PROVINCIAAL NIEUWS STORM De van misdaad Richard Ross ihni Pagina 2 DF, VRTJF, ZEEUW Terneuzen Axel Koewacht Philippine Sluis Vogelwaarde IJzendijke Stoppeldijk Zaamslag RW SCHRALE HUID Donderdag 2 december '65 Gemeentebegroting wordt behandeld op 9 december D- gemeteneraad van Terneu zen komt donderdagavond 9 de cember om zeven uur in open bare vergadering bijeen voor de behandeling van de begoting. De agenda is als volgt: Onderzoek van de geloofsbrie ven van het nieuw benoemde raadslid, de heer A. C. S. van Breda Vriesman; Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de gemeente-be groting 1966 en de begotingen van de takken van dienst (tw. het woningbedrijf, het grondbe drijf, de dienst van openbare werken en de dienst voor maat schappelijke zorg); idem tot wijziging van: a. de verordening op de heffing van leges; b. de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van begraafplaatsen; c. de verordeningen inzake de class .catie en de heffing van opcenten personele belasting; idem tot wijziging van: a. de begroting 1966 van de dienst voor maatschappelijke zorg; b. de gemetene-begroting 1966. Een gelukkige prijswinnares Naumann-f abrieken De be stonden 100 jaar. Dit was aan leiding een prijsvraag, de z.g. „Torenprijsvraag" uit te schrij ven. Men moest van vier op een foto staande torens de plaats be palen waar ze staan. Er waren veel inzendingen en veel goede oplossinger. Dit kon ook niet anders, omdat haast ieder weet waar de Martini-, de Eiffel, de Dom- en Big Ben toren staan. Er waren drie grote prijzen, waarvan de tweede, een Nau- mann zig-zag-naaimachine ter waarde van 485 werd toege kend aan onze stadgenote mevr. Nuytinck. De heer Roco, directeur van de Roco en Cordozo, had persoon lijk de reis naar Terneuzen ge maakt om in de naaimachine handel van de firma A. J. Stof fels in de Noordstraat de geluk kige winnares de prijs te over handigen. Alle overige goede oplossers ontvingen een z.g. goudchequè ter waarde van 100, die op een bepaalde wijze gebruikt, een voordeel voor de ontvanger kan betekenen. Aanrijding, sleutelbeen gebroken Woensdagmorgen kwam mevr. v. K.Z., toen ze met haar auto tussen een voor de Axelse brug opgehouden file de Van Steenber genlaan richting ziekenhuis wilde inrijden, in botsing met de brom fietser P. uit Terneuzen. Dokter Jiskoot, die de jonge man onderzocht, constateerde een sleutelbeenbreuk, dirigeerde hem naar het ziekenhuis, van waar hij na behandeld te zijn naar huis werd gebracht. Feest van oud N. V. V.-leden Het bestuur van de afdeling Terneuzen van de N.V.V.-vrou- wenbond bood de niet meer wer kende oud-N.V.V.-leden een pret tige woensdagmiddag aan in „De Schakel". Tal van helpende en zorgende dames-leden hadden met mede werking van de organisaties geen moeite gespaard om deze mid dag tot een aangename verpozing te maken. Hoewel zelf ook al op de Sint-leeftijd aangeland, was dat velen van de „oudjes" niet aan te zien. Mevr. S. van Galen, nog springlevend, gaf haar leeftijd op als 58, maar iedereen weet: de cijfers moeten worden omge keerd. Tiest Doorns deelde ons glun derend mee, dat hij a.s. maandag 83, wordt. Het stemde de presidente, mevr. Sol, dan ook tot grote voldoening, dat een kleine hon derd „ouden" aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. Wel een groot verschil met vroeger, toen de ouden van nu geen feesten hadden en de middagen voor Sint-Nicolaas alleen maar kon den doorbrengen rond de met puf gestookte buiskachel, dikwijls bij een walmende petroleumlamp, beslist niet met boterletter of een extra-rokertje. Toen zaten deze ouden-van-nu vaak in de hoek waar de slagen vielen. Nu wordt er gelukkig heel an ders over gedacht. De heer Van Aalst, districts bestuurder van de A.B.V.A., con stateerde dit in een korte toe spraak. Er is alom belangstel ling voor hen die uit het arbeids proces zijn verdwenen. Men den- ke slechts aan A.O.W., A.W.W. en de alg. bijstandswet. Ook de vakantietoeslag voor ouden van dagen kwam ter spra ke. De bejaarden van vandaag profiteren van voorzieningen, waar hun voorouders nooit aan toe waren gekomen. Dat er tevredenheid was onder de aanwezigen, was merkbaar aan de sfeer, die de feestvrien- (Adv.) ShrtteklMUK}# bonm-bonne-bonne, Wijn ideetje ptatenbonne den om zich heen wisten te scheppen. Er werd met plezier geluisterd naar de voordrachtkunstenares mevr. Slootweg-Meijer, 2e voor zitster van de landelijke N.V.V.- vrouwenbond. De koffietafel kreeg alle eer. Het was gezellig. De dames van de vrouwenbond mogen op een geslaagd feest terugzien. Stormschade Het was niet alleen een boom aan de Burg. Geillstraat, die als een lucifer knapte, ook elders in onze gemeente beproefde de storm zijn kracht. Een scheidingsmuur van de R.K. kleuterschool aan de Anna Bolijnstraat, voorzien van stevi ge pilasters en solide gebouwd, bezweek onder de kracht van de storm. Ook hier en daar veranderde de verticale stand van T.V.-an- tennes in omgebogen stangen met vele graden slagzij. Van ernstige schade werd ver der geen melding gemaakt. St. Nicolaasfeest Dinsdagmiddag vierde de be jaarden het jaarlijkse Sint Nico laasfeest in 't jeugdgebouw „De Schakel". De opkomst was ondanks het slechte weer buitengewoon groot Sint Nicolaas en Piet kwamen persoonlijk de bejaarden verras sen met een aardige versnape ring. De gehele belangeloze mede werking van de heer Jonkman met zijn hammondorgel zorgde er voor dat deze middag bijzon der slaagde. De heer Dieleman bedankte dan ook namens allen de heer Jonkman en het comité die hun tijd en zorg aan deze middag hebben willen geven. Laatste rit in 1965 van de M. A. C. A. De motor- en autoclub (M. A. C. A.) heeft de laatste rit in '65 verreden. Het weer was slecht, maar de belangstelling was vrij goed. Er verschenen 21 deelne mers aan de start. De route liep door Oost Zeeuws-Vlaanderen van „De Kraag" via Spui over Axel, Luntershoek, Terhole, Graauw, Emmahaven, Nieuw- Namen, Clinge, Hulst langs het groot eiland naar de oude zee dijk en terug naar Zaamslag. De deelnemers vonden het een mooie rit. Jammer dat het al zo vroeg donker was, want dat kostte hun meerdere minuten. Na nog wat nagepraat te heb ben was ook de uitslag uitge rekend en kon de voorzitter de prijzen uitreiken. De le prijs een standaard, was voor de heer P. W. v. d. Velde te Sluiskil met 15 strp. De 2e pr., ook een standaard, was voor de heer T. van Tiggelen uit Biervliet met 16 str.p. De 3e tot 6e pr. elk een medaille, H. J. Houg te Terneuzen, 17 str.p.; B. Boneschansker, Terneuzen, 18 str.p. en F. Wisse, Terneuzen, 20 str.p. Verder werden geklasseerd de heren J. Risseeuw, Zuidzande, 22 str.p.; L. F. Houg, Zaamslag, 23 str.p.; P. Buijze, Terneuzen, 24 str.p.; P. F. Wullems, Sluis kil 25 str.p.; J. H. de Putter, Zaamslag, 34 str.p.; J. van Lan- gevelde, Terneuzen, 35 str.p.; G. C. P. den Hamer, Terneuzen, 45 str.p.; W. F. Carrière, Terneu zen, 46 str.p.: C. Kloosterman, Biezelinge, 46 str.p.; J. Meer- tens, Zaamslag, 47 str.p.; W. Nieuwelink, Terneuzen, 49 str.p.; D. J. Dees, Hoek, 74 str.p.; A. Knieriem, Axel, 111 str.p. en A. de Smet, Axel, 150 str.p. M. Boogerd te Zaamslag, 225 str.p. ontving als troostprijs een kerstboompje voor de auto. Voor de goede opgave van de 6 extra vragen kregen de heren Boneschansker en Boogerd ieder een prijs. Daarna reikte de voorzitter een fraaie beker uit aan de heer A. van Wijck te Terneuzen voor het clubkampioenschap 1965, dat hij behaalde met 244 punten uit 5 ritten. Zijn naaste concurrent behaalde 233 punten uit 5 rit ten. Semi-arts Aan de katholieke universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het semi- artsexamen de heer M. C. I. Drierick te Koewacht. Bezoek St. Nicolaas Op uitnodiging van de plaat selijke middenstandsvereniging zal Sint Nicolaas zaterdagmid dag een bezoek aan onze ge meente brengen. Om circa drie uur zal de Sint met zijn gevolg aan „de Dam" worden verwelkomd door de fanfare, waarna de intocht door het dorp kan worden begonnen. Na afloop hiervan zal Sint Ni colaas en de Zwarte Pieten alle kinderen ontvangen in het ge bouw „de Meerpaal", waar hij traktaties zal uitreiken. Vergadering gemeenteraad Drie van de zeven raadsleden waren door ziekte verhinderd de raadszitting te Sluis bij te wo nen. De overgebleven vier raads leden kregen een uitgebreide agenda te behandelen. De kraamcentra van de kruis verenigingen krijgen vier gulden per verzorgingsdag in plaats van twee. Premie voor woningver betering werd toegekend aan A. P. J. Wemaer te Sluis en L. van Melle te Sluis. Voor de aankoop van woningwetwoningen door bewoners is een boetebepaling opgenomen in de voorwaarden tot verkoop. Op aandrang van het college van G.S. werd dit bedrag van 2000 tot 5000 ver hoogd >m de aankoop met spe culatieve bedoelingen tegen te gaan. Aan de Vleeshouwerijstraat werd nabij het parochiehuis een perceel grond aangekocht voor de symbolische som van 1. Op dit perceel kan worden gedraaid en geparkeerd door automobi listen. In het utibreidingsplan werd een perceel grond verkocht aan Leenhouts aannemersbe drijf voor 30 per m-. Deze grond kan worden gebruikt voor de bouw van een vijftal premie woningen. De kunstschilders Omer van Vosselen uit Be veren Waes en Beer Suringh uit Rot terdam kregen ruimte de komen- de zomermaanden voor het hou- portemonnaie nabij het Vereni- Intocht St. Nicolaas Traditiegetrouw brengt Sin terklaas op zaterdag 4 decem ber weer een bezoek aan alle dorpen in de gemeente Vogel waarde. Om half twee arriveert de Sint op de hoek Bossestraat Campensedijk voor zijn intocht in de dorpen Boschkapelle en Stoppeldijk. Om kwart voor twee volgt een bezoek aan de kleuterschool te Boschkapelle en de oudere jeugd ontmoet de Sint om half drie in het parochie huis. Om kwart over drie ver trekt Sint Nicolaas naar Stoppel dijk, waar om half vier een ont vangst door het gemeentebestuur op het programma staat. Rond vier uur arriveert Sint dan in de kleuterschool te Stoppeldijk, waarna de sluiting van het feest De weersomstandigheden wa ren woensdagmorgen nog steeds zó ongunstig dat de loondien sten nog niet konden worden hersteld. De dagboot uit Engeland, die dinsdagavond rond zes uur in Hoek van Holland had moeten binnenlopen, kon pas woensdag morgen afmeren. Ook de nacht boot die woensdagmorgen arri veerde, liep ruim 2'A uur ver traging op. De Nederlandse tanker „Za- ria" van Shell Tankers N.V. is gisterenmorgen op eigen risico uitgevaren. Het schip, 25.000 b.r.t., kreeg 5 mijl west-zuid west van de Maasboei, voor de volgt in het parochiehuis met ^_ar> e een tractatie van de oudere schoolkinderen. In Hengstdijk vindt hét feest plaats om half twee, terwijl Ossenisse een uur tje later aan bod komt. Gevonden voorwerpen Gevonden een waterpopmtang in de nabijheid van het postkan toor te Stoppeldijk; een kinder den van een expositie. Ze moe ten 75 per week betalen. In principe werd medewer king toegezegd aan de beide r.k. scholen voor het aankopen van leerlingensets en opbergkasten. ten. De agenda vermeldde een voorstel van B. en W. om de ar chiefrelatie met de heer W. le Mair te verbreken. Omtrent de het beheer van het gemeentebe- gingsgebouw te Stoppeldijk. In lichtingen bij de postcomman- dant der Rijkspolitie te Stoppel dijk. Sint Nicolaas in hagelbui Juist op het moment Sint Ni colaas stond opgesteld om zijn het breken van een olieleiding moeiliikheden met de hoofdtur bine en zond een verzoek om hulp uit. Enkele sleepboten uit de Berghaven van Hoek van Holland, z.g.n. bankboten - Euro- noortsleeoboten van de Nieuwe Rotterdamse sleepdienst zijn uit gevaren om de tanker te assis teren. stuur is overleg gepleegd met rondrit door de gemeente te ma de rijksarchivaris voor Zeeland en de heer Le Mair. Aan deze laatste werd verzocht een rege ling voor te stellen voor I no vember 1.1. Als hij er niet op zou reageren, dan werd door 't col lege stilzwijgend aangenomen dat de heer Le Mair geen prijs meer zou stellen op bovenver melde relatie. Op het laatste moment was er een brief van de heer Le Mair binnengekomen. Hij verzocht daarin het voorstel terug te ne men voor nader overleg. Hij vreesde dat door de on nauwkeurigheid van persversla gen de zaak zou worden vertroe beld. De voorzitter protesteerde hiertegen. Alle stukken liggen ter beoordeling en wat de pers betreft, dat is geen zaak van het gemeentebestuur, maar met die onnauwkeurigheid valt het nog al mee. De heer J. P. J. Wage voelde ervoor om het voorstel van B. en W. te steunen. Wet houder Gevaert en de heer F. Dusarduijn wilden nog weieens praten nu er een brief van de heer Le Mair was binnengeko men. Het voorstel van B. en W. kreeg de stemmen van de heren Wage en Van de Vijver en zal een volgende keer opnieuw in stemming worden gebracht. Jaarvergadering bejaardenbond Op de jaarvergadering van de plaatselijke bond voor bejaarden heeft de districtsbestuurder, de heer Van Aert uit Sint Jansteen een uiteenzetting gegeven over vele verbeteringen op het stuk van de socaile voorzienin gen, welke de laatste jaren voor de bejaarden zijn bereikt. Tij dens het huishoudelijke gedeelte gaven de leden van het dage lijks bestuur een overzicht van de activiteiten. De afdeling telt momenteel 107 leden. De heer De Vries uit Terneuzen vertoon de een serie zelfgemaakte dia's van de eigen streek en gaf daar bij een toelichting. Met een ver loting werd deze geslaagde bij eenkomst besloten. (Adv.) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fjjn ideetje platenbonne ken, vielen regen en hagelste nen met bakken uit de hemel. Het gehele gezelschap, bestaan de uit Sint Nicolaas en 10 Zwar te Pieten, wist dan ook niet be ter te doen dan zo vlug moge lijk het jeugdgebouw op te zoe ken om daar het feest met de kinderen te beginnen. De zaal zat tjokvol en het ging er gezellig naar toe met voor dracht en zang van de kleintjes. Na afloop mochten ruim 650 kinderen een verrassing in ont vangst nemen. Een en ander is mogelijk geweest door de goede samenwerking tussen winke liersvereniging V. V. V. en ge meentebestuur. „Flandria"-bal was succes Het Zeeuws-Vlaamse accor deonorkest „Flandria" gaf in het recreatie-oord „De Braakman" een bal voor genodigden. Het restaurant was eigenlijk te klein om het groot aantal jon gelui te bergen. Er heerste een gezelige drukte en het was nog druk toen het sluiten werd ge blazen. „Flandria" »kan op een goed geslaagd bal terugzien. Zoals wij van dit evenement gewoon zijn, werd ook nu weer geen enkele wanklank .gehoord. Goer1, afgelopen Woensdagavond om 8 uur sloeg bij de heer C. van Antwer pen op het plein te Zaamslag, de vlam in een pan met vet in de keuken die zich op de boven ste verdieping bevindt. Er had zich reeds een gewel dige rookontwikkeling gevormd, voordat de heer Van Antwerpen, die zich beneden in zijn levens middelenzaak bevond, dit be merkte. Daardoor kon hij niet meer op de bovenste verdieping komen, waar zijn 2-jarig doch tertje lag te slapen. Via de buren kon hij op het platte dak achter de woning klimmen en daar een ruit in slaan, waardoor hij zijn kind kon redden. De brandweer werd inmiddels gewaarschuwd en was snel ter plaatse. Spoedig had deze het vuur onder de knie. Op de bovenver dieping was grote schade, vooral ook door de rook. Naar het zich laat aanzien valt de schade in het winkelgedeelte erg mee. FELIC1TATIEKUS Dinsdag is de verloofde van H. K.H. prinses Margriet, de heer Pieter van Vollenhove geslaagd voor zijn doctoraal examen in het Nederlandse recht, privaat rechtelijke richting. De prinses "jachtte met de ouders van Pie- "r op de uitslag en zij feliciteer- e hem met een hartelijke kus en de gunstige uitslag bekend rd De sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst is er in geslaagd het Griekse vrachtschip „Olga" dat dinsdagmiddag in moeiliikheden kwam en „zoek raakte" veilig in Vlissingen af te leveren. De „Olga" voer op eigen kracht naar Antwerpen. De „Schelde" is nu full speed op weg naar de „Zaria". De „Schouwenbank" en de „Vikingbank" zijn uit Hoek van Holland op weg naar de lamge- raakte tanker. Later meldde de „Zaria" het mankement met eigen middelen te hebben verholpen, zodat de sleepboothulp werd afgesteld. „NEWLANE" VEILIG VOOR ANKER Het Britse vrachtschip „New- lane", dat dinsdag in zwaar stormweer op de Noordzee in moeilijkheden kwam te verke ren op 10 mijl ten zuidwesten van het lichtschip Texel en dat daar om sleepboothulp vroeg, is gisterenmorgen omstreeks 10 uur ten anker gekomen op de Noord zee ter hoogte van de Steen- bank. De sleepboten „Titan" en „Noord-Holland" waren dinsdag avond omstreeks half zes bij de „Newlane" aangekomen, maar (Adv.) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje platenbonne de „Newlane" kon zich in de loop van f avond zelf redden en bleef op ruim 15 mijl afstand van de kust in zuidelijke rich ting gaan. De weersomstandig heden, aldus dc gezagvoerder van de „Newlane", waren -in de loop van de avond namelijk zoveel beter geworden, dat sleepboot assistentie niet meer nodig was De „Titan" is in de loop var, de naclri van dinsdag op woens dag terruggekeerd naar IJmui- den, terwiil de „Noord-Holland" het Britse schip heeft geëscor teerd tot op de hoogte van Vlis singen. GREVELINGENSLUIS GESTOORD Door de Grevelingensluis kan op het ogenblik niet worden ge schut. Door de golfslag van dinsdagavond en het hoge wa ter, dat een peil bereikte van 3.53 +N.A.P.. raakte veldwater tussen de elektromotoren. Gis terenmorgen bij eb zijn de deu ren nog enkele malen met hand kracht gedraaid, doch bij vloed is dit niet mogelijk. Gehoopt wordt, dat het euvel hedenmorgen zal zijn hersteld. (Adv.) (Adv.) rV SILVrVf Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fyn ideetje platenbonne Rico Bulthuis 68) „Heb ik 'n geval helemaal in gedacht, van persoon tot persoon en van minuut tot minuut, dan moeten de bewijzen kloppen, het is de proef op de som. Een goed rechercheur is net een mijnwer ker, je moet niet met de onderste laag beginnen, dan zakt de boel in. Wees verdacht op het ergste maar denk er niet teveel aan. Zoek eerst de waarheid en kijk dan, of die waarheid misdadig is. Sluit bij voorbaat de hekken niet, door overtredngen in de bewijs stukken op te nemen. Alle men sen begaan dagelijks overtredin gen: broodjes bezorgen op zon dag, een boek lenen en niet terug brengen, de leeftijd van 'n dame op een taart laten zetten." Ross glimlachte, Bridee grijnsde. „Dat is geen overtreding," vond hij, maar zijn inspecteur hief de han den ten hemel en riep verschrikt: „Maar nee, beste man, als 't dan geen overtreding s, dan is het een misdaad!" Voor mevrouw Weber was de dag, gelijk aan alle dagen, alleen Nellie was ziek en nu moest ze bekennen, dat haar dienstbode toch beter thee had kunnen zet ten, dan ze had gemeend. Dót er twee vreemde mannen door het huis heenliepen en zo hier en daar bezoekjes afstaken, deerde haar weinig. De ene man was trouwens een soort portier, die ten gerieve van, je mocht weten wat, de telefoon opnam en de post nakeek. Ze was om twee redenen blij, dat die inspecteur bakzeil gehaald had met zijn handboeien. Nu had hij een lesje te pakken, waaruit hij kon leren, dat men er met brutaliteit heus niet kwam. en wat 't voornaam ste was, er was een schandaal vermeden. Lucas had muizentar- we ingenomen of gebakken sppns en daarmee basta. Ieder diertje zijn plfezièrtje, zei me vrouw Weber, 'filosofisch liaar tranen drogend. Ze knipte een gleuf in een lege vimbus en ging geld ophalen voor een krans. Toen de majoor een rijksdaalder offerde, deed mevrouw Weber haar mond zo wijd open, dat ze zelf op een spaarpot leek. Me vrouw Haye gaf een gulden, Tilly had geen geld in huis en me vrouw moest haar maar voor schieten. De dokter schonk een tientje, voor Eggeling en hem samen en toen ging mevrouw Weber naar inspecteur Ross en zei, dat ze hem niet wilde passe ren. „U heeft hem wel niet ge kend, maar u doet hem toch recht," zei ze. Bridee weigerde met een beledigend: „an-me- nooit-niet! Dan kan ik wel an de gang blijven," riep hij uit. Me vrouw Weber blies het witte stof van haar bus en gaf te ken nen, dat zoiets een kwestie van voelen was. Ishiguro gaf ook een tientje, maar Eggeling durfde later te zeggen, dat ze allemaal gek waren. Namens Lucia Filip- po deed mevrouw Weber een gul den in de gleuf. Later zou ze wel vragen of het goed was. Toen Ross voor de tweede maal weg ging, beval hij de rechercheur, om de majoor in de gaten te hou den, de anderen konden gaan waar ze wilden. „Het is vandaag de eerste, me vrouw", zei Ross, vóór hij weg ging. Hij kreeg een knikje. „Juist meneer, een maand gele den was ik jarig, tja, toen leefde die arme Lucas nog en hij maak te grappen. Hij was een knap man, die veel talen kende, trou wens, dokter Hogendijk is ook ontzettend bij hoor, die leert op zijn ouwe dag nog Japans." „Japans zegt u?" Mevrouw Weber vertelde opge togen het hele verhaal. Ze was bij Ishiguro gekomen om eens te vragen, wat die gekke brief be tekende, waarmee hij haar feest je bedorven had en toen kwam de dokter binnen en die vroeg een Japans woordenboek. Engels en Japans, want hij kent Engels ook. De hospita vond het bijna ziekelijk, dat meneer Ross haar toen vroeg, hoe dat boek er uit zag. „Maar meneer, ik weet 't niet, een gewoon blauw boekje, heel gewoon..." En natuurlijk had meneer Lu cas ook belangstelling voor oos terse talen gehad, knappe men sen vinden elkaar altijd in hun geleerdheid." „En die brief, wat was dat me vrouw?" „Onzin meneer, onzin". Ze zei, dat Ishiguro die gekheid beslist zelf geschreven had om interes sant te lijken. Tilly had ook eens zo'n ding gehad, het ging over geld onder de mat, maar dat wis ten de anderen niet, maar die rare chinees maakte iedereen zwart, Eggeling en zelfs de dok ter en mevrouw Weber had hij beledigd, door te zeggen, dat zij een Duitse naam had, „de gek!" Insoecteur Ross van de moordzaken, die niets beter té doen had dan te gaan zitten kwebbelen bij oude dames, ging er bij zitten en liet haar vertel len. (Wordt vervolgd) Dakbedekking van kerk weggewaaid De zware storm beeft dinsdag avond de Pius X kerk aan de Petrus Canisiuslaan in Eindho ven zwaar geteisterd. Nagenoeg de gehele dakbedekking, welke uit golfplaten bestaat, is wegge waaid. Circa acht uur werd de eerste plaat afgerukt. De wind kreeg nu nog meer vat op het dak en rukte geleide lijk de ene plaat na de andere af. De ter hulp geroepen brand weer kon tegen het stormgeweld niet op, mede doordat de telkens neerstortende golfplaten groot gevaar opleverden. Slechts met veel moeite slaagde m ener in een dekzeil aan te brengen op het dakgedeelte boven het or gel, zodat dit voor ernstige wa terschade kon worden behoed. EELGISCHE STRIJDKRACHTEN MET 7.000 MAN VERMINDERD De Belgische strijdkrachten zullen in 1966 ten hoogste 109.956 man tellen, bijna 7.000 minder dan in 1965. Dit blijkt ■uit het woensdag bij=het parle ment ingediende wetsontwerp tot vaststelling van de-"sterkte -der strijdkrachten. Het beroepskader zal het maximum --an 56.016 officieren, onder-officieren en manschap pen niet mogen overschrijden. Het maximum aantal dienst plichtigen, dat op een willekeu rige dag in 1966 onder de wa pens zal zijn, is bepaald op 53.460. De sterkte van de Belgische strijdkrachten wordt elk jaar bij een wet bepaald. NOVEMBER 1965 WAS EEN MERKWAARDIGE MAAND Volgens het K. N. M. I. in De Bilt was de afgelopen maand no vember in De Bilt kouder dan een normale maand december. Op niet minder dan zeventien dagen kwam het tot vorst tegen op vijf normaal. Sedert 1921 was november niet meer zo koud ge weest. Merkwaardig groot was het verschil in temperatuur tus sen de zondagen 7 en 14 novem ber op eerstgenoemde zondag werd een zo hoge temperatuur bereikt als tot dusver in deze eeuw slechts eenmaal (tien jaar geleden) in november was voor gekomen. Op de tweede zondag vroor het gedurende het gehele etmaal en op de volgende dag (15 november) bereikte de tem peratuur een ze lage waarde als zo vroeg in het winterseizoen, tot dusver in deze eeuw nog niet eerder was gemeten. Het aantal uren zonneschijn bedroeg het dubbele van het normale aan tal. Sedert 1921 was november te De Bilt niet meer zo zonnig ge weest. De hoeveelheid neerslag was vrijwel overal boven nor maal. Vooral in het centrale deel van het land is veel neerslag ge vallen. De laatste dagen van de maand waren bijzonder storm achtig en daarbij werd in de avond van 29 november een stand van de barometer afgele zen die in De Bilt 965,1 millibar bedroeg. Sedert het begin van de metingen, in 1848, was in no vember een zo lage stand nog niet eerder voorgekomen. De laagste stand die tot dusver be kend was, werd op 11 novem ber 1875 geregistreerd. Deze w< s vier millibar hoger. Met auto over de kop Op rijksweg 13 tussen Dein Haag en Rotterdam, is gister morgen in alle vroegte de 41-ja- rige restauranthouder A. vam Nek uit Spijkenisse om het le ven gekomen toen zijn auto als gevolg van een klapband ovar de kop sloeg. (Adv.) Sinterklaasje bonne-bonne-bonjm, Fijn ideetje platenbonne

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2