De proef met de «Loena 8» alles kan met cflalisiiir De misdaad van Richard Ross SPORTNIEUWS VOETBAL Bedrijfstakgewijze loonvorming niet zonder gevaar pilsener pilsener Soekarno: „U kunt mij de laan uitsturen" Burgerlijke Stand BRIDGE Woensdag S december 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina S Een V' voor 3Ho«fij?ers 4 PULLEN OF 5 FLESJES FATALE BOTSING OP „VERKEERDE" WEGHELFT KIND ONTVOERD IN HONGKONG Kino door vrachtauto aangereden ITALIË PLAATST ZICH IN EINDTOERNOOI België of Bulgarije voor de 16de plaats Twaalf PIRATEN ROVEN SCHIP CHINESE RAKETTEN IN TIBET FR-I GELANCEERD Kettingbotsing op rijksweg Rotterdam—Den Haag PILOOT BEWUSTELOOS Straaljager verongelukt AMERIKA HEFT MILITAIRE BASES OP Het Russische onbemande maanschip „Loena 8" dat zater dag van de basis Baykonoer werd gelanceerd met de bedoe ling het een „zachte landing" op de maan te laten maken, heeft het maanoppervlak op het vast gestelde tijdstip en met de ver eiste snelheid geraakt, zo is dins dag van gezaghebbende zijde in Moskou verklaard. Het falen -van de apparatuur op het mo ment van de landing houdt rechtstreeks verband met ver schijnselen die men nog niet heeft kunnen verklaren. Deze verschijnselen hangen samen met de tot dusver onbekende aard van het maanoppervlak, aldus de mededeling van ge noemde zijde. Uit de gegevens die het maan schip vóór de landing heeft uit gezonden, kan worden geconclu deerd dat deze landing inder daad „zacht" is geweest, aldus de verklaring van Russische zijde. Ook het uitvallen van de radioverbinding zou moeten worden geweten aan de aard van het maanoppervlak die men niet kent. Volgens een nader bericht van het Russische persbureau Tass is de Loena-8 maandag te 22.51 uur en 30 seconden (Ned. tijd) op de maan aangeland. Bij de radering van de maan functioneerde het systeem voor een zachte landing in alle fasen, behalve in de laatste. Al met al ïieeft de vlucht de gelegenheid 'geboden weer een stap vooruit te zetten naar de verwezenlij king van een zachte landing, aldus Tass. Op de „verkeerde" weghelft van de gescheiden rijbanen van de rijksweg E 15 in de gemeente Sliedrecht is maandagavond de 47-jarige vertegenwoordiger A. Arends om het leven gekomen toen hij met zijn personenwagen frontaal botste tegen een tege moetkomende vrachtauto. De heer Arends was, komend uit de richting Gorkum, op onge veer 8 a 9 km voor de plaats van het ongeluk op de verkeer de weghelft terecht gekomen. Door werkzaamheden aan de rijksweg E 15 wordt het verkeer hier en daar op een andere weg helft overgebracht. Volgens de politie is de betrokken automo bilist hierdoor ondanks de 'aanduidingen in verwarring gebracht. Bij de botsing werd de per sonenauto door de berm in een moddersloot geduwd. Men had geruime tijd nodig het stoffelijk overschot van de bestuurder te bergen zodat identificatie werd vertraagd. De bestuurder van de vrachtauto die zelf een an dere auto inhaalde en op deze plaats geen tegenligger hoefde te verwachten, bleef ongedeerd. De Loena-8 is op de maan te rechtgekomen op een punt op 9 graden en 8 minuten noorder breedte en min 63 graden 18 mi nuten lengte. In Russische wetenschappe lijke kringen sluit men de mo gelijkheid niet uit dat de maan bedekt is met een dikke laag stof, waarin wellicht de „Loena- 8" is verdwenen, met antenne en al. Door als landingsplaats de „zee der stormen" te kiezen, waarvan wordt aangenomen dat zij een grote vlakte is, hadden de Russische geleerden gedacht dat zij deze kans niet zouden lopen. Men vraagt zich nu af of een „zachte landing" op de maan ooit wel een succes kan worden zonder dat het maanschip be mand is. In Hongkong hebben dinsdag ochtend drie gemaskerde man nen de 8-jarige Sjan Hon Jioe ontvoerd, toen de jongen met 'n bediende op weg was naar school. Het kind is de zoon van een rijke rijstexporteur. De ontvoerders eisen een losgeld van 280.000 dol lar (bijna een miljoen gulden). De bediende werd later gekne veld in de kelder van een gebouw teruggevonden. President Soekarno heeft maan dag in een geëmotioneerde toe spraak op de openingsvergade ring van de voorlopige raad van volksvertegenwoordigers in Dja karta gezegd, dat men hem „de laan uit mag sturen" als de leden van deze raad zouden menen dat hij zijn taak niet goed verricht, zo meldt de correspondent van het A.N.P. Hij noemde de com munisten, die getracht hadden zijn bewind omver te werpen, „ratten". Laat ons nu deze rat ten vangen en ik zal ze straffen, aldus de president, die zei de vorming van een buitengewone militaire rechtbank te hebben gelast om degenen die bij de mislukte staatsgreep betrokken waren te berechten. Hij waar schuwde echter dat Indonesië niet „zijn huis in brand moet steken om ratten te vangen" en deed een beroep op het land de politieke oplossing aan hem over te laten. „Soms heb ik het ge voel dat ik door sommigen in de steek gelaten word. Zij zeg gen dat zij achter mij staan. In feite kapittelen zij mij over het geen ik doe en zeggen dat ik zus of zo zou moeten doen", zo riep Soekarno uit. Volgens hem was er een neiging de revolutie naar rechts te dringen. De Indonesi sche revolutie is links en dat Dinsdagmiddag is de 4-jarige H. J. S. Kooyman uti Mijnshee- renland op de Blaaksedijk aldaar, vlak bij zijn ouderlijke woning, door een vrachtauto met aanhan ger aangereden en op slag ge dood. Het jongetje liep met een ka meraadje links van de rijbaan. Plotseling ging hij naar rechts, kort voor de aankomende vracht wagen, die hem niet meer kon ontwijken. Italië heeft zich in de eind ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966 geplaatst. In Napels werd Schotland met 3—0 verslagen. De ruststand was 10. Op 9 no vember wonnen de Schotten in Glasgow met 10 van Italië. De eindstand in groep 8 luidt thans: Italië 6 4 119 173 Schotland 6 3 1 2 7 88 Polen 6 2 2.2 6 11—10 Finland 6 1 0 5 2 520 s.- Met Italië zijn thans van de zestien landen, die in het eind- toernooi zullen uitkomen, er vijftien bekend. Dit zijn: wereld kampioen Brazilië en het gast land Engeland, die beide vrijge steld waren van het spelen van voorwedstrijden, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Portugal, Zwit serland,1 Hongarije, Rusland, Spanje, Uruguay, Chili, Argen tinië, Mexico en Noord-Korea. Voor de nog open zestiende plaats moeten België en Bulga- 'rije, die met een gelijk aantal punten op de eerste plaats in ■groep één zijn geëindigd, een beslissingswedstrijd spelen. Deze heeft plaats op 29 december in Italië, Van de landen, die zich thans geplaatst hebben, waren er 12 eveneens vertegenwoordigd in het eindtoernooi om de wereld titel in 1962 in Chili, t.w. Bra zilië (winnaar in 1958 en 1962 en deelnemer aan alle tot nu toe gehouden wereldtoernooien), Engeland, Wesj-Duitsland, Zwit serland, Hongarije, Rusland, Italië, Spanje, Uruguay, Chili, Mexico en Argentinië. Van de „zestien van Chili" ontbreken Tsjecho-Slowakije, dat in Santiago met Brazilië finalist was, Zuid-Slavië (vierde in '62) en Columbia. Ook Bulgarije be hoorde in Chili tot de deel nemers; België echter niet. De welke laatste twee landen voor het eerst in de geschiedenis van het wereldkampioenschap het eindtoernooi bereikten. Wel haalde in 1938 Zuid-Ko- rea het eindtoernooi. Sindsdien ontbrak immer bij de laatste zestien een Aziatisch land. De wereldtitel voetbal is sinds 1930, toen hierom voor de eerste maal werd gestreden, slechts door vier landen gewonnen: Uruguay (1930 en 1950); Italië (1934 en 1938); Brazilië (1958 en 1962), en West-Duitsland (1954). kan niet worden veranderd. Zij die de koers van de revolutie willen wijzigen krijgen met mij te doen. Als u het met mijn poli tiek niet eens bent kunt u mij de laan uit sturen. U hoeft het me alleen maar te laten weten, dan treed ik af, aldus Soekarno. HOEK Geboorten: 22 nov. Sarina Jenny, d. van Marinus Riemens en Janna J. van Kouwenberg. 27 nov. Cornelia Janneke, d. van Pieter G. C. Vermeulen en Jan neke S. Geers. Huwelijks-aangiften: 25 nov. Daniël de Braai, 19 j., jm. (van Terneuzen) en Santina Neeltje Deij, 18 j., jd. Overleden: 26 nov. Adriana Willemina Pijpelink, 79 j., echtg. van Jan Pladdet. Rond 100 piraten hebben zich maandag meester gemaakt van een Grieks vrachtschip, dat er gens in de Zuidchinese zee aan de grond zit. De zeerovers kwamen in zes boten, die de Philippijnse vlag voerden, naar de gestrande Griek en joegen de wacht, die uit drie man bestond, weg. De drie vluchtten toen in een ber gingsvaartuig dat naast de Griek lag. Circa twee maanden geleden liep de 7.300 ton metende „Aea- kos", die een lading kopra aan boord heeft ter waarde van ruim 3>/i miljoen gulden, aan de grond. Het schip was toen op weg van de Philippijnen naar Europa. Een stelsel in loonvorming, waarbij de klemtoon te eenzijdig gaat vallen op onderneming en bedrijfstak, zal vroeg of laat weer herzien moeten worden. Een werkelijk verantwoorde loonvorming is slechts bereik baar, wanneer ieder niet alleen op zijn eigen belang, maar ook op dat van anderen let. In con- creto wil dat zeggen, dat een op dood spoor zetten van de vak- centralen, die geroepen zijn het belang van alle werknemers in het oog te houden, zal opbreken. Dit verklaarde de heer M. Ruppert, oud-voorzitter van het christelijk nationaal vakver bond, thans lid van de Raad van State, dinsdagavond in Utrecht. Hij sprak op de herdenkings bijeenkomst ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Utrechtse christelijke besturen bond, de plaatselijke centrale van het C.N.V. Met betrekking tot het loon- vraagstuk zei de heer Ruppert verder, dat de gedachte van de vermogensaanwasdeling aller aandacht blijft verdienen. Zuiver materieel gezien mag men er volgens hem geen overdreven verwachtingen van koesteren, maar hij vindt de vermogens aanwasdeling wel van bijzonder groot gewicht voor het oprui men van het wantrouwen, voor de versterking van de samen werking in de onderneming en dus voor de ontplooiing van de particuliere onderneming. Bij de oplossing van conflic ten zal met name een vakbe weging die zich door de christe lijke zedeleer wil laten beheer sen, naar het oordeel van de heer Ruppert altijd aan arbitra ge de voorrang moeten geven boven de staking. De oplossing van loongeschillen door arbi- In de viertallencompetitie van de Nederlandse Bridgebond in Zeeland is maandagavond j.I. de beslissing gevallen. In hotel „Des Pays-Bas" alhier kwam Luctor I uit tegen Oostburg II. Hoewel van het Lucforteam een over winning verwacht werd, waar door zij kampioen zouden wor den, werd het een gelijk spel, (33). Gelukkig voor dit team behaalde Luctor II een kleine overwinning op Oostburg I (42), want nu werd Luctor I (heren Van der Goes, Meulen- bérg. Van der Hooft en R. IJse- baert) met het kleinst mogelijke verschil toch kampioen in de hoofdklasse. Eindstand 1. Luctor I met 25 MP 2. Oostburg I met 24 MP 3. Luctor II met 14 MP 4. Oostburg II met 9 MP In de eerste klasse N.B.B. we'rd Luctor III (mevr. Voorhans en de heren Voorhans, Vergouwe en A. IJsebaert) kampioen door een overwinning met 60 op Oost burg IV. De wedstrijd Luctor IV tegen Oostburg III eindigde ook met 60. Hierdoor komt het vorig jaar gedegradeerde Luctor III in de hoofdklasse terug. Eind- III in de hoofdklasse terug. Eindstand: 1. Luctor III met 26 MP 2. Luctor IV met 20 MP 3. Oostburg III met 18 MP 4. Oostburg IV met 8 MP Op 13 januari a.s. zullen de beide winnende teams in Bres- kens nog een wedstrijd spelen tegen viertallen van de Zeeuwse plaatsen van Tsjecho-Slowakije, Wedstrijdcommissie (niet-leden luid-Slavië en Columbia wor den nu ingenomen door Frank- wjk, Noord-Korea en Portugal, van de N.B.B.De winnaar hier van zal zich dan kampioen van Zeeland kunnen noemen, trage, zo zei hij, biedt een gro tere waarborg dat het recht wordt betracht dan het hanteren van het stakingswapen. De heer Ruppert stelde voorts, dat de vakbeweging in tegen stelling tot vele ondernemers en wetenschapsbeoefenaren tot dus ver grotendeels heeft nagelaten, haar aandacht te richten op de aard, de hoedanigheid van het werk dat de mens in de onder neming moet verrichten. Hij noemde de vraag, of de mens ook in zijn arbeid als een ver antwoordelijk wezen wordt er kend, van beslissende betekenis. Een vakbeweging die ernst maakt met haar dienst aan medemens en maatschappij zal hier haar bijdrage niet mogen achterhouden. Met andere woor den, aldus de heer Ruppert, de vakbeweging moet de onder neming in om mee te werken aan de oplossing van vraagstuk ken waarvoor de ondernemings leiding staat. Communistisch China heeft in centraal en zuid-Tibet batterijen luchtdoelraketten van het Rus sische type „Sam-2" opgesteld, zo is van officiële zijde in Sik kim te kennen gegeven. Er werd aan toegevoegd dat deze raket ten sedert verscheidene opera tioneel zijn. Deze inlichtingen werden ver kregen na een persconferentie van de maharadja, waarin hij had gezegd dat de Chinese druk aan de Chinees-Indische grens toenam. In officiële kringen in Sikkim deelt men de Indiase mening dat China wellicht zou pogen de spanning aan de grens te ver hogen terwijl de Sowjet-Unie zich inspant de spanning tussen India en Pakistan te verminde ren. Drink deze feestmaand erg lekker bier.Breda blerf Dat hoort er bij en daar krijgt U wat bij: een prachtig gratis bierglas. Dat is leuk! U heeft zó een set bij elkaar. Koop een paar flessen. Proost! En prettige dagen BIER De eerste Franse wetenschap pelijke kunstmaan, de Fr.-l is maandagavond van de Ameri kaanse basis Vandenberg gelan ceerd met een raket van het type Scout Het Franse nationale centrum voor ruimteonderzoek maakte dinsdagochtend bekend dat alle instrumenten uitstekend werken. De baan die de Fr.-l beschrijft, wijkt slechts 10 km af van de be oogde baan. (Adv.) titaag Bandleiding in de winkel Op het niet verlichte gedeelte van de snelweg Rotterdam Den Haag heeft dinsdagmiddag een kettingbotsing plaats ge vonden,' waarbij naar schatting 25 auto's waren betrokken. De eerste botsing in de reeks ge beurde omstreeks vijf uur door nog onbekende oorzaak. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Enkele wagens werden zwaar, de overige licht beschadigd. Om half zeven was de weg weer vrij. Het verkeer had inmiddels via één rijbaan doorgang kunnen vinden. Rico Buithuls 72) Hij had vier uur tijd om zaken te regelen en dan móest thij weer terugzijn in dit huis. Hij riep echter met luider stemme vanaf de tweeede etage naar beneden, waar Bridee zat, dat hij even op de kamer van meneer Lucas was en dat hij pas morgen ,even" te rug zou komen... omdat hij klaar was. Bridee stond met open mond en gaapte mevrouw Weber aan, die bijna ontroerd knikte. Ze vond die inspecteur heus niet onaardig, maar zag hem liever gaan dan komen. In de kamer van Lucas was bijna niets aangeraakt en de be wijzen zouden hun kop wel opste ken. Ross brak de deur van de oude kast open. Hij deed het zonder veel geweld en met een eenvoudige, kleine loper. Een grote kast met vier planken en twee laden. Van alle planken en uit alle laden kwam het bewijs naar voren, dat Lucas vrijgezel was geweest. Linnengoed, boor- denknoopjes, een bosje veters, staafjes scheerzeep en pantoffels. Op een der planken lag een to taal rotte peer. Dan drie planken met boeken: reisbeschrijvingen, populaire geleerdheid en engelse thrillers bij stapels. Op de onder ste plank een pak enveloppen van een taleninstituut, lege couverten. Geen brieven, geen schriftelijke lessen, het was nét een plank uit een winkel. In een lade een pak je brieven: eindelijk dus een per soonlijk contact. Ross ontdeed het pakje van het elastiekje en haalde het velletje papier uit de bovenste enveloppe. Ziezo, eindelijk dan was het zover: een dreigbrief, een zakelijke, beleef de, dóór en dóór smerige chan- tagebriefover zaken, die de heer Lucas wel bekend waren betref fende zijn reis door Frankrijk en of hij nu maar elke maand op de eerste om zeven uur in de namid dag 2 briefjes van vijf-en-twintig in een gesloten couvert op de gang wilde leggen en dan zelf voor een minuut of tien uit het huis wilde verdwijnen en aan de achterzijde onder de lantaarn wat heen en weer lopen: Hoog achtend, een vriend. Ross dacht: tussen vijf en zeven uur wordt het hele stelle tje opgelicht en ze zijn zo dom, om het zich te laten welgevallen. Hij zocht verder. Het schrijfbu reau was leeg. Verdacht leeg. Ross keek het pakje brieven verder na, doch merkwaardig, de andere couverten bevatten niets anders dan blank papier. Bij het verder zoeken, ontdekte hij, boven op een hangklok 'n kleine sleutel. Het was de kastsleutel. Als bij ingeving nam. Ross de tweede sleutel van het stoffige bovenblad, opende 't glazen dek sel van voor de wijzerplaat, stak de sleutel in een der gaten en 'draaide. De klok liep en de veer bleek drie slagen te zijn terugge lopen. Aangezien een dergelijk klokje zeker twintig slagen kan velen, glimlachte Ross. Mevrouw Weber moest het weten, dacht hij, dat haar trouwe kamerhuur ders het verzoek om te verdwij nen, in de wind hebben geslagen, want de heer Lucas, had deze klok midden in de week opge wonden dat was zonder meer duidelijk. Natuurlijk wiaren er uit zonderlingen, doch dat was ge makkelijk te achterhalen. De gas tenboeken van de hotels hadden de politie al menige dienst bewe zen. Dit hoorde echter tot de „grote lus" van de strik, maar Ross zocht nog altijd naar het middelpunt en hij kon in dit vlak zonder grenzen geen middelpunt vinden. Hij verliet de kamer, sloot de deur af, liet Bridee weten, dat hij om een uur of vijf aoor de achterdeur weer binnen zou komen en nam daarna met luider stemme afscheid van me vrouw Weber. Ook Bridee maak te gebaren als van een acteur, die juist het toneel heeft verlaten en zich af gaat schminken. Richard Ross wandelde kalm en een beetje landerig de straat uit, versnelde op de hoek zijn schre den tot een looppas, holde naar een taxi standplaats en liet zich met een ontoelaatbare snelheid naar het hoofdbureau van politie rijden. Daar struikelde hij over de uitgesleten drempels. Ten eerste het dossier Lucas. De aanvullende stukken op de in formatie van Bridee lagen al te wachten. De heer B. A. Lucas had geen andere familie dan een broer in Frankrijk en bij nadere informatie, bleek die broer te zijn overleden. Verder leefde er een nichtje van vier en twintig jgar, dochter van die broer, ergens in het noorden van Groningen. Men had haar al opgebeld op de school waar ze onderwijzeres was en volgens de ambtenaar van het archief, die met haar gesproken had, had ze „O" gezegd. Ze kende haatr oom niet eens en verder be dankt voor de mededeling. Toen vloog Ross naar Sardemann. (Wordt vervolgd) Een Westduitse straaljagerpi loot, die waarschijnlijk duizen den kilometers bewusteloos in zijn cockpit gezeten, heeft afge legd, verongelukte maandag avond even ten noordwesten van Narvik, in noord-Noorwegen, met zijn Starfighter. Het toestel was om 18.20 uur bij Frederik- stad het Noorse luchtruim bin nengevlogen. De piloten van twee Noorse straaljagers, opge stegen om een onderzoek in te stellen, zagen dat de Westduitse vlieger bewusteloos was. Pogin gen om bem via de radio te wek ken mislukten. Dit ongeluk doet denken aan dat met een Nederlandse straal jager van het type F-100 eerder dit jaar. Ook toen was de piloot bewusteloos geraakt waarna het vliegtuig na een lange „spook- vlueht" voor de Noorse kust in zee stortte. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft maan dag op een persconferentie be kendgemaakt dat er nog 149 Amerikaanse militaire bases, waaronder 23 in het buitenland, opgeheven of ingekrompen zul len worden. Hiermee zal in februari, na overleg met het congres, een begin gemaakt worden. Een en ander zal een besparing van 410 miljoen dol lar en opheffing van ruim 53.000 militaire en burgerlijke functies tot gevolg hebben. Voorts zal er ruim 37.000 ha land vrijkomen voor andere doeleinden. McNamara zei dat de militai re kracht van de V. S. niet ver zwakt en de huidige en toekom stige aktiviteit van de Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid- oost-Azië niet beperkt zullen worden door de sluiting of in krimping. Vietnam viel buiten het plan. McNamara wilde niet zeggen waar de bases gevestigd zijn die opgeheven of ingekrom pen worden. De nieuwe maat regelen vormden een onderdeel van een program, met de uit voering waarvan het ministerie van defensie al in 1961 begon nen was.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3