote bestuurlijke eenheid meer midde len ter beschikking heeft. Met het oog op de ruimtelijke ordening, op de in de verre toe komst te realiseren vaste oever verbinding en daarmede samen hangende problemen achtte de jongerengroep zo groot mogelij ke eenheden in Zeeuws-Vlaande ren dringend gewenst. Bromfietser geschept door vrachtauto De 15-jarige M. Butijn is maandagavond om het leven ge komen na een ongeluk, waarbij hij met zijn bromfiets werd ge schept door een vrachtauto. Het ongeluk gebeurde op de split sing van de Westweg met de rijksweg 58 in Krabbendijke. De bromfietser merkte bij het over steken van de rijksweg de na derende vrachtauto te laat op. (Adv.) 4» m m TERNEUZEN iel. 217b Havenstraat 8 (bij de markt) Gemeenteraad Donderdagavond komt de ge meenteraad in openbare ver gadering bijeen. De voornaam ste agendapunten zijn de behan deling van het gewijzigde her indelingsplan voor Zeeuws- Vlaanderen en de verdere reali satie van het uitbreidingsplan Noord. Andere punten die ter tafel komen, zijn o.m.: het aan bieden van de gemeentebegro ting voor 1966, de gemeente rekening over 1964, het voorstel van b. en w. tot het aangaan van een rekening-courantovereen komst met de Bank van Ned. Gemeenten, voorstellen tot wij ziging van de verordening hef fing keurlonen en vaststelling heffing rioolbelasting. Eveneens stellen b. en w. nu voor toe te treden tot de Zegam. Voor het Zeeuws-Vlaams borgstellings fonds zal een vertegenwoordiger moeten worden aangewezen en tevens zal de raad een plaats vervangend lid moeten benoe men voor het bestuur recreatie centrum Braakman. Tot slot komen nog aan de orde de voor stellen van het college tot ver koop van gronden aan de heren Alph. Claeijs en P. de Wit. Bijeenkomst plattelandsvrouwen In café „Wilhelmina" te Sluis hield de plaatselijke afdeling van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen een kerst bijeenkomst, die zeer druk door de leden werd bezocht. Na een openingswoord van mevr. A. Lakode Hullu uit Cadzand werd een gemeenschap pelijke maaltijd gebruikt en daarna werd een eigen gefanta seerd toneelspel opgevoerd, n.l. „De twaalf maanden van het jaar". Deze opvoering werd een groot succes. Besloten werd de leden die door ziekte deze bijeen komst niet konden bijwonen een attentie thuis te bezorgen. Gymnastiekuitvoering In het parochiehuis werd de jaarlijkse gymnastiekuitvoering gehouden van W.I.K. In zijn openingswoord kon de heer W. H. Kapsenberg een groot aantal belangstellenden welkom heten, waaronder bur gemeester P. F. van Hootegem. Tegelijkertijd installeerde hij de nieuwe jeugdraad van de ver eniging, die ter assistentie van het bestuur en voor de specifie ke jeugdbelangen in het leven werd geroepen. Deze jeugdraad bestaat uit de dames Mieke Spee, Monique Verstraete en de jongens Hans Spee en Wim Francke. De oefe ningen werden in een vlot tempo gebracht onder leiding van de heer P, J. Fraanje. Hierbij wer den zowel rhythmische als toe steloefeningen gebracht. De sportschool „Delta" uit Axel gaf onder leiding van de heer G. A. de Moor een judo demonstratie waaraan werd deelgenomen door junioren en senioren. Aanrijding Dinsdagmorgen om ongeveer kwart over zeven had op de kruising Louisastraat-Kanaalweg een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De heer C. H. de R., wonende alhier, reed met zijn auto uit de Louisastraat de Kanaalweg op en verleende daarbij geen voor rang aan de heer M. A. S., wo nende te Terneuzen, die in de richting Sas van Gent reed. Bij de daarop volgende bot sing werden beide auto's ernstig beschadigd. Dienst Vlissingen—de West De Italiaanse rederij Grimaldi Siosa Lines opent 27 februari a.s. met het m.s. „Caribia" (25.000 br.t.) een dienst tussen Vlissin gen en de West. Het schip be schikt o.m. over 136 eerste- klassehutten en over 339 hutten in de toeristenklasse. Raadsvergadering Donderdagmiddag 23 decem ber wordt een openbare ver gadering gehouden van de ge meenteraad van Zaamslag. In behandeling komen o.m. de volgende agendapunten: Benoeming leden van de com missie van advies Woonruimte- wet; benoeming lid van de com missie tot wering van schoolver zuim; benoeming lid van de commissie voor het nazien van rekeningen en begrotingen; be noeming bestuurslid Zeeuws- Vlaams borgstellingsfonds; voor stel tot verhoging van het be drag per leerling ingevolge de Lager-Onderwijswet voor de bijzondere scholen voor 1965; voorstel tot verkoop van ge meentegrond; voorstel tot wijzi ging van de intercommunale I.Z.A.-regeling Zeeland; voorstel vaststelling vergoedingen inge volge de Kleuteronderwijswet; vaststelling verordening markt- gelden en aanbieding van de ge meente-begroting 1966. C.J.V.-kerstavond De meisjes-, en jongensclub van het C. J. V. hielden maandag avond in het verenigingsgebouw hun gezamenlijke Kerstsamen komst. De Kerstliturgie van het C. J. V. werd door verschillende jongeren onder leiding van mej. E. de Pooter uitgevoerd, terwijl de heer P. de Leeuw een verhaal vertelde, getiteld „Kerstmis-weg wijzer". Kerstwijdingsdienst De kerstwijdingsdienst die elk jaar wordt georganiseerd door de hervormden en gereformeerden is vastgesteld op a.s. vrijdagavond half acht in de hervormde kerk. (Adv.) De onlangs geïnstalleerde jeugd natuurwachters van klasse 5A en 5B van de Hervormde school alhier worden, nu hun school wegens vakantie reeds gesloten is, verzocht zich voor het VERVAARDIGEN VAN KERSTSTUKJES hedenmiddag om half drie te vervoegen aan de gemeente kwekerij (aehter het Zuider sportpark). Laten de Jeugdnatuurwachters dit verzoek aan elkaar door geven. HET BESTUUR. Ds. Ph. M. Becht, herv. predikant, zal de liturgie leiden, terwijl de geref. predikant ds. M. den Boer de meditatie zal houden. Ditmaal werken niet alleen het muziekgezelschap „De Volhar ding" en een zangkoor mee, maar tevens zal een grote groep kinde ren onder leiding van de heer M. Heida ook enkele liederen zingen. Een programma zal aan het be gin van de dienst worden uitge reikt Geslaagd De heer P. C. de Jong, nu wo nende te Den Haag, vroeger te Zaamslag, slaagde dezer dagen voor de akte Duits M.O.-B. T. B .C.-kerstzegels Door 'de leerlingen van de school voor C. V. O. werden voor het Groene Kruis kerstzegels voor de t.b.c.-bestrijding verkocht tot een totaal bedrag van 158,03. DONDERDAG 23 DECEMBER Terneuzen: Gemeentehuis, 10 uur: Openbare vergadering van de raad van bestuur van de „Afvalwaterleiding Kanaal zone „Zeeuwsch-Vlaanderen". müSöiMs® c

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5