Amerikaanse gevechts eenheden in Vietnam verdrievoudigd Luchtmacht-bevelhebber Omar Dhani door Soekarno ontslagen 30.000 mensen betoogden in Washington tegen Amerikaanse politiek in Vietnam eMmdmtkc NIEUWE KONGOLESE REGERING ZAMBIA VRAAGT ENGELAND OM TROEPENZENDING HET WEER Maandag 29/Dinsdag 30 november 1965 22e Jaargang - No. 65T5' Uitgeefster M. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. MCNAMARA: Hevige gevechten Bombardementen voor Johnson Nederlaag van de regeringstroepen Vietcong-vlaggen Johnson naar Vietnam Meer Amerikaanse kernwapens naar Europa Lijkje van pasgeboren kind in toilet van bioscoop gevonden Alles komt goed. Kouc1 met buien Hoogwater PRINSES BEATRIX NAAR BEGRAFENIS KONINGIN ELISABETH Ook minister Luns naar Brussel Massabetoging Moord Omar Dhani op ei^en verzoek ontslagen Fantastisch vluchtplan Aidit gedood? Zon- en Weerbericht De paus Onderhandelen Grote drukte bij de „Santa Kyriaki" HET JORDAANWATER CHINA BEWAPENT CAMBODJA PERFECT LONG-DRINK b[1 abonnement: TERNEÜZEN Diweteur-Hoofdreflaeteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 .Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand f 2,20: per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW v --p Adverteritïeprils per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor hpf gecnmb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, is zon dag in Saigon aangekomen om zich persoonlijk tip de hoogte te stellen van de militaire stand van zaken in Vietnam. De Amerikaanse minister zei, dat de sterkte van de Amerikaanse ge vechtseenheden in Zuid-Vietnam sinds zijn laatste beziek aan dat land in juli bijna verdrievoudigd was. McNamara zou vandaag een be zoek brengen aan Amerikaanse troepen te velde. McNamara zei ook dat de toege nomen communistische infiltratie van de laatste tijd uit Noord- naar Zuid-Vietnam door Laos en andere routes tegenactie zal vereisen van Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen. Tegenover de pers zei de minister kort na zijn aankomst in de Zuidvietnamese hoofdstad ver wonderd te zijn over de hevigheid en de omvang van de vietcong- aanvallen der laatste weken. Zaterdag is ?0 km ten noord westen van Saigon hevig gevochten tussen verscheidene bataljons Zuidvietnamese troepen en naar schatting een regiment van de vietcong. Het kwam tot gevechten van man tegen man, waardoor de luchtmacht moeilijk kon ingrijpen. Het Amerikaanse opperbevel noemt de verliezen onder de Zuid- vietnamezen en de Amerikaanse adviseurs die hen vergezelden, zwaar. De slag heeft vele uren ge duurd. Toen trok ae vietcong zich in oostelijke richting terug met achterlating van naar schatting 300 doden. Nader is bericht, dat twee batal jons Zuidvietnamese troepen zijn vernietigd en dat een derde „ma tige verliezen" heeft geleden. Vol gens een Amerikaanse militaire woordvoerder was de verwarring nog te groot om de balans van de verliezen der Zuidvietnamese troe pen op te maken. Amerikaanse bommenwerpers hebben zaterdag aanvallen gedaan op de vietcongstrijders die op de grootste rubberptantage van Zuid Vietnam, 64 km ten noorden van Saigon, met regeringstroepen slaags waren geraakt. Amerikaanse straalbommenwer- pe'rs hebben zaterdag één van de twee voornaamste spoorwegver bindingen tussen Noord-Vietnam en communistisch China vernield. Voorts verwoestten zij een onder steuningsbasis voor luchtdoelraket ten op 35 km van Hanoi. Nog nooit werd een doel zo dichtbij de Noordvietnamese hoofdstad be stookt. Een groep vooraanstaande Amp- rikanen heeft vandaag een verkla ring uitgegeven waarin de rege- ringspolitiek ten aanzien van Viet nam wordt gesteund. Onder de ondertekenaars bevinden zich de voormalige minister van buiten landse zaken Dean Acheson en de voormalige vice-president Richard Nixon. Klaarblijkelijk in antwoord od de tegen de regeringspolitiek ge richte demonstraties zeggen de ondertekenaars dat het doel dat Amerika in Vietnam nastreeft, niet mag worden doorkruist door het gedrag van een klein deel van de bevolking. Volgens de laatste berichten zijn twee Zuidvietnamese bataljons, elk van ongeveer 400 man, vrijwel ver nietigd bij hevige gevechten op en om de grootste rubberplantage van het land, ongeveer zeventig km ten noordwesten van Saigon. Het was de grootste regeringsneder laag sedert een half jaar. Een derde bataljon had „matige verliezen" geleden. Onder de Zuid- vietnamezen waren honderden ge dood of gewond. Aan de gevechten kwam een eind toen Zuidvietnamese elitetroepen werden ingezet die door hef- schroefvliegtuigen waren overge bracht. Naar schatting 2000 guerillastrij- ders vielen de regeringstroepen van drie zijden aan, Onder de regeringsstriidkvachten vielen nogal wat slachtoffers door dat drie bommen van Amerikaanse vliegtuigen in hun gelederen te rechtkwamen. Een guerilla-eenheid riep de re geringsstrijdkrachten via luidspre kers op zich over te geven. Een tiental mannen gaven hieraan ge hoor. Volgens de berichten werden zij op een rij gezet en doodgescho ten. De straten in de buitenwijken van Saigon waren zondagavond be zaaid met vietcong-vlaggen en vlugschriften, waarin werd opge roepen tot anti-Amerikaanse beto gingen in het centrum van de stad. Aangedrongen werd op een algemene staking en stopzetting van de samenwerking met de Ame rikanen uit protest tegen de aan wezigheid van 165.000 Amerikaan se militairen in Zuid-Vietnam. Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" meldde zondag dat verscheidene raadgevers van pre sident Johnson de mogelijkheid on derzoeken van een reis van de pre sident naar Zuid-Vietnam geduren de de komende kerstdagen. Volgens „Newsweek" menen de raadgevers dat hiermee de nadruk zou worden gelegd op de Ameri gaanse vastbeslotenheid in Viet nam te blijven tot een oplossing voor het conflict is gevonden. Als een dergelijke reis vergezeld zou gaan van een nieuw aanbod tot onderhandelen, zou Hanoi wellicht gunstig reageren. Andere raadgevers zouden tegen een reis van Johnson naar Vietnam zijn, omdat dit de president nog te veel zou vermoeien en er ondanks strenge veiligheidsmaatregelen ge vaar voor zijn leven zou bestaan, aldus „Newsweek". De Verenigde Staten zullen de hoeveelheid kernwapens die zij ter beschikking van de NAVO in Europa hebben, gesteld, in het komende halfjaar met twintig procent verhogen, zo heeft de Amerikaanse minister van defen sie, McNamara, zaterdagmiddag in Parijs verklaard na afloop van zijn overleg met collega's van negen andere NAVO-landen. Op het ogenblik beschikken de V. S. in Europa over 5.000 kernwapens. Een bezoekster heeft zaterdag middag om ongeveer kwart over vijf, naar eerst thans is bekend ge worden, in het toilet van de bios coop „Apollo" in de Haagse bin nenstad het lijkje van een pasge boren jongetje gevonden. Het kindje is waarschijnlijk bij de toiletten in de bioscoop ter we reld gekomen, waarna de moeder het in het toilet heeft gegooid, zo is uit het onderzoek gebleken. Om het lijkje zo ongeschonden moge lijk te verwijderen moest de w. c.- pot worden stuk geslagen. Het lijk je is in beslag genomen. De politie heeft de moeder nog niet opge spoord. Vanmiddag zou de anatoom patholoog van het gerechtelijk ge neeskundig laboratorium uit Den Haag sectie verrichten om vast te stellen of het kindje na de geboor te nog heeft geleefd. Zondag is een nieuwe Kongo lese regering gevormd. De 22 portefeuilles ziin gelijkelijk toe gewezen, enerzijds aan leden van het Kongolese democratische front, waartoe de afgezette pré sident Kasavoeboe behoort en anderzijd-, aan de nationale Kon golese conventie, de partij van Kasavoeba's politieke tegenstan der. dé voormalige" premier Moi- se Tsjombe. Tsjombe heeft zaterdag in een telefoongesprek met een Belgisch blad gezegd de staatsgreep van generaal Moboetoe goed te keu ren. „Hij is een zeer capabel man. Samen met hem gaan wij proberen de beste oplossing te vinden voor de heropbouw van het land." Op de vraag of de President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft zaterdag mee gedeeld dat hij Engeland om troepen heeft verzocht ter be scherming van de reusachtige .waterkrachtcentrale van Kariba die het Zambiaanse kopermijn centrum Kitwe van energie voor ziet. Mocht Engeland niet op dit verzoek ingaan, dan behield Nadat de krachtige tot storm achtige westelijke wind die zon dag waaide, in de avond snel was afgenomen, stak de wind vanmorgen vroeg op uit het zuid oosten en wakkerde aan de Zeeuwse kust alweer tot storm achtig aan. Deze ontwikkeling' hangt samen met het naderbij- komen van een diepe depressie, die vanmorgen met kerndruk van ongeveer 965 millibar boven zuidwest-Engeland lag. Het DINSDAG 30 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden WOENSDAG 1 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.18 6.53 7.33 7.43 n.m. 6.58 7.33 8.13 8.23 DECEMBER v.m. n.m. 7.15 7.50 8.30 8.40 7.58 8.33 9.13 9.23 Zambia zich het recht voor om onverschillig welk bevriend land om hulp te vragen. Intussen hebben technici de elektriciteitskabel tussen de waterkrachtcentrale in Rhodesië en Kitwe, die dondernacht door saboteurs werd vernield, her steld. Men verwacht in Londen niet dat premier Wilson SDoedig een beslissing zal nemen inzake het al of niet zenden van Britse troe pen naar Zambia. staatsgreep een militaire actie was antwoordde Tsjombe: „Zeker niet. Zoiets zouden wij trouwens niet kunnen dulden. Met gene raal Moboetoe valt te praten. Dat is niet het geval met Kasavoe boe." Ten aanzien van generaal Moelamba verklaarde Tsjombe: „Dat is een goeie jongen. Hii heeft niet veel "rearing mi*.- wij zijn er om hem te helpen." Tsjombe zag de toekomst opti mistisch in. „U zult zien dat al les goed komt nu Kasavoeboe is weggewerkt." Koningin Juliana en de Neder landse regering zullen dinsdag in Brussel bij de begrafenis van ko ningin Elisabeth van België wor den vertegenwoordigd door prin ses Beatrix, zo heeft de rijksvoor lichtingsdienst zaterdag medege deeld. Behalve prinses Beatrix zal ook de mininster van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, Nederland vertegenwoordigen bij de begrafenis van koningin Eli sabeth van België, zo deelt de rijksvoorlichtingsdienst mee. President Soekarno heeft zater dag de luchtmacht-bevelhebber viee-luchtmaarschalk Omar Dhani ontslagen en vervangen door diens plaatsvervanger vice-Iuchtmaar- schalk Moejono Herlambang. In de door Antara hieromtrent gedane mededelingen werd geen reden op gegeven. Waarnemers zeiden echter dat in militaire kringen te verstaan was gegeven, dat Dhani betrokken was geweest bij de mislukte staats greep van 1 oktober. Volgens Antara maakte Soekar no zijn besluit bekend in het paleis in Bogor, 64 km van Djakarta ge legen. Soekarno heeft Omar Dhani be noemd tot minister en comman dant van het commando voor de luchtvaartindustrie, een nieuwe functie. Dit commando is onlangs ingesteld om plannen te maken voor een toekomstige Indonesische vliegtuigindustrie. Volgens waar nemers zou de functie van Dhani in werkelijkheid niet veel inhouden. Ongeveer 10.000 Indonesische Studenten hebben zaterdag in een massabetoging in Medan verbre king geëist van de diplomatieke betrekkingen met Peking-China. Dit is door reizigers meegedeeld, die uit Medan (noord-Sumatra) in Djakarta zijn aangekomen. In een door de betoging goedge keurde resolutie wordt ook sluiting verlangd van het Chinese consu laat in Medan, dat de Indonesische strijdkrachten zou hebben beledigd. Andere eisen zijn: het buiten de wet stellen van de Indonesische communistische partij, de crypto- communistische Partindo—partij en de communistisch georienteerd Ba- perki, een organisatie van Indone siërs van Chinese afstamming. De studenten hadden voorts „de Amerikaanse imperialistische agressie, provocaties en barbaars heden in Zuid-Vietnam en andere nekolim-acties in Angola, Aden, Leopoldstad, Rhodesië en Kasj mier" veroordeeld. Volgens de studenten moeten de neobolonialisten, kolonialisten en imperialisten uit Maleisië en ande re plaatsen verdreven worden. Volgens het Indonesische katho lieke blad Kompas is een katholie ke jeugdleider te Bojolali in mid- den-Java door communisten om het leven gebracht. Het blad meld de zaterdag dat het slachtoffer, Soetijono, voorzitter van de plaat selijke katholieke jeugdorganisatie, tot een groep jonge katholieken be hoorde die door de communisten gemarteld en vermoord was. Zijn lijk was, aan een kruis genageld, in een rijstveld aangetroffen. De heer Omar Dhani.is op zijn verzoek met ingang van 24 nov. ontheven van zijn funktie van minister/staf-chef van de Indo nesische luchtmacht, aldus heeft een woordvoerder van de Indone sische ambassade in Den Haag meegedeeld. Eveneens per 24 nov. is Dhani benoemd tot minister/comman dant van het commando voor de vliegtuigindustrie, zo voegde hij er aan toe. Het verzoek om ontheffing van zijn funktie werd ingewilligd, ten eerste omdat de ambtstermijn voor deze funktie in januari vol gend jaar zou zijn verstreken, ten tweede omdat hij sinds het midden van dit jaar eveneens met de funktie van commandant van het commando voor de vliegtuigindustrie was belast, en ten derde omdat deze laatste funktie meebrengt dat de heer Dhani veel in het buitenland ver toeft, aldus de woordvoerder. Volgens het blad „Suara Ming- gu" (De stem van Zondag)) is het Indonesische leger er in ge slaagd de vlucht van de commu nistische leiders Aidit en Njoto, vice- voorzitter van de partij, te verhinderen. Zij trachtten Java te veriaten aan boord van een buitenlandse duikboot. De plan-, nen waren aan het licht gekomen door de arrestatie van twee bood- "schappers die een brief van Njo to aan Aidit moesten overbren gen. Daarin vroeg Njoto aan Aidit naar een bepaalde plaats in het zuiden van Java te gaan, waar een hefschroefvliegtuig hem aan boord van een duikboot zou brengen. De boodschappers hadden de nationaliteit van de onderzeeboot niet onthuld. „Suara Minggu" zegt slechts dat het vaartuig toe behoorde aan een land, dat ogen schijnlijk een vriend van Indone sië is maar in feite het. komplot van 30 sept. heeft gesteund. Waarnemers verklaren dat dit al leen China kan zijn. Kolonel Soejarno, de woord voerder van het Indonesische operationele opperbevel, heeft ge zegd tot nog toe geen berichten te hebben ontvangen dat Ai'dit zou zijn gevangen genomen of gedood. In welingelichte diplomatieke kringen houdt men echter reke ning met de mogelijkheid van Aidits dood. Volgens deze-krin gen zouden de strijdkrachten zo lang de communistenleider nog in leven is, een goede reden heb ben hun anti-communistische acties voort te zetten. Maanstanden Nov. 30 8,24 16.33 13.50 23 21 Dee. 1 8.25 2 8.27 3 8.28 16.32 16.32 16.31 1-1.05 14.19 14.32 0.32 1.43 neerslaggebied van de depressie bereikte vanmorgen ook reeds ons land, zodat er regen en sneeuw begon te vallen. Ver wacht wordt dat de kern van de depressie vanavond over of dicht langs ons land naar het noordoosten zal trekken, waar bij de wind tijdelijk zal afnemen. Daarna zal hij echter draaien naar noordwest en waarschijn lijk weer tot storm aanwakke ren. Uit het noordwesten wordt koude lucht aangevoerd, die di rect van ,de poolstreken komt. In IJsland vroor het vanmorgen 510 graden. De Poollucht wordt boven de Noordzee ver warmd en zal ons land met een temperatuur van enkele graden boven nul bereiken. Er zullen in deze lucht regen-, sneeuw- en hagelbuien voorkomen, die door enkele opklaringen zullen wor den afgewisseld. medegedeeld door het K. N. M. T. te De Bilt, geldig van hedenavond tot dinsdagavond Zeer onbestendig Half tot zwaarbewolkt met nu en dan regen-, sneeuw- of hagelbuien. Aanvankelijk tot krachtig of ma tig afnemende wind, in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen, daarna wind draaiend naar noordwest er, toenemend tot krachtig of bard en aan de kust tot storm. Tempera tuur in het algemeen enkele gra den boven het vriespunt. Voor het Witte Huis in Washing ton waar zich zaterdag minstens 10.000 mensen hadden verzameld om een mars te beginnen uit pro test tegen de oorlog in Vietnam, is het tot een handgemeen geko men tussen de politie en de beto gers. Tegenbetogers die achter presi dent Johnsons politiek tegenover Vietnam staan, trachten zich mees ter te maken van een vietcongvlag die de betogers met zich mee droe gen. De politie greep in en nam de vlag in beslag. De betogers willen met hun mars bereiken, dat Josnson de bombardementen op Noord-Viet nam stopzet en zich meer inspant om via onderhandelingen tot vrede te komen. Het hoogtepunt van de betoging was een massabijeenkomst voor het monument van Washington. De betogers droegen borden, waarop onder meer stond „Nooit meer oor log paus Paulus de zesde" en enorme foto's van de paus. Zoals bekend heeft paus Paulus in de toespraak die hij de vorige maand in de algemene vergadering van de V.N. hield, gepleit voor uitbanning van de oorlog. De tegenbetogers droegen boï den met opschriften als „Men moet ervoor zorgen dat het hoogge rechtshof het communistisch zwijn niét meer- vertroetelt". Een tegen- betoger had een ijzeren kettine met een hamer en sikkel aan zijn benen gebonden. George Lincoln Rockwell, de leider van de Amerikaanse nazi partij, werd bij het handgemeen voor het Witte Huis gearresteerd. Hij was een van de tegenbetogers. Met hem zijn nog vijf mensen aan gehouden. Naar schatting 50.000 mensen ebben zondag een bezoek ge n-acht aan het strand bij IJmui- den waar 't Liberiaanse vracht schip „Santa Kyriaki" bijna tegen de voet van de duinen ligt. De Velser politie die voor de verkeersregeling nauw samen werkte met de politiekorpsen van Haarlem, Halfweg en Am sterdam, schat dat ongeveer 10.000 auto's uit het gehele land naar IJmuiden zijn gekomen. De parkeerterreinen bij het strand waren omstreeks half één al vol. Er waren files auto's tot Haar lem-Noord. Met de berging van het bijna 3.000 ton metende schip is men nog niet begonnen. Een beslis sing hieromtrent zou vandaag worden genomen. Het werk aan de Moechaiba- dam, die deel uitmaakt van het Arabische plan om het water van de zijrivieren van de rivier de Jordaan om te leiden, zal be gin volgend jaar beginnen, aldus is in de Jordaanse hoofdstad Am man bekendgemaakt. Het Arabische plan doorkruist het Israëlische project om Jor- daanwater te gebruiken voor de bevloeiing van de Negebwoestijn. (Adv.) De menigte groeide later aan tot 30.900 man. Diverse sprekers, onder wie de bekende arts dr. Benjamin Spock, voerden het woord bij het monu ment voor Washington. De beto gers zonden telegrammen aan pre sident Ho Tsjl-Minh van Noord- Vietnam en paus Paulus. In het telegram aan de Noord vietnamese president stond dat de betogers vóór onderhandelingen zijn en niet geloven in een oplos sing van het vraagstuk-Vletnam door middel van wapengeweld. Aan paus Paulus werd verzocht zijn groot moreel gezag te blijven uit oefenen om tot een rechtvaardige regeling in Vietnam te komen. Het Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek, heeft ckendgemaakt dat China heeft opgezegd te zullen zorgen voor lichte en zware bewapening voor 20.000 man infanterie, voor lucht doeluitrusting, vier transport- en vier opleidingsvliegtuigen en drie patrouillevaartuigen voor de ma rine, Frankrijk zal Cambodja binnenkort 50 vrachtauto's en 50 jeeps leveren.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1