Franse verkiezings toespraken Alleen kernmogendheden mogen over het gebruik van kernwapens beslissen Frankrijk zondag ter stembus De moord op mevrouw Liuzzo Tegenstrijdige berichten over Bormann RADIO DE KOCX Advocaat Journalist Durgemeester Zakenman RUSSISCHE VREES VOOR WESTDUITSE MEDE ZEGGENSCHAP Zes kandidaten voor het presidentschap Senator de MUL fjwulwill HET WEER ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No. 65-79^ - MITTERAND LECANUET Fa. VER LINDE °TERNEUZEN Indonesië en de ruimtevaart Het huwelijk van prinses Beatrix Gasverwarming Vrees Vietnam Ja? binnenvering "schuimrubber] ha2et-fabrieken Che Guevara nog in leven Nee Hoogwater AFRIKAANSE LANDEN DREIGEN MET SANCTIES Atlantische kernstrijdmacht Deense vrachtboot op vietcong-mijn BELGISCHE MIJNWERKERS PROTESTEREN RESOLUTIE INZAKE ZUID-AFRIKA Zon- en Maanstanden Weerbericht "partfcrtBf mi •Comtetnent: TERNEUZEN ^ireeteor-Hoofaredaeteiiri L vth ae Sand# Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2075 Gironummer: 38150 ^Boimementsprijs 8,60 per Kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. Advertentieprijs per mm 18 et: minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kljine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of ..Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. President Tie Gaulle heeft vriiJ?heffen' Er staat een andere re President De Gaulle heeft vrij-Tgeringsploeg Waar Er behoeft niet langer gevreesd te worden voor wat er na De Gaulle kan komen, dat is de grote openba ring van de verkiezingscampag ne geweest. De Gaulle kan nu worden opgevolgd zonder wan orde of moeilijkheden. De Gaul le's politiek heeft niet beant woord aan de verlangens van het Franse volk omdat daardoor de weg naar Europa is geblok keerd, Frankrijks bondgenoot schappen zijn gecompromitteerd en niet voldoende is gedaan voor sociale en economische vooruit gang, aldus Lecanuet. Frangois Mitterand begon zijn betoog met enige malen nadruk kelijk te zeggen: „Nee, het is niet waar", dat gekozen moet worden tussen de 4de en 5de re publiek, tussen wanorde en sta biliteit, of tussen de huidige re gering van één man en één van partijen. Kiezen op hem zou be tekenen „een verandering van bedoelingen en gewoonten, en wil tot scheppen en niet langer de blik gericht houden op een verleden van vervlogen dro men" dagavond in een t.v.-toespraak tot de kiezers, die zondag moe ten stemmen, beloofd dat hij zal blijven streven naar toenadering tussen oost en west. De zes kandidaten voor het presidentschap hebben tot be sluit van de verkiezingscampag ne elk een toespraak van acht minuten gehouden. De Gaulle zei dat de „nieuwe republiek" wordt bestendigd wanneer hij wordt herkozen en dat dan eveneens „de ploeg die gij hebt aangewezen" en die hard gewerkt heeft en resulta ten heeft bereikt, „de magnifie ke taken waaraan wij zijn be gonnen" kan voortzetten. „Ik ben er zeker van dat de nieuwe republiek na mij zal blijven be staan, levend en vruchtbaar, omdat het soevereine volk deze als zijn eigen republiek zal heb ben aangewezen, en dat het volk in de toekomst de mannen zal kiezen die waard zijn de na tie naar haar bestemming te voeren." De Gaulle zei dat zijn rivalen willen terugkeren naar de oude politieke combinaties van het vorige regiem en dezelfde illu sies koesteren, wat zij ook mo gen zeggen. „Onze bedoeling is dat de economische unie van West-Europa tussen de zes wordt bereikt op basis van gezond verstand en goede vriendschap. Ongetwijfeld zal deze unie eens worden uitgebreid door het toe treden van andere buurlanden. Terzelfdertijd willen wij de gro te onderneming van toenadering tot het oosten, die zo'n gelukkig begin heeft gehad, verder lei den. Wij moeten met Azië, Afri ka, Latijns-Amerika en het Mid den-Oosten nieuwe banden aan knopen en de bestaande vernieu wen. Frankrijk moet de wereld helpen haar evenwicht te her vinden. Dat is de enige weg naar vrede." De linkse candidaat Francois Mitterand zei: „Ik vraag u te kiezen voor de onafhankelijkheid van het recht in plaats van voor despotisme, voor vrijheid van voorlichting tegen misbruik van propaganda, voor vrijheid van vakvereniging tegen de wraak van de bevoorrechten, voor plaatselijke vrijheden tegen de aanmatigingen van de staat. Ik vraag u te kiezen voor een ver enigd Europa tegen isolationis me. internationale rechtspraak en ontwapening tegen de krank zinnige atoombewapeningswed loop die de wereld zal vernieti gen." Jean Lecanuet, kandidaat voor het centrum, zei dat de tijd is gekomen om De Gaulle van zijn verantwoordelijkheden te ont- (Adv.) GAS VERWARMING iel. 2176 Havenstraat 8 (bij de markt) zitter van de senaat, Gaston Monnerville, te zullen verzoeken premier te worden zodra hij zal zijn gekozen. Pierre Marcilhacy toonde ech ter dat hij helemaal niet dacht ook maar enige kans te maken. Op bewogen toon vroeg hij de Fransen zich bewust te zijn van de ernst van hun besluit. „Kies de meest geschikte", „Het is een verschrikkelijke keus", „Dat God Frankrijk bescherme". Barbu vroeg bij de eerste ron de op hem te stemmen zodat hij voor de tweede ronde met gene raal De Gaulle besprekingen kan voeren. De toespraken van de zes kan didaten waren vrijdagochtend opgenomen en werden tussen 8 uur en half negen 's avonds af gedraaid. Na elke spreker volg den enige minuten muziek. Tixier-Vignancour had de vol le acht minuten niet nodig om zijn programma nog eens uiteen te zetten. Hij zei aan de voor- President Soekamo heeft op dracht gegeven om in 1968 een Indonesiër de ruimte in te schie ten, zo heeft een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht vrijdag in Djakarta meegedeeld. Het volgend jaar, zo zei hü, hoopt men in Indonesië een aap of een hond te lanceren. (Adv.) TERNEUZEN Voordstraat 102 Tel. 01150-3128 De eerste kamer acht de open bare beraadslaging over de na- turalisatiewet voor de heer Claus von Amsberg en de toe- stemmingswet voor het huwelijk van de kroonprinses voldoende voorbereid in het vertrouwen, dat de regering een eventueel antwoord in overweging zal wil len nemen op een tweetal vra gen uit het voorlopig verslag, waarop in de memorie van ant woord geen bescheid was ont vangen, zo blijkt uit het vrijdag verschenen eindverslag. Het be treft de vragen van enkele leden over de gasten, die ter gelegen heid van het huwelijk zijn te verwachten, met name de graaf President De Gaulle heeft bij de zondag in Frankrijk te houden ver kiezingen voor het presidentschap vijf tegenstanders. Het zijn Jean Lecanuet, de man van het centrum; Francois Mitterand, kandidaat van links; Tixier-Vignancour, kandi daat van rechts; Pierre Marcilhacy, die door de rechtervleugel van het centrum naar voren is geschoven en Marcel Barby, die zich onaf hankelijk en kandidaat van de „woedenden en verontwaardigden" noemt. De kandidaat van het centrum, Jean Lecanuet, is 45 jaar. Hij is in Rouaan (Normandië) geboren, waar hij later lid van de gemeente raad en onderburgemeester is ge weest. Hij is senator en in 1955 was hij onderminister. Na de oorlog was hij actief in de De jury in een proces tegen drie leden van de Ku Klux Klan, die ervan worden beschuldigd de burgerrechten van mevrouw Liuzzo te hebben geschonden, heeft vrijdag aan de rechter mee gedeeld dat de meningen van de juryleden hopeloos verdeeld zijn en dat zij niet tot een besluit zijn gekomen (een jury-uitspraak moet met algemene stemmen worden gedaan). De rechter, Frank Johnson, heeft de jury echter te verstaan gegeven dat zij zich opnieuw moet terugtrekken om tot een uitspraak te komen. De betrokken jury bestaat ge heel uit blanken. Zoals destijds gemeld werd me vrouw Liuzzo, strijdster voor ge lijke burgerrechten, in maart van dit jaar doodgeschoten terwijl zij na de mars naar Montgomery sn ijders voor gelijke burgerrech te» met haar auto naar Selma terugbracht. Een van de beklaag den, Collie Leroy Wilkins, heeft reeds voor een staatsrechtbank van Alabama voor moord in deze zaak terechtgestaan, maar werd vrijgesproken. Moord kan in de V. S. in dergelijke gevallen alleen door een staatsrechtbank worden behandeld en niet door een fede rale rechter. Het huidig proces wordt gevoerd onder de aan klacht van schending van de bur gerrechten van een persoon, wat wel een federaal misdrijf is. Terecht staan Wilkins (22 jaar), de 42-jarige Eugene Tho mas en William Qrville Eaton (41). De jury heeft ongeveer 50 getuigen gehoord. Rechter John son zei van mening te zijn dat de jury niet lang genoeg had be raadslaagd om tot de slotsom te kunnen komen dat geen eens luidende uitspraak kan worden bereikt. republikeinse volksbeweging, de M. R. P., waarvan hij in 1963 voor zitter werd. Lecanuet is rapporteur bij de raad van staten. Hij heeft sedert 1947 steeds belangrijke func ties bekleed, in het bijzonder als inspecteur-generaal van de voor lichting en als lid van de particu liere staf van verscheidene minis ters van zijn partij. Jean Louis Tixier-Vignancour, de kandidaat voor uiterst rechts, is 58 jaar. Hij is advocaat en werd in Parijs geboren. In 1936 werd hij tot afgevaardigde gekozen. In 1939 en 1940 was hij onder de wapenen en vocht aan het front. Na de wa penstilstand steunde hij korte tijd het bewind in Vichy van maar schalk Pétain. Spoedig echter dis- tancieerde hij zich hiervan. Tixier-Vignancour vertrok naar Tunis waar hij zijn oorspronkelijke beroep uitoefende tot hij door de Duitsers werd gearresteerd. Na zijn bevrijding vocht hij aan de zijde van de geallieerden, maar werd spoedig gearresteerd vanwege zijn rol in het Vichy-bewind. In 1945 werd hij echter door een militaire rechtbank van rechtsvervolging ontslagen. Hij was voorstander van een Frans-Algerië en heeft onder meer gepleit in het O. A. S.-proces tegen Salan en het proces tegen Bastien-Thiry, die een aanslag op De Gaulle had gepleegd. Pierre Marcilhacy, de liberale kandidaat, is 55 jaar. Hij is onder meer advocaat bij het hof van cassatie en is senator voor het de partement' Charente. Marcilhacy behoort tot geen en kele politieke partij. Van 1933 tot 1938 is hij als journalist verbonden geweest aan het blad „Paris-Soir", voor welk blad hij onder meer de Spaanse burgeroorlog heeft ver slagen en in München is geweest. Tijdens de vierde republiek was hij lid van verscheidene parlemen taire commissies. Sedert 1958 is hij lid van de senaatscommissie voor de grondwet. Francois Mitterand komt uit Jai nac in het zuidwesten van Frank rijk. Hij is 49 jaar. Sedert zijn deel neming aan het politieke léven, di rect na de tweede wereldoorlog, is hij onder meer minister en senator geweest. Thans is hij afgevaardigde en bij de verkiezingen van zondag kandidaat voor het presidentschap voor de linksen. In 1953 is hij voor zitter van de „Union démocratique et socialiste de la récistance" ge worden. In 1958 stemde hij als af gevaardigde tegen De Gaulle. Tij dens de vierde republiek was hij onder meer minister van binnen landse zaken, van overzeese ge biedsdelen en van justitie. In 1939 werd hij gemobiliseerd en tijdens de inval door de Duit sers werd Mitterand gewond. Hij werd krijgsgevangene gemaakt maar wist te ontvluchten. In 1942 richtte hij een illegale beweging op en na de oorlog in 1944 werd hij door De Gaulle tot secretaris-gene raal voor gevangenen en gedepor teerden benoemd. Mitterand, die ook meester in de rechten is, is burgemeester van het dorp Chateau-Chinon in het depar tement Nièvre. Marcel Barbu, de vijfde tegen stander van prer.rent De Gaulle, vertegenwoordigt geen enkele po litieke richting. Hij is zakenman en 58 jaar oud. In 1935 stichtte hij in Besangon een fabriek voor horlogekasten. Tijdens de oorlog vluchtte hij naar Vichy-Frankrijk waar hij een nieu we fabriek kocht. In 1942 werd hij gearresteerd wegens het zenden van een beledigende brief aan maarschalk Pétain. Na zijn vrij lating in 1943, sloot hij zich bij de verzetsbeweging aan en werd later in Parijs door de Gestapo gear resteerd en naar Buchenwald ge zonden. Na de oorlog werd hij af gevaardigde tijdens de vierde re publiek. Tijdens een persconferentie, cl-e de Britse minister van buitenland se zaken aan het slot van zijn be sprekingen met leden van de Pus- sische regering vrijdag in Moskou heeft gehouden, zei deze dat de huidige gedachtenwisseling in de N.A.V.O. ten aanzien van de toe komstige kernbewapening niet noodzakelijk een „onoverkomen- lijk obstakel voor de totstand koming van een verdrag ir.zake de niet-verspreiding van kernwapens" behoeft te zijn. Minister Stewart verklaarde zich voorstander van hervatting van de onderhandelingen; of die nu in Ge nève of langs diplomatieke wegen plaatsvinden. Het is Engelands taak, aldus de minister, er bij N.A. V.O.-besprekingen op toe te zien dat met de Russische reacties reke ning wordt gehouden. Hij zei dat hij de Russische leiders had ver zekerd, dat Groot-Brittannië geen plannen heeft West-Duitsland toe gang tot het kernwapenarsenaal te verschaffen. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswljkstraat Terneuzen 7-9 Engeland is van mening, dal geen enkel akkoord tot resultaat mag hebben dat West-Duitsland of andere niet-kernmogendheden de macht zouden kunnen krij gen om over het gebruik van kernwapens te beslissen. De Britse minister had er bij zijn Russische gastheren op aan gedrongen een goede omschrijving te geven van hetgeen zij verstaan onder „toegang" tot kernwapens, omdat tijdens de besprekingen ron dom dit begrip bij de Russen de meeste vrees scheen te heersen. Stewart liet er zich niet over uit of hij erin was geslaagd de Russi sche vrees te verminderen. De beste procedure om tot verdrag in zake de niet-verspreiding van kern wapens te komen was volger» Stewart om een ontwerp op te stel len en vervolgens na te gaan of er bepalingen in staan die strijdig zijn met N.A.V.O.-besluiten. Wanneer echter de besprekingen over de tekst van het verdrag verlopen zo als ik zou wensen, dan zullen we ons niet voor een dergelijk dilem ma geplaatst zien, aldus de Britse minister. Stewart zei, dat het klimaat tij dens de besprekingen veel vriend- schappeüjker was dan sommigen hem hadden voorspeld. Met betrekking tot Vietnam zei de minister dat 'oij geen duidelijke mogelijkheden voor een oplossing had gezien. De Russen hadden hem te kennen gegeven, dat zij geen bevoegdheden hebben om te onder handelen en dat het hier een aan gelegenheid betrof die alleen de regering in Hanoi aangaat. Stewart geloofde echter niet, dat de toe stand in Vietnam een beletsel vormde voor de totstandkoming van een verdrag inzake niet-ver spreiding van kernwapens. Hij wees een suggestie van een Russische verslaggever van de hand, die voorstelde dat Engeland op de Verenigde Staten druk zou uitoefenen om de bombardementen op Noord-Vietnam te staken. En geland heeft een conferentie voor gesteld om tot een wezenlijke sta king der vijandelijkheden aan beide zijden te komen, aldus de minister, die zei het onredelijk te achten als Engeland de Verenigde Staten zou vragen de bombardementen te sta ken terwijl er geen enkele aanwij zing is dat Noord-Vietnam bereid is zonder voorafgaande voorwaar den te onderhandelen. De procureur-generaal van de Westduitse deelstaat Hessen heeft in een onderhoud met het blad Frankfurter Rundschau" gezegd te geloven dat de voormalige chef van Hitiers kanselarij, Martin Bor mann, nog in leven is. De procureur-generaal, Firtz Bauer, baseert zijn mening op een brief die de zoon van Adolf Eich- mann, Horst Eichmann, 1 febru (Adv.) bet beste bed ooit gemaakt'. nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. „Wij kunnen u zeggen dat Er nesto Che Guevara leeft". Dit heeft premier Fidel Castro van Cuba donderdagavond verklaard in een toespraak te Havanna tot 700 onderwijzeressen. Castro ont hulde echter niet waar zijn voor malige minister van industrie zich op het ogenblik bevindt. ari 1961 aan de procureur in Frank furt heeft geschreven. In deze brief schrijft Horst Eichmann, dat Martin Bormann van plan was na het Eichmann-proces in Jeruzalem voor een internationale rechtbank te verschijnen, om de waarheid te vertellen over hetgeen tussen 1939 en 1945 met de Joden is gebeurd. Horst Eichmann schreef het „el lendig te vinden dat vooraanstaan de personen in Duitsland, Amerika en Israël" dan zouden worden ge- compromiteerd. Volgens de „Frankfurter Rund schau" doen geruchten de ronds dat een rechter uit Buenos Aires enkele weken geleden in Bonr. heeft onderhandeld over uitleve ring van Bormann en de Duitse ad vocaat Gerhard Bohne, die zich in Argentinië in arrest bevindt en be trokken is geweest bij Hitiers „euthanasie"-programma. Een woordvoerder van het West- ZATERDAG 4 DECEMBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.27 11.02 11.42 11.52 n.m. 11.03 11.38 12.18 12.28 ZONDAG 5 DECEMBER v.m.. n.m. Breskens 11.24 11.25 Terneuzen 11.59 Hansweert 0.39 12.40 Walsoorden 0.49 12.50 MAANDAG 6 DECEMBER v.m. n.m. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 11.53 0.28 1.08 1.18 12.10 12.45 1.25 1.35 duitse ministerie van justitie heeft vrijdag de juistheid ontkend van persberichten, waarin melding werd gemaakt van onderhandelin gen met een rechter van het Ar gentijnse hooggerechtshof over de uitlevering aan West-Duitsland van de vroegere chef van Hitiers kanselarij Martin Bormann en een bij het euthanasie-programma van de nazi's betrokken jurist. Herhaal delijk steken geruchten de kop op dat Bormann nog in leven is en zich in Zuid-Amerika bevindt. De ministers van buitenlandse zaken van de organisatie voor Af rikaanse eenheid hebben vrijdag avond in Addis Abeba besloten da( alle vijftien landen die lid zijn van deze organisatie hun diplomatieke betrekkingen met Engeland zullen verbreken wanneer dit land niet vóór 15 december de onwettige Rhodesische regering verwijdert, zo heeft een officiële woordvoerder meegedeeld. Stewart sprak zich tijdens zijn persconferentie uit voor een At lantische kernstrijdmacht (A.N.F.), De Britse regering heeft echter niet beweerd dat zij zou weigeren een ander voorstel te aanvaarden, zei hij. Minister Gromiko had Ste wart te kennen gegeven, dat zowel een multilaterale kernstrijdmacht (M.L.F.) als ex Atlantische kern strijdmacht een akkoord tussen oost en west over de niet-versprei ding van kernwapens in de weg staan. Naar de mening van de Rus sen wordt in beide gevallen de bondsrepubliek toegang tot kern wapens verschaft. Naar het oordeel van westelijke waarnemers in Moskou is de hou ding van de beide gesprekspart ners onveranderd gebleven. Het Russische persbureau Tass meldde, dat minister Stewart de reeds bekende Britse standpunten inzake de Europese veiligheid en Vietnam had herhaald en datjrhij getracht had de Amerikaanse da den in Vietnam ie rechtvaardigen. Een Deens vrachtschip, de Kaina, is gisteravond in de Sai- gonrivier op een mijn van de Vietcong gelopen en licht bescha digd. Het schip was met een la ding niet-militaire goederen op weg van Bangkok naar Saigon. Het kon op eigen kracht Saigon bereiken, waar het wordt her steld. De ontploffing gebeurde in een bocht van de rivier. De mijn was onder water aangebracht. Als de Deen op die plaats'gezonken was, zou het scheepvaartverkeer ern stig zijn belemmerd. Een honderdtal met zwarte vlaggen zwaaiende mijnwerkers uit de Belgische provincie Lim burg hebben vrijdag in Brussel geprotesteerd tegen de sluiting van de mijn, waarin zij werken. Zij eisen, dat door industriali satie andere werkgelegenheid voor 10.000 mijnwerkers wordt geschapen, voordat als onderdeel van de rationalisatie der Belgi sche kolenmijnen tot verdere sluitingen wordt overgegaan. Minister-president P. Harmei ontving een delegatie van de mijnwerkers in audiëntie. Een groep Afrikaanse en Aziati sche landen heeft vrijdag in de speciale politieke commissie van de algemene vergadering een resolutie ingediend waaronder verplichte economische sancties tegen Zuid- Afrika worden geëist. De resolutie noemt de toestand in dat land „explosief". Zij zal waarschijnlijk worden aangenomen en door de algemene vergadering worden be krachtigd. Voorgesteld wordt op de voor naamste handelspartners van Zuid- Afrika een dringend beroep te doen „op te houden met de toene mende economische samenwer king" met dat land. De Deense afgevaardigde zei dat zijn land de resolutie zal steunen omdat de toestand in Zuid-Afrika volgens hem een gevaar voor de vrede vormt. Dit betekent een breuk met de Verenigde Staten en Engeland, die menen dat dit niet het geval is. Engeland heeft zich sterk tegen sancties gekant omdat de financiële gevolgen voor haar economie zeer ernstig zouden zijn Vrijdag werd het weer in ons land beheerst door randstoringen van een boven de Noordzee aan wezige depressie. Deze zal vandaag in betekenis afnemen. Met matige tot vrij krachtige winden tussen zuidwest en noordwest zal iets dro gere lucht ons land binnenstromen. Dec. 4 8.30 5 8.31 6 8.32 16.31 16.30 16,30 14.45 15.00 15.18 2.55 4.10 5.29 Daarin wordt een wisselende be wolking verwacht met enkele ver spreid voorkomende buien. In de temperaturen komt weinig veran dering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Wisselend bewolkt met enke le verspreid voorkomende bui en. Matige tot vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Weinig verande ring in temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1