PROVINCIAAL NIEUWS Verlanglijstje voor geestelijk en/of lichamelijk gehandicapten LANDBOUW ZAL ELK JAAR 1509 HA AAN RECREATIE MOETEN PRIJSGEVEN Gemeenteraad van Terneuzen DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Breskens Cadzand Schoondijke Vlissingen AGENDA GAS VERWARMING Fa VE R L IN D E TERNEUZEN „Tweede woning 2aterc.ag 11 december 1965 Pagina 3 Klankbeeld over de kanaalzone Zondagavond om half tien wordt via de A.V.R.O.-zender Hilversum I een klankbeeld uitgezonden over de kanaalzone. Een kiankbeeld, dat iedere kanaalzonebewoner moet interesseren. Cees van Drongelen en Bob Bécu zijn de brengers. Eerstgenoemde schrijft o.m. in de A.V.R.O.-bode: De dag van 20 ju-m 1960 betekende een mijlpaal in de kanaalgeschiedenis. Toen namelijk werd in Brussel een Belgisch-Ne derlands verdrag getekend, dat voorzag in een gigantisch werk- de verbreding van het kanaal van 75 tot 150 meter en een verdie ping van 8.75 tot 12.50 meter. „U deelgenoot te maken van de moeilijkheden die daarbij om de hoek komen kijken, en u een in zicht te geven van wat er in het "Vlaamse land tot stand gebracht gaat worden, is de bedoeling van dit klankbeeld". Degenen die men in dit program ma zal kunnen horen, zijn in alfa betische volgorde: drs. M. Anselin, werkmeester aan het seminarie voor toegepaste wetenschappen te Gent; W. H. Blok, voorlichtings ambtenaar; J. de Knider, gouver neur van Oost-Vlaanderen; M. de Landsheere, voorzitter van de ka mer van koophandel te Gent; mr. H. Rijpstra, burgemeester; de heer De Segher, minister van openbare werken en Th. Schepens, voorzitter van het Vlaams Economisch Ver bond. Zoals aan de „deelnemers" te constateren is niet „zo maar" een klankbeeld, maar iets van bijzon dere belangrijkheid. Hoog water Het water in de Schelde, opge stuwd door de harde wind, vierde hoogtij. De samenhang tussen deze westenwind en de z.g. giertijen veroorzaakten een hoog oplopen van het water. Zó hoog, dat de dienst van 3 uur in de middag, van het veer Terneuzen-Hoedekensker- ke niet kon worden uitgevoerd. Het water stond ter plaatse zó ver op de weg dat het verkeer was ge stremd. Het water had een zodanig peil bereikt, dat voor de ingang van het kantoor van de Prov Stoombootdienst een waterkerende plank moest worden aangebracht, nog eens extra verstevigd en be schermd door een flink aantal zakken zand. 36e jaarvergadering van de Covo te Terneuzen Recordomzet van 23.100.440 kg Onder voorzitterschap van de heer "Jacf' Dieleman Mzn uit Zaamslag hield de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. te Terneuzen deze week in hotel „Rotterdam" haar jaarlijkse al gemene vergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter alle aanwezigen welkom en maakte hij met vol doening gewag van de grote vooruitgang, welke de vereni ging in het afgelopen jaar heeft kunnen boeken. Hij wees op de belangrijke technische voorzie ningen, welke in 1964/65 zijn getroffen om in staat te zijn de kwaliteit van de produkten ver der op te voeren teneinde te vol doen aan de eisen welke in E.E.G.-verband worden gesteld. Nadat hij de voornaamste ge beurtenissen de revue had laten passeren, las de secretaris, de heer C. A. de Kraker, de notu len van de vorige algemene ver gadering, welke ongewijzigd wer den goedgekeurd en vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek dat de goederenomzet met 3700 ton is gestegen tot ruim 23.000 ton met een geldelijke omzet van 7.867.441,62, een stijging t.o.v. ■het vorige boekjaar van ca. 20 De overgelegde balans en resultatenrekening toonden aan, dat op de bezittingen der ver eniging was afgeschreven een bedrag van 209.800,en dat het reservefonds na toevoeging van het voordelig saldo nu ƒ227.000 bedraagt. Na uitvoerige toelichting door de voorzitter en de beantwoor ding van enkele vragen door de directeur der vereniging, de heer J. J. Heijgelaar, werden de jaar stukken goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden, de heren Abr. Dees en Jac. Die leman, beiden te Zaamslag, en de heer J. K. de Putter te Axel met grote meerderheid herko zen. Tot lid van de commissie van toezicht werd wegens periodieke aftreding van de heer P. Diele man W.Gzn te Hoek gekozen de heer P. de Jongede Kraker te Hoek. Hierna hield de heer J. H. Blank, inspecteur van Cebeco te Rotterdam een actuele causerie, waarin hij stilstond bij de dienst verlenende taak van de coöpe ratie bjj het tekort aan arbeids krachten op de boerderij en op de vele mogelijkheden welke er zijn tot uitbreiding van het werk der vereniging bij voldoende trouw van de leden, bij welke trouw ook de zo belangrijke con tinuïteit en stabiliteit van het bedrijf kunnen worden verkre gen. Hij wees op de noodzaak van bundeling van het aanbod, ten einde invloed op de markt te •kunnen uitoefenen en gaf in het kort een overzicht van de vele nieuwe laken, welke door Cebeco te<- hand zijn genomen. Na het slotwoord van de voor- ten .kleursnfliqa vei- toond „Het land van Nederland", waarna hij alle aanwezigen aan de gemeenschappelijke maaltijd nodigde. „Lekko" (d.i. let go) anker Dit commando zal voorlopig niet mogen klinken bij de ingang van de zeehaven. Daar staan iets be noorden de loodsenwacht twee bor den, welke, des 's-nachts verlicht, de waarschuwing inhouden dat er niet mag worden geankerd. Een zwart anker op een witt-' achtergrond, waarever diagonaals- gewijs een rode streep, zijn een duidelijke aanwijzing. Dit tenge volge van het feit, dat ter plaatse in een daarvoor gegraven geul een pijpleiding is gelegd. Deze zal aan sluiten op een leiding, welke de de Nieuw Neuzenpolder komende voortgang vindt naar het einde van de westelijke pier van de oost haven. Door deze leiding zal de z.g. specie geperst worden, die in verband met het graven van de nieuwe zeehaven zal moeten wor den geruimd. We vragen ons evenwel af ot dit verbod kost wat kost zal wor den nagekomen. We zouden ons kunnen voorstellen dat er vooral bij binnenkomende schepen een noodsituatie kan ontstaan, waarbij het vallen van het anker absoluut noodzakelijk is, een kwestie dus van force majeure. Het is blijkbaar niet mogelijk geweest de leiding verder de haven in te leggen. Hei is voor alle partijen dan te hopen dat de „force majeuri'-situatie zich niet zal voordoen. Aanvoer vismijn In de week van 28 nov. t/m 4 december werden aan de vismijn aangevoerd: 1802 kg bot; 1769 kg schar; 177 kg schol; 14 kg tong; 48.810 kg kabeljauw; 12 kg haai: 1629 kg wijting; 11.679 kg sardijn; 2 kg zalm; 2723 kg export garna len; 25.864 kg haring; 41.186 kg stardijn puf. Duinafslag Bij Cadzand is vrijdagmiddag over een lengte van ongeveer 700 meter een stuk van de dui nen afgeslagen. De voet van de duinenrij is over een diepte van twee meter door het water weg gespoeld. De zee staat er nog steeds zeer hoog, waardoor het gevaar bestaat dat de duinenrij nog verder zal afkalven. Gemeenteraad De raad van Schoondijke ver gaderde onder voorzitterschap van burgemeester J. H'oftijzer. Bij de ingekomen stukken was de goedkeuring voor het gunnen van 20 ratiowoningen. De burgemees ter betreurde het dat niet op tijd begonnen kon worden met deze bouw. De huurprijs van de wonin gen werd vastgesteld op 17,70 per week. Met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten werd een reke ning-courantovereenkomst gesloten van 111.000. Aan ir. Israel werd 850 m- grond verkocht in het uitbreidingsplan noord-west voor 15.470. Gelet op de ligging van enkels onrendabele perceeltjes in dit zelf de uitbreidingsplan werden de grondprijzen met 0,80 per m2 verhoogd en als volgt vastgesteld. 12,80 voor bouw bejaardenwo- nnigen, 19 bungalowbouw, 16,80 voor woningwetwonnigen en 19,80 voor andere bouw. In de aanleg van de weg Bres kensNummer Eén zal de ge meente 7500 bijdragen. Bij de behandeling van de be groting 1966 sprak burgemeester Hoftijzer zijn vreugde uit dat niet tot verhoging van de straat- en rioolbelasting behoefde te worden overgegaan. Als le wijziging stel len B. en W. voor 5000 beschik baar te stellen voor een aan te leg gen fontein voor de verfraaiing van het dorp. De heer De Badts zei de begro ting kritisch te hebben bekeken. Hij was echter niet zo enthousiast. De wegen en vooral de trottoirs verkeren in een desolate toestand. Voor een speeltuin is 4 jaar ge leden een bedrag uitgetrokken. Nog steeds is deze speeltuin niet gerea liseerd. Ook voor het wandelbos is 4 jaar geleden een besluit geno men, maar er is echter nog niet* ingeplant. Van het industrieschap is nog weinig terecht gekomen. De burgemeester onderstreepte de slechte toestand der wegen, doch wees hiervoor de waterlei ding, P.Z.E.M. en P.T.T. als schul dige aan. Met rijkswaterstaat zijn onderhandelingen gaande om de bussen via de rijksweg een halt» te geven zodat de Brink niet meer als halte behoeft te dienen. Wat de speeltuin betreft zei hij dat dit wacht op de realisering van het bos. De huidige speelplaats heeft capaciteit genoeg. Het industrieschap zal volgende week bijeenkomen en een voor dracht voor een voorzitter opma ken. De post volksfeesten werd ver hoogd tot 1000 in verband met huwelijk van prinses Beatrix. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna de begroting goedge keurd met op de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven ƒ785.195,25 en een post onvoor zien van 6.893,94. De kapitaal- dienst geeft aan inkomsten 3.166.026,96 en aan uitgaven ƒ3.059.694,44, alzo een batig slot van 106.334,52. Klein schade aan boulevard De Vlissingers hebben met hun nog niet op deltahoogte ge brachte boulevard weer eens ge luk gehad tijdens de laatste storm. Juist op het kritieke mo ment toen het water 3.70 meter boven N.A.P. was en de kustlijn bestormde, zakte de stormwind tot windkracht vijf af. Deson danks zijn er toch links en rechts in de boulevard enkele kleine gaten in de verdediging geval len. De gemeentewerken van Vlissingen zijn op het ogenblik bezig om deze gaten, die zowel in het wegdek als in de bazalt- bekleding geslagen zijn, met zakken zand provisorisch te her stellen. De provinciale veerdienst Vlis- singen-Breskens heeft gistermid dag tijdens de hoogwaterstand tot vier uur niet kunnen varen omdat de loopbrug naar het schip onder water kwam te staan. ZATERDAG 11 DECEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Ook uw dochter is in gevaar". Café „Kolkzicht", 7.30 uur Prijskaarting. Othene: 7 uur: Prijskaarting. ZaamslagConsultatiebureau Groene Kruis, 7 uur: Leden vergadering. ZONDAG 12 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „De onoverwinne lijke zeven"; 5 en 8 uur: „Ook uw dochter is in gevaar." MAANDAG 13 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 „De onoverwinnelijke zeven". DINSDAG 14 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 „De onoverwinnelijke zeven". De stichting federatie van verenigingen van ouders en vrienden van geestelijk en/of lichamelijk gehandicapte kinde ren heeft in een schrijven aan de regering en de Staten-Gene- raal een aantal wenselijkheden ten aanzien van gehandicapten geuit. Aanbevolen wordt subsidiëring van experimenten op het terrein van gehandicaptenzorg, vaststel ling en publikatie van de moge lijkheden tot subsidiëring van pensiontehuizen en vakantie werk, een groepsregeling voor bijstand voor de kosten van minderjarige gehandicapten die in instituten verblijven, finan ciering uit de openbare midde len van het vervoer naar b.l.o.- scholen, uitbreiding van diverse faciliteiten voor het buitenge woon onderwijs en verkorting van de gezamenlijke arbeids- en reistijd bij de sociale werkplaat sen tot maximaal 8 uur per dag en 40 uur per week. Over dit laatste punt wordt in een toelichting opgemerkt, dat de thans geldende beperking van de gezamenlijke arbeids- en reistijd bij de sociale werkplaat sen tot 10 uur en een kwartier onvoldoende rekening houdt met het, uithoudingsvermogen van de gehandicapte. Ook leidt dit tot moeilijkheden in zijn gezin door zijn veelal vroeg vertrels en late thuiskomst. Tenslotte wordt de vijfdaagse werkweek een redelijk verlangen geacht. De brief is ondertekend door dr. K. van Dijk, voorzitter, en de heer B. Ruitenberg, secreta ris van de in Utrecht gevestigde stichting. Hierin werken samen: de algemene ve^niging van ouders en vrienden van geeste lijk misdeelden „Helpt Elkan der", de protestants-christelijke vereniging van ouders en vrien den van het afwijkende kind „Philadelphia" en de katholieke oudervereniging „Voor het Zor genkind". GOLDWATER EIST ONTSLAG MCNAMARA In verband met de inkrimping van de Amerikaanse vloot bom menwerpers, bekendgemaakt door minister van defensie McNa- rnara, heeft Barry Goldwater, senator en voormalig kandidaat voor het presidentschap, het ont slag van McNamara geëist. Volgens Goldwater, die reserve- generaal van de luchtmacht is, betekent deze drastische vermin dering de vernietiging van de strategische luchtmacht. De ver dediging van de V. S. en de vrije wereld zou nu geheel en al een zaak van raketten worden die nog nooit zodahig waren be proefd dat zij volledig operatio- necl.senoenad konden worden, -V- "£/»:><-?. - t tel. 2176 Havenstraat 8 -v' <bll de markt) Barend ging er met geld van zijn ouders vandoor Na een „avontuurlijke reis" zijn de 12-jarige Utrechtse jon gens Barend en Bert weer bij hun ouders teruggekeerd. Sinds woensdag waren ze spoorloos verdwenen. Barend werd het laatst gezien toen zijn ouders hem met een spaarbankboekje naar de spaarbank stuurden om 300 op te halen. In plaats van naar huis ging Barend met zijn even oude vriendje Bert met het geld naar een Utrechtse wapen handel. De twee knapen koch ten voor 75,een Amerikaans luchtpistool (27 cm lang met een handgreep van 13 cm). Ze aten nog wat in de Domstad en koch ten toen twee treinretourtjes naar Groningen. Ook in de stad van de Martinitoren maakte het tweetal goede sier: ze snoepten, aten en dronken veel en Barend kocht voor zijn vriendje zelfs nog een paar nieuwe schoenen. Ze misten de laatste trein. Een N.S.'er verleende voorlopig on derdak en lichtte de politie in. Donderdag kwamen Barend en Bert terug, nog niet platzak, want Barend had „slechts" 139 uitgegeven Van de ene brand naar de andere Een nieuw ijspaklhuis van koelhuis „IJsvries" te IJmuiden dat maandag in gebruik zou worden genomen, is donderdag vrijwel geheel uitgebrand. Als gevolg van laswerkzaamheden waren vonken op isolatiema teriaal in het pakhuis terechtge komen. Tientallen meters lange steekvlammen schoten bij het begin van de brand om half twee uit het gebouw. Al het materieel van de Velzer brand weer, waarbij vier brandweer auto's en een ladderwagen, kwam ter plaatse. Het vuur werd met behulp van drie nevel- stralen en zes lagedrukslangen bestreden. Omstreeks drie uur vrijdagmiddag had men het vuur onder controle, maar de nablussing werd uitgevoerd tot omstreeks vijf uur. Van de plaats van de brand kon de Velzer brandweer daar na meteen weer de slangen uit rollen in IJmuiden-Oost, waar in een timmerfabriek annex op slagplaats van tenten en kam- peermateriaal brand was uitge broken. Het houten gebouw waarin een en ander was geves tigd, brandde vrijwel geheel uit. Kind overreden Donderdagmiddag omstreeks half vijf heeft zich op de Broek- seneind te Hoogeloo-i een ver keersongeluk voorgedaan waar bij de 5jarige Tonny van den Heuvel om het leven is gekomen. Het kind was juist uit een perso nenauto gestapt, waarmee het van de kleuterschool was gehaald. Het liep aan de kant van de weg in de richting van de ouder lijke woning en is vermoedelijk door een rukwind opgenomen en op het midden van de weg te recht gekomen, toen op hetzelfde moment uit tegenovergestelde richting een personenauto aan kwam rijden die het kind niet meer kon ontwijken. Het slachtof fertje is ter plaatse overleden. Noodscbool verloor deel van het dak Een houten noodschool aan de Aveling te Hoogvliet die vorige week door de zware storm vrij ernstig werd beschadigd, heeft het vrijdag opnieuw moeten ont gelden. Van de inmiddels her stelde school verdween in de storm van vrijdag het dak boven twee van de zes lokalen. Tuinder verdacht van flessentrekkerij De gemeentepolitie te Emmen heeft tegen de 38-jarige tuinder K- V. uit Klazinaveen procesver baal opgemaakt wegens flesse- trekkerij. Het totale bedrag waar het hierom gaat is hangende het onderzoek nog niet bekend. Doch nu reeds staat vast dat dit in de tienduizenden loopt. Alleen reeds bij de plaatselijke middenstand stond de man voor meer dan 13.000 gulden in de schuld. Om dat 't maximale crediet reeds was overschreden dekte de bank zijn cheques niet meer. Men had ech ter verzuimd de tuinder hiervan in kennis te stellen. Centrale wijkverwarming in Assen De hoofdingenieur-directeur van volkshuisvesting en bouw nijverheid in de provincie Dren the, de heer ir. A. Vos, heeft gisteren te Assen de opening verricht van een ketelhuis voor centrale wijkverwarmig in Veningerland. In totaal zullen 688 woningen op deze warmte centrale worden aangesloten, alsmede diverse scholen en openbare gebouwen. De verwar ming wordt met aardgas ge stookt. Het verbruik bij maxi male belasting bedraagt 1350 m3 per uur, (Slot.) Beantwoording algemene beschouwingen In zijn antwoord op de alge mene beschouwingen zei burge meester Rijpstra waardering te hebben voor de wijze waarop deze beschouwingen werden ge houden. Het is goed, dat wij het oog gericht houden op de grote lij nen. De Voorzitter dankte de frak- tieleiders voor de waarderende woorden. Wij vinden daarin een stimulans om door te gaan. Grondaankoop De voorzitter noemde het ver heugend dat met Hoek overeen stemming was bereikt en dat men ernaar streeft op korte ter mijn gronden aan te kopen voor de verdere industriële ontwik keling. Compleet bestek De voorzitter deelde mede dat een compleet bestek voor de uit breiding van de zuidelijke ka naalhaven klaar is en doorge zonden aan de waterstaat. Begin volgend jaar hoopt men het be stek voor het werk aan de Zevenaarhaven te ontvangen. Wij hebben gedacht deze plannen in het vlak van de „Studiecommis sie Havenschap" te bespreken. De voorzitter onderschreef de mening van de heer Hol aan gaande een al te eenzijdig in dustriebeleid. Wij schenken voortdurend aandacht aan differentiatie. We kunnen moeilijk zeggen, wie er zo nu en dan aan onze deur klopt, maar we hebben goede hoop dat de vestigingen in de Nieuw-Neuzenpolder zul len doorgaan. Geen steiver, maar haven Er zijn mogelijkheden tot ont sluiting van een industriegebied aan diep vaarwater ten oosten van Terneuzen ter grootte van 1500 ha. Er zal worden nagegaan op welke wijze dit kan geschieden. Hier kunnen evenwel niet als bij de DOW steigers worden ge bouwd. De waterstaat zal hier voor, zo benadrukte de voorzit ter, geen toestemming verlenen. Dus zal men moeten overgaan tot h,et graven van een haven. Onderwijs Aan de scholenbouw wordt volle aandacht geschonken. Voor een christelijke h.b.s. is reeds een terrein aangewezen en men hoopt dit zo spoedig mogelijk te kunnen verkopen. We zullen doen wat we kun nen. Met „Volksonderwijs", zo stelde de voorzitter de heer Hol tevreden, zal kontakt worden onderhouden. Verder deelde de voorzitter nog mede dat met het provin ciaal bestuur van gedachten was gewisseld over een eventuele bestemming tot leeszaal-biblio theek van het gebouw van de provinciale waterstaat. De bouw van een nieuw po litiebureau kan financieel wor den verwezenlijkt. Het wachten is op de rijksgoedkeuring. Wat de hotelaccomodatie aan gaat werd nog meegedeeld dat hierover onderhandelingen gaan de zijn met een serieuze ge gadigde. Maatschappelijke Zorg Wethouder De Vos meende, dat op de begroting van maat schappelijke zorg geen toelich ting nodig was omdat hierop geen vragen waren gedaan van bijzonder belang. Op een vraag van de heer De Feijter deelde hij mede, dat het benodigde materiaal is aange kocht voor de dienst van open bare werken, maar dat een deel nog moet worden geleverd. Woningbouw De heer De Feijter had geïn formeerd naar het aantal wo ningzoekenden. Op 1 oktober bedroeg het aantal van buiten de gemeente werkende en wo- ningwillende personen 200 en stonden er 653 woningzoekenden ingeschreven. Massabouw Door massabouw hopen we het tekort te kunnen inlopen, aldus de wethouder. Met het oog op verdere uit breiding zullen gronden bouw rijp moeten worden gemaakt. De doorstroming naar duur dere woningen van degenen die hogere huren kunnen betalen, is niet eenvoudig. Er moeten n.l. woningen zijn waarnaar deze doorstroming kan plaatsvinden. Trouwens, er is reeds een wijze van doorstroming, doordat velen overgaan tot aankoop van een eigen huis. De inkomengrens is gesteld op 12.000. En deze inkomens zijn niet zo groot in aantal, al zou men soms geneigd zijn anders te denken. Oostelijk bolwerk - Oesterputten Het plan is nu nog weinig te realiseren. De plannen moeten gewijzigd worden, omdat het wordt opgenomen in het op nieuw op de helling komende plan van buurt Java. Over de „Lippens"-polder meende de wethouder zich niet aan voorspellingen te kunnen wagen. Waarschijnlijk krijgt dit werk volgend jaar zijn beslag, maar dan moet er rekening mee worden gehouden dat de grond qog moet „inklinken", Sportvelden Sluiskil De bijdrage tot de aanleg van de sportvelden te Sluiskil is ver zekerd. Als de arbeidskrachten hiervoor beschikbaar zijn, is er goede hoop dat begin volgend jaar zou kunnen worden gestart. De financiën Over het algemene beeld van de begroting zei wethouder De Meijer, dat de eerste taak is die dingen te doen, die noodzakelijk zijn. En „wat gedaan moet wor den zal gedaan worden". Wij menen dat b.v. het in- struktiebad en sporthal voorlo pig wel „vrome wensen" zullen blijken. We kunnen plannen maken, maar de wethouder meende de raadsleden toch niet blij te moeten maken met een „dode mus". Dit is nu eenmaal de realiteit. Legkaart De legkaart van wensen, om dit beeld te gebruiken, wordt wel eens door elkaar geschud. Grote en kleine wensen komen dan aan de oppervlakte. Als een kleine wens bovenkomt die ge realiseerd kan worden, moeten we die aanvaarden en niet vast houden aan grote. Niettemin, zo zei de wethou der, awet er wel een lijst zijn „dat we dat en dat willen heb ben". Jeugdwerk Over de eerste aanloop van het jeugdwerk toonde de wet houder zich enthousiast. Hij sprak de hoop uit dat de jeugd niet meer in een te nauwe hok jesgeest zou worden gedreven. „Probeer de jeugd er bij te krijgen en te behouden". In de mist Over de afvalwaterleidingen zei de wethouder wel enigszins in de mist te zitten. Maar, zo voegde hij hieraan toe, ik meen dat het dagelijks bestuur van dit lichaam zelf ook nog niet weet hoe hoog de kosten zullen op-' lopen. Op de vraag van de heer De Feijter hoe men dacht de stad huisbouw te financieren, moest de wethouder het antwoord schuldig blijven. Aan het plan van het stadhuis wordt telkens wat toegevoegd door de ontwer pers, maar wat er tot nu toe door ons aan toegevoegd wordt zijn alleen „harde guldens". Enige discussie Over de verkeerstoestand en de maatregelen bij de Axelse brug ontstond enige discussie. De heer Hol wilde, terugblik kend naar de oorlogsjaren, een provisorische oplossing welke z.i. mogelijk moet zijn. Hij meen de dat er een oplossing was door de Emmalaan open te stellen voor het verkeer en zo de af voer van de Axelsestraat1 te be vorderen. Wethouder De Vos betwijfelde of de Kazernestraat een geschik te aansluiting op de Emmalaan zou zijn en wees ook op de bij zondere voorzieningen die zou den moeten plaatsvinden. Bij de mededeling dat de rijks waterstaat een voorlopige voor ziening had afgewezen, sprak de heer Weterings van een „schandaal". Hij meende dat het daar „onherroepelijk spaak zou lopen". Burgemeester Rijpstra zal de zaak nogmaals aanhangig ma ken. Begroting goedgekeurd Daarna werden de verschil lende begrotingen puntsgewijs behandeld en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Brakman de mogelijkheid te scheppen tot plaatsing van een abri bil de bushalte te Sluiskil. Het sloopwerk van hotels en huizen is daar in volle gang en binnenkort is het er kaal en is het wenselijk dat de wachtende busreizigers een plaatsje vinden waar ze beschut staan tegen wind en regen. LANCERING VAN VIER SATELLIETEN Het vornemen bestaat om op 21 december -van Kaap Kennedy vier satellieten tegelijk te lance ren door middel van een raket Ti tan 3-C. Twee van de satellieten zijn voor telecommunicatie be stemd. De derde zal vijftien proe ven doen met zonne-energie. Voornamelijk zal worden onder zocht wat de invloed is van zon nestraling op levende stof. De vierde satelliet, die Osca-4 zal heten, is een verbindingssatelliet voor radio-amateurs. De lancering is de moeilijkste die ooit door de Amerikaanse luchtmacht is ondernomen. AMERIKAANSE HULP AAN INDIA President Johnson heeft don derdag opdracht gegeven, de tarweleveranties aan India te bespoedigen in verband met het ernstige voedseltekort in dat land. Hij gaf voorts toestem ming voor de verstrekking van een lening van 50 miljoen dol lar aan India voor de aankoop van Amerikaanse kunstmest. Anderhalf miljoen ton tarwe, dat anders over een in februari eindigend tijdvak van drie maan den zou zijn verscheept, komt nu vrij voor onmiddellijke leve ring. Amerikaanse funktionaris- sen hebben gezegd, dat de mo gelijkheid wordt opengelaten om de komende drie' maanden nog meer tarwe naar India te sturen. Er is in ons land sprake van een sterke toename in de recrea tiebehoefte. Hoewel nauwkeurige onderzoekingen ontbreken, lijkt het waarschijnlijk dat men in de komende jaren rekening moet houden met een toename van deze behoefte variërend van 10 tot 25 procent per jaar. Er zal jaarlijks ongeveer 1500 ha aan de landbouw moeten worden ont trokken voor recreatie-doelein den. Dit zei ir. S. Herweijer, direc teur van de cultuurtechnische dienst in Utrecht, waar hij sprak op een vergadering van het insti tuut voor bestuurswetenschap pen. De openlucht-recratie zal zich in eerste instantie richten op het platteland, in de ruime betekenis van niet stedelijke ge bied. Voor de landbouw heeft dit echter weinig of geen posi tieve betekenis. Ook al zullen bepaalde boeren in aantrekke lijke gebieden een zeker inkomen uit de recreatiesector kunnen be halen. Toch zal op het modern geleide landbouwbedrijf de recreatie als bron van inkomen onbetekenend blijven, aldus ir. Herweijer. IT Hij merkte op, dat in Neder land op de drukste dagen nu reeds 5,5 miljoen personen deel nemen aan openluchtrecreatie. Dit is bijna evenveel als in het begin van de zestiger jaren werd geraamd voor 1980. Hij constateerde dat de mensen niet zozeer de eenzaamheid, maar de gezellige drukte opzoeken. Men recreëert niet alleen om te zien, maar dikwijls om gezien te wor den. Om aan de vraag naar recrea tieruimte te kunnen voldoen, zal de landbouw een veer moeten laten. De landbouw is ook be reid dit te doen, maar van groot belang is de manier waarop de onttrekking plaats vindt. Land bouw en recreatie zijn strijdig als ten behoeve van de open luchtrecreatie conserverende be stemmingen op landbouwgrond zou worden gelegd, zonder dat de consequentie daarvan wordt aanvaard. De ontplooiingsmoge lijkheden van deze bedrijven worden dan afgesneden. Dit is onaanvaardbaar, omdat ook het landbouwbedrijfsleven zich moet blijven aanpassen, wil het ge zond blijven en economisch pro duceren, zo zei ir. Herweijer. Hij schonk ook aandacht aan 't verschijnsel „tweede woning". In de grote Zweedse steden heeft op dit ogenblik één op elke vijf gezinnen een weekendhuis. In Denemarken raamt men dit voor het jaar 2000 op 1 zomerhuis per 3 gezinnen. Als dergelijke ver houdingen op Nederland worden geprojecteeerd en er is vol gens ir. Herweijer geen enkele reden oei dat niet te doen zou dit voor ons land de bouw betekenen van meer dan één miljoen „tweede" woningen. Kantoorbediende verdacht van verduistering 18 mille De Amsterdamse politie heeft de 31-jarige kantoorbediende B. J. H. aangehouden, die ervan wordt verdacht gedurende het afgelopen jaar een bedrag van ruim 18.000 gulden ten nadele van de Amsterdamse Ballast- maatschappij, waar hij hoofd van de afdeling personeelzaken was, te hebben verduisterd. Hij deed dit o.m. door het uitschrij ven van chèques ten gunste van zichzelf en door de kassier on der valse voorwendsels boekin gen te laten doen op zijn eigen girorekening, o.a. voor vakan tiegeld dat hij te goed zou heb ben of voor een toelage waarop hij recht had. Tengevolge van een accountantsonderzoek kwam de zaak aan het licht. De man was al geruime tijd in dienst bij de maatschappij. Gevangenisstraf voor anti-semitische uitdrukking Een uitermate grievende be lediging werd door de Almelose politierechter, mr. A. J. van Rede van der Kloot, gestraft met een week gevangenisstrar. De 29-jarige mevrouw A. E. uit Enschede had de 24-jarige mevrouw S. toegevoegd: „Vieze Jood, ze hadden jou ook moeten vergassen". Zij werd bij verstek veroordeeld. De officier van justitie, mr. C. H. Nuis, had een week voor waardelijke gevangenisstraf ge- eist en 75 boete i

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3