Militaire staatsgreep in Kongo-Leopoldstad Ghanese maatregelen tegen Rhodesië GENERAAL M0B0ET0E BENOEMT ZICHZELF TOT PRESIDENT ONTPLOFFING TIJDENS DANSFEEST IN AMERIKA Kolonisten ZES DODEN EN 50 GEWONDEN Blanke bevolking elders onderbrengen Bespreking in Addis Abeba Incidenten in Rhodesisch parlement Weerbericht HELDIN Hoogwater Zon- en EViaanstanden "VsnVering BIJ eBormement: TERNEOZEH Diwetenr-HoefdreaaetenK I. va» <Je Sand# Redactie- en Administratie-adres? Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: S8150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 22fc Jaargang - No. 657Sr Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen. Advertentieprijs per nun 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kbine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gprnmh m^andag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Kasavoeboe (rechts) is afgezet door luitenant-gene raal Moboetoe (links), opperbe velhebber van het Kongolese leger. In Leopoldstad is in de nachtf van woensdag op donderdag een militaire staatsgreep gepleegd. President Kasavoeboe is afge zet door de opperbevelhebber van het Kongolese leger, luite nant-generaal Moboetoe. ïvarist» Kimba is ontheven van zijn functie van formateur van een nieuwe Kongolese regering. Generaal Moboetoe heeft kolo nel Moelamba; hoge commissaris van Kongo te Stanleystad, be last met de vorming van een voorlopige regering. De staatsgreep werd donder dagochtend over radio-LeopoId- stad bekendgemaakt. Gezegd werd dat woensdag tijdens een vergadering van hoge officieren werd besloten de regering-Kasa- voeboe af te zetten wegens mis lukkingen op politiek gebied. TWEEDE GREEP NAAR DE MACHT In Leopoldstad bleef het tij dens de staatsgreep kalm. Er werden in de stad geen extra- militaire patrouilles ingezet. De 53-jarige Kasavoeboe heeft de nacht in zijn presidentiële paleis in Leopoldstad doorgebracht.- Het is de tweede staatsgreep gepleegd door de 37-jarige gene raal Moboetoe. In 1960 zette hij president Kasavoeboe af en leidde hij negen maanden lang een college commissarissen voor dat hij de macht aan het parle ment teruggaf. De laatste tijd was in Kongo een scherp con flict ontstaan tussen de nu afge zette president en Tsjombe, die op 13 oktober als premier dooi de president werd afgezet. Het parlement weigerde op 14 no vember een nieuwe regering onder de Noordkatangaanse poli ticus Kimba goed te keuren. MOELOEMBA GENIET GEZAG Tot commandant van het Kon golese leger zou zijn benoemd kolonel Louis Bohozo. Radio- Leopoldstad zei dat de nieuwe autoriteiten de huidige instel lingen van de republiek zullen handhaven, het handvest van de organisatie voor de eenheid van Afrika aanvaarden en de inter nationale overeenkomsten zul len respecteren. Kolonel Moelamba is stafchef en commandant van het noord oostelijke gebied, waar de op standelingen actief zijn. Hij ge niet groot gezag zowel in Kongo als in buitenlandse kringen. In het kritieke stadium van de opstand vorig jaar verdedigde hij de oostelijke stad Boekavoe, Hij is nu belast met de vorming van een regering van nationale unie, waarin alle delen van het land zijn vertegenwoordigd, aldus de proclamatie. TSJOMBE ..ZEER GELUKKIG" Al weken lang liepen in Leo poldstad geruchten over een mogelijke staatsgreep van gene raal Moboetoe. Deze had zich on- tevwdo fwtaonA «w het dat Tsjombe en Kasavoeboe het niet eens konden worden. Hij was er ook op tegen dat Kimba trachtte een verzoening tot stand te brengen met de opstandelin genleiders en ook probeerde de betrekkingen met die Afrikaan se landen te verbeteren, die de opstand hadden gesteund. De proclamatie garandeerde alle grondwettelijke rechten van senaat en huis van afgevaardig den. Het leger zal zich buiten de politiek houden. Alle poli tieke gevangenen, behalve dege nen die de opstand daadwerke lijk hebben gesteund, zullen wor den vrijgelaten. Alle maatregelen tegen bui tenlanders met inbegrip van uitwijzingen en de schorsing van dagbladen zullen worden opge- heden. Telefonisch is uit Leopoldstad vernomen dat de staatsgreep tussen drie en vier unr donder dagochtend plaats vond zonder een druppel bloedvergieten. Iemand die Tsjombe had ge sproken, zei dat deze „zeer ge lukkig" was met de gang van zaken. REBELLEN STRIJDEN DOOF e Diplomatieke kringen in Leo poldstad menen dat de staats greep gunstig is voor Tsjombe bij de komende presidentsverkie zingen. Kasavoeboe beschikte als president over grote bevoegd heden. Tsjombe bleek veel aan hang te hebben in senaat en huis van afgevaardigden. Wanneer de presidentsverkiezingen volgens plan doorgaan, worden deze ge houden door een kiescollege, ge vormd door het parlement en de wetgevende macht van de 21 Kongolese provincies. De rebellenleider Gbenye zei donderdagochtend in Nairobi dat de „strijd voor de bevrijding van Kongo" zal wordn voortgezet. „Voor ons revolutionairen is Moboetoe even verantwoordelijk voor het lijden van het Kongo lese volk als Kasavoeboe en Tsjombe", zo zei hij. VIJF JAAR PRESIDENT Generaal Moboetoe, die don derdag de macht op zich heeft genomen, heeft op een perscon ferentie gezegd van plan te zijn de komende vijf jaar president van Kongo te blijven. Hij zei dat de grondwet in die zin zal worden veranderd. De presidentsverkiezingen, die vol gend jaar zouden worden gehou den, gaan niet door, aldus de generaal. Premier Moelamba begint van daag zijn beprekingen voor een kabinetsformatie. „De wedloop om de top is beëindigd. Zaterdag zal er een regering van nationale unie komen onder kolonel Moe lamba. Deze zal bij acclamatie door het parlement worden aan genomen", zei generaal Moboe toe. Tijdens de persconferentie die in de tuin achter Moboetoe's woning in een commandokamp in een voorstad van Leopoldstad werd gehouden, was de gene raal in gezelschap van hoge lege-officieren. Hij zei dat deze tezamen met hem boven hun mitaire taak burgerlijke functies op zich zullen nemen, WESTDUITS SCHIP OP IJSBERG Het Westduitse vissersvaartuig „Bürgermeister Smidt" uit Bre merhaven is donderdag ten zuid oosten van Groenland op een ijs berg gestoten en zwaar bescha digd. Het schip was blijkens een me dedeling van de rederij wegens machineschade door het Duitse fabrieksschips „Weser" op sleep touw genomen. Tijdens een zwa re storm brak de sleeptros, waar na het stuurloze vaartuig af dreef. Gedurende de nacht liep het 1.102 ton metende schip op de ijsberg.. De gezagvoerder zond noodseinen uit. Donderdagmiddag vond de „Weser" zijn sleep terug, ging langszij en nam de bemanning van het rampschip aan boord. De rederij kon niet mededelen of er gewonden onder de beman ningsleden zijn, maar het Groen- landse radiostation Godthaab seinde dat dit wel het geval was en dat onmiddellijke medische hulp gewenst was. Enkele treilers uit Denemar ken en West-Duitsland en een Deens visserij-inspectievaartuig houden zich bij de „Bürgermeister Smidt" op. Het schip maakte wa ter maar dreef gisteravond nog steeds, aldus een radiografische boodschap aan de rederij. Later werd gemeld dat het schip zinkende was. Ghana heeft alle militaire ver loven ingetrokken in verband met de Rhodesische situatie. De rege ring is van plan volmacht voor mobilisatie te vragen, aldus heeft president Nkroemah bekendge maakt. Verder zal een militie van vrij willigers in het leven worden ge roepen. Gegadigden kunnen zich met ingang van maandag hiervoor aanmelden. Vandaag zal de regering het par lement om volmachten verzoeken met het oog op gebeurlijkheden van militaire aard, mobilisatie in cluis. ff De Ghanese president zei, dat het wetsontwerp de regering ook zal machtigen tot het opvorderen Van vliegtuigen en schepen. Hij GIZENGA VRIJGELATEN President Kasavoeboe zal in zijn residentie blijven en zijn per. soonlijke veiyigheid is verzekerd, zei de generaal. Alle leden van. de vorige regering zijn vrij. Nie mand is gearresteerd. Gizenga, de links-nationalistische leider die al 14 maanden huisarrest heeft, is donderdag vrijgelaten. Gizenga, destijds vice-premier onder Loemoemba, heeft de laat ste vijf jaar grotendeels in ge vangenschap doorgebracht. RUSTIG IN KONGO Er is evenwel geen sprake van dat opstandelingenleiders zullen worden vrijgelaten die als moor denaars bekend staan. Terugkeer naar Leopoldstad van Christophe Gbenje, Nicholas Olenga, Gaston Soemaliot en anderen zal niet worden toegestaan. Moboetoe deelde mee dat de opstand niet langs politieke weg kan worden opgelost. Er zal wor den gevochte tot hij volledig zal zijn onderdrukt. De leden van het vorige kabinet zullen wor den betrokken bij de beraadsla gingen over de vorming van de nieuwe regering. Uit Leopoldstad werd verno men dat het daar donderdag rus tig bleef en dat dit ook in de rest van het land het geval was. FELICIATIES VAN TSJOMBE Radio-Leopoldstad heeft bekend gemaakt dat de voorzitter van de Conaco-partij, Moise Tsjombe, generaal Moboetoe heeft gefeli citeerd met diens optreden. De Conaco heeft de proclamatie van het oppercommando met belang stelling gevolgd. „Met voldoe ning is vernomen dat de enige gekozen instellingen, het parle ment en de provincieraden, hun taak zullen blijven vervullen, zo zegt de Conaco. De partij roept het volk op de nieuwe regering te steunen, aldus het door Tsjom be ondertekende communiqué. WIE IS „GENERAAL" MOBOETOE Generaal Joseph Moboetoe is sergeant en journalist geweest, voordat hij in 1960 de muiterij in liet Kongolese leger bedwong. Op 29-jarige leeftijd werd hij één dergenen die Kongo tot een eenheid maakten nadat het land onafhankelijk was geworden. In 1950 begon Moboetoe te schrijven voor Kongolese bladen. Hij verliet het leger in 1956 en werd redacteur bij een krant in Leopoldstad. In 1958 werd hij lid van de nationalistische beweging van Loemoemba. Hij ging in 1959 voor studie naar België, maar keerde naar Kongo terug als lid van een werkgroep die de Belgi sche overdracht moest uitvoeren. Onder Loemoemba werd hij be noemd tot staatssecretaris van de president. Bij het uitbreken van de muiterij in juli 1960 werd Moboetoe benoemd tot stafchef van het leger met de rang van kolonel onder generaal Victor Loendoela. In de politieke chaos begon de verhouding met Loe- In het depot van de na tionale garde te Keokuk in de Amerikaanse staat Iowa heeft zich woensdagavond laat een zware ontploffing voorgedaan, gevolgd door een brand, terwijl daarbin nen een dansfeest gaande was. Het dak van het gebouw stort te in. Er bevonden zich ongeveer zestig paren in de dans. Een groot aantal gewonden werd naar de twee ziekenhuizen van de stad overgebracht. Aan om liggende plaatsen werd verzocht met spoed ambulances en dok ters en verpleegsters te sturen. De ontploffing werd veroor zaakt door aardgas, waarmee het gebouw werd verwarmd. Een muur werd weggeslagen en het dak viel in. Gevreesd werd dat versoheidene kinderen met babysitters in de kelder onder het puin lagen. Minstens zes personen werden gedood en vijftig gewond. Politie, brandweerlieden en vrijwilli gers zochten koortsachtig in de ravage naar overlevenden. Een ooggetuige zei dat na de ontplof fing verscheidene mensen bran dend naar buiten kwamen ren nen. Van sommigen was de kleding al van het lijf gebrand. De ceremoniemeester werd door een muur naar buiten geslingerd en kwam er ongedeerd af. Op het nieuws van de ramp staakten de inwoners de viering van Thanksgiving Day om te gaan helpen. moemba slechter te worden. Mo boetoe nam het bevel over het leger op zich na arrestatie van generaal Loendoela en deed zijn eerste staatsgreep. Hij maakte bekend dat het leger had beslo ten alle politieke activiteit te „neutraliseren" en dat een „colle ge van commissarissen" het land zou besturen. Al gauw droeg hij de macht over aan president Ka savoeboe, nadat een legerofficier een aanslag op hem had ge pleegd. In 1961 benoemde Kasa voeboe hem tot oppèrbevelhebber van het leger met de rang van generaal. Moboetoe wijdde zich aan de reorganisatie van het Kongolese leger. Om daarbij hulp te verkrijgen reisde hij enige ma len naar Europa en de Verenigde Staten. Moboetoe is gehuwd en heeft vijf kinderen. In maart verbleef hij een maand in een ziekenhuis in Lausanne. Waarvoor hij be handeld werd is niet bekend. TSJOMBE KIJKT SIP De nieuwe president van Kongo, generaal Joseph Moboetoe, heeft het parlement laten weten dat hi; de komende vijf jaar het land zal regeren volgens een noodbewind Hij omschreef deze term niec, maar men neemt aan dat hii een militan gezag zal instellen. De verklaring, die werd voorgelezen door de voor zitter van de senaat, wekte verba zing bij vele parlementsleden. Zij was ondertekend door veertien hoge officieren. Een sip kijkende Tsjombe zei na de vergadering: „Wij moeten de verklaring eerst nog eens lezen voordat wij onze mening kunnen geven". Hij kon nog niet zeggen of hij eventueel een functie in de nieuwe regering zou aanvaarden. Het Russische regeringsblad „Iz- westia" schrijft dat president Kasa voeboe is afgezet omdat de Belgi sche en andere kolonialisten hem niet langer kunnen gebruiken. Zij hebben een sterke man nodig die hun gehoorzaamt. Het is duidelijk, aldus het Russische blad, dat de machtige mijnbouwmaatschappij Union Minière zich zal blijven be moeien met de zaken van het Kon golese volk. waarschuwde het parlement, dat mobilisatie op de door de regering beoogde schaal een aanzienlijke desorganisatie van het burgerlijke leven met zich zal meebrengen. Maar in een crisis als de huidige was het nu eenmaal nodig om het accent op het militair noodzakelij ke te leggen. Ghana alleen zou de strijdkrachten van de „Zuidrhode- sische kolonisten" niet kunnen ver slaan. Niettemin zouden de Ghane se troepen, een krachtige steun kunnen zijn voor elke Afrikaanse staat die door het bewind van Ian Smith werd bedreigd. Samen met andere Afrikaanse landen zou Gha na zeker in staat zijn het bewind van Smith te verslaan, zo ver zekerde de Ghanese president. Dr. Nkroemah drong aan op een conferentie over het voorstel om de blanke bevolking van Rhodesië in andere gemenebestlanden onder te brengen. Elk land zou dan een vastgesteld aantal blanken kunnen opnemen. Volgens Nkroemah ziet de we reld zich geplaatst tegenover een bondgenootschap dat heel zuidelijk Afrika dreigt in te palmen. Hij had premier Wilson van Engeland altijd al gezegd, dat het onmogelijk was de Zuidrhodesische rebellie (tegen Engeland) alleen met economische middelen te bedwingen. De Britse regering zou van de wapens je bruik moeten maken. Als zij daar toe niet bereid was, zouden de verenigde naties tussenbeide moe ten komen. De raacf van ministers van de organisatie voor de eenheid van Afrika zal op 3 december in Addis Abeba in buitengewone zitting bij eenkomen om de crisis in Rhodesië te bespreken, zo is donderdag door de organisatie bekendgemaakt. Het Rhodesische parlement is donderdag voor het eerst na de onafhankelijkheidsverklaring bij eengekomen. Het enige onafhanke lijke blanke lid van het parlement, dr. Ahm Palley, begon spoedig na de opening van de vergadering be zwaar te maken tegen de geldig heid van de gang van zaken en ontketende hierdoor tumult. De voorzitter gelastte tot verwijdering van dr. Palley. Terwijl dit ge schiedde, verlieten negen leden van de uit negers bestaande oppo sitie eveneens de zaal. Vier van de 13 oppositieleden bleven zitten, alsook een Indisch onafhankelijk lid. Na een stormachtige zitting ging het parlement tot 22 februari a.s. uiteen. DE BAKKERSSTAKING IN ENGELAND De Britse minister van arbeid heeft donderdag in het parle ment de staking van tienduizend werknemers bij broodbakkerijen, in Engeland volkomen onnodig genoemd en een beroep gedaan op de stakers naar hun ovens terug te keren. Over hun loon eisen zijn onderhandelingen met de regering gaande. Huisvrouwen in Londen lieten de bekende Britse gewoonte, om in rijen netjes op zijn beurt te wachten, voor wat zij is en leverden slag op slag om bij enkele bakkerijen, die op be perkte schaal brood verkoch ten, dit dagelijks voedsel te be machtigen. Sommigen gedroegen zich als dieren, verklaarde een gehavende broodverkoper. Op verscheidene plaatsen moest de politie de opgewonden huismoe ders tot de orde roepen. Men ziet het weekeinde, wanneer vijftien miljoen Britten geen of nauwe lijks brood in huis zullen heb ben, met zorg tegemoet. ENKELE BUIEN Een oceaandepressie, die over Engeland naar de Noordzee koerste, nam in de loop van don derdagavond belangrijk in diepfe toe. Met krachtige tot stormach tige winden tussen zuid en zuid west stroomde zachtere lucht met regen ons iand binnen, maar noordwest ruimen waarbij weer koudere lucht het land gaat binnenstromen met enkele op klaringen en enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien, de wind zal later naar west tot Later op de dag zal de wind in kracht afnemen en bij ge ringere wind -in de nacht is een daling van de temperatuur in het binnenland tot enkele gra den onder nul waarschijnlijk. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Enkele opklaringen m-aar ook enkele regen-, sneeuw- of hagel buien. Iets lagere middagtempe- raturen. Krachtige tot harde, langs de kust tijdelijk storm uit west tot-noordwest. De 20-jarige Ngo Thi Tuyen wordt in Noord-Vietnam als een heldin gezien. Tijdens een Ame rikaans bombardement droeg zij steeds twee munitiekisten met een totaal gewicht van 98 kg naar een luchtdoelbatterij. Het meisje is slechts 1.50 m groot en weegt 90 pond. Ook als gewon denverzorgster heeft zij wonde ren verricht. VRIJDAG 26 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.29 3.50 Terneuzen 4.04 4.25 Hansweert 4.44 5.05 Walsoorden 4.54 5.15 ZATERDAG 27 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.08 4.29 Terneuzen 4.43 5.04 Hansweert 5.23 5.44 Walsoorden 5.33 5.54 Nov. 26 8.18 16.37 11.48 18.51 27 8.20 16.36 12.32 19.52 ,28 8.22 16.35 13.06 21.00 EVACUATIE VAN ZUIDCHINESE STEDEN Volgens een bericht van het Amerikaanse radio- en televisie station C.B.S. zou de regering der Verenigde Staten inlichtingen hebben ontvangen volgens welke „minstens zes grote Chinese ste den" in het zuiden van het land geëvacueerd worden. Aan de Chinese bevolking was verteld, dat de Verenigde Staten van plan waren China aan te vallen. Waarnemers in Washington zeggen evenwel op grond van in lichtingen uit Hongkong, dat er een campagne gaande is om oudere mensen en andere met „niet-essentiële" functies door overreding uit de grote steden weg te krijgen. Ook de luchtbe schermingsmaatregelen zouden zijn verscherpt. Aan de andere kant meent men, dat de campagne ook ten doel zou kunnen hebben de omvang van de steden te verminderen ter vergemakkelijking van de oplos sing van economische vraagstuk ken. 4

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1