Opnieuw zware storm over ons land Weer zware strijd in Vietnam Ernstige wateroverlast in de Gelderse Vallei HET WEER de MUL Gasverwarming RADIO DE KOOK JOHNSON OVER VIETNAM SITUATIE IN HET FRIESE MERENGEBIED ZEER ABNORMAAL ZATERDAG 11 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No. 658^ Landmacht en marine paraat Beperkte dijkbewaking in district zuid Wateroverlast in de Bsesbosch Hoog water in Rotterdam Deel van spoorbaan weggeslagen Gelderse Vallei Ook in België stormschade Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater DE RUIMTEVAARDERS NEDERLANDS SCHIP IN NOOD terneuzen TRtMNONGELUK IN BIRMA RHODESIE Kritieke situatie in Meppel Maas stijgt weer Handel met Rhodesië aan vergunningen onderhevig Fwrnkertagtyj abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De zuidwesterstorm van vrijdag gepaard gaande met onafgebro ken zware regenval, heeft in grote delen van ons land een kri tieke situatie doen ontstaan. Zo bezweken op verschillende plaatsen in Friesland kleinere polderdijken, terwijl andere op het punt stonden door te breken waardoor een aantal binnenpol- ders onder water is komen te staan en enkele tientallen boer derijen geïsoleerd zijn geraakt- De landmacht houdt het ko mende weekeinde in totaal 700 man geconsigneerd die bij een eventueel verzoek om hulpverle ning bij wateroverlast onmiddel lijk ingezet kunnen worden. Evenals de landmacht, houdt ook de marine, vermoedelijk het gehele komende weekeinde, een aantal manschappen paraat om in gevallen van nood behulpzaam te kunnen zijn. Het betreft hier ongeveer 200 man, thuishorend op een klein deel van de mijnen- vegersvloot. De rijkswaterstaat heeft vrijdag morgen in verband met de zware storm beperkte dijkbewaking inge steld in district zuid. Dit omvat Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Hol land en Noord-Holland tot en met Callantsoog. Om drie uur werd de hoogste waterstand aan de kust verwacht Bij Vlissingen zou het water dar. 3.40 meter boven Amsterdams Qgil komen te staan en bij Hoek van Holland zou, een uur later, het water stijgen tot 2 20 meter boven A.P. Bijzonder hoog is ook de stand van de rivieren. Bij Lobith bijv. is de Rijn vijf meter hoger dan nor maal. Gewoonlijk is de rivier hier tien meter diep, thans is de diepte ongeveer 15 meter. Overal hebben de rivieren thans enige malen hun normale breedte en staan zij tus sen hun bandijken. Wegens de hoge waterstand zijn hier en daar veer diensten uitgevallen. Het gehele gebied van de Bies bos is onder water komen te staan, ondanks het feit dat vrij dagavond het water begon te zak ken. Tot dusver werden vier gezin nen van de Kroonstoep geëva cueerd. Twee daarvan werden ondergebracht in de voor dit doel in gereedheid gehouden school, terwijl de overigen bij familie werden ondergebracht. Dezelfde gezinnen werden ook tijdens de storm van 30 novem ber geëvacueerd. Het hoge water heeft gister middag Rotterdam nogal wat overlast bezorgd. Om ongeveer vijf uur vloeide het water van de rivier op vele plaatsen aan de Parkkade, de Veerkade, de Wes terkade en de Willemskade in Rottrdam-zuid over de kaden. Na het breken van een houten damwand is donderdagnacht een deel van de spoorbaan Amersfoort Zwolle bij Nijkerk door water overlast weggeslagen. De damwand bevond zich nabij de overweg in de buurtschap Bys- teren en was nodig in verband met de aanleg van een persleiding on der de spoorbaan. Tussen Putten en Nijkerk en omgekeerd werden de passagiers met bussen vervoerd. De situatie liet zich later ern stiger aanzien. Er werd een beroep gedaan op militairen om bij het herstel behulpzaam te zijn. Zij zou den 1000 zakken zand meebrengen. Het treinverkeer op het baanvak NijkerkPutten kon 's middags dank zij de hulp van de militairen uit Ermelo om twee uur worden hervat in beide richtingen. De door wateroverlast al zo vaak geplaagde Gelderse Vallei >s weer één groot moeras met hon derden plassen en meren. Vanaf Amersfoort tot Kootwijkerbroek en tussen Putten en Veenendaal is geen stukje land watervrij geble ven. Tv-antennes, bomen, reclamebor den en hier en daar complete da ken zijn in België het slachtoffer geworden van de storm, die met snelheden van meer dan 100 km per uur over het land heeft ge raasd. Van ernstige persoonlijke ongevallen is geen melding ge maakt. In vele delen van België zijn beken en riviertjes buiten de oevers getreden waardoor talrijke landerijen onder water kwamen te staan. In de plaats Chatelet steeg het water in de straten tot een halve meter. Het treinverkeer ondervond ver traging door grondverschuivingen en draadbreuk. Op de weg van Brussel naar Luik liep een ongeluk met een Nederlandse auto goed af. Zonder de waarschuwingen van een met een rode lantaarn zwaaien de politiemannen op te merken reed de Nederlander met grote snelheid op een over de weg ge waaide boom. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder kwam er met lichte verwondingen van af. Vier van de acht kranen in de haven van Zeebrugge zijn bescha digd. Een van de kranen viel om en kwam terecht op een met land bouwwerktuigen geladen wagon. De schade wordt geschat op 20 miljoen frank, 1,5 miljoen gulden. De verscheidene plaatsen in de Belgische Ardennen zijn de elek triciteitsvoorziening en het tele foonverkeer onderbroken. Het water in de Maas bij Namen blijft stijgen en bereikte vrijdag middag een hoogte van 5.89 meter. Verwacht wordt dat het peil nog met 80 centimeter zal stijgen. Omstreeks 80 km ten noorden van de Zuidvietnamese stad Guang Ngai zijn eenheden Amerikaanse mariniers en Zuidvietnamese troe pen in een hevig gevecht gewik keld met de vietcong, die zich daar in geforticiceerde stellingen heeft verschanst. De Amerikaanse mariniers zijn naar het gebied gezonden nadat de Zuidvietnamese strijdkrachten na twee dagen harde strijd, waar in zij zware verliezen leden, geen voortgang boekten. Aanvankelijk werden enkele bataljons mariniers ingezet, maar de sterkte zou in middels zijn toegenomen tot een regiment. De Amerikanen hebben de Zuid vietnamese in zoverre ontzet, dal deze zich hebben kunnen hergroe- STOUMDEPRESSIE UITGEWOED De stormdepressie die 't Noord- .eegebied en de omringende lan- len met een waar noodweer teis- erde trok weg naar Zuid-Zweden :n begon daar snel aan beteke- lis in te boeten. De afgelopen twee etmalen is -T in ons land gemiddeld ruim 40 nm regen gevallen, ongeveer wee-derde deel van de hoeveel- ïeid neerslag die gemiddeld over 3en groot aantel jaren over de gehele maand december wordt gemeten. Aan de achterzijde van de de pressie wordt met noordweste lijke wind zeer koude lucht aan gevoerd afkomstig van hoge noordelijke breedte. Bij haar lan ge tocht over de Noordzee wordt deze lucht aanzienlijk verwarmd. Tegelijkertijd evenwel ontwikke len er zich dan regen-, hagel- en natte sneeuwbuien in, die door opklaringen worden afgewisseld. Over de Britse eilanden nadert een rug van hoge luchtdruk. On- Dee. 11 S.38 16.29 19.16 11.42 12 8.39 16.28 20.42 12.20 13 8.40 16.28 22.10 12.48 14 8.41 16.28 23.35 13.09 15 8.42 16.29 13.26 16 8.42 16.29 0.57 13.41 17 *43 1629 2.18 1356 der invloed hiervan zullen de buiïgheid en de wind, vooral aan de kust, verder afnemen. De temperaturen zullen in de middag waarden bereiken van on geveer 4 tot 6 graden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Minder wind Opklaringen, maar ook enkele buien, sommige met hagel of nat te sneeuw. Krachtige tot matige, aan de kust aanvankelijk nog krachtige tot harde wind tussen west en noordwest. Maximum temperaturen van 4 tot 6 graden. ZATERDAG 11 DECEMBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.13 3.48 4.28 4.38 n.m. 3.40 4.15 4.55 5.05 ZONDAG 12 DECEMBER Breskens Temeuzen Hnsweert Walsoorden v.m. 4.00 4.35 5.15 5.25 n.m. 4.32 5.07 5.47 5.57 MAANDAG 13 DECEMBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.18 5.23 6.03 6.13 n.m. 5.20 5.55 6.35 6.45 peren. Een deel van de mariniers was er in geslaagd de vietcong- stellingen te doorbreken. Omtrent de activiteit van een andere een heid zijn nog geen berichten bin nengekomen en een derde groep raakte direct na de landing per helikopter in gevecht met de op standelingen, die het landingster rein onder vuur namen. Ook in de omgevibng van de Zuidvietnamese hoofdstad, Saigon, wordt gevochten. Zuidvietnamese troepen en Amerikanen weerstaan daar vietcong-aanvallen op verdedi gingsstellingen. De Amerikaanse torpedoboot- jager Roberts is de Saigonrivier opgevaren en beschiet met zijn ge schut stellingen van de opstande lingen. Veertig kilometer ten noordwes ten van Saigon is een konvooi van de 101e Amerikaanse luchtinfante- riebrigade op een mijn gelopen. Twee jeeps en een vrachtwagen, die bestemd is voor het vervoer van 23 man, liepen schade op. Even noordelijker hebben B-52- bommenwerpers van de basis op Guam troepenconcentraties van de vietcong bestookt. Dichter bij Saigon hebben een heden van de Amerikaanse eerste infanteriedivisie een ondergronds basiskamp van de vietcong ont dekt. Een opstandeling werd ge dood, twee werden gewond en ze ven gevangengenomen. De Ameri kanen leden geen verliezen. Sporen van gewonde opstandelingen leid den naar een tweede kamp, waar na een artilleriebeschieting de lij ken van 25 vietcongleden werden gevonden. Volgens officiële mededelingen is de vietcong de laatste dagen rond de Zuidvietnamese hoofdstad bijzonder actief. Ten zuidwesten van Saigon over vielen Zuidvietnamese militairen een munitiewerkplaats van de vietcong. Vijfentwintig opstande lingen die daar werkten werden ge dood en een hoeveelheid explosie ven werd in beslag genomen. ROBERT KENNEDY OVER VIETNAM Senator Robert Kennedy heeft donderdag voor de pers ver klaard, dat de Verenigde Staten het initiatief moeten nemen tot verlenging van het door de Viet cong voorgestelde kerstbestand van 12 uur. „Ik ben van oordeel, dat de situatie in Vietnam een toenemend gevaar voor de mens heid beduidt", aldus Robert Kennedy. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen De ruimtevaarders Borman en Lovell zijn. er gisteren door het afvuren van raketjes in geslaagd de baan van hun voertuig van ovaal precies rond te maken, 300 km boven de aarde. Dit was nodig in verband met de ont moeting met twee collega's, die voor zondag op het programma staat. Het is de bedoeling dat de twee ruimtevoertuigen in for matie rondom de aarde gaan draaien, op zeer korte afstand van elkaar. Het 448 ton metende schip „Avanti", varend voor het scheep, vaartkantoor Holwerda in Hee renveen, is in de Middellandse Zee voor de kust van Sardinië bij ruw weer in nood komen te verkeren doordat de lading is gaan schuiven. Een Brits tauk- schip, de „Opawa", ving vrij dagmiddag een boodschap op van de „Avanti", waarin werd gezegd dat de negen bemanningsleden van boord gingen omdat het schip elk ogenblik kon kapseizen. De bemanning is niet in staat zelf de schuivende lading marmer te corrigeren. Een nog onbekende Nederland se Shell-tanker die dichter in de buurt is dan het Britse tank schip „Opawa" zal trachten de bemanning van boord te halen. De kapitein, R. Plasma uit Joure, en de machinist zullen volgens het scheepvaartkantoor zo lang mogelijk aan boord blij ven. Inmiddels is de sleepboot „Maas" van Gibraltar ter assis tentie uitgevaren, maar deze heeft nog minstens 24 uur varen voor de boeg. De „Avanti" was onderweg van Derise in Turkije naar Rot terdam. (Adv.y Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 t In Barneveld en wijde omge ving is het bijzonder ernstig ge steld met de wateroverlast. Ver scheidene wegen staan geheel blank en zijn niet meer te berij den. Door de aanhoudende regen en de storm zijn talrijke boerde rijen volkomen geïsoleerd. De be woners kunnen slechts met be hulp van roeiboten de droge ge bieden bereiken. Vooral het voe ren van het vee levert bijna on- overkomeniyke problemen op. Op enkele plaatsen stroomt het water zelfs de boerderijen binnen. Het huisraad moest daarom een etage hoger in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van dit alles is, dat het overtollige water niet snel ge noeg door de beken en de vele stroompjes kan worden afge voerd. Al het water stroomt bij grote hoeveelheden van de hoge re zandgronden naar de lager ge legen Gelderse vallei. Vooral in Kootwijkerbroek on dervindt het verkeer veel hinder van het water. Argeloze wegge bruikers blijven soms middenin een waterzee steken en hebben dan de grootste moeite om hun voertuig weer op het droge te krijgen. Speciaal in Voorthuizen, Kootwijkerbroek, Lunteren, Harskamp, Wekerom, Terschuur, Zwartebroek en verscheidene buurtschappen heeft de water overlast grote afmetingen aange nomen. Tussen Terschuur en de buurtschap Appel is bijna geen verkeer meer mogelijk. Hier ziet men, hoe de grote boerderijen als woonarken uit het water oprezen. In een tijdsbestek van 24 uur viel er in de omgeving van Bar neveld 39 millimeter regen. De secretaris van het waterschap, de heer H.C. van Os, deelde ons mee, dat de toestand bijna hope loos is. Enkele gebieden kunnen haast als rampgebied betiteld worden. De gebieden, die ge woonlijk bij aanhoudende regen nog niet door het water wei-den overspoeld, staan nu geheel blank. Dit is het geval met de Gardebroekerweg, Leemweg en Koperen Steeg. In het stroomge bied van het valleikanaal, het ka naal, dat het water af moet voeren, is de waterzee niet meer te overzien. Hieronder heeft Britse mijnwerkers eisen meer loonsverhoging De Britse labour-regering en het vakverbond T.U.C. hebben donderdag in hun pogingen tot stabilisering van de lonen een tegenslag te verwerken gekregen. De vakbond van mijnwerkers besloot namelijk zich niet te storen aan het advies van de vakcentrale, een nieuwe eis tot loonsverhoging voorlopig in te trekken. Het T.U.C. had daarbij aangevoerd dat de 240.000 mijn werkers nauwelijks een half jaar geleden al een loonsverho ging van 4 tot 4 Va procent had den gekregen. President Johnson heeft mee gedeeld dat nieuwe, krachtige maatregelen zullen worden ge nomen wat betreft de oorlog in Vietnam, maar dat eerst al het mogelijke zal worden gedaan om tot vrede te geraken. Johnson zei niet welke maatre gelen het zullen zijn. Hij en zijn raadgevers waren echter vastbe sloten alles te doen wat nodig is om „het communistische gevaar voor Zuid-Vietnam af te wenden." De Amerikaanse president zei dit in een telefoongesprek met San Francisco, waar de grootste vakbond de AFL/CIO een congres houdt. In antwoord op kritiek op zijn beleid ten aanzien van Viet nam zei de president: „Onbeperk te agressie jegens vrije en hulpe- Op rond 270 km ten noorden van Rangoon zijn donderdag morgen een passagiers- en een goederentrein op elkaar gelopen. 69 mensen kwamen hierbij om het leven en ruim 100 werden gewond. De schade wordt op 44.000 dollar geschat. loze mensen zou een groot gevaar voor onze eigen vrijheid beteke nen en ons geweten geweld aan doen". In Hanoi en Peking bezit men volgens de president de sleutel tot een vreedzame oplos sing van het conflict, maar van onvoorwaardelijke bereidhid tot praten was in die steden nog niets gebleken. De Britse regering wil geen en kele politieke onderhandeling voe ren met de onwettige Rhodesische regering, tenzij het gaat om her stel van de wettigheid en van de grondwettige regering, heeft pre mier Wilson vrijdagochtend in het lagerhuis gezegd. Terugkeer tot de wettelijke orde betekent echter niet automatisch dat een meerderheidsregering van Afrikanen gevormd zal worden, zei de premier. Men moet niet denken dat voor Rhodesië slechts twee wegen zouden openstaan: onwetti ge onafhankelijkheid of een neger- regering. Wilson wees op het gevaar van buitenlandse inmenging in Rhode sië. De economische sancties tegen Rhodesië moesten snel en doeltref fend zijn om snel een einde aan de onwettige regering te maken. Ian Smith is na 11 november een ge woon burger geworden maar kan evenals iedere andere Rhodesiër bij gouverneur Gibbs voorsteilen indienen, zei Wilson, vooral de omgeving van Stouten-1 heer H. den Uil, is gistermorgen de burg te lijden. overstroomde gebieden ingetrok- Het hoofd van de technische ken, om zich op de hoogte te dienst van het waterschap, de stellen van de noodtoestand. Het provinciaal bestuur van Friesland heeft gistermorgen in een op het provinciehuis in Leeuwar den gehouden persconferentie mee gedeeld, dat de extreem grote regenval van de laatste dagen in het Friese merengebied tot een zeer abnormale situatie aanleiding heeft gegeven. Er is de afgelopen veertien da gen in Friesland ruim 116 milli meter regen gevallen, een hoeveel heid die gewoonlijk in de maand december nog niet eens in de hon derd jaar wordt gemeten. Het provinciaal bestuur heeft een dringend verzoek tot de wa terschappen gericht, om de bema ling stop te zetten. Verwacht wordt dat het water in de komende dagen nog verder zal stijgen. De gemid delde boezemstand bedroeg gister morgen 58,6 centimeter boven Fries zomerpeil, terwijl bij de Ber- gumerdam zelfs een hoogte van 78 centimeter plus werd gemeten, waarden die alweer enkele centi meters hoger liggen dan donderdag het geval was. Alleen in uitzonderingsgevallen zal het de waterschappen worden toegestaan om in spertijd te mogen malen. Verder wordt een dringerc*. beroep gedaan op de scheepvaart om op plaatsen, waar noodkeringen zijn aangebracht, uiterst langzaam te varen. Aan alle brug- en sluis wachters in het getrokken gebied is opdracht gegeven de schippers hiervan mededeling te doen. Een niet strikte naleving van dit ver zoek zal voor bepaalde trajecten een tijdelijk vaarverbod tot gevolg hebben. Rond Meppel is de situatie kri tiek. Het gemeentebestuur laat luidsprekers door de straten rijden om de bevolking te waarschuwen voor mogelijke overstromingen. Zowel het Meppelerdiep als de Reest voeren op het ogenblik veel water aan, dat door de wind wordt opgestuwd. De val van het water op de Maas is weer omgeslagen in een stijging als gevolg van de aanhoudende regenval. Donderdagavond was de stand van het water beneden de stuw te Borgharen bij Maastricht 3,64 meter boven N.A.P., gister middag om twaalf uur was dit op gelopen tot 4,48 meter boven N.A.P. Het is te verwachten, dat de stijging van hst water nog ver der zal doorgaan. Het dorp Itteren, vijf kilometer ten noorden van Maastricht, heeft sinds vrijdagochtend weer veel overlast van het hoge water. Twee verbindingswegen met de buiten wereld zijn overstroomd en de wei landen staan blank. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken deelt mede dat de Nederlandse regering heeft besloten dat met ingang van gisteren alle handel met Rhodesië onder een vergunningsstelsel zal worden gebracht. Alle aankopen van tabak zullen worden gestopt, terwijl over de handel in andere produkten nog overleg met de Beneluxpartners wordt gepleegd. Voorts zullen alle vergunningen voor de uitvoer van wapens, muni tie oorlogsmateriaal en olieproduc ten naar Rhodesië worden gewei gerd. DE KOLEN HOPEN ZICH OP Ook in Nordrhein-YVestfalen, zo als hier bij de Dahlbusch-mijn, ho pen de kolen zich op, terwijl het afzetgebied kleiner wordt. Pieter van Vollenhoven in ziekenhuis opgenomen Donderdagavond is de ver loofde van prinses Margriet, mr. P. van Vollenhoven, opgenomen in de Annakliniek in Leiden. Daar is vrijdagmorgen zijn lin kerbeen opnieuw gebroken en gezet. Zoals bekend brak hij dit bij het skiën. Gebleken is dat het genezingsproces niet bevredi gend is verlopen. Voor de mili taire dienst moest hjj een her keuring ondergaan.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1