Lancering Gemini-6 mislukt Schippersgezin van vijf personen op IJselmeer omgekomen President De Gaulle deed een beroep op Franse volk SCHIRRA EN STAFFORD ONGEDEERD PRESIDENT SOEKARNO WERKTE MEE AAN PUTSCH VAN SEPTEMBER SOEKARNO: „ONTSLA MIJ ALS U HET NIET MET MIJ EENS BENT" HET WEER Maandag 13 Dinsdag 14 december 1965 22e Jaargang No. 658$/ WOENSDAG WAARSCHIJNLIJK NIEUWE POGING Weinig gevaar Ruïmterecord voor bemanning de „Gemini-7" Vlammen en rook Verheugd HOE NEDERLAND STEMDE Waarnemers van Indonesische zaken De berechting vn Indonesische opstandelingen „Objectieve werkelijkheid" HITTEGOLF IN BRAZILIË Al vele slachtoffers VRAAGSTUK GEORGANISEERDEN- ONGEORGANISEERDEN ONOPGELOST MERKWAARDIGE KEUZE.... Niet ondergeschikt „Rampzalig partijsysteem" Economische moeilijkheden De IVIaas zakt „Wegwerpvaten" gaan probleem opleveren China beschuldigt Indiërs van grensschending Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Tijdelijk opklaringen Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW 1, Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te 'Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De lancering van de Gemini-zes met aan boord Walter Schirra en Tom Stafford is mislukt. Op het vastgestelde tijdstip zondag om 15.54 uur Nederlandse tijd, zag men wel een enorme wolk van grijze en oranje rook, maar de raket kwam niet van haar plaats. De motoren sloegen automatisch af. De ruimtevaarders bleven onge deerd. De lancering is nu tot donderdag uitgesteld. De ruimtevaarders Bor- man en Lovell, die op het moment van de start boven Kaap Kenned.,' waren, meldden dat zij de raket motoren van de Gemini-6 zagen ontsteken en toen doven. De dertig meter lange raket is' rechtop gebleven. Schirra en Stafford konden hun cabine pas verlaten, toen de stel lage met de lift weer was aange bracht. De N.A.S.A. wijst erop, dat ruimtevaarders niet snel gevaar De ruimtevaarders Frank Bor- man en James Lovell hebben zondagavond om 19.26 uur Ne derlandse tijd het wereldrecord in de ruimte op hun naam_ ge bracht met 190 uur en 56 minu ten. Zij bevonden zich toen met hun „Gemini-7" cabine één mi nuut langer in de ruimte dan hun collega's Gordon Cooper en Charles Conrad met de „Gemini- 5" daar hebben doorgebracht. De „Gemini-7" zal in totaal 329 uur en 30 minuten om de aarde blijven cirkelen. Vandaag zullen zij het persoonlijk record van Cooper die reeds twee maal in dg ruimte was slaan als zij 225 uur en 16 minuten ronddraaien. Als le vlucht geheel wordt volbracht, zullen de Verenigde Staten met 1298 uur en 48 minu ten de meeste ruimte-uren heb ben, evenals het grootste aantal omwentelingen (206) en de grootste in de ruimte afgelegde afstand (9.170.000 kilometer). lopen bij mislukte lanceringen. Zij kunnen in ernstige gevallen auto matisch uit hun cabine worden ge schoten, zoals piloten van straal jagers. Zij komen dan aan een val scherm neer. Gebeurt er een onge luk tussen de 50ste en de 100ste seconde na de ontsteking van de raket, dan worden zij met cabine en al weggeschoten. Door middel van remraketten en parachutes is een zachte landing dan eveneens verzekerd. Na die periode kan met de cabine een normale landing worden uitgevoerd. Miljoenen televisiekijkers in de Verenigde Staten hebben gezien hoe de bijna 30 meter hoge raket met de Gemini-0-cabine op het juiste moment vlammen en rook uitbraakte, maar niet van de grond kwam. Als vermoedelijke oorzaak van de mislukking heeft de N.A.S.A. een verkeerde verbinding in de be drading genoemd. Dr. George Mtiller, één van d" leiders van bet project, zei op een persconferentie dat men nog naar de juiste oorzaak zoekt. Een ande re functionaris zei dat een elektri sche plug in het verkeerd functio nerende deel de verbinding verbrak en op deze wijze de brandstoftoe voer in de raket onderbrak, of- scheen er met de raket niets aan de hand was. Moeilijk hadden de mannen in de cabine het, vooral Walter Schir ra, die in enkele ogenblikken moest beslissen of hij een handle naast zich zou overhalen, waardoor de cabine van de raket zou worden geschoten. Schirra besloot te wach ten en daaraan is het danken dat een tweede poging donderdag kan doorgaan. Had Schirra de handle overgehaald en was de cabine van de raket weggeschoten, dan zou het niet mogelijk zijn geweest alles weer tijdig gereed te krijgen. Waren de motoren niet gestopt, dan was volgens dr. Miiller een explosie zeer waarschijnlijk ge weest. Toen Schirra later werd meege deeld dat de plug eruit was geval len zei hij: „Dergelijke dingen ge beuren. Het zou iedereen kunnen overkomen". Schirra toonde zich verheugd dat donderdag opnieuw een poging zal worden gedaan. President Johnson heeft na de mislukking een verklaring uitge geven waarin hij de ruimtevaarders en technici prijst om hun moed en zegt dat hun optreden de teleur stelling over de mislukking teniet doet. Deskundigen van de N.A.S.A. hebben zondagavond gezegd dat de lancering van de Gemini-6 mogelijk nog vóór dondeTdag zal kunnen geschieden. Als alles nu vlot ver loopt, zou men wellicht dinsdag met de voorbereidingen gereed kunnen zijn. De lancering zou dan mogelijk woensdagochtend plaats hebben. Nederland heeft zich van stem ming onthouden, toen in de be- heerschapscommissie van de V.N.-assemblée werd gestemd over een resolutie, waarin Zuid- Af rika wordt uitgenodigd alle militaire installaties in Zud-West- Afrika op te heffen. De uitslag was 83 stemmen voor, 2 tegen (Zuid-Af rika en Portugal), bij 15 onthoudingen. Ook bij de afzonderlijke stem ming over de passage waarin ge vraagd wordt de levering van Zuid-Afrika te staken, onthield Nederland zich. Tegen stemden hier, behalve Zuid-Afrika en Por tugal, ook België, Frankrijk en de Verenigde Staten. Tijdens een vliegende storm is in de nacht van woensdag op donder dag het 232 ton metende Kamper binnenvaartschip „Elisabeth" van de firma Mandemaker uit Kampen, vergaan. De vijf opvarenden, man, vrouw en drie kinderen zijn daarbij om het leven gekomen. Het zijn de in 1926 geboren schipper Arend Mandemaker, zijn in 1937 geboren echtgenote Geer- truida Speksnijder en de drie kin deren Elizabeth Gerdina (11), Jo hanna Wilhelmina (9) en het zoon tje Gerrit (2). Het stoffelijk over schot van de schippersvrouw is nabij Stavoren aangespoeld, even als wrakhout, o.a. een boordplank met daarop de naam van het schip W"J werd een enorme rookwolk ■■aargenomen, doch de Titan II- raket met de Gemini-6 capsule bleef onwrikbaar op haar plaats. De Washington Post schrijft, dat verscheidene zeer bekwame waar nemers van Indonesische zaken thans tot de conclusie komen, dat de putsch van 30 september, waar bij vijf generaals vermoord wer den, een samenzwering was waar aan president Soekarno zelf deel nam. Het blad zegt woordelijk: „Volgens e;n bericht distanci- eerde Soekarno zich van de putsch die ten doel had het leger als factor uit te schakelen toen hij vernam dat generaal Nasoetion de dans ontsprongen was en niet ver moord werd. Dit zou kunnen ver klaren waarom de communisten de putsch op touw zetten en verder waarom de president node de com munistische partij wilde incrimine- ren. Het feit, dat Soekarno zich thans tegen de communisten keert kan een aanwijzing zijn, dat hij niet langer weerstand kan bieden aan de door het leger uitgeoefende druk. Als deze verklaring der ge beurtenissen juist is, betekent dit, dat Soekarno feitelijk een gevange ne van het leger is, dat hem ge bruikt om vanachter de schermen zijn eigen bewind te wettigen. De politicus Soekarno zou wel eens het einde van zijn loopbaan be reikt kunnen hebben en dit zou het begin kunnen zijn van een nieuwe fase in de Indonesische politiek, die tenslotte zal culmine ren in een volslagen militaire dic tatuur", aldus de Washington Post President Soekarno heeft rle lcgerbewihebbM generaal-majoor Soeharto gemachtigd te beslissen wie terecht moet staan voor het bijzonder militaire tribunaal dat de deelnemers aan de mislukte staats greep van 1 oktober zal berechten. Dit werd zaterdag bekendgemaakt door het blad van de Indonesische strijdkrachten. Het leger heeft voorts meege deeld, dat één van de militaire leiders van het komplot, luitenant kolonel Oesman, is gesneuveld, toen hij met twee andere opstandi ge officieren majoor Rahardjo en kapitein Soekarno en drie burgers bij Tjemara Sewoe in de omgeving van Bojolali in midden- Java in een hinderlaag viel. De vijf metgezellen van overste Oesman kwamen ook om het leven. Volgens het militaire commando maakten de gesneuvelden deel uit van de leiding van de opstandige actie in dat gebied. Kort tevoren had hef leger bekendgemaakt, dat Oesman met twaalf andere officieren oneer vol uit de militaire dienst was ontslagen. Soekarno verklaarde zaterdag tot een groep afgestudeerden .van het instituut voor de natonale defen sie, dat er geen Indonesië meer zon zijn, als hij het communisme zou elimineren. Hij stelde daarbij het communisme op één lijn met het nnationalisme en de religie. De ideologie van het communisme noemde hij een „objectieve werke lijkheid" die niet kan worden uit geschakeld. Overigens waarschuw de de president het leger, dat het niet tevreden moet zijn met de vrijwillige ontbinding van de af delingen van dg communistische partij in de verschillende gewesten. Dat is alleen maar hun tactiek. Als zij worden aangevallen, vluchten zij, aldus Soekarno. De eerste hittegolf van de zo mer in Brazilië heeft in de af gelopen tien dagen aan 52 men sen, voor het merendeel kinde ren, het leven gekost. In Sao Paulo en Rio de Janeiro is ge waarschuwd, de kinderen uit de zon te houden. In beide steden is een groot aantal kinderen met ingewandsstoornissen in zieken huizen opgenomen, al verzwakt door ondervoeding of het eten van bedorven voedsel. De tem peratuur liep de afgelopen da gen op tot 38 graden. De commissie onder voorzit terschap van de heer M. M. van Hengel (centraal sociaal werk geversverbond), die het bestuur van de stichting van de arbeid op 6 juni j.l. heeft ingesteld om na te gaan welke aanvaardbare oplossing zou kunnen worden verkregen voor het vraagstuk georganiseerden-ongeorganiseer- den, is er niet in geslaagd tot een eensluidend standpunt over deze kwestie te komen. Dat is vrijdagavond, nadat de commissie voor korte tijd in Den Haag in vergadering bijeen was geweest, uit twee achtereenvol gende persconferenties van ener zijds werkgevers en midden stand en anderzijds de werkne mers gebleken. Het resultaat van deze slotvergadering van de commissie is onder meer dat zij het bestuur van de stichting van deze materie. „Wanneer u me niet mag en het niet eens bent met mijn poli tiek, ontsla me dan of zeg het me, dan zal ik aftreden", heeft president Soekarno zaterdag avond gezegd in zijn paleis te Bogor, waar hij sprak op een slotreceptie van een conferentie van het coördinerend orgaan voor politieke partijen en mas sa-organisaties. Hij veroordeelde de arbeid niet van advies zal dienen. Uit de notulen van de in totaal zes vergaderingen die de commissie-Van Hengel heeft gehouden in opdracht van het stichtingsbestuur zal dat bestuur zich een indruk kunnen vormen van de discussies en van de aan vankelijke en later gewijzigde standpunten van werkgevers in Generaal De Gaulle heeft zater dag in een tv-toespraak tot het Franse volk verklaard, dat de vooruitgang en de onafhankelijk heid van Frankrijk en de vrede in het land afhangen van de wijze Koning Hassan de tweede van Marokko heeft de Marokkanen voor een merkwaardige keus ge steld. Zij mogen namelijk kie zen tussen „een extra klontje suiker of een dam". De koning zei zaterdag voor de radio, dat hij overweegt de prijs van de suiker omlaag te brengen door een subsidie van 85 miljoen gulden. Hierdoor konden de Marokkanen met Ramadan, de vastenmaand van de mohammedanen, een extra klontje suiker kopen. Maar, zo zei hij, van dit geld kunnen wij ook een dam laten bouwen in het gebied van Tafilalet, dat pas door zware overstromingen is getroffen. De regionale autoriteiten kre gen een week de tijd voor hun keus. De koning zou bun besluit respecteren, maar hoopte dat zij de dam zouden kiezen. waarop de Fransen hun stem op 19 december zullen uitbrengen. „U gaat over het lot van Frank rijk beslissen", aldus De Gaulle. De generaal wees op de inspanning van de staat om het land tot gro tere economische bloei te brengen In dit verband merkte hij op dat de investeringen sinds 1958 ver drievoudigd waren en op grond van Frankrijks vijfde ontwikkelings plan nog groter zouden worden. De begroting was in evenwicht en de munt onwankelbaar. Van nu al zou daarin geen verandering ko men. Wat de onafhankelijkheid be treft zei De Gaulle dat Frankrijk niet ondergeschikt zou zijn aan een van beide grote mogendheden, de V.S. en de Sowjet-Unie. Als Frankrijk aan de ene kant de vriend en bondgenoot van Ameri ka bleef en aan de andere kant. alle voorbijgaande regeringen daargelaten, meende dat het een grote natuurlijke verwantschap en vele gemeenschappelijke belangen met Rusland heeft, dan betekende dit niet dat het ondergeschiktheid, aan een van beide aanvaardt. In Europa werkte Frankrijk om te komen tot economische eenwor ding van de „zes" en het rekende er hierbij op dat verscheidene an dere landen eens in staat zouden zijn tot de gemeenschap toe te treden. De generaal sprak ook over de internationale toestand. Hij zei dat het van vitaal belang is om alle gewapende conflicten te veroor delen en te beëindigen. En dit deed Frankrijk, dat zelf bij geen van deze conflicten meer betrokken was en zijn medewerking aanbood om aan de strijd, in het bijzonder die in Azië, een einde te maken. Frankrijk wil in elk geval niet be trokken worden in een oorlog dif: het niet wil, ook niet onder het voorwendsel van een Europese of atlantische integratie. Tenslotte deed de generaal een aanval op het rampzalige partij systeem, waardoor tussen zijn ver trek in 1946 en zijn terugkeer in 1958 meer dan 20 regeringen hel bijltje er bij hadden moeten neer leggen. Dit was het systeem van de inflatie dat, voor het verdween, Frapkrijk op de rand van een bankroet had gebracht, opnieuw de mislukte communis tische staatsgreep, maar herhaal de dat het communisme als ideo logie in Indonesië niet kan wor den uitgeroeid. De Indonesische minister H. A. Aziz heeft zaterdag na een vergadering van verscheidene ministers op het paleis van Soe karno te Tjipanas tegengespro ken, dat de regering drastische financiële moeilijkheden het hoofd heeft te bieden. Wel was gessproken over de manier waar op deze moeilijkheden moeten worden opgelost. ndonesië en Uruguay zullen diplomatieke betrekkingen op ambassadeursniveau aangaan, zo heeft het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken zaterdag bekend gemaakt. De Japanse veteranenfedera- tie zal de organisatie van Indo nesische veteranen helpen bij de bouw van een rehabilitatiecen trum in Djakarta en aan Indo nesië elektrische uitrusting voor kankerbehandeling geven, aldus het persbureau Aantara. Het Indonesische leger heeft een economisch adviseuse bij het ministerie van buitenlandse zaken, mevrouw Sarmel Boe- dhiardjo, gearresteerd wegens medeplichtigheid aan de misluk te staatsgreep. Zij is de echtge note van een Indonesische func tionaris van Britse afkomst en lid van de H.S.I., een door com munisten beheerste organisatie van Indonesische geleerden. „Elisabeth, Kampen", en een ge deelte van de roef. Het schip moet in een vliegende storm zijn vergaan. Het was ge laden met suikerbieten en op weg naar het plaatsje Vierverlaten in de provincie Groningen. De rijks politie te water uit Enkhuizen zoekt naar de andere stoffelijke resten en naar overblijfselen van het vergane schip. De vermoedelijke datum waarop het schip verging leidt men af uit de lijkschouwing die op het stof felijk overschot van de schippers vrouw is toegepast. De omgekomen schipper stond er om bekend dat hij steeds trouw contact zocht met zijn in Kampen wonende familie. Zaterdags tevoren had men voor het laatst contact. Het schip zou toen van Breda naar Middenmeer gaan voor het laden van suikerbie1 ten voor de in Vierverlaten geves tigde suikerfabriek. De Maas is de laatste 24 uur bijna een halve meter gezakt be neden de stuw te Borgharen bij Maastricht. Zondagmiddag 17,00 uur was de stand 44,65 meter bo ven N.A.P. In midden-Limbutg staat de Maas op vele plaatsen vol ledig buiten haar oevers. De stuw te Linnen, vijf kilometer ten zui den van Roermond, is nog steeds van de buitenwereld geïsoleerd. De schutsluis tussen het Juliana- kanaal en de Maas te Limmel bij Maastricht is zondagmiddag wepr in bedrijf geweest. Rijkswaterstaat in Limburg is verontrust over de omvang der wegwerpvaten. Dit zijn vaten die door de schippers, omdat er weinig statiegeld op staat, in de Maas en het Julianakanaal wor den geworpen. De lege vaten hebben reeds meermalen ern stige beschadiging van scheeps schroeven opgeleverd. Ook de sluizen ondervinden veel hin der van de wegwerpvaten. Indiase soldaten zijn zondag in het gebied van Tagi La aan de grens tussen China en Sikkim op Chinees grondgebied doorge drongen en hebben één Chinese soldaat gedood, zo meldt het persbureau „Nieuw China". Volgens het Chinese persbu reau sneuvelden vijf Indiase mi litairen en werden er drie gevan gen genomen. De Indiërs, ongeveer 30 man, hadden de Chinese grenswacht met artillerie en machinegeweren beschoten. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond weinig of geen regen Tijdelijk opklaringen en slechts hier en daar wat regen. Krach tige tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. In het zuiden van het land iets lagere, in het noorden in het algemeen iets hogere temperaturen. DINSDAG 14 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.44 6.19 Terneuzen 6.19 6.54 Hansweert 6.59 7.34 Walsoorden 7.09 7.44 WOENSDAG 15 DECEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 6.46 7.21 8.01 8.11 7.24 7.59 8.39 8.49 Dec. 14 8.41 15 8.42 16 8.42 17 8.43 16.28 16.29 16.29 16.29 23.35 0^57 2.18 13.09 13.26 13.41 13.56 Ook gedurende het weekeinde bleven van de oceaan afkomstige storinesgebieden het weer in W.- Europa beheersen. Zuidwestelijke winden voerden daarbij zachte en vochtige lucht aan waarin in Frankrijk en zuid- west-Engeland de temperaturen opliepen tot omstreeks 11 gra den. Maandagmorgen was het ook in het zuiden van ons land 9 10 graden. Ten zuidwesten van Engeland nadert thans een nog in beteke nis toenemende rug van hoge luchtdruk, welke zich naar het noordoosten verplaatst en in onze omgeving tijdelijk opklaringen zal brengen. De winden zullen daarbij aanvankelijk uit noord west tot west wiaaien, maar later weer naar het zuidwesten krim pen en de aanvoer van zachte lucht zal blijven voortduren. Boven Scandinavië vormde zich een rug van hoge luchtdruk heldere hemel de temperaturen waarin tijdens windstil weer en tot zeer lage waarden daalden. Plaatselijk kwam 35 tot 40 gra den vorst voor.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1