PROVINCIAAL NIEUWS De misdaad van Richard Ross DE HEER C. W, ROBERTSON BENOEMD TOT EREBURGER VAN TERNEUZEN Zilveren medaille van de gemeente uitgereikt Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axe! Breskens Biervliet Goes Middelburg Retranchement GAS VettWARMlNG Fa.VERLIN DE TERNEUZEN Sluis IJzendijke Woensdag 15 december '65 Bestuur Astmafonds Zeeuws-Vlaanderen Door een misverstand is de onderstaande passage in het be richt over de installatie van het Zeeuws-Vlaamse Astmafondsbe stuur weggevallen (zie onze edi tie van maandag j.l.) Het voorzitterschap van de ver eniging in Zeeuws-Vlaanderen berust bij de heer J. Hijs, oud notaris te Oostburg. De overige bestuursleden zijn: M. G. M. v. Berkel, burgemeester te Aardenburg; mevr. L. Hoorman-Silvester te Axel; P. J. Huijbrecht, gemeenteraads lid Terneuzen; M. Jongsma, arts te Hoek; deken J. A. A. v. Mechelen te Ter neuzen; mevr. E. Rijpstra-Knook te Ter neuzen en H. J. S. Timmer, schoolarts te Cadzand. Het bestuur zal worden aan gevuld met een vertegenwoordi ger van de kruisverenigingen en iemand, die sympathiek staat te genover dit werk en de taak van secretaris op zich wil nemen. In Zeeuws-Vlaanderen zal één afdeling worden gevormd met correspondentschappen in diverse plaatsen. Terneuzen in Kersttooi Traditiegetrouw tooit onze stad zich op verschillende plaat sen weer met kerstbomen. De plantsoenendienst was gis teren druk in de weer. Kerstbomen van gemiddeld 8 meter hoogte zijn er geplaatst. Men hoopt voor het komende weekend ook de verlichting te kunnen aanbrengen. De dennebomen werden ge plaatst te Driewegen; bij de „Blide"; bij de „coupure" aan de Jacob Catsstraat; voor café „De Vriendschap" bij de Axelse brug; op de Markt; bij het postkan toor, aan de Grenulaan en te Sluiskil, Opening gemeentewerkplaats Maandagmiddag was het ge hele personeel van de dienst openbare werken van de ge meente in de nieuwe werkplaats aanwezig toen wethouder C. van Bendegem in gezelschap van ge meente-secretaris P. G. van den Bosse daar arriveerden om de opening te verrichten van de nieuwe werkplaats, cantine en wasgelegenheid. Reeds enige tijd was de werk plaats in gebruik, doch nu pas was deze zo ver klaar dat de officiële ingebruikname kon plaats vinden. In de ruime werkplaats waar in naast de grote hefbrug, vele machines voor onderhoud aan het wagenpark aanwezig zijn. Ook is er grote aandacht aan de hygiëne besteed, zo is er een fraai ingerichte cantine aan ver bonden, met een koffiemachine, verder is er een grote wasgele genheid met een 2-tal douchecel len en toiletten. De heer Verduin, hoofd van de dienst openbare werken, ver zocht wethouder Van Bendegem de hefbrug waarop de nieuwe roltrommel-vuilauto was ge plaatst, in werking te willen stellen. Door deze handeling van de wethouder ging de roltrommel de hoogte in waardoor gelijktij dig de deuren naar de wasgele genheid en de cantine opengin gen. Nadat allen in de cantine wa ren gezeten sprak wethouder Van Bendegem het personeel toe en zeide verheugd te zijn dat naast de nieuwe werkplaats ook voor het personeel een goede schaft- en wasgelegenheid aan wezig is. Het college was van mening dat dit in de tegenwoordige tijd een eerste vereiste is. Hij hoop te dat men zou willen medewer ken om deze mooie cantine mooi te houden. Verder sprak hij zijn dank uit aan de jongste van de schilders Willy van Gremberghe die een prachtige muurschildering had ontworpen en geschilderd. De heer Verduin dankte na mens het personeel het college voor de medewerking die het had gegeven om dit alles tot stand te doen komen. Na deze opening werd onder het genot van een verfrissing en een rokertje nog enige tijd in een gezellige sfeer in de cantine ver toefd. Ouderavond openbare school In de openbare school te Bres kens werd deze week een ouder avond gehouden. Vóór het offi ciële gedeelte was er gelegen heid het werk der kinderen in de school te bezichtigen en met het personeel te spreken. Tijdens het officiële gedeelte in ,;De Uitkomst" heeft de heer P. Deurwaarder een inleiding ge houden over het technisch onder wijs. De heer Deurwaarder die als hoofd van de technische school te Oostburg sprak, gaf een overzicht van het technisch onderwijs na de lagere school, (Adv.) Het is nog niet te laat. Geef een platenbon of geef een plaat! waarna een verdere opleiding kan volgen aan de U.T.S. even tueel gevolgd door de H.T.S. welke voor zeer goede leerlin gen is bestemd. Na deze inleiding volgde het huishoudelijk gedeelte. Voorzit ter Priester betreurde het dat de belangstelling zo gering was. Een bijzonder woord van wel kom richtte hij tot burgemeester Eekhout en wethouder v. d. Hooft. Het jaarverslag van mevr. Verschelling vermeldde het ver trek van de heer v. Overbeke en het benoemen van de heer Bruinooge. Het hoofd der school, de heer J. Robijn zette het doel van het schoolfonds uiteen. Vooral de buitenschoolse activiteiten worden hieruit bekostigd. Ook wanneer kinderen lang ziek zijn of in het ziekenhuis liggen, wordt hun een fruitmandje toe gezonden. Het aantal leerlingen is thans 190 waardoor het aantal onder wijzers van 6 niet in gevaar is. Voorts sprak hij een propagan distisch woord voor de vereni ging Volksonderwijs. In Bres kens telt deze 185 leden. In 1966 zal de vereniging haar 100-jarig bestaan vieren. Voorts dankte hij B. W. voor de medewerking. De aftredende bestuursleden mevr. Verschelling en de heer Oosterling werden herkozen. Tijdens de rondvraag zei ds. Spaans dat het hem veel genoe gen doet aan de vorming van de jeugd te kunnen medewerken. Hij dankte hiervoor in het bij zonder de heren Robijn en Kos ter. De heer Priester bracht nog de schoolreisverzekering onder de aandacht. Het belang van een dergelijke verzekering zette hij uiteen. De aanwezigen gaven het oudercomité machtiging een dergelijke verzekering af te slui ten. Op een vraag van een der aanwezigen werd toegezegd met plaatselijke verzekeringsmensen contact op te nemen. Oefenavond E.H.B.O. In gebouw „Immanuël" is een oefenavond gehouden door de afdelingen van de E.H.B.O. uit West Zeeuws-Vlaanderen. Voor zitter P. Her.sen uit Breskens kon een groot aantal leden van de afdelingen Aardenburg, Bres kens, Cadzand, Groede en Sluis alsmede de doktoren Bom uit Cadzand, Hermans uit Breskens, De Bruijcker uit Oostburg en Lockefeer uit IJzendijke welkom heten. Door de diverse afdelingen moesten verschillende proble men worden opgelost. Na de oefeningen werden deze van commentaar voorzien door de dokters. De heer Hensen dankte aan het slot alle deelnemers aan deze geslaagde avond. Vogeltentoonstelling Uitgaande van de Nederlandse bond van vogelliefhebbers heeft de afdeling „Edelzang" uit Bier vliet een tentoonstelling gehou den in café Willem Beukelsz. Er werden 172 vogels ingezon den. Als keurmeesters fungeer den voor de kanaries E. v. Geel uit Roosendaal, voor de tropi sche vogels H. de Heer uit Mid delburg en voor de parkieten en wildzang A. Dommerholz uit Den Haag. Bij de kanaries ging het kam pioenschap voor de Isabel naar M. J. de Waal uit Sluiskil; kam pioen Oranjerood werd J. v. d. Bunder, IJzendijke. Kampioen wildzang werd O. J. Scherbeijn, IJzendijke. De verdere uitslag van de le prijzen is als volgt: Agaat: A. de Koeijer, Axel. Bruin: A. Kools, Zuidzande. Isabel: M. de Waal- Hermans, Sluiskil en A. de Koeij er, Axel. Goudisabel: M. de Waal-Hermans, Sluiskil en L. Pijcke, Sluiskil. Goudgroen: A. Kools, Zuidzande. Goudagaat: A. de Koeijer, Axel (2 x). Wit: L. Pijcke, Sluiskil. Oranjeroodbrons: W. Boidin, Oostburg. Oranjerood- agaat: J. v. d. Bunder, IJzen dijke (3 x) en W. Wieme, IJzen dijke. Oranjeroodisabel: A. Ver aart, Biervliet, J. v. d. Bunder, IJzendijke. Zalm: L. Wieme, IJzendijke (2 x). Oranjerood- agaatschimmel, W. Wieme, IJzen dijke. Oranjeroodisabelschimmel: J. v. d. Bunder, IJzendijke. Gras parkieten: W. Jansen, Vlissingen en F. de Schepper, Terneuzen. Grote parkieten: T. Swartelé, Breskens en J. v. d. Wege, Bres kens. Tropische vogels: B. de Graaf, Sluis, A. Veraart, Bier vliet en C. v. As, Oost-Souburg. Bastaarden: A. Kools, Zuidzan de (2 x). De uienprijs liep verder terug In de afgelopen week is de prijs van export-geschikte Ne derlandse uien verder terugge lopen en tegen het eind van de week lag de prijs op een laagte- punt van dit seizoen. De middel kwaliteit werd verkocht voor 12 cent per kg en de drielingen noteerden 13 tot 14 cent per kg. Grove uien die voorheen steeds rond 20 cent per kg noteerden, liepen terug tot 17 cent. De export is in de eerste week van december ook weer terug gelopen en beliep slechts ruim 3 min kg (3.082 ton). Naar vele landen werd het produkt verla den maar het ging, gezien de voorraad en het aanbod, om te geringe hoeveelheden. Volgens de gegevens van het uitvoercontrolebureau voor tuin- bouwprodukten gingen de Ne derlandse uien in de eerste week van december naar de volgende landen: West-Duitsalnd 1.328 ton, België en Luxemburg 108, Engeland 552, Frankrijk 342, Afrikaanse landen 624, Zweden 16, West-Indië 78 en diverse andere landen samen 34 ton. Provinciale subsidie maatschappelijk werk voor zwakzinnigen In de commissie voor sociale zaken van de provinciale staten heeft een lid de aandacht ge vraagd voor de subsidie voor de Dominicus Savio-stichting te Hulst, die destijds de aanloop kosten o.a. door leningen heeft moeten financieren. Hij dringt aan op een" aanvullend subsi die in de gemaakte aankoopkos- ten tot een maximum van 5600 gulden. Mogelijk blijkt uit de brief van de Dominicus Savio-stich ting onvoldoende, hoe hoog de aanloopkosten zijn geweest. De aanvrage was gebaseerd op ge lijke behandeling en zij heeft dus 2800 gevraagd van het des tijds onder voorbehoud ter be schikking gestelde bedrag van de andere dienst. Als men nu het gehele bedrag aan de so ciaal-pedagogische zorg in Zee land gaat verstrekken, is het redelijk dat de andere instellin gen op dit terrein op gelijke voet worden behandeld, zo merkt dit lid op. Gedeputeerde Staten antwoor den hierop, dat reeds in hun voorstel van 29 november ge wag werd gemaakt van de aan vrage van de Dominicus Savio- stichting om een extra-subsidie van 2800 onder mededeling, dat hierop te zijner tijd een beslis sing zal moeten worden geno men. In een volgende vergade ring zullen G. S. hierop terug komen. Jaarvergadering V.V.V. In café „De Zon" alhier werd de jaarvergadering gehouden van de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer onder voorzitterschap van de heer J. A. A. Pattist. De belangstelling was maar matig. In zijn openingswoord verwel komde de heer Pattist in het bij zonder de directeur van de pro vinciale V.V.V., de heer De R'egt. De secretaris-administrateur, de heer Chr. A. Lauret, las het jaarverslag voor. Hieruit bleek, dat het afgelopen jaar ondanks het slechte weer gunstig is ver lopen. Het aantal bezoeken en overnachtingen steeg belangrijk. Er werd ledenwinst geboekt en financieel ging het de vereniging naar wens. Van de gemeente ontving men goede medewer king. Het plan om de historische wallen voor het publiek open te stellen kon om technische en financiële redenen nog niet wor den uitgevoerd. Het strandfeest slaagde matig ondanks de moeite die de heren L. Basting en A. Zwier zich er voor getroostten. Het bestuur slaagde er niet in een nieuwe administrateur aan te stellen, maar prees zich ge lukkig, dat men de huidige ad ministrateur bereid had gevon den zijn functie te blijven uit oefenen. Uit de jaarrekening bleek, dat de financiën er niet slecht voor staan. Ook was het gelukt de begroting voor het volgende jaar sluitend te krijgen. Als kascom- missie fungeerden de heren A. Barendse en P. Goossen. De heren H. Zwier, J. I. Bas- 'tel. 2176 Havenstraat 8 (blj de markt) ting en Chr. A. Lauret werden als bestuurslid herkozen. Op een vraag van de heer Van Soolingen gaf de heer De Regt een uitvoerige uiteenzetting over het belang van meer samenwer king tussen de V.V.V.-afdelin- gen in eenzelfde gewest, ook met het oog op de ontwikke ling van de recreatie in de toe komst. Naar aanleiding van een op merking van de heer Jaarsma zal het bestuur onderzoeken of het mogelijk is op enkele plaat sen in de gemeente aanduidings borden te plaatsen, opdat de toe risten zich beter kunnen oriën teren. Duinafslag (Adv.) Het is nog niet te laat. Geef een platenbon of geef een plaat! De duinafslag van de laatste dagen van het haventje te Cad zand tot de uitmonding van het Zwin heeft veel belangstelling getrokken. Vele honderden in woners uit de omgeving hebben de ontstane schade met eigen ogen aanschouwd. De duinafslag bij hotel „Noordzee" bedraagt zeker twee meter en van deze plaats is het strand niet meer op de gewone wijze te bereiken, daar de trap die normaal toegang gaf tot het strand, geheel ver dwenen is. Ook de nieuwe duin vorming in het natuurreservaat „Het Zwin" heeft flinke schade opgelopen. Uitvoering Rederijkers De rederijkerskamer „De Oranjebloem" verzorgde in zaal „Lamminsvliet" een uitvoering voor de aangesloten leden. Ge bracht werd het stuk „Wij weten niet Alles", een toneelspel in drie bedrijven van Koos Beswi- no. Regisseur was de heer Th. Hendrikse. Het stuk werd onder de nieuwe regisseur goed ge bracht. Luchtbuksschieting De luchtbuksclub „De Lief hebbers" speelde in hotel „Het Zwin" een wedstrijd tegen de club uit Breskens. Laatstge noemde vereniging won met een klein puntenverschil, het geen blijkt uit onderstaande uit slag. Sluis: 1. C. de Bree, 168 p.; 2. F. Descamps, 166 p.; 3. H. Blaek- man, 14 p.; 4. R. de Baere, 163 p.; 5. W. Bogaard, 162 p. Totaal 823 punten. Breskens: 1. O. Witte, 175 p.; 2. J. Reijnhoudt, 169 p.; 3. W. Carels, 168 p.; 4. de Meijer, 164 p.; 5. van Grieken, 163 p. Totaal 839 punten. Een wedstrijd op de geluks- kaart had het volgend resultaat: 1. A. Wemaer, Sluis, 270 p.; 2. L. Sigmond, Breskens, 269 p.; 3. G. Crooijmans, Sluis, 266 p. Duivententoonstelling In hotel Meert had zondag de jaarlijkse duivententoonstelling plaats van de duivenhoudersver- eniging „Steeds Sneller". Er werden 246 duiven ingezon den. De publieke belangstelling was groot. De uitslag is: Oude doffers: le prijs Joh. de Smet. 2e en 3e Jan v/d Sande, 4e I. van de Slikke, 5e E. v/d Vlies. Jarige doffers: le C. Geernaert, 2e A. G. Calon, 3e A. Hubregtse, 4e Joh. de Smet, 5e H. de Boe- vere. Jong doffers: le C. Geernaert, 2e B. Tanghe, 3e Joh. de Smet, 4e Iz. Ocké, 5e I. v/d Slikke. Late doffers: le Joh. de Smet, 2e en 3e J. v/d Sande, 4e J. Depréz, e R. Lammens. Oude duivinnen: le prijs J. v/d Sande, 2e P. Dellaert, 3e M. Not- schaele, 4e H. de Boevere, 5e F. Di'eleman. Jarig duivinnen: le B. Tanghe, 2e I. van der Slikke, 3e J. v/d Sande, 4e J. Boeije, 5e B. Tanghe. Jonge duivinnen: M. Notschaele, 2 P. Zeegers, 3e J. v/d Sande, 4e C. de Putter, 5e R. Thomaes. Late duivinnen: le Joh. de Smet, 2e R. Lammens, 3e en 4e J. Depréz, 5e M. Notschaele. Kampioen doffers: C. Geernaert. Kampioen duivinnen: B. Tanghe. NEDERLANDS SCHIP IN VEILIGE HAVEN De sleepboot „Maas" van L. Smit en Co is maandag met de Nederlandse kustvaarder „Avan- ti" (448 brt) te Annaba (Alge- rië) aangekomen. Vijf dagen geleden was dit met marmer geladen schip op weg van Turkije naar Rotterdam in de Middellandse Zee tenge volge van zwaar stormweer in moeilijkheden geraakt. De lading marmer ging schui ven en de „Avanti" maakte 25 tot 30 graden slagzij. De bemanning werd door een Nederlandse tanker aan boord genomen en naar Port Said ge bracht. De sleepboot „Maas" werd geconstracteerd op „Lloyds op form" en maakte op 12 de cember tijdens slecht weer en ruwe zee de „Avanti" op 30 mijl noord van Annaba vast. De „Maas" heeft met het schip ongeveer een etmaal op de ruwe zee stand gehouden. Toen het weer enigszins verbeterde, zette het transport koers naar Annaba. De heer C. J. Rom Colthoff, bergingsinspecteur van L. Smit en Co, is in Annaba gearriveerd om de mogelijkheden te bezien het schip te rechten. (Adv.) Het is nog niet te laat. Geef een platenbon of geef een plaat! UITBREIDING MOND EN KLAUWZEER Het mond- en klauwzeer heeft zich de laatste dagen sterk uit gebreid. De staatscourant van dinsdag bevat een publikatie, waarbij het in het zuiden des lands geldende samenstel van maatregelen tegen de ziekte tot 15 januari wordt verlengd. In de tien dagen van 29 no vember tot en met 9 december kwamen nieuwe gevallen voor op 373 bedrijven, 'terwijl 30.677 varkens moesten worden afge slacht. Het aantal aangetaste be drijven van het begin van de epidemie, 9 oktober, tot en met 9 december bedraagt 786. In die periode werden afgeslacht 57.377 varkens, 484 runderen, twee schapen en één geit. Carosseriefabriek uitgebrand Maandagnacht is de carosse riefabriek van de firma Huis kamp te Winterswijk vrijwel ge heel door brand verwoest. Ook vier grote Amerikaanse wagens die zouden worden omgebouwd tot lijkauto's, en een auto van een personeelslid gingen verlo ren. Kort na het uitbreken van de brand ontplofte een gasfles waardoor het dak in één keer werd weggeslagen, maar nie mand liep letsel op. Een tweede fles kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De brandweer is veie uren bezig geweest met blussen. Hoe groot de schade is en hoe de brand is ontstaan, was gisteren nog niet bekend. De algemeen direkteur van Dow Chemical Internationaal, de heer C. W. Robertson, heeft we gens zijn benoeming per 1 okto ber j.l. tot financieel direkteur voor Dow Europa (standplaats Zürich) tijdens een intieme re ceptie in de benedenzaal van hotel „Rotterdam" afscheid ge nomen van degenen, met wie hij sinds het ontstaan van de oprichtingsDlannen voor een fa briek in Terneuzen kontakten heeft gehad. Dat waren o.m. burgemeester en mevrouw Rijp- stra. de beide wethouders en de raad. Verder waren onder de gasten o.m. jhr. mr. Schorer na mens G. S. en een aantal top figuren van Dow Chemical. Het welkomstwoord op deze afscheidsreceptie werd gesproken door de heer R. F. Bollen, works- manager van Dow te Terneuzen, die een aantal merkwaardige feiten uit het leven van de heer Robertson aanhaalde en waar bij hij mededeelde dat de heer Robertson binnen enkele dagen Nederland zal verlaten, nadat hij hier gedurende acht jaren heeft gewerkt. De heer Bollen zei ervan over tuigd te zijn dat de bouw van het bedrijf in Terneuzen tot de beste herinneringen van de heer Robertson zal behoren, waarbij hij speciaal doelde op de vriend schap met mr. Rijpstra en met de leden van het gemeentebe stuur. Dit wordt het beste be wezen, aldus de heer Bollen door de snelheid waarmede de fa briek te Terneuzen tot stand kwam. De heer Bollen besloot met te zeggen dat het zijn vaste over tuiging was, dat niemand beter dan burgemeester Rijpstra hier van kan getuigen. Voor de ontwikkeling van Ter neuzen en de streek heeft Dow in het algemeen en de heer Ro bertson in het bijzonder veel ge daan, zo merkte burgemeester Rijpstra in zijn korte toespraak op. Hij gaf een overzicht van de gang van zaken bij de totstand koming van Dow Terneuzen: de vele en soms langdurige onder handelingen, eindelijk de dag waarop bekend kon worden ge maakt dat Dow zich in Terneu zen zou vestigen, het heien van de eerste paal door de Ameri kaanse ambassadeur in Neder land en de feestelijke opening door prins Bernhard. Hierbij herinnerde de burgemeester te vens aan de adviezen, die wer den gegeven door de helaas te vroeg overleden mr. Haarman, De burgemeester merkte daar bij op dat er altijd een uitste kende verstandhouding was en hij bracht de heer en mevrouw Robertson dank voor de per soonlijke vriendschap. Burge meester Rijpstra zei tenslotte dat het hem verheugde dat het ge meentebestuur en de raad una niem hadden besloten, de heer Robertson tot ere-burger (de tweede) van Terneuzen te be noemen om op die wijze een tastbaar bewijs van dankbaar heid en vriendschap te kunnen geven. Hij overhandigde hem daarbij de zilveren medaille van de gemeente. Jhr. Schorer, sprekende na mens G. S. bracht de heer Ro bertson dank voor hetgeen hij heeft gedaan, niet alleen voor de ontwikkeling van Terneuzen, maar ook voor de gehele streek. Hij zei te hopen dat hij de beste herinneringen hieraan zou mede- nemen. Tenslotte sprak de heer Ro bertson, die dankte voor het ere burgerschap van Terneuzen en voor de vele blijken van goede verstandhouding, van vriend schap met het gemeentebestuur. Ook voor zijn ervaringen met de bevolking uit de streek had de heer Robertson niets dan lof. „Voor dit land en dit volk koes ter ik de grootste genegenheid", aldus besloot de heer Robertson. Na dit officiële gedeelte bleef men nog enige tijd bijeen voor het wisselen van onderlinge kon takten, terwijl er verversingen werden aangeboden. (Adv.) Het is nog niet te laat. Geef een platenbon of geef een plaat! Rlco Bulthuis 76. Elsink graaide naar een pen en kraste zijn vers verder. Hij ver telde, deels op rijm, dat eerst de „rauwe" muziek de sfeer stoorde en toen was hij gaan kijken, ge stoord in zijn hoogte en diepte. Met zijn kop boven het trapgat uit, had hij een vrouw weg zien hol len, rakelings lang hem heen in het donker. Toen was er een man van boven gekomen, die „in smart ge bogen" naar binnen was gegaan en hij keerde weer met het glas. Toen was Elsink weer naar Enna teruggevlogen, om even later nog eens een kijkje te gaan nemen, ten einde de verdere inspiratie op te doen voor zijn liefdesvers. „En die oosterling, u vergeet de oosterling, die ondoorgrondelijke, meneer Elsink!" „Jaja, die stond daar eerst, liep toen achteruit, verborg zich in een inham waar de kleren hangen en ging zachtjes achter die nian met het glas naar boven. Toen kwam die dame terug, zonder mantel en zij ging langs mij heen naar boven. Dat ze me niet gezien heeft, is een raadsel. Ik was getuige van een zoet gebeuren, Dat droevig stemt en waarom wij treuren Dat niet de liefde samenbindt Doch dat het hart weer op een ander zint". „Dat is wat je noemt: luizig!" riep Ross, die in alle opzichter over zijn thee was. Het gekookte brouwsel bleef hem, met de vers jes, in de keel steken. Hij infor meerde naar de poëzie omtrent de man, die bij het hanengekraai de plaat had gepoetst. „Dat was de ontnuchtering", vond Elsink. „Dat was de vlucht in het allerdaagse. Fen man door de tuin, om vier uur in de nacht, op de spitsen van zijn tenen". ,)A ha!" zei Rossvluchtte he nen op de spitsen van zijn tenen..." Elsink lachte honend. „Nee me neer, henen en tenen moeten af zonderlijk, het rijmwoord is geen koekebak, maar rithmische at mosfeer. Spitsen en tenen horen bij elkaar, wat u doet is ulevellen rijm". „Hoe laat gingen die spitsen van die tenen, henen, meneer Elsink"1" „Bij het hanengekraai, om vier uur, de klokken sloegen vier som bere tonen. Enna zag hem gaan, ze hoorde zacht gekraak buiten en daar ging hij, als een kat, de illu sie achter zich latend, zich beloerd wetend door medeminnaars". „Zag u dat ook?" „Néeee, dat is een veronderstel ling, maar hun hart keek hem na, dat is zeker". „En die oosterling?" „Die ging gewoon weg, we hoor den hem later lopen. Zulke mensen overvallen geen medeminnaar, die loeren jaren op wraak, dat is hun mentaliteit, zij leven op een altijd smeulend vuur van hun hartstocht en hun haat". „Kende u die vrouw, dan had u haar uiterlijk kunnen weergever: ogen als violette sterren, haar als gesponnen goud"... „Nee meneer, een schim in de schemer, één seconde belicht door de deuropening en later leek ze groter, duisterder nog met haar zwarte haar en haar hijgende adem. Ross knikte en stak zijn hand uit naar het schrift. Hij zei, dat hij het vreemd vond, dat die oude minnaar binnentrad" „De deur stond open meneer".. „Ja, dat is goed en wel, maar dat hij zwijgend naar binnenging en met een glas in de hand terug keerde en toen de "dgur sloot". „Haha, u is geen psycholoog me neer. De zieleroerselen moet u van gen in het ogenblik van diepe ont goocheling. Hij zag natuurlijk de minnaar en hij nam het glas van de liefste mee, zwijgend van ver achting. Hij is soldaat, zei Enna en hij beheerst zich en gaf zijn vlucht met de liefste op. ja, allemaal tra gedie. O! ais alle muren spreken konden"... „U maakt mij gelukkig met dit vers", riep Ross, de armen uitsprei dend. Elsink zette zich aan zijn „modern" schrijfbureau en kraste het liedje over op een stuk papier. „Ziehier", zei hij, „mijn ziel"... Ross dankte zwijgend, stak de ziel in zijn binnenzak. Het papier kwam hem buitengewoon bekend voor, hij had twee zulke velletjes bij zich en begon de zaak aardig in gewikkeld te vinden. Toen Elsink hem op de koop toe mededeelde, dat die minnares een vrouw was, die bemind werd door velen, dui zelde het hem voor de ogen en niet alleen door de schilderijen, die misschien veel „ziel", maar geen sprankje talent demonstreerden. Elsink zag Ross kijken. Hij zei, dat hij nu veel schilderde. „Ofschoon schilderen is m? eigenlijk te gemakkelijk mijnheer, het is te statisch, het diabolische is altijd in beweging. Het liefst zou ik componeren en dan niet zoals Beethoven met zijn oorverscheu rend lawaai, maar zoals Bach en dan nóg stiller" „Fijn!"'zèi'Ross, „Hoe stiller hoe beter". Hij liet de kunstzinnige overwe gingen voor wat ze waren en ver brak de stilte en zeker de rust van de heer Frans Elsink, door hem te vragen, op welke kamer dat alles had plaatsgevonden. 'Wordt vervolgd.)! A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. geven gezamenlijke reportages van ruimtevlucht In samenwerking tussen A.V. R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A. R.A. zullen Klaas Jan Hendriks en Eelco Schuller vanmiddag en vanavond via de zenders Hilver sum I, II en III rechtstreekse re portages verzorgen over de vlucht van de Gemini-6 en de ontmoeting tussen de capsules Gemini-6 en 7. Via Hilversum III zal in het door de K.R.O. voorbereide N.R. U.-programma om circa 14.30 uur een rechtstreeks verslag worden gegeven van de start van de Gemini-6. In het door de A. V.R.O. voorbereide programma volgt via deze zender om 16.02 uur een overzicht van de ge beurtenissen sinds de start. Ook om 17.02 uur valt via Hilversum III een dergelijk overzicht te beluisteren. Via Hilversum II zal het N.C. R.V.-programma eveneens om circa 14.30 uur een rechtstreeks verslag worden uitgezonden van de start van de Gemini-6. Via deze zender volgt om 19.10 uur een rechtstreekse reportage over de ontmoeting tussen de Gemini-6 en de Gemini-7. Om 22.00 uur wordt via Hilversum II een overzicht van de gebeur tenissen sinds deze ontmoeting uitgezonden. Via Hilversum I wordt in het V.A.R.A.-programma om 18.15 uur een overzicht gegeven van de gebeurtenissen sinds de start van de Gemini-6 om circa 19.00 uur volgt hierna een rechtstreeks verslag van de ontmoetirig tus sen de beide capsules. Om 22.40 uur wordt tenslotte een overzicht van de gebeurte nissen uitgezonden. EEN JAAR EN NEGEN MAANDEN WEGENS STRAATROOF Conform de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank in Rotterdam dnisdagmorgen een Arubaan en twee Rotter dammers wegens straatroof, ju ridisch omschreven met diefstal vergezeld van geweld, veroor deeld tot een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden met aftrek. Het drietal, de 25-jarige Fred dy A., de 41-jarige kelner Arie P. en de 29-jarige zeeman Otto R. hadden in de vroege morgen van de tiende september in Rot terdams „warme buurt" Katen- drecht een juist afgemonsterde Griekse zeeman neergeslagen en hem beroofd van zijn geld. Vol gens hun verklaringen ter zitting zouden de drie de Griek slechts een bedrag van 400 hebben ont stolen. Het slachtoffer had vol gehouden een bedrag van 2600 te missen. Een en ander ontlokte de president mr. R. J. Brunner veertien dagen geleden de op merking tegen de drie verdach ten: „Vertel nu maar eens on der welke boom jullie de rest van het geld hebben begraven". AUTO ONDER TREIN Twee doden In de Hoofdstraat in Gaande ren is gisteravond op een met een automatische knipperinstal latie beveiligde overweg een auto aangereden door een trein, die op weg was van Doetinchem naar Winterswijk. De slachtoffers zijn de 30-ja- nge servicemonteur H. Maas en de vader van het slachtoffer, de 65-jarige heer J. Maas beiden uit Gaanderen. Het bedrijf, waarbij hij werkzaam was, is pal over de spo, iwego ver gang gevestigd, zo dat de heer H. Maas deze over weg ettelijke malen per dag placht te passeren. Hij was thans in gezelschap van vader en moe der, eveneens in Gaanderen woonachtig, die hij naar hun dochter zou brengen. Zijn vader werd levensgevaarlijk gewond, maar is later aan zijn verwon dingen bezweken. Zijn moeder bleef nagenoeg ongedeerd. De auto werd vernield. (Adv.) Het is nog niet te laat. Geef een platenbon of geef een plaat! I

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2