Klankbeeld over de industriële ontwikkeling Philips praatpalen op de Oosterscheldebrug Druk bezochte Zeeuws-Vlaamse studiedag te Terneuzen PRACHTIG RESULTAAT VAN TERNEUZENSE ST. NICOLAAS-ACTIE Eén miljoen H.C.T.-bonnen uitgereikt De honger in India Nieuw LANDB0UWREV0LUTIE IN WEST-EUROPA" Mionaal Grondbezit sticht Zeeuwse vennootschap voor handel in onroerend goed in Middelburg alarmsysteem Woensdag 15 december B5 Pagina 3 Opzienbarende getuigen verklaring in proces-Verbelen Speciale eisen HET GEZICHT VAN ZEEUWS-VLAANDEREN Onmiddellijk contact NU EN MORGEN UITDAGING E.E.G. EN LANDBOUW ECONOMISCHE AANPASSING BOER IN EEN INDUSTRIE MAATSCHAPPIJ Benelux-overleg over Rhodeslë DF VRTTF, ZEEUW Zondagavond zond de A.V.R.O. een klankbeeld uit over de indus triële ontwikkeling. Door diverse autoriteiten werd hieraan „mee gewerkt". Voor Terneuzen waren liet burgemeester Rijpstra en de héér W. Blok. WORDT ONHERKENBAAR Burgemeester Rijpstra zei on der meer: Ik verwacht, dat men door de nauwe samenwerking tussen Terneuzen en Gent zal gaan zien, lat het hele havengebied van onze gemeente tot Gent in centraal Yvest-Europees verband een be langrijke functie gaat vervullen. Verbindingswegen zullen gepro jecteerd worden om dit gebied met het achterliggende land aan zienlijk te verbeteren, waardoor naar mijn gevoelen de kanaal- verbredingswerken een zodanig perspectief in dit periferische ge bied van Zeeuws-Vlaanderen, dat het over enige jaren onherken baar zal zijn geworden. HAVENBEKKENS Ik verwacht, dat het transport op het kanaal, het transport vanuit dit gebied een duidelijke nieuwe activiteit zal kunnen ge ven vanuit het Terneuzense ha vengebied. Daarnaast hoopt het gemeente bestuur te komen tot een vergro ting van zijn eigen havenbekken, waarvoor enige tijd geleden een plan werd ontwikkeld, dat naar ik hoop in de loop van dit jaar of begin volgend jaar in ontwikke ling zal gaan. GEEN VIERKANTE METER MEER De heer Blok: Als ik u vertel, dat we langs het kanaal geen m2 grond meer beschikbaar hebben en dat er door deze verlenging pl.m. 100 ha bijkomt dan kunnen we de eerste vijf jaar weer vooruit STEUN VAN DE REGERING Burgemeester Rijpstra: Er zijn duidelijke bewijzen van steun van de rijksregering. Hoe- -OHO 111 In het proces tegen de vroe- ■fere"Vlkarns'e S.S.-leider Robert fan Verhelen heeft de 53-jarige Belgische priester Marchel Brauns als zijn mening te ken nen gegeven dat Verhelen juist heeft gehandeld. Brauns heeft vroeger tot de orde der Jezuieten behoord, maar staat nu, naar hij zei, los van elke kerkelijke instantie, zo dat h" vrij kon spreken. Toen Verhelen die partisanen onscha delijk wilde maken, hem om raad was komen vragen, had de priester gezegd dat het heel erg was, maar dat er geen uitweg bestond. Volgens Brauns waren de leden van de ondergrondse behoorlijke mensen maar volgden de parti sanen hun laagste instincten. „Zij roofden en moordden er maar op los". Vooral eenvoudi ge lieden, die vaak om sociale redenen met de Duitsers samen werkten, moesten het ontgelden. Begin '44 waren in België 740 politieke moorden gepleegd. Ook de gematigde Vlamingen vonden dat daar iets tegen moest wor den gedaan. De na de bevrijding in België uit gesproken doodvonnissen noem de Brauns een schreeuwend on recht. „Kleine luiden werden veroordeeld, maar de grote eco- mmische collaborateurs gingen vrijuit." wel de financiële positie van de gemeente bepaald niet rooskleu rig genoemd kan worden, heb ik toch voldoende vertrouwen in on ze regering dat men, wat hier aangezet is, verder zal willen be geleiden, waardoor wij ook de financiële middelen zullen ont vangen om deze gemeente en de ganse streek tot een verdere ont wikkeling te brengen, waardoor men bij voortduring zal verstaan dat men, hoewel achter de Schel de, toch bij Nederland behoort. VERBINDINGEN De heer Blok: We hebben een paar proble men en dit is in de eerste plaats de grens, die een handicap vormt. De E.E.G. is nog niet zo ver ge vorderd, dat de treinen zo zonder meer en zonder douane er over kunnen. En dan hebben we de Westerschelde, een 5 km brede rivier. Wij zouden graag zien, dat daarover een brug kwam, zodat men ook rechtstreeks van overig Nederland naar Terneuzen en Zeeuws-Vlaanderen kan komen. CONTACTEN GEEN BROKKEN Er is contact. Men weet van eikaars plannen af. Er wordt veel gepubliceerd, zowel door Zeeland als door Oost- en West- Vlaande ren. En op deze manier, zo be nadrukte de heer Blok, en in het bijzonder door persoonlijke con tacten in deze streek, geloof ik niet, dat er brokken gemaakt zul len worden. GEEN VERTREK ARBEIDS KRACHTEN Wanneer de werkgelegenheid in dit gebied verder zal kunnen worden uitgebouwd, dan geloof ik zeker, aldus burgemeester Rijp stra, dat het mogelijk moet zijn, dat we de bestaande arbeids krachten vasthouden en nog nieu we arbeidskrachten naar dit ge bied gaan trekken. Ik verwacht niet dat men van dit gebied naar België zal gaan trekken om daar in de nieuwe in dustrieën passende werkgelegen heid te vinden. EEN HUISJE EN EEN TUINTJE Wij hebben ervaren als ge meentebestuur, dat het mogelijk moet zijn om arbeidskrachten uit verschillende delen van Neder land in onze gemeente te werk te stellen. Ik geloof, dat er ook in het westen van ons land altijd een aantal mensen te vinden zijn, die het prettig vinden om in een gebied dat nog niet al te zwaar industrieel bezet is, werkgelegen heid te vinden. Waar ze een eigen huisje kunnen hebben, waar ze nog hun tuintje kunnen hebben en waar het goed wonen is, zodat men hier nog kan ademhalen. VERTROUWEN OP DE TOEKOMST Tenslotte zei burgemeester Rijpstra: Ik ben optimistisch en ik heb goede hoop, d taed entlgg ik heb goede hoop dat de indus trialisatie zal uitbouwen, waarbij ik nogmaals wil onderstrepen, dat naar mijn vaste overtuiging hier nog veel meer mogelijkheden in de nabije toekomst zullen ont staan dan men thans kan voor zien. De St. Nicolaas-actie van het „Handelscentrum Terneuzen" is een daverend succes geworden. Dit kon worden vastgesteld tijdens de prijsuitreiking van de zegelactie in de bovenzaal van restaurant „Monopole". Hierbij waren o.m. de leerkrachten der lagere rcholen aanwezig. De voorzitter van het H. C. T. lichtte het doel van dergelijke ac ties nader toe. Dat doel is: le dc koopkracht van h u i t e n Terneu zen aan Terneuzen te binden; 2e de koopkracht u i t Terneuzen in Tc- neuzen te h o u d e n. Het laatste is bij deze actie de opzet geweest en daarom werden de scholen ingeschakeld. De voor zitter dankte dan ook in de eerste plaats de leerkrachten, die de kin deren „gek" hadden gemaakt om zeeels te verzamelen. Het verzamelen was een kwestie van vragen, hand op houden en de zegels in een daarvoor in de scho len geplaatste bus deponeren. Maar het opplakken van deze zegels is ook geen kleine karwei geweest. Al dit werk is dan ook beloond. Iedere school naar presta tie. Daarna maakte de voorzitter de prijswinnaars bekend en ging hij tot de prijsuitreiking over. De uit slag was: le prijs 500,(gemid delde 712,6), Heilige Familieschool te Terneuzen: 2e pr. 250,(gem. 661,2), Openbare Zonneschool; 3» pr. f 150,— (gem. 419,2), St. Wil'.i- brordusschool Terneuzen. Verder 4e t/m 12e pr. «ik 50,Open bare Zuidlandschool (gem. 415,7); Chr. Lagere school Leeuwenloon (gem. 403,1); Hervormde school (gem. 351,6); Schipperschool Ter neuzen (gem. 310.6); B. I. O. school Terneuzen (gem. 257,6); de Chr. school Driewegen (gem. 248,8); Openbare school De Vrije Vlucht Sluiskil (gem. 85,1); St. Antonius- school Sluiskil en de Chr. school eveneens te Sluiskil. DE DOW-SCHOOL 977,1 Tijdens de prijsuitreiking deelde de voorzitter mede dat de z.g. „Amerikaanse school" een gemid delde had bereikt van 977,1. Met een klein aantal leerlingen was dit een fraaie prestatie. Rekening hou dend met het geringe (8) aantal leerlingen werd deze school apart beoordeeld en deze topprestatie met een extra-prijs beloond. HEEL WELKOM Het hoofd van deze school deel de ons mede, dat hij buitengewoon in z'n schik was met de prijs Want, zo zei hij, velen denken ten onrechte, dat dit een „rijke school' is, omdat die Amerikaans is en met de DOW in verband staak Evenwel is de school niet gesub sidieerd en ontvangt ook geen gel delijke steun van de DOW. Het is zuiver een zaak van de ouders. Zij betalen de leerkrachten, de school behoeften en al wat met het on derwijs verband houdt. En daarom zullen met mij de ouders van de leerlingen verheugd zijn over dit buitenkansje. OOK IN BELGIE WATEROVERLAST Stroomopwaarts van de sluis van Andenelle is de Maas ver buiten haar oevers getreden. Zo als op de foto te zien is het jaag pad onbegaanbaar. Verwijzend naar het bericht dat voor het eerst sedert elf jaar in Nieuw Delhi weer voedselrantsoenering is inge voerd als voorbeeld voor andere Indiase staten, waar men om politieke redenen voor een der gelijke maatregel terugdeinst, verhaalt een correspondent in „Le Monde" hoe op dezelfde dag in een nieuw luxe-hotel in de Indiase hoofdstad een smulfeest werd geopend waar burgers van de bevoorrechte klasse konden genieten van forel met cham pagne, eendbraad, heerlijk ge bak en nog zo'n vijftig andere specialiteiten, bereid door de Parijse Maxim-koks. Ook al weer op dezelfde dag kon men in de kranten lezen hoe een uitgeput te zieke man een gehele nacht midden op he1t grootste plein van Nieuw Delhi had gelegen zonder iemand zich zijn lot had aangetrokken behalve dan en kele taxichauffeurs die om hem heen wat losse stenen hadden gestapeld om te verhoeden dat de stervende zou worden over reden. Het tekort aan koren, rijst en andere granen die de basis van de volksvoeding in India vor men, wordt voor dit jaar geschat op tien a vijftien miljoen ton. Ook bij een verdubbeling van de Amerikaanse graanleveran- ties aan India zou het probleem nog verre van opgelost blijven. Een land dat veertien procent van de wereldbevolking moet voeden terwijl zijn grondgebied slechts iets meer dan twee pro cent van de wereldoppervlakte beslaat, wordt bedreigd door de „hongersnood van de eeuw", al dus de correspondent van „Le Monde". Nationaal Grondbezit N.V. heeft samen met de Middelburgse ban kiersfirma Hondius en Zn en drie vooraanstaande Zeeuwse particu lieren een nieuwe vennootschap ongericht onder de naam Zeeuws Grondbezit N.V. m Mddelburg, al dus een mededeling van Nationaal Grondbezit, die zelf een meerder heidsbelang (51 procent) in deze N.V. heeft. Zeeuws Grondbezit zal zich in de eerste plaats toeleggen op de bouw, de handel en de exploitatie van onroerend goed en zich daar bij tevens richten op de recreatie. De vennootschap ziet als een be langrijk facet van haar doelstelling, dat het eigen karakter van de pro vincie Zeeland behouden blijft. Voor Zeeland staat de mogelijkheid nog open om de ontwikkeling in aller belang in goede banen te lei den, speciaal wat betreft de recre atie en de industrialisatie, aldus de oprichters, Voor een verantwoorde aanpak van de diverse projecten zal een nauw contact met de over heidsinstanties noodzakelijk zijn. Bij het entameren van bouwplan MBMl jiUiiUiofismwdina-caBtraal staan, terwijl ook de continuïteit als belangrijk beleidspunt wordt gezien. De oprichters menen dat de pro vincie Zeeland een verhoogde eco nomische activiteit te wachten staat. Zij wijzen hierbij op de in dustrialisatie-projecten, de delta werken, de afsluiting van de zee armen en niet in de laatste plaats de verbeterde verbindingen met het noorden van ons land. De op richting van de Zeeuwse maat schappij heeft dan ook ten doel aan deze ontwikkelingen actief deel te nemen. Zeeuws Grondbezit krijgt een maatschappelijk kapitaaj van twee miljoen gulden, waarin bij de op richting ƒ255.000 is geplaatst bij Nationaal Grondbezit en 245.000 bij de Zeeuwse oprichters. In de raad van commissarissen hebben zitting de oud-minister prof. dr. J. Zijlstra (voorzitter) en dr A, Hen- kemand (gedelegeerd lid), beiden namens Nationaal Grondbezit, en verder de heren H. van Schaar denburg.- P. van der Veen (firmant van Hondius en Zn) en ir. J. P. M. van Waes, Op de Oosterscheldebrug zal een nieuw soort praatpalen in dienst van het verkeer worden gesteld. Het praatgedeelte is ver werkt in een bol, waarop de ge strande weggebruiker een tekst ziet die hem uitnodigt een klep open te trekken en op een teken te wachten. Dit teken komt in de vorm van de stem van de dienst doende wegenwacht-funktionaris op de centraal-post op Noord-Be veland. In totaal komen er 18 van deze praatpalen op de brug en 2 op de toevoerwegen. De af stand tussen de palen is ongeveer 300 meter. Wanneer er in de on middellijke omgeving geen ver keer is, kan men tot op tientallen meters van de paal horen wat er door de luidspreker wordt ge zegd. i zoemtoon en op de bedienings lessenaar flitst een lampje aan. Met een schakelaar wordt het contact gelegd. De man op de centraalpost regelt het gesprek. Aan de uitnodiging van het stich tingsbestuur en de rijkslandbouw- consulenten om deze studiedag bij te wonen hadden zeer velen, waar onder een groot aantal jongeren uit de agrarische bedrijven, gehoor ge geven. Van de 700 leden uit de akker bouwsector en 200 leden uit de gemengde bedrijven waren er ruim 400 aanwezig. Het was een soort familiedag, zo als de heer Scheele het noemde, in de grote zaal van het Luxor- Theater te Terneuzen. Dat deze 7e studiedag een derge lijke belangstelling trok is mede een gevolg van de samenwerking tussen landbouwstudieclubs en landbouwconsulenten. Om 9.30 uur gistermorgen open de de voorzitter de heer De Feijt°r de bijeenkomst. In het bijzonder de aanwezigheid der jongeren van de landbouw scholen stelde hij op prijs. Even eens de afgevaardigden van stands organisaties, waterschappen, coöpe raties en bevriende bedrijfsvereni gingen uit Noord-Zeeland, bene vens de landbouwconsulenten en directeuren van landbouwscholen. Na de inleiders aan de aanwe zigen te hebben voorgesteld, dank te hij de oud-voorzitter de heer Ramondt, die zoveel in het belang van de studieclubs had gedaan. Er is geen gebied, aldus de heer De Feijter, dat zó in de stroomver snelling der ontwikkeling staat als het onze. Het gezicht van Zeeuws- Vlaanderen is nieuw geworden. De hoge schoorstenen der fabrie ken laten het ons zien, terwijl rook en geur een eigen taal spreken. En hier tussen staan in de wijde polders de boerderijen nog. U, de Zeeuws-Viaamse boer, hebt in het verleden een antwoord ge geven op de uitdaging van deze tijd. U bent bij het toverwoord „in dustrialisatie" niet bij de pakken neer gaan zitten. Dynamisch als goede Zeeuwen hebt gij de mecha nisatie en specialisatie aangepakt op een manier die zijn weerga in de landbouwhistorie niet vindt. Als iemand op de brug of langs de weg een klepje opentrekt, klinkt er op de centraalpost een1 voudio uittrekken en insteken. De belangrijkste voorwaarde waaraan de palen moesten vol doen was een geluidssterkte, groot genoeg om het verkeers lawaal te overstemmen. Om afluisteren onmogelijk te maken heeft iedere paal zijn eigen verbindingslijn met de cen traalpost. Een voldoende geluids sterkte is gewaarborgd, omdat iedere paal een eigen versterker heeft. Het verkeerslawaal zelf vindt meestal een grens bij 90 foon. Voor een goede verstaan baarheid is een niveau nodig dat 7 foon hoger ligt. Omdat bepaalde klanken in de spreektaal nog wat meer nodig hebben, moet nog eens 10 foon meer opgebracht worden. Deze praatpaal bereikt zelfs een ge luidsniveau van 110 foon. De versterker wordt zowel voor de heen- als voor de terug verbinding gebruikt. Hij is via 'n twee-aderige kabel met de cen traalpost verbonden. De ompoling gebeurt elektronisch, dus zonder toepassing van relais. De voeding voor de versterker wordt via de lijn toegevoerd. Er werden silici um transistoren en tantaalelek- trolytlsche condensatoren ge bruikt, belde betrouwbare com ponenten. De versterker die be- diijfszeker is tussen -20 graden Celsius en +60 graden Celsius, is ingesloten in een luchtdichte kast en verwisselbaar door een- En nu wil ik samenvatten, waar om wij hier samen zijn. Om een vraag te stellen. „Het landbouw bedrijf tussen nu en morgen". Het is de uitdaging van de ont wikkeling rondom ons die ons dwingt voor morgen een antwoord te hebben. We staan midden in de grote landbouwrevolutie van W.-Europa. Het moet de boer zijn, die in harmonie met Industrie en recrea tie zijn bestaan moet scheppen. Na deze slotwoorden richtte hi zich tot de deskundigen met d« woorden: Heren Inleiders. De Zeeuws-Vlaamse boer wil naar een hoger niveau. Zij stelt vertrouwen in uw visie. Hiermede vertelaarde de heer D» Feijter de Zeeuws-Vlaamse studie dag voor geopend en gaf het woord aan de eerste inleider. Na de opening hield Dr. F, W J. Krieilaars, lector aan de eco nomische hogeschool te Tilburg en E.E.G.-deskundige bij de K.N.B.T.B., een inleiding over de algemene problematiek van E.E.G. en landbouw, De E.E.G. bevindt zich mo menteel tengevolge van de hou ding van Frankrijk, in een kri tieke situatie. De ontwikkeling in de toekomst zal bepalend zijn ten aanzien van: de mogelijk heden met betrekking tot de verdere ver wezenlij ing en de voltooiing van een gemeenschap pelijke landbouwmacht en land bouwbeleid. Vóór die tijd moe ten nog tal van maatregelen be treffende velerlei lastige onder werpen worden getroffen. Zo bestaan er voor suiker, aard appelen en vlas nog geen ge meenschappelijke regelingen. Bij de belastingen is van een harmonisatie en coördinatie nog niet veel sprake. Bij E.E.G.-be- ilissingen laten de onderschei- len landen zich in sterke mate eiden door factoren, belangen en overwegingen van nationale aard. Zolang er nog vele verschillen bestaan, moet een grote mate van voorzichtigheid worden be tracht voor wat betreft het aan geven van de gunstige dan wel van ongunstige gevolgen en mo gelijkheden, welke voor Neder land voor de diverse groepen van bedrijven en voor de onder scheiden produkten uit en op een vrije E.E.G.-markt zullen ontstaan. Daarom ging de spreker nader in op de te verwachten positie van de Nedrelandse agrarische producenten, waarbij aandacht werd geschonken aan de akker- bouwprodukten als granen, sui kerbieten, aardappelen en vlas, maar ook aan slachtvee, rund vee en fruit. Na de morgenpauze hield Ir. A. J. Louwes een inleiding over „Gedachten omtrent de tech- nisch-organisatorische en econo mische aanpassing van het land bouwbedrijf". Het thema voor deze dag tussen nu en morgen is ge lukkig gekozen. Het is noodza kelijk en nuttig zich reeds „nu" over „morgen" te beraden. In de eerste plaats omdat aanpas singen in de landbouw veel tijd eisen, maar ook omdat de boer voor vragen staat welke zijn gehele „boerzijn" direct raken. Bezien wij de wijze waarop akkerbouw- of gemengde akker bouwbedrijven hebben getracht de ontwikkelingen op technisch- economisch terrein op te vangen, dan constateren we aan de ene kant moeilijkheden met of vra gen .omtrent punten als de vruchtwisseling, de bodemstruc tuur en vruchtbaarheid en aan de andere kant hoge investerin gen in machines en werktuigen bij hoge arbeidskosten. Geen antwoord kan worden gegeven op de vraag welke mo gelijkheid in een ge,geven ge val het beste perspectief be looft. De vormen waarin met loonwerker of collega's kan wor den samengewerkt zijn even ge varieerd als de verschillen tus sen de bedrijven onderling wat betreft grootte, capaciteit en ambities van de boer enz. We komen tot een conclusie welke een algemene geldigheid geeft, namelijk de conclusie dat van de boer steeds meer inzicht zal worden gevraagd omtrent de bedrijfseconomische omstandig heden en mogelijkheden van het eigen bedrijf. Slechts op basis daarvan zal hij de technische en economische realiteiten, waar voor de in gang zijnde ontwik kelingen hem plaatsen, op een juiste wijze kunnen incalcule ren bij het uitzetten van de voor hem beste koers naar „morgen"; van de landbouwhogeschool te Wageningen. Met boer-zijn bedoelen wij van oudsher het in vrijheid en zelfstandigheid leiden van een agrarisch bedrijf. Alle moderni sering in de landbouw, hoe in grijpend die ook mag zijn, heeft steeds tot doel gehad het boer zijn te handhaven. Vele bedrijven zijn thans een mansbedrijven en het ziet er naar uit dat dit aantal zal groei en. Aan de boer worden zeer hoge eisen gesteld. Hij moet alle kwaliteiten van de goede onder nemer bezitten, veel lichamelijke arbeid verrichten, hij heeft wei nig vrijheid. De beloning die hij ontvangt staat niet in verhou ding tot die welke in andere be drijfstakken met minder inspan ning wordt verworven. Het platteland is uit zijn iso lement verlost, de boer en zijn gezin leven in een grotere we reld. Niet meer het agrarisch levenspatroon stelt de normen waaraan men de eigen situatie beoordeelt. Men richt zich tot het stedelij ke-industriële patroon voor vergelijking. Deze valt in vele opzichten ongunstig uit: men constateert een gebrek aan sociale en economische zeker heid, een gebrek aan vrije tijd, een lager voorzieningsniveau, veau. Hoe moderner een boer is, hoe meer hij de blik op de buiten wereld heeft gericht, des te ster ker zullen deze tegenstellingen hem treffen. Dit roept spannin gen op welke slechts kunnen worden weggenomen door het doen van een keuze. De ene vrij heid kan slechts verworven worden ten koste van de ande re. Men kan niet tegelijkertijd zelfstandig ondernemer zijn en een zorgenvrij bestaan leiden. In het huidige politieke kli maat is het onmogelijk te zeg gen in welke richting de land bouw^ zich zal ontwikkelen. Enerzijds neemt men een ont wikkeling waar in de richting van industriële produktie en dus ook industriële organisatievor men, waarin voor de boer in de traditionele zin geen toekomst ligt. Anderzijds is er een stre ven om het zelfstandig agrarisch bedrijf te behouden, ook al zou het niet rendabel zijn. In zulk een situatie is het voor de voorlichting buitengewoon moeilijk om algemene geldige adviezen te geven. In een tijd van crisis zal ieder voor zichzelf moeten uitmaken wat hij met zijn eigen leven gaat aanvangen. Ook de sociologie kan hier geen uitkomst bieden, deze kan slechts trachten de situatie zo helder mogelijk te schilderen en daar mee nastreven de altenatieven duidelijk te tonen. De concurrentiepositie ten op zichte van de collega/concurren ten in de andere E.E.G.-landen hangt sterk af van de besluiten, welke in de E.E.G. in de komen de jaren op velerlei terreinen nog zullen worden genomen. Na de middagpauze luisterde een volle zaal naar een inlei ding van Dr. A. K. Constandse Op het ministerie van ^jonomi- sche zaken in Den Haag is giste ren begonnen met ambtelijke voorbereiding van Benelux-over leg over de sancties tegen Rho- óesië, zo heeft een woordvoerder van het ministerie verklaard. Eind vorige week is bekend ge worden, dat Nederland alle handel met Rhodesië onder een vergunningstelsel zal brengen en dat met name alle aankopen van tabak zullen worden gestopt, ter wijl over de handel in andere pro dukten overleg met de Benelux- partners wordt gepleegd. In België was een soortgelijke ver klaring uitgegeven. Benelux-overleg is nodig, aan gezien de drie landen een ge meenschappelijke handelspolitiek voeren. Bovendien moeten de maatregelen ook administratief op elkaar worden afgestemd, om dat anders moeilijkheden aan de grenzen tussen de Benelux-oart- ners kunnen ontstaan.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3