Hei conflict iussen huisartsen en ziekenfondsen De misdaad van Richard Ross Lezers, die schrijven Dl VRIJE ZEEUW WOENSDAG 22 DECEMBER 1965 Deel der kosten voor rekening verzekerden Monopolie KANDIDATEN P. v. d. A. VOOR PROVINCIALE STATENVERKIEZING '66 DE KANDIDATENIITST VAN DE K.V.P. VOOR DE PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN De tandartsen Dodelijk verkeersongeluk met Nederlandse vrachtauto in België VECHT OPNIEUW DOORGEBROKEN Algemene vergadering „Het Vrije van Sluis" te Oostburg GEVAL VAN NEKKRAMP BIJ RECRUTEN IN VENLO GROTE VOORRAAD HEROINE GEVONDEN Bergen (L.) opnieuw met isolement Bedreigd BELANGRIJKE VERHOGING KAPPERTARIEVEN C. B. T. B. West Zeeuws-Vlaanderen bestaat 40 jaar 1001 artikelen Voorzitter Rijnmond: WEDDE VAN 5144 PER MAAND II Pagina 2 De tegenstelling die er op het ogenblik bestaat over de honore ring van de huisartsen door de ziekenfondsen is zaterdagmorgen tot uiting gekomen op de alge mene vergadering van de fede- rattie van door verzekerden en medewerkers bestuurde zieken fondsen in Utrecht. Een van de aanwezige artsen merkte op, dat het aantal medi sche studenten nog nooit zo groot is geweest als in de afgelopen tien jaar, maar het percentage van hen dat huisarts wil worden nog nooit zo klein. Hij betoogde dat het inkomen van de huisarts die volgens het abonnementssy steem der ziekenfondsen wordt gehonoreerd, jaarlijks 2,5 procent achterblijft bij dat van de groe pen medewerkers die door de fondsen per verrichting worden betaald. Volgens hem zouden de ziekenfondsen hun eigen bestaan ondergraven, als zij te lang blijven vasthouden aan een zuiver trendmatige ontwikkeling van het inkomen der huisartsen. Een ziekenfondsdirecteur stel de hier tegenover, dat de huis artsen bij het stellen van him eisen misbruik hebben gemaakt van hun monopoliepositie. Vol gens hem zijn de meeste huisart sen het eens met de opvatting, dat de verlangens van de lande lijke huisartsenvereniging te ver gaan. Hij concludeerde daaruit, dat de huisartsen zich niet vol doende bewust z-i van hun ver antwoordelijkheid voor de volks gezondheid en dat de ziekenfonds organisaties hun hoge eisen vol ledig moeten afwijzen. De voorzitter van de federatie, de heer H. A. J.M. Speleers, stel de dat een conflictsituatie tussen ziekenfondsen en medewerkers een ernstige zaak zou zijn, omdat 72 procent van de bevolking erbij is betrokken. Mochten ziekenfondsen en art sen niet tot overeenstemming kunnen komen, dan ontstaat vol gens hem een situatie waarbij 't systeem van „verstrekkingen in natura" in gevaar komt en een z.g. restitutiesysteem, waarbij 'n deel van de kosten voor rekening van de verzekerden wordt over gelaten, het alternatief zou zijn. Een dergelijk structuurwijzi ging zou noch in het belang van de verzekerden, noch in dat van de medewerkers zijn. (Adv.) Het is nog niet te laat. Geef een platenbon of geef een plaat! De Zeeuwse p.v.d.a. heeft de kandidaten gesteld voor de verkie zing van de leden van de provin ciale staten in 1966. Voor alle kieskringen staan op de lijst: 1. M. J. van Poelje, Vlissingen; 2. J. L. Lukaart, Goes; 3. Jhr. mr. T. Scho- rer, Middelburg; 4. J. Stenvert. Terneuzen; 5. P. J. Bom, Kortgene; 6. mevr. A. de PriesterGubbels, Vlissingen; 7. mr. K. A. Keuning, Zierikzee; 8. C. Hoek, Goes; 9. P. A, Roels, St. Maartensdijk; 10. M A. L. Hubregtse, Middelburg; 11. R. Hol, Terneuzen; 12. mej M. Bos, Schoondijke; 13. drs. E. J. Prins. Goes; 14. A. J. de Koene, Vlissin gen. Voor de kringen Hulst en Sluis' 15. P. J. Huijbrecht, Terneuzen; 16. J. J. Vergouwe, Breskens; 17. P. de Nooijer, Groede; 18. A. v. d. Velde. Schoondijke; 19. H. Stevens, Sas van Gent. Voor de Zeeuwse statenverkie zing 1966 heeft de K.V.P. de volgende groslijst vastgesteld: 1. J. van Dongen, Aardenburg; 2. drs. W. Dusarduyn, Goes; 3. J. v. d. Voorde, Sluiskil; 4. C. Verdonk, Lewedorp; 5. A. van Geesbergen, Zierikzee; 6. C. Ver- cauteren, Hulst; 7. E. van Ruym- beke, Nieuw-Namen; 8. W. van Dongen, Oostburg; 9. P. Adriaan- sens, Middelburg; 10. F. Berbers, Sluiskil; 11. W. Martens, Hulst 12. F. Thomaes, Hoofdplaat; 13. F. Schets, Vlissingen; 14. W. Remijn, Ovezande; 15. M. IJse- baert, Axel; 16. W. Colsen, Sas van Gent; 17. P. van Rijen, IJzendijke en mevr. C. Reuser Boumans, St. Jansteen; 19. R. Rademakers, Kloosterzande; 20. P. Everaert, Walsoorden. In katholieke middenstands kringen is na het bekend wor den van deze lijst ongenoegen tot uiting gekomen, omdat de namen van drs. W. Lockefeer uit Hulst en J. Roose te Goes er niet op voorkomen. Ook op Zuid-Beveland is men niet te spreken over het pas seren van de heer Roose die door vijftien K.V.P.-afdelingen kan didaat was gesteld. Er moet wel iswaar over deze groslijst nog gestemd worden in de afdelingen maar meestal heeft dat geen ver anderingen meer tot gevolg. Uitvoerig ging 'de heer Speleers in op de ontwikkeling van de ho noraria der medewerkers sinds de oorlog. Het abonnementstarief van de huisartsen is gestegen van 10,20 per verzekerde voor de eerste 2000 verzekerden en 7,50 per verzekerde voor alle volgende in 1955 tot resp. 18,16 en 13,44 in 1965. De ziekenfondsen hebben zich bereid verklaard het netto honorarium voor 1966 opnieuw met 13,28 procent te verhogen (zeven procent wegens de trend, twee procent wegens de uitke ring ineens en 4,28 procent met het oog op de prognose voor 1966). Met de specialisten is overeenstemming bereikt. De tandartsen zijpn akkoord gegaan met een tariefsverhoging van 15,61 procent (een verhoging van het netto-honorarium met 13,28 procent plus een extra-ver- hoging van de praktijkkosten Bij de Belgische plaats Ber gen zijn dinsdagochtend een Belg omgekomen en tweee zwaar gewond bij een botsing van hun auto met een Nederlandse vrachtauto met aanhangwagen. De auto kwam onder de aan hangwagen terecht. De slachtof fers zijn arbeiders die van nachtarbeid naar huis terugkeer den. naast een verlaging van het aan tal stoeluren). Bij de onderhan delingen met de tandartsen bleek een grote kloof tussen hun voor' stellen en die grens waartoe de ziekenfondsen wilden gaan. In 1966 wordt het overleg voortgezet. Volgens de heer Speleers zal het dan, gezien de verlangens van de tandartsen, niet gemakkelijk zijn tot overeen stemming te komen. BEJAARDEN KERSTFEEST Het Leger des Heils zal op don derdag 23 december om 2 uur een bejaardenkerstfeest houden. Dit kerstfeest is toegankelijk voor alle bejaarden boven de 65 jaar. Aan het einde van de bij eenkomst zal aan allen een pak je worden uitgereikt. Dit kerstfeest staat onder lei ding van majoor G. Kooijstra. U bent allen hartelijk welkom LEGER DES HEILS. Donze-Visserstraat 61, Terneuzen. (Adv.) Het is nog niet te laat. Geef een platenbon of geef een plaat! Omstreeks kwart voor tien maandagavond is de Vechtdijk bij Vilsterborg opnieuw doorge broken, ongeveer ter hoogte van de plaats waar vrijdag het gat provisorisch werd gedicht. Men sen van het waterschap, land bouwers en personeel van de dienst gemeentewerken van Gramsbergen zijn druk bezig te trachten het gat opnieuw te dichten. Ondanks herhaalde pogingen was men er dinsdagmiddag nog niet in geslaagd het gat in de dijk van de Vecht te dichten. Het dijkje is over de gehele lengte zó zwak, dat het aanbrengen van zandzakken op een bepaal de plaats onmiddellijk ergens anders een nieuwe doorbraak tot gevolg heeft. Bij de zes land bouwers, wier bedrijven dichtbij het gat in de dijk liggen, heerst geen paniek. Ze hebben hun ge bouwen tijdig door nooddijkjes kunnen beschermen. Het water blijft stijgen. In de loop van de ochtend bereikte het water een stand van 10,28 meter boven N.A.P., 6 cm hoger dan toen de rivier eveneens buiten zijn oevers trad. Het „Vrije van Sluis" hield in hotel „Du Commerce" een alge mene vergadering onder leiding van dijkgraaf J. B. Becu uit Groede. Hij herdacht in zijn ope ningswoord de heer C. M. van den Broecke uit Aardenburg, die enige jaren dijkgraaf is geweest en die enige weken geleden overleed. Dijkgraaf Becu sprak in zijn opening van een jaar van uitersten. Daarbij doelde hij op de weersomstandigheden die in de zomer ongunstig, in het na jaar gunstig en thans weer zeer ongunstig zijn. De stormen van de afgelopen weken hebben de zorgen vergroot. Hij wees erop, dat het thans voor de laatste keer was, dat het waterschap in deze samenstelling bijeenkwam doordat een viertal calamiteuse polders aan het waterschap zijn toegevoegd. Dat zijn de Hoofd plaatpolder, Oud- en Jong Bres kens, Adornispolder en Tienhon derd en Zwarte Polder. Dit zal de uitbreiding van het bestuur met twee gezworenen tot gevolg hebben en hiervoor zijn aan G. S. voorgedragen A. J. M. Cam- maert uit Hoofdplaat en A. Koolsde Putter uit Cadzand. De algemene vergadering zal met vier ingelanden uitgebreid worden en de dïjkgeschotten zullen uiteindelijk dezelfde hoogte moeten bereiken als de dijkgeschotten van het Vrije in zijn tegenwoordige samenstel ling. De puffabriek in Breskens zal worden onteigend waardoor aan sluiting wordt verkregen met het havengebied van Breskens. Aan het ingenieursbureau Has selt en De Koning is opdracht verstrekt tot het ontwerpen van een afwateringsgemaal te Nieu we Sluis waarmee men in 1967 hoop te starten. Alle pogingen zullen worden aangewend om de Groese Duinen te behouden. Door de verlegging van de Zwin- mond naar de Belgische grens en de aanleg van een aantal paalhoofden te Cadzand hoopt men het verstoorde evenwicht te herstellen. Hierdoor is duinvoet- verdediging nog niet direkt noodzakelijk. Toch zullen er met het oog op de kustverdediging in de toekomst maatregelen moe ten worden getroffen, anders zou bij stormuitbarstingen als in 1953 wel eens een kritieke situatie kunnen ontstaan. Het dagelijks bestuur werd gemachtigd tot het aangaan van een of meer kasgeldleningen tot een maximumbedrag van ƒ2.000.000. Met de Bank van Nederlandse Gemeenten kan een rekening-courantovereenkomst worden gesloten tot een maxi maal bedrag van 500.000. Het dijkgeschot van onbe bouwde eigendommen werd vast gesteld op 82 per hectare en voor de gebouwde eigendommen op 16,4 van de belastbare op brengst van die eigendommen volgens de grondbelasting. Enige stroken grond moesten in verschillende gemeenten wor den aangekocht in verband met uit te voeren werken. In zijn sluitingswoord nam de dijkgraaf afscheid van de schei dende gezworene A. J. Cambier uit Breskens, die door zijn zoon zal worden vervangen, en van hoofdingeland J. Mijs uit Oost burg wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. In het tweede depót infanterie in Venlo is een geval van nek kramp geconstateerd. Aan deze ziekte lijdt op het ogenblik de dienstplichtige soldaat P. C. Zuy- denduyn uit Katwijk. Soldaat Zuydenduyn meldde zich vrij dag ziek. In het weekeinde werd geconstateerd dat hij aan nek kramp leed en hij is toen over gebracht naar het St. Jozefzie kenhuis in Venlo. Volgens de hem behandelende artsen ver keert hij niet in levensgevaar. De andere recruten uit dit depót zijn toen ze terugkwamen van verlof, opgevangen en van tabletten voorzien. In New York zijn een uit Euro pa terugkerende Amerikaanse militair, vier Fransen en een Braziliaan gearresteerd, omdat zij 95 kg heroine ter waarde van 100 miljoen dollar de Verenigde Sta ten zouden hebben binnenge smokkeld. De voorraad heroine, die de grootste hoeveelheid wordt ge noemd welke in één keer in de Verenigde Staten is buitgemaakt, bevond zich in een koelkast in een woonauto, die de Amerikaan se militair, de adjudant-onderof ficier Herman Conder, uit Euro pa had meegenomen. De vier Fransen, onder wie twee vrou wen, en de Braziliaan zouden medeplichtig zijn geweest. Dinsdagmiddag was het water van de Maas nabij Bergen in Noord-Limburg wederom zover gestegen dat de oude woonkern Bergen, waar ondermeer het gemeentehuis van deze uitge strekte gemeente is gelegen, opnieuw in isolement dreigt te geraken. Het water begon weer over de Kerkstraat te stromen welke de verbinding vormt tus sen rijksweg NijmegenVenlo en de oude woonkern Bergen. Vandaag zal deze Kerkstraat wellicht niet meer met perso nenauto's te berijden zijn. HOOGWATER BIJ HOOGLAND De aan omstreken van Hoogland, de rand van de Gelderse vallei hebben alweer te kampen met wateroverlast. Voor de foto graaf een sfeervol geheel, maar voor de betrokkenen allesbe halve pleizierig (Adv.) Het is nog niet te laat. Geef een platenbon of geef een plaat! Drie van de vier patroonsbon den die samenwerken in de kap persfederatie, hebben zich in een spoedvergadering in Utrecht ge- distancieerd van het advies dat de vierde partner in de federatie, met tien procent te verhogen. De drie kapperspatroonsbonden, de katholieke en de christelijke kappersbond en de „Nevok" dis- tanciëren zich van dat advies op dit ogenblik, omdat de onderhan delingen van de federatie met het ministerie van economische za ken nog niet zijn afgelopen, hoe wel zij wel van mening ziin dat een belangrijke verhoging der ta rieven onvermijdelijk en noodza kelijk is. De C.B.T.B. afdeling West Zeeuws-Vlaanderen heeft in de zaal van de heer Adriaansen te Oostburg het 40-jarig bestaan gevierd van de afdeling. Voorzitter J. Quaak uit Schoon dijke opende de avond met ge béd. Hierna heette hij de vele leden van harte welkom, in het bijzonder mr. Sybrandy uit Goes, secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B., verder vertegenwoor digers van de N.C.A.B.; de zus terorganisaties C.P.B.; C.J.B.T.B en C.P.M.; drs. R. Zijlstra, voor- Rampzalige brand in voorstad van New York Bij een brand in een Joods ge meenschapshuis in Yonkers, e voorstad van New York, zijn negen kinderen en drie volwas senen om het leven gekomen en negen mensen gewond. De slachtoffers bevonden zich in een muzieklokaal op de tweede verdieping. De brandweerlieden op de foto bevinden zich op de derde verdieping (rechtsboven). (Adv.) Het is nog niet te laat. Geef een platenbon of geef een plaat! De wedde van de voorzitter van het openbaar lichaam „Rijn mond" is vastgesteld op 5144 gul den per maand, te verhogen met een toeslag als compensatie voor de huurverhoging 1960, 1962 en 1964 ten bedrage van 5,3 pro cent van de wedde. Voorts kan, aldus blijkt uit een besluit van 26 november in een dinsdag uitgegeven staats blad, boven en behalve de wed de een bijdrage aan de voorzit ter worden toegekend in de bij zondere kosten aan de uitoefe ning van zijn ambt verbonden, die door de minister van bin nenlandse zaken wordt vastge steld. Voorzitter van de raad is mr. V. G. M. Marijnen, oud-minister president. RJeo Bulthui* 81) „Schreeuw niet zo, alle mensen kijken naar ons. Ik zeg toch, dat jij het niet deed! Die dokter, Eg geling, die vent met zijn meet- kundeboekjes en zijn kast met spul en zijn brutale mortd... ja... die dokter man. Toe kerel, je eet niet, doe alsof het je galgemaal is en neem het ervan!" „Ross, wat ben jij een m: punt!" „Ja, beaamde Ross, „dat ben ik. Als je nog even wacht, dan gooi ik mijn medemensen blauw zuur in hun jenever en dan is de maat vol. En nou jij!" Eggeling stak een sigaret aan, zijn hand trilde, het vlammetje danste. „We zullen," zei Ross, „een advertentie plaatsen; hoge belo ning voor vinden van hand schoen... jij betaalt! Vinden we de handschoen niet, dan moet ik de woorden van een mijner ge tuigen aanhalen, die me verze kerde, dat jij je handschoenen in de keuken uittrok, vlak na de moord en dat je toen zacht naar boyen sloop. Het kan ook even vóór de moord gebeurd zijn en dan moet ik nummer drie arres teren, een zekere Eggeling, in schilderijen eh flesjes..." „Ik wilde de dokter helpen," zei Eggeling gedwee. „Van de wal in de sloot, amice. Vertel liever wat je weet, anders moet ik het gaan vertellen en dat is zo vervelend." „Vertel maar," riep Eggeling, strak naar de onaangeroerde rijstschotel kijkend. Richard Ross haalde de schouders op en schud de het hoofd, wanhopig om dit nutteloze verzet. „Goed dan Eggeling, best, luister. Het is een moord in ge meenschap. Ishiguro en de dok ter hadden geheimzinnige bijeen komsten, die ze met smoesjes over Japanse woordenboeken af braken, als er derden binnenkwa men. Ishiguro leerde de arme Lucas Japans, teneinde zich op de hoogte te stellen van de situ atie. De Japanner, de dokter en jij besloten Lucas op te ruimen. •De dokter ging op jouw kamer zitten, jij ging je handschoen verliezen en de Jap stond op de uitkijk. Jij nam het vergif uit de kast en ging een feestje organi seren bij Lucas. Dan een paar druppels blauwzuur in een glas, het flesje met de peukjes van Hogendijk tussen de struiken en klaar was Kees. Jij liet Lucas op bellen..." „En waarvoor zouden we dat dan gedaan hebben? Je praat als een kip zonder kop!" „Liefdeshistorie, om vier uur sloop je door de tuin..." Eggeling, totaal in de war ge bracht, verwarde dag en nacht. Hij zette beide vuisten naast zijn lege bord en riep hard: „Om vijf uur kwam ik thuis, ik heb een alibi, ik zat op de zaak met drie mensen te praten, ze kunnen het getuigen. Verder liet ik Lucas niet opbellen, want de vent zag me niet eens, hij belde beneden in de gang omdat hij tevens naar de post uitkeek, maar er was nog geen post ge weest, die kwam om half zeven, een minuut of tien na het tele foongesprek." ,Naar wie belde hij dan?" Ross had grote moeite om zijn kalmte te bewaren. Eggeling verfrom melde z'-i papieren servetje: „dat weet ik niet. Ik ging terug naar boven, omdat ik me voor Lucas verborgen wilde houden. Toen ben ik de deur weer uitgegaan, een beetje wandelen en eten en zo en om een uur of negen of halftien kwam ik weer thuis. Dokter Hogendijk zat op mijn kamer. We rookten wat en klets ten een beetje en toen ging de dokter terug. We zagen toen, dat zijn kast openstond en dat er iemand op zijn kamer was ge weest om iets te stelen, we be grepen niet wat het was. Het huis zat vol mensen. Hogendijk ver telde me, dat er gramofoon was gespeeld en dat er gebeld was en dat hij had horen lopen, maar hij wilde er zich niet mee bemoeien. Ik ben toen zo stom geweest, om mevrouw Weber wijs te willen maken, dat ik pas tegen de nacht thuis was gekomen en ik simu leerde, dat ik was aangeschoten. De andere morgen hoorde ik van de dood van Lucas. Ik ging naar de dokter en die trok direct de conclusie, omdat de deur van Lucas' kamer was afgesloten, dat er een moord was gepleegd. We besloten ons te dekken, de oude man weet niet wat er aan de hand is en wat erger is, hij ver denkt mij Hij denkt, dat ik hem naar mijn kamer heb gelokt en zelf het vergif uit zijn kast heb genomen. Ik heb toen alle sporen uitgewist: peuken weggegooid...1" .Handschoen verloren," zei Ross. „Die handschoen heb ik thuis in mijn kast, achter een stapel boeken. Vergeet niet, dat ik ook slachtoffer ben van het individu dat Lucas vermoord heeft, omdat hij teveel te weten was gekomen. Ik lust geen blauwzuur en blijf liever buiten schot, dat is alles. Zoek geen spoken waar geen spoken zijn, misschien heeft Lucas zich zelf van kant ge maakt, maar verdenk die ouwe man niet van moord, dat is onzin." (Wordt vervolgd) zitter van de Nederlandse C.B. T.B. uit Den Haag, alsmede ver schillende nieuwe leden, waar van hij hoopte dat zij nog veel voor de standsorganisatie mogen doen. De voorzitter zei dat een mijl paal in het bestaan van de afde ling was bereikt. De afdeling is opgericht op 18 februari 1925 tijdens een bijeenkomst, welke was belegd door de heren J. de Bliek uit Groede en J. de Feijter uit Zaamslag. Op deze bijeen komst waren 40 landbouwers aanwezig, hiervan gaven zich 28 als lid op. In het 40-jarig bestaan heeft de afdeling goed werk kunnen doen. De moed en het vertrou wen van de pioniers is ruim schoots beloond. De afdeling telt op het ogenblik 120 leden. Drs. Zijlstra hield een lezing over de „C.B.T.B. en de naaste". Hierbij ging hij vooral in op het internationale werk, de land bouwpolitiek in de E.E.G. en welke invloed Nederland hier heeft. Via de organisatie kan men vertrouwd worden gemaakt met vele problemen. Een beroep deed hij op de boerenzoons niet alleen een opleiding op een land bouwschool te volgen, doch even tueel ook een jaar naar het bui tenland te gaan. Voorzitter Quaak dankte de heer Zijlstra voor zijn lezing en als blijk van waardering over handigde hij de spreker het boek „West Zeeuws-Vlaanderen in beeld". Secretaris J. Haak uit St. Kruis gaf enige historische flitsen uit het bestaan van de afdeling. Voorts werd het woord ge voerd door de heer K. Buijze uit Schoondijke namens de N.C. H.B. die een bloemstuk over handigde; door mevr. I. Quaak- Karreman uit IJzendijke namens de C.P.B. die een diplomatentas aanbood en de heer W. de Bruij- ne uit Cadzand namens de C.P.J. die zijn dank betuigde voor de medewerking bij ploeg- en be hendigheidswedstrijden. Hij liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een bloemstuk. Onder leiding van de heer P. Dekker uit Zuidzande werd tot slot een gezelschapsspel gehou den onder de titel „Kent gij het land van Cadzand". Het trio-Le Grand uit Aarden burg onder leiding van Joh. de Feijter zorgde voor de muzikale omlijsting. (Adv.) Het is nog niet te Iaat. ,- Geef een platenbon of geef een plaat!

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2