Eerste Kamer geeft haar fiat aait goedkeuringswet huwelijk prinses Beatrix Na de eerste Franse verkiezingsronde DE GARLLE RADIO DE KOCX De Gaulle treedt aan voor de tweede ronde HET WEER WOENSDAG SbECEMBER 1965 22e Jaargang - No, 658J^> DE ZELFMOORD VAN DE OOSTDUITSE MINISTER APEL KOMPLOT IN BRAZILIË VERIJDELD De Gaulle of Mitterand In Parijs 44% Wie de schuld Politieke onrust President De Gaulle heeft er dinsdag mee ingestemd zich kandidaat te stellen voor de tweede ronde van de Franse presidentsverkie zingen. DE GAULLE NAAR PARIJS Aanvankelijk opklaringen Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Frtnïering BfJ aSormement: TERNEUZEN Direcfear-TToofareaarteur: I. vtm 'de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Temeuzen. Advertentieprijs per mnl TB et: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecnmh maandag/dinsdag-nurnmer tot 10 uur voormiddag. „Als volk moeten wij de gezins emancipatie van het vorstenhuis meemaken, mee maken en mee leven, doch niet alleen analyseren". Zo sprak het lid van de eerste kamer de heer Geuze (c.h.u.) tij dens het debat over de toestem- mingswet voor het huwelijk van prinses Beatrix en de naturalisatie van de heer Claus von Amsberg. Zijns inziens zijn geen gegronde redenen aanwezig om op staats rechtelijke gronden de toestemming voor huwelijk en naturalisatie te weigeren. Er zijn bezwaarden, hetgeen moet worden betreurd, ofschoon zij niet uitmunten in getal. Zij heb ben over het algemeen hun bezwa ren waardig te kennen gegeven. Spr. hoopt, dat zij aanvaarde wet ten zullen eerbiedigen. Over de persoon van de heer Von Amsberg zei de heer Geuze discriminatie van een minderjarig dienstplichtig soldaat te verwer pen. Op hem was toen, noch later, dat bewijst zijn tijd bij advocaat Hoppmann, iets aan te merken. De heer Geuze wilde weten wel ke rol de minister-president of de regering gespeeld hebben bij het onderdrukken van een naar hij zei „heksenjacht". Spr. doelde, daarbij op een artikel in een popu lair weekblad (Panorama), waarin beweerd wordt, dat de familie Von Amsberg in haar Afrikaanse tijd nationaal-socialistisch was en Claus von Amsberg als elfjarige al Hitlerjongen: Het grootste deel van de oplaag van dit blad werd niet verspreid. De heer Van Riel (v.v.d.) ver klaarde, dat zijn fractie en bloc voor de wetsontwerpen zal stem men. Hij vond daarvoor dezelfde reden als de heer Geuze. In zijn partij, zo verklaarde hij, bevinden zich wat tegenstanders, meestal op gevoelsgronden. Wetende dat prinses Beatrix dit huwelijk sterk wenst, sprak de heer Van Riel namens zijn fractie de beste wensen voor de toekomst van tiet jonge paar uit. De heer Van Riel sprak voorts het» verlangen uit. dat het kabinet met aanvaarding van eigen verant woordelijkheid de meningen van leden van het koninklijk huis, ook in te wisselen stukken, buiten dis cussie zal laten. De heer Vos (p.v.d.a.) verklaar de, dat enige leden van zijn fractie om ernstige en respectabele rede nen tegen zouden stemmen. Ande ren valt het vóór-stemmen heel moeilijk. Zij zien in verwerping geen alternatief. PRESIDENT JOHNSON BOOS OP BANKCHEF Een verstoorde president John son luistert met een strak ge zicht naar de woorden van Wil liam C. Martin, voorzitter van de raad van Amerikaanse cen trale banken, tijdens diens ver klaring voor de pers. Aanleiding tot de boosheid van de presi dent is de disconto-verhoging. In het midden is de minister van financiën Fówler nog juist zicht baar, die even somber gestemd is. Uit deze houding mag niet wor den afgeleid, dat leden van de p.v.d.a.-fractie voor de republiek zouden zijn. In dit opzicht, zo zei ir. Vos, staan de meeste partijen (inzake de monarchie) veel dichter bij elkaar dan weieens wordt aan genomen. Hij vroeg in welk opzicht het televisie-optreden van de konink lijke familie op de verlovingsdag door ministeriële verantwoorde lijkheid wordt gedekt. Voorts had de plaats van het Huwelijk moeten worden vastgesteld, nadat de wet ten zouden zijn goedgekeurd, zo meende hij. Behalve de heer Geuze sprak geen der volgende afgevaardigden over de woorden van de gevol machtigd minister Einaar van Su riname in de tweede kamer. Deze woorden kwamen uit zijn hart en werden ons uit het hart gegrepen, zo zei de heer Geuze. Hetgeen een brede lach van genoegen op de ge laten der aanwezige ministers. Smallenbroek, Samkalden, Einaar, Lampe en premier Cals tevoor schijn toverde. Minister-president Cals ver klaarde op verzoek van enige leden dat deze zich niet ongerust behoe ven te maken over uitnodigingen aan de freiherr Von Oeyenhausen en diens zoon voor het huwelijk. Deze zouden in slot Vinsebeck aan Hitler c.s. in 1933 tijdens de ver kiezingscampagnes onderdak heb ben verschaft. Het betreft hier dus niet de grafelijke familie Von Oeyenhausen, die gelieerd is met de familie Zur Lippe Biesterveld. De heer Van Lieshout (k.v.p.) sprak zeer kort. Hij verklaarde geen gegronde staatsrechtelijke be zwaren tegen huwelijk en naturali satie te zien. Mevrouw Van OmmerenAve rink (c.p.n.J verklaarde zicll van stemming te zullen onthouden. Zij hekelde de overspannen houding van de p.s.p.-leiding. Tegen, het formele bestaan van het vorsten huis had zij geen bezwaar, zolang het de grondwet eerbiedigt en de welvaart bevordert. Over de overrompelingspolit>>k van premier Cals zei zij, dat deze een zwarte kater, loerend om de hoek achterlaat. Wijzend op de grote sympathie die prinses Beatrix .overal ter we reld ontving vond de a.r.- spreker de heer Berghuis het merkwaardig, dat bij een aantal mensen toch twijfel aan het verantwoordelijk heidsgevoel van haar en haar ouders bestaat. Spr. verklaarde zich zonder voorbehoud van harte voor deze wetsontwerpen. De vrees voor ordeverstoringen bij het huwelijk in Amsterdam diskwalificeert deze stad. De heer Van der Spek (p.s.p.) zette op dezelfde gronden als tij dens het debat in de tweede ka mer uiteen, waarom zijn partij tegen naturalisatie en huwelijk is. Hij deed een felle uitval tegen de brief-Nederhorst en de daarin vervatte passage tegen prof. De Quay. Afgezien van een voorkeur voor de republikeinse staatsvorm vond spreker doorslaggevend voor een weigering van naturalisatie en toe stemming voor het huwelijk, dat de heer Von Amsberg nooit duide lijk afstand van nazi-Duitsland heeft genomen. Hij was Duits sol daat en manifesteerde zich niet als drager van een ander Duitsland. Zijns inziens was de familie Von Amsberg in West-Afrika reeds lid van de nationaal-socialistische Aus- lands-organisation. Het milieu was Pruisisch rechts-conservatief. Op verschillende punten viel hij terug op het door de heer Geuze genoemde (ingetrokken) tijdschrift artikel, dat z.i. uit goede bronnen putte. B.urgemeester Van Hall (p.v.d.a.) van Amsterdam verklaarde, dat de heer Van der Spek allerlei onjuiste beweringen had gedaan. Inzake het weghalen van het spandoek „Republiek", dat tijdens de rond vaart van de prinses en haar ver loofde van een grachtenhuis hing zei de heer Van der Spek in de kamer dat het tekenend voor de sfeer van angst voor ordeversto ring was. In de Amsterdamse raad beweer de hij, dat dit bevel van de burge meester ondemocratisch was en tekenend voor de sfeer van angst en verdachtmaking. Ik stond achterin de boot. Fr werd gelachen om dat doek en ik lachtë ook,' zo zei burgemeester Van Hall. Ik ben niet overboord gesprongen en naar de kant ge zwommen. Daar is het water van de grachten mij te vies voor. De eerste kamer nam met f.5 tegen 5 stemmen en één onthou ding de toestemmingswet voor het huwelijk van prinses Beatrix aan. Tegen stemden de heren Cammel- beeck, De Rijk en Meester van de p.v.d.a. en de heren Van der Soek en Van Pelt van de p.s.p. Zonder hoofdelijke stemming werd de na- turalisatiewet aangenomen met aantekening van tegenstem der twee p.s.p.-ers. Tijdens' zijn' antwoord raakte minister-president Cals in scher mutseling met de heer Van der Spek over diens beweringen inzake lidmaatschap van de familie Von Amsberg van de Auslandorganisa- tion van de n.s.d.a.p. tijdens de plantersperiode in Afrika. Voorts zou mede blijkens een gewraakt artikel in Panorama Claus von Amsberg reeds als jongen lid van de Hitlerjugend zijn geweest en zou hij hebben deelgenomen aan een kamp in Mombasa. De heer Cals noemde deze beweringen je reinste fantasie en een succes voor de Hitlerpropaganda. Deze wilde doen geloven, dat alle planters lid waren. Aangetoond kan worden, dat dit nog niet de helft was. De feiten lagen anders. De heer Cals ontkende aan de heer Von Amsberg te hebben ont raden iets over de Afrikaanse tijd te zeggen. Dit is ook fantasie en een insinuatie. Terecht weigerde de heer Von Amsberg een interview met de hoofdredacteur van Panorama. Dit zou op propaganda kunnen lijken Geheel anders ligt een gesprek met een kamerlid, dat zijn stem naar eer en geweten wil uitbrengen. Premier Cals heeft over het in getrokken Panorama-artiket geen enkele vorm van contact met prof. De Quay, president-commissaris van de uitgeverij, gehad. Hij noch het kabinet oefenden invloed op het intrekken van het artikel. Spr. had overwegend bezwaar tegen de methodiek-Van der Spek, die bevestiging vroeg van oncon troleerbare geruchten. Daarbij draaide deze de bewijslast om en verwijt dan de regering, dat zij niets schriftelijk bewijzen kan. Minister-president Cals was zeer erkentelijk voor de brede steun, die de wetsontwerpen kre gen. Inzake de ministeriële Verant woordelijkheid en de onschend baarheid des konings verklaarde hij, dat deze een en ondeelbaar zijn. Hij voelde, evenals de heer Vos weinig voor uitbreiding van het „geheim van Soestdijk". De vraag of het verschijnen van het verloofde paar voor de televisie onder de ministeriële verantwoor delijkheid viel werd bevestigend beantwoord. Het feit wel, maar niet elk antwoord van de prinses of de heer Von Amsberg. De ge volgen van die antwoorden zouden echter wel weer onder de ministe riële verantwoordelijkheid gevallen zijn. Het is gelukkig goed afge lopen, zo vond de minister-presi dent. Was het verkeerd gegaan, dan zou het kabinet ter verant woording zijn geroepen. Minister Samkalden (justitie) be antwoordde de vraag of de voor naam Claus ook vertaald had moe ten worden. Zijns inziens zou dit te kunstmatig zijn geweest met de bedoeling er „iets Nederlands aan te geven". Men zal met de verne derlandsing van de heer Von Ams berg wel wennen aan de naam Claus, zoals we gewend zijn aan de „h" in de naam Bemhard, zo vond hij. De gevolmachtigde ministers van Suriname en de Ned. Antillen, de heren Einaar en Lampe verklaarden de volle instemming van hun rege ringen en staten met de twee wets ontwerpen te mogen overbrengen. Zij voegden er hartelijke heilwen sen aan toe. De heer Einaar voegde eraan toe, dat het koninklijk huis een grote plaats in de harten der Su- rinamers inneemt. De wereld waarin wij zijn opge voed, leerde ons om eerbied te hebben voor hen die boven ons ge plaatst zijn, zo zei hij. Na in herinnering te hebben ge bracht, dat het Duitsers waren die na 1876 scholen en kerken in Su riname stichtten en de bevolking leerden ook de Hollanders niet te haten, kwam hij tot de slotsom dat aan" een huwelijk van onze geliefde prinses Beatrix met een Duitser uit een „volk waaraan wij zoveel te danken hebber»'- -.iets in de weg staat. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Xel. 01150-8128 De zelfmoord van de Oost- duitsfe minister van planvor ming, dr. Erich Apel, zal moge lijk een politieke sensatie tot gevolg hebben. De minister zou de omstandigheden die hem er toe brachten een eind aan zijn leven te maken, hebben neerge legd in een memorandum, dat door een geheime koerier naar West-Berlijn is gebracht. Dit zegt het grootste Westduitse avondblad,, het „Hamburger Abendblatt", uit betrouwbare bron te hebben vernomen. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn had maandag avond al verklaard dat Apel zich na onenigheid met het Oostduitse staatshoofd Walter Ulbrieht had doodgeschoten „en niet zwijgend het graf in was gegaan". „Wij allen zullen nog horen, wat hem bewogen en verontrust heeft", zo zei Brandt tot verslaggevers. In het begin van deze week is een komplot van een groep Bra ziliaanse marine-officieren om en eind te maken aan het be wind van president Castelo Iraneo, in de kiem gesmoord. Dit hpeft dinsdag een woord voerder van de Braziliaanse ma rine bekendgemaakt. De betrok ken officieren behoorden tot degenen die een straffer op treden wensen tegen wat zij „de tegenstanders van de revolutie" noemen. Zij hebben zich b.v. verzet tegen het aan de macht komen van de onlangs gekozen [oppositiekandidaten bij de gou- 1 vernevu'sveilsiezingen. zal zijn om de komende algemene verkiezingen met succes te door staan. Dit betekent dat zijn eigen toekomst en die van zijn buiten landse politiek twijfelachtig zullen Alles wees er maandagavond op dat president De Gaulle de bittere pil, hem de dag tevoren door de Franse kiezers bezorgd, zal slikken en op 19 december voor de tweede stemronde zal aantreden, waarbij hij met slechts één tegenstander te maken zal hebben: de linkse kan didaat Mitterand, die hem in de eerste ronde het dichtst benaderde Uit de omgeving van het Franse staatshoofd werd vernomen dat het wel zeker lijkt dat hij de strijd zal voortzetten ondanks de klap die zijn prestige zondag kreeg. De reacties over de gehele we reld op de toch wel verrassende verkiezingsuitslag waren voor De Gaulle in het algemeen nogal pijn lijk. Zowel de kranten in Europa als die in Amerika zagen in het feit dat de president er niet in was geslaagd de absolute meerderheid te behalen en op 44 procent was blijven staan, een massale afwij zing van zijn vastberaden onafhan kelijke politiek ten aanzien van de N.A.V.O., de E EG. en het Ameri kaanse leiderschap in de westflijke wereld. De vraag is nu aan wie de 5% miljoen stemmen zullen toevallen die op de centrum-kandidaat Leca- nuet, de liberaal Marcilhacy, de uiterst rechtse Tixier-Vignancour en de verdediger der sociaal mis- deelden Barbu zijn uitgebracht Tixier-Vignancour, die bijna 1,3 miljoen stemmen kreeg, heeft zijn aanhangers al geadviseerd op de door communisten en socialisten gesteunde Mitterand te stemmen. Dat de meesten van hen dit zullen doen wordt onwaarschijnlijk ge acht. Ze zullen zich mogelijk echter eerder van stemmen onthouden dan De Gaulle, die zij in meerderheid haten, te steunen. De 700.000 stem men van Barbu en Marcilhacy zul len naar De Gaulle gaan of door onthouding voor bejde kandidaten verloren gaan. Biljven over de bijna 3,8 min stemmen van de dy namische centrumkandidaat Leca- nuet. De meeste waarnemers gelo ven dat diens aanhangers nu hun steun aan De Gaulle zullen geven Zij hebben, zo meent men, in Leca- nuet, een uitlaatklep gevonden voor hun ontevredenheid over de manier waarop de president som mige kwesties, met name die op het vlak van de Europese eenwor ding, aanpakt en zullen zich nu ze hun misnoegen hebben kunnen laten blijken achter De Gauüe scharen in duel met Mitterand. De aanhang van Lecanuet bestaat n.l vooral uit conservatieven, die in het verleden op De Gaulle hebben gestemd en zeker via Mitterand de communisten niet zouden willen steunen. President De Gaulle kreeg in 70 van de 90 Franse departementen de meeste stemmen. Treffend is dat hij in Parijs, van welk kiesdis trict alle parlementszetels door gaullisten worden bezet, niet bo ven de 44 pet uitkwam. Een zorgvuldige analyse van de verkiezingsuitslagen leidt tot de conclusie, dat De Gaulle zijn ab solute meerderheid zou hebben be houden wanneer Lecanuet met zijn campagne voor een pro-Europes" en pro-atlantische politiek er niet was geweest. Die socialisten en communisten die de afgelopen ze ven jaar op De Gaulle stemden schijnen hem trouw te zijn geble ven. Bij de parlementsverkiezingen van 1962 werd op de linkse afge vaardigden 44 pet van het totale aantal stemmen uitgebracht. Toch bleef Mitterand ditmaal, met een grotere opkomst van de kiezers, nog onder de 32 pet. In het gaullistische kamp is in tussen een enorm gekrakeel gaande over de vraag, wie medeschuldig is aan de nederlaag. Een aantal partijleiders, onder wie enkele ministers, eist het hoofd van de minister van binnenlandse zaken, Roger Frey, die in hoofdzaak ver antwoordelijk wordt geacht voor de wijze waarop de gaullistische cam pagne werd gevoerd. Ook de minister van voorlich ting, Alain Peyrefitte, heeft het zwaar te verduren. De gaullistische afgevaardigden in de nationale ver gadering willen weten waarom de oppositie het bijna twee weker, lang op radio en televisie vrijwel alleen voor het zeggen heeft ge had, terwijl De Gaulle afkerig van veelvuldig gebruik van die pu bliciteitsmedia zich slechts twee keer en dan nog bij niet zo erg gunstige gelegenheden liet ho- Of De Gaulle het over twee we ken haalt of niet, de gaullisten zul len moeite hebben hun meerder heid in de nationale vergadering bij de algemene verkiezingen over 16 maanden te behouden, zo is de al gemene verwachting. Nu de positie van De Gaulle is aangetast staat Frankrijk waar schijnlijk ook een nieuwe periode van politieke onrust te wachten. Of zoals de politieke commentator van Le Monde maandagavond schreef: „De komende 14 dagen zal de regering op binnenlands en nog meer op buitenlands terrein in haar activiteit verlamd zijn. De komende 15 maanden zal er twijfel blijven bestaan over de vraag of het gaullistische bewind in staat Frangois Mitterand, de linkse kandidaat voor het Franse presi dentschap, schijnt voldaan te zijn over de uitslag van de ver kiezingen, welke een teleurstel ling voor president De Gaulle zijn geworden. Links mevrouw Mitterand. Dit is medegedeeld door de woordvoerder van het Elysée. Vandaag zal minister van voorlichting Alain Peyrefitte een volledige verklaring afleggen. President en mevrouw De Gaulle zijn dinsdagmiddag met; een hefschroefvliegtuig van hun buitenverblijf te Colombey les Deux-Englises naar Parijs terug gekeerd. Het Franse instituut voor opiniepeiling, dat het met zijn voorspellingen voor de eerste ronde van de presidentverkie zingen vrijwel geheel bij het rechte eind had, heeft nu laten weten dat De Gaulle in de twee de ronde op 19 december op 60 procent van de stemmen zou kunnen rekenen en de linkse kandidaat Mitterand op 40 pro cent. Voor de eerste ronde had het instituut De Gaulle getaxeerd op 43 procent van de uitgebrach te stemmen, terwijl hij er in wer kelijkheid 44,62 procent kreeg. Algemeen wordt aangenomen dat de president zal laten weten dat hij ook aan de tweede ronde zal deelnemen, ondanks het feit dat hij zondag niet de „oprechte en massale" steun heeft gekregen waarom hij had gevraagd. Boven de Britse eilanden ont wikkelde zich een rug van hoge luchtdruk waardoor op de Noord zee de wind naar het noordwes ten draaide. Als gevolg hiervan stroomde wat koudere "lucht het continent binnen. De rug van hoge luchtdruk breidt zich over onze omgeving uit. In verband hiermee neemt d'e wind aanvan kelijk af en vermindert de buien- aetiviteit. WOENSDAG 8 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.12 1.28 Terneuzen 1.47 2.03 Hansweert 2.27 2.43 Walsoorden 2.37 2.53 DONDERDAG 9 DECEMBER v.m. n.m. EBreskens 1.49 2.09 Temeuzen 2.24 2.44 Hansweert 3.04 3.24 Wa31soorden 3.14 3.34 Ten westen van Schotland na dert een frontale storing die hij ons in de loop van de dag de be wolking zal doen toenemen, ter wijl een regengebied ons land later zal kunnen bereiken. De wind draait daarbij naar 't zuid westen en neemt tot krachtig toe. In het terp.peratuursverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Aanvankelijk opklaringen, later - toenemende bewolking gevolgd door enige iregen. Matige, later krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera-, tuur. Dec. S 8.35 16.29 16.12 8.16 9 8.36 16.29 17.57 9.37 10 8.37 16.29 17.59 IQ.47 4

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1