Lang gekoesterde Zeeuwse wens in vervulling gegaan Minister wil sluitend stelsel van voorzieningen voor bejaarden BANANEN tut zéde iMfi/r/f/tfi/tl Koningin Juliana opende de Oosterscheldebrug Griep...? Twaalf jaar tol betalen Markante streep door brede zee-arm „Miserabele" verbindingen Incident Westerschelde Sportief opgevat het overhemd met de vele troeven de anderhalf miljoenste telefoonabonnee woont in arcen (l.) wadhttijden nooit kreuken ♦■nooit strijken ventilerend lang meegaan alom snel gewassen 4 gecontroleerd verkrijgbaar Koningin Juliana heeft woensdagmiddag met een druk op de knop de langste brug van Europa geopend die tussen Zie- rikzgg ,en Kats over de Oosterschelde de eilan den Schouwen-Duive- land en Noord-Beveland verbindt. De druk op de knop had tot gevolg dat de basculebrug werd ge sloten en de bomen wer den opgehaald. Toen was een lang gekoesterde wens van het gewest Zeeland in vervulling ge gaan: via Oosterschelde- brug, Grevelingendam en Haringvlietbrug was een regelrechte verbinding tussen het hart van deze provincie met de rand stad Holland tot stand gekomen. Aan de Bevelandse zijde van de brug was de vorstin aange komen. In Kortgene werd ze begroet door oud-minister van verkeer en waterstaat, thans commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. In de raadszaal van Kortgene werden aan de vorstin voorge steld de mensen die met elkaar het enorme karwei geklaard hebben, n.l. autoriteiten van de provinciale waterstaat, directie leden van de aannemersmaat schappij Van Hattum en Blan kevoort en van de Amsterdam se Ballastmaatschappij en com missarissen van de Zeeuwse brugmaatschappij. De koningin zal deze Iaatsten vooral genoegen hebben gedaan met „het goede voorbeeld", dat zij gaf, namelijk door de ver-1 schuldigde „tol" te betalen. 7.o- als bekend heeft het provinciaal bestuur de brug in eigen beheer gebouwd en de bouwkosten die tussen de zestig en zeventig miljoen gulden liggen, moeten er via de tolheffingen vóór het jaar 1978 uit komen. In dat Jaar zal namelijk de afsluitdam in de Oosterschelde gereed zijn en dan zullen veel weggebruikers eerder gratis over de dam rij den dan tolbetalend over de brug. Bij degenen met wie koningin Juliana kennis maakte, was ook mevrouw J. SnipKruidhof, de weduwe van ir. J. G. Snip, in leven hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat. Ir. Snip was de man die het eerst zei: „Waarom bouwen we over de Oosterschelde geen brug?" Nadat hij voor zijn denk beeld medestanders had kunnen vinden en de talloze voorberei dingen achter de rug waren, is men op Noord Beveland op een zeven ha groot terrein een com plete fabriek gaan bouwen. On geveer 2 y2 jaar is men daar be zig geweest met gemiddeld 450 arbeiders om 47.500 ton cement, 85.000 ton zand en 180.000 ton grind te verwerken tot het bouwwerk dat nu zo'n markan te streep trekt dwars door een van onze breedste zee-armen. Hoe belangrijk dit gigan'i- sche kunstwerk voor Zeeland is, j blijkt o.m. uit het feit dat do afstand Rotterdam—MiddelburS er een dertig kilometer mee wordt bekort. Belangrijker nog is de tijdwinst van een uur die men op die afstand gaat boe ken. Zeeland is blij met de Oosterscheldebrug. De ontwik keling van dit gewest, waar men sinds mensenheugenis te maken heeft gehad met aller- miserabelste verbindingen die Helemaal zonder strubbelin gen is het brugopeningspro- gramma niet verlopen. Even voordat de koningin het brug wachtershuisje zou binnengaan om met een druk op de knon de basculebrug te laten zakker», werd de dienstdoende brug wachter kennelijk nerveus. Hij drukte op een knop, die een slagboom naar beneden deel gaan en onder die slagboom raakte een van de leden van het gezelschap van de koningin, «e kamerheer in buitengewone dienst de heer H. A. A. baron Collot d'Escurv, bekneld. Toen iedereen van de schrik was be komen, verliep het sluiten van de brug begeleid door ee machtig geloei van scheeps- horns keurig volgens het programma. Voordat koningin Juliana de brug opende, was zij enkele mi nuten te gast bij de A. N. W. B. De vorstin opende het aan de Noordbevelandse zijde van de brug gelegen nieuwe wegen wachtstation door via de mobi lofoon de buiten in een erehaag opgestelde wegenwachten te vragen met hun wagens te ver trekken en hun taak te begin nen. Dit nieuwe wegenwacht station zal speciaal de brug on der zijn hoede nemen, maar te vens zal het fungeren als coör dinatiepunt voor alle wegen wachtactiviteiten in de provin cie Zeeland. Op de brug bevin den zich in totaal 18 praatpalen wegens hun specifieke ronde vorm nu al „kletskoeken" ge noemd die voortdurend (daar zorgden op de brug rondzwer- In Kortgene werd de Koningin ingehaald door vrolijk vlaggen de schoolkinderen. Zij wordt begeleid door de burgemeester van Kortgene (links) en door de commissaris der koningin (rechts.) De wens was wellicht de vader van de gedachte, toen de heer Van Aartsen in zijn speech sprak over de brug over de Westerschelde in plaats van de Oosterschelde. - De heer M. J. van Poelje, voorzitter van de brugmaat schappij, bedankte koningin Ju liana voor het feit dat zij d» eerste betalende klant van de maatschappij had willen zijn. Hij deelde mee dat de rijksdaal der die de vorstin had betaald, volgend jaar dor meer dan een miljoen exemplaren gevolgd moet worden, wil de begroting sluitend zijn. (Adv.) bij slechte weersomstandig heden vaak ook nog uitvielen, zal er baat bij hebben, zo ver trouwen de Zeeuwen. OetöfootUir- oft Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. (ft De heer J. M. Hermans, Maas straat 33a te Arcen (L.) is de 1.5 miljoenste aangesloten telefoon abonnee in Nederland geworden. Zijn aansluiting vond gisteren plaats om 15.10 uur, tewijl in het hoofdkantoor van de P.T.T. in Den Haag een groep van P.T.T.- functionarissen en genodigden via een intern tv-circuit de stand van zaken bij de aansluitingen volgde. Na het bekend worden van de nieuwe abonnee belde hoofddi recteur, ir R. Diks, zijn nieuwe cliënt op om hem te feliciteren. TWEE DAMMEN NAAR AMELAND In de gisteren gehouden ver gadering van de Friese staten heeft de gedeputeerde H. M. Gerbrandy verklaard dat G. S. de indruk hebben gekregen, dat minister Suurhoff positief staat tegenover de mogelijkheid twee dammen aan te leggen naar het eiland Ameland. De minister wil vaart zetten achter de vol tooiing van de studie over dit project. Mocht het rijk geen in teresse blijken te hebben om het dammenplan te realiseren, dan is er misschien altijd nog een mogelijkheid, dat er een N.V. wordt opgericht, die zoals in Zeeland bij de Oosterschelde brug een. verkeersdam legt naar Ameland. Deze verkeersdam zou dan door tolheffing kunnen worden gefinancierd. De Koningin verlaat het brug wachtershuis waarin zij door een druk op de knop de Ooster scheldebrug officieel heeft ge opend. Het voornaamste doel van liet beleid van minister mr. M. Vro lijk voor het maatschappelijk welzijn van de bejaarden is het bereiken van een sluitend stel sel van voorzieningen, zodat alle bejaarden de toekomst zonder vrees of zorg tegemoet kunnen zien en men zich buiten de ver zorgingstehuizen even veilig zal kunnen voelen als erin. De drang om in zo'n inrichting te worden opgenomen zal dan eveneens vanzelf afnemen. Dit deelde minister Vrolijk gisteren in Den Haag mee bij de opening van het bejaardencen trum, het Carel van den Oever huis. Bij dit bejaardencentrum, gesticht op initiatief van de al gemene woningbouwvereniging en het algemeen ziekenfonds „De Volharding", zijn 44 flats ge bouwd voor zelfstandige bewo ning als een overgangsvorm tus sen algehele zelfstandigheid en het verblijf in het verzorgings tehuis. Er zijn geen financiële barrières: in het nieuwe tehuis, waar plaats is voor 304 perso nen is iedereen welkom, onge acht de inkomenspositie. Bijna 5000 personen vroegen Om de Europese beker voor bekerwinnaars LIVERPOOL WON IN LUIK Het Engelse Liverpool heeft zich woensdagavond in Luik door een 21 zege op Standard Luik geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Ruim 35.000 toeschouwers za gen de Engelsen, die de eerste ontmoeting reeds met 31 had den gewonnen, vooral na de rust een uitstekende partij voetbal spelen. Vóór de rust kon Stan dard nog wel gelijke tred houden. De Belgen slaagden er zelfs kort voor de rust (43e min.) de leiding te nemen door een doelpunt van Claasen. Na de hervatting namen de Britten het spel volledig in han den en door Hunt en St John werd het binnen zes minuten (51 en 57e minuut) 2—1, plaatsing in het Carel van den Oeverhuis. De lengte van de wachtlijsten, ook bij andere be jaardentehuizen, stemde de mi nister tot nadenken. Hij merkte nister tot nadenken. Hij merkte op dat maatschap pelijke werksters, gezinsverzorg sters en gezinshelpsters, evenals hulpverleningscentra, clubs en sociëteiten van groot belang zijn voor het. open bejaardenwerk. Niettemin meende minister Vro lijk dat de aanvragers voor een plaats in een bejaardentehuis moeten worden geholpen bij het zoeken naar de oorzaken van hun moeilijkheden. Hij dacht hierbij aan samen werking en samenspel op het gebied van de dienstverlening, het onderzoek van de aanvragen voor opneming, het contact blij ven houden met de aanvragers en het wegnemen van lacunes en onvolkomenheden. Samen werking en samenspel van alle instanties is hier nodig. BELEID OP LANGE TERMIJN De minister vond deze kwes tie van groot belang omdat ein- delük zal kunnen worden be schikt over een redelijke zeker heid dat alle bejaarden, die hulp nodig hebben, deze ook zullen krijgen. Voor het geval dat dit op korte termijn door gebrek aan mogelijkheden niet kan, zal de aandacht voor de problemen van de bejaarden blijven be staan. Met deze aandacht zal de grondslag worden gelegd voor een beleid op langere termijn om de nodige voorzieningen tot stand te brengen, aldus de mi nister. De voorzitter van de algemene stichting Bejaardenzorg, de heer A. J. van Hagen, memoreerde dat door het bejaardencentrum niet alleen veel woningen zijn vrijgekomen maar dat door door schuivingen van groot naar klein nog eens 36 woningen vrü kwa men. De bouw en inrichting van het Carel van den Oeverhuis hebben bijna 7 miljoen gulden gekost. DE BERGING VAN DE „SANTA KYRIAKI" E begint thans enige tekening te komen in de bergign van de Liberiaanse „Santa Kyriaki" (2802 ton) op het strand ten zui den van IJmuiden. Vorige week is een grote hoeveelheid ber gingsmateriaal, waaronder zware blokken, draden en pompen aan boord gebracht en gisteren zou Wijsmullers bergingsvaartuig „Octopus" worden ingezet om twee stel gekatte ankers in zee uit te zetter,, die bestemd zijn voor de grondtakeis. Met behulp van deze grondtakeis en verder een of meer sleepboten zal het schip later vlotgetrokken moe ten worden. Alvorens met het vlottrekken kan worden begon nen, dient nog veel graafwerk verricht te worden. Hiermee wordt gestart zodra een periode van gunstige weersomstandig heden is aangebroken. (Adv.) Dbnderdag 16' december 1965 DE VRTJÉ 7EEUW Pagina 3 Schoorsteenveger van dak gevallen Woensdagmiddag is de 36-ja- rige schoorsteenveger J. Gelük tijds zijn werkzaamheden van het dak van een woning geval len. De man kwam met zijn hoofd op de stoeprand terecht en was op slag dood. Hij was ge huwd en vader van een kind. De Koningin wandelde met de commissaris als eersten over de geopende brug. vende Zeeuwse „lieverdjes" voor) een signaal in het wegen wachtstation lieten horen. In het door de wegenwacht be waakte wegennet is nu ook meteen een nieuw traject opge nomen, n.l. GoesOosterschel debrugZierikzee, Grevelin gendamHellegatsplein. Aan het begin van de brug voldeed de koningin aan de 52- jarige tolgaarder M. Klaasen het verschuldigde tolgeld. Daar stond tegenover dat de vorstin later in een bijeenkomst in Zie rikzee van haar commissaris in Zeeland, mr. J. van Aartsen, een gouden exemplaar kreeg aangeboden van de penning die iedereen die bij de uitvoering van de brugbouw was betrok ken, zal krijgen. Ir. F. van Hattum die sprak namens beide maatschappijen die bij de uitvoering van het werk betrokken zijn geweest bood de provincie Zeeland een bedrag van 25.000 aan voor het jeugdcentrum „Het Zilveren Schor". De man die het incidentie met de afsluitboom op de brug veroorzaakte, was niet de brug wachter, maar de chef-monteur van het bedrijf dat het bedie ningsmechanisme van de bas culebrug heeft gemonteerd. De commissaris van de koning'n zei er later nog over dat baro i Collot d'Escury zich niet heeft bezeerd en ook niet ontstemd is over het voorval. Hij be schouwt het als „een kleinig heidje dat zich altijd wel bij zulke plechtigheden kan voor doen".

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3