De generaal vermomt zijn campagne Vietnamese krijgs gevangenen vrijgelaten Katholieke partij in Indonesië stelt noodkabinet voor Britse troepen naarZambia RADIO DE KOCX HET WEER BRAZILIË NEEMT MAATREGELEN TEGEN SAMENZWERINGEN I I Sjoelbakken Tafelbiljarts EIGEN HAARD BEVOLKING VERONTRUST Ghana en de kwestie-Rbodesië Hij spreekt en handelt namens de gehele Geen illusie Hoogwater Weerbericht Zon- en f. unstanden Het isolement Arrestatie „Werkelijke toestand' Geen aanval op Rhodesië Klopjachten Buitenlandse vrijwilligers Zuivering gaat voort Plantage gebombardeerd Wie wil er onderhandelen Mislukte aanslag op Haile Selassie? Vliegdekschip moet de Gemini's bergen «Vanfcertag aSonnèmenta TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I, van de Sand» Redactie- en Administratie-adresr Smidswat Telefoon: 01150 207S Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 et. VRIJE ZEEUW WOENS AG 1 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No. 657 Gitgeefster N. V. v/h Firma R. J- van de Sandete Terneuzen. Advertentieprifs per mm 18 et; minimum pat advertentie f 2,40. Rubriek „Kbine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels fl,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecnmh maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President De Gaulle acht het beneden zijn waardigheid een echte ver kiezingscampagne te voeren: hij heeft op een moment dat hem be haagde de Fransen meegedeeld dat hij zich herkiesbaar stelde: van zijn kant had hij zijn plicht gedaan en de bevolking behoefde er alleen nog op gewezen te worden dat zij van hun kant de hunne moesten doen, dat is op hem stemmen. Daarvóór is nog een televisie-optreden vastgesteld op 3 december en dat moest maar genoeg zijn. Waarschijnlijk acht de generaal de verkiezingscampagne van anderen maar verspilde moeite, want natuurlijk wint zoals het behoort de man die Frankrijk zijn glorie teruggaf. Dat de tegenkandidaten een beetje televisiestrijd krijgen, is niet meer dan een tegemoetkoming aan het gebruik dat er toch iets van een campagne moet blijken, anders lijkt een verkiezing niet echt. Het is waarschijnlijk ook een verrassing voor de generaal geweest dat de campagne (van de anderen dus) meer is ingeslagen bij de Fran sen dan men had Verwacht. Het heeft ook die anderen, vooral Mitterand en Lecanuet, de kandidaten van links en het midden, waarschijnlijk verrast. Uit nood aangegrepen campagne-elementen als de geboorte beperking bleken alras overbodig: er kon echt over politieke zaken ge sproken worden zoals Europa, de N.A.V.O. en of die dure „grandeur" nu wel echt zijn geld waard is. Dat hun kritiek op de politiek van De Gaulle dermate aansloeg zal noch Lecanuet, noch Mitte rand de illusie geven dat ze van (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 de generaal kunnen winnen. Dat dit niet het geval is, wisten ze te voren. Maar een overwinning van De Gaulle moet klinkend zijn, an ders is ze in feite een nederlaag voor de man die zich beschouwt als de ziel van zijn land. En zoals het er nu uitziet kan zondag de overwinning van De Gaulle wel behoorlijk zijn, zonder hij kan zeggen: zie je wel, ik spreek en handel namens de hele natie. Deze gang van zaken heeft enige merkwaardige gevolgen gehad. De lancering van de eerste Franse kunstmaan werd ijlings vervroegd. Vergeleken met de kolossen die Russen en Amerikanen in een baan om de aarde brengen, is die Fran se kunstmaan een dwerg, maar technisch is en blijft het een pres tatie, zo al niet om het te kunnea doen, dan toch om er de kosten voor over te hebben. Dat de Fran se regering er inderdaad zoveel geld tegenaan wil gooien is min der om de ruimtevaart, dan wel omdat voor het vervoer van Fran se kernbommen nu eenmaal raket ten nodig zullen zijn. De vervroeging van deze lance ring gaf De Gaulle de gelegenheid nog eens extra voor de televisie camera's te verschijnen en de Fransen er aan te herinneren dat AFNEMEND BUIIG. Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdagavond trok de kern van een depressie op het ooste lijk deel van de Noordzee over het Waddengebied naar het oosten. Dit ging aan de kust van Holland en Zeeland gepaard met een zeer zware noordwester storm. terwijl tegelijkertijd op vele plaatsen regen en sneeuw buien voorkwamen. De kern trok naar noordwest Duitsland weg, waardoor de storm in de loop van de nacht zou afnemen. Overdag wordt dan met een WOENSDAG 1 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 7.15 7.58 Terneuzen 7.50 8.33 Hansweert 8.30 9.13 Walsoorden 8.40 9.23 krachtige tot matige noordwes telijke wind nog onstabiele lucht aangevoerd, waarin naast op klaringen ook enkele regen- of hagelbuien zullen voorkomen. Het weer komt tijdelijk even onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk, maar wordt na woensdag weer be ïnvloed door een nieuwe depres sie, die van de oceaan naar de Britse eilanden trekt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Nog enkele buien Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele regen-, sneeuw- of ha gelbuien. Noordwestelijke wind. Aan de kust hard tot krachtig, in het binnenland krachtig tot matig. Temperaturen over het al gemeen enkele graden boven nul. DONDERDAG 2 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.20 8.55 9.35 9.45 n.m. 9.04 9.39 10.19 10.29 Dec. 1 8.25 16.32 14.05 2 8.27 16.32 14.19 0.32 3 8.28 16.31 14.32 1.43 4 8.30 16.31 14.45 2.55 5 $.31 16.30 15.00 4.10 6 8.32 16.30 15.18 5.29 mannen als Mitterand en Lecanuet hem dan wel een man van het ver leden noemen, maar dat hij Frank rijk technologisch toch aan de spits brengt nü. Een andere kritiek op De Gaulle die zijn twee voornaamste tegen standers uiten, is zijn Europese isolement. Ook dat slaat meer aan dan men had verwacht. Voor een deel spreken hierbij economische motieven mee: de landbouw vreest het verlies van een hoog nodig af zetgebied, de industrie ducht even eens marktverlies. En plotseling komt nu uit het Elysée een vriendelijker geluid ten opzichte van de E. E. G. Er wordt gesproken over een Europese ton na de verkiezing van 5 december. Dat het aanbod zo vaag is dat de andere vijf er weinig waarde aan hechten, is iets dat minder door dringt tot de Fransen. Bovendien zegt De Gaulle op de mysterieuze manier die hem eigen is, dat Enge land best in de E. E. G. kon wor den opgenomen. Met andere woor den: een markt voor agrarische en industfie-produkten er bij. Niemand ziet wat dan veranderd is sinds dezelfde De Gaulle de Europese deur voor de Britse neu zen dichtklapte en voorlopig hecht men zeker in Engeland nog maar weinig aan de in vele „alsen" et „wanneers" verpakte tegemoet komendheid. Waarschijnlijk is ook dit weer een manoeuvre voor bin nenlands gebruik. Een vermomde campagne die de generaal eigenlijk niet wil voeren. PASJESREGELING WEER VAN KRACHT Westberlijners wachten geduldig in een van de kantoren waar grenspasjes worden uitgegeven waarmee zij een bezoek kunnen brengen aan Oostberlijn. Het was maandag de eerste dag dat de pasjes werden uitgegeven; de belangstelling was direct al groot. President Castelo Branco van Brazilië zou maandag hebben be sloten een aantal hoge militaire posten te doen bezetten door aan hangers van de regering om hier mede het gevaar voor samenzwe ringen door rechtse extremisten te verkleinen. Het plan zou wor den verwezenlijkt door een inge wikkeld systeem van overplaat singen en promoties. Van gezaghebbende niet-offi- ciële zijde werd vernomen dat ge neraal Bizaria Mameda, die thans in Amazone is, naar Rio de Ja neiro is geroepen om het bevel van de „Villa Militar" de be langrijkste basis in het land op zich te nemen. Gezegd werd dat generaal Mameda een van de vertegenwoordigers van de ,lega- listen" is, die president Branco steunen. Minister vian defensie generaal Costa e Silva zou een beroep op bepaalde generaals hebben ge daan om de kolonels en jonge of ficieren die tot de „Ultas" (recht- sen) behoren, aan hun gezag te onderwerpen. Op het Braziliaanse ministerie van defensie onthield men zich van eik commentaar. Men verze kert slechts dat er rust in het land heerst. Kolonel Francisco Boayentura Cavalcanti van het korps para- (Adv.) f en Voor ST. NICOLAAS in diverse prijzen. SPORTHANDEL Noordstraat 76, Terneuzen chutisten is gearresteerd nadat, hij in een open brief in een krant stelling had genomen tegen on langs tot gouverneur gekozen le den van de oppositie. Hij eiste dat de regering zou verhinderen dat Francsco Negrao de Lima, die onlangs tut gouverneur van de staat Guanaraba werd gekozen, zijn functie zou gaan bekleden. De Lima is 'n vriend van de ver bannen vroegere president Ku- bitschek. Zondag 5 december zullen de nieuwe gouverneurs hun taak op zich nemen. De Amerikaanse militaire overheid in Saigon heeft bekendgemaakt dat de viet- cong maandag 24 Zuidviet- namese krijgsgevangenen heeft vrijgelaten. Zij verke ren in uitstekende gezond heid. Drie dagen vóór hun vrijlating hadden zij propa- dandistische lectuur, een nieuw zwart boerenpak en tien piaster gekregen. Maandag zijn ook, zoals al ge meld, twee Amerikaanse onder officieren na een krijgsgevan genschap van twee jaar in vrij heid gesteld. Enkele maanden geleden herkregen dertig Zuid- vietnamese parachutisten de vrijheid. De twee vrijgelaten Ameri kaanse sergeants hebben in Pnompenh (Cambodja) een persconferentie gehouden. Zij zeiden dat zij bij terugkeer in Amerika hun landgenoten op de hoogte zouden stellen van „de werkelijke toestand in Zuid- Vietnam". De regering in Saigon vertegenwoordigde niet het volk. „De vietcong, dat is het volk", zo zeiden zij. De sergeants, C. D. McClure en G. E. Smith, zijn van mening dat Amerika de oorlog in Viet nam onmogelijk kan winnen. Deze oorlog is volgens Smith ook niet in het belang van het De voorzitter van de katholie ke partij van Indonesië, Frans Seda, heeft president Soekarno de vorming van een noodkabi net voorgesteld om de economi sche en politieke moeilijkheden op te lossen. Naar zijn mening vormen de sterke prijsstijgingen van de laatste tijd meer een psychologisch dan een econo misch probleem. De bevolking is ook zeer verontrust door de slechter wordende politieke toe stand. De partij heeft Soekarno een oplossing aan de hand gedaan. Na een verbod van de commu nistische partij en. haar mantel organisaties kwam het er in de eerste plaats op aan de leerstel lingen van „Boeng Karno" en de doelen van de revolutie veilig te stellen. Er moest meer wor den gedaan om de bevolking van Soekarno's leer te doordrin gen. De Britse regering heeft in be ginsel besloten een symbolische strijdmacht, bestaande uit lucht machteenheden, naar Zambia te zenden, zo is maandagavond van welingelichte zijde in Londen ver nomen. De luchtmachteenheden zullen later worden gevolgd door een be perkt aantal grondstrijdkrachten, waarschijnlijk eenheden van het „Royal Air Force"-regiment De Britse regering voldoet hier mee aan een verzoek van president Kaoenda van Zambia om troepen te zenden voor de bescherming van de Kariba-dam. Naar verluidt heeft de Britse re gering president Kaoenda maan dagavond van haar besluit op de hoogte gebracht. De technische bijzonderheden moeten nog wor- dén uitgewerkt en het is nog niet duidelijk wanneer de Britse troe pen in Zambia zullen aankomen. Naar werd verwacht zouden dins dag kwartiermakers in Zambia ar riveren. De Britse eenheden zullen uit sluitend in Zambia mogen worden gebruikt en mógen onder geen voorwaarde een aanval op Rhode sië inzetten, zo is van gezagheb bende zijde vernomen. De conservatieve partij heeft duidelijk gemaakt het regeringsbe sluit te zullen steunen, als de strijdmacht van beperkte omvang is en het gebruik ervan in Rhode sië is uitgesloten, De militaire overheid in Noord- Sumatra heeft bepaald dat ge vonden lijken niet meer in ri vieren en sloten mogen worden geworpen, maar behoorlijk die nen te worden begraven. De In Ghana hebben zich maandag 3.000 mensen laten inschrijven voor een nieuwe militie, welke de regering vorige week heeft opge richt -„voor de bevrijding van Zuid-Rhodesië". Het was de eer ste recruteringsdag. 17.000 leden van de Glnanese arbeidersbrigade hebben laten weten dat zij ook beschikbaar zijn voor de militie. Alle militaire ver loven zijn ingetrokken en de denstplichtigen die ztkiden af zwaaien, worden onder dë wape nen gehouden. President Nkroemah verklaar de in het parlement, diat de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid de juiste instantie was voor ge wapende interventie, als Enge land het vraagstuk-Rhodesië niet zou willen of kunnen aanpakken. De volgende dag aanvaardde het parlement een wetsvoorstel, waarbij de regering werd ge machtigd troepen te mobiliseren voor dienst buiten Ghana en het werven van buitenlandse vrijwil ligers te overwegen. Volgens de „Accra Evening News" heeft de organisatie van Ghanese schrijvers en journalis ten laten weten, dat al haar leden bereid zijn in het leger of bij de militie te dienen, laatste weken zijn in noord-Su- matra ware klopjachten op com munisten gehouden, vooral in Atjeh, waar naar verluidt geen communist meer vrij rondloopt. In West-Java zijn onlangs hon derden verklaringen gevonden dat de houder de „vrijwillige opleiding" voor de strijd tegen Maleisië had voltooid, zo meldt Antara. De bewijzen waren ge tekend door de communistische partijleider Aidit. Het betrof een opleiding in hetzelfde kamp waar bij de staatsgreep zes ge neraals zijn vermoord. Het kamp ligt twaalf kilometer ten zuiden van Djakarta. Het Indonesische leger heeft nu ook de communistische par tij in de provincie West-Borneo verboden. Het bevel tot ontbinding van de partij-afdeling verscheen dinsdag in het bulletin van de strijdkrachten. West-Borneo is de vierde provincie waar de partij haar activiteit moet sta ken. De andere provincies zijn West-Java, de Molukken en Zuid-Celebes. Hieruit blijkt dat de druk van het leger op de communistische partij steeds groter wordt. Antara meldde dinsdag, dat de communistische partij van Djokjakarta in mid- den-Java zichzelf officieel voor ontbonden heeft verklaard. Mi nister van defensie Nasoetion heeft maandagavond op een bij eenkomst van de mohamme daanse partij in Djakarta aan gedrongen op een krachtiger aanpak van de zuivering in In donesië. De mensen die aan de staats greep hadden deelgenomen of bij de voorbereiding hiervan be trokken waren geweest, moes ten uit alle geledingen van het maatschappelijk leven worden verwijderd 't Amerikaanse volk. Een vertegenwoordiger van Zuidvietnamese bevrijdingsfront die de twee mannen naar Pnom penh heeft begeleid, zei dat de twee zijn vrijgelaten naar aan leiding van de protesten in Amerika tegen de oorlog in Viet nam. De Amerikanen zagen er ge zond uit. Zij verklaarden tijdens hun gevangenschap die twee jaar heeft geduurd, goed te zijn behandeld. B-52 bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht heb ben dinsdagochtend vroeg drie aanvallen gedaan op doelen ten noorden en zuiden van de plan- ge Dau Tieng, waar Zuidviet namese regeringstroepen in het afgelopen weekeinde zware ver liezen hebben geleden. Secretaris-generaal Thant heetf in augustus van het vorige jaar op eigen initiatief getracht besprekingen tussen Hanoi en Washington over Vietnam tot stand te brengen, zei een V.N.- woordvoerder maandag in ant woord op een vraag over een be richt in de New York Herald Tribune" volgens hetwelk de V.S. aan Thant hun fiat hadden verleend om in Hanoi de moge lijkheden daartoe te polsen. In dit bericht stond ook dat be trouwbare kringen bij de V.N. niets begrepen van de bewerin gen van Washington, dat Noord- Vietnam de eerste stappen zou hebben gezet. De V.S. hebben nu toegege ven dat Hanoi aan Thant heeft laten weten bereid te zijn in Rangoon besprekingen te voe ren, maar Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft ge zegd dat de V.S. aanwijzingen hadden dat Hanoi het niet ern stig meende (Zie verder pagina 7.) Volgens dagbladen van maan dag in Khartoem zou vorige maand een aanslag op keizer Haile Selassie zijn verijdeld toen hij in Accra was om de bijeen komst van de organisatie voor Afrikaanse eenheid bij te wo nen. Dit bericht is afkomstig van de anti-Ethiopische bevrij dingsbeweging van Eritrea, met basis in Soedan. Een woordvoerder van de Ethiopische ambassade in Khar toem zei niets van een aanslag af te weten. Het Amerikaanse vliegdekschip „Wasp" vertrok dinsdag uit Bos ton naar de wateren ten zuid oosten van de Bermuda's, waar het zal worden ingezet voor de berging van de ruimtecabines „Gemini 7" en „Gemini 6" welke resp. op 4 en 13 december zullen worden gelanceerd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1