De Gaulle zegevierde in verkiezingsstrijd Gemini-7 veilig geland „Vredesaanbod" was loos alarm Gevechten in Dominicaanse republiek Passagiers vliegtuig maakt geslaagde NA DE WERVELSTORM IN PAKISTAN IN 330 UUR EN 35 MINUTEN RSilM 5.700.000 MIJL 12 DODEN HET OLIE-EMBARGO TEGEN RH0DESIE HET WEER De generaal kreeg 55 procent van de stemmen Uitbreiding militaire krachtsinspanning te wachten ig 03s zee Zon- en Maanstanden Advies geestelijkheid was: Stem op De Oaulle Installatie op 8 januari Ds. H. J. Kater zegent huwelijk prinses Beatrix in Weddenschap Patriottische' staking Noorse tanker in Beira aangekomen Gewetenloze oorlog' Hoop vervlogen Voortijdige onthulling Johnson over Vietnam De ,vier punten' van Hanoi Professor La Pira herhaalt Apollo' met drie man naar de maan Bevorderd Gelukwensen Hoogwater Weerbericht Frankemg bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs liet. VRIJE ZEEUW Maandag 20 Dinsdag 21 december 1965 22e Jaargang - No. 6590^ L, 7 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een Britse DC-3 heeft vrijdag avond voor de kust van noord- Frankrijk, bij Le Treport, een noodlanding op zee gemoakt. Doordat het toestel vlak bij het strand terecht kwam konden alle 29 passagiers en de drie be manningsleden ongedeerd aan land komen. Het vliegtuig was onderweg van Beauvais naar Gatwick toen dicht bij de Engelse kust de radio dienst weigerde. De piloot be sloot naar Frankrijk terug te keren. Hij vloog laag boven het land om zich te oriënteren, doch dit gelukte niet. Omdat de brandstof opraakte zette hij het toestel vlak bij het strand op zee. Het werd een ge slaagde noodlanding. Het water was er slechts een meter diep. De passagiers, van verschillende nationaliteiten en voorzien van zwemvesten, slaakten, evenals de bemanning, een zucht van verlichting toen bleek dat zij nagenoeg uit het vliegtuig op het strand konden stappen. Volgens het regeringsblad „Daily Pakistan", dat een oog getuige aanhaalt, zijn in een ge bied dat bijzonder ernstig door de wervelstorm van woensdag jl. in oost-Pakistan is getroffen 6.000 lijken geteld. In hetzelfde gebied zouden 20.000 mensen worden vermist. De wervelstorm teisterde voor namelijk het kustgebied van oost-Pakistan, van Chittagong tot Xoc's Bazar, en de eilanden voor de kust. Er zijn tot dusver geen offi ciële cijfers verstrekt. Volgens eerdere onofficiële schattingen zouden mogelijk 25.000 mensen zijn omgekomen. Van officiële zijde in Chittagong werd mee gedeeld dat er tot dusver 150 lijken zijn gevonden. Volgens de Pakistaanse pers zijn in de golf van Bengalen on geveer 5.000 vissers omgekomen toen hun vaartuigen door de ge weldige vloedgolven als gevolg van de wervelstorm werden verzwolgen. Dec. •n President De Gaulle was zo vroeg op het stembureau aan wezig, dat hij praktisch alle persmensen verschalkte. Echter niet allemaal: één was aanwezig en knipte. President De Gaulle heeft bij de zondag gehouden tweede ronde van de presidentsverkiezingen 55 procent van de uitgebrachte stem men op zich verenigd, terwijl zijn linkse tegenkandidaat Mitterand 45 procent van de stemmen kreeg. De stemverhouding volgens de officieuze eindcijfers van het mi nisterie van binnenlandse zaken en zonder de stemmen van de over zeese departementen en gebieden was: ingeschreven kiezers 28.558.709 opgekomen kiezers 24.124.448 geldige stemmen 23.454.811, waarvan De Gaulle 12.868.661 (55 procent) Mitterand 10.586.150 (45 procent) In de eerste ronde van de ver kiezingen op 5 december, toen het aantal opgekomen kiezers ook om streeks 85 procent was, waren de stemmen (eveneens zonder die van de overzeese departementen en ge bieden) als volgt verdeeld: De Gaulle 10.504.007 (43,95 Mitterand 7.655.042 (32,04 T ppfltuipf (centrum) 3.770.771 (15,78 Tixier Vignancour (uiterst rechts) 1.169.095 5,31 Marcilhacy (liberaal) 414.056 1,74 Barbu (kandidaat voor de misdeelden) 278.420 1,17 Uit een vergelijking van de uit slagen per departement kan wor den afgeleid, dat het merendeel van de stemmen, die Tixier Vignancour had gekregen, nu ten goede zijn gekomen aan Mitterand, overeen komstig het advies van de uiterst rechtse kandidaat van de eerste ronde. De stemmen die eerst naar Lecanuet zijn gegaan, blijken nu te zijn verdeeld over de twee over gebleven kandidaten. Lecanuet had zijn aanhangers bestaande uit volksrepublikeinen (m.r.p.), onaf- hankelijken en bepaalde radicalen de keuze gelaten tussen blanco stemmen of steun verlenen aan Mitterand. Het aantal blanco stem men is echter betrekkelijk gering. Anderzijds neemt men aan, dat het merendeel van de r.k. aanhangers van Lecanuet gehoor hebben gege ven aan het advies van de r.k hiërarchie om op De Gaulle te stemmen. Tenslotte is men in po litieke kringen in Parijs van oor deel, dat een zeker anti-communis tische reflex aan Mitterand stem men heeft gekost, die hij willicht wel zou hebben gekregen als hij niet gesteund was door de com munisten. Over het algemeen kan men zeggen, dat in de departementen ten noorden van de Loire De Gaul le de meerderheid heeft gekregen terwijl Mitterand in de zuidelijke departementen de overwinning heeft behaald. Behalve in de ge bieden waar hij op 5 december al een meerderheid had, kreeg Mitter rand ditmaal ook in Dordogne en Lot de meeste stemmen. Het hoog ste percentage kreeg hij in Gers, gevolgd door Aude en Ariège. De Gaulle's grootste aanhang was in het departement Neder-Rijn, waar hij bijna 80 procent van de stem men kreeg. Op 8 januari a.s. zal De Gaulle officieel voor zijn tweede ambts termijn worden geïnstalleerd. Dan zal premier Pompidou het ontslag van zijn regering aanbieden. Het is niet bekend of de president het kabinet enigszins zal reorgani seren, dan wel een geheel nieuwe regering zal aanwijzen. De Gaulle zal waarschijnlijk dinsdag uit zijn buitenverblijf in Colombey-les-deux-Eglises naar Parijs terugkeren. De volgende dag Ds. H. J. Kater, hervormd predi kant te Amsterdam, zal op donder dag 10 maart 1966 het huwelijk inzegenen van prinses Beatrix met de heer C. von Amsberg in de Westerkerk te Amsterdam. De oud-hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt, gereformeerd predikant, zal tijdens deze dienst de predikatie houden. gaat hij weer naar Colombey om daar met zijn familie het kerstfeest te vieren. Eind december wordt hij in de hoofdstad terugverwacht voor zijn oudejaarsavondtoespraak voor de televisie. Op nieuwjaarsdag zal hij de leden van de regering, andere overheidsfunctionarissen en het corps diplomatique ontvangen. De vijfoverzeese gebiedsdelen kreeg De Gaulle een aanzienlijk hoger aantal stemmen dan bij de eerste ronde van de presidentsver kiezingen het geval was. De uitslag van deze vijf gebieden zag er gisteren als volgt uit: Martinique De Gaulle 89.808 Mitterand 10.301 Guadeloupe De Gaulle 74.153 Mitterand 12.194 Frans Somaliland De Gaulle 25.178 Mitterand 1.185 Nieuw Caledonië De Gaulle 17.078 Mitterand 8.349 Wallace en Futuna-eilanden De Gaulle 3.422 Mitterand 14 De Gemini-7 is zaterdagmid dag om vijf minuten over drie volgens plan in zee terechtge komen. Hiermee was een einde geko men aan de ruimtevaart van Borman en Lovell die veertien dagen heeft geduurd. De Gemini-7 kwam ongeveer 1100 km ten oosten van Kaap Kennedy in de Atlantische Oce aan terecht. De Gemini kwam neer op 19 km van de plek waar de „Wasp" lag. Vlak voor de Gemini land de, zag een bergingsvliegtuig het ruimtevaartuig aan de grote parachute naar beneden komen. De piloot gaf direct aanwijzin gen aan de hefschroefvliegtui- gen, die naar de landingsplaats vlogen. Borman en Lovell hebben de weddenschap gewonnen die zij met Schirra en Stafford hadden aangegaan. De twee van de Gemini-7 had den er met hun collega's van de Gemini-6 om gewed wie het dichtst bij het vliegdekschip „Wasp" zou lanren. Borman en Lovell kwamen op 19 km van de „Wasp" in zee te recht en „Schirra en Stafford op 21 km. Borman en Lovell werden per wentelwiek naar de „Wasp" ge bracht. Het vliegdekschip ligt op 960 km ten zuidwesten van de Bermuda-eilanden. Borman en Lovell hadden hun remraketten om 14.28 uur in werking gesteld. Zij vlogen toen over de evenaar op 5000 km ten zuid-oosten van de Philippijnen. Boven Texas kwam de Gemini-7 binnen de dampkring van de aarde. De vlucht van Borman en Lo vell heeft 330 uur, 35 minuten en zes seconden geduurd. Dit is maar 20 seconden korter dan de tijd, die men voor de vlucht had berekend toen de ruimtevaar ders veertien dagen geleden ge lanceerd werden. Lachend kropen Borman en Lovell aan boord van de „Wasp" Het Noordvietnamese pers bureau heeft de interpretatie die Washington heeft gegeven aan het overleg, in1 Hanoi gevoerd door de Iitaliaan La Pira, tegen gesproken. Het persbureau spreekt in dit verband van een verzinsel. Zoals bekend heeft dit overleg geleid tot een uitwisseling van boodschappen tussen de Italiaan se minister van buitenlandse zaken en voorzitter van de alge mene vergadering van de V.N, Amintore Fanfani, en de Ameri kaanse regering. De Noordvietnamese leiders, aldus het Noordvietnamese pers bureau, hebben tegen La Pira ge zegd dat er slechts een oplossing van het vraagstuk-Vietnam mo gelijk is als de Amerikaanse re gering de vier punten, die door de Noordvietnamese regering als 8.46 16.30 7.29 15.18 8.46 16.30 8.39 15.55 8.47 16.31 9.40 16.43 S.47 16.32 10.29 17.41 Bij een gevecht in de Domini caanse stad Santiago tussen leden van de luchtmacht en kolonel Caa- mano met een aantal aanhangers van zijn constitutionalistische par tij zijn twaalf doden en gewonden gevallen. Caamano en zijn medestanders zouden zijn aangevallen toen zij zondagochtend op de begraafplaats van Santiago een krans legden op het graf van kolonel Rafaël Fer nandez Dominguez. Hierbij zouden geen slachtoffers zijn gevallen. Toen kolonel Caamano en de zij nen zich hadden teruggetrokken in een hotel, werden zij opnieuw be stookt nu met bazoeka's en zware wapens. Bij het hierdoor ontstane gevecht zouden vier of vijf doden zijn gevallen en acht of zeven ge wonden. Caamano zou ongedeerd zijn gebleven. Toen het bericht over het inci dent in San Domingo bekend werd, ontstonden ook daar ongeregeld heden, waarbij één politieman om het leven kwam en een kind werd gewond. Volgens nadere berichten zijn aan beide zijden in Santiago ver scheidene mensen gedood, onder wie kolonel Juan Lora Fernandez, de tweede man van de constitutio nalistische troepen. Met hefschroef- vliegtuigen van de inter-Ameri- kaanse vredesmacht die sinds sep tember het toezicht houdt op de naleving van het bestand tussen de tegenover elkaar staande partijen, werden de constitutionalisten van Santiago naar San Domingo over gebracht. De voorlopige president, Garcia- Godoy, heeft vakbondsleiders be loofd dat de officieren die verant woordelijk zijn voor de schietpartij, zullen worden gestraft. De vak bondsleiders eisten het ontslag van de betrokkenen en dreigden anders met een „patriottische staking". In de haven van San Domingo begon direct een protestactie. Naar aanleiding van het door Engeland afgekondigde olie-em bargo tegen Rhodesië is alle aandacht nu gericht op de Noor se tankboot „Staberg", die zater dag met 16.000 ton ruwe olie op de rede van Beira in Portugees Mozambique arriveerde. Beira is de voornaamste haven voor Rho desië. De olie zou door een 200 km lange pijpleiding naar de raf- finaderijen in de Rhodesische stad Oemtali worden gepompt. De door de Shell gecharterde tankboot kon de haven niet bin nenvaren door het lage tij en zou vermoedelijk niet vóór van daag kunnen binnenlopen. De Britse regering heeft de Shell gevraagd de olie niet te laten lossen. Premier Ian Smith van Rho desië is zaterdagavond voor de radio uitgevaren tegen de Britse regering. Hij had het over de „gewetenloze oorlog" die Enge- Iands regering tegen Rhodesië voert. Zonder in te gaan op de afkondiging van het olie-embar go tegen zijn land maakte Smith plannen bekend om de econo mie van Rhodesië weer gezond te maken. Het gaat hier om ont wikkelingsprojecten die in to taal ruim 26 miljoen gulden zul len vergen. De kapitein van de „Staberg" heeft gisteren van de Shell op dracht gekregen de olie niet te lossen. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van de Shell. enige basis voor een regeling van het conflict zijn genoemd, aanvaardt en daadwerkelijk uit voert. De interpretatie die het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken aan de peilingen van de voormalige burgemeester van Florence had gegeven, was volkomen uit de lucht gegrepen. De New Yorlc Times schrijft dat de Noordvietnamese tegen spraak een einde maakt aan de hoop, dat binnenkort een rege ling is te vinden voor een conflict dat tot een ramp kan leiden, zowel voor de westelijke landen als die van Azië. Men moet nu rekenen op een uitbreiding van de militaire krachtsinspanning van beide par tijen en de daaruit voortvloeiende vernietiging van mensenlevens en materiële goederen. Noord- en Zui'd-Vietnam lopen het gevaar verwoest te worden. China zal de enige winnaar in deze slachting zijn. Het blad is ingenomen met het feit dat Washington ditmaal niet afwijzend heeft gereageerd maar het betreurt dat het antwoord van minister Rusk niet positiever is geweest en gepaard ging met twijfel aan de goede trouw van de Noordvietnamese leiders. De New York Times is van mening dat de voortijdige onthul ling van de delicate missie van de President Johnson heeft in een televisieuitzending gezegd: „Wij verklaren eens te meer dat wij over een eervolle vrede in Viet nam willen spreken. Wij weten dat er niets valt te winnen bij een verder uitstel van een ge sprek". De Amerikaanse president zei dat premier Wilson van Enge land, die naast hem op het beeldscherm verscheen, had ge zegd dat de Britse regering als mede-voorzitter van de Geneef- se conferentie haar pogingen om tot vrede te komen, zal hernieu wen. De „vier punten" die tot dus ver door de Noordvietnamese regering zijn genoemd als enige basis voor een oplossing van de kwestie-Vietnam behelzen: 1. De Amerikanen moeten al hun troepen uit Zuid-Vietnam terugtrekken, alle bases daar ontmantelen en de oorlogs handelingen tegen Noord Vietnam staken; 2. In afwachting van een vreed zame hereniging mogeh Noord- en Zuid-Vietnam geen enkel militair bondgenoot- Italiaanse minister Fanfani heeft bijgedragen tot de heftige tegen spraak van Hanoi en dat de ver antwoordelijken de V.S. daarmee 'n slechte dienst hebben bewezen. Het is nu meer dan ooit nodig een regeling door onderhandelin gen voor het conflict tot stand te brengen, zo vervolgt het blad, want het wordt steeds duidelijker dat geen van beide partijen een militaire overwinning zal beha len. Het Witte Huis noch het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken hebben commen taar willen geven op de Noord vietnamese verklaring. Professor La Pira, een van de twee Italiaanse geleerden die het Noordvietnamese onderhande- iingsaanbod aan de voorzitter van de algemene vergadering der Verenigde Naties hebben overge bracht, heeft zaterdag op een persconferentie in Florence her haald dat president Ho Tsji Minh had gezegd „overal naar toe te willen gaan en iedereen te willen ontmoeten om over vrede in Viet nam te onderhandelen". Professor La Pira zei dat hij en professor Primicerio na hun be zoek aan Noord-Vietnam optimis tisch gestemd waren over de vredeskansen. uit de helikopter. Zij bleken bei den een zware baard te hebben. Nogal stijf maar zonder hulp liepen de mannen over het rode kleed dat voor hun was uitge legd. De Amerikaanse ruimtevaar ders Borman en Lovell hebben een afstand van 5.700.000 mijl in de ruimte afgelegd. De Verenigde Staten hebben met dit „duurrecord' en met de ontmoeting tussen de Gemini-7 en de Gemini-6 een grote stap voorwaarts gedaan in de rich ting van een bemande vlucht naar de maan. Er moeten echter nog grote hindemissen op die weg worden genomen en voor een Amerikaan op de maan zal landen, zullen nog miljoenen dollars aan het ruimteprogram ma worden besteed. De directeur van het Gemini- project, dr. Christopher Kraft," zei op een persconferentie „Ik denk dat er nog veel moet wor den gedaan tussen dit en de maan, maar ik geloof dat we op de goede weg zijn". Er zullen nog vijf Gemini- vluchten komen, die hoofdzake lijk bedoeld zijn om de techniek van de ontmoeting in de ruimte, war Tij de capsule vastmaakt aan een raketdeel, onder de knie te krijgen. Voorts moet de ge weldige „Saturnus 5"-raket wor den beproefd. Deze raket moet een Apollo-ruimtevoertuig voor drie man in een baan om de aar de brengen en de Apollo moet uit die baan naar de maan rei zen Drie van dc vier ruimtevaar ders, James Lovell, Frank Bor man en Tom Stafford, zijn tot een hogere militaire rang be vorderd, namelijk tot kapitein, kolonel en luitenant-kolonel. Walter Schirra was na zijn eerste ruimtevlucht al bevor derd. President Johnson heeft de vier ruimtevaarders in persoon lijke brieven gelukgewenst met hun succes. Premier Wilson van Engeland heeft zaterdag in een telefoon gesprek Schirra en Stafford ge lukgewenst, aldus het Witte Huis. De president van het presi dium van de opperste Sow jet, Podgorni, heeft president John son telegrafisch gelukgewenst met het jongste Gemini-succes. „Aanvaard, mijnheer de pre sident, ter gelegenheid van de geslaagde voltooiing van de vluchten met de ruimteschepen Gemini-7 en Gemini-6 de geluk wensen voor de Amerikaanse ruimtevaarders Borman, Lovell, Schirra en Stafford en voor de geleerden en arbeiders die hun bijdrage hebben geleverd aan de zaak van vreedzaam onderzeok van de ruimte", aldus het tele gram. Rustig weer Het K.N.M.I. deelt mede: De zachte oceaanlucht, die vrijdagavond met krachtige tot stormachtige zuidwestelijke win den over ons land begon te stro men, werd zondag door een uit het noorden komend koufront weer verdreven. Dit ging met zeer langdurige regen gepaard. In het midden van het land viel DINSDAG 21 DECEMBER v.m, n.m. Breskens 0.40 12.53 Terneuzen 1.15 1.28 Hansweert 1.55 2.08 Walsoorden 2.05 2.18 WOENSDAG 22 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.18 1.34 Terneuzen 1.53 2.09 Hansweertt 2.33 2.49 Walsoorden 2.43 2.59 schap met derde landen aan gaan; De binnenlandse aangelegen heden van Zuid-Vietnam moeten worden geregeld door het Zuidvietnamese volk zon der inmenging van buitenaf; Ook de kwestie van de vreed zame hereniging moet zonder buitenlandse inmenging wor den geregeld. 55 tot 65 mm, plaatselijk zelfs nog iets meer. De geringste regenval, ongeveer 15 tot 20 mm, werd gemeld uit het uiterste noordwesten van het land. Hoe wel nog niet alle gegevens be kend zijn, kan toch worden aan genomen dat hierdoor voor het gehele land december de natste wintermaand is geworden, die sinds het begin van de waar nemingen, ruim 100 jaar geleden, is voorgekomen. Een door Frankrijk naar het oosten trekkende storing brengt vandaag in het zuiden van het land opnieuw regen. Afgezien hiervan zal het echter enkele dagen droog blijven. Het weer komt onder invloed van een over de Britse eilanden nade rend hogedrukgebied. Er zal in het algemeen maar weinig wind zijn en in verband hiermee is er een vrij grote kans op mist. De temperatuur zal in de nacht tot om het vriespunt dalen. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot mor genavond. PLAATSELIJK MIST Overwegend droog weer met opklaringen, maar plaatselijk ook mist. Vanavond echter in het zuidoosten van het land nog enige regen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1