HOOFDSCHOTEL? VLEES! 'voed u goed' tip lunchworst- salade CONTRA IAN SMITH FRANSE LANCERING VAN INVLOED Loop der Bevolking RAAD VAN KERKEN IN RH0DESIE 0P PRESIDENTSVERKIEZING DE ONDERGANG VAN UHR KATHOLIEKE VAKBOND VERKLAART ZICH TEGEN HET L00NAKK00RD „GRIEP? NEEM DIRE KT EEN ANKERTJE" BURGERLIJKE STAND het overhemd veie troeven DE VRITE ZEEUW Belachelijk Relletjes TRICOT Dit feestelijke „slaatje" kan elke huisvrouw maken. U heeft nodig: 300 gram lunchworst (of blikje van 340 gram), een rauwe ui, 2 grote zure augurken, 2 zure appelen, 700 gram gekookte aardappelen. Alles kleinsnijden en aanmaken met azijn, slaolie, peper, zout, Worcestersaus (of aroma) en mosterd. Luchtig mengen met lepel of vork. De salade gladstrijken met mayo naise. Garneren met slablaadjes, plakjes gekookt ei, tomaat, augurk en dobbelsteentjes lunch worst. Plezierige variaties zijn: hamsalade (van schouderham) en huzarensalade (van restjes vlees of gehakt). Al met al: smakelijk eten! En gezond bovendien! Bezitsvorming van chef-kok Henri Eksteen, die u vandaag iets vertelt over: Maancfag 29 Dinsdag SO november 1965 Pagina 3 De Rhodesische raad van ker ken heeft in een door de Angli caanse bisschop Kenneth Skel- ton gepubliceerd communiqué all-! Rhodesiërs die het eenzijdig uitroepen van de onafhankelijk heid door de regering-Smitli in strijd achten met de christelijke beginselen, opgeroepen hun trouw te betuigen aan sir Hum phrey Gibbs, de door Smith „ont slagen" gouverneur. Zij die de handelwijze van het bewind veroordelen en deson danks het zwijgen bewaren, ple gen verraad, aldus het commu niqué. Rhodesië heeft, naar in Salis bury is bekendgemaakt, van Portugal een order ontvangen voor de levering van 18.000 ton staal. Portugal had daarbij laten weten, dat het een dergelijke order jaarlijks zou plaatsen wan neer de eerste aflevering naar tevredenheid verliep. In Madrid heeft een woord voerder van het Spaanse minis terie van buitenlandse zaken ont kend, dat een Spaans bedrijf 20.000 ton staal in Rhodesië heeft besteld. Wel bestond de mogelijkheid dat hierover vóór het uitroepen van de onafhan kelijkheid particuliere onder handelingen waren gevoerd, maar de Spaanse regering had geen enkele invoervergunning uitgegeven. De vijf r.k. bischoppen in Rho desië hebben in een herderlijk schrijven de eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring van de regering-Smith veroordeeld en het belachelijk genoemd dat, zoals Smith zegt, dit is gedaan om de westerse en christelijke beschaving te behouden. In een negerwijk van Salis bury zijn vrijdagavond een auto en een autobus in brand gesto ken. Een k;nd dat in de autobus zat, moest met brandwonden naar het ziekenhuis worden ge bracht. Verder werden nog drie autobussen met stenen beko geld. De chauffeur van een van de bussen werd licht gewond. De politie heeft twee mensen ge arresteerd. In Ezinge (Gr.) is zaterdag morgen de boerderij van de heer D. Wieringa aan de Allersma- weg in brand geraakt, waar schijnlijk door hooibroei. De brandweer uit Ezinge wist het woonhuis te behouden. Het schuurgedeelte ging echter in de vlammen op. Ook de voorraden graan, hooi en stro gingen ver loren. Het vee kon worden ge red. Verzekering dekt de schade. DE RUIMTE WORDT „TE VOL" Momenteel draaien meer dan 600 voorwerpen waaronder de handschoen die ruimtevaarder White tijdens zijn „uitstapje" heeft uitgetrokken, op grote hoogte rond de aarde. Ameri kaanse ruimtevaartdeskundigen vrezen dat toekomstige ruimte vaartuigen in botsing kunnen ko men met een deel van dit „ruim- teafval", dat bestaat uit overblijf selen van vorige experimenten. Zij willen daarom toekomstige ruimtestations met radar uitrus ten, waardoor via elektronische rekenmachines onmiddellijk kan worden vastgesteld of er gevaar van botsing bestaat. Dan kan met een kleine raket dit voor werp omlaag worden gedrukt, zodat het in de dampkring uiteen valt. ,V- makkelijk snel gewassen zo droog •f nooit.strijken T hoort' kreuken 4 lang meegaan f aangenaam ventilerend ■4'1 gecontroleerd - A.'/'v.' fcjyv*- i alom verkrijgbaar TERNEUZEN Geboren. 18 nov.: Adriana Jo hanna, d. van Jacob A. Wieles en Adriana Kolijn (won. te Axel); Patrick Angelo, z. van jCyriel de Decker en Cecilia S. A. Blaakman, Kerkhoflaan 48; John, z. van Andries van Alphen en Josina M. van Drongelen, Crocusstraat 20; Nancy Rachel Antoon, d. van Walther van Acker en Elisabeth C. M. Ooninc- se (won. te Koewacht); Cornelia Helena, d. van Cornelis Dees en Elisabeth Maas, Nic. Beetsstraat 32; Claudia, d. van Leonard J. Alt en Hermina M. G. Verdam, Zuidlandstraat 75. 19 nov.: Pie- ter Drik, z. van Dingenus de Pooter en Jacomientje Kaijser, Hogendijk 8; Petrus Johannes Jacobus, z. van Jacobus A. Schauwen en Jeannette P. van Esch, Breitnerstraat 12. 20 nov.: Bianca Anna Susan, d. van An- toine R. Willems en Janna E. Balnikker (won. te Sas van |Gent); Janice Ann, d. van Ro bert A. Nimmo en Mary P. Me- Iredith (won. te Brussel). 21 nov.: Johannes Pieter, z. van Johan- [nes C. de Witte en Johanna E. van IJk (won. te Sluiskil); Chantal Elise, d. van Gerald H. A. R. Huter en Louisa H. Schen kels, Jan Steenstraat 6. 22 nov.: Godelieve Renate Wilhelmina I Maria, d. van Josephus W. M. |Willemse en Johanna C. W. Ver hagen (won. te Sas van Gent); Caroline Angelina Alfred, d. van Joseph R. van Dam en Carla A. |M. Geilliet (won. te IJzendijke). 23 nov.: Jacqueline Adriana, d. van Cornelis Tamboer en Adri ana S. Pattenier (won. te Sas van Gent); Marie Christine, d. I Broer van Charles Hugues uit Spaanse leger ontslagen Prins Sixtus van Bourbon I Parma, hertog van Aranjuez, is luit het Spaanse leger ontslagen, zo hebben monarchistische krin gen in Madrid vrijdag meege deeld. Prins Sixtus, een broer van prinses Irene's echtgenoot Charles Hugues, was begin van dit jaar in het leger gegaan. Ge- I boren in Frankrijk hoopte hij I op die wijze de Spaanse nationa liteit te kunnen krijgen. De BourbonParma's streven hier al vier jaar naar. De regering heeft hun de Spaanse nationali teit echter tot dusver om poli tieke redenen geweigerd. Prins Sixtus heeft volgens genoemde kringen voor zijn ontslag uit het leger een week in arrest ge zeten. Waarom de maatregel tegen hem is genomen, is niet bekend. van Willy J. van Troost en Jwa- nine E. G. Polfliet (won. te Zei- zate); Adriana Johanna, d. van Johannes de Putter en Anna Moes (won. te Axel). Huwelijksaangiften. 19 nov.: Cornelis van den Broek, 22 jr jm. en Cornelia M. J. Walhout, 20 jr jd.; 23 nov. Willem de Rid der, 25 jr jm. en Janna G. Ver straten, 21 jr jd; 23 nov. Johan nes Bakker, 21 jr jm. en Wilhel mina C. van Boven, 19 jr jd. Huwelijksvoltrekkingen. 23 nov.: Antonius E. van der Snep pen, 28 jr jm. en Maria L. S. Broekaert, 25 jr jd.; Frans J. Groen, 19 jr jm. en Johanna E. van Doeselaar, 19 jr jd. 25 nov.: Rumondus T. A. de Vos, 21 jr jm. (won. te Zaamslag) en Cor nelia M. van Schilt, 18 jr jd.; Hendrik F. van de Velde, 18 jr jm. (won. te Axel) en Janna C. F. Wisse, 17 jr jd. Overleden. 19 nov.: Emma A. van Bastelaerte, 68 jr geh. gew. won. te Westdorpe; Johanna W. van Oosterhout, 71 jr, ongeh. Nieuwe Kerkstraat 17; 21 nov.: Willem H. van der Klooster, 73 jr, e.v. Jannetje Lemson, Dekker straat 52. 23 nov.: Josephina T. Leenknegt, 63 jr, e.v. Martinus M. Vergouwe, de Jongestraat 7. 24 nov.: Marinus Verbrugge, 70 jr, e.v. Adriana J. Butler, Wil- helminaplantsoen 1. Ingekomen personen: J. Bak ker, Dr. Buijzestr. 11 van Ber gen op Zoom; L. C. J. Sturm, Iepenlaan 48 van Oostburg; M. J. Janse, v. Steenbergenlaan 25a van Arnemuiden; J. R. Aarons, Axelsestr. 185 van Utrecht; W. W. M. Nefkens, Erasmusstr. 16 van Schiedam; P Slabber, Wijk P 7 van O. en W.-Souburg; J. W. Vleugel, Wilhelminaplant- soen 9 van Goes; T. A. van Dam me, Vondelstr. 69 van Hontenis- se; S. W. Gagel, Larixstr. 68 van Haarlem. Vertrokken personen: J. C. Haak, Guido Gezellestr. 42 naar Koewacht; G. P. M. Meert, Nieuwe Kerkstr. 22 naar Sas van Gent; A. A. Hollebosch, Bos- jesweg 12 naar Westdorpe; D. J. Kroes, Anjerstr. 9 naar Dor drecht; L. J. Willemsen, 2e de Kortestr. 1 naar Gent (B.)A. J. E. v. d. Sneppen, van Bovenstr. 49 naar Zuiddorpe; R. Vis, Axel sestr. naar Middelburg; C. D. A. van Antwerpen, IJsbaanstr. 6 naar Rotterdam; J. Pruntel, Goessepolderstr. 13 naar Roven- stein. Boerderijbrand in Groningen BINNENKORT WEER N TIP! Publicatie van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren, Vleesconserven. (Adv.) Frankrijk zou „technisch ge zien" binnen vijf jaar een man in de ruimte kunnen brengen, zo verklaarde zaterdag Pierre Soufflet, de technisch directeur van de afdeling bewapening van het Franse ministerie van de strijdkrachten, na zijn terug keer van de Sahara-basis Ham- maguir, waar vrijdag de eerste Franse satelliet werd gelan ceerd. De Franse minister van de strijdkrachten, Pierre Messmer, hee't in een interview dat ver scheen in het gaullistische week blad „Notre République" gezegd dat de diamant-raket binnen twee tot drie maanden als ope rationeel zal worden beschouwd en dan door zijn ministerie ter beschikking zal worden gesteld van het Franse centrum voor ruimteonderzoek, dat dan een kunstmaan van veel meer weten schappelijke waarde dan de vrij dag met de proefraket gelan ceerde satelliet in een baan om de aarde zal kunnen brengen De lancering van vrijdag, die oorspronkelijk pas volgend jaar zou geschieden en met twee maanden is vervroegd, zal naar verwachting president De Gaul le in de campagne voor de Fran se presidentsverkiezingen in aan zienlijke mate van nut zijn. Japanse zeeliedenstaking Ongeveer 134.000 Japanse zee lieden zijn zaterdagnacht in sta king gegaan voor hogere lonen. In bijna zestig havens aan de Japanse kust kwamen hierdoor reeds meer dan tweehonderd schepen vast te liggen. De sta king zou tien dagen duren. De Japanse premier Eisakoe Sato heeft reeds aparte besprekingen gevoerd met reders en de zeelie den-vakvereniging. BOM ONTPLOFT IN TORONTO Zaterdagochtend vroeg is bij het Zuidslavische consulaat in Toronto (Canada) een bom ont- oloft waardoor de voordeur van het consulaat werd beschadigd en vensterruiten in de omgeving braken. Er is geen melding ge maakt van persoonlijk letsel. Van de dader is niets bekend. 267. Er heerste enige tijd stil te. Aram voelde er weinig voor om te beloven de priesteres Maya te ontvoeren, zelfs nu zijn leven van deze belofte afhing. Harald was minder scrupuleus; hij had reeds vastgesteld, dat ontsnapping uit de macht van de Kan-Ur thans niet mogelijk was, dus greep hij deze kans op redding aan. „Goed", zei hij, „ik beloof, dat ik die hogepriesteres hierheen zal brengen". „En gij?" vroeg de Kan-Ur, zijn blik vragend op Aram richtend. „Mijn vriend zal met mij mee gaan", zei Harald haastig, „alleen dan zal ik mijn taak kunnen uit voeren". In spanning wachtte hij het antwoord van de Kan-Ur af, want het was duidelijk, dat Arams tegenzin in de onderneming aan deze niet was ontgaan. De Kan-Ur dacht even na, toen riep hij een kort bevel, waarop ogenblikkelijk een aantal van zijn albino's binnen traden. „Deze vreemdelingen zullen de vuurberg bestijgen", zei hij. „mochten zij echter trachten naar elders te ont snappen, breng hen dan levend naar mij terug". Er lag een wrede dreiging in de nadruk, die de Kan- Ur op het woord „levend" legde. De Albino's gingen zwijgend ter zijde om Aram en Herald te laten passeren. Voor zij het schip ver lieten, ontvingen zij hun wapens terug, tot grote vreugde van Ha rald, die zijn reusachtig zwaard zeer had gemist. „Hoe kunt ge een dergelijke be lofte geven?" vroeg Aram, toen zij door de vervallen stad liepen. „Die vraag zal ik beantwoorden, zodra wij uit deze vervloekte stad zijn. „antwoordde Harald. „Er zijn trou wens meerdere vragen, waarop het antwoord minder gemakkelijk te geven is. Zo vraag ik mij bijvoor beeld af, waar al die witkoppen plotseling zijn gebleven; de stad is weer even doods en verlaten, als wij haar aantroffen". werken aan het afsluiten van c.a.o.'s. Deze oplossing heeft niets meer met vrije loonpolitiek te maken, aldus de heer De Groodt, die het onbegrijpelijk noemde dat de voor zitter van het N.V.V. en van het overlegorgaan der vakcentralen, de heer A. Kloos, heeft gezegd dat hij tevreden is over het resultaat. Het is duidelijk, zo zei de voorzitter van „St. Willibrordus", dat de p.v.d.a. weer in de r egering zit, dat betekent altijd bestedingsbeperking en bezuiningen. Over het toekomstig loonbeleid zei hij verder, dat hij noch van de stichting van de arbeid noch van het college van rijksbemiddelaars toetsing wenst te aanvaarden. Ove rigens stelde hij, dat vrijere lonen niet hetelzfde zijn als hogere lonen. Hij verwacht hardere onderhande lingen dan in het verleden, zeker als de werkgevers het advies van prof. Witteveen, de arbeidsbezet- ting in de onrendabele sectoren tijdig in te krimpen, zouden opvol gen. „St. Willibrordus" zal in de komende jaren het accent in het loonbeleid leggen op verbeteren van de gehele inkomensDositic (inclusief bezitsvorming) van de werknemers. „Onder het mom van een vrijer*! loonpolitiek krijgen we nu nog sterkere binding dan we altijd al gehad hebben. We zijn fei tegen de oplossing die vrijdagnacht uit de bus is gekomen". Zo reageerde de voorzitter van de katholieke bond van werkne mers in de industriële bedrijven, St. Willibrordus, de heer H. M. de Groodt, zaterdag op de driejaar lijkse bedrijfsgroepenvergadering van zijn organisatie in Utrecht. Als er inderdaad een maximum van zeven procent als norm voor de loonstijging wordt gehanteerd, zal „St. Willibrordus" in een aan tal bedrijfstakken niet meer mee- Voor 25 mille juwelen uit etalage geharkt De Amsterdamse politie heeft zaterdagnacht de 23-jarige slach ter J. E. uit de hoofdstad aange houden, even nadat hij de hele eta- lageinhoud van een juwelierszaak in de Camperstraat met behulp van een .metalen huls, waaraan een kromgebogen ijzerdraadje zat, naar zich toe had geharkt. De ruit had hij ingesloten. Iemand die de slachter aan het werk zag, waar schuwde de politie. De man werd kort daarna door de bemanning van een politiewagen aangehou den. De buit ter waarde van onge veer 26 mille zat nog In zijn zak. E. is een bekende van de politie en blijkt zich reeds eerder aan soort gelijke delicten te hebben schuldig gemaakt. i i Eenhoorn Bij de landbouwer H. J. Kor ten in de buurtschap het Woold bij Winterswijk staat een een hoorn op stal. Het is een tien jaar oude koe (in het Neder lands rundveestamboek inge schreven als „Lutsker") die in het voorjaar op het voorhoofd een knobbel kreeg. Aanvanke lijk meende men met een ont steking te doen te hebben, maar de knobbel bleef groeien en heeft zich thans ontwikkeld tot een flineke horen van 20 centi meter lang en een doorsnede van 7 tot 8 centimeter. De dierenarts heeft geadviseerd de zaak te laten zoals ze is.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3