Gemeenteraad van Terneuzen DE ONDERGANG VAN UHR P. T, T.-BEBRUFSRESVLTAAT VOOR 1966 THANS GERAAMD OP f 17 MIJ Engeland verantwoordelijk gesteld voor Rhodesische betalingsverplichtingen van dinsdag 23 november 1965 Pajrina 7 Tariefsverhoging van 12, 10 en 9 Tariefsverhoging Telefonie Personeelstekort Reserve-bank Deviezen verminderd Maandag 13 Dinsdag 14 december 1965 DE VRIJE ZEEUW Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rijpstra. Wethouders: M. de Vos en H. A, M. A. de Meijer. Raadsleden: H. Ribbens, A. Ramondt, R. Hol, mevr. E. DoomsOrtelee, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, H. A. Brakman, M. J. M. van Nispen, C. J. Compiet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. Waverijn, D. M. Oliebelt en F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, leden van de raad, ik heet U allen van harte welkom. Een eventuele stemming vangt aan bij nr. 6, dat is de heer Hamelink. X. Vaststelling van de notulen van de vergade ringen van 19 en 28 oktober 1965. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming worden deze notulen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. de door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluiten van 26 augus tus en 30 steptember 1965 tot aankoop van de woningen Baandijk 40 en 87 en Koedijk 8; b. idem van 26 augustus en 30 september 1965 tot verkoop van grond aan de St. Elisabeth Stichting, Ribbens Verfhandel N. V., Aanne mingsbedrijf Gebr. Van der Poel N. V. en de St. Willibrordus Stichting; c. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd raadsbesluit van 26 augustus 1965 tot wijziging van voorafgaande raadsbe sluiten met betrekking tot verkoop van grond in het winkelcentrum te Sluiskil; d. de bij Koninklijke Besluiten goedgekeurde raadsbesluiten van 29 juni 1965 tot vaststel ling van de verordening op de heffing van opcenten op de personele belasting en van de verordening op de heffing en invordering van keurlonen voor het keuren van slacht dieren en van vlees ingevolge de Vleeskeu- ringswet in de gemeente Terneuzen; e. besluit van burgemeester en wethouders tot het verlenen van een garantie, als bedoeld in het besluit en de Beschikking bevordering eigen-woningbezit f. bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij medegedeeld wordt dat tegen het raadsbesluit van 30 september 1965 tot het toekennen van een bijzondere uitkering-in eens over 1965 aan het gemeentepersoneel geen bezwaren bestaan; g. controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Ned. Gemeenten; h. verslag 19631965 van de Stichting Mater- Amabilisschool Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan- deren; i. verslag 19641965 van de Stichting Vor mingswerk leerplichtvrije Vrouwelijke Jeugd; J. besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij met vernietiging van het raadsbesluit van 24 maart 1965 wordt bepaald, dat alsnog medewerking wordt geacht te zijn verleend tot beschikbaarstelling van gelden voor aan schaf van 40 leerlingensets en 2 docenten- tafeltjes t.b.v. de R. K. Ulo-school alhier. De Voorzitter; Tot mijn spijt, mevrouw, mijne heren, zie ik mij genoodzaakt aan deze stukken een schrijven toe te voegen van de heer Fijn van Draat. De inhoud daarvan luidt: „Edelachtbare heren, „Na ampele overwegingen ben ik besloten om „per heden te bedanken als lid van de Gemeente raad van Terneuzen. „Gezien het steeds groter aantal vergaderingen, „speciaal commissievergaderingen, en de steeds „belangrijker onderwerpen, welke daar moeten „worden behandeld, alsmede de tijd van voorbe reidingen er voor, vind ik het voor mii niet lan- „ger verantwoord, lid van de Raad te blijven. „Ik moet U zeggen, dat ik dit besluit met spijt „heb genomen aangezien de onderlinge verhou- „ding der raadsleden, voor mij de vergaderingen „tot een genoegen maakte. Dit feit zal voor mij „een goede herinnering aan mijn raadslidmaat schap blijven." Ik neem aan, mevrouw, mijne heren, in uw geest te handelen wanneer ik zeg, dat wij het erg jam mer vinden, dat de heer Fijn van Draat zich ge noodzaakt heeft gezien dit besluit te nemen. Ik wil hem graag hartelijk danken voor het vele, dat hjj in het belang van de gemeente heeft gedaan en ook voor de persoonlijke vriendschap, die hij ons allen heeft bewezen en welke wij ook voor de toekomst op prijs zullen blijven stellen. Zonder hoofdelijke stemming worden deze in gekomen stukken conform het voorstel, voor ken nisgeving aangenomen. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van een plaatsvervangend ver tegenwoordiger van de gemeente in bet be stuur van de Stichting Protestantse Zieken zorg „Zeeu wsch-Vlaanderen" De heer Hol: Mijnheer de voorzitter onze fractie zou de heer Oliebelt kandidaat willen stellen voor deze benoeming. De heren De Feijter en Ramondt sluiten zich hierbij aan. De Voorzitter: Ik verzoek de heren Hol en Ra mondt met mij het stembureau te willen vormen. Uitgebracht worden 16 stemmen, waarvan 14 op de heer Ollebek, 1 op de heer Dielman en 1 blanco. De heer Ollebek is benoemd en verklaart zijn benoeming te aanvaarden. 3A. Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van de heer J. Kopmels als on derwijzer in vaste dienst aan de Zuidiand- schooi, zulks onder voorbehoud dat hem vóór 1 februari 1966 vervroegd klein verlof in afwachting van groot verlof van de mili taire dienst wordt verleend en luet ingang van een door burgemeester en wethouders te bepalen datum. Uitgebracht worden 16 stemmen, alle op de heer Kopmels. De heer Kopmels is benoemd conform het voor stel. De Voorzitter: Ik wil graag uw college danken, omdat U op zo korte termijn hebt willen meewer ken aan deze benoeming. 3B. Idem tot liet verlenen van eervol ontslag aan de heer F. Clemminck als onderwijzer aan de Zuidlandschool, zulks met ingang van 1 janu ari 1966. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 4. Idem tot verkoop van grond, gelegen in het exploitatieplan „Catspolder" aan: A. A. Hamelink te Terneuzen; B. 3. F. Rouw te Terneuzen; C. C. P. Veerman te Terneuzen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 5. Idem tot verkoop van grond, gelegen aan de Itatspolderdijk /Kamerlingh Onnesstraat aan Shell Nederland Verkoopmaatschappij N. V. te 's-Gravenhage. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 6. Idem tot verkoop van grond, gelegen in het exploitatieplan „Sluiskil", aan J. E. du Puy. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 7. Idem tot het opnieuw vaststellen en wijzigen van de verordening tot heffing van een recht voor het tijdelijk in gebruik hebben van ge meentegrond. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 8. Idem tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van reinigingsrech ten. De heer De Feijter: Hoeveel malen per week worden de vuilnislaadkisten geledigd? De heer De Vos: Dat zal eraan liggen, hoe de behoefte daaraan is. Zoals U ziet zijn er verschillende tarieven vast gesteld. De heer De Feijter: Het gaat niet in de eerste plaats om de tarieven, maar hoeveel malen die kisten geledigd worden. De heer De Vos: Dat is nog niet bekend en dat zal de praktijk moeten uitwijzen. De heer De Feijter; Ik denk daarbij aan afval, dat een onaangename geur verspreidt, zoals dat van slagerijen, viswinkels enz. Hoe denkt men dat te doen? De heer De Vos: Dit zijn gesloten bakken en deze zullen dus niet een onaangename geur ver spreiden, althans wanneer zij goed gesloten wor den. Slagersafval moet overigens gebracht worden naar de daarvoor ingerichte plaats. De heer De Feijter: Blijft dat zo? De heer De Vos: Dat stel ik mij toch wel voor. De heer Ramondt: Ik vraag mij af of uit een praktisch oogpunt de eerste halve m3 kan wor den vrijgesteld. Men kan immers gemakkelijk het vuilnis op allerlei plaatsen deponeren. Als men echter de eerste hoeveelheid niet vrijstelt zal de neiging bestaan het vuil in kleine hoeveelheden op andere plaatsen te deponeren. Ook uit een oog punt van openbaar welzijn zou het misschien wel goed zijn de eerste halve m3 vrij te stellen. De heer Hoi: Bestaat er dan niet het gevaar, dat men probeert meermalen voor niets te stor ten door een grote hoeveelheid in kleine gedeel ten te verwijderen? De heer De Meijer; Het is een beetje moeilijk te bepalen wat een halve m3 en wat net een m3 is. Dat moet men gewoon schatten en de controle wordt dan helemaal moeilijk. De heer Huijbrecht: Ik vind het voorstel van de heer Ramondt toch wel onzakelijk. Een vuilnis stortplaats is duur en het is toch gewenst er ergens wat inkomsten tegenover te stellen. Ik vind het logisch, dat wanneer men er vuil naar toe brengt, men helpt de kosten te dragen. Dat vind ik een heel normaal verschijnsel. Dat men dan toch elders vuil stort kunnen wij niet ver helpen. Daar is het politietoezicht voor. De heer De Vos: Daar de stortplaats binnen kort op vrij grote afstand van de kom verwijderd zal zijn, vind ik het niet aannemelijk, dat iemand die minder dan een halve m3 vuil heeft vaak daar naar toe gaat. De bepaling in het besluit kan daarom wel gehandhaafd worden. Ik geloof, dat het inderdaad goed gezien is hiervoor, zij het dan nog altijd een matig, tarief vast te stellen. Ik denk eerder dat het voorstel van de heer Ramondt meer moeilijkheden zal geven dan het in reke ning brengen van een tarief. De heer Ramondt: Ik dacht dat het praktischer was, doch ik leg me hierbij neer. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 9. Idem tot vaststelling van de vergoedingen over 1964 ten behoeve van het bijzonder kleu teronderwijs. Zander bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 10. Idem tot voorlopige vaststelling van de wer kelijk uitgegeven bedragen voor het open baar lager onderwijs over 1964. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Idem tot vaststelling van de vergoedingen over 1964 voor het bijzonder lager onderwijs. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 12. Idem tot vaststelling van de vergoeding voor het vakonderwijs over 1964 ten behoeve van; A. Bijzonder gewoon lager onderwijs; B. Bijzonder voortgezet gewoon lager on derwijs O. Bijzonder uitgebreid lager onderwijs. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 13. Idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 14. Idem tot het verlenen van medwerking ex art. 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de Vereniging Chr. Kleuter school. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt comform het vorstel besloten. 15. Idem tot wijziging van: A. de begroting 1965 van het grondbedrijf; B. de gemeente-begroting 1965. De heer HoiBij volgnummer 435 b. worden de bijdragen in de kosten van het cultureel centrum vermeld. Kunt U ons al nader informeren over het verkrijgen van hogere bijdragen? De Voorzitter: Dat kan ik U nog niet zeggen. Het ambtelijk overleg is eergisteren geopend. Ik hoop morgen nog een bespreking hierover te. heb ben op bestuurlijk niveau. De Rijksgoedkeuring is verzekerd voor het totale complex. Deze zaak is op het ogenblik in bewerking. De heer Weterings: Kan de aanbesteding ook beginnen? De Voorzitter: De Rijksgebouwendienst zal deze ter hand nemen. Deze begrotingswijziging moet nog worden goedgekeurd. De heer De Feijter: Betekent deze wijziging dat de gemeente 270.000,ontvangen heeft? De Voorzitter: Dat bedrag is in principe toege zegd. De heer De Feijter: Dus het is nog niet ont vangen De Voorzitter: Nee, mijnheer De Feijter, nog niet; het is in principe toegezegd. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. De Voorzitter; Ik moge dan van deze gelegen heid nog even gebruik maken U er aan te her inneren, dat de U inmiddels aangeboden ontwerp begrotingen 1966 behandeld zullen worden in de openbare raadsvergadering van donderdag 9 de cember a.s. te 7.00 uur. Het aanvangstijdstip mag ik wel even in uw aandacht aanbevelen. 16. Rondvraag. De heer De Feijter: Indertijd is door de gemeen teraad besloten materiaal aan te schaffen voor sneeuwruimen en ijsbestrijding. Is dat al ontvan gen? De heer De Vos: Gedeeltelijk is het ontvangen en voor de rest komt het zeer binnenkort. De heer De Feijter: Het zou nodig kunnen zijn. De heer De Vos: Het is al nodig geweest. De heer Weterings: De sproeiipethode en het spreiden van de pekel werkt prima, voorzover ik dat kan beoordelen. Alleen de binnenwijken waren nog glad. De Voorzitter sluit de vergadering. Het bedrijfsresultaat van de P. T. T. voor 1966 wordt thans ge raamd op f 17 min, zo blijkt uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer met betrekking tot de begroting van dit staatsbedrijf. Bij de opstelling van de begroting voor het komende jaar was met een positief bedrijfsresultaat van 140 min gerekend. De nieuwe be rekening is opgesteld op basis van de huidige tarieven. Rekening is gehouden met de doorloop van in 1965 na de opstelling van de be groting genomen loonmaatregelen en de verwachtingen van het Cen traal Planbureau voor 1966. In het bijzonder zal de sector posterijen zwaar op het exploitatieresultaat komen te drukken. Was hier aan vankelijk met een tekort van 19 min rekening gehouden, nu wordt een tekort van 72 min verwacht. Om de achteruitgang van het financieel resultaat te compenseren zou een tariefsverhoging bïj de nosterijen van 12 procent, b(j de 'elegrafie van 10 procent en bij 3e "lefonie van 9 procent nodig zijn. Het is uiteraard niet mogelijk een ^rgelijke compensatie exact in al'e •rieven te realiseren", zo merkt minister van verkeer en water- taat, J. G. Suurhoff, hierbij op. Het ligt In de bedoeling In de loop van 1966 een aantal tarieven bij de posterijen te verhogen. Dez» verhogingen zullen tiidig bekend worden gemaakt. De bewindsman beraadt zich nog over de vraag of ook in andere sectoren van het P. T. T.-bedrijf tot tariefsaanpas sing over moet worden gegaan. Wat betreft de telefonie zal na?'- het zich thans laat aanzien in .1967 een begin kunnen worden gemaakt met de eerste stappen op de weg naar realisering van een twee-tarie venstelsel. Met de algehele invoe ring van dit nieuwe stelsel, waarbij ook voor lokale gesprekken eer, tijd-tarief zal gelden, zal meer dan 10 jaar gemoeid zijn. In diezelfde tijd zal geleidelijk een uniform abonnemententarief voor het ge hele land worden ingevoerd. Het door P. T. T. opgestelde meerjaren plan voor de telefoonsector zal h" aan de kamer overleggen. De personeelssituatie vertoonde gedurende het lopende jaar een lichte tendens toe verslechtering vooral wat het uniformdragend personeel in het westen des lands betreft. On de drie grootste post kantoren is op een vereiste bezet ting van bijna 6000 geüniformeer den nog een gezamenlijk tekort van ongeveer 650 man tegen ca. 600 einde 1964 Een woordvoerder van de wereldbank in Washington heeft donderdag verklaard dat Groot- Brittannië verantwoordelijk zal worden gesteld, als Rhodesië zijn betalingsverplichtingen tegen over. de wereldbank niet nakomt. Engeland staat garant voor alle leningen van de bank aan. Rhode sië en zou dus automatisch ver antwoordelijk zijn als er geen be talingen worden gedaan. Op een persconferentie heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dean Rusk, ver klaard dat de Verenigde Staten het vraagstuk van oliesancties legen Rhodesië in studie hebben. Olie vormt evenwel een ingewik kelde kwestie als het gaat om de doeltreffendheid van optreden tegen het regime-Smith. De minister herhaalde dat zijn land nauw samenwerkt met Groot- Brittannië en andere landen wat betreft het versterken van de economische sancties die al van kracht zijn. De Verenigde Staten zuilen alles do-en om Londen te steunen en zullen nieuwe maat regelen aankondigen ais de be slissingen erover zijn genomen. Sir Sydney Caine, de nieuwe gouverneur van de Rhodesische reservebank, heeft verklaard dat 36. „Eeuwen geleden", begon Maya, „landden mijn voorvaderen op dit eiland. Zij waren de enige overlevenden van een groot volk, wier larV bij een onbeschrijfelijke natuurramp door de zee was ver zwolgen. De oorspronkelijke be volking van dit eiland trachtte de vreemdelingen te verdrijven, maar hoewel mijn voorvaderen in aan tal verre in de minderheid waren, wisten zij zonder moeite de eiland bewoners te verslaan. Mijn volk had vele natuurkrachten aan zich onderworpen en beschikte hierdoor over wapens, waartegen die van de eilanders machteloos Waren. Zii onderwierpen de bevolking en dwongen het, als slaven te werken aan de bouw van een stad, die z'i 'naar hun verdronken stamland noemden: „Ur". Toen de stad vol tooid was, lieten zij het onderwor pen volk in de mijnen werken. Ge neraties werkten zij daar onder de grond, zonder ooit het daglicht te zien. Hierdoor ontstond langzamer hand het kale, kleurloze ras. de al bino's. Ur werd machtig. Machtig, door de geheime kennis, die uit het verdronken land stamde. De Ur- bewoners schenen voorbestem 1 om de gehele wereld te gaan be heerser van Ur, de Kan-Ur, en de verdeeldheid tussen de wereldlijke heersed van Ur, de Kan-Ur, ea de geestelijke heerser ,de hogepries ter. En de burgeroorlog, die hier van het gevolg was, betekende het einde van de Ur-heerschappij. Luistert, vreemdelingen, hoe door een vreselijk verraad van de Kan- Ur, aan zijn eigen volk, dit eens zo machtige ras vrijwel geheel ver nietigd werd". nog geen van de centrale banken of regeringen van andere landen tot dusver zijn ingegaan teggn'de instelling van het nieuwe bestuur van de bank als wettige beheer ders van de buitenlandse reserves der reservebank. Sir Sydney ver klaarde donderdag dat er geen sprake van was dat het in Londen gevestigde bestuur toestemming zou geven voor het gebruik van de activa der reservebank voor het betalen van rente op Rhode sische schulden. Indien de Britse regering of het regime van lan Smith instructies zou geven voor 't doen van betalingen en gelden beschikbaar zou stellen, zou de reservebank handelen in overeen stemming met de normale werk wijze op bankgebeid. In Salisbury is bekendgemaakt dat de Rhodesische goud- en de viezenreserves de afgelopen maanden met 423.000 pond ster ling zijn verminderd. Van. begin oktober tot en met 3 december zijn de reserves afgenomen van ongeveer 28 miljoen tot 21,63 mil joen pond sterling. De waarde /an de goudreserve der reserve bank is tussen 26 november en 3 december met iets meer dan 100.000 pond sterling toegenomen als gevolg van het besluit de ge hele goudproduktie van het land op te kopen. De waarde van de deposito's is in dezelfde periode met pl.m. 3 miljoen pond sterling verminderd. Dp Italiaanse regering heeft donderdag de invoer van tabak en suiker uit Rhodesië verboden. In een communiqué deelt de re gering mede dat zij de commer ciële en financiële betrekkingen met Rhodesië in studie houdt met de mogelijkhed van meer beper kende maatregelen. Onderhandelingen over honorering der huisartsen De ziekenfondsorganisaties en de landelijke huisartsenvereni ging delen mede, dat de be sprekingen over de honorering voor het jaar 1966 nog niet zijn afgesloten. Tijdens de onderhandelingen is gebleken, dat verschil van in zicht bestaat over de benadering van de honorering. Hierover worden de besprekingen tussen de besturen van de genoemde organisaties voortgezet. De ziekenfondsorganisaties voegen hieraan toe, dat met an dere groepen van medewerkers inmiddels overeenstemming is bereikt. In de afgelopen week zijn reeds persberichten verschenen dat de huisartsen 40 a 50 ver hoging van hun honorarium vragen voor de behandeling van ziekenfondsverzekerden. Hervatting ontwapeningsconferentie De Geneefse ontwapenings conferentie wordt 27 januari hervat, zo heeft het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken vrijdag meegedeeld. De twee voorzitters Amerika en Rusland hadden na overleg met de vijftien andere deel nemende landen tot die datum besloten. De „Queen Elizabeth" wordt gemoderniseerd De oceaanstomer van de Cu- nard Line, de „Queen Elizabeth", nog altijd het grootste passa giersschip ter wereld, zal worden gemoderniseerd. Het werk zal 10 tot 15 miljoen gulden kosten en vier maanden duren. Onder meer krijgt het schip volledige airconditionering in de passa- giersverblijven en de verblijven voor de bemanning. De 83.650 br.t. metende „Queen Elizabeth" is 25 jaar oud. KAMERLID KOEKOEK KRIJGT AL DRIE MAANDEN GEEN GELD Het Tweede-Kamerlid Koe koek (boerenpartij) heeft de mi nister van binnenlandse zaken schriftelijk gevraagd, waarom hij nu al drie maanden achter een geen schadeloosstelling meer ontvangt. Op zijn schadeloos stelling is indertijd beslag gelegd ten behoeve van een vordering van 220 gulden. De schadeloos stelling van een lid van de Tweede Kamer bedraagt onge veer 1600 gulden per maand en de heer Koekoek wil nu van de minister van binnenlandse zaken vernemen, of deze het bedrag van één maand schadeloosstel ling niet voldoende acht om daarvan de 220 gulden met bij komende kosten in te houden of af te trekken. Dode en vier gewonden bij verkeersongeval Op de kruising Woudmeerweg en Speketerweg in de gemeente Harenkarspel (ongeveer 10 km van Alkmaar) is zaterdag de 53- jange motorrijder J. Koomen uit Wormerveer om het leven gekomen toen hij in botsing kwam met een van rechts ko mende personenauto, waaraan hij geen voorrang zou hebben verleend. De motorrijder die een vrij hoge snelheid had, overleed ter plaatse aan de gevolgen van de botsing. De personenauto sloeg enkele malen over de kop waarbij de inzittenden, de be stuurster mevr. L. G. Jaspers van Diepen, twee dochtertjes en een dienstmeisje uit de wagen werden geslingerd. Ze werden met ernstige maar niet levens gevaarlijke verwondingen naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar overgebracht. VOOR MILJOENEN GULDENS SCHADE IN DE BIESBOSCH Volgens de heer C. de Jonge, lid van het bestuur van de Heeniplaat- polder, heeft de watersnood in de Biesbosch voor miljoenen guldens schade aangericht. In de dijken van bijna alle polders in de Biesbosch zijn gaten geslagen en de Anna- polder is het enige gedeelte van de Biesbosch, dat droog is gebleven. Een gat is ook ontstaan in een van de dijken van de Houtse pol ders met als gevolg dat deze pol ders, ongeveer 300 hectare groot, geheel onder water zijn komen te staan. De tien boerderijen in deze polders werden hierdoor geïso leerd. De weg tussen Made en Geertruidenberg, die op een van de polderdijken ligt, werd voorlopig voor alle verkeer gesloten. Mocht er ook in deze dijk een gat komen, dan zouden uitgestrekte gebieden onder water kunnen lopen. De bui tenpolders van Keizersveer, die ;n verbinding staan met de Houtse polders, hebben enige tijd lang eveneens blank gestaan. Hierdoor zijn de te velde staande bieten ver loren gegaan en is de jonge fruic- bomenaanplant verwoest. De scha de wordt in deze tuitenpolders ge schat op 120.000 gulden. In Raamsdonkveer is het Heren plein als gevolg van de hoge wa terstand van de rivieren in een meer herschapen. Er Werd bij deze plaats een waterstand van 3,21 meter boven A.P. gemeten, dat was 8 centimeter minder dan de water stand, die werd bereikt tijdens de overstromingsramp van 1953. In Drimmelen is in een aantal huizen het water binnengedrongen. De boerderijen in de Houtse polders staan vrij hoog, waardoor de ge bouwen weinig last van binnen stromend water hebben. De wegen in deze polders zijn echter on bruikbaar.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7