DOE UW KERSTPOST AL DIT WEEKEINDE IN DE BUS! In verban li kerstdrukte geeft PTT u een goede raad: Pist uw carrés wat eerder. PTT leeft dan ruimte voor tiidige bestelling BEURSOVERZICHT Nederlandse consument in 1970 zal eisen stellen Gemeenteraad van Terneuzen Gemeenteraad van Axel LANDBOUWSCHAP SCHRIJFT DE MINISTER OVER OVERSTROMINGEN OPENINGTIJDEN, ASSORTIMENT EN DE KREDIETFACILITEITEN VRAGEN AANPASSING 312 woningen en 132 boxen-garages Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 18 december '65 GFMEENTELIJKE SOCIALE DIENST Consumentenbond klaagt over storingen in energievoorziening AANKOOP BOEKHOUDMACHINE MIJNONGELUK IN WEST-DUITSLAND Wel of geen zondagsarbeid Bedieningswinkels uit de tijd Televisie speelt grote rol Spaargelden In de op donderdag 23 decem ber te houden vergadering van de Terneuzense gemeenteraad komt een voorstel van B. en W. in behandeling tot verkoop van percelen grond, gelegen in het exploitatieplan „Oudelandse Hoeve", aan de woningbouwver eniging „W erkmansbelang" Het verheugt ons, zo schrijft het college, te kunnen medede len, dat met het ministerie van volkshuisvesting overeenstem ming is bereikt over de bouw voor rekening van de woning bouwvereniging „Werkmansbe lang" van 312 woningwetwonin gen (eengezinsbouw) en 132 boxen-garages in het plan „Oudelandse Hoeve". De woningbouwvereniging verzoekt thans de voor uitvoe ring van dit plan benodigde grond van de gemeente te mo gen kopen. In afwijking van genoemd ex ploitatieplan, waarbij een grond prijs werd gehanteerd van 4.000,per woning, zijn de kosten door de minister nader bepaald op 4.150,per woning. Verder zullen blijkens mede deling van de hoofdingenieur directeur van de volkshuisves ting voor de in het bewuste ex ploitatieplan voorkomende flat- bouw (woningwetbouw) in de toekomst deels hogere, deels la gere prijzen worden aanvaard, t.w.: etage- vastge- door woningen in stelde minister prijs per te aan- wooneen- vaarden heid 3 woonlagen 3.700,3.750, 6 woonlagen 3.700,3.550, 8 woonlagen 3.700,3.350, Deze maximaal door de minis ter te aanvaarden grondprijzen leveren ten opzichte van de prijscalculatie een nadelig ver schil op van ƒ41.100, Daartegenover staat, dat door een wijziging van het aanvanke lijke bouwplan 132 boxen-gara ges kunnen worden bijgebouwd in plaats van de in het exploita tieplan geplande 112 stuks a 1.000,per eenheid. Dit laatste levert een voordeel op van 20.000, Tenslotte ligt het in de bedoe ling 30 flats méér te bouwen dan oorspronkelijk geprojecteerd. B. en W. stellen voor aan de woningbouwvereniging te ver kopen drie percelen bouwgrond totaal 55.136 m2 voor de prijs van 1.426.800. De commissie van advies in gevolge de algemene bijstands wet heeft aan B. en W. verzocht te bevorderen, dat de naam van de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg wordt ge wijzigd in: gemeentelijke sociale dienst. Deze naam is meer in over eenstemming met de tegenwoor dige doelstelling. Er is boven dien een landelijk streven merk baar om te geraken tot een uni forme naamgeving voor derge lijke diensten. B. en W. nemen het advies van de commissie over. De voor deze naamwijziging noodzakelijk herziening van het besluit' tot instelling als afzon derlijke tak van dienst moet ge paard gaan met een revisie van de beheersverordening. Deze beheersverordening werd vastgesteld op 1947 en strookt niet meer met de huidige opvat tingen. In het ontwerp van het be sluit daartoe hetwelk het colle ge de raad deed toekomen, valt op, dat de taken niet meer in onderdelen zijn opgesomd en dat hiervoor in de plaats is geko men een algemene omschrijving van de werkkring van de dienst. Evenals van de dienst open bare werken is de gemeente-ont vanger aangewezen als kassier van de sociale dienst. Hiermede is het kasbeheer van de gemeen- j De Nederlandse consumenten bond heeft tegenover de minis ters van binnenlandse zaken en van economische zaken zijn onge rustheid uitgesproken over de vele ernstige storingen in de voorziening met aardgas en elek triciteit, die de laatste tijd zijn op getreden. De consumentenbond is van oordeel dat het winter- en storm weer in november niet zo uitzon derlijk was, dat dit een voldoende verontschuldiging zou vormen voor de frequentie van de opge treden storingen. Bij de aanleg van installaties zou hiermee reke ning moeten worden gehouden. Ook het feit dat vele woningen op verwarming met aardgas zijn aangesloten, terwijl de toevoer van gas nog niet voldoende bleek te zijn bij koud weer, acht de con sumentenbond bijzonder onbevre digend. te volledig centraal geregeld, hetgeen uit een oogpunt van controle voordelen biedt. Op het voetspoor van de be heersverordening van openbare werken is de eigen financiële verantwoordelijkheid van de ad ministrateur tot uitdrukking ge bracht. De dienst openbare werken gaat per 1 januari een zelfstan dige administratie voeren. Daar toe dient de dienst te beschikken over een boekhoudmachine. De beste oplossing is volgens B. en W. de machine, die op de secre tarie in gebruik is, over te dra gen aan openbare werken en voor de secretarie een nieuwe machine aan te schaffen. Voor de aankoop van de nieuwe machine zal rond 17.600 nodig zijn. De afschrijvingstermijn wordt op 10 jaar gesteld. INTERNATIONALS LICHT VERDEELD, K. L. M. ZEER VAST De laatste dag van deze beurs- week heeft een licht verdeelde stemming gebracht voor de in ternationale waarden. Aanvan kelijk was Unilever wederom het kind van de rekening, maar later trok de koers aan tot de vorige slotprijs op 109,60. Phi lips was goed prijshoudend op 112,50 en kon zich verbeteren tot 113. Kon. Olie was aan de vaste kant op 146,50 door lokale vraag op de iets verbeterde koers voor dit aandeel in Wall- street. A.K.U. en Hoogovens gaven praktisch geen verandering te zien. K.L.M. was zeer vast met een advieskoers op 250 (240). Dit aandeel was donderdag in Wallstreet weer eens favoriet met een koersstijging van 5'A dollar in hoofdzaak door dek kingsaankopen door de baissiers. Dit zijn vrijwillige of gedwon gen aankopen van baissiers, die de stukken eerder „blanco" af gaven in de hoop deze later goed koper te kunnen „indekken" (terugkopen). Wanneer de bais siers niet aan de reglementaire leveringsplicht (in Amsterdam en Wallstreet 4 dagen, hebben of kunnen voldoen, kunnen zij tot dekkingsaankopen worden ge dwongen, onverschillig wat de koers op dat moment is. In Amerika wordt aan de le veringsplicht streng de hand ge houden. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week daalde A.K. U. deze beursweek circa tien punten. Hoogovens moest circa twintig punten prijsgeven. Phi lips en Kon. Olie konden zich iets verbeteren. Daarentegen daalde Unilever enkele guldens. K.L.M. had een goede beursweek met een koersavance van ruim 20. De scheepvaartsector was me rendeels prijshoudend tot vast voor Scheepvaartunie. De staats- fondsenmarkt was aan de vaste «Et kant met nu en dan ruime han del. Voor de 6 pet obligaties Unilever werd inofficieel 97% tot 98 betaald. Voor de laatste verhandeldag- werden claims Leeuwarder pa pier op 28 geadviseerd, over eenkomend met 111% pet voor de 6 pet conv. obligaties. Aande len Gelderman en Zonen lagen eerder wat zwakker in de markt op het minder gunstige bedrijfs nieuws. Voor v. d. Grinten werd opnieuw een hogere advieskoers opgegeven. Beursindices (1953 100) 15/12 16/12 17/12 Int. conc. 464.3 461.1 464.7 Industrie 300.0 299.6 301.1 Scheepv. 133.7 133.3 134.6 Bank en verz. 174.8 178.0 180.4 Handel enz. 156.6 156.8 158.5 Algemeen 331.5 330.3 332.7 Nabenrskoersen VOOR JONG CNOUP.. V1NPT U B9 W.V. F*. V. .T. V. a. SANDS AKU: Hoogovens: Kon. Olie: 146.50—147.10 Philips: 112.30—113.20 Unilever 108.30—109.70 K.L.M.: 252—260 (364%) (417) (146.45) (113.05) (109.95) (249) ROTTERDAMSE STATIONS-PARKOMAAT Aan de Blijdorpzijde van het Centraal station te Rotterdam is donderdagmiddag een geautoma tiseerd parkeerterrein in ge bruik genomen. Ren antieke Dion-Bouton was het eerste voertuig, dat de parkeerplaats opreed. De spoorwegen zullen de parkomaat, als de proef slaagt ook bij andere stations installe- leren. Een dag parkeren kost een gulden. Door neerstortend gesteente in de mijn „Westfalen" in de Westduitse plaats Ahlen zijn vrij dag drie mijnwerkers om het le ven gekomen. Drie mijnwer kers werden gewond en drie zit ten ingesloten. Het dagelijks bestuur van het landbouwschap heeft de minister van landbouw een brief geschre ven over de ernstige situtatie, die is ontsaan door de overstro mingen in de Biesbosch, het waterschap de Beneden-Donge en het waterschap Zuider-Afwa- teringskanaal. De toestand is daar thans naar de mening van het landbouwschap nog ernstiger dan in 1953. De gehele problematiek rond de Biesbosch is dermate in bewe ging, dat naar de mening van het landbouwschap geen definitieve oplossing op korte termijn kan worden verwacht. Toch vraagt het dagelijks bestuur de minister te bevorderen dat voor dit gebied, dat in 1953, 1954, 1958, 1962 en thans weer zo ernstig werd ge troffen, door krachtige aanpak en goede coördinatie op korte termijn definitieve bestemmin gen en oplossingen zullen worden gevonden. Het bestuur realiseert zich dat voor deze zwaar getrof fen gebieden een herstel van de schade en in het bijzonder het herstel van de dijken een vraag stuk van de grootste urgentie vormt. Het dringt er bij de minis ter op aan eveneens te bevorde ren dat de overheid in samenwer king met een op te richten pro vinciaal watersnoodfonds of langs een andere weg middelen zal ver schaffen om zo snel mogelijk tot herstel van de dijken en tot ver goeding van de schade te komen. De kerkeraden van een vijf tal protestantse kerken te Hat- tem, Heerde, Oldebroek, Wapen veld en Wezep hebben zich ge wend tot de directie van de Berg- huizer papierfabriek te Wapen veld met 't dringend verzoek niet over te gaan tot de vol-continu- dienst, waardoor er ook op zon dag moet worden gewerkt en tal van leden van het personeel in gewetensnood komen. (Slot). DE BEGROTING 1966 Bij de puntsgewijze behande ling van de begroting stelt de heer P. J. van Bendegem voor op de post onderhoud van het gemeentehuis in totaal 2000 te bezuinigen. Hij meent dat die kosten in andere gebouwen aan zienlijk lager liggen. De heer Hamelink wil hierop in geen geval bezuinigen. De heer Van Luijk wijst op de post van 1000 voor materiaal. Rond dat bedrag is er een loon- post van 6750. Dit lijkt spr. bij zonder hoog. Wethouder Van Bendegem vindt het voorstel van zijn naam genoot P. J. van Bendegem nog al rigoureus. De vergelijking tussen het gemeentehuis en het bedoelde gebouw gaat niet op. Dit laatste gebouw is veel klei ner. Het gemeentehuis heeft een representatief karakter en moet dan ook goed onderhouden wor den. Het aantal uren voor on derhoud is zeker nodig. Het be drag voor materiaal is niet pre cies te zeggen; soms moeten wel eens zaken woren aangeschaft voor vernieuwing. De voorzitter licht toe dat de loonpost niet alleen voor de werksters is. Daarin is ook be grepen het wassen van de ramen enz. Het voorstel van de heer P. J. van Bendegem om f 2000 minder beschikbaar te stellen voor het onderhoud van het huis der ge meente wordt met 8 tegen 5 stemmen verworpen. Voor stemden de heren Dek ker. P. J. van Bendegem, Van Luijk, Oggel en De Waard. NIEUWE BRANDSLANGEN EN OPLEIDING BEVELVOERDER De heer Oggel acht 2300 voor de aanschaffing van nieuwe slangen aan de hoge kant. Verder informeert spr. naar de post op leiding bevelvoerder. Komt aan deze opleiding nooit een einde? Hij wil hierop 1000 bezuinigen. De voorzitter deelt mede dat een omschakeling plaats vindt op nylonslangen. De opleiding van bevelvoerder is inderdaad nooit klaar; steeds weer moeten cursussen worden bezocht om bij te blijven. WAARSCHUWINGSBORDEN EN WEGWIJZERS De heer P. J. van Bendegem wil het bedrag van deze post met ƒ2000 verminderen. De kosten voor het schilderwerk vindt hij veel te hoog. De heer Oggel kan het voor stel van de heer P. J. van Ben degem steunen. Het bedrag is 2% maal zo hoog als vorig jaar. Wethouder C. Van Bendegem zegt dat getracht wordt de prijs zo laag mogelijk te houden. In deze post is ook met de uitbrei ding rekening gehouden. Of het schilderwerk goedkoper kan, zou de wethouder niet direct kun nen zeggen. De voorzitter sluit zich hier bij aan. Het bedrag is nodig. Spr. dringt er op aan de totaal- post te'handhaven. Het voorstel van de heer P. J. van Bendegem wordt met 8 tegen 5 stemmen verworpen. HERBESTRATING NOORDSTRAAT De heer Oggel vindt het niet nodig dat de Noordstraat wordt herbestraat. Wanneer er wat put ten worden gedicht, is het vol' doende. De heer P. J. van Bendegem verklaart het met de heer Oggel eens te zijn. Spr. wil een beroep op de raad doen te bezuinigen om de belastingverhogingen af te remmen. De voorzitter zou het op prijs stellen, indien niet voor elke post een afzonderlijke stemming wordt gevraagd. Het voorstel van de heer Og gel wordt met 8 tegen 5 stem men verworpen. Voor stemmen de heren Dek ker, P. J. van Bendegem, Van Luijk, Oggel en De Waard. WANDELPLAATSEN EN PLANTSOENEN De heer Oggel verklaart geen voorstander te zijn van een eigen plantenkas. Hij is van me- -I Voor het eerst begint zich in Nederland een duidelijke toeneming van de geselecteerde bestedingen te manifeste ren en deze ontwikkeling betekent het begin van hat werkelijke marketing tijdperk voor Nederland. Voor het eerst is bij de meerderheid der Nederlandse gezinnen een zgn. „discretionary" koopkracht ontstaan, hetgeen inhoudt dat men geld over heeft voor de niet noodzakelijke dingen des levens en de consument naar eigen keuze kan beslissen waaraan het moet worden be steed en wanneer het kan worden besteed. De heer B. Doyer, marketing deskundige en directeur van de N.V. J. Walter Thompson Company, vertelde dat vrijdag in de oudejaarsledenbijeenkomst van het Neder lands centrum van directeuren in Den Haag. Deze ontwikkeling zal zich in versneld tempo voort zetten en wanneer in 1970 de 13 miljoen Nederlanders 60 miljard gulden te besteden hebben, zal het grootste deel hiervan aan de z.g. niet-primaire levensbehoeften in de duurzame verbruiksgoederen en de dienstensector worden besteed. Maar dat zal niet vanzelf gaan. Er zal veel en veel sterker aan de consument zelf moeten worden verkocht. De passieve benadering van de consument zowel in de persoonlijke verkoop in bedieningswinkels als door dea lers e.d. zal niet meer opgaan in 1970. Winkelpersoneel dat alleen op de kwalificatie „netjes" in dienst wordt genomen en verder ongeïnteresseerd en/of ongetraind is in het ware verkopen, kan men beter buiten beschouwing laten voor 1970. Men zal moeten gaan wedijveren in het vergemak kelijken van de aankoop voor de consument. Ope ningstijden, assortiment, kredietfaciliteiten zullen hieraan moeten worden aangepast. En waarom? In de eerste plaats zal de keuze van ver krijgbare diensten en produkten véél groter zijn en in de tweede plaats zal de consument in 1970 kritischer zijn en beter geïnformeerd. Ten eerste immers zal de jongere generatie huisvrou wen in 1970 tien a vijftien jaar ervaring echter zich heb ben met zelfbediening voor levensmiddelen en andere produkten. Het vergelijken en beoordelen van prijzen, kwaliteiten, verpakkingen e.d. zal voor haar dan een tweede natuur zijn geworden en verder zullen in 1970 nieuwe leef-, koop- en kookgewoonten uit andere landen en uit andere milieus 10 jaar lang aan de meerderheid van onze bevolking vertoond zijn via het doordringende me dium televisie, dat ons laat zien hoe de mensen om ons heen en ver weg leven. Tot nu toe stond de Nederlandse huisvrouw als tame lijk conservatief bekend in haar koopgedrag: men pre fereerde merken en produkten die men al van moeder thuis kende. Moeder was immers de enige raadgeefster en men nam meestal haar gewoonten over. In 1970 zal het oude merk of produkt niet op basis van ancienniteits- rechten op een plaats op het boodschappenlijstje kun nen rekenen. Men zal zijn produkten of diensten con tinu moeten blijven aanpassen en blijven verkopen aan de consument. De Nederlandse consument, aldus de heer Doyer, be schikt thans over grotere reservefondsen dan ooit te voren. Als men verzekeringen e.d. buiten beschouwing laat, ziet men alleen in spaargelden al een toename met ruim 5 miljard 350 miljoen gulden in 4 jaar. Dit betekent voor 1970 voor de fabrikant een doelbe wust marketing beleid, gericht op een werkelijke herken ning en erkenning van de consument, want de consument zal over 5 jaar een ongekende machtspositie hebben. Een macht, dan voor het eerst gebaseerd op drie pijlers n.l.: 1. goede ontwikkeling en informatie; 2. een rekbaar inkomen en 3 een ongekend grote spaarpot, aldus de heer Doyer. ning dat aankoop van planten goedkoper is. Wethouder Van Bendegem ant woordt de heer Oggel dat een onderzoek gaande is of 't goed koper is de planten aan te ko pen dan wel ze zelf te kweken. SPORTBEDRIJF De heer P. J. van Bendegem noemt een bedrag van 85.000 voor een kleedlokaal veel te hoog, evenals 52.000 voor een verharde oefenhoek. Wanneer hiervoor wat minder wordt uit gegeven kunnen wij voor ande re sporten iets meer doen. De heer Oggel wil zich aan sluiten bij de heer P. J. van Bendegem. Spr. vindt het beter dat er een verplaatsbaar kleed lokaal komt. Voorts acht hij 20.000 voor een oefenhoek vol doende. Ook de bedragen voor afsluithekken zijn veel te hoog. Veel hiervan kunnen wij ge bruiken voor andere doeleinden. r-idnel.-. t. De heer Hamelink betreurt het daarentegen dat men bij de sportaccomodatie nog niet ver der is gegaan. De heer Van Luijk vindt het bedrag voor het kleedlokaal eveneens te hoog. Wethouder C. van Bendegem erkent dat de prijs niet aan de lage kant ligt, maar bij vier ter reinen moeten wij een passend kleedlokaal bouwen en daarom kan het niet kleiner. Wanneer meerdere wedstrijden tegelijk worden gespeeld, is er steeds ruimte tekort. B. en W. zullen trachten voor dit alles subsidie te krijgen, maar of dat zal lukken, is na tuurlijk niet te zeggen. In de gevraagde bedragen voor de toe gangshekken is een afdoende af rastering inbegrepen. De heren Dekker, P. J. van Bendegem, Van Luijk, Oggel en De Waard stemmen tegen deze post. RONDVRAAG De heer P. J. van Bendegem heeft gehoord dat er in de Em- mastraat klachten zijn over de bebossing langs deze straat. Deze schijnt voor het verkeer moei lijkheden op te leveren. Spr. zag gaarne dat de bosjes werden weggenomen en dat er een ver harding werd aangebracht. De heer Oggel wijst erop dat geen stemming is gevraagd over de gehele begroting. Verder zegt de heer Oggel dat de woningen in plan Oost slecht zijn. Er zijn daar veel scheuren in de huizen en de woningen zijn ook niet best afgewerkt. Dezelfde spreker vraagt hoe het staat met de huren van de ratiowoningen en of hier nog van terugwerkende kracht zal moeten worden bijbetaald. Ook is het de bewoners niet duide lijk waarom daar overal een meter van de waterleiding is geplaatst. De heer Hamelink vraagt aan dacht voor het doortrekken van het wandelpad langs de Kinder dijk tot Drieschouwen. Dit is met het oog op de bebouwing die daar heeft plaatsgevonden, zeker nodig. De voorzitter antwoordt de heer Hamelink dat hier 't wach ten was op de overname van de Kinderdijk van de provincie. Deze zaak is nu ver rond. Als het zo ver is, wordt het wandel pad stellig doorgetrokken. De heer Maas wijst qr°P dat op de bouwplaats van het be jaardencentrum veel water staat. Is het niet mogelijk daar een vijver te maken waardoor men minder last van het water heeft? Hierna sluit de voorzitter de vergadering met het uitspreken van het dankgebed.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4