Op Bali werden duizenden communisten vermoord Vandaag keert de Gemini-7 naar de aarde terug de MUL Wil Noord-Vietnam vrede? HAATUITSARSTING NA JAREN ONDERDRUKKING S0EKARN0 DREIGT MET DE DOODSTRAF DE BEMANNING WAS ONGERUST Volgens plan Regering in Hanoi bereid te DE VOORBEREIDINGEN VOOR HET HUWELIJK VAN PRINSES BEATRIX Koningin stelde twee commissies in RADIO DE KOCX T. E. E.-trein Zurich-Amsterdam ontspoord HET WEER Batnboesperen Economische delicten Openlijke moord Amok Winkels bestormd I Gasverwarming Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Zwitserland contra Rhodesië Foto's van ruimte- bijeenkomst geslaagd Bijna 200 maal de aarde rond GRIEKS SCHIP IN NOOD Geen slachtoffers WILSON MAAKT EXCUSES OVERVAL OP GOUDAUTO Buit: 550.000 gld Crankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 18 DECEMBER 1965 22e Taargang - No. 6589" Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze® Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Sinds medio november zijn op Bali minstens vijf duizend communisten vermoord, meest door toedoen van de „kleine man" in de partij, die uit angst voor de opgezweepte massa zijn eigen huid wil redden, al dus meldt de D.P.A.-correspondent Ulrich Grudinski, die dezer dagen het Indonesische eiland heeft bezocht. Boven Bali hangt de brandlucht der vernieling, zo schrijft hij. De nachtelijke hemel weerkaatst de vuur gloed van brandende huizen. In de grote rivieren drij ven lijken. Alleen al in Negara, waar de naar Djakarta uitgeweken „rode" gouverneur van Bali, Soetedja, thuishoort- is een drieduizendtal mensen omgekomen. In vrijwel elke dorpsstraat ziet men verkoolde plaatsen tussen de palmen, waar de huizen van de plaatselijke communisten hebben gestaan. Vrouw en kinderen van de voormalige bewoner zitten dik wijls aan de rand van de straat In een toespraak tot de vrou wenbond heeft president Soekarno gisteren allen met de doodstraf be dreigd die afwijken van de koers van de revolutie. Zij zullen door een bijzondere krijgsraad worden berecht, evenals degenen die be trokken zijn geweest bij de mis lukte staatsgreep. Antara meldt dat in Zuid-Borneo 30.000 arrestaties zijn verricht in verband met de staatsgreep. In Indonesië wordt een bijzon dere rechtbank ingesteld voor eco nomische delicten. Ook is een orgaan in het leven geroepen voor toezicht op het ge bruik van overheidsgelden. Het staat onder leiding van derde vice- premier Chaeroel Saleh. Het studentenfront heeft een zui vering van het kabinet en van alle overheidsorganen van communis ten gevraagd. voor die plek bij elkaar, maar de man is weg, dood of is gevangen genomen of nog ondergedoken voor de met bamboesperen, dol ken en ijzeren staven gewapende dorpsgenoten. Na jaren van onderdrukking door de communisten, aldus de D.P.A.-correspondent, heeft de haat op Bali zich thans ontladen. Onmiddellijk na de mislukte staatsgreep werd Bali een toe vluchtsoord voor communisten uit geheel Indonesië, die zich op dat eiland veilig waanden. Na begin november leefden de twee miljoen Balinezen in angst en vreze voor de ongeveer dertig duizend rode medeburgers. Medio november, nadat de P. K. I. op Bali later dan elders in Indonesië een actieverbod was opgelegd, kwam het eerst tot heimelijke brandstichting en daarna tot open lijke moord. Het gaat niet zozeer om een po litiek exces dan wel om een uit barsting van blinde woede tegen een nieuwe demon die zich in de P. K. I. heeft belichaamd, een pro test tegen de verstoring van de landelijke rust en de oude tradi ties der Balinezen, waarvan de communistische agitators de schuld wordt gegeven. De partü- kaart was plotseling meer waard geworden dan het erewoord, de nieuwe vreemde goden Marx, Aidit en Mao ts-Toeng verlaagden de bloemenoffers voor Vishnoe en de traditionele dansen tot loutere at tracties voor de toeristen. Er was ineens geen tijd meer voor dan sen, gamelan en hanengevechten. De godenbeelden werden verkwan seld en de goden „straften" Bali met vulkaanuitbarstingen, waaraan tienduizenden ten offer'vielen. De wrok hierover leidde tot een ty pische Indonesische „amok" tegen de communisten. De „rode" stad Negara in het armste gedeelte van Bali is nu niet meer dan een ruïne. In Singaradja is tien procent der huizen in brand gestoken, in Bedoeloe het gehele centrum van de plaats. Op 5 de cember keerde men zich tegen de Chinese handelaren, voor het me rendeel communistisch-Chinese staatsburgers. De regering had een verlaging van de prijzen met de helft be volen, waarop de Chinezen hun waren hadden verborgen. De be volking reageerde daarop met be storming van de Chinese winkels in Den Pasar en talrijke andere plaatsen. Plunderen deden de Ba linezen niet. Ze verbrandden de goederen op straat. Twee bataljons parachutisten van het leger her stelden de orde in de hoofdstad Den Pasar, maar in de dorpen brandde en moordde men verder, zoals in Bonar, Mas, Sesetan en Tegellalang. Als wij hen niet dood slaan, doen zij het ons, zeiden de Balinezen. Slechts weinigen wagen zich nog buiten hun eigen dorp. Op alle huizen ziet men bescher mingsopschriften als „christen" of„lid van de nationalistische par tij". Diezelfde aanduidingen hebben veel mannen zich ook op de rug van 't hemd gestempeld. Veel communisten zijn zich uit zichzelf komen aangeven en worden gevan gen gehouden. Slechts in enkele dorpen gaf men hun de gelegen heid in de tempel het communis me af te zweren. De straten op Bali zijn vrijwel leeg en verlaten, op leger- en am bulanceauto's na. De toeristen zijn weg Donderdagavond hadden Frank Bortnan en Jim Lovell moeilijk- (Adv.) Een begrip voor i Erkend Gasfitter Vlonswijkstrast 7-9 i Terneuzen ZACHT WEER. Tussen een depressie die vrij dagavond bij de Faroër-eilanden was aangekomen, en een hoge- meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot hedenavond Nu en dan regen. Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Krachtige aan de kust af en toe harde zuid westelijke wind. Zacht weer. ZATERDAG 18 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 10.18 11-01 Terneuzen 10.53 11.36 Hansweert 11.33 1216 Walsoorden 11.43 12.26 ZONDAG 19 DECEMBER v.m. n.m. Breskens U-I® 11-25 Terneuzen H-54 Hansweert 0-34 12.40 Walsoorden 0-44 12.50 MAANDAG 20 DECEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hanswertrt Walsoorden 11.55 0.30 1.10 1.20 12.09 12.44 1.24 1.34 Dec. 13 8.44 19 8.45 20 8.45 16.29 16.29 16.30 3.37 4.55 6.13 14.11 14.29 drukgebied boven Spanje wordt met krachtige zuidwestelijke winden zeer zachte oceaanlucht naar West-Europa gevoerd. Vrij dag trok in de loop van de dag het warmtefront, dat de voorste begrenzing van de zachte lucht vormt, over ons land. Het kou- front van de depressie bij de Faroër zal hedenmiddag ons land naderen. Daar de depressie naar het noorden wegtrekt wordt het front vertraagd, zodat het er naar uitziet dat wij heden in de zachte lucht blijven. In deze lucht blijft het zwaar bewolkt met nu en dan regen of mot regen. De vorstgrens wordt door het oprukken van de zachte lucht weer iets verder naar het oosten teruggedrongen en liep vrijdagavond van zuid-west- Noorwegen, via Kopenhagen naar Polen. Zwitserland heeft vrijdag een uitvoerverbod van wapens naar Rhodesië bekendgemaakt alsmede de blokkering van het tegoed van van de Rhodesische staatsbank bij de Zwitserse nationale bank. De maatregelen zijn aan de pers meegedeeld door minister van buitenlandse zaken Friedrieh Wahlen. De regering in Bern zal ook voorkomen 'dat Rhodesië Zwitserland gebruikt om goede ren naar West-Europa te krijgen. Wahlen zei dat het Rhodesische saldo bij de nationale bank maar bescheiden Is en dat Zwitserland nooit wapens naar Rhodesië heeft heden met de brandstofcel van hun ruimtevaartuig. Op het instrumen tenbordje was een waarschuwings- lampje dat met de cel in verbin ding staat, gaan branden. Dit Is sedert het begin van hun vlucht op 4 december verscheidene ma len voorgekbmen, maar in tegen stelling tot voorgaande keren bleef het thans branden. De ruimtevaar ders hebben de directeur van het ruimtevaartcentrum te Houston, :'.r Kraft, van hun ongerustheid op de hoogte gebracht. Dr Kraft heeft Borman en Lovell meegedeeld dat men op het con trolecentrum meende dat er geen gevaar was en dat de ruimtevlurht tot zaterdag kon worden voort gezet. Twee van de acht aandrijfraket- jes die dienden voor het in positie houden van de cabine bij experi menten, waren ook uitgevallen. De ruimtevaarders Borman en Lovell hebben vrijdag toestemming gekregen hun ruimtevlucht met de Gemini-7 nog een dag voort te zet ten. Zij zullen vandaag volgens plan na een verblijf van twee we ken in de ruimte naar de aarde terugkeren. De astronauten kregen het be richt te horen toen zij aan hun 190 ste omwenteling om de aarde be gonnen. Omstreeks 11.30 uur vrij dagmorgen hadden ze er 303 ruim te-uren opzitten.Donderdagavond overwoog men de Gemini-7 een dag eerder dan het plan was terug te laten keren wegens toenemende moeilijkheden met de brandstofcel len aan boord van het ruimte schip, maar deze zijn kennelijk niet van ernstige aard gebleken. De foto's van de eerste „ont moeting in de ruimte" tussen de Gemini-6 en de Gemini-7 zijn vrij dag op de Amerikaanse televisie getoond. De foto's blijken opmerkelijk duidelijk te zijn en geven 'n nauw keurige indruk van de afstand tus sen de twee ruimtevoertuigen tij dens de samenkomst. Vrijdagavond om half zeven (Ned. tijd) waren Borman en lo vell halverwege hun 194ste om loop om de aarde. Zij waren toen 310 uur in de ruimte en hadden niet veel meer te doen dan te wachten op hun terugkeer, van daag om 15.05 uur in het westelijk deel van de Atlantische Oceaan. De meeste opdrachten die Bor man en Lovell vrijdag hadden moe- President Ho Tsji-Minh van Noord-Vietnam heeft gezegd: „Ik ben bereid overal naar toe te gaan en iedereen te ontmoeten zo wordt gezegd in een boodschap van de voorzitter van de algemene vergadering der V. N., de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Fanfani, aan president Johnson. Fanfani haalt in zijn boodschap de woorden van Ho Tsji-Minh letterlijk aan. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat dit wordt gezien als een aftasten van Noord-Vietnam van de mogelijkheden om tot vrede te komen. Fanfp.ni zou president John son voorts meegedeeld hebben dat in het door hem (Fanfani) ontvangen bericht werd gezegd: ,De regering in Hanoi is bereid onderhandelingen te openen, zonder allereerst daadwerkelijke terugtrekking van de Ameri kaanse troepen te eisen". Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken liet weten dat men poogt verduidelijking van (Adv.) de in de boodschap gestelde voorwaarden te krijgen. De brief van Fanfani aan Jonh- son was gedateerd 20 november en Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, zegt in een,- antwoord op 4 december dat Hanoi naar het schijnt, bereid is onderhande lingen te beginnen op basis van de Geneefse overeenkomst van 1954. In die overeenkomst werd onafhankelijkheid voor Vietnam, zonder inmenging van buitenaf geëist. Volgens ingelichte zijde zou Ruks hebben gezegd dat een wa penstilstand aan onderhandelin gen vooraf zou kunnen gaan of dat een wapenstilstand boven aan de agenda zou moeten staan. TERNEUZEN Noordsfraat 102 Tel. 01150-3128 Het 1675 ton metende Griekse schip „Zafiris" is vrijdagmorgen vroeg bij het eiland Man in de Ierse Zee aan de grond gelopen en heeft dringend om hulp ver zocht. Reddingsboten voeren naar het Grieks schip maar de plaats waar het was gestrand, was moeilijk te vinden als gevolg van de zware regen die in het gebied viel. Volgens latere berichten zijn 23 opvarenden van de „Zafiris' aan land gebracht. Eén opva rende wordt vermist. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben een tweetal commissies ingesteld die belast zijn met de voorbereiding van het huwelijk van prinses Bea trix. In één van deze commis sies zijn alle instanties 1 samen gebracht, die bij deze gebeurte nis zijn betrokken. Zij staat onder voorzitterschap van de grootmeester-oppercere- moniemeester van de koningin. In deze commissie hebben zitting de directeur van het kabinet van de koningin, de secretaris-gene raal van het ministerie van al gemene zaken, de chef-directie kabinet en protocol van het mi nisterie van buitenlandse zaken, de particuliere seeretaresssen en secretarissen en de directeur van de rijksvoorlichtingsdienst. Het secretariaat wordt waargenomen door de secretaris van de groot meester. De andere commissie heeft tot taak de plechtigheid in de Wes- terkerk te Amsterdam te rege len. Voorzitter hiervan is de op perkamerheer van de koningin, bijgestaan door één van de Am sterdamse kamerheren. Leden van deze commissie zijn verder de chef-directie kabinet en pro tocol van het ministerie van het ministerie van buitenlandse zaken, de directeur van de rijks voorlichtingsdienst, de president kerkvoogd van de hervormde gemeente te Amsterdam en de secretaris van de gemeente Am sterdam. Beide commissies hebben reeds enkele malen vergaderd. Ten ten uitvoeren, waren uitgesteld wegens moeilijkheden met de appa ratuur op de aarde. Zij hadden o.m. moeten pogen de plaats vast te stellen van de terugkeer in de dampkring van een minuteman- raket. Vanmiddag om 14.28 uur Neder landse tijd, als de Gemini-7 zich tussen de eilanden Canton en Ha waii bevindt, zullen de ruimte vaarders de remraketten van hun cabine in werking stellen. DEMONSTRATIE VAN AFRIKAANSE V. V.- AFGEVAARDIGDEN TEGEN WILSON Tijdens de rede van de Engelse premier Harold Wilson (rechts) voor die algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft een groot aantal afgevaardigden van Afrikaanse staten de zaal demonstratief verlaten uit pro test tegen de gevoerde Britse politiek jegens Rhodesië. 14.59 uitsmeer* aanzien van de plechtigheden op de trouwdag (10 maart 1966) is meegedeeld dat het in de be doeling ligt, dat de bruidsstoet c -streeks 10.30 uur des morgens van het koninklijk paleis naar het stadhuis zal vertrekken. De huwelijksplechtigheden eindigen omstreeks 13.00 uur. Om 14.00 uur vindt in het koninklijk pa leis een bruilofslunch plaats. De T.E.E.-trein ZürichAm sterdam is vrijdagavond tussen Arlon en Namen in de Belgische Ardennen ontspoord. De Belgi sche spoorwegen hebben hun Nederlandse collega's laten we ten dat de reizigers met een an dere trein de reis zullen voort- zetten. De T.E.E. uit Zürich rijdt via Bazel, Straatsburg, Luxemburg en Brussel naar Amsterdam. De trein had om 21.47 in Amster dam moeten arriveren. De trein ontspoorde even bui ten Marloie. Er zijn geen slacht offers, maar de schade is groot. De N.S. hebben bericht ont vangen dat bij de ontsporing geen reizigers zijn gewond. De trein ontspoorde tengevolge van een defect aan een wisselstel, waardoor de trein op twee spo ren terechtkwam. Het internationale treinver keer wordt omgeleid viaDinant. De reizigers van de ontspoor de trein zijn per bus naar Na men gebracht en van daar ver der naar Brussel. De advocaten van de Britse premier, Harold Wilson, hebben vrijdag voor het Londense ge rechtshof meegedeeld, dat de premier zijn verontschuldigin gen aanbiedt aan Herbert Hill, directeur van de Birminghamse onderneming Hardy Spicer Ltd, voor een beschuldiging die hij in september 1964, tijdens de verkiezingscampagne, aan diens adres uitte. Wilson zei toen, dat de staking die bij dat bedrijf aan de gang was, door de direc tie was veroorzaakt om de labourpartij in diskrediet te brengen. Wilson erkent, aldus zijn ver dedigers, dat die bewering on gegrond was. Deze erkenning deed Hill zichtbaar genoegen. Hij heeft geen eis tot schadever goeding ingediend. Wilson heeft zich bereid verklaard de kosten van het proces te betalen. Hij is zelf op het ogenblik in Amerika. In de Parijse voorstad Ivry-sur- Seine heeft een aantal lieden bij een overval 167 goudstaven ter waarde van ruim 550.000 gulden buitgemaakt. Het goud werd ver voerd in een auto van een edel- metaalsmelterjj. Deze werd Wem- gereden door de gangsters, die daarop de inzittenden van de wa gen overmeesterden en met het goud wegreden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1