Legpuzzels BEGROTING ONDERWIJS DOOR DE TWEEDE KAMER AANGENOMEN Ajax' veelbelovende voetbaltalent: Johan Cruyff Werkgevers bereid lot verdere besprekingen DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 JUWELENDIEVEN BLIJVEN ACTIEF IN LONDEN Onoplettendheid' bij start van de Gemini-6 Engels .witboek' over de kwestie-Vietnam Geen studiebeperking DE MOORD IN STOCKHOLM Soebaiidrio is een van z»n functies kwijtgeraakt Onrustige tijd tegemoet VANDESANDE ZAMBIASE MINISTERS NAAR WASHINGTON FN MOSKOU 1 Woensdag 15 december '65 Dc tweede kamer heeft dins dagmiddag zonder hoofdelijke stemming de begroting 1966 van het departement van onderwijs en wetenschappen aangenomen. Aangenomen werd tevens de motie-Albering, waarin de rege ring wordt gevraagd haar visie te geven op het prioriteitensche ma, zoals dat haar voor de ko mende jaren met betrekking tot het onderwijsbeleid voor ogen staa',, met vermelding daarbij van de vermoedelijke financiële consequenties. Ook deze motie werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De motie van de heer Schu- Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft be kendgemaakt dat in een van de voortstuwingssystemen van de Titan-2 door onoplettendheid een plastic stofkap was achtergeble- op de inlaatpoort van een gas generator, waardoor de start van de Gemini-6 toch zou zijn mis lukt, als de motoren geen stop signaal hadden gekregen door het uitvallen van een stekker. Een ander commando zou dan 1,3 sec. later de opdracht hebben gegeven de motoren stil te zet ten. Borman en Lovell zijn nu ne gen dagen in de ruimte en heb ben niet veel anders te doen dan wachten op gezelschap. Een van de drie stations waarmee zij met ..laserstralen" contact moe ten hebben, op het eiland As cension in het zuiden van de At lantische Oceaan, is uitgevallen. De laserbuis was enige 'dagen geleden defect geraakt en er moest een nieuwe komen. Die kwam per vliegtuig. Een mon teur liet het kostbare ding toen uit zijn handen glippen zodat het aan scherven viel. De politiek van de Brjtse re gering ten aanzien van de kwes tie-Vietnam is er op gericht een conferentie te organiseren die ervoor moet zorgen dat zowel Zuid-Vietnam als Noord-Viet- nam wordt gevrijwaard voor agressie. In een „witboek" van 268 bladzijden zegt de regering- Wilson, dat zij deze politiek zal voortzetten niettegenstaande het feit dat het communistische Noord-Vietnam tot dusver haar voorstellen heeft verworpen. Op genoemde conferentie zou ook moeten worden vastgesteld, dat "'S'è'-'twé® 1'tMden zelf over hun onderlinge relaties kunnen be slissen. Zuid-Vietnam zou niet worden gebonden aan een of an der militair bondgenootschap. Volgens het witboek staat ook de Amerikaanse regering een dergelijke politiek voor. De Ver Staten zouden hun troepen uit Zuid-Vietnam teruggtrekken, zo dra verzekerd zal zijn dat dit land niet meer wordt bedreigd. ECHTGENOTE MISHANDELD De rechtbank in Arnhem heeft de 22-jarige monteur R. L. van H. uit Arnhem veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maan den voorwaardelijk. Veertien dagen geleden had de officier van justitie dezelfde straf geëist. H. had zich te verantwoorden wegens zware mishandeling van zijn echtgenote. Op 18 juni zou van H. na een woordenwisseling zijn vrouw met een ijzeren staaf zodanig hebben afgerost, dat ze nauwe lijks aan de dood ontsnapte. Ze liep een hersenschudding, hoofd wonden en een fractuur aan de onderarm op. Tot de voorwaar den behoort dat de man zich aan een psychiatrische behandeling onderwerpt. GEMEENTE TERNEUZEN Aangifte ter inschrijving voor de dienstplicht. De Burgemeester van Terneu- zen brengt het volgende ter openbare kennis: 1. De in 1946 geboren mannelij ke Nederlanders, die in een Nederlands bevolkingsregister zijn opgenomen of daarin be horen te zijn opgenomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht hebben ontvangen, zijn verplicht zich vóór 1 januari 1966 aan te melden ter gemeente-secreta rie van hun woonplaats of gewone verblijfplaats. 2. De aanmelding geschiedt door de onder 1 bedoelde personen zelf, bij hun verhindering door hun wettelijke vertegen woordiger. Is een rechtsper soonlijkheid bezittende ver eniging, een stichting of een instelling van weldadigheid wettelijk vertegenwoordiger, dan rust bij verhindering de verplichting tot aanmelding op de bestuurders. Terneuzen, 9 december 1965. De Burgemeester voornoemd, H. RIJPSTRA, ring (C.H.U.) betreffende de verlichting van de taak van hoofden van scholen voor l.o., b.l.o., v.g.l.o. én u.l.o. werd bij zitten opstaan verworpen. Een tweede motie van dezelf de afgevaardigde, waarin minis ter Diepenhorst werd gevraagd door beperking van de studie programma's de studie bij het wetenschappelijk onderwijs te bekorten, werd verworpen. De stemmenverhouding was 92 tegen en 34 stemmen voor. Tot de voorstemmers behoorden de fracties van de C.H.U., V.V.D.. S.G.P., Boerenpartij, G.Y.P. en de heer Lucas (K.V.P.) Tenslotte werden Verworpen de motie van mevrouw Van So merenWowner (V.V.D.) en de amendementen-Witteveen (V. V. D.). In de motie werd aange drongen op een nadere analy sering van de stijging der op de begroting geraamde uitgaven en in de amendementen werd ge pleit voor een verlaging van de investeringen in het weten schappelijk onderwijs met on geveer 100 miljoen gulden. De twee Nederlanders, resp. 21 en 18 jaar oud, die in Stock holm zijn aangehouden in ver band met de moord op hun land genoot Hendrik Drost, zijn thans formeel in staat van beschuldi ging gesteld. Vóór 23 december hoopt men de officiële tenlaste legging te kunnen uitbrengen. Beiden hebben trdens het ver hoor toegegeven, dat zij de moord samen hebben beraamd Zij beschuldigen echter elkaar ervan de daadwerkelijke moor denaar te zijn. De 21-jarige hc verklaard het moordwapen, een mes, te hebben meegebracht. Dit mes is volgens hem eigendom van zijn vriend. Voorts verklaar de hij dat het mes van zijn vriend scherper en puntiger was. Zijn 18-jarige vriend ontkent echter dat de wapens verwis seld zijn. Het motief van de moord is nog niet duidelijk. Beiden heb ben verklaard dat zij van plan waren Drost te vermoorden, maar dat het op die bewuste dag was gebeurd, is louter toeval. De 18-jarige verdachte zou Drost hebben vergezeld naar de plaats waar de moord werd gepleegd, maar het idee en de keuze van de plaats waren afkomstig van zijn 21-jarige vriend. Voor de derde maal binnen drie dagen hebben juwelendie- ven maandag in Londen gepoogd hun slag te slaan. Ditmaal ech ter zonder succes. Vijf mannen met donkere brillen op en ijzeren staven in de hand overvielen enkele be- lienden die met zakken juwelen bij Goldsmith's Hall in de Lon- lense binnenstad aankwamen. De employé's verzetten zich ech- 'er en toen de gangsters met hun buit in een auto wilden wegrijden, gooide een van de boden een ruit van de auto in. waardoor deze tegen een muur op reed. De bandieten namen de vlucht en lieten de Dakjes kost baarheden vallen. Iemand van Goldsmith's Hall zei later te geloven dat alle pakketjes met juwelen terecht zijn. Zaterdag maakten dieven zil ver en antiquiteiten ter waarde van 500.000 gulden buit door zich via het plafond toegang te ver schaffen tot de winkel van een juwelier in West End. Die zelfde dag wandelden twee mannen en- een vrouw een juwelierszaak in de Londense wijk Mayfair bin nen en namen, terwijl zij het personeel met pistolen bedreig den, voor 900.000 gulden aan edelstenen mee. De afgelopen twee maanden is in Londen door juwelendie- ven voor ongeveer 10 miljoen gulden buitgemaakt. President Soekarno heeft zijn minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, -ontheven van zijn functie van plaatsver vangend hoofd van de „koti", het opperbevel van de revolutie, dat bet hoogste uitvoerende orgaan ;n het land is. De president die zelf hoofd is van de „koti", heeft •te minister van defensie, gene raal Nasoetion; sultan Hameng- koe Boewono, belast met econo mische zaken, en dr. Abdoelga- ni, belast met sociale en poli tieke zaken, tot zijn plaatsver vangers benoemd. Gevangenisstraf voor onverzekerd rijden De kantonrechter jhr. mr. P. van Meeuwen heeft maandag tij dens een zitting van het kanton gerecht in Heerlen meegedeeld, dat het kantongerecht na 1 ja nuari voor het onverzekerd autorijden tot gevangenisstraffen zal veroordelen. Van september tot heden wa ren 128 gevallen van onverze kerd rijden behandeld. In Maas tricht zouden in deze periode slechts enkele tientallen van deze overtredingen berecht zijn. UITGIFTE VAN PASJES BEGONNEN IN WEST-BERLIJN Uostduitse P.T.T.-beambten zijn ingeschakeld om de Westberlij- ners, die met de komende feest dagen een bezoek aan de Oost sector willen brengen, van gel dige pasjes te voorzien. KETTINGBOTSING TUSSEN ROTTERDAM EN DORDRECHT Op rijksweg 16 van Rotterdam naar Dordrecht heeft maandag avond een kettingbotsing plaats gehad waarbij minstens 40 auto's waren betrokken. De aanrijdingen vonden plaats ter hoogte van de uitspanning van de gebrs. Van Kekem en strekte zich uit tot aan Rotter dams grondgebied. Persoonlijke ongelukken van ernstige aard deden zich niet voor. Slechts één gewonde moest op advies van een geneeskundige per bran card naar huis worden ver voerd. De overige lichtgewonden konden op eigen gelegenheid naar huis gaan. De materiële schade was aanzienlijk. Ver scheidene auto's moesten wor den weggesleept. De botsing werd veroorzaakt door een volkswagenbusje, dat rechts passeerde en vervolgens weer naar links uitweek. Het ver keer op de rijksweg ondervond VA uur vertraging. Tot nu toe was hij niet voor de centrale training uitgenodigd, maar toch spreekt voetballend Nederland over hem als een man, die in de naas te toekomst lauweren zal oogsten in het oranje shirt. 'n ons aan voetbaltalent niet rijke land wordt de 18-jarige Johan yff nu reeds bejubeld als een voetballer van klasse, een natuur- ':nt, een speler die niet alleen is uitgerust met een goede dosis -echniek en een ferm schot, maar die daarnaast beschikt over de grote voetbalintuïtie, die slechts aan enkelen zijn toebedeeld. Ajax is wat blij met deze uitgekookte voetballer, die dit seizoen in zulk een verbluffende vorm stak, dat „dure" Klaas Nuninga in het centrum der Amsterdamse voorlinie plaats voor hem moest maken. STRAKS IN ORANJESHIRT P Vorig seizoen heeft Johan al tien keer in het eerste van HONKBALSTADION WERD KUNSTIJSBAAN De grootste openlucht-kunstijs baan ter wereld kan men vinden in Tokio, waar het honkbalsta dion voor het winterseizoen om gebouwd is tot een kunstijsbaan, waar 5000 schaatsers de benen kunnen strekken. De baan is 10 meter breed en 450 m lang. ZO VAN DE KIP IN DE AUTOMAAT Een boer in Meryn, een satel lietstad van Genève, heeft vóór zijn boerderij een automaat ge plaatst, waaruit men verse eie ren kan „trekken". Voor twee Zwitserse francs 1,80) krijgt men zeven eieren. Deze nieuwe verkoopmethode heeft grote af trek onder de snelgroeiende en koopkrachtige bevolking van de nieuwe stad onder de rook van Genève. Als men 's nachts nog honger heeft, weet men dus: „Voor de eierautomaat komt men Drieling kalf Een koe van de landbouwer Kersten in de buurtschap Meddo bij Winterswijk heeft maandag avond twee stiertjes en een vaarskalf ter wereld gebracht. De jonggeborenen wegen te zamen ongeveer tweehonderd pond. De raad van Nederlandse werkgeversverbonden heeft aan de minister van algemene zaken, voorzitter van de raad van minis ters, een brief gezonden waarin de aanbeveling wordt gedaan aan de sociaal-economische raad voor te leggen de vraag op welke wijze kan worden voorzien in de be hoefte om op sociale gronden kenden zekere minimum-inko- voor bepaalde groepen loontrek- mensgaranties tot stand te bren gen. Dit is meegedeeld op een pers conferentie die de raad van werk geversverbonden te Scheveningen heeft gehouden naar aanleiding van het mislukken van de bespre kingen over het minimum-loon en over het vraagstuk georganiseer- denongeorganiseerden. De he ren ir J. Bosma, voorzitter van het centraal sociaal werkgevers verbond; H. H. Wemimers, voor zitter van het verbond van prot.- christelijke werkgevers; ir. A. J. Engel, lid presidium verbond van i Nederlandse werkgevers en F. H. Terwindt, vice-voorzitter van het katholiek werkgeversverbond, hebben een nadere uiteenzetting gegeven van het standpunt dat de raad heeft bepaald in de onder handelingen met de werknemers in het bestuur van de stichting van de arbeid over het minimum loon en over het vraagstuk geor- ganiseerdenongeorganiseerden. Zowel ir Bosma als de heer Wemmers hebben verklaard dat de werkgevers weer met de werknemers om de tafel gaan rit ten als op de een of andere ma nier tot overeenstemming kan worden gekomen, mits de essen tiële belangen niet in het gedrang komen. De heer Wemmers zei dat hij volledig staat achter het stand punt van het C.N.V. dat strijd tussen werkgever-s en werkne mers moet worden voorkomen. De heer Bosma stelde in het licht dat de werkgevers nooit een poging van werknemers om tot centraal overleg te komen moe ten afwijzen. Hij is v.an mening dat het beter is eerst Kerstmis en nieuwjaar af te wachten om te zien hoe het in de tussentijd in de bedijfstakken is gegaan met de onderhandelingen. Hij is van oordeel dat Nederland een onrus tige tijd tegemoet zal gaan. Ajax gespeeld. Hij werd meteen de lieveling van het Amsterdamse voetbalpubliek. Toch wilde het bestuur en de coach van de rood-witte ploeg deze knaap nog niet constant in het eerste opstel len. Hij zou in het jeugdteam en eventueel het tweede elf tal naar het eredivisievoetbal moeten toegroeien. Een wijze beslissing, die de bestuurderen van Ajax moei te zal hebben gekost, omdat de club uit de Meer vorig seizoen een lage plaats op de competitieladder innam en men dus best een goede voet baller kon gebruiken. Toen de Ajaxieden dit seizoen met de sterrenvoorhoede Keizer- Prins-Nuninga-Groot-Swart in het veld kwamen, leek het erop dat de jonge Cruyff voorshands niet meer voor de hoofdploeg in aanmerking zou komen en zo hij een keer mocht invallen, dan zou hij toch wel heel goed moeten spelen om een van deze vijf cracks te verdringen. Maar in de derby tegen D.W.S. zag, kwam en over won deze ijverig voor zijn middenstandsdiploma stu derende voetbalkwekeling. Hij verving Klaas Nuninga en scoorde meteen de beide tref fers die D.W.S. de 2—0 neder laag bezorgden. baller vooral door zijn grote beweeglijkheid. Hij staat geen seconde stil en zoekt steeds de open ruimte, waar hij een ferme sprint aan de dag kan leggen. Helaas is dit op zich zelf al een uitzonderlijk ver schijnsel op onze voetbalvel den. Onze voetballers zijn veel te weinig in beweging, er wordt op de Nederlandse velden vaak „stilstaand voet bal" gespeeld, technisch soms beslist niet onverdienstelijk, maar gespeend van elke ver rassing. Het Nederlands elftal speel de zulk voetbal tegen de veel snellere Zwitsers. Vandaar, dat wij komende zomer niet naar Engeland zullen gaan. En hoe weinig beweeglijk het Nederlandse voetbal is bleek wel heel pijnlijk in Madrid, toen Feijenoord vooral op dit punt door de Spaanse mees ters van Real Madrid werd overklast. Die beweeglijkheid is Cruyff's sterkste troef. Hij kan zich met een snelle sprint soms volkomen onverwachts vrijlopen en zo weet hij zich kansen te scheppen. Daar hij bovendien over een ferm schot en een goede techniek beschikt, weet hij die kansen veelal te benutten ook. Bovendien beschikt deze Ajaxied over wat men met een onvertaalbaar woord voetbalintuïtie noemt. Hij kan in een flits een ingewik kelde spelsituatie overzien, en bezit een fijn aanvoelings vermogen, waardoor hij de bedoelingen van zijn mede spelers snel doorziet. Van een voetballer met zulke kwaliteiten mag men met recht veel verwachten. NEDERLAND- WES1-DUITSLAND IN ROTTERDAM De interland-voetbalwedstrijd NederlandWest-Duitsland, reeds vastgesteld voor 23 maart 196, is toegewezen aan Rotter dam en zal dus in het Feijenoord- stadion worden gespeeld. Het is de eerste maal, dat beide landen elkaar in de Maasstad ontmoe ten. Het laatste duel, op 21 ok tober 1959 in Keulen gespeeld, werd door Nederland met 70 verloren. BOEKHANDEL Twee Zambiase regeringsdele gaties zullen zondag naar Wa shington en Moskou reizen om daar de beveiliging van de Ka- riba-waterkrachtcentrale, welke op Rhodesisch grondgebied staat, te bespreken. In een regerings- publikatie wordt gezegd dat de delegatie naar Washington on der leiding staat van minister van buitenlandse zaken Kap- wepwe en die naar Moskou on der leiding van minister van fi nanciën Wina. Voorts wordt ge zegd dat Zambia op het ogen blik de diplomatieke betrekkin gen met Engeland niet zal ver breken. De missies, die via Londen reizen, zullen verzoeken door premier Wilson te worden ont vangen. De regering van Zambia wil met haar besluit de betrekkin gen met Engeland niet te ver breken geen invloed op andere landen uitoefenen. In de ver klaring wordt gewezen op de geografische en economische po- nauw zou nemen. Deze ex-^sitie van Zambia en gezegd dat het in verband daarmee „moei lijk was te voldoen aan de reso lutie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid betreffende het verbreken van de betrekkin gen met het verenigd konink rijk". Uit overleg met andere leden van de organisatie was gebleken dat de meesten de houding van Zambia eerbiedigen. TEMPERAMENT Sindsdien heeft de even ge concentreerd als laconiek voetballende Ajaxied enkele malen op zulk een voortreffe lijke wijze de show gestolen, dat velen het Denis Neville kwalijk namen dat hij Cruyff nog niet bij de centrale trai ning wilde opnemen. Helaas gaat het voetbalpad van de jeugdige Amsterdam mer niet altijd over rozen. Johan is wat men noemt een prater. Hij is dat niet alleen buiten, maar ook binnen de lijnen. Vorig seizoen heeft hem dat flink bezuurd. Tij dens de jeugdwedstrijd D.F. G. Ajax kon hij tegen de scheidsrechter zijn kwebbel niet houden en werd uit het veld. gestuurd. Impulsief als hij is, kon hij zich onlangs tij dens de wedstrijd van Ajax tegen ADO op een ongeluk kig moment niet beheersen hetgeen hem op een officiële waarschuwing kwam te staan. Dat wil overigens niet zeg gen, dat hij het met de regels van de sportiviteit niet zo cessen waren meer een ge volg van Cruyff's tempera ment dan van een verkeerde instelling. BEWEEGLIJK Ajax' rappe aanvaller on derscheidt zich van de ge middelde Nederlandse voet-

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5