Belgische proefreactor «Vulcain» nadert voltooiing m Binnenlands nieuws VAN DER SNEPPEN OPHELDEmiM OVER UITLATING Dr W. DREES Jr. a DE ONDERGANG VAN UHR SLIK UW PIJN WEG MET EEN Investering een half miljard Belgische francs DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Twee N.S.-ers gewond bij ontploffing 'Meer dan de helft van de wereld bevolking heeft niet voldoende eten altijd leuk in pantalon SporthandeL LIBERAL E MAMERLEDEN VRAGEN De voorgenomen staking bij de Air France miflOGlen UO&n wonds* dag a.s. het werk voor vier da mn hii niin nf rtrianl gen willen neerleggen. De vlie- ICIl DIJ pijn Ol griep! gers beroepen zich voor hun eis Onvolledig rnflM Minister Biesheuvel gaf Tweede Kamer een gunstig beeld van land- en tuinbouw in 1965 Aardappel geen groente maanaag zz/amsaag 23 november 1905 Over enkele maanden zal de „B. R. 3-VuI- eain" die aldus genoemd wordt omdat de B. R. 3-reactor wordt verbouwd tot 'n nieu we „Vulcain"-reactor, bedrijfsklaar zijn. In mei 1962 werd tussen de „United Kingdom Atomic Energy Authority" en het „Syndi- kaat Vulcain" een overeenkomst gesloten voor een samenwerking om een nieuw soort kernreactor te bouwen met het oog op de industriële aanwending van de atoomener gie. Eenendertig Belgische maatschappijen, waaronder „Cockerill-Ougrée", de „Fabri- que Nationale d'Armes de Guerre", de „Mer-cantile Marine Engineering and Gra ving Docks Cy", de „Métallurgie et Méoa- nique Nueléaires" en de „Métallurgie Hobo ken", hadden zich hiertoe gegroepeerd in het „Syndikaat Vulcain" onder de leiding van de „N. V. Belgo Nucléaire". Sedert eind augustus 1964 kreeg deze groepering de beschikking over de B. R. 3, een kernreactor van het Studiecentrum voor Kernenergie te Mol die als krachtcentrale van oktober 1962 tot augustus 1964 nage noeg honderd miljoen kWh elektriciteit hq^yMortgebracht. TI;-£j®fangrijkste punt van'het Brits-Bel- gffcnCTesearchprogramma,' dat een investe ring vergt van vrijwel een half miljard Bel gische francs, was het aanbrengen van een „Vulcain"-kern in de B. R. 3, waar hij 11.500 kilowatts zal produceren. De „Vulcain"-reactor heeft een vermogen tussen 20.000 en 100.000 kilowatts. Hij kan worden gebruikt in de scheepvaart als stuw kracht. Interessant is ook dat hii eveneens op de begane grond kan gebruikt worden als elektriciteitsgenerator, vooral in landen die geen behoefte hebben aan krachtbron nen van het grootste formaat maar die niet temin over meer dan voldoende energie wil len beschikken. De nieuwe Belgische reactor hoort thuis bij de waterreactoren onder druk. Zijn wer king wordt geregeld volgens een verander lijke remming: bet koelen van de kern en het afremmen der neutronen geschiedt door een menesel van zwaar en licht water. De samenstelling van dit mengsel verandert' naargelang van de reactiviteitsverlaging welke door de verbranding wordt veroor zaakt. Deze reactiviteitsregeling maakt een maximaal verbruik van de kern mogelijk. Op onze foto: Het hart van de nieuwe B. R. 3-Vulcain die zich van de licht-water- reactors onderscheidt door een kleiner ge wicht en een beperkter volume bij gelijke energieproduktie. De „Vulcain"-kern onderscheidt zich van de licht-waterreactors door een kleiner ge wicht en een beperkter volume bjj gelijke energieproduktie. Bovendien bezit hij 'n ho gere capaciteit. Bovendien worden, behalve de kernbrand stof die 50 miljoen BF zal kosten, de origi nele koelinrichting, de bedieningsmechanis men, de controlestaven en de instrumenta- tiekorf, welke voorzien is van drieënzeven tig openingen voor het inbrengen van in strumenten en observatieapparaten, met een uiterste zorg en nauwkeurigheid be drijfsklaar zijn gemaakt. Men mag inder daad niet vergeten dat een kleine onoplet tendheid op atoomgebied heel wat geld- en arbeidsverspilling kan betekenen en boven dien het welslagen van bepaalde proeven in gevaar kan brengen. Daarom is men ook uiterst streng bij elk bezoek en zijn de vei ligheidsmaatregelen meer dan voorbeeldig. Het „Vulcain"-experiment is in verschil len de opzichten enig: a. voor de eerste maal zal een zwaar-wa terreactor op een temperatuur van 260 graden Celsius en met een druk van 140 kg per cm2 werken en dit in een inrich ting die oorspronkelijk werd gebouwd voor de aanwending van licht water; b. de brandstof zal verbruikt worden zon der enige bijlading tot men een gemid delde energieproduktie bereikt van 20.000 Megawatt-dagen per ton uranium; c. de controletechniek volgens veranderlij ke afremming zal in een werkende reac tor zelf kunnen worden getest. Tenslotte kan erop worden gewezen dat de Belgische wetenschapsmensen door deze realisatie gunstige oplossingen willen vin den voor de onvermoede problemen die zich in de uitwerking altijd voordoen, zelfs bij de verwezenliiking van zorgvuldig opgemaakte plannen. Op papier is alles in orde; in de praktijk zal men te Mol tot het einde van dit jaar hard moeten werken om de B. R. 3- Vulcain klaar te krijgen. C.H.-jongeren teleurgesteld dat Nederland Pekings toelating tot V. N. steunde Het dagelijks bestuur van de christelijk-historische jongeren organisatie is er diep teleurge steld over dat de Nederlandse regering opnieuw heeft gemeend haar steun te kunnen geven aan het voorstel tot toelating van de volksrepubliek China tot de Verenigde Naties. Het dagelijks bestuur, dat in Amersfoort heeft vergaderd, hoopt en verwacht dat de c.h.u. in de Staten-Gene- raal een krachtig protest zal doen horen tegen dit onverant woordelijke besluit van een zich vooruitstrevend noemende re gering, zo wordt in een verkla ring gezegd. Twee wegwerkers van de N.S. zijn zaterdagavond omstreeks zeven uur gewond geraakt bij een ontploffing in een werkhuis- je op het spoorwegemplacement Watergraafsmeer in Amsterdam. Een van de wegwerkers was in een afgesloten ruimte bezig met twee propaanfleSsen. Hij had moeilijkheden met de sluiter. Een collega die in een ruimte er naast was, waar de kachel vol op brandde, kwam hem te hulp. Op het moment dat hij de deur open deed, flitste een steekvlam door het huisje en volgde een ontploffing. De wegwerkers, de heren Ravenhorst en Van der Kooy, liepen verwondingen op aan gelaat en handen en zijn op genomen in een ziekenhuis. Het huisje van de dienst weg en werken van de Nederlandse spoorwegen liep schade aan ra men en deuren op. (Adv.) Meer dan de helft van de we reldbevolking heeft niet vol doende of slecht te eten. De kloof tussen rijke en arme lan den verbreedt zich nog steeds. De toekomst is vol dreiging al dus heeft B. R. Sen, de direc teur- generaal van de V. N.- organistatie voor voedsel en landbouw (F.A.O.) zaterdag ge zegd bij de opening van de al gemene vergadering van de or ganisatie in Rome. De doelen van de F.A.O., twintig jaar ge leden bij de oprichting gesteld, waren niet bereikt. De voedings- middelenproduktie stijgt niet ge lijk met de bevolkingstoename in de ontwikkelingsgebieden. Niettemin moet het vertrouwen in de F. A. O. behouden blijven. Zij heeft de noodzaak van prio riteit voor de landbouw kenbaar gemaakt en uitwisseling van technische kennis tussen de ont wikkelde en ontwikkelingslan den bevorderd. Ook Maurice Sauvé, de Cana dese minister van' bosbouw die to.t voorzitter van de vergade ring werd gekozen, zei dat men de oorlog tegen de honger aan het verliezen was. Hij waar schuwde voor een geweldige hongersnood, als men het pro bleem niet tot een oplossing zou kunnen brengen, hetgeen dan onvermijdelijk met gewelddadig- hëd.eji/ gepaard zou gaan. (Adv.) m a een /looswijkstr. 13 l el. 3203 Tienduizend kuikens bij brand omgekomen Bij een felle brand in 't pluim- veebedrijf van de heer F. van der Meulen te Boornbergum, ge meente Smallingerland, zijn zon dag tienduizend mestkuikens van een week oud om het leven ge komen. De ooi-zaak van de brand is onbekend. Door de harde wind greep het vuur zo snel om zich heen, dat de brandweer uit Drachten, die snel ter plaatse was, niet anders kon doen dan nablussen. „Trea Dobbs" en verloofae gewond De 18-jarige Eindhovense me juffrouw Trea van der Schoot, bekend als zangeres onder de naam „Trea Dobbs", is samen met haar verloofde en .begelei der, de 24-jarige heer Harry van Hooff uit Eindhoven, zondag morgen om kwart voor vier op de Bredase weg in Zundert, bij een auto-ongeluk gewond ge raakt. Zij zijn beiden in het St. Ignatiusziekenhuis in Breda op genomen. Trea Dobbs kreeg een hersenschudding, haar verloofde brak een enkel. De heer Van Hooff werd ver rast door een glad weggedeelte. De auto slipte tegen twee links van de weg staande bomen en werd geheel vernield. Trea Dobbs en haar verloofde waren na een optreden in Sas van Gent via België op weg naar huis. Gladheid eist slachtoffer in Rotterdam Een auto, waarin twee broers zaten, de 18-jarige J. G. Vos en de 21-jarige N. J. A. Vos, is za terdagmorgen in het centrum van Rotterdam door de gladheid bij 't parkeren te water geraakt De auto verdween onder water. De toevallig passerende agent van politie Dijkstra sprong de auto na en wist de 21-jarige jon geman die zelf het portier had losgemaakt, te grijpen. De jon gen verkeerde in doodsangst en sloeg zijn armen om de agent heen. Deze wist hem in een toe geworpen reddingsboei te wer ken, waarna de jongeman om hoog kon worden getrokken en in de pastorie van de nabijgele- jaarbasis te verminderen, waar door genoemde belastingverho ging zou kunnen vervallen, zo dat de door prof. Drees gewekte suggestie" dat de minister van financiën vrijwel .de enige vriend van de belastingbetaler" zou zijn, op zijn minst onvolledig is. De tweede-kamerleden Joekes en Portheine (beiden VVD) hebben de ministers van finan ciën gevraagd, of hij wil mede delen of de rede, die een van zijn ambtenaren, prof. dr. W. Drees jr., directeur van de rijksbegro ting op een bijeenkomst van de maatschappij voor nijverheid en handel te Rotterdam heeft ge houden, geacht moet worden de opvattingen van de minister weer te geven en of hij de volgende opmerking van prof. Drees een weergave acht van de huidige si tuatie in Nederland, die voldoet aan de eis van politieke objecti viteit, welke men van een ambte naar mag verwachten„Nu is de minister van financiën vrijwel de enige vriend van de belastingbe taler, omdat hij de man is die gen rooms-katholieke kerk van droge kleren kon worden voor zien. De brandweer die inmiddels was gearriveerd, wist de 18-ja- rige J. G. Vos boven water te halen. Men paste mond-op-mond beademing toe en vervoerde de jongeman naar het ziekenhuis Dijkzigt. Daar is hij echter kor te tijd later overleden. Kind door ijs gezakt en verdronken De 5-jarige Conny Koper uit Oudendijk (N.H.) is zaterdag middag in de nabijheid van haar ouderlijke woning door het ijs gezakt en verdronken. Het meis je zou naar de t.v. gaan kijken bij een vriendinnetje. Toen het, enige uren later nog niet terug was, ging de vader op onderzoek en vond hij het kind onder het ijs. Dodelijk verkeersongeval In de nacht van zaterdag op zondag is op de Oud-Brunssum- seweg te Heerlen de 31-jarige mijnwerker A. P. van Bergen uit deze gemeente met zijn fiets frontaal tegen een rijdende perr sonenauto gebotst. De man over leed ter plaatse. Hij was gehuwd en vader van een kind. Raadslid wil Den Haag weer „residentie" maken Het Haagse VVD-raadslid de heer D. W. Dettmeyer heeft tij dens de behandeling van de ge meentebegroting gepleit voor een betere paleisaccommodatie in Den Haag. Dit naar aanleiding van dè recente verklaring van burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, dat de ontoerei kende paleisaccommodatie ertoe heeft geleid dat Den Haag is uit geschakeld als plaats waar het huwelijk van prinses Beatrix zal worden voltrokken. Dit raadslid wil in de toekomst het paleis Noordeinde, nu ten dele in gebruik bij het Institute of Social Studies, weer bestemd zien als woongelegenheid voor het koninklijk gezin. Ook in an der opzicht wilde de heer Dett meyer Den Haag de naam „resi dentie" weer werkelijk waardig doen zijn. Hij dacht hierbij aan de bewaking van de paleizen in Den Haag door schildwachten, ook al is het koninklijk gezin niet aanwezig. Burgemeester Kolfschoten zei geen concreet antwoord te kun nen geven. Wel zegde hij toe deze kwestie te zullen bespreken met de chef van het militaire y huis van de koningin. ju Een woordvoerder 'van het Franse ministerie van verkeer heeft zaterdagavond verklaard, dat niet zal worden ingegaan op (Advl de salariseisen van de piloten 4 IIJ I j van de Air France, die woens- Vier middelen in één tablet helpen ?p ,de afspraak dat salarisver- elkaar endoen wonderen! hopngen aan het grondpersonee ook aan het vliegend personeel De vier middelen, verenigd in één moeten worden toegekend. De tablet Chefarine „4", zijn elk afzon- regering stelt daartegenover, derlijk in de hele wereld beroemd en dat.de vorig jaar gegeven ver- hogmg aan het grondpersoneel taier, umuai iuj ue mail ia uic k.,.»*iiuging <xo.u iicl giuiiupciauntrci voortdurend probeert de uitgaven J,e'>')en miljoenen mensen baat ge- ten doel had deze lonen op het bracht. Tezamen werken zij nog peil te brengen van de particu- beter en doen werkelijk wonderen, bere industrie, maar dat de pi- Eén der bestanddelen is het betrouw- loten r®eds overeenkomstig deze maatstaf worden betaald. bare maagmiddel Chefarox, dat een De Air France heeft laten we- teveel aan maagzuur neutraliseert, ten, dat slechts enkele diensten De combinatie is ideaal om pijn of zullen worden gevlogen als de griep doeltreffend te bestrijden. ^ing doorgaat. De ongeveer 2500 piloten worden gesteund ^51 E* JU" door de stewards en stewardes- 4 sen. imv ,7-m: Dit jaar is al tweemaal bij de af te remmen". Zij verzoeken de bewindsman de directeur van de rijksbegro ting onder het oog te brengen dat het kabinet-Cals een voorstel tot verhoging van de relevante rijks uitgaven met ruim 1700 min in de inmiddels aangepaste rijksbe groting bij de Staten-Generaal heeft 'ingediend, vergezeld van eveneens aangepast plan tot verhoging van de indirecte belastingen met rond 780 min op jaarbasis, dat de grootste op positiepartij, de VVD, bij de alge mene beschouwingen heeft voor gesteld de voor 1966 begrote rijks uitgaven met ruim 1000 min op Air France gestaakt. Het toen om andere kwesties. gmg 21. Voorzichtig, voetje voor voetje, bereikte Aram de bijl. Een snelle blik in het rond over tuigde hem, dat zijn bewakers alleen op Harald letten. Dit was de kans! Schijnbaar vermoeid tegen de hut leunend, bracht hij zijn boeien tegen het scherp van de bijl en begon ze door te snij den. Ondertussen overwoog hij koortsachtig, wat hemverder te doen stond. Als hij zich thans geheel van zijn boeien bevrijdde, zou hij tegen deze overmacht nooit de kans krijgen om Harald te bevrijden en te ontspannen. Het zou het beste zijn, indien hij de Kan-Uhr in zijn macht kon krijgen, dan zou hij de vrijheid van zichzelf en Harald kunnen eisen in ruil voor 't leven van de heerser der albino's. Hij besloot dus zijn boeien niet geheel door te snijden, doch ze slechts zover met de bijl te bewerken, dat hij er zich met één ruk van kon bevrijden. En die ruk zou hij geven, als zij eenmaal in de tegenwoordigheid van de Kan- Uhr waren gebracht. Nauwelijks was hij zover ge vorderd of hij werd bars be volen om met Harald de statie hut binnen te gaan. Zij werden door een korte gang gevoerd en moesten halt houden bij een ge sloten deur. „Naar binnen!" beval hun be waker, de deur plechtig ope nend. „en kniel voor de groot machtige Kan-Uhr!" Zonder op dit laatste bevel acht te slaan, traden Aram en Harald met opgèheven hoofd binnen en keken uitdagend naar de roerloze figuur, die daar op een rijkversierde troon zat. Aram maakte zich reeds gereed om met een ruk zijn boeien te verbreken, doch toen hij het ge laat van de Kan-Uhr ontwaarde, bleef hij verbaasd staren. Hij kende dat gezicht! Maar waar had hij het eerder gezien? Toen ineens wist hij het: dit strakke gelaat had precies de zelfde trekken als de oude stenen koppen, die hem reeds eerder in deze stad opgevallen waren! Tijdens de openbare vergade ring van de vaste commissie voor landbouw uit de Tweede Kamer heeft minister Biesheuvel mee gedeeld, dat de produklie-omvang van o.m. granen, consumptie aardappelen en suikerbieten in 't nu bijna voorbijgegane jaar erg is meegevallen. Sprekende over de sociaal-eco nomische positie van de Neder landse land- en tuinbouw wees de bewindsman er o.m. op, dat men zich dient te hoeden voor overdrijving en dat deze positie niet al te zwart moet worden af geschilderd. In tal van sectoren is ondanks het ongunstige voor jaar en de koude natte zomer een gunstig beeld op te maken, zo hield de minister de Kamercom missie voor. Er was een stijging van de melk- en vleesproduktie en een grotere produktie van slachtgevogelte. De opbrengst van aardappelen, peulvruchten en meel is 10 tot 15 procent bene den het tienjaarlijks gemiddelde gebleven. De tuinbouw-produk- tsn gaf een normaal beeld te zien en de fruitoogst was ongeveer gelijk aan het tienjaarlijks ge middelde. De minister zegde de Kamer een overzicht toe van de werking van de rijksgroepregeling zelf standigen, zoals deze wordt toe gepast bij de financiële hulpver lening aan door wateroverlast ge troffen landbouwers. Ruim 1700 personen hebben zich voor deze hulpverlening, aangemeld, waar van pl.m. 700 personen afkom stig zijn uit de provincie Overijs sel. De bewindsman deelde mee, dat er besprekingen gaande zijn over het vraagstuk van de plaats van ie consumptie-aardappel. De af gevaardigde Lardinois (KVP) ïad er nl. voor gepleit de con sumptie-aardappel voortaan te zien als een groente, waarvan de markt en ook de prijzen dienen te worden vrijgehouden, zowel aan de maximumkant als aan de minimumkant. De minister wees er op, dat deze opvatting door het bestuur van het bedrijfschap wordt Elfgewezen, maar hij voeg de er aan toe voor de opvatting zelf wel begrip te hebben. Minister Biesheuvel noemde de maatregelen op het terrein van de bestrijding van de onlangs uit gebroken mond- en klauwzeer- epidemie drastisch maar noodza kelijk, juist ook omdat grote ex portbelangen op het «pel staan.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 9