Amerikanen maken gebruik van nieuw wapen Brood 4 cent duurder Meningsverschillen over de kwestie Rhodesië Dijk langs Overijsselse Vecht doorgebroken Indonesië voert monetaire hervorming in WIJZIGING VAN DE HUURWET Tweemaal 10% V uurspuwend toestellen BAKKERIJSTICHTING WIL EEN ONDERHOUD MET DE MINISTER HET WEER RADIO DE KOOK Vele landerijen werden overspoeld; boerderijen ge-isoleerd AMERIKA VRAAGT STEUN VOOR VI ET N AM-POLI Tl EK Eerste Kamer Twee procent uitkering ineens A.O.W. en A.W.W. ÏOOO rebellen gedood Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Maandag overleg Vrouwen en kinderen helpen Blokkade van Noord-Vietnam Philippijnse bijdrage Soekarno ,IK BEN EEN COMMUNIST" DE GAULLE VOOR DE T.V. GEÏNTERVIEWD Breuk met Engeland Brandstichting in Salisbury Dertig Chinezen gesneuveld De N.A.V.O.-conferentie te Parijs ROOFOVERVAL IN ENGELAND Frankering bij abonnement! TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur! I.-van de Sande Redactie- en Administratie-adres! Smidswal Telefoon! 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrsllct. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 15 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No. 658$ Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzei» Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Eerste Kamer aanvaardde dinsdagmiddag met 50 tegen 6 stemmen het wetsontwerp tot wij ziging van de huurwet deze wijzi- ging houdt onder meer in een huur verhoging van tweemaal maximaal 10 procent. Deze verhogingen zul len resp. op I januari 1966 en up I januari 1967 ingaan. De Eerste Kamer aanvaardde dinsdagmiddag zonder hoofdelijke stemming diverse wetsontwerpen, waarvan in de eerste plaats moet worden genoemd dat tot verlening van een uitkering ineens van twee procent op A. O. W. en A. W. W.- ultkeringen. Voorts een technische wijziging van de ziekenfondswet en verschillende wijzigingen van be grotingshoofdstukken 1964 en 1965. In de Zuidvietnamese provin cie Quang Tin, bijna 600 km ten noorden van Saigon, waar Zuid vietnamese troepen vorige week zware verliezen hebben geleden, zijn Amerikaanse mariniers diep in het door de vietcong beheer ste gebied doorgedrongen. Vol gens berichten uit Da Nang ont moeten zij weinig tegenstand. Verondersteld wordt dat de vietcong is teruggetrokken of er de voorkeur aan geeft 'n recht streeks treffen te vermijden. Het gebied is dagen achtereen door B-52 bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht be stookt. De Amerikaanse luchtmacht maakt in dit gebied ook gebruik van een onlangs ingevoerd nieuw wapen. Het zijn de uit de twee de wereldoorlog bekende „Da kota"-vliegtuigen, welke voor oorlogsvoering in Vietnam met een groot aantal boordwapens zijn uitgerust. Door deze „vuur spuwende" toestellen zouden 100 vietcong-leden zijn gedood. Amerikaanse officieren in Da Nang hebben gezegd te geloven dat bij de strijd in de provincie Quang Tin reeds 1000 opstande lingen zijn gedood. Daar de viet cong zijn gesneuvelden door gaans meeneemt, was een nauw keurige telling niet mogelijk. In een bericht van het Zuid vietnamese bevrijdingsfront dat in Hanoi is gepubliceerd, wordt De Nederlandse bakkerijstichting wil met minister Den Uyl gaan pra ten over een verhoging van de broodprijs. Men hoopt dat de be sprekingen nog aan het eind van deze week zullen beginnen. Met. de vorige minister, prof. An- driessen, is indertijd een in de loop van het jaar 1965 geleidelijk te rea liseren verhoging overeengekomen met twee cent voor het afgehaalde en vier cent voor het bezorgde brood. De laatste van die vier cen ten voor het bezorgde brood moet op 1 januari a.s. nog gerealiseerd worden. Door kostenstijgingen die zich in de loop van dit jaar hebben voorgedaan of zijn aangekon digd, is er nu volgens de voor zitter van de stichting, de heer medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Meer wind Tot aan de avond overwegend droog weer met veranderlijke be wolking. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Ongeveer dezelf de middagtem.peraturen. WOENSDAG 15 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 6.46 7.24 Temeuzen 7.21 7.59 Hansweert 8.01 8.39 Walsoorden 8.11 8.49 DONDERDAG 16 DECEMBER n.m. 8.37 9.12 9.12 9.52 Breskens Terneuzen Terneuzen TTansweert Walsoorden v.m,. 7.57 8.32 8.32 9.12 9.22 10.02 15 8.42 16.29 13.26 16 8.42 16.29 0.57 13.41 17 8.43 16.29 2.1? 13.56 18 8.44 16.29 3.37 14.11 19 8.45 16.29 4.55 14.29 20 8.45 1630 6.18 1450 M. Vlug, aanleiding tot een margeverhoging met meer dan het dubbele van die vier cent. Een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken heeft dinsdagochtend verklaard dat er nog geen afspraak met. de mi nister is gemaakt over de brood- prijsverhoging in 1966. Wel is enige maanden geleden afgespro ken, dat men aan het einde van *t jaar aan tafel zou gaan zitten om de ontwikkeling van kosten en priizen te bespreken. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat aan de broodprijsver hoging van dit jaar een onderzoek naar de rentabiliteitsontwikkeling van het bakkerijbedrijf vooraf was gegaan. Voortbouwend op dit on derzoek wordt de ontwikkeling in deze sector uiteraard regelmatig bijgehouden. Naar het ministerie van econo mische zaken nader mededeelt, zat een delegatie van de bakkerijstich ting maandag a.s. op het ministe rie overleg plegen met ambtenaren van de directie prijzen. Meer wind De depressieactiviteit op de Oceaan is nog steeds zeer groot. Bij IJsland bevindt zich het hoofdcentrum met een lucht druk beneden 965 mb. De de pressies breiden langzaam hun invloed naar het oosten uit, wat bij ons vandaag de wind zal doen toenemen uit zuidelijke richting. In de loop van de dag zal een warmtefront onze omgeving pas seren, wat met wolkenvelden, maar geen regen van betekenis, gepaard zal gaan. Tegen de avond nadert een koufront, maar het is niet waarschijnlijk dat dit vóór de avond al regen zal brengen. Er zal vandaag een matige en aan de kust vrij krachtige zuidelijke wind waaien met middagtemperaturen onge veer dezelfde als dinsdag. De vorstgrens is iets verder teruggedrongen en liep dinsdag avond van zuidwest-Noorwegen via Berlijn naar Tjecho-Slowa- kii», gezegd dat 8 en 9 december bij de gevechten te Dong Doeong in de provincie Quang Tin drie Zuidvietnamese bataljons zijn vernietigd en dat een derde ba taljon ernstige verliezen heeft geleden. Een Amerikaanse patrouille heeft acht als vrouwen verklede opstandelingen gevangen geno men en op een vijftal km van de Amerikaanse luchtmachtba sis Da Nang werden zes kleine jongens verrast toen zij voet klemmen legden. Volgens een officiële Ameri kaanse opgave wordt het aantal vietcongleden dat sedert zater dag in een reeks gevechten in de delta ten zuiden van Saigon is gesneuveld, op 400 geraamd. De radio van het „Zuidviet namese bevrijdingsfront" waar schuwde de bevolking van Noord- Vietnam maandagavond dat de Amerikanen Noord-Vietnam spoedig met B-52 bommenwer pers zouden gaan bombarderen. Deze toestellen zijn tot nog toe alleen gebruikt voor het bom barderen van de vietcong in Zuid-Vietnam. De republikeinse leiders heb ben bij president Johnson aan gedrongen op een blokkade ter zee van Noord-Vietnam en op een maximaal gebruik van con ventionele lucht- en zeestrijd- krachten tegen belangrijke mi- litaire doelen in dat land. De republikeinen vinden dat het te lang duurt voordat be slissende resultaten worden be reikt. Het Philippijnse ministerie van buitenlandse zaken heeft be kendgemaakt, dat Amerikaanse militairen uit Zuid-Vietnam naar de Philippijnen kunnen gaan om op verhaal te komen. Dit zou dan een deel zijn van de Philippijnse bijdrage tot de oorlogvoering in Vietnam. Krachtens een overeenkomst die naar verwachting later in de week wordt getekend, kan tel kens slechts een beperkt aantal Amerikaanse militairen worden toegelaten. In Saigon heeft 'n Amerikaan se militaire woordvoerder be kendgemaakt, dat de vietcong opnieuw zware verliezen heeft toegebracht aan een compagnie Zuidvietnamese regeringstroepen, 380 km ten noord-oosten van Saigon. In de Mekong-delta daaren tegen bedroegen de verliezen van de vietcong in de strijd tegen Zuidvietnamese regeringstroe pen 154 doden. President Soekorna heeft zon dag in zijn paleis in Bogor, 65 km ten zuiden van Djakarta, bij de ontvangst van een delegatie verklaard: „Ik ben een commu nist", althans in die zin waarin het communisme wordt opgevat als een leer die streeft naar wel vaart van het volk en sociale rechtvaardigdheid. De president die aldus de door hem beoogde samenwerking tus sen nationalisten, godsdienstige groeperingen en communisten verdedigde, zei dat Marx en En gels zich niet tegen de gods dienst hadden gekeerd. De Franse president Charles de Gaulle heeft zich maandagavond voor het eerst voor de Franse televisie laten interviewen. De foto toont hoe de Franse kiezers, die binnenkort weer ter stembus gaan, de presidem op het scherm zagen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Zowel onder de leden van de veiligheidsraad als onder de lid staten van de organisatie voor Afrikaanse eenheid (O.A.E.) heersen meningsverschillen over de wijze waarop de kwestie- Rhodcsië moet worden aange pakt. Een op verzoek van president Kenyatta van Kenia te houden bijeenkomst van de veiligheids raad werd van maandagavond tot dinsdagavond uitgesteld. Het was echter niet zeker dat de vergadering dan zou doorgaan. Volgens welingelichte kringen in New York zien vele Afrikaan se afgevaardigden weinig in een nieuw debat, als daar dwingen de sancties tegen het blanke minderheidsbewind van Ian Smith uit voortkomen. Bij vori ge besprekingen van deze kwes tie is duidelijk geworden dat voor dergelijke sancties, zoals Kenyatta wenst, geen meerder heid te vinden is. Intussen bestaat in de O.A.E. onenigheid over de vraag, of de 36 aangesloten landen de diplo matieke .betrekkingen met En geland moeten verbreken, als er dan geen einde is gekomen aan de „rebellie" in Salisbury. Zo als bekend hebben de ministers van buitenlandse zaken van de landen van de O.A.E. een week geleden tot een dergelijke maat regel besloten, toen zij in Addis Abeba bijeen waren. Keizer Hai- le Selassie heeft al gepleit voor uitstel, terwijl ook president Kenyatta heeft laten weten, dat hij niet voor een breuk met En geland voelt. Egypte heeft nu om een bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken van de landen van de O.A.E. gevraagd, die volgende week dinsdag in Addis Abeba moet beginnen. Dit betekent dat van Bij Vlisterborg, even over de Duits-Nederlandse grens in noordoost Overijssel is dinsdag de noodkade langs de noorde lijke oever van de Overijsselse Vecht doorgebroken. Een aantal landerijen werd door het water overspoeld. De meeste last zal het water echter veroorzaken in het lager gelegen aangrenzende Duitse gebied. Een tweede dijk die de water massa nog gedeeltelijk keert, loopt eveneens gevaar. De voor zitter van het waterschap Boven- Vecht, de heer G. Jonkhans, vreest dat ook deze dijk het zal begeven. Naar zijn mening kan aan het dichten van de eerste doorbraak voorlopig nog niet worden gedacht. De stroom is te krachtig. Het peil van de Vecht is momenteel 10,23 meter, dat is 12 centimeter hoger dan in 1960 toen eveneens grote stukken land in de omgeving van Coevor- den en het Duitse grensgebied blank kwamen te staan. Nooddijk bezweken De nooddijk langs de Vecht ter hoogte van Gramsbergen is doorgebroken en weggespoeld over een lengte van ongeveer zes meter. Daardoor is duizend ha land onder water komen te staan. Reeds zondagavond was weer een dijkwacht ingesteld. Het kritieke stadium werd dinsdagochtend bereikt toen de nooddijk het begaf en in korte tijd vele landerijen door het wa ter werden overspoeld. Als ge volg hiervan zijn zes boerderijen van de buitenwereld afgesloten en alleen nog per roeiboot be reikbaar. Bij een stijging van het water met nog vijftien centimeter zul len de straten van Hardenberg onderstromen, hetgeen tot gevolg zal hebben dat de riolering niet meer zal functioneren. De riool- Indonesië heeft besloten zijn roepia te revalueren. De nieuwe roepia krijgt de waarde van dui zend oude, zo maakte het pers bureau Antara dinsdag bekend. De maatregel is met ingang van maandagavond van kracht ge worden. De oude roepia's zullen het komende halfjaar in termij nen uit de circulatie worden ge nomen. President Soekarno heeft in het Indonesische parlement ver klaard dat strenge maatregelen nodig zijn om een eind te maken aan de steeds ernstiger wordende economische crisis in Indonesië. Een van de maatregelen is de monetaire hervorming door het creëren van een nieuwe roepia die een waarde van duizend oude roepia krijgt. Verder zou besloten zijn tot 'de verkoop van aan de staat toebehorende auto's. Het is de derde maal dat Indo nesië revalueert. Vijf maanden geleden is de waarde van de roe pia tot tien procent terugge bracht. Vijftien jaar geleden werd de waarde gehalveerd. Vóór de jongste revaluatie was de officiële koers 5.000 roepia voor een Amerikaanse dollar. DE TIENDE „PENNING" De derde plaatsvervangend pre mier van Indonesië, dr. Charoel Saleh, heeft naar aanleiding van de revaluatie van de roepia be kendgemaakt, dat hij de banken tien procent van de ter inwisse ling tegen nieuwe bankbiljetten en munten aangeboden bedragen zal worden ingehouden als „bij drage tot de nationale revolutie". leidingen monden namelijk in de Vecht uit. Het ergste voorbij? Volgens het waterschap de Bovenvecht in Hardenberg is het gat in de nooddijk thans der tig meter groot. Aanvankelijk was in de dijk een gat van zes meter geslagen, maar het Vecht water heeft het gat steeds gro ter gemaakt. Door de sterke stro ming ziet men geen kans het gat te dichten. Men heeft om enkele boerderijen, die door het water van de buitenwereld zijn afgesloten, kleine nooddijkjes ge legd. Een lichtpuntje vonden de mensen van het waterschap het feit, dat de Vecht niet meer stijgt. de breuk met Engeland voorlo pig niet veel zal komen. Berichten uit Londen dat pre mier Wilson wellicht het Brit se standpunt zal vertolken, als de kwestie-Rhodesië weer in de veiligheidsraad aan de orde komt, zijn niet van officiële zijde bevestigd. De Britse premier zal donderdag wel een rede houden voor de algemene vergadering van de Ver. Naties. In de nacht van maandag op dinsdag heeft men bij enkele huizen van blanken in de Rho- desische hoofdstad Salisbury benzinebommen naar binnen ge gooid. Niemand werd gedeerd en de brandjes waren snel geblust. Het Indische ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat twee dagen geleden in het noorden van Sikkim dertig Chi nese militairen zijn gesneuveld bij een treffen met een Indische patrouille. Aan Indische zijde sneuvelden twee militairen. Zeven Indiërs worden vermist. Water op de Maas blijft zakken Het water op de Maas zakt nog langzaam en men verwacht dat dit zal voortgaan. Om 18.00 uur dinsdagavond bedroeg het peil te Borgharen bij Maastricht 44.31 boven N.A.P., hetgeen een val betekent van 11 cm in de laat ste 24 uur. In midden-Limburg zakte het water 6 cm, maar in noord-Lim burg steeg het water 20 cm. De Maasstuwen blijven alle nog ge streken. Bij monde van minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk heeft Amerika gisteren op de N.A.V.O.- conferentie in Parijs zijn Europese bondgenoten verzocht de Ameri kaanse vietnam-politiek te steunen. ANTHENE ZIT OP ZWART ZAAD Burgemester Pulytas van Athene is boos op de regering, die niet voor voldoende kasmid delen zorgt. Het personeel van de reinigingsdienst heeft het werk neergelegd toen de gebrui kelijke toezegging van een kerst gratificatie achterwege bleef. Ander gemeentepersoneel volg de dit voorbeeld. Er warden geen graven gedolven en de zieken huizen werken met een noodbe- zetting. Rusk die na secretaris-generaal Brosio als eerste hot woord voerde, vroeg geen militaire steun, hoewel hij die ook niet uitdrukkelijk uit sloot. De Amerikaanse minister zei dat de toestand in Vietnam ook Europa rechtstreeks aangaat. In Birmingham hebben zes ge- nvtskerde mmuien dinsdag een vrachtwagen waarin Ionen wer den vervoerd opengebroken en zich met ongeveer 420.000 golden uit de voeten gemaakt. Het is de grootste diefstal van lonen dit jaar in Engeland. r

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1