Hoop en vrees in Rhodesië Vliegdekschip „Enterprise" neemt deel aan de strijd Militair tribunaal in Djakarta voor berechting van communisten Risicobloedbad van grote omvang HET WEER Sjoelbakken Tafelbiljarts EIGEN HAARD I Ghana wil onmiddellyk gewapend optreden tegen Rhodesië Raketbasis bij Hanoi gebombardeerd i Weerbericht Hoogwater Proces tegen Belgische S S- officier Verbelen voortgezet Huis gekocht met geld van de staat Zon- en IV^anstanden De pers Conferentie- gebouw 300.000 militairen in Zuid-Vietnam nodig Verliezen waren zwaar Johnson roept op tot matiging in lonen en prijzen Sancties hebben geen zin PrtftSwtei Hf tfSeiMüMHBBfe TXKNtüZEN yiweteur-HoBfarisaafefenr! L van 8e Sande Redactie- an Mministratie-adres: Smldswal Telefoon; 01150 2078 ,- Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2.20; per week 53 et Losse nrs 11 et VRIJE ZEEUW VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No. 65ÏSP ff O Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sand* te Temeuzen. Advertentieprijs oer mm 10 et; minimam pet advertentie f2.40. Rubriek „Kliine Advertenties" (géén handeisr advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meet 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of .Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het ppoomh neandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Kenneth Kaun- da van Zambia heeft zijn zin gekregen, althans ten dele: Londen heeft op zijn verzoek wat strijdkrachten gestuurd die een oogje moeten, houden op de be langrijke elektrische cen trale van de Kariba-dam op de grens met Rhodesië. Al leen: meer dan een symbo lische troepenmacht is het niet en de Rhodesische le gerleiding behoeft zich ze ker geen zorgen te maken. Temeer niet omdat de troe pen strikt onder Brits bevel blijven en zelfs orders heb ben onder geen beding Rhodesisch gebied binnen te dringen, te land of in de lucht. Premier Wilson heeft geen zin het tot een gevecht te laten ko men. Men mag zelfs aannemen dat hij niet veel zin had deze symbolische eenheid te sturen en het alleen heeft gedaan om te voorkomen dat Kaunda anders troepen uit Egypte, Ghana of nog andere landen zou binnen halen. Die dreiging zat er in en waarschijnlijk alleen daarom heeft de conservatieve oppositie zich akkoord verklaard met de troepenzending, mits daaraan de voorwaarde werd verbonden dat geen andere vreemde troepen Zambia mochten binnenkomen. De Britse expeditionaire macht heeft veeleer tot doel vechten te voorkomen dan wat anders. BLOEDBAD Uiteraard is president Kaun da niet zo blij met de manier waarop zijn verzoek is ingewil- ligt. Hij kan het vergelijken met de royale manier waarop een dergelijke smeekbede om Britse militaire hulp indertijd werd be antwoord in het geval van Tan ganyika. Dat deden toen de con servatieven zo vlot, die nu zo heel veel bezwaren hebben. Maar toen was er ook geen enkel gevaar dat Engelse soldaten mis schien wel eens op blanken zou den moeten schieten. Wilson heeft de Rhodesische premier Smith indertijd ge waarschuwd dat hij een enorm risico liep een bloedbad van gro tere omvang te laten beginnen dan Afrika ooit heeft gezien. En dat risico is nog altijd niet ver dwenen. Ook de voorzichtige Britse symbolische macht heeft dat gevaar al vergroot. Het is niet denkbeeldig dat over de Zambesi, de grens tussen Zam bia en Rhodesië, nog eens een schietpartij ontstaat. En zoals het nu staat is dan het Britse leger al gauw partij in zo'n knokkerijtje. In dat opzicht is Kaunda dan wellicht weer wel blij, want zou zo iets gebeuren dan wordt Lon den haast gedwongen groot scheepser op te treden tegen Smith en zijn „rebellen-regiem". OF PRATEN Wilson houdt het er voorlopig nog op dat misschien Smith zelf die hij meer beschouwt als een door zijn medeministers tot rebellie gedreven, maar overi gens redelijk mens dan als de voornaamste gangmaker van de eenzijdige onafhankelijkheids verklaring of andere gematig der elementen in Rhodesië op hun weg zullen terugkeren. Dat wil zeggen: het gesprek met Londen weer opnemen en ac cepteren dat een onafhankelijk Rhodesië met een grondwet in zee steeks die de zwarte meer derheid althans in de nabije toe komst een evenredige zeggen schap geeft in het landsbestuur. Die hoop wordt gesteund door allerlei gebeurtenissen in Salis bury, waar bijv. de kerken Smiths onafhankelijltjheidsver- klaring „in naam van het chris tendom" absurd noemen. Ook hebben zovele blanke Rhodesiërs hun trouw betuigd aan gouver neur Gibbs, dat wel zeker is dat Smith en de zijnen naar de zin van vele blanken te ver zijn ge gaan. Maar er zijn ook tekenen die er op wijzen dat Wilsons hoop snel kan vervliegen. In Bulawayo en de hoofdstad Salis bury is hier en daar gestaakt, sa botage weest in fabrieken en zijn op straat auto's aangstoken. Daar zijn negers een verzet be gonnen dat nu nog niet veel om het lijf heeft, maar dat gemak kelijk (zoals indertijd in Kenia) kan uitgroeien tot een situatie dat blanken er voortdurend op beducht moesten zijn afgemaakt te worden door hun eigen be dienden. In Kenia is het eind daar van geweest dat Mau-mau- terrorist nummer één, Ken- yatta, president werd en in menig opzicht beter dan men had gevreesd. Het is een ver gelijking die zowel Wilson als Smith wellicht het akelig ge voel kan geven dat ze tegen beter weten in hopen dat alles nog in orde komt. Hogere temperaturen Het K. N. M. I. deelt mede: Donderdagmiddag passeerde een front van een oceaandepres sie ons land met regen en sneeuw. Achter de storing wordt medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Enkele lokale buien Opklaringen, maar ook enkele lokale buien; over het algemeen hogere temperaturen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde of stormachtige wind tus sen zuidwest en west. VRIJDAG 3 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m.. 9.22 9.57 10.37 10.47 n.m. 10.07 10.42 11.22 11.32 ZATERDAG 4 DECEMBER met zuidwestelijke tot westelijke winden minder koude lucht aan gevoerd, waarin, vooral in de oostelijke helft van het land, vandaag hogere temperaturen zullen voorkomen. In de dan aangevoerde lucht zullen opkla ringen voorkomen, maar ook enkele buien. De windkracht wordt matig tot krachtig, langs de kust af en toe hard of stormachtig. Voor ST. NÏCOLAAS (Adv.) f X X i en in diverse prijzen. SPORTHANDEL 5 Noordstraat 76, Terneuzen Robert Jan Verbelen, de voorma lige SS-officier van Belgische afkomst die in Wenen wegens oorlogsmisdaden terecht staat, heeft woensdag bekend in drie gevallen orders van een Duitse SS-generaal te hebben doorgege ven betreffende exeeutie van Bel gen. Het betrof de rechters Ca- mille Paulsen en Jean Pierre Frère en caféhouder Guillaume Nysen. Verbelen ontkende betrokken te zijn geweest bij de executie van een andere Belg, Martin Goe- mans. Hiervan zou hij eerst drie dagen later in kennis zijn gesteld. Wel gaf Verbelen toe te heb ben deelgenomen aan een aanval op een post van de Belgische gen darmerie. Hierbij waren drie gen darmes gedood en één ernstig ge wond. Verbelen zei voorts dat hij zich destijds aan de zijde van de En gelsen zou hebben geschaard als deze België hadden bezet in plaats van de Duitsers en als de Engelsen in dat geval „de Vlaam se zaak" zouden hebben ge steund. Hij had geweigerd dienst te nemen in het Belgische leger, „omdat alle bevelen in het Frans werden gegeven". Ten noordoosten van de Noord- vietnamese hoofdstad Hanoi zijn twee raketbases aangevallen, aldus is in de Zuidvietnamese hoofdstad bekendgemaakt. Woensdag werd de reeds op 17 november aangevallen brug van Hai Doeong in de route Hanoi- Haiphong opnieuw aangevallen. 3ij de laatste aanvallen werd een jachtbommenwerper van bet type „Skyhawk" neergeschoten. Een F-105 Thunderchief ging eveneens verloren bij een aanval op de brug van Cao Noeng, 80 km ten noordoosten van de Noordviet- namese hoofdstad. Hoewel vier „SanT'-raketten werden afgevuurd op Amerikaanse vliegtuigen, trof geen dezer projectielen doel. Een bijzonder militair tribunaal zal spoedig in het leven worden geroepen voor de berechting van mensen die duidelijk betrokken zijn geweest bij de putsch van 30 september, aldus meldt het pers bureau Antara. Dit besluit is genomen door het hoogste uitvoerende orgaan, de Koti, dat in deze hoedanigheid het hoogste beleidbepalende lichaam in Indonesië is. De vergadering waar in de beslissing werd genomen, werd voorgezeten door president Soekarno. De leden van de Koti, die deze beperkte bijeenkomst bijwoonden, hebben tevens opdracht gekregen de confrontatie met Maleisië te verscherpen. De woensdag gehouden vergade ring van de Koti was de eerste na de recente reorganisatie van dit li chaam, waarbij de eerste waarne mende premier, dr. Soebandrio, zijn functie van hoofd van de eerste af deling van de Koti moest afstaan aan een hooggeplaatste militair. De Atjehse afdeling van de com- munistisch-georiënteerde „Partino" partij en de bijbehorende massa- organisatie heeft zich zelf vrijwil lig ontbonden, aldus meldt Antara. Hat Indonéps the parlement waarvan de léden door president Soekarno zijn benoemd, zal bin nenkort delegaties naar Afrika, I.a- tijns-Amerika, Europa en het Mid den-Oosten zenden in verband met de in augustus te houden voorbe reidende conferentie in Djakarta van de opkomende landen. De voorzitter van dit parlement Aroedji Kartawinata, heeft de pers meegedeeld, dat president Soekar no goede nota heeft genomen van de maatregelen die het parlement tegen communistische parlements leden heeft genomen, waarbij zij öf geschorst öf van hun functies ontheven werden. Kartawinata zei, dat de presi dent ook de verbeurdverklaring door het parlement van een huis in Djakarta had goedgekeurd, dat door het communistische parle mentslid Mohammed Loeman met parlementaire gelden was gekocht. OP HET RIF Drie Peruvianen zijn na een tocht van 115 dagen, waarin zij bijna 6000 km aflegden, met hun „Kon Tiki"-vlot op een rif ge strand op een afstand van 300 km van Tahiti. Toen de mannen ontdekt werden hadden zij nog slechts enkele slokken fris wa ter aan boord. Zij waren ver trokken van Callao, Peru, de plaats waar eens ,JKon Tiki" ook vertrok. Hier ligt het vlot op het koraalrif. v.m.. n.m. Breskens 10.27 11.03 Terneuzen 11.02 11.38 Hansweert 11.42 12.18 Walsoorden 11.52 12.28 Dec. S S.28 16.31 14.32 1.43 i 8.30 16.31 14.45 2.55 5 8.31 16.30 15.00 4.10 6 8.32 16.30 15.18 5.29 ARRESTATIEBEVELEN IN IRAK In verhand met de mislukte staatsgreep van september in Irak zijn donderdag arrestatie bevelen uitgevaardigd tegen 10 personen, onder wie oud-pre mier generaal Aref Abdel Raz- zak, de oud-directeur-generaal van openbare veiligheid gene raal Rachid Mohsen, het voor malige hoofd van de militaire school kolonel Irfan Wajdi en de oud-commandant van het tankcorps generaal Abdel Amir al Rubai. De tien gezochten ver blijven in Egypte. Zoals destijds gemeld werd in de nacht van 14 op 15 september in Irak een greep naar de macht gedaan, terwijl president maarschalk Abdel Salam Aref en vice-pre mier Abdel Rachman al Bazzaz in Casablanca waren bij de der de Arabische topconferentie. Door de waakzaamheid van ge neraal Abdel Rachman Aref, stafchef, mislukte de staats greep. De tien gezochten waren tijdig per vliegtuig naar Egypte vertrokken. Er worden pogingen aangewend om het officiële dagblad van de Indonesische nationalistische partij (P. N. I.), de „Soeloeh Indonesië" (Fakkel van Indonesië), weer in het leven te roepen, aldus verneemt de correspondent van het ANP in de Indonesische hoofdstad. Het blad werd onmiddellijk na de mislukte putsch verboden om dat het tot de communistische en uiterst linkse bladen behoorde die de greep naar de macht steunden. Enige weken geleden heeft de Indonesische minister van voor lichting het eveneens nationalisti sche blad „Sokogoeroe Revoloesi" toestemming gegeven opnieuw uit te komen. Evenals „Soeloeh Indo nesia" is laatstgenoemd blad een orgaan van de leiding der P. N. I die berust bij Ali Sastroamidjoj i en Soerachman, die vóór de putsch naar nauwe samenwerking met de communisten streefden. President Soekarno heeft woens dag verscheidene vraagstukken voor Djakarta besproken: maat regelen om overstromingen tijdens de huidige natte moesson te voor komen; de exploitatie van warm waterbronnen en een huisvestings reorganisatie-project, aldus meldt Antara. De president verklaarde dat 50 procent van de gewapend beton nen fundering van het gebouw der „Conefo-conferentie" (conferentie der opkomende landen), dat op 'iet ogenblik aan de rand van de Indo nesische hoofdstad in aanbouw is, is voltooid. In dit gebouw zal in augustus van het volgend jaar de conferentie worden gehouden. Communistische China dat tot dusver gröte hoeveelheden bouw materiaal zond voor dit gebouw, heeft zijn technische deskundigen voor het project een dag na de mislukte putsch teruggeroepen. In donesië heeft intussen bekendge maakt, dat het dit project nu nu zonder buitenlandse steun zal vol tooien. Het conferentiegebouw kan 2500 mensen herbergen. De twee vliegers der (met con ventioneel luchtdoelgeschut) neer gehaalde Amerikaanse vliegtuigen zijn om het leven gekomen. Verder zijn twee „Phantoms" van het (met kernkracht voortbe wogen) vliegdekschip „Enterprise", dat donderdag voor het eerst aan militaire operaties in Zuid-Voet- nam heeft deelgenomen, verloren gegaan. Eén hiervan werd door vietcong-luchtdoelgeschut neerge schoten het andere toestel stortte bij het vliegdekschip in zee. Dn vier bemanningsleden werden ge red. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van defensie schatten de sterkte van de commu nistische troepen in Zuid-Vietnam thans op 200.000 man. Volgens hen zijn er aanwijzingen dat nog steeds Noordvietnamese verster kingen in het zuiden aankomen. Voor een succesvolle bestrijding van de guerilla zou de verdedigen de macht viermaal zo groot moe ten zijn als de vietcong, hetgeen betekent dat men zou moeten be schikken over 800.000 Zuidvietna mese, Amerikaanse, Zuidkoreaan se, Australische en Nieuwzeeland- se militairen. De sterkte bedraagt echter 550.000 man, waarvan 165.000 Amerikanen. De aan de zijde van de Zuidviet- namezen vechtende troepen zullen op 250.000 man worden gebracht. De Amerikaanse senator Mil-.e Mansfield, die een reis langs Euro pese en Aziatische hoofdsteden maakt, is met enkele andere sena toren in Saigon aangekomen. Het gezelschap dat twee dagen in de Zuidvietnamese hoofdstad blijft, zal een reeks besprekingen met Amerikaanse en Zuidvietnamese autoriteiten voeren. De hoofdstad van het district Binh Chanh, 5 km ten zuidwesten van Saigon, is woensdagnacht ge durende drie uur door de vietcong met mortieren beschoten. De op standelingen werden verdreven door granaatvuur van regerings troepen. Volgens de officiële verlieslijst zijn bij de strijd welke zaterdag op een rubberplantage ten noorden van Saigon plaats had, 40 Ameri kaanse militairen gedood, 117 ge wond en worden er vijf vermist. Bij de gevechten rond Plei Me, welke een week eerder plaats had den, verloren de Zuidvietnamese regeringstroepen 459 man aan do den, 861 gewonden en 185 zijn als vermist opgegeven. Aan Amerikaanse zijde bedroe gen de verliezen toen 240 doden, 470 gewonden en zes vermisten. Bij deze gevechten verloor de vietcong 1539 man aan doden. Ze ventig opstandelingen werden toen gevangen genomen. Het aantal vietcong-acties be droeg de afgelopen week 1038, het geen een record inhield, zo deelde een Amerikaanse woordvoerdei mee. President Jonhson heeft don derdag het Amerikaanse volk opgeroepen evenals de Ameri kaanse soldaten in Vietnam of fers te brengen en wel door ma tiging te betrachten op het ge bied van lonen en prijzen. De president zei in een op de band opgenomen rede voor een bijeenkomst van de Amerikaan se Business Council" te ver wachten, dat de Amerikaanse economie volgend jaar een re- cordgroei zonder inflatie te zien zal geven. Johnson riep op tot samenwerking tussen werk nemers en regering om lonen en. prijzen binnen de in de rege ringsvoorstellen ter bestrijding van de inflatie aangegeven gren zen te houden. Kojo Botsio, een Ghanese afge vaardigde naar de conferentie van landen van de organisatie vo Afrikaanse eenheid (O. A. E.) wel ke vandaag in de Ethiopische hoofdstad begint, heeft bij zijn aankomst in Addis Abeba aange drongen op onmiddellijke militaire actie tegen de regering van lan Smith van Rhodesië. Als Engeland niet onmiddellijk wilde ingrijpen, zou de O. A. E. dit moeten doen. Botsio die minister is voor ruim telijke ordening, zei nog dat het Ghanese volk goed had gereageerd op president Nkroemahs mobilisa tietroepen. Er hadden zich onge veer 4000 mensen opgegeven voor de militie. De Ghanese minister van defen sie, Kofi Baako, heeft verklaard dat de jongste Britse stap om een symbolische strijdmacht naar Zam bia te zenden ten doel had actie van de O. A. E. te dwarsbomen. De Britse weigering om troepen naar een eigen kolonie te zenden stond gelijk met erkenning van de on wettige onafhankelijkheid van Rho desië, aldus Baako. De Liberiaanse minister van buitenlandse zaken, Rudolph Grimes, heeft de pers meege deeld dat het bewind van Smith zo spoedig mogelijk moet wor den weggewerkt. De Tunesische minister van bui tenlandse zaken, Mongi Slim, zei bij aankomst in Addis Abeba, daf ook zijn land Voor doeltreffende actie van de O. A. E. Is teneinde ir> Rhodesië een meerderheidsrege ring tot stand te brengen, indien Engeland dit niet door een mili taire actie zou doen. Zijn ambtge noot van Egypte, Mohammed Riari. vindt dat economische sancties in dit stadium geen zin hebben. AFRIKAANSE KANDIDATEN VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD De Afrikaanse groep in de Verenigde Naties heeft woensdag Oeganda en Nigeria na een ge heime stemming aangewezen als kandidaten voor twee nieuwe, door Afrikaanse landen te bekle den, zetels in de veiligheidsraad. Mauretanië en Somalië die even eens kandidaat waren gesteld, dienen zich overeenkomstig hun verplichtingen tegenover de groep terug te trekken. 8

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1