St.Nicolaas Storm maakte vele brokken in Den Haag Papoea's mogen hun vlag niet hijsen in Utrecht Gemeenteraad van Hoek Gemeenteraad van Terneuzen WEGGESLAGEN DOOR GASDRUK SUBSIDIES OP VELERLEI GEBIED ne vijf' akkoord met verdere verlaging van de douanetarieven DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Gekkenwerk' Overwerk' Fonteinen modder Toren verloren ISieuwe stroom99 van ratiobouw Oost Zeeuws-Vlaanderen m BRAND IN BUNDE Schade 3/4 miljoen Rijdt veilig met melk Nog maar 2dagen,danishet Donderdag 2 december '65 De bijna tot een orkaan uitge groeide storm heeft in het westen van het land een spoor achterge laten van afgerukte schoorstenen, omvergewaaide bomen, afgeknap te antennes, tegen elkaar gebotste auto's en ingedrukte ruiten. In Den Haag heeft dinsdagmiddag en avond de stormwind zo gestoeid, dat politiemensen en brandweer lieden zonder onderbreking moe.- ten assisteren. De minder ernstige voorvallen werden op een wachtlijst gezet, zo dat de brandweer woensdagmorgen opnieuw met negen wagens er op uit trok om hulp te verlenen, ge varen te bezweren en ernstiger on gelukken te voorkomen. Om elf uur lagen er nog 25 opdrachten voor de brandweerlieden te wach- terwijl dit aantal nog groeide. Dat het „gekkenwerk" was bij de Haagse politie, viel af te lezen uit de bezetting van de alarmcen trale: normaal bemand door drie agenten, dinsdag moesten er van drie uur tot acht uur zeven man netjes worden geposteerd. Al het rijdende materieel, 34 voertuigen, was op de weg, tegenover gewoon lijk 22. De brandweer trok de ne gen gevallen van uitrukken naar brandjes, evenzovele keren te hulp snellen bij aanrijdingen en het drie keer uit de knoop helpen van het verkeer af van het aantal keren, dat assitentie werd verleend Het resultaat was, dat 94 keer de be manningen aan het werk togen, omdat de storm zo huis hield. Steigers dreigden 't te begeven, stukken van zinken daken bleken niet langer op hun plaats te blij ven en ettelijke keren moest de helpende hand worden geboden bij mensen, wier woningen zich met kolendamp vulden. Dodelijke on gelukken bleven uit. Ook de twee bomen op de Sche- veningseweg, die niet meer stand hielden, troffen geen personen. Wel werd de bovenleiding van de tram vernield en moest het wegverkeer De burgemeester van Utrecht heeft vergunning geweigerd voor het hijsen van de nationale Pa- poeavlag naast de Nederlandse driekleur voor het gebouw van K. en W. in Utrecht. De nog in ons land verblijvende Papoea's, die zich hebben verenigd in een nationaal front, vierden gisteren hun nationale dag. De Papoea's die verbaasd waren over dit verbod, volstonden met het ont vouwen van hun vlag en het weer opvouwen. Dat gebeurde op de Mariaplaats in een kring van belangstellende Utrechters en Papoea's en onder het toe ziend oog van twee agenten van politie. De Papoea's kunnen zich niet voorstellen dat de burgemeester het hijgen, van de Papoeavlag heeft geweigerd. Vier jaar ge leden werden de vlag en het volkslied van West-Papoea met veel „vlagvertoon" ingesteld. Dat gebeurde n.b. bij koninklijk besluit, zei de voorzitter van het comité, de heer Fr. F. Korwa, die meent dat vlag en volkslied nog steeds officieel zijn, want het k. b. werd nimmer inge trokken. Bovendien hebben de regeringen van Nederland en Indonesië bij de overdracht van Nieuw-Guinea verklaard, dat zij de rechten van de Papoea's zullen eerbiedigen. GEEN DEMONSTRATIE Op 22 november vroeg het co mité de burgemeester schrifte lijk vergunning ter gelegenheid van de viering van de nationale herdenkingsdag de Nederlandse vlag naast de Papoeavlag te mo gen hijsen. Daarbij zouden bei de volksliederen worden gezon gen en zou na een minuut stilte voor de gevallenen een korte toespraak worden gehouden door de heer M. W. Kaisiepo. Dinsdag ontving het comité schriftelijk antwoord van de burgemeester (als hoofd van de politie, verantwoordelijk voorde openbare orde) waarin hij „in de gegeven omstandigheden" vergunning weigerde voor een vlagdemonstratie. enige uren worden omgelegd. De telefoonlijnen naar de politie en de brandweer stonden, zoals dat heet. roodgloeiend. Gewoonlijk handelt de politie in de namiddag- en vroe ge avonduren rond tweehonderd telefoontjes af, maar dinsdag wa ren het er meer dan duizend, ter wijl de minder ernstige gevallen amper aandacht konden krijgen. De politie-agenten, die 's middags om vijf uur van dienst zouden komen moesten dinsdag doorwerken, om dat er teveel werk aan de winkel was en men de klanten niet teleur wilde stellen. Jeugdige avonturiers op stap Twee kinderen uit Groningen, broertje en zusje van resp. 9 en 11 jaar, zagen in een hotel in Breda hun avontuurlijke reis beëindigen, die zij in Groningen begonnen waren na maandag middag in een warenhuis een damestas te hebben gestolen met, naar hun bleek, het vorste lijke bedrag van 525 gulden. De tas gooiden zij weg en met hét geld gingen zij royaal Sinter klaasinkopen doen. Zij kochten schoenen, kleding en snoeperij en en betaalden met biljetten van 100 gulden. Merkwaardig genoeg viel dit niemand op. Daarna begaven zij zich met hun pakjes naar het station, waar zij kaartjes kochten voor de trein naar Breda. In de trein speelden zij wat met het overgebleven geld. Een „meneer" zag dat en hielp hen bij het overstappen in Amers foort. Hij vroeg hen geld te leen en zij gaven hem met een royaal gebaar een bedrag van 100 gul den, en toen hij er nog wat bij vroeg kreeg hij een extra toe lage van 25. In Utrecht deden zij nog wat inkopen en zetten de reis voort naar Breda, waar ze, omdat het al zo laat gewor den was, naar een hotel stap ten en een kamer wilden be spreken. Zij zeiden dat ze op familiebezoek gingen, maar de hotelhouder vertrouwde hen niet en lichtte de politie in, die er tenslotte voor zorgde dat ze weer in Groningen terugkwa men. Door losgeraakte hoogspanningskabel gedood De vijftigjarige heer J. Ver meulen uit Groessen is dinsdag avond op de Heilweg bij Wes tervoort om het leven gekomen. De kabels van een hoogspan ningsleiding waren door de storm losgeraakt en op de weg terechtgekomen. Het slachtoffer, onder van vijf kinderen, kwam met een der kabels in aanraking. Hij was op slag dood. GIRAFFENBABY GEBOREN IN ROTTERDAM De Rotterdamse diérenuin Blij- dorp is sinds enkele dagen een giraffenbaby rijk. Het diertje, dat hier met de moeder „Sabri- na" gefotografeerd is, heet Vic toria en is het vierde kind van Sabrina. In totaal heeft Blijdorp nu zes giraffen. Woensdagmiddag om drie uur is de fundering weggeslagen van de boortoren in het gehucht Het Haantje gemeente Sleen, die daar in opdracht van de N.V. Neder landse aardoliemaatschappij te Ol- denzaal een exploratieboring ver richt. Onmiddellijk werd op de to ren groot alarm geslagen en ont ruimde al het personeel het ter rein. Zoveel mogelijk rollend mate rieel vrachtwagens en caravans, werden in veiligheid gebracht. Grote fonteinen modder spoten onder druk van het gas omhoog. De situatie verslechterde. Er vie len zover nu bekend is geen ge wonden te betreuren. Op het ogenblik baant het gas zich met enorme snelheid een uit weg, geweldige hoeveelheden zand en water omhoog spuitend. N. A. M.-functionarissen zijn in vergadering bijeen geweest in het dorp Sleen om de situatie te be spreken. De boortoren is eigendom van een Franse chartermaatschappij. De N. A. M. deelt ons hierover het volgende mede: Bij boorwerk- zaamheden in de gemeente Sleen heeft de N.V. Nederlandse aard oliemaatschappij op 20 november een laag aangeboord, die gas voe rend is onder zeer hoge druk. Spe ciaal materiaal is gebruikt om deze druk onder controle te houden. T Deze maatregelen hebben niet kun-n de pre- ?e en raads" nen voorkomen dat er toch eruo- ties plaatsvonden buiten het boor gat. Het personeel had tijdig de in stallatie verlaten. De boorinstalla tie moest als verloren worden be schouwd. Maatregelen worden ge troffen om de situatie opnieuw on der controle te krijgen. - ZEEMAN WAS UIT - - OP SENSATIE - „Uit op sensatie voor u". Dat heeft de 19 jarige varensgezel T. J. S. K. ervaren. Hij wilde een spannend James Bond-ver- haal horen. Hij stapte dinsdagavond naar de Haagse bioscoop Westend' theater om er de sensatio nele rolprent „Goldfinger" te zien. Horen en zien zijn hem vergaan: hij sukkel- de in de behaaglijk warme bioscoop in slaap, doordat de film hem niet voldoen- de kon boeien. De zeeman ontwaakte woensdagmorgen rond 7 uur. Hij constateerde heer- lijk te hebben gepit en vond het een sensatie op- gesloten te zitten. Een /iet- «er die voorbijkwam, werd gevraagd de politie in te lichten, die op haar beurt zorgde, dat de zeeman op vrije voeten kwam. Blijft voor hem de vraag over: waarom het personeel in de bioscoop hem na afloop van de sensatiefilm niet heeft gewekt, Door onbekende oorzaak brak woensdagmorgen omstreeks 4 uur brand uit in de autobusga rage Nijsten te Bunde b]j Maas tricht. Ofschoon de brandweren van Bunde en Maastricht spoe dig ter plaatse waren, duurde het tot 7 uur vóór de brand ge blust was. De gehele garage en hei; kantoorgebouw gingen ver den. een prooi der vlammen, De loren. Ook zes tourlngscars wer- totale schade wordt op drie- Burgemeester en wethouders van Terneuzen stellen de gemeenteraad voor bij de behandeling van de gemeentebegroting 1966 de volgen de subsidiebedragen te verlenen: Politiesportvereniging te Terneu zen f 150,De verzorging van de dienstsport is overgelaten aan de politiesportvereniging onder toe kenning van een subsidie. De sub sidie heeft dus meer het karakter van een vergoeding voor politie- uitgaven. Verbond voor veilig verkeer te Hilversum f 10,Een symbolische bijdrage voor erkenning van de werkzaamheden van het verbond. Vereniging voor veilig verkeer te Terneuzen 500,De vereni ging heeft ten doel plaatselijk de verkeersveiligheid te bevorderen. Zij heeft o.a. de organisatie van de schoolverkeersexamens op zich ge nomen. Het Groene Kruis te Terneuzen, het Wit-Gele Kruis te Terneuzen en het Wit-Gele Kruis te Sluiskil ƒ6,— per lid wonend in Terneu zen. Het Groene Kruis te Terneuzen 4000,als bijdrage in de exploi tatiekosten van het wijkcentrum voor de eerste aanloopjaren. Sint-Willibrordus stichting te Terneuzen f 1000,— als exploita tiebijdrage voor het katholiek wijk centrum. St. Elisabeth stichting te Sluis kil ƒ7000,als bijdrage ten be hoeve van het r. k. ziekenhuis. Ned. vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminefonds te Amsterdam 0,02 per Inwoner. De vereniging beijvert zich voor de bestrijding van kanker. Ned. vereniging tot rheumatïelï- bestrijding 0,02 per Inwoner. Fruitteeltvakschool te Philippine en lagere tuinbouwschool te Ka- pelle ƒ20,— per leerling uit Ter neuzen. Stichting Zeeuws studiefonds te Middelburg 0,10 per inwoner. Commissie schoolsportdag 500. Stichting vormingswerk leer- plichtvrije vrouwelijke jeugd te Terneuzen 2210,Vormings werk in dagcursussea voor meis jes tot 17 jhar. De subsidie Is ge steld op 20 van dë subsidiabele kosten als bedoeld in de rijksrege ling subsidiëring vormingswerk Jeugdverenigingen en open jeugd werk 5000,a. georganiseerd jeugdwerk 2500,—, b. kadervor mingswerk 1000,-, c. open jeugd werk 1500,De verschillende organisaties ondergebracht in de jeugdraad krijgen van deze 2500,- een deel dat gebaseerd is op het aantaKuren jeugdwerk en liet aan tal deelnemers. Borgstellingsfonds voor de mid denstand te Terneuzen ƒ0,03 per inwoner. Het fonds stelt zich borg voor kleine middenstanders, die niet op andere wijze kunnen wor den geholpen en wier ondernemin gen in wezen levensvatbaar zijn. Bejaardensociëteiten f 1750, In de gemeente zijn 4 organisaties werkzaam met bejaardenactivitei ten. Terneuzen: 1. F. V. V. H. Fed. Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning; 2. R. K. Bejaardensociëteit. Sluiskil: 3. Ned. Kath. Bond van Bejaarden en Gepensioneerden; 4. Neutrale Bejaarden Sociëteit. De groep bezoekers blijft in aantal praktisch gelijk en ook de pro gramma's hebben een constante in houd. Een enkele crganisatie heeft met huurverhoging te kampen. In verband hiermede is het totaal voorgedragen subsidiebedrag ver hoogd van 1500,tot 1750, Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme 400,—. Zorg voor Gehandicapten 0,02 per inwoner aan de Zeeuwse Stich ting voor Revalidatie. Mater Amabilisscholen te Hulst en Sas van Gent 18,per leer ling uit Terneuzen. Personeelsvereniging gemeente Terneuzen 500, Muziekgezelschap „Harmonie" te Terneuzen 1500,De Harmo nie heeft een begroting ingediend die bij verlening van de aange vraagde subsidie, ondanks inkrim ping van de kosten een tekort van 1175,te zien 'geeft. R. K. fanfare „St. Franciscus" te Sluiskil 1000,Voor handhaving van het vrij hoge niveau is veel geld nodig, vooral voor honora rium der muzikale leiding. Tamboer- en pijperkorps „Irene" te Terneuzen 500, Stichting Terneuzense muziek school 44.328,De muziek school kampt met loonstijgingen en stijging van sociale lasten. Boven dien verlaagde de provincie de sub sidie met 2000,(over 1965 was ƒ38.527 toegekend) Verenigingen voor kinderfeesten 2500. Voor kos|en van festivitei ten. Vorig jaar werd extra begroot voor de 20-jarige herdenking van de bevrijding. Toneelverenigingen te Terneuzen en nationaal centrum voor het amateur-toneel te Utrecht 200.- Aan het nationaal centrum wordt 25,per toneelvereniging bijge dragen. Het opnieuw inspireren van de Terneuzense amateurtoneel verenigingen is in verband met de toekomstige schouwburg belang rijk. Verenigingen, stichtingen ea. voor uitvoeringen, concerten, ten toonstellingen e.d. 3300,Uit het voorgestelde bedrag wordt 2500,— subsidie verleend aan de stichting-cultureelspreiding Zee - land te Middelburg. Over blijft ƒ800,subsidie voor evenemen ten. Vereniging Oud Terneuzen te Terneuzen 500,—. De vereniging beijvert zich voor het onderzoek van wentswaardige feiten en ge beurtenissen uit de historie van de gemeente. Kinderboekenweek f 250, Bureau medische sportkeuring te Terneuzen 2,50 per keuring. Sportverenigingen te Terneuzen f 1000,—. Voor incidentele subsi- Neem vijf diepe teugen melk: om komsten In"uitgaven"^bedragen dies, o.a. kosten van prijzen bij innerlijk bij te tanken, energie in 1.110.844,81 met een post van wedstrijden, wordt evenals vorig te ^r;nken /onder loom en zwaar onvoorziene uitgaven van jaar 500,— vastgesteld. Nieuw f 34.274,83. toegevoegd is een subsidie van te worden. U wordt weer Itelder, K itaaldienst, f 500,— ais bijdrage in de kosten wakker, kwiek door vijf diepe ink0msten 2.570.464,86 van opleiding van jeugdkader door teugen melk! Uitgaven ƒ2.847.810,17 de Nederlandse sportfederatie of Vraag per briefkaart aan Nederlands door de erkende sportbonden. Zuivelbureaupostbus 4575 te Rijswijk Nadelig slot 277.345,31 Jeugdnatuurwacht te Terneuzen (z.H.) het zelfklevende M-embleem 1200,—. (7x 8 cm) voor de achterruit tan uw V erboUW Vereniging voor vreemdelingen- aut0. Dan steunt u de aktie „Rijdt veilig verkeer te Terneuzen SlO,—met melk". verenigingsgebouw Stichting speeltuin Oranjekwar tier, tw_T«meuses 750.*,. zaal te Hoek, die ons de storm daarbuiten bijna deed vergeten, kon burgemeester A. F. Hans- sens dinsdagavond de voltallige gemeenteraad begroeten. Straatnamen Nadat de notulen waren goed gekeurd en de ingekomen stuk ken zonder enige discussie wa ren gepasseerd, kwam het punt aan de orde waarin B. en W. voorstelden straatnamen vast te stellen in het uitbreidingsplan Lovenpolder. De voorzitter vond dit een vrij lastig punt. In historische namen duiken is moeilijk, maar uit andere namen is niet gemak kelijk een keuze te maken. Er is daar een mooi stukje natuur schoon verdwenen, aldus de voorzitter. De bedoeling is er weer een mooie hoek voor te rug te krijgen. Hoewel bloemen namen niet origineel zijn, ligt het in de lijn het geheel met bloemennamen te completeren. Ingevolge dit voorstel werd dan met algemene stemmen be sloten de volgende straatnamen vast te stellen: Narcisstraat, Tulpstraat, Crocusstraat, Azalea straat, Begoniastraat, Iirisstraat, Dahljastraat en Rozenlaan. De voorzitter voegde hierbij een punt dat niet op de agenda stond, aan de besprekingen toe. Bouw ratiowoningen Het had betrekking op de bouw van ratiowoningen. Men is n.l. in Oost Zeeuws-Vlaande- ren bezig met plannen tot de bouw van een nieuwe stroom ratiowoningen. Het aantal zou 1000 woningen bedragen. De nieuwe woningen zullen iets groter zijn dan die welke nu worden gebouwd. De voorzitter kon nog niet zeggen voor hoeveel woningen de gemeente Hoek in aanmer king zou komen. Hij dacht even wel aan een aantal van onge veer 70. Er werd zelfs al ge dacht aan een flat. Dit zou dan de eerste bouw van dien aard zijn in deze gemeente. De burgemeester meende dat voor deze huizen voldoende be langstelling zou zijn. Vooral de industrieën in de kanaalzone zouden ermee gediend zijn. Het principebesluit om mede te werken aan de ratiobouw werd met algemene stemmen aangenomen. Op een verzoek van de ver eniging tot stichting en instand houding ener christelijke school ex artikel 72 der L. O.-wet 1920 werd gunstig beschikt. De begroting Aan de gemeentebegroting voor de dienst 1966 ontlenen we dat voor de gewone dienst de in- van het verenigingsgebouw. Er zal met diverse aannemers na der worden overlegd betreffen de de kosten en de aard van de verbouwing. Als het winterseizoen voorbij is en er geen gebruik meer van het gebouw wordt gemaakt, hoopt men in het voorjaar te kunnen beginnen. De kosten zul len naar schatting 15.000,be dragen. De heer Leunis juichte het voorstel toe. De raad ging er in zijn geheel mee akkoord. Aan de heer Koekkoek werd bouwgrond verkocht in de Oud- Westenrijkpolder. Hierdoor krijgt een stuk grond dat voor de bouw van een woning zeer geschikt is, de juiste bestemming. Onteigening Met de heer C. J. Meertens, eigenaar van een stukje tuin in het uitbreidingsplan Lovenpol der, was geen overeenstemming bereikt voor een eventuele ver koop. De voorzitter zei met tegenzin het voorstel te doen, maar in dit geval moet men onteigenen. Ook wethouder Van der Peijl vond dit erg jammer, omdat dit de eerste maal is dat er zo moet worden opgetreden. De eisen van de eigenaar waren evenwel van dien aard dat men er niet op kon ingaan. Ook aan dit voorstel hechtte de raad zijn goedkeuring. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer Leunis naar de rio leringsmoeilijkheden op 't „Boe- regat". Het is er een ware mod- dertroep, zo deelde hij mede. De centrale dienst zal er pools hoogte nemen. De heer De Jonge, die de ge meente gaat verlaten werd ver volgens door de voorzitter toe gesproken. Het was bekend dat de heer De Jonge er niet op ge steld is in ,,'t zonnetje" te wor den gezet, maar ditmaal moest het toch maar gebeuren, aldus de burgemeester. U kwam in de raad als opvolger van wijlen de heer Scheele, die 30 jaar deze funktie had bekleed, zo ging de voorzitter verder. Het was een moeilijke taak. Namens de raad dankte hij het scheidend lid hartelijk. U had een scherp oor deel, U werkte mee aan de ka meraadschappelijke sfeer in deze raad, maar U zei uw mening recht op de man af. Dat werd algemeen gewaardeerd. Ter herinnering werd de heer De Jonge een kleine attentie aangeboden in de vorm van een boekenbon. De heer De Jonge bedankte allen voor de prettige samen werking. We waren het wel niet altijd met elkaar eens, maar dit veranderde niets aan de sfeer in de raadsvergaderingen van onze gemeente, aldus de heer De Jonge. Hierna ging de raad in beslo ten zitting. De voorzitter deelde mede dat e$ «5R Plan ia tot verbouwing •if f Zonder Frankrijk heeft de mi nisterraad van de Europese eco nomische gemeenschap dinsdag in Brussel besloten de douane tarieven voor industriële pro- dukten in de E.E.G. per 1 jan. met 10 procent te verlagen. Daarmede zal er nog 20 procent overblijven van de rechten, zo als die in 1958 bij het begin van de E.E.G. bestonden. De verla ging voor landhouwprodukten zal gaan van 55 tot 65 procent. De Franse regering zal door zijn vijf E.E.G.-partners Duitsland, Italië en de drie Beneluxlan- den worden verzocht schrifte- telijk haar goedkeuring aan de maatregel te geven. Dit werd reeds eerder gedaan voor de de finitieve goedkeuring van de begrotingen voor de economi sche gemeenschap en van de ge meenschap voor atoomenergie. Mocht de goedkeuring niet worden gegeven of een ant woord uitblijven, dan zullen de „vijf' in de tweede helft van december opnieuw In de minis terraad bijeenkomen om zich over de dan ontstane situatie te beraden. DE GASAANSTEKEFt met wereldservice en volledige garantie in vele modellen en prijzen: 5,95/7.95/ 10.-/11.-/12.50/1,6.50 VOOR DE HANDEti B.D.UEF3MA NV, KERKSTfl. 25, AMSTERDAM TEL.5047- 2J B27

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3