Minimum-loon knelpunt in de Stichting van de Arbeid Indonesische revolutie blijft links-georienteerd Zuidvietnamese buitenpost onder de voet gelopen Besprekingen opnieuw verdaagd BOOREILAKD MET NEDERLANDERS OMGESLAGEN ALLE PLANTAGES ONDER BEHEER VAN DE STAAT POLITIEKE COMMISSIE VAN DE V N. WIL KERNWAPENVRIJ AFRIKA Hulp van China aan N.-Vietnam G/tömdudlec Rusk over Vietnam Reacties op de toespraak van De Gaulle HET WEER i3iï*etem*-lT<»ïarei!ffe*ewï f. wfi 8a San'de Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88180 Abonnementsprijs 'f 8,60 per kwartaal; per maand /2.20; per week 53 et Losse nrs 11 et. DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No. 657^ Eenheid van optreden onmogelijk Geen koevoet Bedrijfstakken CHINA STELT VOORWAARDEN Nieuw-Guinea PERFECT LONG-DRINK Contra revolutionair Israëlische kritiek op Amerika Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden 6 8.32 5.29 •VanVering «Beimewient: TERKEUZES Redactie- en Administratte-a8res: Sraidswal r DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Temeuzen. Advertentieprijs per mm 10 of: minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meet 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of ..Adret Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. ■Voor het gecnmb nviandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Voorafgaande aan de gisteren In het bestuur van de Stichting van de Arbeid aan de orde gekomen bespreking van de zgn. centrale loonpolitieke elementen, is de raad van bestuur in arbeidszaken in vergadering bijeengekomen, in deze raad van bestuur werken samen de vier centrale organisaties van werkgevers, de drie centrale mid denstandsbonden en de drie cen trale landbouworganisaties. Tot de centrale loonpolitieke ele menten behoren o.a. het minimum inkomen, de gelijke beloning van mannen en vrouwen, verlenging van vakantie, verkorting van de arbeidstijd. Het heeft in de bedoeling ge legen het beraad over deze ele menten vrijdagavond j.l. nog in het stichtingsbestuur aan te vangen, nadat de bespreking van stichtings bestuur en leden van het kabinet over de goedkeuringsprocedure van c. a. o.'s gedurende de over gangsfase naar een vrijer loonpoli tiek stelsel zou zijn beëindigd. Mede met het oog op het midder nachtelijk uur, waarop die bespre king eindigde, gaf het bestuur van de stichting er toen de voorkeur aan in een afzonderlijke vergade ring de loonpolitieke elementen onder de loupe te nemen. Tegen kwart over vier hebben werkgevers schorsing gevraagd voor intern beraad. De werkne mers hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt eveneens onder ling te overleggen. Het schijnt dat het minimum inkomen het knelpunt was. Naar verluidt wilde men van werk geverszijde, gezien de beslissing die vrijdagavond is gevallen over de procedure van de goedkeuring van c. a. o.'s, niet praten over minimum-inkomen. Voorts ver luidt, dat van werknemerszijde daarop is meegedeeld, dat dan over de andere centrale loon politieke elementen evenmin kon worden gesproken. Welke resultaten het overleg op bedrijfstaksniveau zal hebben voor de nationale economie, valt op dit moment niet te overzien, maar te verwachten is, dat een eenheid van optreden onmogelijk zal worden. Om kwart over zes is de ver dere beraadslaging opgeschort tot vrijdag 8 december. Intussen zal een werkgroep de standpunten na der bezien en zal er gelegenheid zijn de achterban in te lichten en te polsen. De heer Bosma zei namens de werkgevers dat men het minimum loon niet als koevoet moet gaan gebruiken om de loonontwikkeling op te Krikken. Er moet van het mi nimum-loon geen stimulans voor een verdergaande loonontwikkeling uitgaan. Ir Er is deze middag over de an dere generieke voorwaarden, de centrale loonpolitieke elementen als arbeidstijdverkorting, gelijke beloning van mannen en vrouwen en loonindexering niet gesproken. Werknemersvoorzitter van het stichtingsbestuur, de heer A. H. Kloos, merkte op dat een van de belangrijkste discussiepunten is geweest de regeling van het mini mum-loon, n.l. de vraag of dit een zaak is van bedrijfstaksgewijze overleg of een punt van algemene regeling. Hij zeide er'nog niet hele maal achter te zijn gekomen hoe de werkgevers nu over dit punt den ken. De heer Bosma heeft nog ver duidelijkt dat de werkgevers op 't standpunt staan dat de regeling van het minimum-loon niet tot elke prijs op centraal niveau moet ge beuren. Het minimum-loon is een aanvaard gegeven, het leidt in ver scheidene bedrijfstakken een eigen leven .afhankelijk van de behoef ten in die bedrijfstakken. Sommige bedrijfstakken kermen de regeling van het minimum-loon als een ga rantiebepaling, andere bedrijfstak ken hebben de minimum-Ioonrege ling in de schalen verwerkt waar door een opgaande werking in het geheel is ontstaan. Men moet oppassen als men het minimum-loon gaat koppelen aan de kosten van levensonderhoud, want dan moet er op worden geiet dat er de zaak niet dubbel wordt betaald. Er is niet na te gaan om hoeveel werknemers het concreet gaat bij het minimum-loon. Het zijn er ze ker tienduizenden, aldus de heer Kloos, die naderhand nog toegaf dat de kans bestaat dat de feiten nu eens eigen loop zullen gaan ne men. De heer Bosma stelde daar tegenover dat men in verscheidene bedrijfstakken al bezig is, daar liggen al eisen op tafel en daar wacht men kennelijk niet op hei geen de Stichting van de Arbeid behandeld. De heer Bosma merkte tenslotte nog op dat men heel gemakkelijk de zaken had kunnen afkrijgen „maar dan waren we 't niet eens geworden". Het leek hem de moei te waard ook een poging te doen aan het overleg in de stichting reële inhoud te geven en daarom gaat men volgende week verder. 14 mensen, onder wie een aantal Nederlanders, worden vermist van een booreiland, dat is omgeslagen tijdens een sleepreis door de Zuid- chinese zee. Het booreiland, de Sedco 135-b „Brouyard" van de B. I. P. M (Shell), was onderweg van Hiro shima naar Noord-Borneo. H et werd gesleept door de sleepboot „Willem Barendsz" van Bureau Wijsmuller in IJmuiden. De ver miste mensen zijn een aantal Ne derlandse runners van de firrt.a Wijsmiuller en niet-Nederlands per soneel van de B. I. P. M. De scheepvaart is gewaarschuwd om uit te kijken naar overleven den. Het booreiland is niet gezon ken. Het is nog niet bekend hoe en onder welke omstandigheden het ongeluk zich afgespeeld heeft. De Indonesische minister van defensie, generaal Abdoel Maris Nasoetion heeft dinsdag ge*egd, dat de putsch van 30 september door de Indonesische communisti sche partij en zijn leider, D. N. Aidit, „voorbereid, uitgevoerd en geleid" is. Dit was uit de in be slag genomen documenten duidelijk gebleken. In een toespraak bij een plech tigheid van het korps mariniers zei Nasoetion nog, dat kolonel Oen- De stroomstoring waardoor op negen november het noordoosten van de Verenigde Staten geduren de elf uur in het donker kwam te zitten, heeft aangetoond dat de controlestelsels die moeten ver hinderen dat kernwapens bij on geluk afgaan, niet absoluut feil loos zijn. Dit verklaarde de Poolse afgevaardigde Lewandowski in ue politieke commissie van de alge mene vergadering *tev* V. N., die zich bezighoudt met het denkbeeld om Afrika vrij van kernwapens te maken. NIEUWE KONGOLESE REGERING DOOR PARLEMENT AANVAARD De nieuwe Kongolese president Joseph Moboetoe gezeten op een leunstoel, welke bekleed is met imitatie-luipaard van plastic, tij dens de zitting van het parle ment, waarbij de nieuwe rege ring werd aanvaard met 256 stemmen. De ereplaatsen werden bezet door hoge officieren van de strijdkrachten. Peking-China heeft de uitno diging .verworpen van de V.N. om deel te nemen aan een we reldconferentie over ontwape- ning in 1967. De woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft te ver staan gegeven, dat Peking zijn standpunt zou kunne herzien, als China tot de volkerenorgani satie tou worden toegelaten met al zijn „legitieme rechten" en de vertegenwoordigers van In het noorden van Zuid-Viet- nam heeft de vietcong woensdag ochtend vroeg de provinciale hoofdstad Tam Ky en drie buiten posten met mortieren en granaat- vuur aangevallen. De opstandelingen drongen Tam Ky binnen en beschoten daar het militaire hoofdkwartier. Regionale Zuidvietnamese troepen leden lichte verliezen, aldus een Ameri kaanse woordvoerder. Op vijftig kilometer ten zuiden van Da Nang werd een Zuldviet- nationalistisch China uit de V.i jjamese buitenpost onder de voet louden wor^.yttwjj^ gelopen. De verbindingen met Je post waren woensdagochtend ver broken. Omtrent het lot van de verdedigers is nog niets bekend. Bij de aanval op twee posten bij Tam Ky vielen aan Zuidvietnamese zijde geen slachtoffers. China stuurt steeds meer w> pens en militair materieel naar Noord-Vietnam en Chinese troe pen moeten er voor zorgen dat de spoorlijn tussen China en N. Vietnam intact blijft. Dit meldt de „New York Times" uit Hong kong. Chinese genietroepen, aldus het blad, helpen bij 'iet herstellen van de bruggen in Noord-Vietnam die door de Amerikaanse bombarde menten zijn beschadigd. Ze zouden ook opslagplaatsen bouwen langs de spoorlijn die van Nanning in zuidoost-China naar Hanoi loopt en van daar naar Koenming in zuidwest-China. In de afgelopen maanden zou N. Vietnam door deze logistieke steun van China in staat zijn geweest om mogelijk wel acht regimenten naar het centrale hoogland van Zuld- Vietnam te zenden. Naar schatting zouden 1.500 man Noordvietna- mese troepen maandelijks Zuid- Vietnam binnentrekken. Lewandowski sprak over „het schrikwekkende nieuws" van en kele dagen geleden, dat het arse naal van 5.000 kernladingen die de V. S. voor de N.A.V.O. in West- Europa hebben opgeslagen, in een half jaar tijd met twintig procent zal worden vergroot. De afgevaardigde vroeg zich af, wie kan garanderen dat deze kern ladingen, waarvan er ook zijn aan gebracht in raketten in West- Duitsland, niet buiten de V. S. om zullen worden gebruikt, ondanks de verzekering dat zulks door elek tronische en mechanische middelen wordt verhinderd. In dit verband merkte Lewandowski op, dat de genoemde stroomstoring toch ook maar was voorgekomen niettegen staande „de meest volmaakte con trolestelsels" De Egyptische afgevaardigde Fahmy vond dat een werkelijk kernwapenvrij Afrika slechts mo gelijk is. als alle buitenlandse ba ses uit dat werelddeel zijn verdwe nen. Ook zouden geen kernwapens mogen voorkomen op de eilanden voor de kust van Afrika. Tenslotte zouden ook alle „ra cistische" regimes moeten verdwij nen of wel het zou hun onmoge lijk moeten worden gemaakt een akkoord inzake een kerwapenvrij Afrika te torpederen. toeng, de leider van de putsch, die zich thans in gevangenschap be vindt, en diens handlangers slechts „de militaire uitvoerders" van het communistische plan waren. De Indonesische revolutie zal, naar Nasoetion verzekerde, „links georiënteerd, anti-nekolim en anti feodaal" blijven. De „grote bazen" van de com munistische partij hadden onthuld, dat de septemberputsch op gang was gebracht door inlichtingen die de partij had ontvangen over de gezondheidstoestand van president Sokearno. Physiek was de septemberputsch onderdrukt, aldus Nasoetion, maar het gevaar is volgens hem nog ia- tent, vooral omdat de P. K. I. haar aanhangers opdracht had gegeven voor een tegenoffensief. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio, heeft gezegd, dat de grens- afbakening tussen Oost- en West- Irian spoedig zal \vorden uitge voerd na de natte moesson. Soe- bandrio zei dit na een gesprek mte de Australische ambassadeur in Indonesië, K. C. O'Shann, aldus een bericht van het persbureau An- tara. De Australische vertegen woordiger zou binnenkort naar Australië vertrekken voor overleg met zijn regering. De Indonesische minister zei vervolgens, dat Indonesië geen en kele gelegenheid zal ontlopen om met Engeland van gedachten tp wisselen over de confrontatie van Indonesië met Maleisië, daar de kwestie-Maleisië 'n obstakel vormt in de betrekkingen tussen Indone sië en Engeland. zelfstandigheid verheid". en culturele zui- Het militaire gezag in de Riouw- archipel heeft opdracht gegeven alle bezittingen van de „Baperki" in beslag te nemen. De Baperki is een organisatie van Indonesiërs van Chinese afkomst., Zes politieke partijen in Indone sië en het mohammedaanse insti tuut „Moehammadiyah" zeggen ir een gezamenlijke verklaring dat er aanwijzingen zijn dat de „commis sie ter verplettering van de aan hangers van de mislukte commu nistische staatsgreep" machtsmis bruik pleegt. (Adv.) de Alpandrank uit Oostenrijk De Indonesische minister voor plantages, dr. Frans Seda, heeft bekendgemaakt, dat alle buiten Iandse plantages in Indonesië die nog niet onder beheer van de In donesische regering staan, als nog onder toezicht van de rege ring komen en wel met ingang van 1 december 1965. De voorzitter van het Indonesi sche „instituut voor een homogene natie", kapitein Sind Hoenata, heeft verklaard dat de universiteit „Res Publica" in Djakarta onder invloed van Chineesgezinden een bron van contrarevolutionaire ac tiviteit is. Do naam van de univer siteit is nu veranderd in „Trisak- ti", een afkorting voor „politieke onafhankelijkheid, economische Twee kandidaten voor het Franse presidentschap, Francois Mitterand (links) en Jean Le- canuet (centrum), hebben de bewering van president De Gaul le dat hun partijen naar het ver leden terug willen tegengespro ken. In een toespraak tot 7000 men sen in Parijs zei Lecanuet dins dagavond: „Wees gerust, gene raal, Frankriik zal jong blijven. Wij zullen Europa bouwen, niet om het vaderland te verliezen maar om het te redden. Wees gerust, de stabiliteit zal worden gehandhaafd omdat het land de verdeeldheid van het verleden verwerpt". Mitterand die tot een gehoor van 10.000 mensen sprak, toon de zich niet bezorgd over de rede van De Gaulle. „Het schijnt dat generaal De Gaulle de rechtse kandidaten wilde be strijden. Deze ruzie tussen de Premier Esjkol van Israël heeft dinsdag kritiek geleverd op de Amerikaanse economische hulp aan Egypte. Deze hielp vol gens Esjkol dit land aan moge lijkheden voor oorlogsdoelein den. De Israëlische premier zei dit tijdens een toespraak aan het slot van militaire oefenin gen in de Negeb-woestijn en bracht daarbij in herinnering dat president Nasser van Egyp te eens had gezegd dat oorlog met Israël onvermijdelijk was. Hij zei te hopen dat de Arabie ren er eens toe zouden komen Israël te erkennen. Tot dan zul len wij echter waakzaam zijn, aldus de premier. vierde en de vijfde republiek interesseert me niet. Het ogen blik is niet ver meer dat we zullen weten wie gelijk en wie ongelijk heeft. Er moet weer een republiek komen." De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft woensdag gezegd, dat de V. S. elke week contact hebben met de communisten om te we ten te komen of het staken van de bombardementen op Noord- Vietnam tot vredesonderhande lingen kunnen leiden. Op een conferentie over inter nationale samenwerking op het Witte Huis zei hij, het stopzet ten van de bombardementen „niet uit te sluiten als een .stap naar de vrede". „Onze contac ten met de andere kant zijn ge heel voldoende" voor genoemd doel, zei Rusk. Rusk zei echter dat de tegen stander tot dusver niet heeft willen antwoorden. Gezien de houding van de communisten tijdens de vorige pauze in de bombardementen wilde hij niet speculeren over eerr mógelijk re sultaat van een nieuwe pauze. Rusk waarschuwde China zich militair buiten het Vietnamese conflict te houden. Een kern oorlog is in deze tijd ongerijmd, evenals het zenden van divisies over internationale grenzen, zei Rusk. „De aard van de Ameri kaanse verplichting vormt de voornaamste pilaar voor de vre de in het huidge wereldsysteem. In bepaalde hoofdsteden zou men een monsterachtige vergis sing maken wanneer men daar denkt dat de door Amerika op zich genomen taak niet veel waard is". WEER TOENEMENDE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: De stormdepressie lag woens dagavond boven de Noordzee en had daarbij veel van haar kracht ingeboet. In ons land nam zowel de wind als de buiigheid belang rijk af, mede als gevolg van het naderbij komen van een zwakke rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden. Tijdens de pas sage van deze rug kwamen in de nacht flinke opklaringen voor met temperaturen rond het vries punt. Vandaag komt het weer in ons land opnieuw onder invloed van een depressie waarvan het fron tensysteem woensdagavond tot Ierland en de ingang van het En gelse Kanaal was doorgedrongen. Op het naderbij komen van deze medegedeeld door het K.NJM.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zindelijke wind Toenemende bewolking gevolgd door regen, mogelijk voorafge gaan door natte sneeuw. Tot ma tig of krachtig, aan de kust mo- gelijk tot hard toenemende zui delijke wind. Temperaturen en kele graden boven nul. fronten neemt de bewolking weer toe en wordt tijdelijk regen, mo gelijk voorafgegaan door natte sneeuw, verwacht. De wind krimpt naar zuidelijke richtingen en neemt weer tot matig of krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toe. E>e temperaturen blijven overdag ongeveer op het zelfde niveau. DONDERDAG 2 DECEMBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m, 8.20 8.55 9.35 9.45 n.m. 9.04 9.39 10.19 10.29 VRIJDAG 3 DECEMBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m.. n.m. 9.22 10.07 9.57 10.42 10.37 11.22 10.47 11.32 Etee. 2 8.27 16.32 14.19 0.32 3 8.28 16.31 14.32 1.43 4 §.30 16.31 14.45 2.55 5 8.31 16.30 15.00 4.10 16.30 15.18

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1