De Gemini-6 behouden teruggekeerd Het huwelijk van prinses Beatrix Bombardement op Haiphong was „passend antwoord"op terroristische activiteit VLIEGDEKSCHIP ,WASP' HEES OM 17.33 UUR DE RUIMTECABINE AAN BOORD Rode loper was uitgelegd Toestand van Schirra en Stafford .uitstekend' ONDERTROUW OP 17 FEBRUARI IN BAARN HET WEER GHANA EN BREKEN MET ENGELAND GT-7 GT-6 RENDEZVOUS IN SPACE Gemin!'« raakten eikaar bijna Gemini-7 heeft besturings- moeilijkheden Bewonderens waardige mannen' Shakespeare Fakkellicht ,ZoBiverspieder' gelanceerd van Cape Kennedy AFRIKAANSE DEMONSTRATIE TEGEN WILSON Meer wind Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht de nieuwste, defijnste puur of met 'n tic Ghana wil «sit gemenebest treden Weer bomaanslag in Saigon N.A.V.O.-steun Vakverbond achter regering Vietnam- statistiek VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No. Donderdagmiddag om 15.53 uur heeft de bemanning van de Gemini 6 de remraketten in werking gesteld voor de terugkeer naar de aarde. Het was de bedoeling dat het toestel in de Atlantische Oceaan neer kwam. De berging was voor het eerst rechtstreeks op de t.v. te zien. Het vliegdekschip „Wasp" zond de beeldseinen naar de Verenigde Sta ten en Europa via de satelliet Early Bird. De Gemini-6 is behouden in zee nergekomen op slechts achttien kilo meter afstand van het vliegdekschip „Wasp". Schirra en Stafford zou den op hun eigen verzoek in de cabine blijven totdat deze aan boord van de „Wasp" zou zijn gehesen. Vliegtuigen van de „Wasp" namen de Gemini-6 ir. zee waar. Het vliegdekschip stoomde met een vaart van 25 knopen naar de Gemini op. Om 16.29 uur raakte de Gemini-6 het water, 1300 km ten z.o. van Kaap Kennedy. Schirra en Stafford hebben gemeld dat zij zich uit stekend voelen. Om 17.33 uur is de ruimtecabine aan boord van het vliegdekschip „Wasp" gehesen. Voor de ruimtevaarders werd de rode loper uitge legd. Het scheepsorkest speelde ter begroeting. ben gehad van het verblijf in de ruimte. Schirra zei tijdens het onder zoek: „Het was ideaal. We hebben geen enkele moeilijkheid ondervon den. De commandant van de Ge mini-6 zei uitstekende films van de ontmoeting met de Gemini-7 te hebben genomen. De artsen van de NA SA. aan boord van het vliegdekschip Wasp hebben meegedeeld dat de licha melijke toestand van Walter Schir ra en Tom Stafford „uitstekend" is. Zij worden aan verder mediscn onderzoek onderworpen. Onder meer zal worden nagegaan of hun evenwicbtgr.r<ranen te lijden heb- Volgens de leider van de vluch ten van de Gemini-6 en Gemini-7, Christopher Kraft, zijn de ruimte vaartuigen bijna met elkaar in aan raking geweest. In elk geval wa ren zij „zo dicht bij elkaar a'.s maar mogelijk was zonder elkaar te raken", aldus Kraft. De Gemini-7 heeft besturings moeilijkheden. De inzittenden Bor man en Lovell hadden foto's moe ten maken van de Gemini-6 toen de remraketten van dat toestel in werking werden gesteld om aan de daling te beginnen, maar zij slaag den er niet in hun cabine in de gewenste stand te krijgen. De tech nici op de grond betreuren het ge mis van de opnamen wel. Toen de daling van de Gemini-6 werd in gezet, bevond de Gemini-7 zich op 20 km afstand. Het defect dat enkele uren na de daling van de Gemini-6 nog niet was hersteld, werd niet ern stig geacht. De directeur van het Gemini- programma, Christopher Kraft, heeft de vier Amerikaanse ruimte vaarders „bewonderenswaardige mannen" genoemd. „Hun werk kon niet beter zijn. Het is een grote dag in de ruimtegeschiedenis". Sir Bernard Lovell, directeur van Jodrell Bank in Engeland, zei dat het vraagstuk van de landing van eens mens op de maan nu zijn op lossing nadert. De mogelijkheid van manoeuvreren in de ruimte is nu aangetoond en men moet erop vertrouwen dat de Amerikanen in 1970 een man op de maan laten landen. De Franse professor Pierre Auger, hoofd van de Esro, de Europese or ganisatie voor ruimte-onderzoek, zei dat de eerste echte stap naar het doorvorsen van het zonnestel sel is gemaakt. ,Nu kan ploegen dienst in de ruimte mogelijk wor den", zei hij. President Johnson zei dat de mens „een stap hoger op de lad der naar de maan" is gekomen. Hij zei in een telegram aan James Webb, hoofd van de N.A.S.A., dat de ruimtetriomfen niet alleen aan de V. S. maar aan de gehele mens heid toebehoren. In antwoord op een vraag van het A.N.P. heeft de R. V. B. mee gedeeld, dat het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op 17 februari in het gemeentehuis van Baarn zal worden aangetekend. Diezelfde dag zal het bruids paar door de gebeente Den Haag feestelijk worden ontvangen. Het BQ.R«A'N :S<C,HJ1R A L gemeentebestuur van Den Haag deelt hierover mede, dat het bruid en bruidegom een ontvangst zal bereiden, waarvoor vele autori teiten zullen worden uitgenodigd. Deze begroeting zal het karakter dragen van een echt Hollands bruidsfeest, waaraan het beste dat de stad op kunstzinnig ter rein te bieden heeft, zal meewer ken. De ontvangst zal worden ge volgd door een rijtoer in de bin nenstad, waarvan de route op dit ogenblik nog niet vaststaat. Des avonds zal het bruidspaar na h-H diner op het paleis Huis ten Bosch in de koninklijke schouw burg een voorstelling bijwonen van Shakespeare's „Midzomer- nachtsdroom", opgevoerd door de Haagsche Comedie onder gie van Joris Diels. BEZOEK BEATRIX EN CLAUS AAN DEN BOSCH In gezelschap van mr. R. J. J. Lambaoy, burgemeester van 's-Hertogenbosch, beantwoorden prinses Beatrix en haar verloof de de heer Claus von Amsberg op het bordes van het stadhuis de toejuichingen van het be langstellende publiek. Vertegenwoordigers van zoveel mogelijk maatschappelijke groe peringen van de Haagse burgerij zullen een uitnodiging ontvangen deze voorstelling bij te wonen. Het plan bestaat dat de kroon prinses en de heer Von Amsberg zich over het historische Schel penpad van het feestelijk versier de en verlichte Voorhout naar de schouwburg zullen begeven. De Hagenaars zullen volop ge legenheid hebben deze met mu ziek en fakkellicht opgeluisterde intocht over het Voorhout mee te vieren, aldus de mededeling van het Haagse gemeentebestuur. Van de Amerikaanse raketba sis Cape Kennedy is 'donderdag ochtend een klein ruimtelabora torium gelanceerd voor het ver zamelen van gegevens omtrent de zon. De 15,75 kg wegende „Pionier" werd in een baan gebracht die moet liggen tussen de banen die resp, de aarde en de planeet Venus om de zon beschrijven. Terwijl de aarde en Venus op resp. 150 miljoen km en 113 mil joen km om de zon draaien, moet de „Pionier" in een elliptische baan komen die op omstreeks 124 miljoen km van 'de zon is ge legen. De omwentelingstijd van 't trommelvormige laboratorium is 310 dagen. De „Pionier" bevat niet minder dan 56.000 onderde len, of ongeveer 40.000 meer dan de raket Titan-2 die de ruimteca bines van het type Gemini in een baan om de aarde brengt. Met be hulp van de vele instrumenten wil men o.a. waarnemingen doen betreffende de atoom- en sub- atoomdeeltjes op zeer grote hoogte. De thans gelanceerde „Pionier" is de zesde van 'dit type en de eerste van een reeks van vier, waarmee men in de komende jaren een gordel van ongeveer veertig miljoen km breed rondom de zon wil verkennen. De baan van de aarde loopt ongever in het midden van 'deze gordel. Afrikaanse afgevaardigden verlieten donderdag de zaal van de algemene vergadering der VN toen premier Wilson van Enge land zich naar het spreekgestoel te begaf om het woord te voeren. Wilson deed een beroep op de Verenigde Naties om Engeland de tijd te geven de gevaarlijke si tuatie in Rhodesië te behandelen. Het verschil van mening gold niet niet het doel maar de middelen om dit te bereiken. Het was een kwestie van vertrouwen in de Britse oprechtheid de Rhodesï- sche crisis op te lossen. Tussen een hogedrukgebied ooven het Siberische schier eiland en een depressie bij IJs land staat een krachtige zuid westelijke stroming. In deze stroming trekken enkele storin- VRIJDAG 17 DECEMBER v.mi. n.m. Breskens 9.11 9.51 Terneuzen 9.46 10.26 Hansweert 10.26 11.06 Walsoorden 10.36 —.16 ZATERDAG 18 DECEMBER v.iru. rum. Breskens 10.18 11.01 Terneuzen 10.53 11.36 Hansweert 11.33 12.16 Walsoorden 11.43 12.26 Dcc» 17 8.43 16.29 2.18 IS 8.44 16.29 3.37 19 8.45 16.29 4.55 20 8.45 16.30 6.13 gen mee, waarvan de eerste gis teravond bij het weerschip „Ju- liet", 350 mijl ten westen van Ierland, was aangekomen. Het warmtefront van deze storing, dat de voorste begren zing vormt van zachte Ooeaan- lucht, zal ons land in de loop van vandaag bereiken. Er blijft derhalve veel bewolking, later van het westen uit gevolgd door enige regen. De wind neemt daarbij toe tot matig en aan de kust mogelijk tot krachtig uit het zuidwesten. In het algemeen zullen de temperaturen iets ho ger zijn dan gisteren. Door het oprukken van de zachte lucht wordt de vorstgrens weer iets naar het oosten gedrongen. medegedeeld door het K N. M. I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Aan vankelijk matige, later matige tot krachtige wmd tussen zuid en zuidwest. Maximumtemperaturen van zes RUIMTE-ONTMOETING GESLAAGD Dit zijn de hoofdrolspelers van de geslaagde opvoering in de ruimte. Frank Borman en James Lovel (l.), de beide inzittenden van de Gemini-7; rechts, de vlie gers van de Gemini-6, Walter Schirra en Thomas Stafford. In het midden een trucage van de ontmoeting, zoals die zich af gespeeld moet hebben. De mi nimumafstand tussen r'e beide vaartuigen was 1.80 meter. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft don derdag bij zijn terugkeer in Washington van de N.A.V.O.- conferentie te Parijs verklaard, dat Amerikaanse vliegtuigen aanvallen als die van woensdag op een elektriciteitscentrale bij de Noordvietnamese havenstad Haiphong zullen blijven onder nemen. De krachtstations in het gebied Hanoi-Haiphong leverden volgens hem energie voor de vervaardiging van munitie. Op de vraag of hij de aanval op de centrale een vergeldings actie wilde noemen, antwoordde McNamara dat hij er deze bena ming niet aan wilde geven, maar vel de aanval als een „passend ■itwoord" beschouwde op de 'genomen „terroristische acti- iteit", daarmee doelend op ge vallen als de recente bomaan- (Adv.) 13.56 14.11 14.29 14.50 tot negen graden. 'n Hero produkt Ghana en Tanzania hebben donderdag als eerste landen van het gemenebest de diplomatieke betrekkingen met Engeland ver broken. De Ghanese stap werd door president Nkroemah in de nationale vergadering van zijn land bekendgemaakt. Tanzania had woensdag al laten weten dat de betrekkingen te middernacht automatisch zouden worden ver broken, wanneer Engeland niet de gewenste stappen tegen Rho desië nam. Guinea had woensdag al met Engeland gebroken, daar mee handelend overeenkomstig een resolutie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, volgens welke de betrekkingen met Enge land zouden worden verbroken, wanneer dat land tniet voor 15 de cember een einde had gemaakt aan het blanke minderheidsbe wind in Rhodesië. In de Tanzaniase hoofdstad, Dar-es-Salaam, werden donder dag de kantoren van het Britse hoge commissariaat en de Britse voorlichtingsdienst gesloten. Later werd bericht, dat ook Mali met Engeland heeft gebro ken. President Nkroemah van Ghana heeft gezegd, dat zijn land uittreding uit het gemenebest overweegt. Nkroemah zal een beroep doen op de landen van de organisatie voor Afrikaanse eenheid de ban den met koloniale of voormalige koloniale landen te verbreken, die de Afrikaanse eenheid in de weg staan. De Ghanese president noemde in dit verband Engeland, Frankrijk, Spanje, Portugal en België, slag op het Metropole-botel in Saigon. Intussen werd donderdag in Saigon opnieuw een bomaanslag gepleegd. Een Amerikaanse offi cier en drie soldaten werden in de buurt van een militair ter rein in het centrum van de stad licht gewond, toen een bom naar hen werd geworpen. Aan de rand van Saigon werden woens dag bij schermutselingen tussen een groepje vietcong-strijders en politiepatrouilles twee politie mannen gedood en drie gewond. Onder de guerrillastrijders vie len eveneens twee doden. De vietcong-mannen lieten meer dan 2500 anti-Amerikaanse pamflet ten achter, samen met vijf grote spandoeken en dertig vlaggen van het „nationale bevrijdings front". Dit materiaal moest naar men vermoedt worden gebruikt voor het oproepen tot een alge mene staking op zondag a.s. McNamara zei voorts dat de Verenigde Staten als gevolg van de N.A.V.O.-besprekingen in Vietnam meer hulp hoopten te krijgen van hun bondgenoten. Hij en Rusk, de minister van buitenlandse zaken hadden in Parijs met vertegenwoordigers van enkele andere N.A.V.O.- landen de mogelijkheid bespro ken van grotere steun en, zo zei McNamara, „wij hebben goede hoop dat zij gunstig zullen rea geren". Het machtige Amerikaanse vakverbond A.F.L.-C.I.O. heeft op zijn jaarlijkse congres een rv solutie goedgekeurd, waarin het onvoorwaardelijk zijn steun verklaart aan de Amerikaanse politiek inzake Vietnam. Het vakverbond stemt in met de politiek „van het zoeken naar vrede fh Vietnam door onder handelingen en het bevorderen van het welzijn van het volk", aldus de resolutie. Aan de oor log zou een einde komen, „zodra de communisten hun drijven naar de macht in Zuid-Vietnam staken en zich bereid verklaren plaats te nemen aan de confe rentietafel". Voorts werd een resolutie aangenomen, waarin een boycot van alle op Noord- Vietnam varende koopvaardij schepen wordt bepleit. Saigon heeft deze week een overzicht gegeven van de ver liezen die tussen 1 januari en 11 december van dit jaar in Zuid- Vietnam zijn geleden. Aan rege ringszijde werden 10.470 strij ders gedood, 21.546 gewond en 7591 vermist, een totaal verlies aan mankracht van 39.607. De verliezen van de vietcong in dezelfde periode worden ge schat op 41.137 man, namelijk 35.4CS doden en 5731 gewonden en krijgsgevangenen. De Ameri kaanse troepen tellen sinds hun komst 1466 doden, 6702 gewon den en 123 vermisten. Bij onge lukken kwamen nog eens 420 Amerikaanse soldaten om het leven. Uit het Zuidvietnamese leger zijn 84.084 man gedeserteerd, maar hierbij wordt aangetekend dat dikwijls dezelfde soldaat verscheidene malen per jaar „deserteert" en het veelvuldig voorkomt dat militairen door een militaire eenheid als vermist worden opgegeven terwijl de be trokkene intussen bij een ande re eenheid is ingedeeld. Van vietcong-zijde zouden 7984 man zijn gedeserteerd. De verhouding van de strij dende partijc zou zijn één viet- congsoldaat of Noordvietnamees tegen vijf Zuidvietnamezen en Amerikanen. Het Zuidvietname se leger bestaat uit 300.000 man geregelde troepen, 130.000 man regionale troepen, 134.000 leden van de militie, 53.000 politieman nen, 26.000 leden van de spe ciale troepen en 35.0000 jeugd- strüders. in.totaal-687.000.man. Erankerïng bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. VR E ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1