Loonpolitieke spoor van stichting opgebroken Rhodesië voelt de klem oAimdudêee Sancties tegen Zuid-Afrika aanbevolen DERBY COLA DRINK KANDIDATUUR DE GAULLE THANS OFFICIEEL Huwelijksdatum Prinses Beatrix vastgesteld MCGEORGE BUDDY AFGETREDEN ENIG UITSTEL VAN AMERIKAANS RUIMTE-RENDEZVOUS BEKENTENIS IN ST0CKH0LMSE MOORDZAAK HET WEER PERFECT LONG-DRINK Nieuw Qëkker pittig meesterlijk! Weerbericht Hoogwater Zon- en ÜVIaanstanden Frsnkering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'ƒ8,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 et. Losse nrs 11 ct. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No. 6582 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag'. De drie vakcentrales zullen zich voorlopig onthouden van loonpoli tieke arbeid in het bestuur van de stichting van de arbeid. Het over legorgaan van de drie vakcentrales zal zijn visie op de gang van zaken in het bestuur van de stichting aan bet kabinet bekendmaken. Dat is het resultaat geweest van een vergadering van nog geen half uur gisteravond van het bestuur van de stichting van de arbeid, waarin werkgevers en werknemers niet tot elkaar zijn gekomen over de problematiek van het minimum loon. De vergadering van gister avond was een voortzetting van die van vorige week woensdag waarin men het ook niet eens kon worden. Uit twee persconferenties na af loop van de vergadering van gis teravond, een persconferentie van de vakcentralès en een van werk gevers, landbouw en middenstand, kon het volgende worden opge maakt. Aan het slot van de vergadering van het stichtingsbestuur van vori ge week woensdag is, zoals is ge meld, van de kant van de vakcen trales de gedachte geopperd het minimumloon in 1966 te regelen op de manier die bij de sociale verze kering gebruikelijk is, n.l. door middel van een voorschot op korte termijn en een nacalculatie aan de hand van de ontwikkeling. Op deze gedachte is gisterochtend in de looncommissie aangevuld met een enkele werkgever, van werkgevers kant een stuk geproduceerd dat, naar de werknemersvoorzitter van de stichting, de heer A. H. Kloos, zei, als karakterloos door de werk nemers is gekwalificeerd. De werk gevers hebben in dat stuk tot uit drukking gebracht dat de stichting van de arbeid in het nieuwe vrijere systeem van loonvorming zoals dat bij arbitrage door minister Veldt- kamp is vastgesteld, geen verant woordelijkheid meer draagt voor een bepaalde gecoördineerde ont wikkeling van de arbeidsvoorwaar den. De werkgevers merkten verder in dat stuk op dat de verantwoor delijkheid voor de loonvorming per 1 januari a.s. is gelegd bij de con tractspartijen bij een collectieve arbeidsovereenkomst. Die verant woordelijkheid strekt zich, volgens de werkgevers, ook uit tot de vast stelling van het loon voor de laagst gekwalificeerde categorie werk nemers. Dit was het standpunt dat de werkgevers ook reeds vorige week innamen tegenover de mening van de vakcentraien die een regeling van het minimumloon op centraal niveau voorstaan. Van werkgeverskant wordt ech- „Generaal De Gaulle heeft het kabinet vanochtend meegedeeld, dat hij natuurlijk zal deelnemen aan de verkiezing van 19 decem ber". Dit heeft de minister van voorlichhting Peyrefitte na de kabinetsvergadering meegedeeld. De Gaulle zal ditmaal ruim ge bruik maken van de tijd die de kandidaten tijdens de verkiezings campagne voor raio en televisie ter beschikking staat, zo wordt van officiële zijde vernomen. De enige tegenstander van de president zal de linkse kandidaat Frangois Mitterrand zijn. De premier en de meeste minis ters zullen actief aan de cam pagne voor De Gaulle deelnemen. De campagne voor de tweede verkiezingen begint vrijdag en eindigt op 17 december om mid dernacht. De Gaulle had er zich bij de vorige campagne tevreden mee -esteld slechts tweemaal voor de elevisie te verschijnen en talloze aanhaiNNfliTW hem haftton zün Tweede ronde van de Franse presidentsverkiezingen ter erkend, dat er op sociale gron den voor bepaalde inkomensgroe pen behoefte kan bestaan aan het centraal vaststellen van zekere minimuminkomensgaranties. Zij zouden een sociaal karakter moe ten hebben en uitsluitend moeten gelden voor volwaardige werk nemers-kostwinner (van 25 jaar van de kant van werknemers was voorgesteld de leeftijd te verlagen tot 23 jaar red. AN P.). Een dergelijke inkomensgarantie zou volgens de werkgevers gerelateerd moeten worden aan de gerealiseer de stijging van de kosten van levensonderhoud. Als uitgangspun! namen de werkgevers in dit stuk het bedrag van 90 per week waar van de vakcentraien in 1963 waren uitgegaan, aldus de heer Kloos. Een opwaartse waardering van dat bedrag van ƒ90 op basis van de sindsdien gerealiseerde stijging van de kosten van levensonder-, houd bracht de werkgevers in dat gisterochtend geproduceerde stuk tot een bedrag van 100. Op die grond was er, volgens de werk gevers, geen reden tot verhoging van de toetsingsnorm tot het be drag van 125, dat de werknemers voor vaststelling van het mini mumloon op centraal niveau had den gevraagd. De werkgevers zijn, volgens de heer Kloos, kennelijk geschrokken van hun eigen stoutmoedigheid die uit 'dit stuk moest blijken en ze hebben gistermiddag een nieuw stuk ter tafel gebracht dat in op zet hetzelfde was als dat van gis termorgen, maar waarin de werk gevers zich alleen ten opzichte van de hoogte van het minimumloon anders uitlieten. Zij verklaarden zich bereid te aanvaarden zich be- zich bereid te aanvaarden dat .de reële bestedingsmogelijkheden wel ke de tot dusverre gehanteerde norm van 110 toeliet voor 1966 gehandhaafd blijven en zij wilden hun leden een aanbeveling geven zo nodig daartoe strekkende maat regelen te treffen. Zowel in het werkgeversstuk van iiy' termiddag wordt opgemerkt dat de verantwoordelijkheid van partijen bij de contractsonderhandelingen in ernstige mate zou worden ge schaad als op centraaal niveau een minimuminkomen wordt vastge steld op een zodanige hoogte dat de loonstructuur in een belangrijk aantal bedrijfstakken hierdoor zou worden beïnvloed. Bovendien zou de door het kabinet aanvaardbaar geachte loonkostenstijging in 1966 hierdoor volgens de werkgevers, in gevaar worden gebracht. (Zie verder pag. 4) Hare Majesteit de Konin gin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden en het aan staande bruidspaar heb ben naar officieel is medegedeeld, in overleg met de regering donder dag 10 maart 1966 vast gesteld als datum voor de huwelijksvoltrekking. De burgerlijke huwelijksslui ting zal plaatsvinden in het stadhuis van Amster dam; de kerkelijke beves tiging in de Westerkerk. da Alpandrank uit Oosten rijk DE VLIEGRAMP OP DE CANARISCHE EILANDEN Zweedse dagbladen zeggen dat het vliegveld van Santa Cruz op de Canarische eilanden waar een Spaans vliegtuig met voornamelijk Zweedse toeristen verongelukte een der meest beruchte ter wereld is. Volgens „Expressen" hebben piloten al meermalen ernstige kritiek geleverd omdat de rot banen tc kort zijn en het vlieg veld te vaak in wolken verbor gen is. De Spaanse luchtvaart autoriteiten hebben al vele jaren beloofd iets te doen. De rolbanen zouden verlengd worden, een bult.zou worden weggewerkt en er zouden moderne technische installaties worden gebouwd maar er is niets van belang ge beurd. Het is een van de meest beruchte vliegvelden in de wereld, aldus „Expressen". „Aftonbladet" haalt 'n Zweed se reisbureau-medewerker aan die verklaart dat het ongeluk van dinsdag het vierde van dit jaar is. Hij noemt het verbazing wekkend dat er niet meer onge lukken zijn gebeurd. „Het vlieg veld is volkomen ongeschikt voor het huidige drukke ver keer". Nog nooit heef* een Britse re gering zo laag gehandeld, aldus de Rhodesische minister van fi nanciën over de nieuwste maat regelen van premier Wilson om te voorkomen dat nog enig geld naar de rebellerende kolonie gaat. De maatregelen komen soms hard aan zoals het blok keren van de pensioenen maar de Rhodesiërs past het kla gen in deze slecht: ze hebben het er naar gemaakt. Intussen beginnen de grotere weerslagen van Smits eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring zich voelbaar te maken. In een beetje opgewonden sfeer hebben de ministers van buitenlandse zaken van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in Addis Abeba aan de Britten een ulti matum gesteld. Vóór 15 december moet Smith "VAdv t verjaagd of we verbreken 1 de betrekkingen. Dat is een on- 1 mogelijk ultimatum: al zou Wil son willen (en hij wil niet) dan zou hij met geweld geen kans zien de rebellie te bedwingen vóór de 15de. Maar indirekt wordt hij wel geholpen door de krasse taal uit Addis Abeba. Als er iets is wat Britten mishaagt socialisten of conservatieven dan is het gedwongen- worden. Weshalve de Afrikaanse leiders het hem een beetje gemakkelij ker gemaakt hebben thuis om op zijn eigen manier tegen Smith op te treden. Sneeuwbal? Dat is in ieder geval niet met geweld. Terecht, want het gaat er hierbij niet alleen om dat de Engelsen liever niet gaan schie ten op hun stamverwanten; er komt bij dat een dergelijke strijd er haast automatisch een wordt waarbij andere Afrikaan se landen zich gaan aansluiten en waarvan de uiteindelijke om vang niet is te voorzien. Wilson meent nog steeds dat door economische pressie de Rhodesiërs duidelijk kan wor den gemaakt dat het zo niet gaat en dat ze dan we] op hun rebellie terug zullen kómen. Uit de besluiten van de minister van financiën in Salisbury blijkt dat men daar inderdaad gaat reke nen op narigheid. In feite ab surde maatregelen als het geven van voorkeur aan mankracht boven machines om werkloos heid te voorkomen, wijzen erop. Bovendien valt de voornaam ste bron van inkomsten van Smiths regiem, de invoerrech ten, voor een groot deel uit. Maar of dit genoeg zal zijn? Engelse zender Tenslotte zijn deze Rhodesiërs overtuigd dat ze voor hun hachje opkomen en dan zijn ze tot enige offers bereid, tenmin ste degenen die niet elders een verzekerd bestaan kunnen fi nancieren. De B.B.C. gaat met een zender vanuit Beetsjoeanaland ook een handje helpen door nauwkeu riger berichtgeving dan de Rho desiërs nu krijgen. Maar het zal gebeuren met wat de „Sunday Times" noemde: „een zwak stemmetje in de nacht". Grootse effecten daarvan kan men ook al niet verwachten. Tenminste niet snel. Wilson speelt kennelijk op de langere termijn, in de hoop dat dan de gemoederen wat zullen zijn afgekoeld. Zijn gok kan ook net verkeerd, uitvallen, zodat door het broeien juist de Afri kaanse woede de kookhitte be reikt. Onverstandige daden, zo wel van Smiths kant als van de zijde der Afrikaanse staten, zou den dan licht de strijd onver mijdelijk maken, die Wilson poogt te ontlopen. McGeorge Bundy is afgetreden als president Johnsons speciale assistent voor zaken betreffende de nationale veiligheid, zo heeft het Witte Huis woensdag be kendgemaakt. Bundy is een van Johnsons topadviseurs geweest op het ge bied van de internationale poli tiek, in het bijzonder de politiek tegenover Vietnam. Eind februa ri zal de 46-jarige Bundy het Witte Huis verlaten om presi dent-directeur van de Ford stichting te worden. Bundy werd door wijlen pre sident Kennedy tot speciaal ad viseur benoemd. Hij bleef dit onder Johnson. Johnson heeft er een gewoonte van gemaakt minstens eens per week met minister van buitenlandse zaken De speciale politieke commissie van de V.N.-assemblée heeft dins dag aanbevolen dat de veiligheids raad oproept tot economische sancties tegen Zuid-Afrika. De voornaamste handelspartners van Zuid-Afrika steunen de aanbeyeling op de voornaamste punten echter niet. Bij een afzonderlijke stemming over een deel van de resolutie waarin de voornaamste handels partners van Zuid-Afrika worden opgewekt hun toenemende econo mische samenwerking met de Zuid- afrikaanse regering te staken, wa ren Engeland, Australië en Portu gal tegen. Onder de zeventien lan den die zich van stemming onthiel den, waren Amerika, Japan en de Noordse landen. Vijfenzeventig landen stemden voor. Het gedeelte waarin de aandacht van de veiligheidsraad wordt ge vestigd op het feit dat de toestand in Zuid-Afrika een gevaar voor de vrede vormt, dat dwingend optre den volgens hoofdstuk 7 geboden is en dat universeel toegepaste economische sancties het enige middel zijn om een vreedzame op lossing te bereiken, kreeg 70 stem men vóór, 12 tegen, bij 13 onthou dingen. Engeland en Amerika wa ren onder de tegenstemmers. De stemming ever de resolutie in haar geheel was 78 vóór, één tegen en 16 onthoudingen. De te genstem was van Portugal. Onder de onthouders bevinden zich de V.S., Engeland en Japan. Van stemming onthouden heb ben zich: Australië, Oostenrijk, België, Brazilië, Canada, Finland, Frankrijk, IJsland, Ierland, Italië Japan, Libanon, Nieuw-Zeeland. Noorwegen, het Verenigd Konink rijk en de Verenigde Staten. In de resolutie wordt ook aan alle landen verzocht de verkoop Reken erop, dat ik 19 decemb tijdens de tweede ronde van dt presidentsverkiezingen weer van j de partij ben. „zwijgen" betreurd. Waarnemers menen dat het verschijnen voor de televisie van de Gaulle's tegen standers, die tot dan toe bij het grote publiek niet bekend waren, de uitslag van de verkiezingen van 5 december gedeeltelijk ver klaart. Voor de tweede ronde aal de campagne van de Gaullisten in tensiever zijn. De leiding hiervan is in handen van premier Pompi dou en er worden zowel in Parijs als in het land talloze bijeenkom sten belegd, Het is nog niet be kend of De Gaulle aan een moge- lijkt» propkganda-rondreis zal deelnemen, zo heeft minister Peyrefitte gisteren gezegd. De ontmot ting tussen twee Amerikaanse ruimtecabines die voor volgende week is vastge steld, zal later plaatshebben dan het plan was wegens moeilijk heden met de computer aan boord van de nog aan de grond staande Gemini-6, zo hebben be trouwbare kringen dinsdagavond meegedeeld. De voor! idingen voor dé zó vlot verlopen dat de lan cering al zondag verwacht werd in plaats van maandag,'als oor spronkelijk de bedoeling was. Dinsdagavond kwam men echter tot de ontdekking dat de „ge- heugen"-cellen van de computer niet naar behoren werkten. Het aanbrengen van een nieuw elek tronisch brein en het testen er van zou verscheidene dagen in beslag kunnen nemen. De Ge mini-6 moet, als bekend, volgens de plannen een ruimte-rendez- vous tot stand brengen met de sinds zaterdagavond om de aar- vlucht van de Gemini-6 waren1 de draaiende Gemini-7. of leveranties van wapens aan Zuid-Afrika geheel te staken. Zij houdt verder het voorstel in de speciale commissie van de V.N. voor het bestuderen van de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek van 11 tot 17 leden uit te breiden. De twee Nederlanders van resp. 18 en 21 jaar, die deze week in Stockholm werden aangehouden in verband met de gruwelijke moord op de 20-jarige Hendrik Drost uit Harderwijk, hebben woensdagavond bekend mede plichtig te zijn geweest aan deze moord. Tijdens hun verhoor schoof elk van hen de schuld op de ander. Zoals bekend, werd het lijk van het slachtoffer, aan handen en voeten gebonden, zaterdag in een leegstaande woning in de Zweed se hoofdstad gevonden. De politie heeft de namen van de daders nog niet bekend ge maakt. Beide arrestanten gaven een vrijwel gelijkluidende lezing van de moord, doch op één belang rijk punt weken hun verklarin gen af: n.l. wie de dodelijke mes steken toebracht. Beiden verklaarden, dat Drost woensdag werd vermoord. Zij wachtten hun slachtoffer op, toen deze zijn werk verliet, en wisten hem over te halen met hen mee te gaan naar het leeg staande huis. „We mochten hem niet", zo verklaarden zij tijdens hun ver hoor tegenover de politie. De oudste van het tweetal be schuldigde zijn medeplichtige er van de moord te hebben geop perd en ook te hebben uitge voerd. „M'n vriend bond het slachtoffer aan een pilaar in het huis en trok zijn mes. Ik verliet het huis en toen ik terugkwam was de moord al gepleegd", aldus zijn verklaring. De jongste daarentegen be weerde, dat zijn landgenoot Drost heeft vermoord. Hij had wel ge holpen het slachtoffer vast te binden, doch hield vol dat de oudste de dodelijke steken toe bracht. De officier van justitie, mr. Sten Mattsson, deelde later mede dat het tweetal voor de magi straatrechtbank wegens moord zal terechtstaan. Verwacht wordt dat het pro ces morgen zal beginnen. AMERIKAANSE HOOGLERAAR NOG SPOORLOOS Dit is de 56-jarige professor Ri chard Follis uit Washington, die sinds zondagmorgen spoorloos verdwenen blijkt te zijn. De 56-jarige Amerikaanse pro fessor Richard Follis uit Wash ington, die men sinds de nacht van zaterdag op zondag niet meer heeft gezien, is nog steeds spoorloos. Inmiddels heeft de politie de vrouw, met wie de professor in de nacht van vrij dag op zaterdag was gezien, kun nen verhoren. Zij vertelde in een bar kennis te hebben gemaakt met de Amerikaan en samen met hem een aantal zaken te hebben bezocht. Na die nacht heeft zij de professor niet meer teruggezien. Zij hadden wel een afspraak gemaakt om zaterdag avond weer samen uit te gaan maar omdat de Amerikaan niet, zoals hij had beloofd, in de loop van zaterdag contact met haar had opgenomen om de afspraak te bevestigen, is zij zaterdag thuis gebleven. Ook heeft de politie kunnen nagaan, dat de Amerikaan na. zaterdagnacht 2 uur, toen hij volgens de dinsdag beschikbare gegevens in zijn hotel (Schiller) was terugge keerd, nog weer het hotel heeft verlaten. „Wij hebben zijn gan gen tot zondagochtend half vijf op de voet kunnen volgen. Hij heeft tot dat tijdstip diverse nachtgelegenheden in de omge ving van het Rembrandtsplein bezocht. De professor, die een vrolijke indruk maakte, had geen vast gezelschap. Hier en daar heeft hij enkele rondjes gegeven," aldus de politie. Op het moment dat men het spoor van de Amerikaan kwijt is ge raakt moet deze „behoorlijk" dronken zijn geweest. Dean Rusk en diens collega van defensie McNamara over de bui tenlandse politiek te confereren. Bundy nam ook altijd aan dit overleg deel. Hij is dan ook de afgelopen vijf jaar vrijwel altijd betrokken geweest bij de be sluitvorming als er belangrijke problemen op buitenlands ge bied aan de orde waren. Zelfs zou hij een grotere in vloed op de bepaling van de buitenlandse politiek hebben ge had dan Rusk. De laatste tijd zou die invloed echter minder zijn geworden. (Adv.) 'n Hero produkt ZACHTER Een hogedrukgebied strekt zich uit van de Azoren naar Frankrijk. Aan de noordflank hiervan bewegen zich frontale storingen over de Britse eilanden naar het oosten. Eén hiervan bereikte woens dagavond de Noordzee en deed aan de kust de wind tot storm achtig toenemen. Na het passeren hiervan neemt de wind tijdelijk af, maar later zal deze opnieuw aanwakkeren onder invloed van een volgende storing die de Ierse westkust heeft bereikt. Samenhangend hiermee dringt Ziachtere lucht tot onze omgeving door. Hierin komt veel bewolking voor, waaruit nu en dan wat regen of motregen valt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zachter Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motre gen. Matige tot krachtige aan de kust nu en dan harde zuidweste lijke wind. Hogere m.iddagtempe- raturen. DONDERDAG 9 DECEMBER BBreskens Terneuzen Hansweert Wa3Isoorden v.m. 1.49 2.24 3.04 3.14 n.m. 2.09 2.44 3.24 3.34 VRIJDAG 10 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.29 2.53 Terneuzen 33.04 3.28 Hansweert 3.44 4.08 Walsoorden 3.54 4.18 Dec. 9 8.36 16.29 17.57 9.37 10 8.37 16-29 17.59 10.47 12 8.39 16.28 20.42 12.20 13 8.40 16.28 22.10 12.48

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1