Weinig animo voor belastingspaarbrieven Verhelen vrijgesproken .'v»wlS' T RADIO DE KOOK COMPENSATIE HUURVERHOGING SOCIALE UITKERINGEN TWEEDE KAMER AKKOORD MET BIJLMERMEERPLAN KONINKRk'XSCOMiTE GEVORMD VOOR HUWELIJKSGESCHENK PRINSES BEATRIX Wie vernielt Westlandse tuindersbedrijven en waarom? HET WEER WOENSDAG 22 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No. 659 EERSTE KAMER Moeilijkheden voor bedrijfsleven Inflatiegevaar Omzetbelasting Ernstige waarschuwing Botte bijl De gemeenten KERSTTOESPRAAK DOOR H. M. DE KONINGIN WATEROVERLAST IN BELGIE SCHULDIG MAAR NIET STRAFFEN (A.O.W. en A.W.W.) MOEDER WILDE ZICH VAN KINDEREN ONTDOEN Belgische verontwaardiging WEER TREINBOTSING BIJ LISSABON AARDSCHOK OOK IN NEDERLAND GEVOELD WILSON IN FEBRUARI NAAR MOSKOU DE SANCTIES TEGEN RHODESIE Algemene vergadering tegen rassenonderscheid Dupont in Rhodesië als staatshoofd geïnstalleerd Enkele opklaringen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden fttmfeermg bfi abonnement; TERKEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. va» de Sande Eedactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon; 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Eubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In de eerste kamer heerst weinig animo voor de door minister Von deling voorgestelde belastingspaar brieven, zo bleek gisteren bij de algemene financiële beschouwin gen, waarbij ook een aantal wijzi gingen van belastingwetten worden behandeld. Het wetsontwerp dat het uit geven van belastingspaarbrieven beoogt, werd niet alleen door de v.v.d. en c.h.u. afgewezen, doch ook de woordvoerders van de k.v.p.-fractie. De heer Van Cam- pen drong op terugnemen van dit wetsontwerp aan. Hij vroeg zich af, of deze. maatregel de belasting plichtige wel zal aanspreken. Ook de in het voorstel begrepen belas tingtarieven achtte hij onverant woord. De heer De Wilde (v.v.d noem de het voorstel in strijd met wat hij als „goed bestuur" wilde aan merken. Hij zag de spaarbrieven niet anders dan een gedwongen lening, die door de belastingbetalet zelf moet worden terugbetaald. Jhr. De Geer van Oudegein (c.h.u.l achtte het voorstel een te zware hypotheek op een toekomstig ka binet. De heer De Wilde vond het on juist, dat de loonpolitiek door de opeenvolgende regeringen geleide lijk uit handen is gegeven bij een gespannen arbeidsmarkt. In de voorgestelde begroting achtte hij op korte termijn te weinig tegendruk tegen de inflatie aanwezig. H>i waarschuwde de minister dat op de kapitaalmarkt geen plaats is voor soecifieke maatregelen. In een dergelijk geval zou de slagvaardig heid van het bedrijfsleven worden aangetast. Hij noemde het onjuist de toegenomen staatsuitgaven meer door middel van leningen dan door middel van belastinghef fing te financieren. Ten aanzien van de vennoot schapsbelasting zei hij het laten vallen van het gedifferentieerde tarief in ernstige mate te betreu ren. Voor het komende jaar voor zag hij ernstige moeilijkheden voor het bedrijfsleven op het gebied van de financiering en de export Jhr. De Geer van Oudegein zag een duidelijke wijziging van het beleid van de overheid door het nieuwe kabinet. Het inflatiegevaar wordt z.i. vergroot. Ernstige be zworen uitte hij tegen de voorge nomen verhoging van de omzetbe lasting op bromfietsen en de in voering van deze belasting op tex tiel en schoeisel in 1967, de ver horing van de accijns op minerale oliën en de verhoging van de ven nootschapsbelasting. Hiermee sa menhangend wilde hij de rijksuit gaven met 242 miljoen gulden ver laagd zien. Hij vroeg zich af waar het budgetrecht van de kamer bliift. wanneer bij het behandelen van de begroting in de tweede ka mer al 88 pet van de bedragen juridisch of technisch zijn vastge steld. Da heer Van Campen erkende de noodzaak van hogere uitgaven. De bezuiniging met slechts 70 miljoen achtte hii echter teleurstellend. Hij vroeg opheldering omtrent de be- grotings-situatie in 1967 in het licht van het huidige dekkingsplan Meer conjuncturele tegendruk door het financieel beleid van de overheid achtte hij gewenst. Hij pleitte voor een systeem van omzetbelasting, gebaseerd op de toegevoegde waarde zoals het E.E.G.-verdrag vereist. „Een ernstige waarschuwing aan een politiek bevriend kabinet", zo vatte prof. Zijlstra (a.r.) zijn be toog samen. Hij pleitte voor een zo spoedig mogelijke terugkeer naar de produktiviteit als norm vooi loonstijgingen. Nederland is op hei ogenblik een autonome inflatie- haard; men kan niet meer stellen dat de inflatie geïmporteerd wordi zo zei hij. Zijn fractie hoopt clan ook dat werkgevers, werknemers en overheid dit zullen inzien. Ten aanzien van het regeringsbeleid had hij liever een verhoging van het uitgavenprogramma in etappes gezien. De bezuiniging met 709 miljoen kenschetste hij als knab beien aan de rand, en dat is dan nog zwak uitgedrukt. Er ontstaan prijsstijgingen en daardoor forse looneisen. Tege lijkertijd treden sterk stijgende spanningen op de kapitaalmarkt op. Spr. vergeleek de loonpolitiek van de afgelopen jaren met een botte bijl die links en rechts om zich heen slaat. De schade komt thans tot uiting in actuele liquidi teitsmoeilijkheden bij diverse on dernemingen, verschralende renta biliteit en mogelijk zelfs terug lopende investeringen. Wanneer dil laatste zich algemeen doorzet, zit ten we al midden in een recessie met alle gevolgen van dien. De heer Zijlstra wees het voor stel tot invoering van belasting spaarbrieven zonder meer van de hand. Zeer sceptisch stond hij tegenover de verhoging van de vennootschapsbelasting, voor zo ver die is gekoppeld aan een com pensatie van de dividendbelasting. Hij achtte deze gang van zaken nodeloos ingewikkeld. Deze twee posten heffen elkaar nagenoeg op, er is dus geen sprake van reële dekking. Mevrouw Van OmmerenAve rink (c.p.n.) zei niet in paniek te geraken als gevolg van de geste gen overheidsuitgaven. Zij bepleitte verlaging van de diensttijd, waar door geld en arbeidskrachten wor den bespaard. Voorts meende zij te kunnen constateren, dat de, lo nen te laag en de winsten te hoog zijn. De heer Van Hall (p.v.d.a.) zei het handhaven van een vaste norm voor de stijging van de overheids uitgaven niet juist te achten. Door de grotere welvaart ontstaan gro tere behoeften in de privésfeer, die van de overheid geld eisen. Hij dacht hierbij aan het onderwijs, de wegenbouw en aan voorzieningen ten behoeve van de recreatie. Ten aanzien van de gemeente- financiën zou het hem niet ver bazen wanneer de gemeenten in 1966 een gezamenlijk tekort van 250 min tot f 300 min zouden hebben. Deze tekorten kunnen slechts door middel van leningen worden gedekt. De spaarbrieven achtte hij een goed middel om liquiditeiten in kortlopende schulden van de over heid vast te leggen. Volgens de heer Van der Spek (p.s.p.) hadden de vennootschaps belasting en de vermogensbelasting nog wel wat verder kunnen woi den verhoogd. De verhoging van de omzetbelasting op bromfietsen en radiotoestellen vond hij onbil lijk. Minister Vondeling en staats secretaris Hoefnagels zullen van daag antwoorden. Koningin Juliana zal op zaterdag 25 december een kersttoe spraak houden. Deze toespraak wordt in een nationaal pro gramma van 13 tot 13.15 uur via de zenders Hilversum I, II en III uitgezonden. lil vele delen van België heb ben de overvloedige regens van de afgelopen dagen nieuwe over stromingen veroorzaakt. In Vlaanderen werden in de omgeving van Gent talrijke lan derijen onder water gezet. In Wallonië werden door de Maas en de Sambre op een aantal plaatsen wegen geblokkeerd en spoorverbindingen onderbroken. Gevreesd wordt dat in de ko mende 24 uur de toestand nog zal verslechteren. -Mum-' - iS (Adv.) TERNEIJZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De voormalige Vlaamse SS'er Robert Jan Verhelen is dinsdag in Wenen vrijgesproken. Verhelen werd beschuldigd yan medeplich tigheid aan moord op zeven Be'- gen tijdens de tweede wereldoor log. De jury sprak Verhelen vrij op enkele punten van de beschuldi ging en verklaarde voorts dat hij, hoewel schuldig, voor de overige aanklachten niet kon worden ge straft, omdat hij onder dwang had gehandeld. De openbare aanklager vroeg de uitspraak nietig te verklaren, maa- de president van de rechtbank be paalde dat Verbeien nog dezelfde dag in vrijheid moest worden ge steld. Hij heeft sinds 1962 gevan gen gezeten. Het verzoek van de openbare aanklager zal door een andere rechtbank worden behan deld. De jury sprak Verhelen vrij van schuld inzake de moorden op eer. caféhouder, een communist en een rechter. Hij zei, dat hij weliswaar had deelgenomen aan het vermoor den van een andere rechter en drie politiemannen, maar dat hij dit onder druk had gedaan en daar- De sociaal-economische raad heeft zich akkoord verklaard met het voorstel van de minister van sociale zaken om de com pensatie voor bejaarden en weduwen als gevolg van de huurverhoging per 1 januari a.s. te stellen op ƒ90 per jaar voor gehuwde bejaarden en weduwen met kinderen en 78 per jaar voor ongehuwde bejaarden en weduwen zonder kinderen. De S.E.R. kan zich ook ver enigen met het voornemen van minister Veldkamp de verhogin gen voor invaliditeitsrentetrek- kers te stellen op 84,— per jaar voor klasse A; op ƒ72,per jaar voor klasse B en op f 64, per jaar voor klasse C. De S.E.R. kan er tenslotte mee i- Zonder hoofdelijke stemming 3s de tweede kamer gisteren ak koord gegaan met het (gewij zigde) voorstel tot tijdelijke toevoeging van westelijk Wees- perkarspel (de Bijlmermeerpol der 1 aan Amsterdam. Bij de artikelsgewijze behan deling stemden de fracties van de V.V.D. en van de Boerenpar tij uit de kamer tegen een van de. In het aangenomen wetsont werp wordt tevens voorgesteld een deel van Ouder-Amstel voor lopig ook naar Amsterdam over te brengen. Het betreft hier het industriegebied van Ouder-Am stel, dat in samenhang met wes telijk Weesperkarspel door één gemeentebestuur (Amsterdam) tot ontwikkeling moet worden gebracht. instemmen dat de minister geen bijzondere maatregelen voorstelt voor de wezenuitkeringen krach tens de algemene weduwen- en wezenwet, en de kinderbijsla gen krachtens de kinderbijslag wetten, maar wil volstaan met het verhogen der uitkeringsbe dragen overeenkomstig de ont wikkeling van de loonindex. Het advies is gisteren voor publikatie vrijgegeven. De 20-jarige vrouw M. M. O. uit Den Haag is door de Haagse politie aangehouden en ingeslo ten, omdat zij zich van haar twee kinderen van 2'Vsi jaar en van 13 maanden heeft willen ontdoen. De jonge vrouw, moeder van drie kinderen, had haar oudste kind bij een familielid onderge bracht. Vrijdag bracht zij bij ken nissen haar twee jongste kinde ren met de mededeling dat zij een uurtje weg moest. De moeder keerde niet terug. De kinderpoli tie werd ingelicht. De kinderen werden ondergebracht in het te huis „Maris Stella". Maandag heeft de moeder zich bij de politie gemeld. Zij had haar kinderen verlaten met de bedoeling zich ervan te ontdoen. Een motief voor deze handelwij ze heeft de politie niet van de vrouw vernomen. om niet schuldig verklaard kon worden. Verhelen die een officiersfunctie bij de SS in België bekleedde, werd door een Belgische rechtbank bij verstek ter dood veroordeeld. Hij vluchtte voor het einde van de oorlog het land uit. Hij kreeg in 1959 het Oostenrijkse staatsburger schap. Een verzoek van België om zijn uitlevering werd door Oosten rijk verworpen. De Belgische minister van justi tie, P. Wigny, heeft dinsdaé ver klaard verontwaardigd en verrast te zijn over de vrijspraak in het proces-Verbelen in Wenen. In Bel gië is dit proces tegen de voor malige officier van de Vaamse SS met grote aandacht gevolgd. Hij stond terecht op beschuldiging van het plegen van vijf moorden tijdens de Duitse bezetting van België tussen 1940 en 1944 en medeplich tigheid aan andere misdaden. In een interview voor de Belgi sche radio herinnerde minister Wigny er aan, dat Verhelen na de oorlog in België bij verstek tot dc dood werd veroordeeld. Bij Cintra, op 20 km ten westen van Lissabon, zijn maandagavond oen passagierstrein en een goede rentrein op elkaar ingereden, waardoor 22 mensen het leven v erloren en een tiental reizigers gewond in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Van drie ge wonden is de toestand zorgwek kend. Bij een andere treinbotsing in Portugal, ditmaal tussen twee passagierstreinen bij Abrantes op 150 km ten noordoosten van de hoofdstad, liepen dertien mensen verwondingen op. Zoals gemeld verloren zaterdag dertig mensen het leven ,toen op 80 km van de Portugese grens bij de Spaanse plaats Vilar de los Alamos de expresstrein Parijs Lissabon op 'n andere trein reed. In Luik heeft zich dinsdag morgen een aardschok voorge daan die twee tot drie seconden duurde. Ook in Maastricht en op verschillende plaatsen in Zuid- Limburg werd de schok duide lijk waargenomen. De haard werd gelokaliseerd in België en het grensgebied van Zuid-Lim burg. De seismograaf van Heer len raakte onklaar na ontvangst van de eerste trillingen. De schok werd ook geregistreerd door de seismografen van het K.N.M.I. in De Bilt en te Witte- veen. In Luik ontstond paniek die verder om zich heen greep toen de brandweer en zieken wagens in alle richtingen uit reden. Enkele personen die door vallend gesteente waren getrof fen, moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. De materiële schade is vrij groot. Vele schoor stenen zijn door de schok ge sneuveld. Sommige huizen in Luik zijn zodanig beschadigd dat ze waarschijnlijk moeten worden afgebroken. De schok werd het hevigst waargenomen in de stadswijk Sint-Walburgis. De Britse premier Harold Wil son heeft dinsdag bekendge maakt, dat hij van 21 tot 24 februari op uitnodiging van de Russische leiders een bezoek aan Moskou zal brengen. Een derge lijk bezoek heeft steeds in zijn voornemen gelegen sinds hij verleden jaar oktober premier werd. De kwestie-Vietnam zal bij zijn besprekingen met de Russische leiders ongetwijfeld een van de hoofdpunten vormen. Engeland en Rusland zijn de voorzitters van de Geneefse con ferentie van 1954 die een einde maakte aan de oorlog in Indo- China. De Britse minister van bui tenlandse zaken, Stewart, bracht onlangs nog een bezoek aan Moskou maar constateerde geen veranderingen in het standpunt van het Kremlin ten aanzien van Vietnam. Britse officiële kringen schat ten dat Rhodesië door de sanc ties van 29 landen 51 miljoen pond sterling per jaar aan in komsten uit buitenlandse handel zal derven, waarvan bijna 36 miljoen pond aan de inkomsten uit tabak. Een beeld van de ravage welke werd aangericht bij het station van Villar de Los Alamos in Spanje. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft met algemene stemmen de conventie goedgekeurd omtrent uitbanning van rassen-discriminatie in welke vorm ook. Deze conventie zal moeten wor den nageleefd door de ianden die haar bekrachtigen. De voormalige Rhodesische vice-premier Clifford Dupont is maandag beëdigd als staatshoofd van het onafhankelijke Rhodesië. Deze post werd speciaal voor hem gecreëerd nadat de regering- Smith de Britse gouverneur sir Humphrey Gibbs van zijn func tie vervallen had verklaard. Engeland beschouwt sir Humph rey nog steeds als de wettige gou verneur. In alle delen van het konink rijk zullen gelden worden inge zameld om aan prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg ter gelegenheid van hun huwe lijk een geschenk aan te bieden. Ter overkoepeling van de acti viteiten in de drie landen van het koninkrijk is een konink rijkscomité gevormd. De drie ministers-presidenten zijn. ere voorzitters van dit comité. Voor zitter en leden zijn de voorzit ters van de eerste en tweede kamer, van de staten van Suri name en de Nederlandse Antil len, alsmede de commissaris der koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, die de oud ste commissaris is. Het nationale comité in Neder land, dat zijn werkzaamheden reeds is begonnen, wordt geleid door de heren mr. J. A. Jonk man en mr. F. J. F. M. van Thiel, de voorzitters van de eer ste en tweede kamer, de heer H. J. de Koster, voorzitter van het verbond van Nederlandse werkgevers, secretaris, en dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank, penning meester. Het uitvoerend comité wordt voorgezeten door mevr. mr. J. M. Stoffels van Haaften, lid van Wie vernielt tuindersbedrijven in De Lier? Niet alleen de rijks politie, maar ook de tuindersbe volking van dit Westlandse dorp vraagt zich dit af, nu sedert 13 december zes keer vernielingen werden aangericht. De laatste keer kan zelfs een aanslag op de 26-jarige tuinder A. van den Ak ker uit de Escampsepolder het doel zijn geweest. Dit laatste is geconcludeerd uit de gegevens die zijn verkre gen uit het onderzoek dat het ge rechtelijk laboratorium maandag instelde. Bij Van den Akker wa ren zondagavond een fles pro- paangas en het oliereservoir in het ketelhuis opengedraaid. Een bel alarmeerde de tuinder, dat er iets met de brandstof voor ver warming van het warenhuiscom plex niet in orde was. Toen hij het licht aanstak, volgde een ontplof fing, waarna brand ontstond. De schade die hierdoor werd aange richt, is geraamd op meer dan een halve ton. De heer Van den Akker dankt misschien zijn leven aan het feit, dat hij in een deuropening stond, toen hij het licht aandraaide. Was hij rechtstreeks naar de hoofd schakelaar gelopen dan zou hij gewond of zelfs gedood kunnen zijn. RIJKSPOLITIE VERSTERKT Uit hetgeen in De Lier tot nog toe is gebeurd, kan de rijkspolitie onder leiding van groepscomman dant adjudant Been nog niet veel meer afleiden dan dat de hele zaak vermoedelijk draait rond de heer Van den Akker. Deze tuinder is sedert ander half jaar eigenaar van het be drijf, dat voordien van zijn vader, een koopman, was. In de nacht van zondag op maandag 13 dec. werden op zijn bedrijf en dat van Boekenstein olieleidingen open gedraaid. De volgende nacht her haalde dit zich op dezelfde bedrij ven, waarbij op het bedrijf van Van den Akker bovendien vergif werd gestrooid, o.m. op jonge to- matenplantjes en op bijna oogst- rijpe kropsla. Daarna bleef het rustig totdat zondagavond j.l. ook aan de olieleidingen werd ge morreld op het bedrijf van de heer Oudshoorn. De rijkspolitie heeft versterking gekregen om de patrouille-activi teiten in het tuindersgebied te kunnen opvoeren. Het onderzoek duurt nog voort, maar geeft tot nog toe weinig houvast. de tweede kamer voor de V.V.D. Voorzitter van de werkgroep inzamelingen is de heer S. v. d. Ploeg, lid van de tweede kamer voor de P.v.d.A. Een kleine depressie trok dins dagavond over de Noordzee naar Denemarken en bracht vooral in noord- en midden Nederland tij delijk regen. De wind nam hier bij tot matig of krachtig toe uit westelijke richtingen. Boven de Britse eilanden be vindt zich een rug van hoge luchtdruk, en deze verplaatst zich langzaam naar onze omge ving. Tengevolge hiervan zal de buiïgheid worden onderdrukt, terwijl tevens de wind afneemt en naar richtingen tussen west en zuid gaat krimpen. Ten westen van Ierland bevindt zich het front van een nieuwe oceaanstoring, maar het ziet er niet naar uit dat de bijbehorende neerslagzone ons land vóór de avond zal bereiken. In 't temperatuurverloop komt maar weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Later weer regen Veel bewolking met later van het westen uit weer regen Mati ge, tijdelijk zwakke wind krim pend naar zuidelijke richtingen. Middagtemperaturen van 5 tot 8 graden. WOENSDAG 22 DECEMBER v.m, n.m. Breskens Terneuzen Hanswee rtt Walsoorden 1.18 1.53 2.33 2.43 1.34 2.09 2.49 2.59 DONDERDAG 23 DECEMBER v.m.. n.m. Breskens 1.55 2.15 Terneuzen 2.30 2.50 Hansweert 3.10 3.30 Walsoorden 3.20 3.40 Dec. 22 8.46 16.30 8.39 15.55 23 8.47 16.31 9.40 16.43 24 8.47 16.32 10.29 17.41 25 8.47 16.33 11.06 18.46 26 8.48 16.33 11.33 19.56

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1