Betoging in Boelawayo tegen bewind van Smith het FLEXA Zuidvieinamese stad door vietcong omsingeld Communistische partij op de Molukken verboden weekend systeem RADIO DE KOOK HET WEER Het woord is nu aan de Britten: WOORDEN OF DADEN? NU VERFT U GRAAG IE AMERIKAANSE VLOOT SN ACTIE UITKERINGEN A.O.W. EN A.W.W. WORDEN VERHOOGD 200.000 MALARIA-GEVALLEN OP CELEBES Meerderheid in Belgische senaat voor regering-Harmel WOENSDAG 24 NOVEMBER 1965 22e Jaargang - No. 657TA Relletjes Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden STAKING BIJ AIR FRANCE VUUI faCuvöll IHufll kaanse oorlogsschepen werden be Aanvallen in Mekongdelta gaan voort Anti-Belgische betogingen in Leopoldstad Nederlands vee T.b.c. op Java Verlieslijst Raketbases in Noor^-Vietnarn verwoest Betoging Djakarta in Nationalisatie particuliere industrieën DE „DRENTE" REDT ACHT SCHIPBREUKELINGEN TERNEUZEN Direelear-ReoRlreaactetir; 1. van <?e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 207S Gironummer: 38150 Ahonnementsprifs f 6,60 per kwartaal; per maand f 2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ot. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ8,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor bet gecomh maandag/dinsdag-nummer tot 10 uw voormiddag. In de Afrikaanse wijk Mpopoma van de Rhodesische stad Boelawa yo hebben enkele duizenden Afri kanen maandagavond een roerige betoging tegen het bewind van Smith gehouden. Na een dag van stakingen in dit industriecentrum verzamelden zich zingende en schreeuwende betogers in de hoofd straat van de wijk en wierpen keien en vuilnisbakken op de weg. Vijf overvalwagens met politie mannen reden in de hoofdstraat op en neer. Zodra ze aankwamen rij den, verspreidde de menigte zich om zich direct nadat ze gepasseerd waren weer aaneen te sluiten. Po litieagenten met honden gaven een aantal Afrikanen last de obstakels op de weg te verwijderen. Bij volgende incidenten in de Afrikaanse wijk van Boelawayo zijn dinsdagmorgen vijftig Afrika nen aangehouden, zo is van be trouwbare zijde vernomen. Het stakingsparool van de natio nalistische leiders wordt gedeelte lijk opgevolgd. Er werd geen post bezorgd en in de Europese wijk werden de busdiensten niet onder houden. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 103 Tel. 01150-3128 SNEEUW EN HAGELBUIEN Een diepe depressie koerste in de afgelopen nacht van Schot land dwars over de Noordzee naar de Duitse Bocht. Zij deed de wind aan de kust opsteken tot zuidwesterstorm, terwijl zich ook een neerslaggebied in de vorm van regen en sneeuw over ons land uitstrekte. Vandaag zal de wind ruimen naar noordwest of noord, en, na tijdelijk iets in kracht te zijn afgenomen, weer opsteken tot storm en' met zware windstoten in sneeuw, hagel- of regenbuien. De stormwind brengt tijdelijk zachte Noordzeelucht ver land inwaarts, zodat de temperatuur vandaag in het gehele land tot enkele graden boven nul zal stijgen. medegedeeld door het K.N.M.I., ■geldig tot hedenavond. Veel wind en buien Krachtige, tijdelijk stormach tige wind ruimend naar west tot noordwest, langs de kust tijdelijk noordwesterstorm. Wisselend be wolkt met regen- sneeuw- of hagelbuien. Temperatuur oplo pend tot enkele graden boven nul. WOENSDAG 34 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.12 2.29 Terneuzen 2.47 3.04 Hansweert 3.27 3.44 "Walsoorden 3.37 3.54 DONDERDAG 25 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.50 3.09 Terneuzen 3.25 3.44 Hansweert 4.05 4.24 Walsoorden 4.15 4.34 Nov. «L 24 8.13 85 8-16 86 8.18 §T 9.20 Twee bakkerijen waaronder de grootste van deze industriestad, hebben als gevolg van de staking moeten sluiten. Als gevolg hiervan ontstaat een tekort aan brood. Bij de incidenten van dinsdag ochtend is een Afrikaanse inwoner van Boelawayo door de politie doodgeschoten. Een regeringswoordvoerder in Salisbury deelde mee dat de politie het vuur opende, toen een bus in de Afrikaanse wijk Mpopoma met stenen werd bekogeld. Minister Stewart heeft er waarschijnlijk veel werk voor moeten verzetten achter de schermen, maar nu heeft Groot- Brittannië bij de Veiligheidsraad ongeveer bereikt wat het wilde bereiken. Londen nam zelf het initiatief om de zaak-Rhodesië aanhangig te maken, waarmee het niet alleen voorkwam dat het in de akelige positie van aange klaagde kwam te staan, maar bo vendien een blijk gaf van goede wil. Dat nam de Afrikaanse staten die eisen dat de Britten met ge weld een eind maken aan de re bellie der blanke Rhodesiërs, ter stond al wat wind uit de zeilen. Van geweld wordt dan ook niet gerept in de resolutie die de Vei ligheidsraad aannam: voorlopig althans wordt het aan de Britten overgelaten hoe ze Smith op de knieën denken te krijgen. Ook het verbreken van alle handelsbetrekkingen plus een olie-embargo is niet meer dan 'n aanbeveling, kon trouwens ook niet meer zijn. En daarvan hangt nu alles af. Het bevel van presi dent Johnson om een lading Rho desische suiker terug te sturen is een begin, maar het is niet ge noeg. Twijfel blijft er nog genoeg of de boycot ooit kan slagen. De ervaringen uit de geschiedenis zijn niet bemoedigend dat er geen grote lekken zullen ontstaan die de hele actie vruchteloos maken. Portugees Mozambique zou al voor olie willen zorgen. En aan de de andere kant: wanneer de boycot wel slaagt en vooral wanneer de olietoevoer naar Sa lisbury wordt afgesloten, zijn de konsekwenties waarschijnlijk in de eerste plaats onaangenaam voor Zambia en Malawi dat een groot deel van de arbeidskracht levert. Bovendien krijgt premier Wil son thuis hoe langer hoe meer te maken met verzet tegen al te kras optreden tegen de Rhode siërs. Het gevaar is groot dat het besluit van de Verenigde Na ties eerder tot prestigeverlies voor de wereldorganisatie leidt dan tot de bekering van Smith en de zijnen. AFSLUITING LAUWERSZEE Bennekom. Als in 1969 de af sluiting van de Lauwerszee tus sen Groningen en Friesland is voltooid, zal een opvangbekken ontstaan voor de afwatering in het noorden. De Lauwerszee krijgt uitwateringssluizen om het overtollige neerslagwater af te voeren. Op het werkeiland worden inmiddels vorderingen gemaakt bij de bouw van de sluizen. Deze zullen een afvoer- capaciteit hebben van 16.000 m'J per minuut via drie groepen van vier kokers met een totale door- stroornbreedte van 120 meter. Vannacht om 12 uur zijn bijna 2500 vliegers, stewards en stewar dessen van Air France voor vier dagen in staking gegaan. Zij eisen salarisverhoging in overeenstem ming met de opslagen die onlangs aan het grondpersoneel zijn gege ven. De luchtdiensten komen voor meer dan 80 procent stil te liggen. Het personeel da- in de lucht is, zal de vliegtuigen bij de eerste landing na middernacht verlaten. Bij de particuliere luchtvaart maatschappij in Frankrijk zal niet worden gestaakt. Hieronder zijn de U.F.A., die lange-afstandsvluch- ten uitvoert, en Air Inter, die vluchten binnen Frankrijk ver zorgt. (Adv) Sterke vietcong-eenheden hebben dinsdagochtend de kustplaats Tuy An, 400 km ten noorden van Sai gon, omsingeld. Een Amerikaanse woordvoerder heeft meegedeeld dat de verliezen bij de regerings troepen „matig" zijn en dat de op standelingen door scheepsgeschut unnr moe an blaar I van voor de kust Hs?ende Ameri- schoten. De sociale verzekeringsuitkeringen, zoals de A.O.W. en A.W.W., zullen binnenkort worden verhoogd. Minister Veldkamp (sociale zaken) heeft dit gisteren meegedeeld in de openbare vergadering van de vaste commissie voor sociale zaken uit de tweede kamer. De verhoging is een gevolg van de uitkering-ineens waartoe eerder dit jaar werd besloten. De wettelijke voorstellen tot verhoging van de sociale uitkeringen zullen vandaag bij de tweede kamer worden ingediend. De vietcong had de stad na twee uur volledig omsingeld. De aanval op de stad werd ingezet nadat de vietcong de afgelopen 36 uur vijf buitenposten van de plaatselijke militie onder de voet had gelopen De aanvallers droegen dezelfde uniformen als de eenheden die bij de Ia-Drangvallei vochten, aldus de Amerikaanse woordvoerder. Vol gens de Amerikanen vochten daar tenminste vier bataljons geregelde Noordvietnamese troepen. De radioverbindingen met Tuy An zijn verbroken. Er zijn Zuid- vietnamese versterkingen naar het bedreigde gebied gezonden. Maandagnacht is voor het eerst gebruik gemaakt van met 18 mi trailleurs uitgeruste DC-3 toestel len om de vietcong voortdurend te beschieten. In de provincie Quang Ngai. 60 km ten zuiden van de Amerikaan se basis Tsjoe Lai, zijn de opstan delingen eveneens in de aanval ge gaan. Deze aanval zou tegen het Het Indonesische leger heeft bekendgemaakt dat de commu nistische partij op de Molukken is ontbonden. Vorige week werd de P.K.I, op West-Java ontbon den. Het persbureau Antara meldde dinsdag dat de tweede secretaris van de P.K.I, in Djok jakarta, Soedijono, heeft bekend dat zijn partij de staatsgreep van 30 september had beraamd. Sinds 12 november zijn op midden- Java 720 en op Oost-Java 193 medeplichtigen gearresteerd. Vier werden gedood tijdens een vuur gevecht met militaire patrouil- 16.39 9.44 17.19 16.38 10.51 17.59 16.37 11.48 18.51 16.36 12.32 19.52 16,35 13.06 21.00 KRANSLEGGING BIJ KENNEDY-MONUMENT Amsterdam: Warde M. Cameron, de Amerikaanse consul-gene raal, heeft maandagochtend een krans gelegd bij het Kennedy- monument. Wijlen de president is twee jaar geleden bij de moordaanslag om het leven ge komen. Maandag hebben zich in Leo poldstad anti-Belgische betogingen afgespeeld. Volgens een correspon dent van de Belgische radio hieven een honderdtal betogers voor de Belgische ambassade leuzen aan tegen Tsjombe en „het neo-kolonia- lisme". De merendeels jonge mani festanten verbrandden ook een Belgische vlag. Verscheidene beto gers werden in hechtenis genomen. De Belgische senaat heeft dins dagmiddag een motie aanvaard, waarin na een liberale interpellatie over de regeringsplannen voor be lastingverhogingen werd overge gaan tot de orde van de dag. De liberale oppositie heeft tij dens het debat in de senaat over de belastingvoorstellen heftige kri tiek op de begrotingspolitieïc van het katholiek-socialistische coali tiekabinet van prof. P. Harmei uit geoefend. De meerderheid voor de regering, die nog geen definitieve goedkeu ring van haar beleid door de se naat betekent, bedroeg 104 tegen 42 stemmen. Een soortgelijke motie werd de vorige week al aangenomen door de kamer van volksvertegenwoor digers. De socialistische regerings partij heeft laten weten, dat een aantal wijzigingen in de regerings voorstellen dient te worden aange bracht voordat de socialistische steun voor belastingverhoging (tot een bedrag van bijna één miljard gulden per jaar) kan worden toe gezegd. les te Merangan op midden-Java. Het legerblad „Oorlogsnieuws" schreef dinsdag dat in Ambon, de hoofdstad van de Molukken, 279 communisten zijn gearres teerd, van wie 42 onlangs uit Java waren gevlucht. In het Kalïoerang-gebied zijn parachu tisten geland om schuldige com munisten op te sporen. Het blad schreef tevens dat in de voor stad Kebajoran van Djakarta verborgen wapens zijn opgegra ven. Gedurende het weekeinde ar riveerde in de haven van Tand jong Priok de „Donna Clausen" met 450 Nederlandse melkkoeien en 50 stieren aan boord. Hon derd koeien zullen naar Suma tra worden gezonden. Tijdens een bijeenkomst met een tweehonderdtal plaatselijke militaire commandanten heeft de nieuwe bevelhebber van het In donesische leger, generaal-ma- joor Soeharto, zijn te voeren be leid voor de periode 1965/66 uit eengezet. De bevelhebbers gin gen met Soeharto's beleidslijn akkoord en zegden hem toe deze in hun gebieden te zullen vol gen, aldus Antara. Tweehonderdduizend mensen in midden-Celebes lijden aan mala ria, aldus de Indonesische arts Lee Toan Jang, die dit het afge lopen weekeinde in Paloe mee deelde. Voor de behandeling van deze zieken is 200 miljoen roe- piah nodig, aldus de arts die tevens zei dat in midden-Java ongeveer 32.000 t.b.c.-patiënten zijn. Brigade-generaal Soeipo is ontheven van zijn functie als hoofd van afdeling vijf van het opperste commando, het hoogste uitvoerende orgaan in Indonesië. einde van de dag zijn verlopen. De vietcong zou zware verliezen heb ben geleden en enkele aanvallers, onder wie een officier van het Noordvietnamese leger, zouden ge vangen zijn genomen. In de Mekongdelta zetten de op standelingen hun acties voort. De vietcong heeft daar een aantal regeringsposten overmeesterd. De verliezen aan Zuidvietnamese zijde zijn zwaar. Bij Plei Me waar de zuiverings acties worden voortgezet, hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen geen contact meer met de rebellen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft maandag zijn groot ste verlieslijst tot dusver tijdens de "oorlóg 'in Vietnam gepubliceerd. Daarop komen de namen voor van vijfentachtig bij recente gevechten gesneuvelde Amerikaanse militai ren. Bij deze opgave zijn de ver liezen inbegrepen die werden ge leden bij de slag van verleden we-'k in de Ia Drang-vallei bij de Cam bodjaanse grens. In Zuid-Vietnam heeft een batal jon Zuidvietnamese keurtroepen zware verliezen geleden, bij het af slaan van een vietcong-aanval op hun basiskamp aan de kust, zj deelde een Amerikaanse militaire woordvoerder dinsdag in .Saigon mee. De vietcong, ter sterkte van naar schatting tweeduizend man, viel in golven aan De Zuidvietna- mezen wisten hen met steun van vliegtuigen en van de kanonnen van voor de kust livgende oorlogs schepen te verdrijven. De verdedigers van het ruim 500 km ten noordwesten van Sai gon gelegen kamp telden 140 lijken van vietcong-strijders. Amerikaanse vliegtuigen hebben twee van de door de Russen rond Hanoi aangelegde raketbases ge bombardeerd, zo heeft een Ameri kaanse woordvoerder bekendge maakt. Een basis werd geheel, de andere gedeePeüjk verwoest. De aangevallen bases liggen op 55 en 65 km van de Noordvietna mese hoofdstad. Op een ervan was een luchtdoelraket op het lanceer- Dlatform getroffen, waarop de ge- van het bureau voor West-Irian voldoende werk heeft. Als reden voor zijn ontslag werd opgegeven dat hij als secretaris hf'f bas,s e®!1 vlammenzee werd. iur—i. Ook een vliegveld in aanleg te Phoeto was gebombardeerd. Alle toestellen zouden behouden ziin teruggekeerd. In totaal ziin nu sinds juli zeventien aanvallen uit gevoerd op raketbases in Noord- Vietnam. 150.000 Indonesiërs hebben in Bokgor ten zuiden van Djakarta ontbinding geëist van de Indone sische communistische partij. Een desbetreffende resolutie is aan president Soekarno overhan digd, aldus meldt het persbureau Antara. Volgens een uitzending van radio-Djakarta, die in Singapore is opgevangen, heeft president Soekarno dinsdag twee decreten uitgevaardigd waarbij in de eer ste plaats alle particuliere in dustrieën genationaliseerd wor den en in de tweede plaats de buitenlandse handel onder staats controle wordt gesteld. Deze maatregelen zijn geno men, aldus radio-Djakarta, met het oog op de huidige economi sche situatie in Indonesië, De „Drente" van de Rotter damse Lloyd die onlangs w»"* verkocht aan een in Londen vestigde Griekse rederij, met oplevering aan de nieuwe eige naar in januari a.s., heeft op haar laatste thuisreis onder Nederlandse vlag van China naar Europa nog een menslie vende daad verricht. In de Oostchinese zee mochten kapi tein L. C. J. Weiter en zijn be manningsleden er namelijk in slagen zondagmorgen vroeg acht Chinese opvarenden onder wie één vrouw te redden van een tot dusver niet nader aangeduid vaartuig, dat schipbreuk had ge leden. De „Drente" (12.500 ton) heeft accomodatie voor 12 pas sagiers. De gezagvoerder heeft de schipbreukelingen aan boord genomen en de reis voortgezel naar Bangkok, waar het schip vrijdag a.s. wordt verwacht i'.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1