KAAS OM KAAS BEURSOVERZICHT (waarvan de hoofdingang al 200 jaar dicht is WIJZIGING KIESWET AANVAARD Hé! Idee! Westduits blad Hoogovens toe schrijft ongeval aan sabbotage Pairfna 7 het overhemd met de vele troeven EERSTE KAMER Da's een boterham met een plak jonge plös een plak oude kaas B.N.G.-LENING NIET VOLTEKEND NIEUW BLAD OVER WATERSPORT Ontwapeningsconferentie met China STAKINGEN IN URUQUAY BIJ OVERHEIDSDIENSTEN Woensdag 24 november DE VRlfF ZE F UW nooit kreuken 4» nooit strijken lang méégaan alom 4. gecontroleerd verkrijgbaar V vëntilerend 4 snel gewassen De eerste kamer heeft gisteren de voorgestelde wijziging van de kieswet aanvaard. De belangrijkste wijziging vormt het verlagen van de minimumleeftijd voor het actief kiesrecht tot 21 jaar. Voorts wordt de mogelijkheid tot het stemmen (Adv) bij volmacht uitgebreid, doordaï degene die volmacht geeft en de gemachtigde niet meer in dezelfde gemeente woonachtig zullen be hoeven te zijn. Men kan zodoende gemakkelijker aan zijn kiesrecht voldoen, aldus de minister van binnenlandse zaken. Deze zei liever van kiesrecht dan van stemplicht te spreken. Stemplicht bestaat trouwens niet volgens de wet. Wel wordt de opkomstplicht, over het nut waarvan reeds een halve eeuw in beide kamers wordt gesproken, gehandhaafd. De op overtreding gestelde boetes worden zelfs aan de geldontwaarding aangepast. De minister is zowel op princi piële als zakelijke gronden (de praktische onmogelijkheid de ge stelde sancties op grote schaal ioe te passen) tegenstander van de opkomstplicht, zoals hij ook reeds in de tweede kamer verklaarde. Hij overweegt een commissie van des kundigen in te stellen, die deze zaak nog eens zal bekijken. De heer Troostwijk (p.v.d.a.) wilde fn deze studie ook de kwestie van de evenredige vertegenwoordiging be trekken. Hiervoor voelde de be windsman echter niets. Tijdens de discussie verklaarde de heer v. d. Vliet (v.v.d.) zich voor een hand having van de opkomstplicht. In antwoord op een vraag van de heer Van Pelt (p.s.p.) las de minister een circulaire gericht aan de gemeentebesturen uit 1958 voor, waarin er op aan wordt gedrongen afschriften van het kiezersregisters tegen kostprijs dan wel tegen ver minderde kosten o'f om niets aan politieke partijen die daarom ver zoeken te verstrekken. Ik neem aan, dat deze circulaire nog steeds van kracht is, zo zei hij. De ge meenten zijn echter op dit punt volledig autonoom. De nieuwe wet maakt het moge lijk voor gemeenten, die daar be hoefte aan hebben, stemmachines te gebruiken. De mogelijkheid van fouten wordt hierdoor aanmerkelijk verkleind, afgezien van het feit dat deze machines, die in de Verenigde Staten al vele jaren gemeengoed zijn, veel tijd en arbeid besparen. Da's hele andere kaas Da's een sneetje Aan hartverlamming in auto overleden Dinsdagmiddag om kwart voor één reed de zestigjarige heer M. Warmerdam met zijn auto in de -richting van het water van de Kinderhuissingel in Haarlem. De auto bleef aan de walkant han gen. De brandweer haalde de heer Warmerdam uit de auto waarop bleek dat hij overleden was. Men vermoedt dat hij aan hartverlamming is gestorven. De 6 pet lening B. N. G. 1965 groot 100 min waarop maandag tegen 100 pet werd ingeschreven, is niet voltekend. De bedragen waarvoor is ingeschreven, wor den volledig toegewezen. Het res tant der lening is echter reeds ge plaatst. Dit bericht heeft de beurs beslist niet verrast. Men had er reeds rekening mee ge houden dat deze lening er hoog stens met de hakken over de sloot zou ingaan. Het is de eerste lening van deze bank welke niet is geslaagd. Dit typeert de situatie op de geldmarkt, aldus de beurs. Vanzelfsprekend werden de stuk ken nog niet verhandeld, maar -de eerste koers wordt zeker niet boven pari getaxeerd. De lenin gen B. N. G. lagen evenals de 'staatsfondsen lager in de markt met weinig zaken. Met de koersen voor de inter nationale waarden ging het op nieuw bergafwaarts. De omzet ten waren weliswaar gering, doch de orders kozen voor het meren deel de verkoopzijde. Unilever en Philips stonden opnieuw onder "druk van Amerikaans aanbod, waardoor Philips inzakte tot Ons waterrijke land telt vele tienduizenden watersportlief hebbers. Desondanks kon men tot dusver geen week- of maand blad op dit gebied in boekhandel of kiosk kopen. Met ingang van 1 december a.s. gaat dit echter veranderen. .Dan verschijnt het eerste num mer van het maandblad „Water sport", waarvan de inhoud ge wijd zal zjjn aan zeilen en wa- tei--":iën, de motorbootsport en c: ng rond het water. - ....ast technische beschouwin gen over alle mogelijke typen van s apen en watersportarti- _kelen zullen reportages over de grot Nederlandse watersport- een;..1, worden opgenomen. In het eerste nummer vindt m erder artikelen over de sci verzekering, een kriti sch schouwing over de orga nisatie van zeilwedstrijden, vlag vertoon en watersportmode. 114,50 tegen een vorige slotprijs 115,-30. Unilever lag tegen de 115 aan (16,201. Kon. Olie ontmoette op het verlaagde niveau enige steun van Zwitserland en noteerde 147,60 (149,50). AKU kon het wederom niet houden. Dit fonds daalde tot 356 (364). Hoogovens werd vijf punten lager op 480 ge adviseerd, dit hoofdzakelijk als nawerking, op het ongunstige be richt van Dortmund Hörder, waarin Hoogovens een belang heeft van ruim 40 pet. Wallstreet sloot maandag niet alleen voor de eigen fondsen doch ook voor de Nederlandse hoofdfondsen lager. Dit was voor het Damrak zeker geen Hausse motief. Ook de scheepvaartsector moest over praktisch de gehele li nie terrein prijsgeven. De koers daling voltrok zich hier met een enkel stuk. Voor aandelen Kip-kampeer wagens werd 205 geboden. Dit komt overeen met de biedprijs op deze aandelen door een Ame rikaanse onderneming. De hoek- lieden van het aandeel Vettewin- kel probeerden een koers tot stand te brengen op ca. 350 tegen maandag 380 laten en een laatst- gedane notering op 423. Beursindices (1953 100) 19/11 22/11 23/11 Int. conc. 491.4 487.4 479.2 Industrie 313.1 311.5 309.2 Scheepvaart 137.3 135.8 132.6 Banken 184.4 182.5 182.4 Handel, enz. 162.5 162.3 181.2 Algemeen 348.6 346.3 341.9 Nabeurskoersen AKU: (354%) Hoogovens: 470 gb (472) Kon. Olie: 146.50 gb—147.80 (147.40, Philips: 113.44—114.90 (114.60) Unilever: 113.40 gb—114.00^ Daggeld verlaagd Het tarief voor daggeld (call money) is gisteren met een half procent verlaagd tot drie pro cent, dit door de iets ruimere geldmarkt als gevolg van be talingen van het rijk.. Daarnaast hebben de ultimo-opvraginge«i nog niet plaats gevonden. Geld- kringen zijn van mening, dat de iets ruimere geldmarkt slechts van korte duur zal zijn. Het Hamburgse blad Morgenpost heeft in een verslag uit Amsterdam over het ongeval in het hoogoven- bedrijf te IJmuiden de verdenking geuit dat hierbij wel eens sabotage in het spel kan zijn geweest. Zoals gemeld werden donderdag enige leden van een gezelschap Duitsers, die een bezoek brachten aan de hoogovens, gewond door vloeibaar staal. Het blad schrijft: „Er zijn aanwijzingen dat bij het verschrikkelijke ongeluk in de hoogovens van IJmuiden terreur in het spel is geweest. Technisch was de ontploffing uitgesloten. Bij een onderzoek naar de oorzaken werd de recherche van de gemeente Vel- sen ingeschakeld. Bij normale be drijfsongevallen is deze maatregel niet mogelijk. Het vermoeden dat hier sabotage in het spel kon zijn, is in het openbaar niet eens geuit, hoewel de eenvoudigste verklaring voor de geheimzinnige reactie van de massa staal wordt geleverd door aan te nemen dat een ontplofbaar ding erin terecht is gekomen. Het is niet uitgesloten, dat in de Ne derlandse staalfabriek een daad van terreur tegen Duitsers is uitge voerd, ofwel tegen een organisatie RHODESIE Victoria-watervallen: Premier lan Smith van Rhodesië onder houdt zich met Afrikaanse schoolkinderen nadat hij de hoeksteen heeft gelegd voor het eerste casino in zijn land. De politieke commissie van de V. N. heeft zich gisteren uitge sproken voor een wereldontwa peningsconferentie met deel neming van Peking. TRAQUAIR - eeuwenoud slot Maria Stuart, tragische vorstin, logeerde op Tra- quair - Walter Scott vond er de gegevens voor twee van zijn ro mans - Het oude slot is één brok romantisch verleden. (Van onze correspondent) T ANGEE dan duizend jaar reeds'staat temidden van golvende heuvels, in een klein bos naibjj de rivier de Tweed, het stamslot van het gravengeslacht Traquair. Het beheerst het landschap. Het gaf door de eeuwen heen de toon aan in de geschiedenis van de streek. Als een burgerlijke -protégé van het adellijke kasteel, ligt op een afstand van zowat anderhalve kilometer van het slot, de plaats Innerleithen. Toen ik daar vertoefde, besloot ik natuurlijk om Traquair in ogenschouw te gaan nemen. Want vrijwel iedereen met wie ik in Innerleithen te spreken kwam, vertelde mij over de geschiedenis en de geheimzinnige dingen van „het" slot, dat het oudste tot op de huidige dag bewoonde kasteel van Schotland is. Ec ging te voet na<r Traquair. Een auto is zo modern, dat hij beslist niet <»oed ontvangen zou worden in die vroeg-middeleeuwse kasteelsfeer. Ik kwam bij de hoofdingang. Gesloten- Twee forse uit steen gehouwen beren terzijde van het hek staarden mij zwij gend en dreigend aan. Onwillekeurig deed ik een paar passen achteruit. En ik blikte langs de ongeveer vierhonderd meter lange oprijlaan, omzoomd door mooi geboomte. Door het hek en door die laan waren sedert meer dan twee honderd jaren geen mensen naar het kasteel gegaan. Waarom niet? In 1745 vond een opstand in Schot land plaats van de aanhangers van het geslacht Stuart. De graaf van Traquair was een verwoed voorstander van de Stuarts. Op een mooie zomerse dag was prins Karei zijn gast. Toen de graaf zijn vorstelijke bezoeker uitge leide had gedaan en vaarwel had ge zegd, sloot hij eigenhandig het grote hek. En hij sprak een vloek uit over eenieder, die de euvele moed zou heb ben, het hek te openen alvorens een telg uit het geslacht Stuart hersteld zou zijn op de Britse troon. Geen Schot heeft het gewaagd die vloek te trotse ren. Het hek is sedert prins Kareis vertrek van Traquair in 1745 nooit meer, door wie dan ook, geopend. Maar nog steeds heet de sedertdien in ge bruik zijnde toegangsweg tot het slot ,.de tijdelijke laan". En nog steeds geeft de huidige kasteelheer geen toe stemming, de echte oprijlaan weer open te stellen. TIET GESLOTEN HEK, de dreigende AA beren, de vloek van de graaf uit 1745, dit alles gaf mij, toen ik bij Tra quair kwam, het gevoel, dat ik mij verplaatst had naar vroeger eeuwen. En toen ik het huis zelf in zicht kreeg, als een zware en mysterieuze schaduw tussen het geboomte, meende ik een betoverd slot uit een sprookje te zien. Toen ik, natuurlijk door de „tijde lijke" oprijlaan, het kasteel naderde, nam die eerste sprookjesachtige indruk vaster vorm aan. Verweerde muren zag ik, gebouwd van stenen, wier kleur als' die van de zee, voortdurend wis selt. Ik zag de zware toren... en mijn gedachten gingen terug naar de zeven entwintig Schotse en Engelse koningen die binnen de strenge muren van Tra quair hebben vertoefd. In de eerste eeuwen van zijn bestaan bestond Tra quair slechts uit een enkele toren. Toen was het de geliefkoosde verblijfplaats van ridderlijke vorsten als David I, Alexander I en, later, Robert the Bru ce. Hoe schalden hun klaroenen, als zij met hun edelen en dienaren op jacht waren in het nabijgelegen Woud van Ettrick, hoe stroomde de wijn na af loop van de jachtpartijen! rTRAQUAIR was getuige en plaats van handeling van tal van belangrijke historische gebeurtenissen. De Schotse vorst Willem de Leeuw ondertekende er een charter, waarbij het toenmalige gehucht Glasgow werd verheven tot een „Bishop's Burgh", waardoor de eerste stoot werd gegeven voor Glasgows ont plooiing tot grote stad. Tal van poli tieke complotten en verwikkelingen hadden Traquair tot middelpunt. Zo vertoefde Maria Stuart, de tragische koningin van Schotland, er in 1566, toen ook Darnley er zijn intrek had genomen. Politieke besprekingen en amou rettes speelden zich op Traquair af. Het slot was getuige van de felheid en ge weld, die met de vervolgingen om den gelove in Schotland gepaard gingen. Traquair men denke aan de grafe lijke vloek uit 1745 was een der bol werken van de onwankelbare trouw, en felle haat der Schotse partijgangers van het geslacht Stuart. Maart Tra quair kent ook de geheimen van de euwenoude familiegeschiedenis van zijn bewoners. Daar is, bijvoorbeeld, het wonderlijke lot van Heer Karei, de eerste graaf van Traquair. Hij bracht het eerst tot een der hoogste ambte lijke functies in het koninkrijk Schot land, te weten tot Lord-Schatbewaar- der, doch stierf nadien niettemin in zeer behoeftige omstandigheden in E- dinburgh. Ook zijn er op Traquair ech ter herinneringen aan geluk, trouwe liefde, ouderlyke genegenheid en dank bare kinderen. Geen wonder dat tal Van dichters en schrijvers inspiratie voor hun werk zochten en vonden op Traquair. Zij be zongen het kasteel en zyn historie. Zij bezongen „die daden van zijn bewoners en van dé vorsten die er als gast ver-' toefden. Sir Walter Scott ontleende da gegevens van minstens twee van zijn. romans aan Traquair. "TTËT OUDE middeleeuwse slot werd, AA voor het laatst „gemoderniseerd" in 1664. Toen werden er namelijk twee vleugels bij de toren gebouwd. Sedert dien is er niets van betekenis veran derd. Nog steeds verwarmen de bewo ners het gehele slot met open houtvu ren. Nog steeds verlichten zij na zons ondergang de zalen, kamers en gangen uitsluitend met kaarsen. Het is alsof de tijd heeft stilgestaan op Traquair, Flakkerende kaarsen, griezelige trap pen en opstapjes, lage kamers, ouder wetse mensen, heel oude meuibels... ei genlijk is het onnodig dat men van da bewoners te horen krijgt, dat Traquair het oudste nog bewoonde kasteel vaitj Schotland is. Want wie er binnentreedt! weet dit dadelijk, voelt het alt van-1 zelfsprekend. Traquair bergt binnen lijn trvurenj historische schatten en curiosa, waar-I op menig museum jaloers kan zijn. He1 zag er prachtige staaltjes van borduur werk, eigenhandig gemaakt door Ma^ ria Stuart, ik zag er handgeschilderd® behangsels, gewrocht door kunstzinnige» edelvrouwen, prachtig antiek glaswerk! belangwekkende familieportretten, eii schitterende verluchte boeken inmu-j nuscriptvorm, brieven geschreven door» koning Karei I en koning Karei II, mid-j deleeuwse gebruiksvoorwerpen en wals al niet. Traquair is, zei een der bewo-i ners, een brok gecondenseerd en be-! waard verleden. Hij had gelijk. die zich inzet voor Duits-Neder landse vriendschap in het zaken leven en die tegelijkertijd het kapi taal vertegenwoordigt. De kwestie- Beatrix heeft in Nederland radicale minderheden hevig geprikkeld. De sterkste tegenstanders van de ver zoening die gepaard gaat met het huwelijk tussen de troonopvolg ster en Claus von Amsberg zijn vooral te vinden in het gebied van Amsterdam, waarin ook de hoog ovens van IJmuiden liggen", aldus het blad. neel eist een basis-salaris van 380 In Uruguay is een staking van 130.000 man. overheidspersoneel aan de gang'voor hogere lonen. Door deze actie worden de minis teries van binnenlandse zaken, defensie, financiën, volksgezond heid en landbouw getroffen. Ook het personeel van de P. T. T., het gevangeniswezen, de rechterlijke macht en andere overheidsorga nen is hij de staking betrokken. Gisteren en vandaag zouden alle vliegvelden gesloten zijn, behalve voor de luchtmacht en voor nood gevallen. In de ziekenhuizen en bij andere essentiële diensten wordt normaal gewerkt. Toen het overleg over hogere salarissen na een week was vast gelopen, riep de nationale bond van overheidspersoneel op tot een staking voor onbepaalde tijd, ter wijl een andere ambtenarenorga- nisatie een staking van 72 uur afkondigde. Het overheidsperso- gulden per maand. Uit protest tegen het opleggen van boetes aan overheidsperso neel dat bij eerdere gelegenheden het werk had neergelegd, houdt het personeel van de energiebe drijven, de havens, de banken en luchtvaartondernemingen stakin gen van een uur. Deze boetes houden inhouding van het loon van twee dagen in voor elke dag dat werd gestaakt.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7