PROVINCIAAL NIEUWS Wildstroperij een „sport" met uitermate ernstige consequenties Gasspuiter bij Sleen niet zo krachtig meer Meer dan 4 miljard! De Gemini-lancering Russen lanceren maanraket PIJPLEIDING PERNIS- TERNEUZEN Oplossing St. Nicolaas-puzzle Xinderpuzzle Af en toe het nog wat Pagina 3 Terneuzen Axel Aardenburg Cadzand Sluis IJzendijke AGENDA Coop. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Ondergroitdse kernproef in de Nevada-woestijn Incidenten tijdens Franse verkiezïgs- campagne DOGEN BIJ BOTSING OP EEN OVERWEG De toestand op Midden-Java Zaterdag 4 december 1965 DF VRTJF ZEEUW Oprichting Astmafonds In Zeen ws-Vlaanderen wordt afdeling van de Vereniging tot steun aan het Nederlands Astma Fonds opgericht. Het bestuur van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen zal worden geïnstalleerd op vrijdag 10 de cember a.s. te 20.00 uur in het ge meentehuis van Terneuzen. De installatie zal geschieden door mr. J. Cramer, oud-commis saris der Koningin in Drente. St. Nicolaasfeest vrouwenbond N. V. V. Het Sint-Nieolaasfeest van de vrouwenbond N.V.V.-Terneuzen werd j.l. vrijdagavond onder zeer grote belangstelling gevierd. Onder een gezellige sfeer werd de goedheilig man met groot gejuich begroet. Vanzelf sprekend moesten er weer enke le dames op het matje komen. Maar toch werd iedereen voor zien van een presentje, zodat het met de stoutigheid nogal mee viel. Na een grote verloting en een kopje koffie met wat lek kers werden er nog enkele voor- drachtjes gehouden. Mevr. Solvan de Broek over tuigde zich ervan dat iedereen goed bedacht was en sloot daar na met een kort slotwoord de vergadering. Bezoek van majoor J. Heinsdijk Aanstaande zondag, 5 december, krijgt het Leger des Heils bezoek van majoor J. Heinsdijk. De majoor heeft direct na de oorlog in 1946 het bevel gevoerd over het korps Terneuzen. De diensten zullen a.s. zondag gehouden worden om 10 uur v.m en 5 uur n.m. Beiaardconcert Heden geeft mevr. Moerdijk Vanderswalm van 15.0016.00 uur een beiaardconcert. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 7. Tune „Dan zal de beiaard spelen". 2. Sinterklaas-muziek en -lie deren. 3. Bijendans. Af. Lichtendahl. 5. lied met variaties bewerkt door Staf Nees. 6. Thema met variaties. Staf Nees. 7. Tune: „Dan zal de beiaard spelen. Sint Nicolaasavond voor bejaarde N.V.V.-leden jj 'Vrijdagavond gaf de Axelse Bestuurdersbond van het N.V.V. een gezellige Sint Nicolaasavond voor de bejaarde en gepensio neerde leden en hun dames in het fraaie zaaltje van café „De Sport". Om zes uur kon de voorzitter, de heer A. van Gink, een groot aantal bejaarden welkom heten De Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap heeft na langdurige onderhandelingen overeenstemming bereikt met de directie van Dow Chemical Inter nationaal N.V. over het aan de be trokken eigenaren en pachters te verstrekken advies inzake de vesti ging van een zakelijk recht op een strook ter breedte van II meter voor het leggen van maximaal vier leidingen. Bij het bepalen van zijn stand punt, ook ten aanzien van de ver goedingen, heeft de Raad ernstig rekening gehouden met de door de districtsraden naar voren gebrach te bezwaren. In het bijzonder is in de Raad stilgestaan bij de positie van Oost Zuid-Beveland, dat reeds door diverse leidingen wordt door sneden. De grote consequenties hiervan kunnen niet alle worden overziea Met de cumulatie van be- bezwaren zal de Raad ln de toe komst dan ook in hoge mate reke ning houden. Aan de betrokken eigenaren en pachters zal 'n gespecificeerd over zicht worden gezonden van de ver goedingen waarop men aanspraak kan maken voor de vestiging van dit zakelijk recht. Naast deze vergoedingen zal Dow .alle schade voortvloeiende uit het leggen der leidingen volledig vergoeden, terwijl verder de vol gende voorwaarden zullen gelden: 1Bij het uitgraven en terugzetten van de teeltlaag, het herstel van de drainage en het uitvoeren van de noodzakelijke herstelwerk zaamheden zal een cultuurmaat schappij worden ingeschakeld: 2. Voor de gronddekking boven de leidingen zal de Cultuurtechni sche Dienst advies worden ge vraagd; Eventuele geschillen zullen mid dels arbitrage worden opgelost. De Gewestelijke Raad acht het -ultaat van de onderhandelingen 'anig, dat aan de praktijk gead- •eerd kan worden tot medewer- ig op vrijwillige basis. De be- okken eigenaren en pachters zul- :i nader op de hoogte worden ge teld van de volle(Jjg<UnllPMd van de ottKttakQSUL en nodigde hen aan een goed verzorgde koffietafel. Tegen acht uur arriveerden de Sint en zijn knecht Piet. Bij zijn binnenkomst werd hij door de bejaarden spontaan toegezongen. De heer Van Gink heette de Sint welkom, waarna deze de aanwezigen toesprak. Hierna riep hij de oudjes één voor één bij zich om hun een fraaie sur prise uit te reiken. Later op de avond vermaakte de heer O. Lacour met goochel- trucjes en humoristische vertel lingen de aanwezigen. Het was een avond die bijzon der goed geslaagd is en de aan wezigen spraken de hoop uit ook volgend jaar weer een Sint Ni colaasavond te kunnen bijwo nen. Vergadering gemeenteraad Maandagavond vergadert de gemeenteraad van Aardenburg. Voorgesteld wordt om met de N.V. Bank van Nederlandse Ge meenten een credietovereen- komst aan te gaan voor het bou wen van 40 ratiowoningen. Er moet grond in het uitbrei dingsplan bouwrijp gemaakt worden en het college stelt voor om dit voor 217.700 te gunnen aan fa. Jansen en De Vos. De bouw zelf kan dan gegund wor den aan Leenhouts Aannemers bedrijf te Sluis. De gemeentebe groting voor het dienstjaar 1966 komt in openbare behandeling. Vergadering vrouwenbond De vrouwenbond van 't N. V. V. hield een vergadering in café Schrier waarvoor een zeer goede belangstelling bestond. Het huis houdelijk gedeelte werd afgewis seld met een causerie van de heer C. Hoek, districtsbestuurder van het N. V. V., die enige actuele pro blemen besprak. Stichting speeltuin Het plaatselijk speeltuincomitë had een vergadering in hotel „Bal moral" o.l.v. de heer M. Leen houts. Deze deelde mede dat het comité een stichting geworden is De daartoe nodige stichtingsacte is een dezer dagen gepasseerd. In middels is een begin gemaakt met het werven van leden. Biljartwedstrijd De biljartvereniging „Au Porte d'Or" aan de Markt heeft de jaar lijkse biljartwedstrijd tegen P. O. P. uit Axel gehouden. De Axelaars bleken de sterksten te,zijn. Met 126 punten tegen 98 wonnen zij de wedstrijd. De Eurppese kampioen Henk Scholten, die ook aanwezig was, spoorde de leden van „Au Porte d'Or" aan om meer te gaan oefe nen. Het dier dat niet mee doet is de ZEBRA. De le prijs werd gewonnen door V. Baert, Steenkamplaan 16, Terneuzen. 2e prijs: A. van Alten, Pierssens- polder P 178, Sluiskil. 3e prijs: Joop v. d. Griek, Schei dekade 27, Terneuzen. De lekkernij van Sint Nicolaas die gevonden moest worden in de kinderpuzzle „Uit welk land komen zij?" jsSPECULAAS. De landen zijn: Schotland. sPanje. nEderland, mexiCo, tUrkije, grie- kenLand, frAnkrijK, engelAnd en ruSland. De le prijs ging naar Saskia Destombes, Middenstraat 3!, Sluis kil. 2e prijs: Ankij Moes, Bredero- straat 20. Terneuzen. 3e prijs: A. 't Gilde, Altenastraat F 11, Hoek. Vrouw bij schoonmaken van lift gedood De 37-jarige mevr. C. E. Iepenburg uit Utrecht is don derdagmorgen op een tragische manier om het leven gekomen. Toen zij als werkster be zig was in een Utrechts mode magazijn een liftdeur schoon te maken, stak zij haar hoofd per ongeluk in de liftkoker. Het gas, dat omhoog komt uk de spuiter bij Sleen blijkt slechts voor veertig tot vijftig procent uit methaan te bestaan. De rest is stik stof: onbrandbaar gas dus. Intussen is het terrein van de eruptie betrekkelijk rustig gewor den. Af en toe borrelt het nog wat, maar de modderfonteinen die op schieten bereiken geen noemens waardige hoogte meer, soms is de krater, die ongeveer 50 meter breed en diep is, helemaal stil. De krater, die de gaseruptie heeft veroorzaakt meet thans circa 50 meter in doorsnee. De diepte schat men ongeveer even groot omdat de gehele boortoren erin is verdwe nen. De kleine boerderij, die in de buurt staat, is niet pas ontruimd maar om andere redenen reeds in het voorjaar. De grond, waarop de boorloca- tie staat, is particulier eigendom zodat de gemeente praktisch wei nig of geen bemoeienis heeft met de gevolgen. Schade zal door de N. A. M. worden vergoed. Men neemt thans monsters van het slik, dat ht hoofdzaak uit slib en krijt- ZATERDAG 4 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De hel van Duinkerken". ZONDAG 5 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „My sister Eileen"; 5 en 8 uur: „De hel van Duinker ken". Zuidersportpark, 12 uur: Tern. IV—Clinge III; 2.30 uur: TerneuzenVeerse Boys. MAANDAG 6 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „My sister Eileen". DINSDAG 7 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „My sister Eileen". slik bestaat. Zou zich daarin ook zout bevinden, dan kan dit de be lendende landerijen natuurlijk be derven. Voor de afwatering wordt contact onderhouden met het wa terschap. Mogelijk zal men enige maatregelen moeten nemen voor afdamming. Na overleg met het staatstoezicht op de mijnen wordt de boorlocatie en het terrein ron dom over een oppervlakte van on geveer een vierkante kilometer at gezet door rijkspolitie en bewa kingspersoneel van de N. A. M. en afgepaald met waarschuwingsbor den. De weg over de dijk langs het DE ERUPTIE BIJ SLEEN Als een maanlandschap, vol kra ters, ligt het weiland rond de krater in Sleen. Het terrein is levensgevaarlijk. Oranjekanaal, die zich overigens nog op flinke afstand van de hoor plaats bevindt, is in verband met optredende verzakkingen veilig heidshalve afgesloten voor zwaai verkeer. Het ziet er naar uit, dat men de situatie verder eerst een paar dagen wil aankijken. Een van de leden van de recher che demonstreert hoe het één- mansbedieningsapparaat wordt gehanteerd. Op uitnodiging van de inspec teur-korpschef, de heer D. van Ooijen, waren wij in de gelegen heid kennis te maken met deze tak van „sport" en er de resul taten van te vermelden. De inspecteur verklaarde, dat de wildstropers, die er 's nachts op uittrekken, moeilijk te pak ken zijn, vooral als het zeer be kwamen in het vak zijn. Doch, er bestaat een wetsarti kel dat de gelegenheid biedt, in dien er een vermoeden van stro perij bestaat, de schuldigen op te sporen. Het is art. 15 van de Vuurwa- penwet. Dit houdt in dat op schriftelijke last van de hulpofficier van jus titie, buiten de wil van de per sonen waarop verdenking rust huiszoekingen kunnen worden gedaan. Vier adressen, waarvan dit vermoeden bestond, waren be kend. Drie hiervan kwamen voor rekening van de gemeentepolitie en een voor de rijkspolitie te Sas van Gent, resp. J. W. te Sluis kil, J. W. eveneens te Sluiskil, M. W. Kleine Zevenaarpolder, en L. W. te Hoek. Het plan van actie, het uur U, hield in dat gistermorgen om 10 uur, tegelijkertijd tot handelen zou worden overgegaan. Bij J. W. te Sluiskil werd een partij volledig stropersmateriaal gevonden: t.w. een jachtgeweer, een omgebouwde autolamp, een accu, een alarminstallatie. Op o.i. vernuftige wijze was hiervan een éénmansbediening apparatuur vervaardigd die een zeker treffen van een viervoetig slachtoffer inhield, en 'n alarm installatie die feilloos werkte. O.m. werden er ook nog ge vonden 5 konijnen- en een haze- vel, met een gelijkrichter. Bij J. W. eveneens te Sluiskil, werd door de speurders een iets losliggende tegel opgemerkt waaronder vandaan een zak met 25 patronen te voorschijn kwam. Op het derde adres, een on bewoonbaar verklaarde woning, in de Kleine Zevenaarpolder waar een zoon van J. W. kalkoe nen hield, werd materiaal aan getroffen dat zou kunnen wijzen in de richting van smokkel. Het waren 10 massieve binnen banden, 2 kogelvrije buitenban den, 2 velgen, 4 melkbussen vol kraaiepoten, plus 1 blik half af gewerkte. Terwijl onder stro verborgen werden aangetroffen een knip-, een buig- en een gas- apparaat. Eén van de politieambtenaren daalde af in een regenbak, waar van het bovengrondse deel was afgebroken en vond er een zak half afgewerkte kraaiepoten. Hiervoor werd de douane in geschakeld en werd M. W. ter beschikking gesteld. Deze in stantie is hiertoe gerechtigd als dergelijk materiaal wordt aan getroffen. Hoewel de rijkspolitie ditmaal ge- succes had, werd dus het speurderswerk met succes be kroond. De heer Van Ooijen deelde mede dat het op heterdaad be trappen van stropers zeer moei lijk is omdat hun samenwerken haast aan het perfecte grenst er daarom op de redelijke vermoe dens alleen kan worden gehan deld. In een eerlang gehouden be spreking met de rijkspolitie was besloten tot intensieve samen werking om de stroperij tegen te gaan. Hoewel de rijkspolitie ditmaal geen succes had, is dit eerste resultaat toch aan dit overleg te danken. De inspecteur zeide dat deze samenwerking er toe zal leiden dat zeer streng zal worden op getreden tegen stropers en ad- spirantstropers. Tegen de beide J. W's te Sluis kil is proces-verbaal opgemaakt. Aan het speurderswerk werd door 15 politieambtenaren deel genomen. (Adv.) 4.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim 4 miljard gulden. Ook U kunt profiteren van de gunstige voor waarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTRAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL "i De Russen hebben vrijdag op nieuw een maanraket, de Loena 8, gelanceerd. Getracht zal wor den, de raket een zachte landing op de maan te laten maken. Het toestel weegt 1.552 kilogram. ■De vorige maanraket, de Loe- na-7, werd 4 oktober gelanceerd. Toen deze in de buurt van de maan was gekomen waren de meeste van de handelingen, die nodig zijn voor een zachte landing op 't maanoppervlak uitgevoerd aldus het Russische persbureau. Enkele manoeuvres waren echter niet volgens plan verlopen en dienden verbeterd te worden. De vlucht van de Loena-7 had daar toe een grote hoeveelheid prak tische gegevens opgeleverd. De instrumenten aan boord van de Loena-8 werken deels auto- De V. S. hebben vrijdag in de Nevadawoestijn een kernladirtg ondergronds tot ontploffing ge bracht. Het was de krachtigste Amerikaanse ondergrondse kern explosie van dit jaar. Volgens de commissie voor atoomenergie was zij van gemiddelde sterkte, hetgeen wil zeggen vergelijk baar met de explosieve kracht van tweehonderdduizend tot een miljoen ton t.n.t. De vorige on dergrondse kernproeven van dit jaar waren van „matige" kracht, minder dan die van tweehonderd duizend ton t.n.t. Het was de 22e ondergrondse kernproef van de .ïerenifid® Staten, matisch deels op signalen van de aarde. Het toestel volgt volgens voorlopige metingen een vrijwel met de plannen overeenkomende baan. Alle apparatuur werkt nor maal. Om 16.00 uur N.T. vrijdag middag bevond de raket zich op 45.670 km van de aarde. De lancering van de Loena-8 is het vierde Russische „schot op de maan" van dit jaar. De Loena- 7 stortte na een vlucht van drie en eerf halve dag op S oktober op de maan te pletter. Alle pogingen, zowel van Russische als Ameri kaanse zijde, om een raket een zachte landing te laten maken op de maan zijn tot dusver mislukt. De weersverwachting voor zaterdag is voor Kaap Kennedy niet al te gunstig, er wordt regen verwacht. Desondanks gaan de voorbereidingen voor de lance ring van de ruimtevaarders Frank Borman en James Lovell onverminderd voort. Als alles goed gaat wordt de machtige Titan-2 met het ruimtevaartuig „Gemini-7" om 20.30 uur Ned. tijd gelanceerd. Op de raketbasis rekent men er op dat de laneeer- inrichting zo weinig beschadigd wordt dat snel begonnen kan worden aan het gereedmaken van de raket met de Gemini-6, waar in zoals gemeld de ruimtevaar ders Walter Schirra en Homias Stafford omhoog gebracht zullen worden om te trachten een ren- dez-vous met Borman en Lovell te bewerkstelligen. Later zeiden de meteorologen dat de regenzone waarschijnlijk naar zee zal drijven voordat het tijdstip van lancering is aange broken. De grondposten die de verrich tingen van de Gemini-cabines op hun vluchten in de komende we ken zullen volgen, zullen o.a. in schakelen op de dromen van astronaut Frank Borman, die te zamen met James Loveil deze zaterdag met de Gemini-7 de ruimte in moet gaan. Met deze proefneming wil men nagaan of de ruimtevaarders in hun toe stand van gewichtloosheid nor maal kunnen slapen en voldoende uitrusten. Daartoe krijgt Borman op geschoren plekjes op zijn hoofd electroden aangelegd waarmee de hersengolven moeten worden ge meten en waaruit men dan de diepte van zijn slaap en het „pa troon" van zijn dromen hoopt te kunnen opmaken. De vraag is namelijk of men ruimtevaarders eventueel slaappillen kan laten gebruiken en of dit niet te ris kant is met het oog op mogelijk noodgeval. Volgens plan zouden Borman en Lovell tien uur per dag moe ten slapen. Een ander experiment is een onderzoek naar eventueel verlies of verplaatsing van kalk in het lichaam van de ruimtevaarder gedurende langere tijden van ge wichtloosheid waardoor fysieke storingen zouden kunnen ont staan. Tegenstanders van Tixier-Vig- nancour hebben in de nacht van donderdag op vrijdag in Marseille een auto beschoten waarin pro pagandisten van deze uiterst- rechtse kandidaat voor 't Franse presidentschap zaten. Geen van hen werd getroffen, maar de voorruit van de wagen werd ver splinterd en een van de banden lekgeschoten. Incidenten zijn tij dens verkiezingscampagnes in Frankrijk geen zeldzaamheid. OP WEG NAAR KAAP KENNEDY Mevrouw Susan Borman (l.) en mevrouw Jo Schirra (r.), gefo tografeerd bij hun vertrek uit Houston, op weg naar Kaap Kennedy, waar zij de lancering van Gemini-7 zullen bijwonen. Gezagvoerder van Gemini-7 is Frank Borman, terwijl Walter Schirra de Gemini-6 zal com manderen, nadat deze ongeveer 9 dagen later ook gelanceerd zal zijn. Op een nlet-bevelllgde overweg tussen Helloo en Castrlcum is vrij dagavond omstreeks negen uur een personenauto tegen een goederen trein gebotst Hierbij zijn drie In zittenden van de auto om het leven gekomen. Door de botsing werden belde sporen in de lijn AmsterdamAlk maar versperd. Tegen tien uur was er weer één vrijgemaakt De militaire commandant van Midden-Java, generaal Soerv- soempéno, heeft bekendgemaakt dat zeventig procent van dc communistische opstandelingen - sterkte op Midden-Java buiten gevecht is gesteld. Volgens dc generaal hebben de opstandelin gen een groot tekort aan vuur wapens waardoor zij in sommi ge gevallen waren overgegaan tot het gebruik van giftige pij len.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3