Melkdiëef bij de helft van huisvrouwen bekend De MODEWERELD van onze kinderen VOOR VROUW WENKEN VOOR MOEDERS SNELVERKEER EN MELK DSIBELWK MET ELKAAR VERBONDEN DUET DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Onderzoek Nederlands Zuivelbureau toont aan: Tegenspraak Snelverkeer 3VYLONS met gratis •waardezegels van 15 en 25 ct. Slagzinnen bekender Noorden positiever Let op Van top tot teen Zaterdag 11 december 1965 (Adv.) Ruim de helft van de Nederlandse huisvrouwen kent het bestaan van het zoge naamde „meikdiëet" als middel om af te slanken, terwijl ca. 150.000 huisvrouwen een dergelijk diëet weieens hebben gebruikt of gebruiken. Dit is één van de veie conclusies, afkomstig van een onderzoek dat in opdracht van het Nederlands Zuivelbureau te Rijswijk werd ingesteld door het Nederlands Instituut Agrarisch Marktonderzoek te 's-Gravenhage. Tijdens deze enquête welke in het voorjaar plaatsvond werden 1.750 vrouwen ondervraagd, een groep die een getrouwe afspiegeling vormt van alle huisvrouwen in de diverse delen van ons land. De bedoeling van de gehouden enquête was, na te gaan, hoe de huisvrouw staat tegenover de produkten melk, roomboter en kaas en in hoeverre haar houding het gebruik van deze produkten beïnvloedt. Aangezien in 1963 ook reeds een soort gelijk onderzoek was verricht, kon tevens worden nagegaan of en in welke mala de instelling van de huisvrouw ten opzichte van melk, roomboter en kaas bepaalde wijzigingen had ondergaan ir. de loop van twee jaar. Uit het onderzoek blijkt dat deze houding gedurende deze periode nauwelijks is veranderd. Dat „melk goed is voor elk" is een stelregel, waar praktisch alle huisvrou wen het volkomen mee eens zijn. „Zon- der*melk kan een mens niet leven" is een uitspraak die vooral in het kwali tatieve vooronderzoek vele malen naar voren kwam. Lijnrecht in tegenspraak hiermee is echter het feit, dat een groot deel van de huisvrouwen zelf geen melk drinkt, het kopje koffie buiten beschouwing gelaten. Daarbij is het on- vallend, dat ongeveer twee van de vijf huisvrouwen nog steeds de mening zijn toegedaan, dat je van melk drinken dik wordt, een opvatting die vrij hardnek kig blijkt te zijn. Het is duidelijk gebleken, dat het „melk is goed voor elk" volgens de huisvrouw het meest voor kinderen geldt, met name voor de schooljeugd „die er nog van moet groeién". Het is dan ook typerend, dat van twaalf ver schillende termen het begrip „school" 't sterkst met melk werd geassocieerd: niet minder dan 87 van de huisvrou wen vond „school" en „melk" uitste kend of zeer goed bij elkaar passen. Ook een begrip als „sport" wordt dui- i delijk' met' melk in verband gebracht, waarbij men vooral denkt aan factoren als prestatie- en uithoudingsvermogen. Verrassend is het duidelijke verband (Adv.) spaar plezierig met vraag vooral om de DUET-spaarkaart dat door de huisvrouw tussen melk snelverkeer wordt gelegd: bijna vier van de vijf huisvrouwen vonden dit be grip uitstekend of zeer goed bij melk passen. Uit deze resultaten kan wor den afgeleid, dat de door het Neder lands Zuivelbureau gevoerde actie voor het gebruik van melk bij (deelnemers aan) snelverkeer aansluit bij opvattin gen die, althans bij de huisvrouw, sterk leven. Een andere aanwijzing hiervoor vin den we in het feit, dat ruim een derde van de huisvrouwen (36 de reeds enkele jaren gebruikte slagzin „Rijdt veilig met melk" (her)kent, terwijl tij dens het in 1963 gehouden onderzoek het percentage herkenning slechts 12 bedroeg. We kunnen dus stellen, dat de bekendheid van „Rijdt veilig met melk in twee jaar tijds is verdriedub beld, waarbij in aanmerking moet wor den genomen dat de meeste automobi listen niet onder de huisvrouw moeten worden gezocht. Zoals bekend voert het Nederlands Zuivelbureau op verschillende fronten campagnes, teneinde het gebruiken van melk door verschillende groépen uit de bevolking te bevorderen. Jonge mensen tracht men o.a. te bereiken door middel van advertenties, waarin het drinken van melk wordt gekoppeld aan bepaal de (populaire) vormen van vrijetijds besteding. De slagzinnen „Melk is in" en „Melk is verrukkuluk" die daarbij worden gebruikt, bleken in 1963 slechts bij een zeer gering aantal huisvrouwen bekend te zijn: twee jaar later daaren tegen is het percentage huisvrouwen dat deze slagzinnen kent bijna vervier voudigd. Een aanwijzing dat ook de huisvrouw het idee van de melkdrinkende teen ager niet verwerpt, zien we o.a. in het feit, dat de helft van de huisvrouwen het volkomen eens is met de stelling, dat melk er steeds meer in komt bij jonge mensen. Ook verklaart tweederde zich tégen de uitspraak, dat melk meer voor kinderen dan voor volwassenen zou zijn. Dat er tussen deze meer algemene opinie en tussen hetgeen men in de praktijk doet bepaalde ver schillen bestaan, is overigens duidelijk uit het onderzoek gebleken. Sommige slagzinnen blijven lang han gen, ook al zijn ze in jaren niet meer gebruikt. Dit bleek wel heel duidelijk uit het feit, dat een slagzin als „Met melk meer mans" door nagenoeg alle huisvrouwen (93 onmiddellijk werd herkend. Ook het overigens nog steeds gebruikte M-embleem blijkt met 84 bekendheid nog steeds in po pulariteit toe te némen, terwijl het zo genaamde „Driepinter-embleem" door bijna driekwart van de huisvrouwen met melk werd geassocieerd. Mogelijk dat in het laatste geval het gebruiken van affiches in het kader van de actie een rol van betekenis heeft gespeeld. Melk als voedingsmiddel en energie bron wordt iets gunstiger beoordeeld door huisvrouwen in de drie noordelijke provincies dan door degenen in andere delen van het land. Zo blijken in Gro ningen, Friesland en Drenthe ruim ze 'ven van de tien vrouwen het volkomen eens te zijn met de uitspraak, dat een paar glazen melk per dag je fit houden tegen gemiddeld 54 in geheel Neder land. Ook een stelling als „Je kunt niet buiten melk, alles zit er in" vindt in het noorden naar verhouding meer bij val dan elders in het land. Daar staat tegenover, dat huisvrou wen boven de vijftig jaar een in het algemeen wat negatievere houding ten opzichte van melk aannemen. Hierbij spelen vooral de angst voor het dik worden en bepaalde gezondheidsover wegingen een rol. Eén ding is echter wel duidelijk naar voren gekomen, na melijk het feit, dat de aanwezigheid van kinderen in het gezin het oordeel van de huisvrouw over melk positief beïnvloedt. Dit geldt voor alle aspec ten van melk die tijdens het gehouden onderzoek aan de orde kwamen. 0 Voor de wintersport: een trui, sjaal en muts, alle drie versierd met een randje van rood en zwart, dat leuk afsteekt tegen de witte ondergrond. Een bijpassende witte wollen lange broek completeert het geheel. IS 0 Voor deze twee jongetjes ano raks met leuke versierende rand jes. De linkse helder rood en de rechtse Is koningsblauw met een rood-witte garnering langs de ca puchon en de sluiting. Kinderen dragen, vooral als ze nog heel jong zijn, de kleren die moeder voor hen uitzoekt. Voor de moeder is dit een grote verantwoordelijkheid, want het hangt helemaal van haar smaak af of de kinderen zich prettig voelen in de door haar gekozen kleren. Nu is het tegenwoordig niet zo moei lijk meer om iets leuks te vinden. De laatste jaren heeft vooral de Neder landse kinderkonfektie een grote voor uitgang gemaakt, zowel wat de mode betreft als in kwaliteit en afwerking. De produkten van onze kinderkledingin dustrie heeft in de concurrentie op Je wereldmarkt een belangrijke plaats in genomen. De ontwerpen voor de kin derkleding worden steeds beter en men verliest daarbij de doelmatigheid, die vooral bij de kinderkleding zo'n belang rijke rol speelt, niet uit het oog. Leuke modelletjes en speelse mo tiefjes zullen de kinderen ook heus niet onberoerd laten en als zij groot genoeg zijn om met moeder mee te gaan en zelf te kiezen zullen zij eerder geneigd zijn iets in een vrolijke kleur aan te passen dan het degelijke bruine jasje dat u van plan was te kopen. Aan U dan de taak de keus van uw kind en uw eigen degelijkheid te com bineren, zodat u tot ieders tevreden heid met een groot pak onder uw arm de winkel weer kunt verlaten. Moeilijk is het echter niet om doelmatigheid en mode te combineren, want dat is nu reeds voor u gedaan door de kinder kledingontwerpers. Waar u wel op moet letten is of de kleding voor uw kind warm genoemd is MENU van de week De winter Is weer in aantocht en met de winter de griepjes en andere narigheden. Dat een goede voeding onze weerstand tegen deze belagers van de gezondheid verhoogt, weet u natuurlijk. Laten we daarom eens extra op de voeding letten, vooral ook op die van onze school gaande kinderen. Voor hen is immers de voeding ook in verband met hun groei zo belangrijk. HEIT ONTBIJT EEN GOEDE START Het moet een vaste regel zijn, dat ieder kind pas na een goed ontbijt, bestaande uit goed belegde, gedeeltelijk brui ne boterhammen, de deur uitgaat. Een goede belegging kunt u vinden onder de eiwitrijke produkten: kaas, vlees of ei. Wat fruit zorgt ook 's morgens voor een frisse boterham; iets om eens aan te denken voor moeilijke eters. Sommige kinderen houden van een bord pap, dat dan de beker melk of chocolademelk kan vervangen, die anders natuurlijk aan geen ontbijt mag ontbreken. EEN HARTVERSTERKING IN DE OCHTENDPAUZE Zijn uw kinderen in de gelegenheid schoolmelk te drin ken, dan is dat beslist aan te raden. Anders kunt u voor Ln de pauze een boterham met ksaas of vlees of pindakaas of een appel meegeven. Ze hebben er meer aan dan snoep, dat bovendien slecht is voor hun tanden en kiezen. Na een hartversterking kunnen ze hun aandacht weer beter op de les concentreren. HET TWAALF-UURTJE, WARM OF KOUD, THUIS OF OP SCHOOL. Komen de kinderen tussen de middag thuis, zorg dan dal M de tafel gedekt vinden. Dat is gezelliger en voor komt dat ze eerst nog gaan spelen, waardoor tijd en zin om rustig te eten ontbreken. Eet u tussen de middag „koud", dan staat er behalve witbrood weer bruin- of roggebrood op tafel en is er voor een eiwitrijke belegging gezorgd. Een rauwkostslaatje van b.v. heel fijn gesneden groenten met citroensap of 'n in plakjes gesneden vrucht (b.v. banaan) op 't brood gaan er altijd wel in. Tegen een zoete boterham is er geen bezwaar, maar pas wanneer de „gezonde" boterhammen goed en wel gegeten zijn. De combinatie zoet gezond bestaat overigens ook; denkt u maar eens aan rozebotteljam en appelstroop. Een beker melk of een melkdrank maakt de maaltijd af. NA GEDANE ARBEID IS HET GOED EN GEZEL LIG RUSTEN. Laat de kinderen als ze 's middags thuiskomen even rustig genieten van een beker melk, chocolademelk of een kopje thee met iets erbij. DE WARME MAALTIJD Het is niet ongewoon (dat kinderen tot het aller-aller- laatste moment wachten voor ze aan tafel komen. Laat ze eerst even uitrusten; ze hebben anders weinig trek en zeker geen belangstelling voor het eten. Wat de samenstelling van de maaltijd betreft: iedere dag voldoende liefst verse groente mag niet ontbreken. Als u eens erwten- of bonensoep als hoofdmaaltijd neemt, verwerk er dan ook voldoende groente in; dit geldt natuurlijk evenzeer voor stamppotten. Bij het stampen van aardappelen en groente gaat veel vitamine C ver loren. Bovendien zet deze slappe kost de tanden niet aan 't werk. van 12 t/m 18 december '65 In de dure decembermaand met haar vele feestdagen maken we in de Tijd tussen Sint en Kerst maar wat eenvoudige en voedzame maaltijden klaar als b.v. stamppotten. Deze zul len in dit gure en kille jaargetijde juist zeer welkom zijn. Wat yoghurt toe werkt stimulerend op de spijsver tering, zodat dit voor degene die moei te heeft met de vertering van al deze zware winterkostjes een prachtig hulpmiddel is. Zondag: kop bouillon, kalfslapjes in kerriesaus, lof, aardappelen, vruch- tencompóte met dunne room Maandag: gebakken champignons, andijvie, gebakken aardappelen, vanillevla met appel Dinsdag: grapefruitcocktail, runder lapjes, spruitjes, aardappelen Woensdag: kruidenomelet, worteltjes, aardappelpuree, sinaasappel Donderdag: zuurkool met worst, ca- ramelvla Vrijdag: gebakken kaasplak óf sau cijsjes, bloemkool, aardappelen, wentelteefjes Zaterdag: stamppot boerenkool, schui mige yoghurtvla Schuimige yoghurtvla liter yoghurt 2 eieren 2 dl melk 30 gr. suiker 8 gr gelatine citroenrasp Klop de eierdooiers met de suiker, verdun ze met warme melk en bind met dit mengsel de rest van de koken de melk. Los hierin van het vuur af de geweekte gelatine op. Koel de vla wat af, voeg de yoghurt toe en schep daarna voorzichtig het stijfgeslagen eiwit met de citroenrasp erdoor. Dien de vla in coupe-glazen op. Gebakken champignons Was de champignons goed. Bak ze in hete boter samen met een gesnip perd uitje en 50 gr. fijngesneden ham zeer snel gaar. Op smaak afmaken met peper, zout en wat fijngehakte peterselie. en of de kleding de kinderen bij het spelen niet hindert, want dan lopen ze al gauw zonder jas naar buiten. Ook moet u altijd nagaan of de kwaliteit van de stof zodanig is dat ze er niet gauw vuil uitziet en gemakkelijk te wassen is. Voor kinderen zijn nog steeds de lange broeken met het bandje onder de voet populair. Ze zitten heerlijk warm en kunnen niet optrekken naar boven. Er zijn deze winter in combinatie met deze broeken heel leuke truien te krij gen die in de zelfde kleur zijn gebreid en meestal zien we dan op de broek en de trui het zelfde grappig iy.ebreide randje. Een muts, een sjaal en wantjes ook met zo'n randje maakt er een ge heel wintersportpakje van. Kinderen die graag stoere kleren dra gen zullen zich helemaal gelukkig voe len in een jack. Als het koud wordt, kan de capuchon lekker over de oor tjes worden getrokken. Wat we vroeger een enkele keer op bontjacks zagen, zien we nu, en heel vaak bij kinderen op de nylon en popeline jacks: een leuk randje langs de rits of langs de onder kant, een imitatie van de Zweedse ano raks. Er worden daarvoor allerlei mo tiefjes gebruikt, die u zelf weer kunt combineren met een das waarin u het zelfde motiefje breit. Helemaal trots zullen de kleine jon gens, en ook wel de kleine meisjes zijn met echte laarzen. Witte gummilaarzen waar ze met broek en al in kunnen, maar ook rode en zwarte staan heel leuk bij regenachtig weer. En als uw dochtertje er op gesteld is, zult u haai geen groter plezier kunnen doen dan een paar echte leren laarsjes voor haar te kopen, die in enkele winkels wel ver krijgbaar zijn. Tot slot nog iets voor uw zoon die veel liever buiten speelt en daar als een echte robbedoes klimt en klautert en de wildste spelletjes bedenkt. Van de Franse kunststof tergal zijn echts speelpakken vervaardigd, die bij de en kels en de polsen door een boordje alle wind en kou tegen houden. Ze zijn in vele kleuren verkrijgbaar en de stof biedt alle nodige bescherming We hebben het nu alleen nog maar over de overkleding voor kinderen ge had, maar de kinderkledingindustrie heeft natuurlijk veel meer onderwerpen op de lijst. Enorm leuke, modieuze jurkjes en pakjes zijn er verkrijgbaar, maar daar moet u zelf maar eens naar gaan kijken en u zult zien dat het uw verwachtingen overtreft. 0 Dit lichtblauwe speelpak ver vaardigd uit tergal is echt Iets voor kleine stoere jongens. De gebreide, nauwsluitende boorden om de en kels en de pols bieden alle nodige bescherming tegen de kou.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5