Erupties bij Sleen tot rust - Miljoenen schade 49 jubilarissen bij de Nederlandse Stikstofmaatschappij te Sluiskil GEMEENTERAAD VAN AXEL WEER ERUPTIES Nu nog f5495 IN SLEEN DIREKTEUR DANKBAAR VOOR WAT GEPRESTEERD WERD DIENSTPLICHTIGE BOUWVAKKERS VAN DE LICHTING '67 KRIJGEN VRIJSTELLING MILITAIRE DIENST Boter in plastic HET GEHELE GEMINI-PROGRAM KOST 1,3 MILJARD DOLLAR Hagenaar wegens poging tot doodslag gearresteerd TRICOT het overhemd met de vele troeven DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Druk van 290 atmosfeer Jongen doodgereden Vrijdag 3 december 1965 (Adv.) Donderdagmiddag is op de N. A. ivl.-booriocatie in de gemeente Sleen, waar woensdag als gevolg van ondergrondse erupties een boorinstallatie volkomen werd vernield, de gas, modder en water spuitende krater op natuurlijke wijze tot rust gekomen. Wanneer blijkt, dat de reusachtige krater helemaal is uitgewerkt, zal men kunnen beginnen met de her stelwerkzaamheden. Waarschijnlijk gaat men op een afstand van enkele honderden meters van de locatie opnieuw observatie boringen verrichten om te onderzoeken hoe, de si tuatie ondergronds'is. Naar ir. J. M. P. Bongaerts, directeur va nde N. A. M., op een persconferentie in Emmen meedeelde, be draagt de schade enkele miljoenen guldens. Alleen al de boorinstallatie kostte ruim vier miljoen gulden. De exploratiekosten bedroegen tot dusver (er werd se dert 2 november geboord) ongeveer een half miljoen. Uiteraard vergen ook de herstelwerkzaamheden en de extra boringen die moeten worden verricht, nog een aanzienlijk bedrag. Op last van verschillende instanties (gemeente, pro vinciale en rijkswaterstaat en de mijninspectie) is het gehele terrein tot op een afstand van vijfhonderd me ter van de krater afgezet door politie en N. A. M personeel. Het blijkt namelijk, dat zich op tientallen plaatsen rond de boorlocatie kleine kraters hebben gevormd. Aanvankelijk zou er worden geboord tot op een diepte van 4.500 meter. Op een diepte van 1.800 me ter kwam men reeds in moeilijkheden wegens de enor me druk, veroorzaakt door een gasvoerende aardlaag, waardoor de boorput begon over te lopen. Dit werd meegedeeld door ir. J. de Ruiter, chef exploitatie van de N. A. M. Toch slaagde men er in de situatie in de hand te houden. Toen later dieper werd geboord, zochten het aanwezige gas en het grondwater zich onder een druk van 290 atmosfeer een weg naar boven langs de boorschacht. Op een afstand van dertig meter van de boorinstal latie ontstond toen een krater, waaruit een vele me ters hoge fontein van modder en gas omhoog spoot. De toren zakte weg, omdat het platform door het Uitstromende water werd ondermijnd. De gehele in stallatie is in de ontstane krater verdwenen en vol komen vernield. Het is voor het eerst dat de N. A. M. in ons land een dergelijke tegenslag treft. m n -1 Wees de fiscus vóór. Koop nü. Het kan u honderden guldens scheien. Skoda-eenv^^ ruitesproeiers, stuukt, slaapbanken, laadvloer gebittacte carrosserie SKODA DEALER: Autobedr. C. M. G. CAPPENDIJK Axelse..tr. 174, Terneuzen, tel. 2030 BOORTOREN WEGGESLAGEN DOOR GASDRUK Dit is de boortoren in Sleen, een half uur voordat deze door een aardgas-eruptie xoerd weggesla gen. De boorinstallatie moet als verloren worden beschouwd. On der enorme druk baant het gas zich een uitweg. Vergadering van dinsdag 30 november 1965. Aanwezig: Voorzitter: M. K. van Dijke, burgemeester. Secretaris: P. G. van den Bosse. Wethouders: M. L. M. IJse- baert. en C. van Bendegem. Leden: Mevrouw Folkersma Staal en de heren P. J. van Ben degem, P. Dekker, J. den Doel- der, K. Hamelink, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, E. Maas, D. J. Og'gel, J. Vink en A. de Waai'd. De voorzitter opent de ver gadering met het uitspreken van het ambtsgebed. De ingekomen stukken en me dedelingen worden zonder be spreking voor kennisgeving aan genomen. Het voorstel tot wijziging en vaststelling van de namen van enige straten wordt goedge keurd. Als leden van de sportstich ting worden herbenoemd mevr. R. M. Sanderse—Jacobs en de heren J. Dieleman en Jac. de Feijter. Zij kregen alle stem- BESTEMMINGSPLAN NOORD I De heer D. J. Oggel vraagt hoe lang het nog kan duren voor men zal overgaan tot aankoop en verwerving van de grond. Wanneer men hier beperkin gen zal opleggen, drong hij aan op spoed, daar er anders grond onbewerkt zal moeten blijven. De Voorzitter zegt toe dat op de korst mogelijke termijn voor stellen de raad zullen worden aangeboden. Wanneer men tot aankoop zal kunnen overgaan, is niet bekend. Hiervoor moet goedkeuring van G. S. zijn ver kregen. Bij het bouwrijp maken wordt indien nodig schadeloos stelling verkregen. Hierna wordt het voorstel met algemene stemmen aangeno men. HET BOEK OVER AXEL Het voorstel voor een krediet ten behoeve van het boekwerk De krater op de booriokatie is omstreeks vier uur opnieuw ;n werking getreden. Hoge fonteinen zout, water, gas en modder spo ten naar boven. Het lawaai was tot ver in de omtrek te horen. Perso neel van de N. A. M. en rijkspolitie hebben alle toegangswegen iot het gebied geblokkeerd. Het fietspad langs het Oranjekanaal mag niet meer worden gebruikt. Volgens niet officiële bron zijn er in de wallen van het Oranjekanaal als gevolg van de erupties grote scheuren ontstaan. Donderdagmiddag om kwart over drie is de 10-jarige M. Nelis sen uit Reuver door een vracht auto uit Apeldoorn overreden. Evenals de vrachtauto stond de jongen voor de gesloten overweg in de Keulseweg te wachten. Bij het passeren van de overweg is de jongen blijkbaar de macht over het stuur van zijn fiets kwijt geraakt en midden op de overweg onder de vrachtauto terechtgekomen. Hij kreeg de achterwielen over zich heen en moet op slag dood zijn geweest. Het duurde tot ongeveer half zes voordat het slachtoffer was geïdentificeerd. y makkelijk nooit kreuken V ventilerend ♦lang meegaan ^zo droog <f nooit strijken 4 snel gewassen Jf,gecontroleerd alom verkrijgbaar Gisteren was het voor de? direktie en vele personeels leden van de Nederlandse Stikstofmaatschappij te Sluiskil een feestelijke dag wegens de plechtige huldi ging van niet minder dan 33 jubilarissen, die dit jaar hun 35-jarig jubileum her dachten en voor 16 die een kwart eeuw in dienst wa ren. Ook de bouwvakkers van de lichting 1967 krijgen van de mi nister van defensie vrijstelling van militaire dienst. De voor waarden voor het verkrijgen van vrijstelling zijn bekend: de dienst plichtigen moeten als bouwvak arbeider in de nieuwbouw van woningen in Nederland werk zaam zijn en onder bouwvakar beider wordt verstaan: metse laar, voeger, beonwerker, beton- vlechter, heier, opperman, stuka door, steengaaswerker, tegelzet ter, terrazzowerker, timmerman, schilder, loodgieter, elektricien, dakdekker en centrale-verwar mingsmonteur. Nieuw is echter dat, voor wat betreft dienstplichtigen van de lichting 1967, onder bouwvakar beider ook zal worden verstaan de tariefcalculator of arbeidsana- lyst, mits hij in loondienst is van een woningbouwbedrijf in Neder land en mits hij een bepaald di ploma bezit (het FABO-getuig- schrift werkvoorbereiding tarief calculatie of arbeidsanalyse, dan wel het getuigschrift UTS of HTS). Zoals bekend krijgen de bouw vakarbeiders vrijstelling voor 2 jaar (mits ze die tijd werkzaam blijven in (te nieuwbouw ven Nederlandse woningen). Daarna kan de vrijstelling nog tweemaal voor een periode van twee jaar worden verleend. Nadat de vrij stelling zes jaar een tijdelijk ka rakter heeft gehad, kan ze voor goed worden verleend, mits de betrokkene aan verschillende voorwaarden voldoet. Naast melk in 'papier en plastic zal binnenkort ook boter in plastic op de markt komen. De boter zal worden verpakt in een plastic doosje in de vorm van het bekende pakje boter met een meer malen te gebruiken deksel, waardoor men geen boter vlootje hoeft te gebruiken. De nieuwe verpakking, die wordt uitgebracht door de coöpera* tieve handelscombinatie voor zuivelproducten „De Graaf:, schap" in Aalten, zal de houd baarheid van de boter tei, goede komen en zal er tevens voor zorgen, dat geen verkleu ring optreedt. De hiervoor ont worpen inpakmachine zal 1000 kilogram boter per uur ver werken. Met veel waardering heeft de algemeen-direkteur van de maatschappij, ir. J. P. M. van Waes, getuigd van zijn erkente lijkheid voor zoveel trouw, toe wijding en vakmanschap. Daar bij heeft de heer Van Waes me degedeeld, dat ondanks de be langrijke uitbreidingen, die het bedrijf na de oorlog onderging de N. S. M. gelijke tred zal hou den met de ontwikkeling van ons gewest. POSTHUME HULDIGING Reeds in de voormiddag ont ving de algemeen-direkteur, ver gezeld van de leden van de hoofddirectie te Brussel, de di rectie van Sluiskil, divisie- en afdelingschefs, chef personeels dienst een vertegenwoordiger van de ondernemingsraad en een afvaardiging van de vereniging van jubilarissen, de weduwen van de heren C. de Caluwé (Axel) en J. Doorns (Terneu zen), wier echtgenoten enkele maanden geleden overleden. In de ontvangstkamer van het casino sprak de heer Van Waes, die vóór de oorlog beide werk nemers heeft gekend, de dames toe, waarbij hij getuigde van zijn grote waardering voor de ijver en trouw, die de mannen gedurende zovele jaren toonden. „Daarover zijn wij diep onder de indruk". De 35-jarige jubila rissen zijn de ruggegraat van ons bedrijf en daartoe behoor den ook uw echtgenoten", aldus de directeur. Daarna overhandigde hij haar een gouden (dames)polshorloge, het diploma en de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De bedrijfsdirekteur, ir. V. Gena, tevens voorzitter van de de vereniging van jubilarissen, zei dat beiden niet alleen trouwe medewerkers, maar ook trouwe leden van de vereniging waren. „Wij wilden graag dat u de hul diging in plaats van wijlen uw echtgenoot zou ontvangen, al dus if. Gena en wij zijn da direk- teur dankbaar dat hij dit heeft willen doen". MEEGROEIEN MET DE STREEK 's Middags werden de overige jubilarissen gehuldigd. Ook hier bij waren aanwezig de hoofddi- rektie uit Brussel en de direktie van Sluiskil met hun dames, de ondernemingsraad, divisie- en afdelingschefs, zodat de grote zaal van het casino ruim 180 gasten herbergde. De algemeen-direkteur toon de zich verheugd te kunnen ver toeven te midden van zovelen, die vele jaren in goede en kwade dagen hun trouw, ijver, loyali teit en vakmanschap in dienst van het bedrijf hebben gesteld. „Toch is er altijd een bindmid del geweest dat ons bij elkaar hield, aldus ir. Van Waes, die uitstekend van de toestand uit de beginjaren op de hoogte is, omdat hijzelf er ongeveer 15 jaar als ingenieur werkzaam was. De direkteur zei dat men er niet licht over moet rekenen, dat in de jaren toen de crisis zich deed gevoelen in Sluiskil een enorm bedrijf werd neerge zet. Dat dit bedrijf in 18 maanden uit de „groene weiden", verrees (in mei 1929 werd de eerste paal geslagen) en op St. Nico- laas 1930 de eerste ammoniak werd gemaakt, noemde de direc teur een prestatie van de eerste orde in die tijd. Ir. Van Waes wees er 'op dat in Zeeuws-Vlaan deren de eerste cokesfabriek In Nederland werd gebouwd, de eerste coöperatieve beetwortel- suikerfabriek, en de eerste spie- gelglasfabriek. De komst van de N. S. M. is een voortzetting ge weest van de industriële ont wikkeling in ons gewest Het is steeds beter gegaan en nu gaat het ons werkelijk goed, zo merkte ir. Van Waes verder op. De jeugd heeft het nu wat gemakkelijker; maar wij mogen niet denken dat de jeugd van nu lichtzinnig is, ook wij warén in onze jonge jaren anders dan nu. SPANNEND JAAR De algemeen-direkteur zei dat 1966 een belangrijk jaar voor de maatschappij zal worden en dat grote inspanningen van alle me dewerkers zullen worden ge vraagd. „Ik ben daar niet bang voor, zo merkte hij op. Veel werknemers die al zovele jaren in onze dienst zijn, hebben hun trouw en vakmanschap bewezen. Voor de jongeren zijn zij een voorbeell". Zich wendend tot degenen voor wie de pensioen gerechtigde leeftijd niet ver meel is, zei hij ervan overtuigd te zijn dat zij niet met verlangen naar hun 65-jarige leeftijd uitzien, maar wel naar de rust, die zij zo verdiend hebben. Tenslotte zei ir. Van Waes dat de uitbreidingen van dien aard zullen zijn, dat midden 1966 de produktie ongeveer zal zijn ver dubbeld en nog zijn wij niet aan het einde, voegde hij eraan toe. Het bedrijf zal met de ontwikke ling van de streek meegroeien. Ir. Van Waes bracht tenslotte hulde en dank aan de echtgeno ten, gedurende zovele jaren de steun van de jubilarissen, waar door het gezin in evenwicht wordt gehouden. Met een persoonlijk woord tot iedere jubilaris reikte ir. Van Waes de medailles van de maat schappij aan de zilveren jubila rissen uit (de 35-jarige ontvin gen een prachtig gouden pols horloge), het diploma en de en veloppe met inhoud. DANK VAN Ir. GENA Nadat de direkteur, ir. V. Ge na zijn dank aan de algemeen- direkteur en de hoofddirektie had uitgesproken, zei hfj tot de jubilarissen nu niet te spreken als direkteur of als voorzitter van de vereniging van jubilaris sen, maar als medewerker, „waarop hij trots kon zijn". „Moge de N. S. M. in voorspoed de komende jaren tegemoet gaan", zo besloot ir. Gena zijn toespraak. Namens de ondernemingsraad voerde de heer M. Hemelsoet het woord. Ook hij getuigde van zijn erkentelijkheid voor dit stijlvolle huldigingsfeest. Hij noemde de jubilarissen een voor beeld voor de jongeren en ook de heer Hemelsoet dankte de echtgenoten. VERHALEN Nadat de champagne was rond gediend en op het welzijn van allen was gedronken, begon het onofficiële gedeelte van deze feestelijke dag. Ook de alge meen-direkteur ontmoette nog heel wat oud-medewerkers, waarmee hij zich op hartelijke wijze onderhield en samen met hen nog heel wat gebeurtenis sen deed herleven. Gedurende een paar uren heer ste er een sfeer van ongedwon genheid, waardoor het ander maal duidelijk werd dat de werknemers van de N. S. M. sa men één grote en hechte ge meenschap vormen. Jubilarissen, 35 jaar in dienst der maatschappij: G. Bellotto, J. d'Hoohe, A. Gij- sel, M. Cortvriendt, R. de Waal, R. Onderbeke, J. van Lngevelde, J. Casteleijn, allen te Sluiskil; M. Verschelling, L. Verberk- moes, J. Verbrugge, G. de Clercq, F. Rinn, C. Goethals, allen te Axel; K. Dees, M. Schooff, J. van Langevelde, D. Sandrini, J. van Akkeren, G. Wijne, allen te Terneuzen; R. Meuleman, U. van Keulenbroeck, P. Martens, C. Feyen, allen te Sas van Gent; M. de Martelaere. Ph. van Ac ker, beiden te Westdorpe; G. Klink, Th. Vermeulen, P. Deij, allen te Hoek; P. de Smit te Hulst en J. van Liere te Clinge. Zilveren jubilarissen: R. Vanhijfte, C. Vanhijfte, L. Vanhijfte, R. van Cleemputte, A. de Vos, P. Bouchaut, A. Egger- mont, D. Strijdonck, allen te Sluiskil; C. Rinn, M. Wieland, P. van Hoorn, J. Koekkoek, R. Kersbulck, A. de Kraker, allen te Axel; J. Lensen en C. de Vos, beiden te Zaamslag. Als ze lukken, zullen de kosten van de lanceringen van de Gemi- ni-6 en -7 naar schatting 90 mil joen dollar bedragen, zo heeft William Schrelder, plaatsvervan gend leider van dit gecombineer de project, meegedeeld. De uit voering van het gehele Gemlnl- program zal naar schatting 1,3 miljard dollar vergen. Van de kosten voor het gecom bineerde Geminiproject neemt het vliegdekschip Wasp het leeu wenaandeel voor zijn rekening, namelijk 4235 dollar per dag voor brandstof en 1.153 dollar per dag voor de bevoorrading en uitrus ting. Om naar wens te kunnen opereren moet voor de torpedo- bootjagers die aan het project deelnemen, rond 1.000 dollar per dag worden uitgetrokken. Al met al moet het bureau voor lucht en ruimtevaart per dag ongeveer 16.000 dollar betalen om de sche nen die voor de uitvoering van het project nodig zijn, op hun plaats in de Atlantische en Stille Oceaan te kunnen houden. Als de vlucht van de Gemini-7 inder daad veertien dagen mocht du ren, zullen de schepen ongeveer drie weken op zee moeten blijven. Dit gaat dan 339.780 dollar kos ten. In dit bedrag zijn dan nog niet begrepen de uitgaven voor de voeding en het loon van de rond 7.000 man aan boord van de sche pen. over Axel wordt door het col lege van de agenda afgevoerd. Het zal na nader beraad in een volgende vergadering aan de orde komen. OPENBARE KLEUTERSCHOOL De heer E. Maas is niet tech nisch aangelegd, maar wil toch wel even bij dit voorstel stil staan. Er gebeurt de laatste tijd veel aan de openbare gebouwen. Spreker meent dat dit niet ge schiedt omdat er zulke goede materialen zijn gebruikt. Gaar ne zag hij dat bij de bouw beter toezicht wordt gehouden. De heer P. J. van Bendegem zal tegen moeten stemmen, wan neer dit werk in regie wordt uitgevoerd. Met werk in regie zijn hem minder prettige erva ringen bekend. De heer A. de Waard vindt het bedrag niet hoog. Hij vraagt of dit maar een voorlopig cre- diet is. voorzitter geeft toe dat bij de vernieuwing van het dak van de u.l.o.-school inderdaad slecht materiaal is verwerkt, maar dit was voorgeschreven door de schoolinspectie. Bij de kleuter school is dit zeker niet het ge val. Hier is sprake van een con structiefout. Er is een goede kwaliteit isolatiemateriaal ge bruikt, maar het eondensvocht kan niet weg. Het toezicht is goed geweest en er is volgens de voorschriften uit het bestek ge werkt. Aan de heer P. J. van Bende gem antwoordt de voorzitter dat ook het college geen voor stander is van regiewerk. Hier kan het niet anders worden uit gevoerd. Dit soort werk kan mee- maar ook tegenvallen en wanneer hier een aanbesteding voor werd gehouden, zou dit de kosten hoger maken. Wij weten niet wat het zal kosten maar hopelijk zal men met het gevraagde bedrag kun nen volstaan 15.000). Het voorstel wordt aangeno men met de stem van de heer P. J. van Bendegem tegen. RONDVRAAG De heer P. Dekxer wijst erop dat de huwelijken worden vol trokken in de fraaie raadszaal. Het moet echter een ontgooche ling zijn wanneer men voor een huwelijksvoltrekking naar de kelder wordt geleid. Spreker vraagt of hiervan tevoren ken nis wordt gegeven en of de prijs dan in overeenstemming wordt gebracht. De heer E. Maas informeert of er niet een soepeler beleid kan worden gevoerd bij het plaatsen van t.v.-antennes op de ratiobouw. Verder vraagt hij achter de Bizetstraat een ver harde brandgang aan te bren gen. De bewoners hebben daar veel last van water. Ook wilde hij weten of, indien aan de voor schriften van bouw- en woning toezicht wordt voldaan, toe stemming wordt verleend voor de bouw van garages bij de wo ningwetwoningen. De heer J. C. van Luijk vraagt de convocaties voor vergaderin gen in een aparte enveloppe te doen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met het uitspreken van het dankgebed. De Haagse politie heeft de 28- jarige tegelzetter A. B. van O. uit Den Haag aangehouden we gens poging tot doodslag. Na zondagavond 28 november de 16- jarige Albert de B. in de Rave- steinstraat te hebben gedreigd hem dood te zullen rijden, tracht te Van O. zijn plan even latei- uit te voeren, toen de jongen op de stoep langs de huizen liep. Deze moest zich bergen door in een portiek te duiken. De tegelzetter had zijn auto in de Ravesteinstraat gepar keerd. Daar de wagen klem stond tussen andere auto's be gon Van O. te „bumperen" tot er voldoende ruimte was om zijn wagen op de weg te krijgen. Een van de auto's, die door de wa gen van Van O. werd geraakt, was die van mevr. De B., die de tegelzetter vroeg of het niet an ders kon. Van®, had maling aan deze opmerking, waarop de 16- jarige zoon van mevr. De B. naar buiten ging en tussen zijn moe ders wagen en die van de tegel zetter ging staan. Deze laatste riep tegen de jon gen dat, als deze er bleef staan, hij hem „hardstikke dood" zou rijden. De jongen koos voor zijn leven en zei de poiltie te zullen bellen. Albert deed dit in een telefooncel. Toen hij naar huis terugliep, bleek dat Van O. uit de file was gekomen en een blok je-om was gegaan. Hij kreeg de jongen weer in de gaten. Met zijn auto vloog hij het trottoir op. Ternauwernood kon Albert de aanslag ontkomen, louter door het toeval dat er een portiek aanwezig was. Twee dagen later werd bij de politie aangifte van de poging tot doodslag gedaan, waarvan vijf personen getuige zijn ge weest.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3