Opnieuw belangrijke vondsten in moordzaak Alblasserdam Haagse rechercheur rolt gewapende bende OVERVAL OP WISSELKANTOOR IN HET CENTRUM VAN BRUSSEL Buit enkele tientallen guldens NEEF VAN HET SLACHTOFFER GEARRESTEERD IVOROL op 62 INBRAKEN OPGEHELDERD MARKTBERICHTEN KRITIEK OP MINISTER VONDELING IN DE TWEEDE KAMER DE ONDERGANG VAN UHR Pagina 4 DE VRTJE ZEEUW Woensdag 15 december '65 Magere buit Ruit van Antwerpse bank overval voor groot deel achterhaald OOSTDUITSE SKIER VLUCHTTE NAAR HET WESTEN In kippenhok vermoord Volkswagen in Rotterdam gevonden Drie dagenlang geparkeerd ód Katendrecht Tips blijven binnenkomen Arrestatie Alibi klopt niet Recherche niet pessimistisch Voorgestelde wettelijke vakantieregeling gewijzigd Tanden blank-Adem fris Onbetwist de bestetandpasta Homofielen Zwaar gewapend Partij van de Arbeid voert een districten- systeem in „Oecumenische" inbrekler aangehouden MIJNWERKERS WILLEN ZEVEN PCT. LOONSVERHOGING In het centrum van Brussel is maandagmiddag een overval ge pleegd op een wisselkantoor aan een van de grote boulevards. De eigenaar werd gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Een week geleden werd in de zelfde omgeving een overval ge pleegd op de hoofdkassier van een groot warenhuis. De daders scho ten toen bij hun vlucht een politie agent neer. Zij moesten hun buit van vier miljoen francs (300.000 gulden) achterlaten. Deze overval is gevolgd door grootscheepse ran zia's in Brussel, waarbij vooral in bepaalde wijken de papieren van buitenlandse arbeidskrachten zijn gecontroleerd. De buit van deze overval blijkt volgens nadere berichten slechts enkele honderden francs te be dragen. De twee gewapende jonge da ders hebben kunnen vluchten. Zij konden zich niet van meer geld meester maken omdat hun 70- jarige slachtoffer ondanks een zware hoofdwonde er in slaagde de alarminstallatie in werking *e stellen. Een man die direct na de overval werd aangehouden, is op vrije voeten gesteld nadat hij zijn onschuld had kunnen bewijzen. De nieuwe overval is aanleiding tot bittere commentaren in de Bel gische kranten. „Wie is er in Brus sel nog gerust?", vroeg „Het Laatste Nieuws" zich dinsdag af. Het wisselkantoor was twee jaar geleden al eerder het doelwit van gangsters. De buit bedroeg toen 3.000 francs. De Belgische politie is er het af gelopen weekeinde in geslaagd on nieuw een belangrijk deel van de buit te achterhalen, die een bende de vorige maand bemachtigde b'j een overval op banklopers in Ant werpen. Zes miljoen francs (450.000 gul den) viel de bendeleden in handen Anderhalf miljoen daarvan is te ruggevonden in de auto van de in Frankriik gearresteerde bendelei der „Rik Ricky". Drie miljoen werd ontdekt in een café in Antwerpen, waar de overval werd voorbereid. Gezocht wordt naar een Noord - Afrikaan, die de wijk zou hebben genomen met één miljoen franc--. Inmiddels zijn drie verdachten aangehouden, die de taak zouden hebben het gestolen geld in om loop te brengen. (Adv.) De 26-jarige Oostduitse ski springer Karl Heinz Munk is 2 dagen geleden op zijn verjaardag ïaar het westen gevlucht. Munk maakte in 1964 tijdens de Olym pische winterspelen in Innsbrück deel uit van de Duitse ploeg. Hij behaalde een negende plaats op de kleine en een 21ste plaats op de grote schans. Munk die had deelgenomen aan een trai ning in Seefeld (Tirol), reed za terdagavond met zijn broer in diens auto naar Coburg, waar hij voorlopig blijft wonen. De skiër stond in Oost-Duitsland bekend als politiek onbetrouw baar, waardoor hij geen buiten landse reizen mocht maken. Hij had zijn vlucht reeds lang tevo ren voorbereid. -1. Nadat maandagavond in Rotter dam in de tossiga buurt Katen- drecht de Opel van de vrijdag door roofmoord om het leven gehrachte 47-jarige fouragehandelaar Arie Blokland werd gevonden, heeft de politie dinsdag opnieuw een niet onbelangrijk succes geboekt. De rijkspolitie te water uit Vlaar- dlngen heeft namelijk bij het dreg gen in de Lek een autoplaid en een hoes van een autostoel gevonden. Zowel de plaid als de hoes was met bloed besmeurd. Zij werden gevonden niet ver van de plaats waar zaterdagochtend een boer uit Nieuw-Lekkerland het lichaam van Arie Blokland aantrof. Het bleek voorts al spoedig dat de plaid en de hoes afkomstig waren uit de auto van het slachtoffer. Dat deze laatste vondst belang rijk is mag blijken uit het feit dat de politie er nu vrijwel van over tuigd is, dat de fouragehandelaar uit Giessenburg niet ver van de plaats, waar zijn verminkte lichaam zaterdagmorgen werd gevonden, ook om het leven moet zijn ge bracht. Deze theorie heeft ertoe geleid, dat er onmiddellijk opdracht is gegeven de omgeving van Nw- Lekkerland en met name de om geving van de plaats waar plaid en hoes werden gevonden, nog eens grondig af te zoeken naar stille ge tuigen. Bij dit onderzoek heeft men mo gelijk ook gebruik gemaakt van een tip die dinsdag is binnenge komen en waarin werd gezegd, dat Arie Blokland in een kippenhok is vermoord. Het onderzoek naar de daders van de roofmoord op Arie Blok land kreeg maandagavond al een belangrijke impuls, toen bij de rijkspolitie 't bericht binnenkwam, dat de personenauto van de fou rage-handelaar in de Katendrecht- sestraat in Rotterdam was gevon den. De plaats waar de auto werd gevonden en de in de wagen aan wezige stille getuigen hebben de rijkspolitie een spoor in handen gegeven, dat mogelijk met succes kan worden gevolgd. Inmiddels is vast komen te staan, dat de VW 99-57 vrijdag avond omstreeks acht uur bijna drie uur dus nadat Arie Blokland zijn laatste klant van die dag, de boer uit Groot-Ammers, verliet in de Katendrechtsestraat werd geparkeerd. Daaruit kan worden afgeleid, dat de politie in ieder ge val over een vaag signalement moet beschikken van de man die uit de auto stapte. Volgens infor maties zou een vrouw inderdaad hebben gezien hoe de man vol gens haar een vrij gezet persoon vrijdagavond omstreeks acht uur de Volkswagen nogal onzorgvul- Arie Blokland heeft de rijkspolitie dig in de Katendrechtsestraat par keerde. Ook moet de mogelijkheid niet uitgesloten worden, dat de politie het spoor verder heeft kunnen vol gen, doordat deze man Katen- drecht heeft verlaten. Rotterdamse rechercheurs het onderzoek on „de kaap" wordt vanwege de be kendheid met de buurt verricht door de Rotterdamse gemeente politie hebben deze mogelijk heid ook onderzocht. Of uit deze naspeuringen inderdaad een sig nalement naar voren is gekomen, werd niet bekend. Het feit dat de politie er thans vrijwel zeker van is, dat de auto van Arie Blokland vrijdagavond om acht uur in Katendrecht werd geparkeerd, heeft ook al tot niet onbelangrijke conclusies geleid. Het betekent namelijk dat het tijd stip van het misdrijf zeer vermoe delijk tussen 17.10 uur (het tijdstip waarop de fouragehandelaar de boer in Groot-Ammers verliet) en 20.00 uur (het tijdstip waarop de auto in Katendrecht werd gepar keerd) gesteld kan worden. De auto met nummer HJ 99-57 werd maandagavond opgemerkt door de 19-jarige leerlingscheeps bouwer C. Krijgsman, die in de Ka tendrechtsestraat nr 17 woont, de gezochte auto stond op nr 14. De jongeman had in een -krant ge lezen, dat de politie grote belang stelling had voor de crèmekleurige Volkswagen, Toen de leerling scheepsbouwer de auto ontdekte, had deze drie dagenlang op Katen drecht geparkeerd gestaan, zonder dat iemand haar opmerkte. Toen de auto werd aangetroffen, was het portier niet op slot. Het sleuteltje zat in het contact. Zoals werd verwacht was de wagen van binnen geheel besmeurd met bloed. De daders hebben, als gemeld, al leen de moeite genomen de plaid en een hoes, beide onder het bloed we» te werken. De eerste conclusie die uit het technisch onderzoek werd getrok ken is dat het lichaam van Arie Blokland in de auto moet zijn ver voerd. De plaats waar de bebloede plaid en de hoes werden gevon den, zou later uitwijzen dat het misdrijf buiten de auto meet heb ben plaatsgevonden. De daders moeten, aldus de politie, Arie Blok land na hem te hebben vermoord, achterin de auto hebben gelegd. Na een eind te hebben gereden, zijn zij aan de Lekdijk gestopt, hebben het lichaam door het rechter por tier uit de wagen getrokken en het daarna van de dijk gegooid. „Wij wachten met grote belang stelling op de verdere resultaten van het technisch en laboratorium onderzoek af. Op het ogenblik is nog weinig te zeggen over de mo gelijke vingerafdrukken die in de auto zijn gevonden", aldus dinsdag adjudant C. van Vlaanderen van de rijkspolitie in Alblasserdam. De politiegroenen van Alblasserdam, Hardinxveld en Nieuwpoort blijven intussen doorgaan met het natrek ken van de vela gisteren binner. gekomen tips en met het verrichten va" buurtonderzoeken. Hedenmiddag om twee uur zal od de algemene beeraafrilaats te Schelluinen de teraardebestelling plaatsvinden van het slachtoffer van de roofmoord. lp verband met de roofmoord op richt. Op het ogenblik wordt de neef van het slachtoffer, de 37- jarige ongehuwde landbouwer G. de G. uit Groot-Ammers, „voor verhoor opgehouden" in de rijks- politiepost te Nieuwpoort. Gerrit de G. was de man bij wie Arie Blokland vrijdag zijn laatste klantenbezoek van die dag afleg de. De landbouwer heeft tot op heden niet bekend. Het onderzoek van de laatste dagen heeft uitgewezen dat het zaterdag door Gerrit de G. op gegeven alibi voor de tijdsperio de waarin vermoedelijk het mis drijf werd gepleegd (tussen vijf en acht uur vrijdagavond) niet in alle details klopt. Wel is ge bleken dat de landbouwer die avond, zoals hij gezegd had, in zijn auto naar Utrecht was gere den. Hij vertelde de politie za terdag echter niet, dat hij de terugreis naar de Alblasser- waard met een taxi had gemaakt in plaats van met zijn eigen auto. Voorts had Gerrit de G. zaterdag tijdens zijn eerste ver horen de politie had al eer der belangstelling voor hem verklaard dat hij die vrijdag avond in Utrecht een bepaalde bar had bezocht. Het onderzoek wees inderdaad uit, dat dit waar was. Maar er bleek ook, dat de eerder door De G. ongegeven tijden tussen welke hij in de bar zou zijn geweest niet kloppen met de werkelijkheid. „We beschikken op het ogen blik over nog wat aanwijzingen die wijzen in de richting van De G.", aldus dinsdagavond majoor S. de Vries van de districtrecher che Dorderecht. Hij voegde daar echter onmiddellijk aan toe, dat hij graag nog wat meer zou wil len weten over het doen en la ten van Gerrit de G. op die be wuste vrijdagavond. „Maar toch ik ben niet pessimistisch. Er zit wel wat in", zo zei majoor De Vries nog. De minister van justitie, dr. I. Samkalden, heeft bij de tweede kamer zijn memorie van ant woord en tevens een nota van wijzigingen ingediend op het reeds van april 1963 daterende wetsontwerp „wettelijke regeling van vakantie met behoud van loon". De belangrijkste wijziging be treft een versterking van de vakantie-aanspraken van jeug digen. De mogelijkheid om bij c.a.o. voor deze groep de vakan tie-aanspraken te verkorten van drie weken tot twee en een hal ve week en een kortere duur van het aaneengesloten deel van de vakantie vast te stellen, wordt uit het wetsontwerp geschrapt. Voorts wordt de bepaling toege voegd, dat de jeugdige arbeider zijn aanspraak op vakantie be houdt over de tijd, die hij be steedt aan het volgen van onder wijs, voorzover hij daartoe krachtens de wet door de werk gever in de gelegenheid moet worden gesteld. Het voorstel, in het voorlopig verslag gedaan om de werkgever te verplichten de arbeider een verklaring mee te geven, waar uit blijkt hoeveel vakantiedagen bij het einde van het dienstver band zijn uitbetaald, zodat de arbeider bij de volgende werk gever kan aantonen op hoeveel dagen verlof zonder behoud van loon hij aanspraak heeft, wordt door de minister overgenomen. Ook wordt de bepaling geschrapt die inhield, dat de arbeider bij overgang van de ene werkgever naar de andere geen aanspraak had op verlof zonder behoud van loon voorzover hij in de tussen liggende tijd, dat hij zonder dienstbetrekking was, gelegen heid had gehad om vakantie te nemen. .(Adv.) Brigadier G. H. Migchelbrink van de centrale recherche te Den Haag heeft een gewapende bende opge rold. 23 personen zijn inmiddels ge arresteerd, van wie er zeven in voorlopige hechtenis zijn genomen en één nog moet worden voorge leid. Meerdere arrestaties worden verwacht. In enkele maanden werden ten minste 62 inbraken gepleegd, waar bij ongeveer ƒ40.000 aan contan ten werd gestolen, voor ettelijk» duizenden guldens aan goederen werden ontvreemd en voor formi dabele bedragen vernielingen wer den aangericht. De bendeleden be schikten over wapens, waarvan er tien in beslag zijn genomen, als mede enige camera's en een hand jevol goud. Enige plannen om te gaan inbre ken zijn niet uitgevoerd, omdat de inbrekers onderling ruzie kregen over de verdeling van de taken. Zo is ook voorkomen, dat de goud handelaar H. K. zou worden be roofd en vermoord. De daders die tegenover briga dier Migchelbrink hun misdrijven bekenden, troffen elkaar dikwijls in het café „De Stoep" in de Haag se binnenstad. Vrijwel geen van hen verdiende zijn kost met regel matig werk. Velen waren homo- VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2110 dieren, zijnde 175 slachtrunde- ren, 478 gebruiksvee. 160 vette kalveren, 161 graskalveren, 832 nuchtere kalveren, 92 lopens, 41 biggen, 6 paarden, 1 veulen, 153 schapen of lammeren en 11 bok ken of geiten. De noteringen waren als volgt: Slachtrundere'n 3.254.55; Vette kalveren 3,50-/ 4.25; Stie ren (alle kwal.) ƒ3.90ƒ4,40; Worstkoeien ƒ3,15ƒ3.30; Nuch tere kalveren ƒ1,75—ƒ1,85; Slachtpaarden 2,503,05. Al les per kg. Kalf- en melkkoeien 1000 1475; Vare koeien 775-/1075; Vaarzen ƒ8251000; Pinken ƒ600—ƒ725; Graskalveren 375 550; Mestkalveren ƒ130 270; Lopens 100—125; Big gen ƒ45ƒ65; Schapen ƒ90 130 en Lammeren 100125. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer kleiner met kalme handel en prijzen als maandag; Kalf- en melkkoeien: gewone aanvoer, handel tamelijk, prijzen constan;t Vare koeien: aanvoer als vorige week, rustige handel en prijs houdend; Vaarzen en pinken: aanvoer matig, redelijke handel, stabiele prijzen; Graskalveren: aanvoer korter met kalme han del, goed prijshoudend; Vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel vlot, goed prijshou dend; Nuchtere kalveren: iets ruimer aanvoer, stroeve handel, niet geheel prijshoudend; Slacht paarden: aanvoer klein en tame lijke handel met onveranderde prijzen; Lopens en biggen: aan voer gewoon, handel redelijk, prijs' oudend; Schapen en lam meren: iets groter aanvoer met kalme handel en stabiele prij zen. fielen, die ook wel werden geïntro duceerd in het cultureel ontmoe tingscentrum voor homoseksuelen in Amsterdam. „De Stoep" was de stamkroeg van de bendeleden. De 26-jarige plaatwerker-galvaniseerder L. A R., bijgenaamd „De Tor", was eer: goed vakman, maar kon het om dat hij homoseksueel was, nergens lang volhouden. Daardoor kwam hij in financiële moeilijkheden. Hij verzamelde vriendjes rond zich en werd in de zomer reeds verdacht van inbraakjes. De „Tor" opereerde altijd in kleine groepjes. Nu eens nam hij deze, dan weer gene vriendjes mee. Hij was altijd zwaar gewapend. Hij droeg een revolver in een schou derholster. Eens schoot hij zich per abuis door een vinger. Met zijn arm in het gips verliet hij het zie kenhuis. Dat de directeur van café-restau rant Boschlust nog leeft, dankt hii aan de vaste slaat), waarin hij in juli van dit jaar was verzonken, 's Avonds na sluitingstijd was hij de administratie aan het voeren, toen hij van vermoeidheid aan zijn bureau over zijn boeken in slaap sukkelde. De „Tor" en zijn mannen tot de tanden gewapend bra ken in en namen de inhoud van het geldkistje, op het bureau weg. „Een onverhoedse beweging van de directeur", aldus de brigadier, „en ze zouden de man in paniek aan flarden hebben geschoten". Tijdens de behandeling van Je begroting 1966 van het departe ment van financiën is kritiek ge oefend op minister Vondeling. Deze kritiek had betrekking op diens oproep voor de televisie om hem inlichtingen te verstrekken over mogelijkheden tot bezuiniging bij de besteding van overheidsgel den. De Partij van de Arbeid is be gonnen met de uitvoering van haar plannen ter verbetering van de relatie tussen de kiezers en de gekozenen. Een van de middelen die men daarbij wil toepassen, is de invoering bin nen de partij van een districten systeem, waarin de socialistische kamerleden, statenlelen en raads leden hun relatie-werk kunnen verrichten. Naar de mening van het par tijbestuur is de afstand tussen kiezers en gekozenen te groot. De uitvoering van het distric tensysteem beoogt een direkter contact tussen kiezers en volks vertegenwoordiger. Daartoe heeft het partijbestuur het land inge deeld in 36 districten en zijn voor ieder district teams ge vormd, bestaande uit o.m. een of twee leden van de P.v.d.A.- fractie uit beide kamers der Staten-Generaal. Zowel de heer Meester, lid van de eerste kamer, als partij voorzitter dr. J. G. H. Tans, lid der tweede kamer, hebben gis teren op een persconferentie in Den Haag de wens uitgespro ken, dat ook andere partijen op deze wijze zullen bezinnen op het vraagstuk van de relatie tus sen kiezer en gekozene. Dr. Tans noemde dit „een dreigende kwes tie", een probleem dat de poli tieke democratie geen goed doet. 37 Enige ogenblikken staardekleurlozen, die in hun lange sla- ■tbbu uibbj loq }in puezuted bXbw j vernij een grote haat tegen mijn het oude Ur, daar ver beneden.1 volk hadden gekregen, slopen die Tenslotte wendde zij zich lang zaam om. en vervolgde haar ver haal: „Een tijdlang woedde de oorlog tussen de Kan-Ur en de hogepriester. Langzamerhand begon de Kan-Ur terrein te ver liezen en, liever dan zijn macht prijs te geven, verraadde hij zijn nacht van huis tot huis en richt ten een vreselijk bloedbad aan. Met enkele getrouwen, die 'deze noodlots-nacht hadden overleefd, trok de hogepriester zich op de vuurberg terug. Gebruik makend van zijn ge heime kennis der natuurkrach- volk. Op een kwade nacht liet hijten, maakte hij de Gong des de albino's uit de mijnen vrij, Doods en hij zwoer, dat hij hier onder voorwaarde, dat zij hem j mede het gehele eiland zou ver als heerser bleven erkennen. De nietigen, indien de Kan-Ur zich met zijn albino's op de berg zou wagen. Zo bleef de Kan-Ur ais alleenheerser in de stad, maar ais prijs daarvoor was hij 'n een zame tussen een vreemd ras. Ook hij was onderwezen in de ge heime wetenschap en met deze kennis liet hij een vluchtschip bouwen, dat hem snel in veilig heid zou brengen, indien dé hoge priester op de Gong des Doods zou slaan. Op dit schip bleef hij wonen, zender er zich ooit weer af te wagen. De albino's wier ras het daglicht geheel ontwend was. bleven in de ondergrondse mijnen wonen, alleen des nachts komen zij te voorschijn. Zo is Ur 'n ver laten, vervallen stad geworden, een schaduw van 't machtige Ur van vroeger eeuwen. En thans nadert het ogenblik, waarin de eindstrijd zal worden gestreden tussen de nakomeling van de ver raderlijke Kan-Ur en mij, de na komelinge van de hogepriester. En hierin, volgens een oude voor spelling, zijt gij, vreemdelingen, voorbestemd een grote rol te spelen." „Nauwelijks acceptabel", aldus de a. r. woordvoerder Kieft. „Prin cipieel onjuist", zo zei de heer Joe- kes (V.V.D.) en de christelijk-histo- rische afgevaardigde Scholten stel de vast dat hij met de oproep van de minister „niet zo blij" was. Het socialistische kamerlid En gelsman kon het initiatief van mi nister Vondeling toejuichen. De heer Harmsen (Boerenpartij) sprak zijn bevreemding daarover uit. Alle sprekers drongen aan op een volledige verantwoording van de wijze, waaroD de suggesties worden afgehandeld. Minister Vondeling zegde toe de kamer te zullen inlichten over het resultaat van de ontvangen sug gesties. Hij wees er op dat niet alle opmerkingen even tyaayjjgvol wa ren en dat er een aantal van de binnengekomen ideeën nog nader wordt bezien op bruikbaarheid. De minister was verbaasd over de grote aandacht, die aan deze kwestie, ook in de kamer, is ge geven. „Men moet de zaak niet zo scherp snijden", aldus de be windsman. Tenslotte keerde minis ter Vondeling zich tegen de opvat ting van de heer Joekes (V. V. D.) als zou zijn optreden voor de tele visie onjuist zijn. „Ik zie niet in welk principe hier in het geding is", aldus de bewindsman. De dertigjarige opperman W. is in Utrecht aangehouden we gens een reeks diefstallen in al lerlei kerken. Uit de rooms-ka- tholieke Augustinuskerk haalde hij een koperen altaarbei en uit de Sint Martinuskerk een zilve ren lepel en een zilveren wie- rookschepje. In het gebouw „Vriendenkring Oudwljk" stal hij twee maal een zilveren Friese kandelaar, terwijl hij uit de Piusschool aan de Oudegracht een koperen bel ontvreemdde. De kennelijk oecumenisch voe lende inbreker ging ook naar de gereformeerde Zuiderkerk waar hij een zilveren avond maalsbeker van 100 stal. Het was zijn gewoonte in de kerken te doen alsof hij ver diept was in gebed. Zodra er geen andere bezoekers meer wa ren, sloeg hij zijn slag. Hij verkocht zijn buit aan de opkoper V. in de binnenstad, die hem voor de verschillende voor werpen bedragen betaalde die varieerden van een paar rijks daalders tot vijftien gulden. De opkoper is gearresteerd wegens heling. De protestants-christelijke mijnwerkersverbond dringt er via een brief bij de mijnindus- trieraad op aan, verbetering te brengen in de loon- en arbeids voorwaarden der mijnwerkers. De bond stelt de raad voor te besluiten tot een loonsverhoging van zeven procent, ingaande 1 januari 1966. Wat de arbeids voorwaarden betreft wil de bond onder meer invoering van de veertigurige werkweek voor alle bovengrondse arbeiders, verho ging van de kerstgratificatie, een volledige garantieregeling voor de mijnwerker by het ont staan van schade door integratie of sluiting van een mijn en reis kostenvergoeding van en naar het bedrüf.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4