Rendez-vous in de ruimte geslaagd DERBY COLA DRINK Veel communisten gedood op Bali? Amerikanen verwoesten grote electriciteitscentrale bij Haiphong WERVELSTORM TEISTERT OOST-PAKISTAN HET WEER AARDSCHOK IN BELGIE Gemini-6 gelanceerd Ruimtepakken weer aan Reacties van de ruimtevaarders Op 36 meter afstand 'Sm cAMudêec INDONESISCHE NERINGDOENDEN ONDER DRUK VAN DE REVALUATIE meesterlijk Tyfusepidemie bij Parijs Bommen van 3000 pond PERFECT LONG-DRINK Weer een vergissing Leider staatsgreep gedood De Madioen- opstand van 1948 De verliezen Kortingm Salote van Tonga overleden Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Kan Wereldbank bemiddelen in Rhodesië? Verdere besluiten te wachten GUINEA BREEKT MET ENGELAND APARTHEID VEROORDEELD Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 22e Jaargang No. 658' I Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Gemini-6 is woens dagmiddag van Cape Ken nedy gelanceerd. De ruimtecabine is in een baan om de aarde ge komen. De draagraket van het type Titan-2 ging om 14.37 uur de lucht in. Aan boord van de ruimtecabine bevinden zich Walter Schirra en Tom Stafford, die tot taak hebben een rendez-vous tot stand te brengen met de Gemini-7, die zich al sinds vier de cember met de astronauten Frank Borman en Jim Lo- vell in een baan om de aar de bevindt. Het rendez-vous moest op een hoogte van 300 km plaats vin den omstreeks 20.30 uur. De Gemini-6 zal vanmiddag naar de aarde terugkeren, waarna de Gemini-7 zaterdagmiddag moet landen. De baan van Gemini-6 had een kortste afstand tot de aarde van 161 km en een langste van 261 km. Op het moment dat dit ruimtevoertuig in zijn baan kwam, bevond het zich op een afstand van 1.931 km achter de Gemini-7. De lancering verliep thans vol komen vlot. De baan waarin de Gemini-6 terechtkwam, lag een kleine vijf km lager dan de door de N.A.S.A. berekende, zodat enige correctie nodig zou zijn, waartoe Schirra en Stafford tegen het einde van hun eerste ronde wilden overgaan, onge veer boven New Orleans. Borman en Lovell, die hun Gemini-7 vrijwel cirkelvormige banen op 289 km boven de aar de beschreven, meldden dat zij de lancering van de Gemini-6 hadden waargenomen. De grondpost in Houston on derhield een driezijdige conver satie met de twee ruimtevoer tuigen waarbij routine-instruc ties over het nagaan van verbin dingen en andere systemen beur telings met de Gemini-6 en -7 door de ruimte vonkten. De as tronauten van Gemini-7, Bor man en Lovell, die het zich de laatste dagen gemakkelijk had den kunnen maken in hun ruim te-ondergoed, kregen daarbij) opdracht hun ruimtepakken weer aan te trekken met het oog op de komende ontmoeting met de Gemini-6. 'tweede vlieger van de Gemini-6. die het nieuws naar de aarde doorgaf. De ontmoeting had plaats om 20.35 uur Ned. tijd en de cabines vlogen toen neus aan neus met een snelheid van 28.000 kilometer boven de Ma- rianen. Op het ruimtevaartcentrum te Houston zwaaiden enthousiaste leiders van het ruimtevaartpro ject met speciaal voor deze ge legenheid gereserveerde Ameri kaanse vlaggetjes. De onderlinge afstand werd daarna op drie meter gebracht. Uit de conversatie van Bor man en Schirra, de helden van dit experiment, bleek dat zij zeer verheugd waren over het succes. De bemanningen konden elkaar door de patrijspoorten in de cabines zien. De Gemini-6 heeft de afstand later weer tot zes meter ver groot. De toestellen vlogen toen boven Afrika waar het nacht was en men wilde voorkomen dat zij elkaar raakten. Tijdens het onderlinge radio contact toen de ruimtevaartui gen elkaar naderden zei Schirra, de commandant van de Gemini- 6, tot zijn collega Borman in de Gemini-7: „Druk verkeer hier". Slagvaardig antwoordde Bor man: „Ja, we hebben een politie agent nodig". Schirra riep later, toen hij zijn collega's via de partijspoort kon zien: „Wat hebben jullie een baarden. Jullie zijn geheel in stijl". Bij een onderlinge afstand van 1.80 meter deelden de ruimte vaarders aan de controlestations mee dat zij zelfs het kleine in strument dat de kunstmatige horizon aangeeft in eikaars ca bine konden zien. fAdv.) 'r\ Hero produkt Het dorpje Conflans-St-Hono- rine in de omgeving van Parijs is door een tyfusepidemie getrof fen. 14 kinderen van een kleuter school en drie volwassenen zijn met spoed naar een ziekenhuis vervoerd. Amerikaanse vliegtuigen heb ben woensdagmorgen een van de grootste elektriciteitscentrales van Noord-Vietnam, gelegen op 22 km ten noordoosten van Hai phong, verwoest. Dit is het eerste doel van economisch belang, dat in het gebied van Hanoi-Haiphong is aangevallen. De verwoeste centrale die de hoofdstad en de nabijgelegen in- (Adv.) dustriecentra voedde, bevindt zich ten oosten van Hanoi. Volgens de ten oosten van Hano. Volgens de Amerikaanse inlichtingendienst werkten er 550 arbeiders. De aan val werd uitgevoerd door acht „Thunderchiefs", die elk een bom van drieduizend pond aan boord hadden. Een van de toestellen werd neergehaald door conven tioneel luchtdoelgeschut. De pi loot werd door een watervlieg tuig gered. De centrale te Oeong Bi was een van de modernste van Noord- Vietnam en nam met haar ver mogen van 24.000 kilowatt vijf tien procent van de stroomvoor ziening in het land voor haar re kening. De gevolgen van de ver woesting zullen waarschijnlijk ook voor de burgerbevolking voelbaar zijn. In het gebied van Tan An op 30 km van de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon heeft dinsdagavond een vliegtuig een rivierboot met de Alpendrank uit Oostenrijk Meer dan duizend communisten zijn volgens berichten die dinsdag Djakarta bereikten op het Indone sische toeristeneiiar.d Bali bij ge vechten met aanhangers van anti communistische en godsdienstige groeperingen gedood. In drie steden Singaraclja, Den Pasar en Negara waren communistische eigendommen go plunderd en in brand gestoken. On der de anti-communisten was vol gens de berichten het dodencijfer laag. Volgens berichten uit Medan ir Noord-Sumatra zijn daar verleder week bij ongeregeldheden vier In donesiërs om het leven gekomen. Reizigers hebben gezegd dat dit ge beurde tijdens een felle betoging voor het Chinese consulaat, maar uit andere bron wordt vernomen dat de vier bij een botsing tussen communisten en anti-communisti sche groeperingen onder de voet waren gelopen of vielen door ko gels, afgevuurd door de politie om de menigte te verspreiden. Eén van de leiders van de mis lukte staatsgreep in Indonesië, ex- kolonel Soeherman, is door veilig heidstroepen op midden-Java dood geschoten, zo is woensdag in Dja karta officieel meegedeeld. Eerder was gemeld dat Soeher man was gearresteerd. De bevel hebber van het leger, generaal- majoor Soeharto, zei dat de kolo nel op 14 december samen met an dere opstandelingen was gedood. Eén van de andere leiders van de staatsgreep, ex-brigade-generaal Soepardjo, bevindt zich nog op vrije voeten. Zijn schuilplaats is echter bekend, aldus Soeharto. Soeharto deelde voorts mee dat de bijzondere rechtbank, waarvoor de deelnemers aan de mislukte staatsgreep terecht zullen staan, in januari met haar werkzaamheden zal beginnen. De ..Nederlandse agressie op 19 december 1948 heeft een passeno optreden tegen het verraad en de staatsgreep van de Indonesische communistische partij onder Moes- so te Madioen (Oost-Java) verhin derd", aldus heef: de Indonesische minister van defensie generaal Na- soetion dezer dagen ten overstaan van een commissie voor wederzijd se bijstand gezegd. De communis ten die aan de Madioen-opstand hadden deelgenomen, maar later hadden meegestreden tegen de Ne derlanders, waren in feite door de regering gerehabiliteerd. Volgens Nasoetion was er na het tweede treffen met de Nederlanders nim mer een oordeel-de-jure over het verraad van de P. K. I. te Madioen geveld. Na 1960 was de waarschu wing van de minister van natio nale veiligheid voor verdachte ac tiviteit van de P. K. I. in de wind geslagen onder invloed van de campagne tegen communisten vrees, totdat tje staatsgreep van 1 oktober j.l. plaats vond. Nasoetion zei dat de Indonesische regering spoedig maatregelen zou nemen tegen degenen dia bij de Madioen- opstand van 1948 betrokken waren geweest. dertig Vietnamese burgers aan boord tot zinken gebracht. Tien burgers vonden de dood, twaalf werden er gewond. De identiteit van het toestel is nog niet be kend. Waarschijnlijk is hier weer sprake geweest van een aanval „bij vergissing"# De verliezen van de Ameri kaanse en Zuidvietnamese troe pen in Vietnam hebben over de afgelopen week een record hoog te bereikt: 1273 Zuidvietnamese en 414 Amerikaanse militairen zijn buiten gevecht gesteld, met name in gevechten bij de plan tage Michelin van Dau Tieng, 50 km ten noordwesten van Sai gon en tussen Danang en Tsjoe Lai, 590 km ten noordoosten van deze stad. Wat de Zuidvietna- mezen betreft waren het 310 do den, 590 gewonden en 373 ver misten, tegen 1184 doden en 148 gevangenen aan de zijde van de vietcong. Bij de Amerikanen 91 doden, 316 gewonden en 7 ver misten. Men gelooft dat meer dan 2.000 mensen zijn omgekomen door een wervelstorm die woensdag het kustgebied van O.-Pakistan heeft geteisterd, aldus onofficiële be richten uit Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan. De wervelstorm, die drie uur woedde, trof de kust van Chitta- gong tot Cox's Bazar, een vakan tieplaats die 160 km naar het zui den ligt. Er werden veel verbin dingen verbroken door winden met snelheden tot 160 km per uur. In Djakarta hebben de winke liers van militaire en politiezijde de order gekregen hun bedrij ven onen te houden, nadat aan vankelijk vele neringdoenden hun zaken hadden gesloten naar aanleiding van de revaluatie van de roepia. Koningin Salote van Tonga >s woensdag in een particulier zie kenhuis in de Nieuwzeelandse stad Auckland overleden. De 65-jarise vorstin bevond zich sinds novem ber in Auckland. Zij leed aan pleu ritis en suikerziekte. Toen zij ruim een maand geleden in Auckland aankwam voor een medisch onderzoek, daalde de ruim 125 kg wegende koningin met be hulp van een vorkheftruck uit het vliegtuig neer. Zij was 1,90 meter lang. Hoewel zij reeds sinds 1918 over Tonga heerste, dat op 500 km ten oosten van de Fidji-eilanden lir-r en 67.000 inwonsts telt, werd zij pas bekend, toen zij in 1953 naar Londen kwam om de kroning van koningin Elizabeth bij te wonen. Haar dynastie gaat tien eeuwen terug. Haar vader, koning George de Tweede van Tonga, tekende een verdrag van vriendschap en be scherming met Engeland. Dit ak koord werd in 1958 vervangen door een nieuw verdrag. De oudste zoon van koningin Salote, prins Toengi, tot dusver In mei j.l. werd oost-Pakistan j premier van Tonga, volgt zijn moe door een wervelstorm geteisterd, i der op als koning Toepou de Der- Volgens officiële cijfers kwamen de. Zijn jongere broer prins Toei- toen 17.000 mensen om het leven. I pelhake, die tot nu vice-pr»- mier was, wordt premier. De bemanningen van de Ge mini-6 en de Gemini-7 zijn ei- woensdagavond in geslaagd een „rendez-vous" tussen bei de ruimtevaartuigen tot stand te brengen. Het controlecentrum van de N.A.S.A. dat dit bekendmaakte, deelde later mee dat de cabines op een onderlinge afstand van 36 meter doör de ruimte vlogen. Het was Tom Stafford, de DONDERDAG 16 DECEMBER v.m,, n.m. Breskens 7.57 8.37 Terneuzen 8.32 9.12 Temeuzen - 8.32 9.12 Hansweert 9.12 9.52 Walsoorden 9.22 10.02 VRIJDAG 17 DECEMBER v.m,. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.11 9.46 10.26 10.36 9.51 10.26 11.06 -.16 Dec. 15 8.42 16.29 16 8.42 16.29 0.57 17 8.43 16.29 2.1? 18 8.44 16.29 3.37 19 8.45 16.29 4.55 '20 8.45 16.30 6.13 13.26 13.41 13.56 14.11 14.29 14.50 WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Bij IJsland bevond zich woens dagavond een zeer diepe depres sie met een luchtdrukwaarde van omstreeks 945 mb. De de pressie verplaatst zich nog maar weinig. Tussen deze depressie en een hogedrukgebied met centra boven Scandinavië en de Balkan bewegen een tweetal fronten langzaam naar hét oosten. Het eerste veroorzaakte woensdag avond in het westen van het land plaatselijk enige regen. Donderdag zullen de fronten veel bewolking met voorname lijk in het westen van het land enige regen veroorzaken. De wind blijft overwegend matig uit richtingen tussen zuidoost en zuid, terwijl de temperaturen ongeveer dezelfde waarden be reiken als woensdag. De vorstgrens handhaaft zich langs een lijn, die loopt van zuidwest-Noorwegen, via Ber lijn naar Tsjecho-Slowakije. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel wind Veel bewolking met in hoofd zaak in het westen van het land plaatselijk enige regen. Overwe gend matige wind tussen zuidoost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. NEDERLANDSE AMBASSADEUR LEGT KRANS IN BOEDAPEST De nieuwe Nederlandse ambas sadeur in Hongarije, Z.-Ex. mr. H. C. Schoch heetf dezer dagen zijn geloofsbrieven overhandigd aan de vice-president van de presidentiële raad van de Hon- g'aarse volksrepubliek. Na af loop legde mr. Schoch een krans bij het monument op hel Helden plein. Een Britse regeringsdelegatie onder leiding van de staatssecre taris voor gemenebestzaken, Cledwyn Hugues, is woensdag morgen in Loesaka aangekomen voor overleg met president Kaoenda over Zambiase projec ten naar aanleiding van de een zijdige onafhankelijkheidsverkla ring van Rhodesië. Van de dele gatie maken hoge ambtenaren van de ministeries van finan ciën en van economische zaken deel uit. De vice-president van de We reldbank, Burke Knapp, arri veerde woensdag in de Rhode- sische hoofdstad Salisbury voor besprekingen aangaande de Ka- riba-dam, waarvan de aanleg door de bank gefinancierd is. Knapp reist daarna door naar Loesaka. Zoals bekend heeft Rhodesië gedreigd, eventueel de stroomlevering aan Zambia die door de installaties van de Kariba-dam wordt verzorgd te zullen staken. Knapp zei bij aankomst in Salisbury tot jour nalisten, zich op de hoogte te willen stellen van de situatie en na te zullen gaan of de wereld bank op de een of andere wijze bemiddelend zou kunnen optre den. Voor de banken stonden gis teren lange rijen mensen, die hun geld kwamen inwisselen op basis van duizend oude roepia's tegen één nieuwe. Van de inge leverde bedragen wordt tien pro cent ingehouden ten bate van de „Indonesische revolutie". Het hoogste operationele commando (koti) heeft de militaire com mandant in midden-Java op dracht gegeven de banken en. postkantoren te bewaken om „ongewenste voorvallen" te voor komen. Een woordvoerder van de In donesische staatsbank heeft ver klaard, dat de revaluatie van de roepia slechts een geringe maat regel is in de strijd tegen de in flatie. Waarnemers nemen aan dat de regering ook besluiten zal nemen ten aanzien van de lonen en prijzen en de wissel koers. De genoemde woordvoer der noemde het een gevaar voor de revaluatie dat vele hande laars weigeren grote coupures aan te nemen, omdat deze biljet ten binnen een maand moeten worden ingewisseld, terwijl men met de kleine coupures nog zes maanden de tijd heeft. Zuid-België is woensdagmiddag opgeschrikt door een aardschok, die door het conservatorium in Ukkel als „vrij hevig" is bestem peld. Het epicentrum lag in de streek tussen de steden Bergen en Charleroi. Er zijn geen slacht offers. In La Louvrière, Binche en kleinere plaatsen in de omgeving vielen talrijke schoorstenen om en werden vele ruiten vernield. Ondanks het feit, dat voor de in storting van woningen tijdens de enkele seconden aanhoudende schokken werd gevreesd, ontstond er geen paniek. Overal verlieten bewoners hun huizen. In 'de ge meente Strephy-Bracquegniets was de schade als gevolg van val lende schoorstenen en brekende ruiten het grootst. De Westatrikaanse staat Guinea heeft de betrekkingen met Groot- Brittannië verbroken. De Britse ambassade in Conakry, de Gui- neese hoofdstad, moet sluiten. Dc maatregel werd dinsdagavond door president Sekoe Toere bekendge maakt. Hiermee is Guinea het eer ste land dat gevolg geeft aan een besluit van de organisatie van Af rikaanse eenheid cm met Engeland te breken als dit land niet vóór 15 december het blanke, bewind in Rhodesië met geweld uit de iWeg ruimt. De algemene vergadering heeft woensdag de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek veroordeeld als een bedreiging voor de internationale vrede. Aanbevolen wordt dat de veiligheidsraad verplichte, alge meen toe te passen sancties tegen de republiek uitvaardigt. Diplomatieke waarnemers me nen dat deze actie niet veel effect zal hebben nu de voornaamste handelspartners van Zuid-Afrika er niet aan meewerken. Onder de genen die zich van stemming ont hielden waren Frankrijk, de Ver enigde Staten, Japan en Engeland. Zuid-Afrika en Portugal stem- i den tegen de resolutie.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1