Johnson overtuigt niet meer op buitenlands front Kennedy's ontspanningspolitiek aan de wilgen? OOK AMERIKANEN ONTEVREDEN De gaskrater in Sleen snuit weer INTERNATIONALE ONTWAPENINGS CONFERENTIE NOODZAKELIJK Premisr Wilson naarSowjet-Unie? DE ONDERGANG VAN UHR Rechtszaken Maandag 6 dinsdag 7 december 1965 HET PROCES VERBELEN Aidit nog voortvluchtig Onverzoenlijk Dulles En Robert PICASSO GEOPEREERD BIGAMIST KREEG 6 MAANDEN, WAARVAN 3 VOORWAARDELIJK DRIE MAANDEN VOOR VERWAARLOZING ACHT KINDEREN Brits-Russisch communiqué Gevaarlijk Naar de S.-U. AGENRA Brand in Wildervank Verbaasde Belg kreeg van Nederlanders nieuwe auto DUITSE KRANTENUITGEVERS PROTESTEREN BUITENLANDSE ARBEIDSKRACHTEN MET KERSTMIS NIET NAAR HUIS AANSLAG OP DE „LEEUW VAN WATERLOO" DE VRIJE ZEEUW Pagina 8 Het „erfgoed van wijlen president John Kennedy wordt door pre sident Johnson niet zorgvuldig beheerd. Ruim twee jaar na de dood van een van onze grootste staatslieden zijn we weer aangeland op het zelfde punt, waar we in 1960 waren." Deze regels werden dezer dagen in de „Chicago News" gepublceerd en ze vertolken vermoedelijk de gedachten van tienduizenden Ame rikanen, en nog meer Europeanen. Terwijl Lyndon Johnson ten aanzien van het binnenlandse beleid Kennedy's koers konsekwent heeft doorgetrokken, is hij wat de buitenlandse politiek betreft teruggevallen op het inzicht, dat vóór Kennedy Je Amerikaanse politiek bepaalde. Een politiek van star anti-communisme, rnet de kans op een boemerangeffect. Verontrusting ever „vergrijzing" Den Haag Bij de voortgezette behande ling van de Haagse gemeentebe groting voor 1966 heeft gister morgen de Haagse wethouder van sociale zaken, drs. J. A. H. M. Damoiseaux zich verontrust getoond over het vertrek van vele jonge gezinnen uit Den Haag. Weliswaar is thans de op bouw van de Haagse bevolking nog vrij harmonieus, maar wan neer het effect van de geboorte- piek is verdwenen rijst een snel le vergrijzing van de Haagse bevolking, zo zei de wethouder. Thans bestaat de Haagse bevol king voor dertien procent uit bejaarden. Veel jonge gezinnen, aldus drs. Damoiseaux, zijn al verdwe nen naar Rijswijk en Voorburg, terwijl de laatste tijd Leidschen- dam zeer in trek is. Dit zal er op den duur toe leiden, dat de opbouw van de Haagse beroeps bevolking scheef wordt getrok ken ten koste van de financiële en geestelijke draagkracht van de Hagenaar, aldus de heer Da moiseaux. Hij meende dat Amsterdam met de Bijlmermeer in een veel gunstiger positie verkeert om tot een gezonde bevolkingsop bouw te komen. Den Haag is aangewezen op wat op basis van vrijwillig overleg in de Haagse agglomeratie kan worden be reikt. Het welzijn van de Haag se bevolking is dan ook direct betrokken bij het probleem van de Haagse agglomeratie en haar bestuursvorm. De wethouder zei tenslotte te genstander te zijn van een ge dwongen migratie van Haagse bejaarden, maar, zo zei hij, het is mogelijk een dergelijke mi gratie met indirecte methoden te stimuleren. Hij wees daarbij op de emigratiebevordering, zo als die in de na-oorlogse jaren in ons land heeft plaatsgevon den. De weduwe van de in juli 1944 door Vlaamse S.S.'ers doodge schoten Belgische rechter Jean Pierre Frère heeft vrijdag als getuige in het proces te Wenen tegen de Belgische oud-S.S.'er Verhelen verklaard, dat zij be klaagde herkent als een van de mannen die in de bewuste nacht haar huis waren binnengedron gen en haar man hadden ver moord. Verhelen, die beschul digd wordt van medeplichtigheid aan de moord op zeven Belgi sche verzetsstrijders, ontkende dat hij in het huis van de rech ter was geweest. Wel had hij het executiebevel doorgegeven, maar hij was voor het huis in een auto blijven wachten. De openbare aanklager, dr. Kovacs, behield zich met het oog op deze verklaring en destijds in België door andere S.S.'ers afgelegde verklaringen de vrijheid voor, de aanklacht tegen Verhelen op dit punt uit te breiden tot rechtstreekse deelname aan moord. Het persbureau Nieuw China heeft ontkend, dat Aidit, de leider van de Indonesische communis tische partij, dood is. De geruchten, zo liet het pers bureau donderdagavond weten, dat Aidit is doodgeschoten, zijn verzonnen door rechtse Indonesi sche bladen en Japanse kranten met het doel verwarring te schep pen. En de westerse persbureaus wedijveren met elkaar om deze geruchten zo snel mogelijk te verspreiden. De 42-jarige Aidit is al voort vluchtig sinds de mislukte staats- Êreep van 1 oktober, waarvoor de idonesische communisten ver antwoordelijk zijn gesteld. Vijf dagen geleden werd uit Djakarta bericht dat Aidit in midden-Java gedood was. De militaire autori teiten hebben dit bericht echter niet willen bevestigen. Steeds groter wordt het onbe hagen, dat in brede kringen der Amerikaanse bevolking leeft over Johnson's harde, maar zeer on genuanceerde buitenlandse poli tiek. In Europa is dit onbehagen, hoewel hier gefixeerd op de kwestie-Vietnam, nog groter. De door Kennedy zo bevorderde ont spanningspolitiek dreigt door zijn opvolgers aan de wilgen te wor den gehangen. Meer en meer komt de verhouding tussen oost en west, die ten tijde van Kenne dy een lichte ontspanning ver toonde, weer te liggen in de ner veuze sfeer van de koude oorlog. In Europa vangt men ook flar den van de ijskoude wind uit Washington op. Steeds duidelij ker wordt dat Johnson ten aan zien van de N.A.V.O. een andere koers wil varen dan Kennedy, zo hij zijn zin mocht krijgen. Zijn voorganger wilde de N.A.V.O. niet langer zien als een instru ment tegen het communisme al léén. Kennedy zag 't bondgenoot schap als basis voor een staten gemeenschap die mogelijk met de communistische landen op vele niet-politieke terreinen zou kun nen samenwerken. Johnson wil de N.A.V.O. al leen zien als een bolwerk tegen het communisme. Dat hij de Rus sen vooralsnog zo min mogelijk probeert te prikkelen, komt niet voort uit tolerantie, maar om op het Europese continent geen in ternationale spanningen te ver oorzaken, nu zijn land aan het Vietnamese front de handen meer dan vol heeft. John Kennedy was een be kwaam politicus, die zeer kon sekwent en onverbiddelijk kon optreden (boycot Cuba!), maar die nooit intolerant genoemd kon worden. „Dat wij op 't ogenblik naast de kwestie-Vietnam geen kwestie-Berlijn hebben, hebben wij te danken aan Kennedy" zo schreef het weekblad Newsweek onlangs. De betreurde president kon hard optreden, maar zijn grootste verdienste was dat hij het overleg met de communisten niet uit de weg ging. Symbolisch voor deze bereid heid was het veelbesproken voor stel tot aanleg van een telefoon lijn, die hem in de gelegenheid stelde op ieder willekeurig ogen blik Chroesjtsjow te kunnen tele foneren. Het beleid inzake Vietnam, zo als dit door president Johnson wordt gevoerd, is een evident voorbeeld van de wending die zich sinds Kennedy's dood in de Ame rikaanse politiek heeft voltrok ken. Een politiek, die gekenmerkt wordt door een grote mate van onverzoenlijkheid. Een politiek ook, die Johnson bij een groot deel van zijn volk niet bepaald in populariteit doet stijgen. De „mars naar Washington", door middel waarvan onlangs duizen den Amerikanen van hun onge noegen over zijn Vietnamese po litiek blijk gaven, illustneert het onbehagen, dat terzake in brede kringen van het Amerikaanse volk leeft. Johnsons starre anti-commu- nische politiek blijkt vooral uit zijn beleid tegenover Zuid-Ame- rika. Zijn interventie in de Do minicaanse republiek was een vol slagen mis greep. Voorts worden, evenals in de jaren vóór Kenne dy, alle ondemocratische en reactionaire bewegingen in latijns Amerika door Washington be schermd en aangemoedigd, als ze maar anti-comministische zijn. Zo is Johnson dikke maatjes met de nogal dubieuze figuren, die momenteel de macht in Bra zilië in handen hebben. Zoals destijds Foster Dulles alle anti communistische maar ook anti democratische bewegingen in zuidoost-Azië van harte steunde (en de jammerlijke gevolgen van dit beleid zijn nog altijd merk baar), zo klopt Johnson nu alle latijnsamerikaanse dictators vriendelijk op de schouders, als ze maar tegen Fidel Castro en de communisten zijn. Waar men op het Witte Huis kennelijk geen oog voor heeft is, dat de politieke methodes van deze heren in niets verschillen van de communistische leiders in Azië en Afrika. De man die op dit beleid van de Amerikaanse president scher pe kritiek heeft, is Robert Ken nedy. Niet voor niets heeft deze broer van de vermoorde ex-presi dent in november een reis door Zuid-Amcrika gemaakt. De poli tieke betekenis van deze „privé- reis" werd de afgelopen weken voorpaginanieuws van alle Ame rikaanse dagbladen. Robert huldigt dezelfde poli tieke principes als zijn broer, en, wetende dat veel democraten Johnsons harde koers verwer pen, accentueert hij zijn eigen ideeën zeer nadrukkelijk in de vermoedelijk niet ijdele hoop, dat hij hierdoor zijn kansen om over drie jaar tot kandidaat voor het presidentschap te worden voorge dragen, aanzienlijk vergroot. Merkwaardig dat president Johnson ter zake van het binnen lands beleid Kennedy's koers wel scherp doortrekt. Zijn strijd tegen de rassendiscriminatie, tegen de armoede en andere sociale mis standen stempelen hem tot een bekwaam leider van zijn land en zijn volk. Helaas mist zijn buitenlands beleid deze breedheid van visie. En nu de oorlog in Vietnam de gemoederen in de Verenigde Sta ten en Europa meer en meer in beweging brengt is het dit beleid, waaraan de kwaliteiten van Lyn don Johnson voornamelijk wor den gemeten. En daarom valt het oordeel over hem harder uit dan hij on grond van zijn kwaliteiten verdient. Tallozen uit het gehele noorden hebben zaterdag een bezoek ge- bracht aan het gebied van de gas krater bij het dep Haantje in de gemeente Sleen. Dit bezoek is voor de meesten een grote teleurstelling geworden, daar men eigenlijk niets anders zag dan borden met ver boden toegang en politiemannen die het gebied scherp bewaken. In het dorp heerste de gehele dag een enorme drukte en de meeste inwoners bleven dan ook veilig op hun erf, omdat men anders de ene automobilist na de andere de weg moest wijzen naar 't kratergebied. Zeer velen verlieten hun auto's bij de brug over het Oranjekanaal, om lopend langs een zandweg langs 't kanaal, iets dichter bij de plaats van het gebeuren te komen. Dit werd door de politie toegestaan, aangezien het kanaal een veilige grens vormt tussen het verboden gebied en de bezoekers. Velen waren voorzien van kij kers, doch door het mistige weer kon men eigenlijk niets anders zien dan de oude boerderij en een dragline, die op het ogenblik bezig is" met de aanleg van een nieuwe toegangsweg voor een eventuele nieuwe boring. Van zondagmiddag 1 uur af spuit opnieuw tot een hoogte van één a twee meter en met een enorme kracht een grote hoeveelheid mod der, gas en water uit de krater. On danks de zeer slechte weersom standigheden wordt met man en macht gewerkt om op circa 500 in van de krater een nieuwe toren te plaatsen. De nieuwe toegangsweg dwars door de landen is zo ver ge vorderd, dat men met de asfaltver- harding ervan is begonnen. Drag lines en buuldozers werken onop houdelijk door, terwijl vrachtwa gens van de in werking zijnde as- faltfabriek Westenesch af- en aan rijden voor de verharding van de weg en voor het nieuwe terrein van de boring. Pablo Picasso, de 84-jarige beeldende kunstenaar, heeft twee weken geleden in Parijs met succes een operatie aan de galwegen ondergaan. In een vrijdagavond uitgegeven commu niqué werd gezegd, dat de pa tiënt in uitstekende gezonds- heidstoestand het ziekenhuis gaat verlaten. Volgens het bulletin, dat op verzoek van Picasso pas nu werd uitgegeven, verliep de chirur gische ingreep zonder moeilijk heden. Ook het herstel was volkomen bevredigend. Het bulletin was ondertekend door vier artsen. Ruimtevaart, gezien door een professor, ruimtevaarder en fantasie-tekenaar in de Russische hoofdstad is een tentoonstelling van tekeningen geopend betreffende de ruimte vaart, gezien door een profes sor, een kosmonaut en een fan- Overeenkomstig de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag morgen de 31-jarige electrotech- nicus G. A. H. uit Den Haag veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De man had terecht gestaan wegens bigamie en oplichting. In Nederland was verdachte na een huwelijk van twee jaar van zijn eerste vrouw gescheiden. Daarop vestigde hij zich op de Philippijnen, waar hij een hu welijk aanging met een weduwe, die hij reeds tijdens zijn eerste huwelijk kende. Deze vrouw liet hij in de steek waarop hij naar Nieuw-Guinea vertrok. Daar knoopte hij relaties aan met een meisje, met wie hij later in Amerika trouwde. Toen de man in Nederland terugkeerde, werd hij wegens bigamie gearresteerd. Later pleegde hij oplichting van de dienst voor sociale zaken in Den Haag. Hij incasseerde na melijk steungeld zonder op te geven dat hij nog andere inkom sten had. Reeds eerder is H. veroor deeld wegens een zedendelict en het schaken van een minderja rig meisje. Drie maanden gevangenisstraf heeft het gerechtshof te Amster dam opgelegd aan de 34-jarige lasser H. E. P. uit de hoofdstad wegens het in hulpeloze toe stand achterlaten van zijn acht kinderen, zijn ex-vrouw en zijn huidige echtgenote. Vier van de genoemde kinderen werden ge boren uit een buitenechtelijke verhouding. De procureur-gene raal, mr. W. B. J. Aberson, die de lasser ter zitting had beti teld als ,,'n vrouwenveroveraar, een spoor van zuigelingen achter zich latend" had bevestiging ge vraagd van het vonnis van de politierechter: zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Een ambtenaar van de gemeen telijke dienst voor sociale zaken had op de zitting verklaard, dat zijn dienst door het in gebreke blijven van de lasser 300 gulden per week aan steun betaalde. De dienst had voortdurend ge probeerd beslag op zijn loon te leggen, maar vlak voor dit zon gebeuren bleek de lasser ont slag te hebben genomen. tasie-tekenaar. Deze „Wostok op weg naar huis" van de ruimtevaart-piloot Leonov. Na de besprekingen tussen de Britse minister van buitenlandse zaken Stewart en diens ambtge noot Gromyko is in Moskou een gezamenlijk communiqué uitge geven waarin gezegd wordt dat deze besprekingen „in een open en doelmatige sfeer" zijn verlopen. „Grote aandacht werd besteed aan het vraagstuk van ontwape ning, met inbegrip van de moge lijkheid tot het sluiten van een internationaal verdrag tegen kernwapenspreiding. De nood zaak van het maken van voor uitgang op dit gebied werd er kend en beide partijen zullen ook blijven zoeken naar een gesch'kt akkoord". Zij zullen ook blijven werken aan wederzijds begrip in zake ontwapeningskwesties, en achten in dit verband een inter nationale ontwapeningsconferen tie belangrijk. De ministers hebben hun stand punten over Europese veiligheid en een regeling voor Duitsland uit eengezet en zijn het eens over voortzetten van het streven naar regeling van dringende vraagstuk ken van Europese veiligheid en naar een normalisatie van de be trekkingen tussen de Oost- en West-Europese landen. Zij zijn het erover eens dat de toestand in Zuidoost-Azië gevaarlijk is voor de vrede. Het communiqué vermeldt het sluiten van een consulair ver drag tussen beide landen, en zegt tenslotte dat periodieke gesprek ken tussen beide landen wenselijk zijn. Stewart zei bij zijn terugkeer in Londen niet optimistisch te zijn over Vietnam. Stopzetten van de bombardementen zou niet veel hel pen. De Sowjet-Unie staat op het standpunt niet bevoegd te zijn te onderhandelen, en dat dit een zaak is voor Noord-Vietnam. Er is voorts ook gesproken over een bezoek van premier Wilson aan de Sowjet-Unie. Wanneer daarvoor een datum is vastgesteld zal 'n formele bekendmaking wor den uitgegeven, zei Stewart. lll[|||[|||||||!l[|||l!lllllllllllll!llllllllll[IH!ll|[||||||||||l!lllll!llllllllllll[||ll!l!lllllllllilllllll!lll DINSDAG 7 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „My sister Eileen". WOENSDAG 8 DECEMBER Terneuzen: Hotel Rotterdam, 1.30 uur: Jaarl. Alg. vergade ring van leden der Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. (COVO). QniiiiiiiniiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiHiiinii1 31 Nadat zij een eindweegs waren voortgegaan, verwijdde de gang zich. De ruwe, onbewerkte wanden gingen over in gladee- polijst, hier en daar fraai gebeeld houwd gesteente. Hier stonden, in twee lange rijen, priesters ter weerszijde opgesteld. Aram en Harald aarzelden even. Als zij tussen deze twee rijen doorgin gen, zouden zij geheel aan de macht van deze mannen zijn dat de rotswand nu toch achter hen gesloten was en er dus geen uitweg meer mogelijk was, deed hen zo onverschillig mogelijk voortgaan. De gang kwam uit op een grote zaal, die aan één zijde door een hoog, breed gordijn was afgeslo ten. Lode, de geheimbewaarder, stak de zaal over en bleef, met Aram en Harald achter zich, op overgeleverd. Maar de gedachte, enkele passen afstand hiervan staan. Langzaam hief hij de armen op. „O Maya!" riep hij met luider stem, „Heerseres van het vuur, draagster van de gouden sleutel, ik breng u de twee vreemdelin gen uit een ver land!" Hij liet de armen weer zakken en wachtte roerloos. Plotseling begonnen de gordij nen langzaam uit elkaar te schui ven. „Kniel!" fluisterde Lode zenuwachtig, zelf het voorbeeld gevend. „In dit land wil ieder ons laten knielen," merkte Harald schamper op. En evenals Aram, bleef hij trots rechtop staan. Achter de gordijnen werd een tweede zaal zichtbaar, die groten deels door een trapvormige pyra- mide werd ingenomen. En op de top van deze pyramide ontwaar den Aram en Harald vaag een gesluierde vrouwengestalte. Bejaard echtpaar bij botsing gedood Op de Herenweg te Woubrug- ge vond zaterdagnamiddag een frontale botsing plaats tussen twee personenauto's bij een in haalmanoeuvre. Het echtpaar Splinter, resp. 77 en 75 jaar oud v uit Aalsmeer, werd daarbij do delijk gewond. Van de vier in zittenden van de andere wagen, afkomstig uit Oude Wetering, werden er drie zwaar gewond. Alle slachtoffers werden naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. De auto's wer den onherstelbaar vernield. Een tragische bijkomstigheid is dat de overledenen juist van een begrafenis terugkeerden. In Wildervank is een perceel waarin een papierhandel van de firma Grofsmid was onderge bracht een prooi der vlammen geworden. De brandweer van Wildervank bestreed het vuur met 7 stralen. In de schuur be vonden zich o.m. ook een auto en een trekker die door het vuur werden verwoest. De schade be loopt in de tienduizenden gul dens, welke door verzekering wordt gedekt. De brand is ver moedelijk ontstaan door een oliekachel. Twee Nederlanders hebben bij een verkeersongeluk een gebaar gemaakt, dat de aandacht heeft getrokken v.an de Belgische po litie, aldus meldde vrijdag het blad „Volksgazet". In de Belgische plaats Eksel reden twee jonge mannen uit Drachten, W. G. en A. v. d. W., de auto aan van een onderwijzer. Zij werden daarbij licht gewond. Van het roepen van de politie om een proces-verbaal op te ma ken wilden zij echter niets we ten. Er werd een autohandelaar opgebeld om de waarde van het beschadigde voertuig en het bij te betalen bedrag voor een nieuwe wagen voor de onder wijzer vast te stellen. Uit een goed gevulde portefeuille werd het gevraagde bedrag prompt betaald. Hun eigen auto lieten zij op de plaats van het ongeluk ach ter. Zij hadden zo'n haast om weg te komen, dat zij niet wil den wachten op de volgende bus naar Eindhoven. De Belgische politie heeft een onderzoek ingesteld. De Westduitse bond van uit gevers van dagbladen heeft een telegram gezonden aan de E.E. G.-commissie en de bondsrege ring, waarin geprotesteerd wordt tegen een voorgenomen E.E.G.- heffing op krantenpapier van buiten de gemeenschap. De E. E. G.-commissie heeft plannen om de tot op heden rechtenvrije invoercontingenten voor krantenpapier met ingang van 1966 te gaan belasten, en wel met een invoerrecht van 1 procent. De behoefte van de Duitse kranten wordt voor 1966 op 770.000 ton geschat. Hiervan kan 215.000 ton geleverd worden door de Duitse industrie. De Duitse uitgevers stellen dat ook al zou de invoer uit andere E. E.G.-landen (België, Nederland, Italië) wat vergroot kunnen worden, een tekort van ruim 500.000 ton zou overblijven dat door invoer van buiten de E.E. G. gedekt moet worden. De Duitse krantenuitgevers verlan gen een invoercontingent van deze omvang, vrij van douane rechten. Uit het Limburgse mijngebied verwacht men geen massale kerstuittocht van vreemdelin gen. Dit in tegenstelling tot andere bedrijfstakken, met name in West-Duitsland waar vele duizenden buitenlandse gastarbeiders zich opmaken het kerstfeest in het vader land te gaan vieren. Het reisbureau van de Staats mijnen, dat tevens de vakan tiereizen van de buitenlandse arbeidskrachten van de parti culiere mijnen verzorgt, deel de mee dat zich maar 150 Joe- goslaven gemeld hebben. De Marokkaanse mijnwerkers, die het leeuwendeel uitmaken van de buitenlandse arbeidskrach ten bij de mijnen, hebben wei nig animo om tijdens de kerst dagen op vakantie te gaan. De meeste Marokkanen zijn Mo hammedanen en die vieren geen Kerstmis. Het standbeeld met de „Leeuw van Waterloo" is vrijdagnacht weer eens het slachtoffer ge worden van een „aanslag". Om vier uur ontplofte aan de voet een lading springstof, die de leeuw zelf echter onbescha digd liet. Het voetstuk liep ech ter ernstige schade op. Een gewelddadige aanval op het beeld is de laatste jaren niet voorgekomen. Wel is het her haalde malen beklad met leu zen, verband houdend met de Waals-Vlaamse tegenstellingen. t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5