PROVINCIAAL NIEUWS Belgische oorlogsmisdadiger staat in Wenen terecht Verkiezingstoespraak van De Gaulle Eledriciteitsstoring in Noord-Brabant De van misdaad Richard Ross HILP HIT ZEELAND EN I -Tm] Ej De kwalifeifsfandpasfa Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Breskens Goes Koewacht S'»»'s Fa.VERLIN DE TERNEUZEN Schoondijke IJzendijke Bevelen uitgevoerd Slachtoffer van de storm Uit wraak ter dood veroordeeld K w JB IA m Ju l Hef behoud van Uw tanden De berging; van de Santa Kyriaki' Woensdag 1 december '65 Het was bar on de Schelde Provinciale boot bleef liggen Op sommige plaatsen, speciaal op de Scheldekade en aan de zee haven was het noodweer van dins dag 30 november met het woord „storm" nog te zacht uitgedrukt. De provinciale boot die anders tussen half 5 en 5 uur in de na middag de haven van Terneuzen binnenloopt, kwam pas tegen half zes in veilige haven. Van de op varenden vernamen we, dat het bar was geweest tijdens de over tocht. Zo erg dat men het niet meer verantwoord achtte nog meer reizen te ondernemen. Ook de dienst PerkpolderKrui- ningen was gestaakt, evenals Vlis- singenBreskens. Tot Klooster- zande stonde de auto's. Enkele wa gens die in Terneuzen meenden „over" te kunnen en hierheen wa ren gereden, kregen nul op het re kest. Grote Ferry" Voor de haven lag een grote ferryboot verankerd. De „put" lag vol zeeschepen. In Vlissingen werd niet meer bemand, dus was door varen toch nutteloos geweest. Nc half 10 Na half tien sloegen de golven, zichtbaar door de verlichting op de pieren nog met kracht over de dijk en leek het er op, dat er de eerste uren geen verbetering te wachten was. Als een lucifer Een van de beide bomen bij het openbaar lyceum, aan de kant van de Burg. Geillstraat knapte, na een 50-tal jaren stormen te hebben ge trotseerd, als een lucifer af, kwam op het dak van een barak terecht en veroorzaakte heel wat mate riële schade. Het water' Het water kwam hoog. Bij de provinciale boot stond het op de weg, bij de bootliedenwacht kreeg men natte voeten en moest worden afgewacht wat het volgende getij zou brengen. We waanden ons in de voornacht van de storm in 1953. Er was één geruststelling. We zaten niet in de „giertijen", al moesten we bij het ter perse gaan van deze editie maar afwachten welke berichten van elders zouden doorkomen. Het werd weer een angstige en spannende nacht, hier en overal el ders. Wind en water spanden weer samen, een samenwerking waaruit meestal nïe't veel goeds te voor schijn komt. Raai van beroep Rotterdam De minister van justitie heeft net ingang van 1 januari 1966 tot deskundigen bij de raad van beroep te Rotterdam benoemd de heren C. A. van Gelder, in ternist en H. A. Boland, chirurg, beiden te Terneuzen. Doctoraal examen Duits Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde dezer dagen voor het doctoraal examen Duitse taal en letterkunde de heer K. van Icker te Axel. Gemeenteraad van Breskens tegen te hoge grondprijzen De raad der gemeente Bres- nens kwam onder voorzitterschap Van burgemeester Eekhout in openbare vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken wa ren de rekeningen over de jaren 1963 en 1964 van het industrie schap BreskensGroedeHoofd plaat—Schoondijke. De heer Luteijn wilde wel wat meer concrete gegevens over dit industrieschap hebben. Burgemeester Eekhout kon al leen mededelen dat men bezig is de benodigde gronden in eigen dom te krijgen en dat met 't mi nisterie van economische zaken contact is opaenomen over het verkrijgen van subsidie. Èericht was ontvangen van het ministerie van volkshuisvesting dat de 40 ratiowoningen gegund konden worden. De heer Vergouwe sprak zijn voldoening uit over de huurprijs die onder de 20,was geble ven. Hij vestigde de aandacht op de scheurvorming die bij het hei en in andere reeds bestaande blokken kan voorkomen. Als voorbeeld stelde hij een andere aemeente waar men met het hei en is moeten stoppen en een zwaardere fundering heeft ge legd. Het college heeft hier reeds aan gedacht. Met de aannemer worden onderhandelingen ge voerd omtrent een te sluiten ver zekering. Op 15 december hoopt men met het heiwerk te begin nen. Aan de heer M. Leurgans werd de woningwetwoning T. F. Blan- (Adv.) Sinterklaasjebonne-bonne-bonne, Fijn ideetje platenbonne kenstraat 12 verkocht voor 11.386. Aan de heer J. Heule werd 102 m2 grond teruggekocht voor de uitvoering van openbare werken. Meer voeten in de aarde had de herziening van de grondprijzen in 't uitbreidingsplan West. Een al gemene vernoging van de Grond prijzen met 24 was daarom noodzakelijk, aldus b. en w. Dit voorstel gaf aanleiding tot langdurige beschouwingen. Mevr. Niermans vond de prijs voor het bejaardentehuis te hoog ten opzichte van het motel. Het ene is een sociale instelling en het andere wordt uit winstDejag opgezet. De heer Vergouwe kon wel be grip opbrengen voor de kosten stijgingen, welke een gevolg zijn van de vele openbare werken. Dit was echter niet te voorkomen. De heer Luteijn meende dat de grondprijs voor het bejaarden centrum en Rozenoord dezelfde konden zijn daar ze elkaar op hun werkgebied raken. De heer Carels was geschrok ken van de hoge prijzen voor de winkelgalerij. Hij vroeg zich af, of de middenstand dergelijke ho ge prijzen nog wel kan betalen. 70 en 80 moet toch werkelijk aan de hoge kant worden geacht. Gaat men niet te veel van de ge dachte uit: de middenstand kan het wel betalen? Wethouder Zegers zei dat men rekening dient te houden met de intensiteit van de bebouwing. Ten aanzien van Rozenoord en het bejaardencentrum stelde hij dat Rozenoord al de beschikbare grond kan bebouwen en het be jaardencentrum niet. Hierdoor komt het prijsverschil per woon- eenheid niet zo groot. Het klein bedrijf kan volledie de beschik bare grond bebouwen en het mo tel moet een zekere groenstrook open houden. Hierdoor wordt de grond voor het motel 7 per m2 hoger dan voor Rozenoord. Wan neer Rozenoord gelijk wordt ge schakeld met het bejaardencen trum, is er ergens een onbillijk heid. De grondprijs zal toch ook wel tot uitdrukking komen in de exploitatie. Mevr. Niermans stelde tot-slot voor de grondprijs voor het motel te verhogen tot ƒ24 en die voor Rozenoord te breneen op 17,25. Dit voorstel werd met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Groslijst P. S. P. voor prov. staten In een vergadering van de af deling Zeeland van de P. S. P. werd de voorlopige groslijst voor de in 1966 te houden ver kiezingen voor de provinciale staten van Zeeland als volgt sa mengesteld: 1. J. Blom te 's-Gravenpouder; 2. Mevr. E. SternDooijeweerd te Sas van Gent; 3. P. de Ruijter te Vlissingen; 4. mevr. E. Berg manWeiland te Middelburg; 5. J. Geleedst te Goes; 6. P. de Plaa te Vlissingen. Biljartdemonstratie Henk Scholte beëindigde in hotel .Zeelandia" alhier zijn tour nee door Zeeuws-Vlaanderen. In de eerste partij libre maakte Plat jouw tegen Scholte een serie van 134 waarna Scholte in 1 beurt de 400 caramboles volmaakte. Bij het kaderspel 38/2 werdén 3 beurten genoteerd waarbij 146 voor Platjouw en 300 voor Schol te. In de pauze werd een keu ver loot onder het talrijk publiek. Hij werd gewonnen door de heer René van Laere te Koewacht. Hierna volgden velerlei fanta sie-stoten welke bij het publiek zeer in de smaak vielen. Voor de plaatselijke biljartclub was het een alleszins geslaagde avond. Retrs*w^«itiient Collecte De collecte voor de propagan- dacommissie van de vrijzinnig- hervormden bracht te Retran- chement 23.37 op. Intoclit St. Nicolaas Zaterdagmiddag deed Sint Ni colaas onder slechte weersom standigheden zijn intrede in Sluis, Hij werd aan de Belgi sche grens afgehaald en na een korte rondgang, in het stadhuis door burgemeester P. F. van Hootegem ontvangen. Deze bracht o.m. het verlan gen naar 't bezit van een speel tuin ter sprake. De bijeenkomst ten stadhuize werd muzikaal ODgeluisterd door „Apollo". In „Rozenoord" werd Sint toege sproken door de directeur van deze bejaardenstichting, de heer J. P. J. Wage. Deze zei dat 1965 voor „Rozenoord" een gezond jaar was geweest. Het aantal vragen om huisvesting is zó groot dat er twee dependances moeten komen. In de avonduren brachten de zwarte Pieten pakjes rond bij de zieken. Vergadering plattelandsvrouwen In café „Wilhelmina" werd een vergadering gehouden van de plaatselijke afdeling van de Ne derlandse bond van plattelands vrouwen. Na een openingswoord van de waarnemend voorzitster, mej. M. Witte, het zingen van het bondslied en het afwikkelen van enige huishoudelijke zaken werd er met papier, plaksel en schaar geknutseld onder leiding van de heer Rien Dominicus. Een en ander geschiedde met het oog op de komende feestda gen. Openbare verkoping In hotel „Het Zwin" vond ten overstaan van notaris A. H. M. van den Hoek de openbare ver koop plaats van een woonhuis in de Sint Janstraat en een tweetal garages met schuur, al les afkomstig uit de nalaten schap van mevr. wed. Claer- houdt. Koper van het woonhuis werd de heer Tack uit Cadzand voor ƒ16.000, hetzelfde bedrag dat bij de inschrijving als het (Adv.) GAS VERWARMING v' r J. tel. 21 76Havenstraat 8, y)' -X v (bij dè markt), -• a*. Ds. Berger rekende eveneens op een goede verhouding. Als laatste spreker wees ds. Spaans er op dat hij blij is dat IJzendijke weer een dominee heeft. Hij is dankbaar dat hij hoogste bedrag uit de bus kwam. een tijd in IJzendijke heeft mo- Voor de garages werd voor gen zjjn en zegt: „Ik heb hier 5550 ingeschreven en deze veej meer gekregen dan ik heb werden bij opbod voor 7650 gegeven". verkocht aan H. van Poucke te Qok hij dankt voor de goede Sluis. .verstandhouding met de pastoor Verkoping en kapelaan en dankt ook de burgemeester voor zijn grote Ten overstaan van candidaat- steun, notaris Goethals uit Oostburg Nadat ds. Van Hoogstraten al- werd in hotel Sanders-de Paauw len had bedankt voor de vrien- in het openbaar verkocht een delijke woorden, was er in de be- woonhuis met tuin te Sint Anna jaardensociëteit gelegenheid met ter Muiden. Er werd voor 8000 de nieuwe predikant kennis te ingeschreven en na de pauze maken, werd het huis bij opbod ver kocht aan de heer Van Drunen uit Oostburg voor 17.500. (Adv.) Voor beroep bedankt Ds. P. A. L. Brinkman, her vormd predikant te Schoondijke die onlangs een beroep had ont vangen naar Zundert met spe ciale werkzaamheden voor Prin- cenhage en Breda, heeft dit be roep niet aangenomen. Intrede ds. J. G. U. v. Hoogstraten Zondagmiddag deed ds. J. G. U. van Hoogstraten zijn intrede bij de hervormde gemeente van IJzendijke. De kerk was geheel gevuld met gemeenteleden en vele genodigden waaronder het voltallig gemeentebestuur en raadsleden, de katholieke gees telijkheid, ds. Hogerwerf van de gereformeerde kerk te Schoon dijke e.a. Het koor zette de dienst in met de slotzang uit Avondcantate. Nadat koor en gemeente psalm 103 2 hadden gezongen, volgde de schriftlezing uit Lucas 19 vers 1127. De predicatie van ds. Van Hoogstraten werd met grote aandacht beluisterd. Na het Onze Vader zongen gemeente en koor gezamenlijk gezang 36 vers 1, 3 en 5. Hierna opende scriba W. For- trei namens de kerkelijke colle ges de rij sprekers met een wel kom. Hij hoopte dat ds. en me vrouw Hoogstraten zich spoedig in hun nieuwe gemeente thuis zullen voelen. Hij wijst op de zware taak die hen te wachten staat en zegt de volle steun van de kerkeraad toe. Hij brengt ver der dank aan consulent ds. Spaans voor het vervullen van de vacature. Namens de ring IJzendijke sprak ds. Brinkman uit Schoon dijke. Spreker zei dat velen met tranen naar deze streek toeko men, maar als men er weer van daan moet, ook met tranen in de ogen vertrekt. Ds. Becht uit Zaamslag zei dat de classis bezorgd was over IJzendijke toen ds. Everts weg ging. De kerkeraad heeft echter niet stilgezeten en heeft de op lossing gevonden. Burgemeester Ficq sprak uit naam van het gemeentebestuur. Pastoor Lanen zegt dat hij met ds. Everts altijd prettig heeft samengewerkt. Hij hoopt ook met de nieuwe dominee op de zelfde nuttige samenwerking te mogen rekenen. Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje platenbonne Australische diplomaat neemt ontslag wegens V ietnam-politiek Gregory Clark, een 29-jarige voormalige eerste secretaris van de Australische ambassade in Moskou, heeft ontslag genomen, omdat hij het niet eens is met de politiek van zijn land jegens Vietnam. Tegen de Belgische voormali ge S.S.-officier Robert Jan Ver helen, die in België destijds bij verstek ter dood is veroordeeld, is maandag in Wenen een pro ces begonnen. Hij wordt ervan beschuldigd tijdens de oorlog als leider van eer nazi-groep bevel te hebben gegeven tot de moord op zeven Belgen. Verhelen is na de oorlog naar Oostenrijk gevlucht, waar hij in 1959 het staatsburgerschap ver kreeg. De slachtoffers die door hem tijdens de oorlog zijn vermoord, waren twee rechters, drie politie mannen, een waard en een per soon die verdacht werd commu nist te zijn. De akte van beschul diging zegt dat Verhelen met zijn S.S.-eenheid was belast met het beschermen van collabora teurs tegen aanvallen van Bel gische verzetsstrijders. De nu 54-jarige Verhelen zei voor de rechter dat zijn activi teiten ten doel hadden de Vlaamse nationale strijd te steu nen. Na de oorlog had hij als tolk gewerkt en later als agent bij de Amerikaanse inlichtingen dienst. Hij zou de Oostenrijkse autoriteiten inlichtingen hebben President De Gaulle heeft dinsdag in een verkiezingstoe spraak voor de televisie een aan val gedaan op zijn medekandi daten, die volgens hem voor vechters van de teruggang naar het verleden zijn. Het enige punt waarover zij het eens zijn, is mijn heengaan, zo zei de presi dent. Over de politieke constallatie van Europa sprekende zei De Gaulle dat dit slechts een Euro pa der vaderlanden kan zijn. Een aantal steden en dorpen in het zuiden van ons land, met na me de steden Tilburg en Breda en omgeving, zaten dinsdagmiddag zonder elektriciteit. De oorzaak van de storing was waarschijnlijk een breuk in het hoogspannings net, mogelijk veroorzaakt door de sneeuwstorm. Het telefoonverkeer ondervond ook onderbrekingen of was slecht van kwaliteilt. 'Ook het treinverkeer in het zui den van het land heeft stilgestaan. Tegen half zes reden de treinen weer in de omgeving van Den Bosch, Eindhoven en Tilburg, maar in Breda en Roosendaal was nog niet alles in orde. In Breda had men tegen zessen weer stroom. Van de P. N. E. M. vernemen wij dat de oorzaak van de storing, die nogal erg werd ge noemd, het verbreken was van de verbinding tussen de Amercen- trale en een 150 kv onderstation. Er was ook een draadbreuk tussen Geertruidenberg en Dordrecht, maar de stroomlevering werd op gang gehouden door omschakeling van het net en met hulp van de centrales Zeeland en Limburg. Ook de telexverbindingen waren ge stoord, waarvan ons blad mede de dupe werd. Het noodweer, hevige rukwinden en sneeuw, trok later in oostelijke richting. (Adv.) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje platenbonne HOGE AUTORITEIT STEUNT NABESTAANDEN MIJNRAMP De hoge autoriteit der E.G.K.S. heetf besloten een bedrag van 16.000 gulden beschikbaar te stellen voor de nabestaanden van de mijnwerkers die vorige week bij een ongeluk in de „Mi nes de Carmaux" in Frankrijk om het leven zijn gekomen. Frankrijk wenst, dat de verenir ging van Europa zich volgens billijke en redelijke voorwaar den voltrekt. Dit betekent dat de Franse landbouw in de gemeen schappelijke markt doeltreffend kan worden opgenomen zonder dat welke "supranationale com missie en .welke meerderheids regeling ook alles opnieuw in discussie kan brengen. Hij zei dat Frankrijk overal de acties voor de vrede leidt, „in het bij zonder in Azië, waar een waan zinnige oorlog aan de gang is". Zonder de Verenigde Staten met name te noemen zei het staatshoofd, dat Frankrijk trouw aan zijn bondgenoten wil blij ven, doch zonder aan een van hen ondergeschikt te zijn met het risico in bepaalde omstandighe den te worden meegesleept in een conflict dat het niet wenst. Hij onderstreepte de noodzaak van een eigen atoombewapening. Mijn nederlaag zou een terug keer naar de vroegere chaos zijn waarin Frankrik zich eens tot zijn ongeluk heeft bevonden, al dus De Gaulle, die zei dat de nieuwe republiek nu en later een leidende figuur nodig heeft die ook in moeilijke dagen de verantwoording durft te dragen en die aan geen enkele partij vastzit. Vijf oppositiepartijen hebben intussen de stemgeluiden van hun vijf kandidaten laten horen. U hebt hun denigreren de uitlatingen, hun vele beloften kunnen vernemen. Het zijn de stemmen en de beloften van de oude partijen, die ondanks wat zij beweren het verleden terug willen, zo zei de president. verschaft inzake twee voorgeno men aanslagen op president De Gaulle van Frankrijk, zei hij. Verwacht wordt dat het pro ces drie weken zal duren. Het noodweer heeft gisteravond in Rotterdam een slachtoffer ge- eist. De 25-jarige onderwijzeres G van Gelder uit de Maasstad veron gelukte, toen zij op haar bromfiets door een rukwind tegen de straat werd geworpen. Zij werd daarna overreden door een vrachtauto, ongeluk .gebeurde op de Grote Hilledijk. Na het voorlezen van de akte van beschuldiging zei Verbelen onschuldig te zijn. Hij zei niets anders te hebben gedaan dan de bevelen van de S.S.-leiding uit te voeren. Verbelen was aan het hoofd geplaatst van de organisatie „De Vlag" die represailles moest uit voeren tegen Belgische verzets strijders. Hij verklaarde tot de S.S. te zijn toegetreden omdat hij met andere Vlamingen van mening was dat samenwerking met de Duitse bezetters Vlaan deren ten goede zou komen. Na de geallieerde invasie kwam hij in Zell-am-See in de provincie Salzburg terecht. Daar werd hij aangehouden en langdurig on dervraagd door de Amerikaanse inlichtingendienst. Deze zei geen klachten over hem te hebben ontvangen en nam hem in dienst, aldus Verbelen. Hij werkte on der valse naam op papieren die de C.I.A. hem had gegeven, „niet om een vervolging' als oorlogs misdadiger te ontgaan maar om als geheim agent te kunnen werken: „Ik heb het westen 'en ook Oostenrijk diensten bewe zen", zei beklaagde trots. Na het vertrek van de gealli eerde bezetting uit Oostenrijk trouwde hij in Wenen. Hij kreeg twee kinderen. In 1958 kwam hij in contact met de Oostenrijkse veiligheidsdienst en ging hij daarvoor werken. Zijn naturali satie werd op aanbeveling van zijn superieuren snel verleend. Als Oostenrijks staatsburger kon hij daarna niet meer aan België worden uitgeleverd. Verbelen heeft dinsdag de Belgische regering tijdens de oorlog beschuldigd van het ar resteren van honderden Vlamin gen, die volgens hem als vee naar Franse concentratiekampen werden overgebracht. De Vla mingen waren vóór de Duitse inval bereid tegen de Duitsers te vechten, maar vóór de invasie I al werden er honderden gearres teerd. Verbelen zei dat de Belgische militaire rechtbank, die hem in 1947 wegens collaboratie met de Duitsers ter dood veroordeelde, dit uit wraak heeft gedaan. „Duizenden Vlaamse, nationalis ten zijn door deze rechtbanken onrechtvaardig veroordeeld", zei hij. Het was volgens hem niet juist dat slechts een klein aan tal Belgen met de Duitsers zou den hebben samengewerkt. Na de oorlog bleken dit er 600.000 te zijn. Meer dan achtduizend Belgische vrijwilligers waren in de Duitse strijdkrachten gesneu veld. De Belgische verzetsstrij ders hadden honderden misda den tegen onschuldige vrouwen en kinderen begaan, zo beweer de Verbelen. (Adv.) Adv.) Rico Bulthuis 67) Ross vroeg nog, hoe hij de liefde van Galjaard voor Nellie moest opvatten en toen, voor het eerst, barstte het zusje in lachen uit. Nel was een beetje gek, ver telde ze. Gek, nét als hun vader, die overal een medeminnaar ach ter zocht en het huis besmet had met zijn jalousie. Thuis een vre selijk leven, altijd ruzie, altijd vloeken en tieren. Nel mocht nooit met jongens lopen, ze werd altijd door vader naar school gebracht en weer gehaald. Hij vertelde haar altijd allerlei slecht heden, ik ben blij dat hij gestor ven is, ander had 'ie mij ook zo gemaakt. Maar daar is Lientje te pittig voor," zei ze. Ross geloofde direct aan dé pittigheid, ook zon der dat lieve Lientje er zelf de nadruk op vestigde. Op zijn vraag, wie Nellie voor de moor denaar aanzag, drukte ze spot tend haar sigaret uit en zei: „Wie anders dan die vrouw van Galjaard? Die heeft tangen en boren en spuiten en die martelt en foltert en die zal dus óók wel moorden... nèt mijn vader, die was óók zo logisch." Ross betaalde de vertering en dankte Lientje voor haar open hartigheid. Hij keek eens naar het meisje en sprak zijn verwon dering uit over het feit, dat Nel lie en Lientje zoveel verschilden. „Ja hè?" vroeg Lientje en ze rekte zich eens uit, legde haar armen in haar hals en sloeg haar eindeloos lange nylonbenen over elkaar. Toen achtte Richard Ross het moment gekomen om maar te verdwijnen. Er zijn rechercheurs, die in goedbedoelde speurzin 'n moord huis overhoop halen teneinde bloed te ontdekken. Vinden ze het niet, dan keren ze de matras sen om, halen kasten leeg, orga niseren een soort wilde verhui zing en begraven de bewijzen die ze zoeken met de vodden van hun vandalisme. Ross was bekend om zijn ergerniswekkende voorzich tigheid, die zijn medewerkers aan het koken kon brengen. Hij sloot kamers af, praatte allergenoeg lijkst met moordenaars over de lengte van pianosnaren en het nut van het Zen-Boeddhisme. Hij vroeg medeplichtigen op de thee en danste met zwijgende ge tuigen. Hij dreigde volmaakt on- schuldigen met levenslange en eenzame opsluiting in volslagen duisternis en nam de meest on nozele dingen in beslag, waar nie mand naar omkeek. Zijn supe rieuren hadden echter ontdekt, dat Richard Ross de kunst ver stond, om op 't allerlaatste mo ment, een speld uit een hooiberg te trekken, zonder zich te bezeren en zonder de hooiberg te ver woesten. Men liet hem dus alleen en ongestoord werken en de re chercheurs waren er aan gewend geraakt. Bridee, trots op zijn vondst van het flesje, had al een paar maal gezinspeeld op de ka mer van Lucas. „Zouden er nou geen bewijzen op die kamer te vinden zijn, inspecteur?" „Zeker Bridee, vast en zeker." En Bridee, doodop van verveling: „Maar inspecteur, waarom zoe ken we daar dan niet?" „Omdat ik nog niet weet, welke bewijzen, Bridee!" De recher cheur zuchtte. Ross knikte: „In derdaad, dat is zo, de andere helft komen ze me zelf vertellen. De mensen kunnen alles: moorden, stelen, lasteren, liegen... alles. Alleen zwijgen, dat kunnen ze niet, let maar eens op." „Maar de eerste helft, inspec teur..." „Gaat altijd over anderen, Bri dee. De eerste helft van A. is de tweede helft van B. en omge keerd. Aan de toon van ziin rod del heiken je de mens en in de kleinigheden herken je de grote dingen. We hebben eens een rijk jongetje gepakt, die een oude juffrouw had neergeslagen? Hij was vermomd als matroos, hij stonk en was ongeschoren en hij pruimde. We hadden hem. nooit ontdekt, als hij geen knoopjes op de strikken van zijn veters had gelegd. Een matroos met rijke- luisstrikjes, dat klopte niet. We hebben een keurige oude heer ge vonden, waarin een grote inbre ker zat weggemoffeld. Hij lachte om bapgoense moppen, die een werkelijke oude heer zonder in brekersvocabulaire nooit begre pen zou hebben". De rechercheur geloofde dat alles grif, maar vond het vooronderzoek te lang dradig, hij had zijn gevonden flesje het liefst bij de commissa ris ingeleverd, die dan het par ket zou waarschuwen. De vinger afdrukken op dat flesje zouden de dader- wel aanwijzen. „Of niet!" Vond Ross. „Als ik me instel op gevonden vingeraf drukken, weet ik meer, dan ik weten moet om onbevooroordeeld een zaak te kunnen nagaan. Een goede moordenaar gooit geen flesje in de struiken, maar veegt het schoon, drukt, het de dode in de vingers en laat het dan op de grond vallen. Zo zeggen me de vingerafdrukken van de dokter bijvoorbeeld heel weinig. Ik ben er zeker van, dat het zijn flesje is en misschien had de moorde naar wel handschoenen aan. Wat doe ik dus met dergelijke bewij zen? Ik ga me vergissen." 'Wordt vervolgd) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje platenbonne Nieuwe hoge commissaris voor de vluchtelingen Prins Sadroeddin, broer van de Aga Khan, zal binnenkort tot hoge commissaris van de Ver enigde Naties voor de vluchte lingen worden benoemd in de plaats van de Zwitser Felix Schnider, wiens mandaat 31 de cember eindigt, zo is in New York medegedeeld. Prins Sadroeddin is thans ad junct-hoge commissaris. De benoeming zal door de al gemene vergadering moeten worden goedgekeurd. Schnider zal ambassadeur van Zwitserland in Washington wor den. Zodra de weersomstandighe den verbeteren zal worden be gonnen met de berging van het Liberiaanse vrachtschip „Santa Kyriaki", dat vorige week woensdag in stormweer op het strand van IJmuiden terecht kwam. De berging van het 2802 ton metende schip is opgedra gen aan Wijsmuller te IJmuiden op basis Lloyd's open form, no cure no pay. Daar het schip hoog op het strand in het verlengde van de Nederlandse kust ligt, zal eerst een bassin moeten worden ge graven om het vrachtschip weer recht op de kust te plaatsen. Ankers en sleepdraden zullen in zee moeten worden uitgezet. Bo vendien zal veel graafwerk moeten worden verricht. Ver wacht wordt dat de werkzaam heden een flink aantal weken in beslag zullen nemen. (Adv.) Sinterklaasje bonne-bonne-bonn«. Fijn ideetje platenbonne

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2