Geslaagde lancering van de „Gemini-7" Geen regelrechte overwinning van De Gaulle HET WEER Nederlandse jongen in Zweden vermoord EEN HERSTEMMING NODIG OP 19 DECEMBER OVERVAL OP WARENHUIS IN BRUSSEL Koningin Elizabeth wijst Rodesiseh verzoek af Maandag 6 Dinsdag 7 december 1965 22e Jaargang - No. 6580^ RUIMTEVAARDER FRANK BORMAN RUIMTEVAARDER JAMES LOVELL Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater INDISCHE PROTESTNOTA AAN CHINA Tevreden Politieman na een wilde schietpartij omgekomen Algerijn gevat Nog geen spoor van daders De tweede stemronde Eerste uitslag Buitenlandse reacties ex extra j^TRA ra ra ra ra RA motor oii.| ra ra txira extra extra bescherming FwmfeHa# W «fwwntniMrt: TERNEUZEN Dlpecteup-BoofireëFactear: I. van de Sand* Redactie- en Administratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150 2073 Siromnwner: 38130 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand 2,20: per week 53 et Losse nrs 11 et. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandn te Temeuzen. Advertentieprijs per tnifl 16 et; minimum per advertentie ƒ2.40. Rubriek „Kbine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De ruimtecabine Gemini-7 met de kosmonauten Frank Bornian, gezagvoerder, en James Lovell aan boord is zater dagavond om 20.30 uur Ned. tijd precies, op het vastgestelde tijdstip, door de draagraket van het type Tifan-2 de lucht in geschoten voor een recordvlucht van twee weken. '•De cabine kwam nog geen zeven minuten later in een baan om de aarde die echter iets lager was dan de hereken- de. De stuwdruk van de draagraket was n.l. ongeveer twee procent minder dan was voorzien. Niettemin werd officieel meegedeeld dat er geen bijzondere problemen schijnen te zijn die moeilijkheden kunnen veroorzaken. De technici zijn tevreden over de lancering. Het laagste punt van de baan is 161 km van de aarde, zoals voorzien, het hoogste 325 km, 12 km lager dan berekend. De ruimtevaarders zullen als alles goed gaat 206 rondjes maken. Het belangrijkste experiment zal de ontmoeting met de Otmini-6 zijn, welke op 13 december wordt gelanceerd. Aan boord van dit ruimtevaartuig zullen zich Walter Schir- ra en Thomas Stafford bevinden. Het is de bedoeling dat de Gemini's op 13 december gedurende ongeveer twee omwen telingen naast of in de buurt van elkaar zullen vliegen. Zij moeten op 15 december (Gemini-6) en 17 december op aarde terugkeren, d.w.z. op de Atlantische Oceaan. Borman en Lovell meldden aanvankelijk dat alles in orde was met de brandstofcellen, een nieuw type batterij, waar mee tijdens de vlucht van de Gemini-5 in augustus moeilijk heden ontstonden. Maar later bleek dat de cellen na onge veer 20 minuten minder druk hadden. Door middel van reseive-uitrusting werd de zuurstof druk in de cellen t.ot een aanvaardbaar peil hersteld. De lancering geschiedde nadat zich bij het aftellen (de laatsie controle) geen enkele moeilijkheid had voorgedaan. De Titan-2 verhief zich vervolgens met een donderend ge raas en een witte vlam in de lucht. Zodra de raket de basis had verlajen begon de inspectie van het lanceerterrein met het oog op de lancering van de Gem;ni-6. D; ruimtevaarders keerden de cabine, nadat dfeze in haar baan was gekomen, rond om te trachten enige tijil in for matie met de tweede trap van de raket te vliegen 'Vier sterke blauwe knipperlichten, die op de trap waren genfcyi- teerd, hielpen de mannen de raket in het oog te houden- eh er naar toe te manoeuvreren. James Modivitt en Edward.. Shite beproefden een dergelijk experiment in juni j.l. in huil1 Ge.nini-4 maar moesten het opgeven omdat er teveel brand stof verbruikt werd. De Gemini-7 draait met een snelheid van ongeveer 27 350 km om de aarde. De verbinding met de ruimtevaarders was aanvankelijk enigszins gestoord, maar de mannen waren wel verstaanbaar. D-> voorbereidingen voor de vlucht werden door de Ame rikaanse televisie in kleur uitgezonden, tegelijk met een ba- langrijke voetbalwedstrijd op een ander kanaal. He1- staat intussen vast dat de beschadiging van het lan- ceerplatform. als gevolg van het afschieten van de Titan-2, zodanig is dat de lancering van de Gemini-6 op 13 decem ber kan doorgaan. Cooper en Conrad draaiden in augustus iets minder dan acht dagen om de aarde, Sowjet-kosmonaut Bykovsky iets minder dan vijf, tijdens hun tocht met de Sowtok-5 in '63 Borman en Lovell hebben toestemming gekregen om ten minste een dag in de lucht te blijven. Dit is normaal voor langere vluchten wanneer alles normaal verloopt. Ti'dens hun vlucht zullen zij een 20-tal experimenten uit voeren. Een tiental' heeft betrekking op biologische en medi sche waarnemingen. Voorts omvat het programma techni sche en wetenschappelijke proeven, onder meer op het ge bied van de ruimtebesturing, waardoor de ruimtevaarders eventueel niet meer afhankelijk zijn van de aarde en zich uitslu'tend kunnen oriënteren op de sterren. £ij zullen op nieuw veel foto's van de aarde en wolkenformaties maken. Voo>- |iet eerst zal worden geëxperimenteerd met verbinding met de aarde door middel van laserstralen. De ruimtevaar ders hebben verder toestemming gekregen hun ruimtepak uit to trekken en gedurende enige tijd wat meer comfort te genieten in hun ruimte-ondergoed, eveneens speciaal ver vaardigde kleding. Het Sowjet-persbureau Tass maakte drie minuten na de lancering van de Gemini-7 al melding van het feit en her innerde aan de komende voorgenomen ruimté-ontmoeting. De NASA deelde zaterdagavond officieel mee dat de ruimtevaarders volgens plan op de vastgestCTfle tijd (23.40 uur N'ed. tijd) hun kleine raketmotoren in werking hebben gesteld en daarmee het laagste punt van de baan van 160 op'222 km hebben gebracht. Deze manoeuvre is de eerste van de serie die- de Gemini-7 in een baan moet brengen die een rendez-vcus met de Gemini-6 mogelijk zal moeten ma ken. DE RUTMTEVLUCHT VAN DE GEMEN1-7 Jim Lovell en Frank Borman in hun ruimtepakken op weg naar de Gemini-7. Dertig jaar geleden zei een dokter tot de ouders van ruimtevaarder Framt Borman lat er weinig kans op was, dat hun zoon tot een normale gezonde man zou opgroeien. De dokter kreeg geen gelijk, Frank werd straaljager vlieger en in 1962 uitgekozen als ruimtevaarder. Frank Borman had onder meer veel last van zijn amandelen en op aan raden van de dokter verhuisde het gezin van Indiana naar Arizona. Het zon nige klimaat in Arizona had een genezende invloed en Frank werd een uit stekend sportbeoefenaar. In 1951 scheurde de ruimtevaarder bij een te snelle duik in een straal vliegtuig een trommelvlies en de artsen deelden hem mee dat hij wellicht nooit meer zou kunnen vliegen, maar tot ieders verbazing was hij binnen zeven maanden geheel hersteld. Hij mocht weer vliegen en is thans majoor in de Amerikaanse luchtmacht. Borman, die op 14 maart 1928 werd geboren in Tucson (Arizona) heeft meer dan 4400 vlieguren op zijn naam staan, waarvan 3600 in straaltoestel- len. In 1950 trouwde hij met Susan Bugbee, die hij op de h.b.s. had leren kennen. Het echtpaar heeft twee kinderen Frederick (14) en Edwin (12). Ruimtevaarder James Lovell is 37 jaar en kapitein-luitenant-ter zee bij de Amerikaanse marineluchtvaartdienst. Hij zal mogelijk de eerste „ruimte- vader" uit de geschiedenis worden, want rijn vrouw verwacht half decem ber, als de „Gemini 7" in een baan om de aarde draait, haar vierde kind. Het echtpaar Lovell heeft thans drie kinderen, Barbara (11). James (10) en Susan (6). James Arthur Lovell jr werd op 28 maart 1928 in Cleveland (Ohio) ge boren en verhuisde later naar Milwaukee. Hij studeerde twee jaar aan de universiteit van Wisconsin, waarna n'j dienst nam bij de marine. In 1952 werd hij invlieger. Zijn logboek toont dat Lovell meer dan 3000 vlieguren maakte, waarvan meer dan 2000 in straal vliegtuigen. WEINIG VERANDERING Gedurende het weekeinde ver plaatste een in de omgeving van Schotland gelegen depressie zich langzaam naar het oosten. Een an dere depressie trok daarentegen met zeer grote snelheid over het zuidelijke deel van de oceaan naar onze omgeving. Zondagmiddag passeerde het centrum ervan iets ten noorden van de lijn Amster damEnschede Nederland. Het midden en zuiden van het land kwamen daarbij korte tijd in de warme sector van de depressie. De tenweratuur liep op tot 12 a 13 graden en er stak een stormachtige zuidwestelijke wind op, die in vlagen soms snelheden van 100 tot 110 km per uur bereikte. In de noordelijke provincies bleef de wind zwak tot matig en de tem peratuur kwam er niet boven on geveer 5 graden. De Schotse depressie bevindt zich nu langzaam opvullend boven Deo. 5.29 6 8.32 16.30 15.18 »7 8.33 16.29 15.41 6.51 O 8.35 16.29 16.12 8.16 9 8.36 16.29 17.57 9.37 de Noordzee. Om de depressie heen stroomt polaire lucht. Dit zal ook morgen nog doorgaan. Het weer behoudt dus een enigszins wisselvallig karakter met opklarin gen en plaatselijke buien. In het temperatuurverloop komen geen grote veranderingen. ENKELE BUIEN Wisselende bewolking en plaatse lijk enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtig, aan de kust aanvankelijk nog nu en dan harde wind, overwegend tussen west en noordwest. Iets koudere nacht. Morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandwg. DINSDAG 7 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden WOENSDAG Breskens Terneuzen ITansweert Walsoorden DECEMBER v.m. n.m. 0.35 1.10 1.50 2-00 3 DECEMBER v.m. n.m. 1.12 1.47 2.27 2.37 12.50 1.25 2.05 2.15 1.28 2.03 2.43 2.53 In de nacht van zaterdag op zondag is een 20-jarige Nederlan der vermoord aangetroffen in een leegstaand huis in het centrum van Stockholm. De jongeman, de 20-jarige H. Drost uit Harder wijk, Was aan handen en voeten gebonden en had een lus om zijn nek. Bovendien vertoonde zijn hoofd verwondingen. Hij werd aangetroffen op de tweede etage van een huis in het centrum van de stad (Vatugatan 9). Drie jonge Zweden vonden Chinese troepen zijn opnieuw de grens met India overgetrok ken in het gebied van Thagla, in het noordoosten van het land. Zij bezetten verscheidene stel lingen. Dit staat te lezen in een nota aan China, waarin India te gen „deze provocerende actie" protesteert. De Chinese troepen, ongeveer honderd man, waren zelfs zuide- ''iker gekomen dan tijdens vorige invallen, op 23 november j.l., al dus de nota. hem. Het huis was bestemd voor de sloop. Daar vele zwervers hier wel de nacht doorbrachten, heeft de Zweedse recherche onder hen een onderzoek ingesteld. Tot nu toe heeft dit nog geen resultaat opgeleverd. Volgens de politie van Stock holm stond de jongeman, die be diende was in een Zweeds waren huis, goed bekend. In verband met de moord op de 20-jarige uit Harderwijk afkom stige jongeman zijn in Stockholm twee Nederlanders aangehouden. Tot heden ontkennen zij lets met de moord uitstaande te hebben. De politie van Stockholm deel de gisteravond mede, dat heiden geen acceptabel alibi hebben en afwijkende verklaringen hebben afgelegd over hun bezigheden omstreeks het tijdstip waarop de moord werd gepleegd. Bovendien zijn volgens de Zweedse politie op hun pensionkamers voorwer pen gevonden, die een belangrijke rol in het politie-onderzoek vor men. Het huis waarin de vermoorde jongeman werd aangetroffen, ia e»n ontmoetingsplaats voor zwervers en verslaafden aan drank en verdovende middelen, Generaal De Gaulle heeft het zondag in de Franse presidentsverkie zingen niet tot een regelrechte overwinning kunnen brengen. Daarvoor was een absolute meerderheid, of wel meer dan 50 procent van de stemmen, vereist. De opkomst van het Franse kiezerskorps was, ondanks het ba? slechte weer, groot: ongeveer 85 procent. Er hebben zich geen inciden ten van belang voorgedaan. Het stemmenpercentage voor Mitterrand wordt sensationeel geacht. Waarnemers zeggen dat hij zijn doel alle linkse kiezers achter zich te verenigen zeker heeft bereikt. Lecanuet heeft weliswaar een rede lijk percentage van de stemmen gekregen, maar blijft toch te ver achter om serieus mee te dingen. De grote vraag zal zijn, aan wie zijn stem men zullen toevallen wanneer het tot een tweede stemmingsronde komt, waarvoor alleen de twee kandidaten met hoogste aantal stem men in aanmerking komen. Volgens waarnemers zal het merendeel ervan naar De Gaulle gaan. De drie overige kandidaten, de uiterst rechtse Tixier-Vignancour, de liberaal Marcilhacy en de „verdediger van de belangen van de sociaal-misdeelden, Barbu, spelen geen rol van betekenis. Mitterrand heeft tegenover de pers verklaard, dat zijn stemmen percentage hem „slechts voldoe ning kan schenken". In antwoord op de vraag of hij De Gaulle in de tweede verkiezingsronde dacht te kunnen verslaan zei hij: „Ik zal daarvoor mijn uiterste best doen" De „ballottage", die zich nu scherp aftekent, betekent voor het prestige van president De Gaulle ongetwijfeld een zware klap, ai Een wilde schietpartij in het cen trum van Brussel heeft zaterdag ochtend het leven gekost aan een politie-agent. Drie gewapende man nen pleegden een overval op een warenhuis aan één van de grote boulevards. Zij sloegen de hoofd kassier neer en maakten zich met een deel van de ontvangsten van vrijdag uit de voeten. Twee van de daders zagen zich bij hun vlucht de weg versperd en zij openden het vuur op de gealar meerde politie. Een agent werd do delijk door de kogels getroffen. De omgeving van het gebouw werd onmiddellijk afgezet omdat werd vermoed, dat de derde dader zich nog in het warenhuis bevond. Over de grootte van de buit is nog niets bekend. De hoofdkassier werd ernstig gewond. De politie slaagde er in één van de daders, een Algerijn, te arreste ren. De man die de schoten op de agent loste, en de derde overvaller rijn echter nog op vrije voeten. Een twaalftal Noordafrikanen werd aangehouden. Het gehele personeel van het warenhuis moest het gebouw ver laten om de politie, de wapens in de hand, in staat te stellen het t.e doorzoeken. Tegen elf uur werden de pogin gen opgegeven en kon het waren huis zijn deuren weer openen. De Brusselse politie heeft het afgelopen weekeinde een vergeef se klopjacht ingezet op twee, waar schijnlijk Algerijnse mannen. Bij hun vlucht schoten zij een politieagent neer. Hun aanvanke lijke buit van 4 miljoen Belgische frank, 300.000 gulden, moesten zij echter bij een achtervolging prijs- gev. De kassier moest in een zie kenhuis worden opgenomen. Bij razzia's heeft de politie veer tien verdachten aangehouden. Van de daders is echter nog geen spoor gevonden. heeft hij een flinke voorsprong op zijn concurrenten, zo zeggen waar nemers. In Gaullistische kringeh is ge zegd, dat generaal De Gaulle zich op 19 december zal aandienen voor de tweede stemronde van de presi dentsverkiezingen met de meeste kans op een overwinning op zijn thans enige tegenkandidaat Fran cois Mitterrand, de kandidaat van links. Hoewel er nog geen communiqué is uitgegeven heeft de Gaullistische voorzitter van de Franse nationale vergadering, Chaban Delmas, open lijk verklaard, dat generaal De Gaulle aan een tweede stemronde zal meedoen. Premier Pompidou heeft kort na middernacht gezegd, dat de com munistische partij, gesteund door socialistische en radicale partijen, op Mitterrand heeft gestemd. Dit was volgens hem nog geen derde van het totaal aantal stemmen. Mitterrand zelf verklaarde, dat er sprake is van een overwinning van het gehele linkse blok en niet alleen van hemzelf. De secretaris-generaal van de communistische partij, Waldeck Rochet, zei, dat de Franse commu nistische partij met voldoening constateerde, dat de communisti sche stemmen merendeels op de enige kandidaat van links waren uitgebracht. Het bewijs hiervoor was, dat in de communistische ge meenten hoofdzakelijk op Mitter rand was gestemd. In de Franse overzeese gebieden hebben de kiezers blijkens de eer ste resultaten veelal op De Gaulle gestemd. De Gaullistische kringen verwij i; men het hoofdzakelijk aan Leca nuet, die overigens als derde voor de tweede ronde is uitgeschakeld, dat generaal De Gaulle een tweede stemronde bespaard blijft. Men vindt het normaal, dat de stem men van links, die als een constant element in Frankrijk worden be schouwd, naar Francois Mitterrand zijn gegaan. In Gaullistisch kringen is men verder van mening, dat de houding van een deel van de Franse kie zers vooral te wijten is aan de im populariteit van de door de rege ring gevolgde economische en fi nanciële politiek. Overwegingen van internationale politiek zouden praktisch geen gewicht in de schaal gelegd hebben. In linkse kringen in Frankrijk, waar men zwijgt over de verschil len die er bestaan tussen de com munisten en de andere groeperin gen, wordt naar A.F.P. bericht, het feit, dat De Gaulle tot een tweede stemronde gedwongen is, als een overwinning op de persoonlijke macht gevierd. Men legt ook de nadruk op de economische en so ciale politiek van de Franse rege ring. In kringen van de aanhangers van Lecanuet wordt de uitslag van de verkiezing vooral gezien als een reactie tegen de buitenlandse (in het bijzonder de Europese en at lantische) politiek van De Gaulle, Van de 28.402.084 stemgerech tigden heeft 84,99 gestemd. President De Gaulle heeft te Co- lombey-les-deux-Eglises, waar zijn buitenhuis staat en waar hijzelf zondag ook zijn stem uitbracht, een grote overwinning behaald. Hij kreeg 175 stemmen tegen Mitter rand 9, Lecanuet 7 en Tixier-Vig nancour 2. De opkomst in het plaatsje was nog nimmer zo groot. Van de 200 stemgerechtigden kwa men er 193 opdagen. Dank rij het feit dat de gemeente de beschik* king had over een moderne stem bus, waarin automatisch de stem men werden geteld, werd daar dt. uitslag het eerst bekend. De stem bus was geschonken door een fir ma in Roubaix in ruil voor een foto van de president, terwijl deze zijn stemplicht vervulde. Laat in de middag moest in Co- lombey-les-deux-Eglises bij kaars licht worden gestemd, daar door de storm een elektriciteitskabel was gebroken. Volgens in de loop van maandag bekend geworden cijfers is de uit slag van de zondag in Frankrijk er. zijn overzeese gebieden gehouden presidentsverkiezingen als volgt: De Gaulle 10.811.480 stemmen (44,61 procent) Mitterand 7.688.105 (31,72) Lecanuet 3.777.945 (15,59) Tixier-Vignancour 1.257.633 (5,20) Marcilhacy 416.521 (1,73) Barbu 279.157 (1,15) De „Gazette de Lausanne" schrijft, dat het Gaullisme de voornaamste politieke macht in Frankrijk blijft naast de communistische partij. Maar de verkiezingsresultaten hou den volgens het Zwitserse blad een waarschuwing in voor het bewind van De Gaulle, dat zijn grondsla gen dient te verbreden. Het blad voorspelt dat De Gaul le uit het duel mét Mitterrand dui delijk als overwinnaar tevoorschijn zal komen. In Washington heeft de uitslag van de eerste stemronde in Frank rijk verwondering gewekt zowel in regeringskringen als daarbuiten, maar tot dusver is nog geen com mentaar losgekomen. Ook in West-Duitsland heeft de uitslag verwondering teweegge bracht. Commentatoren van radio en televisie zijn van mening, dat De Gaulle zijn macht wel zal be houden maar wellicht zijn houding zal veranderen omdat men hem voor een realist houdt. (Adv.) Koningin Elizabeth weigert de Britse gouverneur van Rhodesië, sir Humphrey Gibbs, te vervangen door Clifford Dupont, voormalig vice-premier van Rhodesië, -die als nieuw „geuverneur-generaal" door premier Smith was „aanbevolen". De koningin verzocht sir Hum phrey te antwoorden dat zij niet op het „zogenaamde advies" kan in gaan. Uit deze formulering blijkt op nieuw dat men Smith in Londen als een gewoon burger zonder off? ciële functie beschouwt. u ;V

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1