Koningin Elisabeth van België overleden 4 PILASTRO Liberiaanse vrachtvaarder bij Terheijde gestrand 'fiïmdudke 89-JARIGE VORSTIN OPNIEUW GETROFFEN DOOR HARTAANVAL It KONINGIN ELISABETH t Bejaarden, weduwen en invaliden krijgen twee procent ineens OPVARENDEN VAN BOORB GEHAALD Ré HET WEER Woninginrichting „EIGEN HAARD" DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 22b Jaargang - No. 6572 Opmerkelijke vrouw met veelzijdige belangstelling Afgedreven Alle bemannings leden gered PERFECT LONG-DRINK de Alpendrank uit Oostenrijk Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden SVanSertnf S3 elcessment: TERKEUZEN OiweteOT-fToofdreaacteor: C. van Se Sands Redactie- en Administratie-adres: Smidswal t Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs S,60 per kwartaal; pei maand 2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ct OE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen. Advertentieprijs per mm 10 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „KLsine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gpcomb msandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. t fc i I m Brussel: Een recente foto van koningin Elisabeth van België. Kóningin Elisabt tli van België, de grootmoeder van koning Boudewijn, is dins dagnacht op 89-jarige leef tijd in Brussel overleden. De bejaarde vorstin werd voor de tweede keer in nog geen drie weken getroffen door een zware hartaanval, die ondanks haar hoge leeftijd nog onverwacht in enkele minuten tijd een einde aan haar leven maak te. Nog dinsdagochtend was offi cieus medegedeeld, dai zij zich verder .herstelde van de hart- crisis van 4 november en sinds de vorige week was door het hof geen gezondheidsbulletin meer verstrekt. KORT NA MIDDERNACHT Reeds na de eerste hartcrisis gaven de vier geneesheren, die koningin Elisabeth behandelden, uiting aan hun „ernstige be zorgdheid" over haar toestand. Koning Boudewijn en konin gin Fabiola die een officieel be zoek brachten aan Zuid-Ameri- ka, bekortten hun reis om naar België terug te keren. Ook haar zoon, ex-koning Leopold, en de tweede kleinzoon prins Albert en diens echtgenote prinses Paola, die allen in Zuid-Ameri- ka vertoefden, spoedden zich naar haar ziekbed. De koningin moeder herstelde echter op een opvallende wijze en daags na de terugkeer van koning Boudewijn vorderde haar herstel zó goed, dat zij gedurende een uur het bed mocht verlaten. Boodschap pen met wensen voor herstel kwamen uit alle delen van de wereld, de .laatste in de loop van dinsdag van de paus en de kei zer van Japan. Dinsdag kort na middernacht echter maakte het paleis van Brussel bekend, dat een nieuwe en uiterst zware hartaanval in enkele minuten haar overlijden tot gevolg had gehad. BEGRAFENIS DINSDAG 30 NOV, Woensdagochtend is in Brus sel bekendgemaakt, dat konin gin Elisabeth de volgende week dinsdag zal worden begraven. Na een kerkdienst in de St. Mi- chielskathedraal wordt het stof felijk overschot bijgezet in de koninklijke crypt te Laeken. Het stoffelijk overschot zal vrijdagavond van het kasteel Stuyvenberg worden overge bracht naar het koninklijk paleis te Brussel, waar een rouwkapel wordt ingericht en de Belgen een laatste afscheid kunnen nemen. Het Belgische hof heeft tot 22 december rouw aangenomen. Toen de Duitsers tijdens de tweede wereldoorlog haar land binnenrukten, bewaarde zij haar onkreukbare houding en wei gerde België te verlaten, toen zij trachtten haar met de andeire leden van de koninklijke familie naar Duitsland te voeren. Koningin Elisabeth was een opmerkelijke vrouw. Zij had be langstelling voor uiteenlopende zaken. Zij was arts en een des kundig verpleegster. Zij be oefende zowel de beeldhouw- als de schilderkunst en studeer de viool bij Eugène Ysaye, Geor ges Enesco en Jacques Thibault. Met Jehudi Menuhin speelde zij duetten. DE „MOEDIGSTE" In België moedigde zij weten schap en kunst aan. Zelf ont dekte zij een middel tegen kool gasvergiftiging en verrichtte zij onderzoekingen op het gebied van kanker, tuberculose en kin derverlamming. Ter bestrijding van deze en andere kwalen stichtte zij medische fondsen in geheel België. Zij studeerde plantkunde en joga, deed aan weven en fotografeerde. Zij leer de een vliegtuig besturen en Egyptologie boeide haar. Ook vogelkunde had haar belangstel ling. In 1954 schreef zij een boek over het vogelleven. In 1922 verleende paus Bene- dictus de vijftiende de koningin de gouden roos als de „moedig ste, meest deugdzame en ver standigste van alle vorsten". Na de eerste wereldoorlog ont ving zij het Franse oorlogskruis en de Amerikaanse Rode-Kruis- medaille. dens de tweede wereldoor log organiseerde zij een eigen in lichtingendienst. Dikwijls richt te zij zich ten behoeve van per sonen die met deportatie of exe cutie werden bedreigd, tot de Duitse autoriteiten. Toen de uit roeiing der Joden begon, toonde zij openlijk haar sympathie voor hen en slaagde erin Joodse kin deren uit handen der Duitsers te houden. Toen de Britse troepen in sep tember 1944 Brussel bevrijdden, was zij alleen in het koninklijk paleis in Laeken. REIZEN NAAR RUSLAND EN CHINA Opzien en zelfs kritiek waren het gevolg van haar reizen naar de landen achter het ijzeren gor dijn. Zij was de eerste vorste lijke persoon die landen als de Sowj et-Unie, de Chinese volks republiek en Polen bezocht, het geen haar mede als gevolg van haar contacten met vertegen woordigers uit de communisti sche wereld de bijnaam bezorg de van „de rode koningin". Zij bracht de Belgische re gering in een moeilijk parket door het ondertekenen van een uit communistische hoek afkom stige oproep tot vrede in Algerije en werd bekritiseerd wegens haar voorzitterschap van de „Belgisch-Russische vrienden kring". Felle reakties in de Belgische pers ontlokte haar derde bezoek aan Moskou, waar- zij naast de Sowj et-autoriteiten de traditio nele 1 mei-parade op het Rode Plein gadesloeg. MIJNONGELUK IN FRANKRIJK In een mijn te Carmeaux in het Franse departement Tarn (zuid-Frankrijk) heeft zich gis teren een mijngasontploffing voorgedaan, die aan 12 mijn werkers het leven heeft gekost. Twee mijnwerkers worden nog vermist. DE STAKING BIJ DE MAC DONNELL- FABRIEKEN Federale bemiddelaars en ver tegenwoordigers van de betrok ken vakverenigingen hebben overeenstemming bereikt over een nieuw arbeidscontract. Hier door zou een einde kunnen wor den gemaakt aan de staking van 17.000 man van de Amerikaanse Mac Donnell-vliegtuigfabrieken, die de Gemini-ruimteeabines en Phantom-straaljagers vervaardi gen. Door deze staking werd de uitvoering van bepaalde pro gramma's van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart (de NAS \K onmogelijk ge maakt. Het contract zal aan de arbei ders van de Mac Donnell-fabriek te Saint Louis in Missouri ter goedkeuring worden voorgelegd. (Adv.) Koningin-moeder Elisabeth van België verwierf zich de aanhan kelijkheid van haar volk en de achting van de wereld door haar houding tijdens de beide wereldoorlogen en door haar veelzijdige aktiviteit op sociaal, wetenschappelijk en artistiek terrein. Door de persoonlijke tragedies die haar troffen, ge- moot zij eveneens ieders sympa thie. „De kroon heeft geen beteke nis, tenzij zij een symbool van dienstbaarheid is", zo sprak zij eens. Dit ideaal stond haar tij dens haar gehele leven voor ogen, Geboren uit de hertogelijke tak van het huis van Beieren stond zij, toen de Duitsers in 1914 de Belgische neutraliteit schonden, in tweestrijd, maar zij koos de zijde van haar echtge noot, koning Albert de eerste, in diens strijd tegen de invaller. Zelfs deed zij afstand van al haar geboorterechten en vermeed ge durende vele jaren ieder con tact met Beieren. ONKREUKBARE HOUDING In de jaren dertig kreeg ko ningin Elisabeth twee zware sla gen te verwerken, toen zowel haar echtgenoot als haar schoon dochter, koningin Astrid, de echtgenote van koning Leopold, binnen anderhalf jaar tijds bij ongevallen om het leven kwa men. WANDREKKEN POUFES HAARDBANKJES 0 BLOEMENBAKJES Zij die een pensioen of uit kering uit hoofde van de A.O.W. of A.W.W. genieten, zullen een uitkering ineens van twee pro cent ontvangen, wanneer het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp'wordt aangenomen. Deze regeling zal ook gelden voor hen die een bijslag genie ten ingevolge de interimwet in- validiteitsrentetrekkers of een rente of uitkering krachtens een der ongevallenwetten, voor zover op die rente of uitkering een bepaalde wettelijke bijslag wordt genoten. Zij die op 1 december 1965 aanspraak hebben op een der genoemde sociale verzekerings uitkeringen, ontvangen een uit kering ineens ten bedrage van twee procent van het over de maand december 1965 uit te be talen bedrag, vermenigvuldigd met het aantal maanden onmid dellijk voorafgaande aan 1 januari 1966, waarover in 1965 onafgebroken een uitkering is genoten. In de memorie van toelichting merken de beide ondertekenaars, de ministers dr. G. M. J. Veld kamp sociale zaken en volks gezondheid en dr. ir. A. Von deling financiën op dat deze uitkering wenselijk wordt geacht in verband met de toege stane uitkering-ineens aan de werknemers over 1965 van twee procent. geveer 250 meter uit de kust flinke schade heeft opgelopen aan de bodem. Men kon nog niet met zekerheid zeggen of het schip behouden zal kunnen worden. De „Ping An" meet 9824 ton, ZIJ kan voor HEM en HIJ voor HAAR in onze leuke sortering een sfeervol geschenk kiezen. Arsenaalstraat 5 Terneuzen (Adv.) helpen direct tegen brandend maagzuur GEVANGENISOPROER BEDWONGEN Bij een muiterij van gevange nen in de Menardgevangenis bij Chester in de Amerikaanse staat Illinois zijn dinsdagavond drie bewakers gedood en drie ge- gewond geraakt. De met messen gewapende muiters, slechts der tig van de in totaal 2500 gevan genen, hielden zich enkele uren in de grote gevangeniskeuken verschanst. In hun handen be vonden zich drie gegijzelde be wakers. De oproerlingen ston den toe, dat een van de gijze laars ernstig gewond een bloedtransfusie kreeg toege diend, hetgeen gebeurde door de tralies van de keuken. Later lie ten ze hem vrij. De muiters die langere rust pauzen, meer radiotoestellen, beter voedsel en grotere medi sche faciliteiten eisten, gaven zich tenslotte over aan de hon derden politiemannen en bewa kers die hen hadden omsingeld. De nieuwe reddingboot van de Zuidhollandse reddingmaatschap- pij, de „Koningin Juliana" heeft woensdagochtend vroeg haar eer ste grote karwei verricht. In een door windkracht tien gevaarlijk hoog opgezweepte zee zette de „Koningin Juliana" rond half 6 koers naar de Liberiaanse vracht vaarder „Ping An" die ter hoogte van Terheijde op het strand was gelopen. Onder moeilijke omstandighe den slaagden de mannen van schipper Willem van Seeters er in 26 van de 48 opvarenden van de Liberiaan te halen. Men had daar anderhalf uur voor nodig. De reddingsactie was een lang niet ongevaarlijke onderneming, omdat meters hoge golven de nietige reddingboot met grote kracht tegen de romp van de „Ping An" dreigden te slaan. Vele van de 26 geredde opvaren den beleefden angstige ogenblik ken, toen ze via een zwiepend touwladdertje aan boord van de Koningin Juliana" moesten klauteren. Niettemin verliep de redding voorbeeldig. Geen van de 26 liep zelfs een nat pak op. De „Ping An" had zondag de Rotterdamse haven veriaten na een ketelreparatie bij de R.D.M. te hebben ondergaan. Het schip, had geen bestemming. Maandag en dinsdag lag de Liberiaan bui tengaats bij de Maasboei in bal last voor anker in afwachting van orders van de rederij. Die or ders waren nog niet gekomen, toen de „Ping An" even na mid dernacht te kampen kreeg met een defect aan de hoofdmotor. Toen kort daarop ook nog één der ankers verloren ging, werd de si tuatie zeer ongunstig, ook al omdat er een zware storm was komen opzetten. Wat niet uit kon blijven ge beurde: langzaam dreef de „Ping An" naar het gevaarlijke strand bij Terheijde. Omstreeks half zes liep het schip daar aan de grond. De kapitein van de Libe riaan, M. Y. Ma, had inmiddels opdracht gegeven een S.O.S. uit te zenden, waarin de hulp van slepers en een reddingboot werd gevraagd. Nog geen half uur la ter was de „Koningin Juliana" uitgevaren. De zeeslepers „Schei- de" uit Maassluis en „Scaldis" uit Vlissingen maakten zich ge reed om uit te varen. Toen stond echter vast dat er voorlopig van effectieve sleepboothulp nog geen sprake zou kunnen zijn. Het schip lag al muurvast op het strand. De „Schelde" bereikte de in nood verkerende „Ping An" het eerst. De sleper ging twee mijl uit de kust ten anker om te wachten op betere omstandighe den. Inmiddels had de „Koningin Juliana" al 25 zeelieden en 1 vrouw, de echtgenote van de hoofdmaehinist, van boord ge haald. Ze werden om, even over half negen in de berghaven van Hoek van Holland aan wal gezet om overgebracht te worden naar het Groene Kruisgebouw, waar ze door helpsters van het Rode Kruis werden opgevangen. Onmiddellijk nadat schipper Van Seeters zijn vracht in de Hoek had afgeleverd, kreeg hij een verzoek van de kapitein van de „Ping An" om terug te keren. Aanvankelijk dacht men dat ka pitein Ma had besloten ook de rest van de bemanning te laten overstappen op de „Koningin Ju liana", maar later bleek deze veronderstelling onjuist. Kapi tein Ma had het wenselijk geoor deeld de reddingboot als „stand by" in de buurt te hebben. Deskundigen achtten het woens dagmorgen aannemelijk dat de „Ping An" als gevolg van de stranding het schip ligt on- (Adv.) is afkomstig uit Hongkong en vaart onder Liberiaanse vlag. De overige bemanningsleden en de kapitein zijn later van boord gehaald door de redding boot „Prinses Margriet", die wat kleiner is dan de „Koningin Ju liana" en daardoor beter de red ding van de kant van het strand kon verrichten. Alle 22 mensen gingen tegelijk in de vrij kleine boot en werden in Terheijde aan land gézet en later per bus naar Hoek van Holland overgebracht. Liberiaans schip ten zuiden van IJmuiden gestrand Het Liberiaanse stoomschip „Santa Kyriak", dat 2.802 ton meet, is woensdagmiddag op twee mijl zuidelijk van IJmuiden gestrand. Het schip was om streeks elf uur 's morgens nog slechts duizend meter van het strand verwijderd. De zeesleep boot „Titan" uit IJmuiden voer uit om het schip hulp te ver lenen, terwijl ook de redding boot „Neeltje Jacoba" in IJmui den gereed werd gehouden. De „Santa Kyriaki" was 's mor gens vroeg reeds ter hoogte van Egmond aan Zee dicht onder de Nederlandse kust terechtgeko men. Het schip slaagde er toen in in zuidelijke richting langs de kust te varen, maar kwam ter hoogte van Zandvoort weer dich ter bij het strand. De sleepboot „Titan" was om streeks elf uur bij het schip aan gekomen, maar toen weigerde de gezagvoerder alle assistentie. Het schip is toen rondgegaan en weer in noordelijke richting gaan varen. Het kwam echter steeds dichter onder de kust. Omstreeks twaalf uur wierp de „Santa Kyriaki" twee ankers uit, maar deze zijn gaan krabben en tenslotte is het schip op de bui tenste zandbank terecht geko- ENIGE REGEN OF SNEEUW T Na het wegtrekken van de stormdepressie over Denemar ken naar de Oostzee is de wind snel afgenomen en naar west tot zuidwest gekrompen. De depres sie werd gevolgd door een zwak ke rug van hoge luchtdruk, waar bij in de nacht van woensdag op donderdag de temperaturen weer flink daalden. Een nieuwe depressie ten wes ten van Ierland trekt naar het oost-zuid-oosten en het is niet uitgesloten, dat de kern ten zui den van ons land voorbij trekt. Het bijbehorende frontensysteem, DONDERDAG 25 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.50 3.25 4.05 4.15 n.m 3.09 3.44 4.24 4.34 VRIJDAG 26 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.29 4.04 4.44 4.54 3.50 4.25 5.05 5.15 dat wordt voorafgegaan door een regengebied, zal tot ons land doordringen. Afhankelijk van de temperatu ren kan de neerslag vallen in de vorm van regen of sneeuw. Over dag zullen de temperaturen weer ongeveer dezelfde waarden be reiken als woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enige regen ol' sn?euw Toenemende bewolking en tij delijk enige regen of sneeuw. In de ochtend hier en daar mist. Matige tot zwakke wind uit zui delijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste - Nov. 25 8.16 16.38 10.51 17.59 26 8.18 16.37 11.48 18.51 27 8.20 16.36 12.32 19.52 28 8.22 16.35 13.06 21.00 29 8.23 16.34 13.30 22.10 30 8.24 16.33 13,50 23.21

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1