PROVINCIAAL NIEUWS Ren nies® Amerikaanse hoogleraar spoorloos verdwenen het overhemd vele troeven Diamanten huwelijk te Hoek Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 8 december £961 Terneuzen Rectificatie St. Nicolaasviering Hervormde school De Sint maakte overwerk Breskens Huldigingsbijeenkomst Philinoine Schietwedstrij den Retranchement Sinterklaas op bezoek GAS VERWARMING Fa.VERLINDE TERNEUZEN DE BURGERRECHTEN IN DE V. S. VRIJGELATEN AMERIKANEN OP OKINAWA Toch een Surinaamse delegatie naar Nederland? Het kindermoordproces NOORSE TANKER BIJ FETTENOORD IN BRAND TRICOT makkelijk snel gewassen 4» nooit strijken nooit kreuken (ft lang meegaan ^aangenaam ventilerend Jf, gecontroleerd alom verkrijgbaar HOOG WATER PROCES IN CAIRO ft In onze maandageditie, kwam in het verslag over het bezoek van Sint Nikolaas in de Zonne- en Zuidlandschool in de verdruk king. Hierdoor is de misvatting ontstaan dat de Sint daar niet milddadig met geschenken zou zijn geweest. We hebben óns overtuigd van het tegendeel. Er is zelfs een „extra" Piet bij te pas moeten komen om de geschen ken uit te delen. Het jaarlijks terugkerend Sint Nicolaasfeest is steeds weer een blijde dag voor de „kleinen" en een vreugdevol spel voor de „gro ten". De drie laagste klassen wa ren op de morgen van 3 december in de gemeenschapsruimte van de school bijeen gekomen om de verjaardag van de „goedheilig man" te vieren. De Sint zelf, vergezeld van z'n onafscheidelijke Piet, was aan wezig. De kinderen genoten vin de tekenkunst van zwarte Piet en Sint Nicolaas sprak tot enkelen prijzende of vermanende woor den. Zo werd het jaarlijks feest voor de kinderen weer een suc ces, waar allen van hebben ge noten, waartoe ook zeker de trak taties bijdroegen. Des middags was het de beurt van de „groten". De kinderen konden luisteren naar een Sint Nicolaasverhaal door twee leer krachten verteld. Daarna werd de filmstrip „Niels Holgersson's wonderbare reis" vertoond. Met een voldaan gevoel gingen de jongens en meisjes naar huis. 't Was een heerlijk feest geweest. Het bleek, dat de Sint met zijn toegemeten tijiï om in Terneu zen bezoeken af te leggen, niet was uitgekomen. Daarom was na „Scheldeoord en „De Blide" „Bachten Dieke" maandagavond nog aan de beurt. Omstreeks half acht was de grote recreatiezaal geheel gevuld met bewoners, personeel en ge nodigden, allen in afwachting van de onvermoeibare Sint. Met de bekende liederen, door allen gezongen, werd hij en z'n pieten begroet. Door de voorzitter, de heer D. van Es, werd hij met een luch tige speech welkom geheten, waarop de Sint niet minder geestig antwoordde. Onder veel hilariteit werden velen van het personeel op het marie geroepen en voor één per soneelslid kwam er zelfs de zak bij te pas. Door vele hulpvaardige han den was daarna ieder spoedig voorzien van koffie en gebak. Een hartelijk applaus kreeg een goochelend personeelslid en zelfs een Spaanse flamingo ont brak niet aan het programma. De bewoners waren allen ge sierd met een feestmuts en het personeel was gekleed in fraaie kostuums van mariniers, brand weerlieden tot Spaanse balle rina's toe. Nadat alle personeelsleden met een geschenk waren verrast, waren het de directrice en de administrateur die waarderend werden toegesproken en een be geleidend geschenk deze waar dering beklemtoonde. Door de vice-voorzitter, de heer Tichelman, werd de Sint bedankt.en een tot weerzien toe geroepen. Het was reeds middernacht toen de bewoners, eveneens met een geschenk, hun kamers op zochten. Degenen die aan de voorberei ding van dit feest hielpen kun nen met genoegen op het resul taat van hun werk terugzien. Velen van de bewoners zullen wel nimmer gedacht hebben, dat men in een „rusthuis" zo'n feest kan meemaken. Overladen programma. Door gebrek aan tijd was het maandagavond niet mogelijk het programma geheel af te werken. Daarom werd het feest dinsdag morgen bij de koffie afgesloten en werden aan het personeel de geschenken gegeven die de be woners, uit waardering voor hun goede zorgen, aan hen hadden toebedacht. Voor de tweede maal heeft de commissie verenigingsactivitei ten een huldigingsbijeenkomst gehouden. Op deze bijeenkomst waren aanwezig het college van b en w van Breskens, leden van de raad, hoofden van scholen en vele be sturen van Breskense verenigin gen. Aan deze bijeenkomst werd muzikale medewerking verleend door leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool. Door de heer J. Boekhout werd een filmdocumentaire vertoond over het Breskense sportleven. De heer v. d. Hooft, voorzitter van de commissie verenigingsac tiviteiten sprak een openings woord. Door de medewerking van en kele leden van de muziekschool en een filmische bijdrage van de heer Boekhout hopen wij meer inhoud aan deze bijeenkomst te geven. Ook hebben wij gemeend in overleg met het gemeentebestuur de leden van de raad en de hoof den van de scholen te moeten uit nodigen. Spreker kon zich voorstellen dat een goede verenigingsactivi- teti ook zijn invloed heeft op de houding in schoolverband. Een werkgroep is thans bezig te onderzoeken of het mogelijk is exposities te houden op ver schillend gebied waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan de creatieve kunstbeoefening. Het is nodig dat iedere vereniging in deze commissie een vertegen woordiger aanwijst hetgeen nog lai«g niet het geval is. Burgemeester J. Eekhout meen de dat men een open oog moet hebben voor de vrije tijdsbeste ding. Men moet de leefbaarheid in de gemeente opvoeren. B. en W. alsmede de raad is verheugd dat een dergelijke commissie het werk op sportgebied heeft willen aanpakken. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur om met Nieuwjaar een receptie te hou den in het gemeentehuis om op die manier te trachten de band tussen de sportverenigingen on derling en het bedrijfsleven te versterken. In Breskens zijn twee gemeenschappen een economi sche en een kerkelijke doch elke gemeenschao heeft waarde voor Breskens. Hij dankte de trainers en trainsters voor de vele moeite die zij voor de Breskense sport getroosten. Als bijzondere attractie kwam St. Nikolaas op bezoek. In zijn toespraak spoorde hij de be stuursleden aan meer onder hun SDelers te vertoeven en niet bij elkaar te zitten. Een vriendelijk verzoek richtte hij tot het ge meentebestuur om de mogelijk heid te bezien om voor de „Uit komst" nieuwe stoelen aan te schaffen. Hierna werden door burgemees ter Eekhout de diverse snortme- dailles uitgereikt. De gouden her inneringsmedaille met oorkonde en b'oemen werd uitgereikt aan C. Salomé van Scheldestroom. De zilveren herennerincsmoda'lle met oorkonde ging naar E. Reun, P. Erasmus. P. Donze. M. Cam- bier R. den Dekker, J E. Salomé. en W. de Zeeuw, allen van de zwemvereniging Scheldestroom. Een bronzen medaille met oor konde ontvingen C. Heiboer. J. Wesdoro, P. Nicolai. J Verduiin. A. Bondewel en J. de Bakker, al len van Scheldestroom, alsmede U. Schipper als wielrenner en P. Pielaet van de judosportvereni- ging Breskens. Als clubprijs was er voor Scheldestroom een beker die door de heer P. v. d. Heuvel in ont vangst werd genomen. Ook de korfhalclub B.K.C. kon voor ziin ouoillen A -klasse een beker in ontvangst nemen. welke aanvoer der O. van Vliet kwam- afhalen. Voor de volgende leden van R K.C. was er een oorkonde: M. Do"ze. K. Ruöze. J. "eneiin. Hf. Dein. L. v d. Meule. K. v. d Vel de de Kosfer en O. van Vliet. Hierna volgde de filmdocu mentaire over P-eskens, genaamd „Snort en Spel.'' Aan het pind van de avond snrak de beer v. d. '"'ooft woor den van dank aan allen die hun modewerking aan deze huldi- gineabijeenkomst hebben ver leend. Donderdagavond organiseert de reserve rijkspolitie Sas van Gent, Westdorpe, Philippine, Hoek en Terneuzen haar jaarlijkse schiet wedstrijden. Aan deze wedstrijden wordt deelgenomen door het beroeps- en reserve-personeel van de rijkspolitie. De wedstrijden worden gehou den in de „Meerpaal' en begin nen om half acht. Zaterdagmiddag vierde Retran chement het feest van. Sint Nico laas. 's Middags vond de ontvangst plaats op Terhofstede, waar de voorzitter van het comité, de heer J. A. Hennekeij, de Sint en zijn twee knechts verwelkomde. Hierna volgde een rondgang door de gemeente, opgeluisterd door het muziekgezelschap Apol loOns Genoegen, onder leiding van de heer Frans van de Bus- sche. De Sint was gezeten in een open auto, die werd gevolgd door de jeugd. In de Gemeentezaal, die overvol was, werd het feest voortgezet en deelden Sint en zijn knechts heel wat heerlijkheden uit. Burgemeester Leenhouts en zijn echtgenote maakten een ge deelte van het feest mee. (Adv.) -j.v -. •- tel. 2176 Ravenstraat .8 (bij de markt) (Adv.) Leiders van verenigingen voor rassengelijkheid en vakbondslei ders in de Verenigde Staten heb ben dinsdag kritiek geleverd op een officieel rapport over de ras- senonlusten welke zich in de zo mer in Los Angeles hebben voor gedaan. Het rapport, dat handelt over de werkloosheid, die de directe oorzaak van de onlusten was, was aangeboden aan gouverneur Brown van Californië door een commissie onder leiding van John McCone, de vroegere direc teur van de Amerikaanse inlich tingendienst. De voorzitter van het comité voor gelijke burgerrechten, de predikant Brookins, zei „diep te leurgesteld te zijn over de inhoud van het rapport." Een vakbondsleider zei dat de in het rapport gedane aanbeve lingen, totaal onvoldoende waren om in de behoefte, werkgelegen heid voor tenminste 50.000 men sen, te voorzien. De twee Amerikaanse militai ren die vorige maand door de Vietcong, na twee jaar gevan genschap, zijn vrijgelaten, zijn maandag op de Amerikaanse militaire basis Okinawa aange komen waar zij een medisch on derzoek zullen ondergaan. De beide soldaten hadden vo rige week in Cambodja een pers conferentie gehouden waarop zij zich tegen de Amerikaanse inter ventie in Vietnam uitspraken en zeiden, hun landgenoten te zul len inlichten over de werkelijke toestand in Vietnam. Op Okinawa hebben zij ge zegd tijdens hun gevangenschap alleen communistische kranten gelezen te hebben. Hun verkla ringen in Cambodja waren ver keerd uitgelegd. TWAALF JAAR IN BEMMELSE PARATHIONZAAK Tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft dinsdagmorgen de rechtbank in Arnhem de 31- jarige Bemmelse huisvrouw J. B.E. veroordeeld wegens dood slag op haar vader, de 62-jarige tuinder P. E. te Bemmel op 1 mei 1962 en wegens zes vermogens delicten. De officier van justitie had wegens moord en zes gevallen van oplichting en valsheid in ge schrifte 20 jaar geëist. Verdachte heeft 14 keer be kend haar vader te hebben ver giftigd door parathion in zijn koffie te doen. Het motief was dat ze haar vader wilde helpen „uit het leven en uit de zorgen te stappen". Tijdens de zittingen van 23 en 24 november trok ze echter deze bekentenissen in en verving ze deze door de verkla ring, dat haar vader zelf in haar aanwezigheid de parathion aan de koffie zou hebben toegevoegd. Van de zeven ten laste gelegde gevallen van oplichting en vals heid in geschrifte bekende ze er zes. Hieraan verklaarde de recht bank haar dan ook schuldig. De raadsvrouwe van de Bem melse huisvrouw, mej. mr. M. J. Ferisz, is tegen het vonnis in hoger beroep gegaan. Naar aanleiding van berich ten, dat de Surinaamse staten geen delegatie zullen zenden naar het huwelijk van prinses Beatrix heeft de voorzitter van de staten, de heer J. Lachmon, meegedeeld, dat men hem tijdens een zitting van het statencollege blijkbaar verkeerd had begre pen. Hij had n.l. gezegd, dat dit college aanvankelijk had over wogen om een delegatie te zen den naar het koninkrijks parle ment in verband met de behan deling van de goedkeuringswet inzake het huwelijk van prinses Beatrix, maar daarvan bij nader inzien was afgestapt. Nimmer, aldus de heer Lachmon, is het zenden van een delegatie naar de plechtigheid om het huwelijk van onze prinses bij te wonen ter sprake geweest. Een en ander zou op een mis verstand moeten berusten, het geen ten zeerste werd betreurd, zo wordt vernomen. In het proces in de Engelse plaats Hyde 'egen de 27-jarige kantoorbediende Ian Brady, die beschuldigd wordt van moord op drie kinderen, heeft de open bare aanklager dinsdag verteld hoe beklaagde de 17-jarige Ed ward Evans om het leven bracht. Met Brady beschreven als een eenzelvig man die een haat koestert tegen de mensen in het 1 algemeen en liefhebher is van I de werken van de markies De Sade staat terecht zijn 23- I jarige vriendin Esther Myra Hindley, wie medeplichtigheid ten laste wordt gelegd. Naast Edward Evans zou Brady ook de 10-jarige Lesley Ann Downey en de 12-jarige John Kilbride heb ben vermoord, wier lijkjes in een verlaten veengebied bij Manchester zijn gevonden. De rechters besloten dinsdag, I pers en publiek weer toe te laten tot de rechtszaal nadat de dag tevoren op verzoek van de ver dediging de zaal ontruimd was. De Schiedamse brandweer is dinsdagavond met al haar mate rieel uitgerukt om een brand te bestrijden in de machinekamer van een 15000 brt metende Noor se tanker „Mistra", dat bij de werf van „Wilton-Feijenoord" in dok nr. 7 ligt voor een repartaie- beurt. Toen de brand uitbrak waren er weinig van de 34 opvarenden aan boord. Voor zover bekend hebben zich bij de brand tot dus ver geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. De blussings- werkzaamheden werden bemoei lijkt door een sterke rookontwik keling. De „Mistra" is afkomstig uit Toensberg en is eigendom van „Yngvar Hvistendahl rederij", i t>1 j Verschrikkelijk De openbare aanklager i»ver- telde dat Brady's 17-jarige zwa ger David Smith op 6 oktober jl. kort voor middernacht een ver schrikkelijk geschreeuw had ge hoord toen hij het huis van be klaagde binnenkwam. Hij was c' huiskamer binnengesneld war hij een gruwelijk tafereel aa' schouwde. Evans lag half op er divan, half op de grond en Brac" stond over hem heen geboger de jongen met een bijl slag n slag toebrengend. Evans trach! te tenslotte over de vloer kru pend, de slagen te ontwijke' maar Brady bleef hem volge- tot hij kreunend bleef ligger Daarna had de moordenaar zij: slachtoffer met een stuk electri citeitsdraad gewurgd. Myra Hindley keek daarb' toe terwijl Smith als aan d grond genageld stond. Brady stak een sigaret op, veegde zijn handen af en gaf de vrouw op dracht, de kamer op te ruimen. Smith hielp haar daarmee en kreeg daarna een glas wijn. Grapjes makend, rolden Brady en zijn vriendin het lijk in een doek, waarna Myra zou hebben gezegd: „Weet je nog die keer, dat we een lijk begroeven in het veen en er een politieman aan kwam?" Smith beloofde dat hij voor het vervoer van Evans' lijk zou zorgen, maar buitengekomen was hij naar huis gerend en vol komen overstuur naar bed ge gaan. De volgende dag waar schuwde hij de politie, die het lijk nog in het huis aantrof. Brady heeft de moord bekend. Hij had naar zijn zeggen ruzie met Evans gehad. Uiterlijk zonder een enkel teken van emotie hoorden de twee beklaagden dinsdag de be schuldigingen aan, naar de muur op de grond starend. (Adv.) i Brandend maagzuur helpen direkt! De scheepvaart op de Rijn is dinsdag tussen Keulen en Ko blenz stilgelegd wegens de hoge waterstand. De stand is vijf meter boven normaal. Hier en daar in de bondsrepubliek zijn laaggelegen gebieden onderge lopen. Ook in Frankrijk hebben over lopende rivieren landerijen blank gezet. Enkele dorpen zijn geïsoleerd. In de Verenigde Arabische Re publiek zijn dinsdag veertien per sonen in staat van beschuldiging gesteld wegens een poging de re gering met geweld omver te werpen en president Nasser te vermoorden. Volgens een gepubliceerde tenlaste legging behoren tot de samenzweerders twee gepen sioneerde generaals en twee, eveens gepensioneerde, kolonels. Volgens de aanklacht hadden de veertien contact gezocht met de verboden „Mohammedaanse broederschap" om de revolutie te ontketenen. De in 1963 begonnen samen zwering was in juli van dit jaar ontdekt. Op 7 december 1905 geleidde de nu 86-jarige Jac. Hofman z'n uitverkoren bruid, toen 21 jaar oud, nu de 81 gepasseerd, naar het stadhuis te Zaamslag, waar het huwelijk werd voltrokken door de ambtenaar van de bur gerlijke stand. Van „Noten", waar ze woon den, naar Zaamslag was in die dagen een heel uitstapje. En van af die datum tot op heden zijn beiden een gelukkig echtpaar, dat tezamen de levensstrijd streed, en thans sinds 1957, toen ze verhuisden naar Mauritsfort D 3, van een rustige levensavond mogen genieten. Om in z'n levensonderhoud te voorzien was het Hofman niet te veel alle mogelijkheden tot werken aan te pakken. Hij had een winkel, was het adres voor Othene waar d.e publieke tele foon ter beschikking was. Hi.i was „tarramaker" op de „Griete" en trok de polders in met een wagen, getrokken door een „hitje", o.m de polderbewoners van'het nodige te kunnen voor zien. De molen was ook z'n domein, waar hij als knecht de wieken naar de wind draaide. Maar de uitdrukking „zo de. wind waait, waait m'n jasje" was bij hem onbekend. Als voorstander van het open baar onderwijs was hij daarvoor ook een voorvechter. Toen de openbare school te Othene werd opgeheven was hij een van de initiatiefnemers een bus met paardentractie tot stand te bren gen om de kinderen naar Zaam slag te rijden. Dat hij meehielp de lasten van een ander mee te helpen dragen bleek uit z'n voorzitterschap van de varkensvereniging „Draagt eikanders lasten". Velen hielden toen een varken, niet als hobby, maar omdat toen een varken in 't hok eten en tevens een spaar potje betekende. Vader Hofman reed twee jaar geleden per fiets nog „even" naar Schapenbout om een fami lielid te bezoeken. Als hij, als echt kaartliefheb- ber, met z'n kinderen „d'n oagen biej" doet, staat hij nog z'n man netje. Moeder Hofman speelt liefst „Mens erger je niet". Het spel was door het veelvuldig gebruik wat versleten, maar de Sint heeft nog voor een nieuw spel gezorgd. Bij ons bezoek om een plaatje van het echtpaar te -maken kwa men we te.weten dat puzzelen (kruiswoordraadsels) de hobby van de 86-jarige is. Zonder bril leest hij 's morgens het eerst de „Vrije Zeeuw" en bij de kachel verdiept hij zich dan in de raad selen van een kruiswoordpuzzel. Oma, hoewel ze in haar leven veel heeft gebreid, beschouwt het nu nog als een liefhebberij. Het nakomelingenschap: negen kinderen (waarvan zes nog in leven), vijf kleinkinderen (allen meisjes) en drie achterkleinkin deren. Met vele herinneringen aan een welbesteed leven, geniet het diamanten paar thans te Hoek van een rustige levensavond. Wij voegen onze felicitaties toe aan de vele welke het dia manten paar mocht ontvangen. Sinds zondagmorgen 2 uur is een Amerikaanse hoogleraar, de 56-jarige prof. Richard Follis uit Washington, spoorloos verdwe nen. On dat tijdstip werd hij voor het laatst gesignaleerd in hotel Schiller op het Rem- brasidtsplein, waar hij zijn in trek had genomen. Volgens commissaris P. L. Landman zou de Amerikaan, op doorreis naar Teheran, van de gelegenheid gebruik hebben wil len maken j.l. maandag in Lei den een onderhoud te hebben met prof. dr. A. Querido in ver band met een onderzoek, waar beide geleerden in geïnteres seerd zijn, n.l. de bestrijding van een bepaalde ziekte die veel in de Zuidamerikaanse staten voor komt. In maart zal met betrek king tot dit onderzoek een ex- VEEL DUINAFSLAG OP NOORD-BEVELAND Duidelijk toont deze foto de zware afslag van de duinen op Noord-Beveland. Negenhonderd vierkante meter duin werd nabij Colijnsplaat weggeslagen, waar door vooral de niet beklede dijk van Mariapolder ernstig werd beschadigd. De teen van de dijk werd zichtbaar. Het herstel zal ongeveer op 30.000 gulden neer komen. peditie door Equador worden gemaakt. Dinsdagochtend om 8.50 uur zou de hoogleraar, blij kens een vliegbiljet' dat in zijn achtergebleven bagage is gevon den, vanaf Schiphol naar Tehe ran vertrekken. De Amerikaan is echter noch op bezoek ge weest bij de Leidse hoogleraar noch per vliegtuig naar de Per zische hoofdstad gereisd. De Amerikaanse autoriteiten op de vliegbasis Soesterberg heb ben tegenover commissaris Land man ontkend dat de Amerikaan lid was van de Amerikaanse ge heime dienst, de „Intelligence Service". De hoogleraar is als wetenschappelijk (burger) ambte naar verbonden aan het „Walter- reed Army Medical Centre". Commissaris Landman meent vooralsnog nog geen reden te hebben aan een misdrijf te den ken. „Onze gedachten gaan sterk uit naar een ongeval", aldus de heer Landman. Prof. Follis was vrijdagmor gen uit de Ver. Staten naar Schiphol gevlogen. Nadat hij daar vrijdagavond was aangeko men, nam hij zijn intrek in hotel Schiller op het Rembrandtsplein. Tussen zijn aankomst en ver dwijning heeft de Amerikaan, voor zover bekend, slechts con tact gehad met één persoon n.l. een vrouw, van wie de identi teit nog onbekend is. In de nacht van vrijdag op zaterdag kwam hij tezamen met deze vrouw het hotel binnen. Zij verbleven enige tijd bij de recep tie, waarna de vrouw om circa 04.00 uur het hotel verliet. Daar zij waarschijnlijk een taxi heeft genomen, speurt de recherche naar de taxichauffeur, die haar die nacht heeft gereden. Zij zou, volgens de enige twee getuigen die haar hebben gezien, n.l. de nachtportier en de nachtklerk van het hotel, circa 1.80 meter lang zijn, een smal gezicht heb ben met blond kortgeknipt haar en gekleed zijn in een lange don kere broek, driekwart donkere jas, een donkerkleurige blouse met knoopjes en een beschaafde indruk maken. Het is waar schijnlijk een Hollandse vrouw. Voor de Amerikaan was het zijn eerste bezoek aan Amster dam. Op zjjn hotelkamer werd in zijn bagage, behalve het vlieg biljet, ook zijn paspoort en tra- vellerchèques met een waarde van ƒ2000,aangetroffen. Volgens de gegevens van de Amsterdamse rechrche is de hoogleraar gehuwd. In de nacht van zaterdag op zondag had de Amerikaan tegen middernacht door de hal van het hotel ge ijsbeerd. Dit vestigde de indruk dat hij op iemand wachtte. Om circa 24.00 uur verliet hij het hotel om er twee ur later nog even terug te komen. Hij maak te een wat afwezige indruk en gaf een fooi aan een hotelem ployee. Daarna vertrok hij op nieuw en is sindsdien onvind baar. Zijn signalement luidt: groot en fors gebouwd, 1.85 meter lang. Hij droeg zwarte schoenen van een zeer grote maat, een donker kostuum, een olijfgroene regenjas en een don kere slappe hoed. De hoogleraar heeft gedurende zijn verblijf in het hotel geen enkel telefoongesprek gevoerd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2