't is weer tijd voor Renniesjjl Geheimzinnig drama in Amerika Vroegtijdige beëindiging van de suikerbieten campagne in Groningen Terwij! Terneuzen sliep 570»' STAATSLOTERIJ Feestelijke intocht van St. Nikolaas te Axel Een kabeljauw van 8,5 kg Maandag 22/dinsdag 23 november 1965 DE VFfTF /FKUAV Pagina 3 AGENDA Gemeente Terneuzen zó zacht zó geurig Schipper en ziin vrouw verdronken Na verjaardagsfeest dodelijke val gemaakt Ondergrondse kernexplosie in de Sowjet-Unïe? SCHADEVERGOEDING NA ZEVEN JAAR Nog veel dieren in de kou Columbïaanse autobus bedolven 20 doden en 10 gewond Moeder van twaalf kinderen slachtoffer van echtelijk drama Eisenhower weer helemaal klaar' Men moet wel een verwoed sportvisser zijn om in de win terse koude ondanks een strie mende regen hengel en aas op te nemen en zijn geluk te gaan beproeven in de buurt van Knokke om daar een visje te verschalken. Onze stadgenoot W. Loof had hengelgeluk en 't was geen „vis- (Adv.) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje platenbonne je", maar een kabeljauw van 8V2 kg, die in het aas beet en niet zonder moeite op het droge werd gebracht. Als de fortuinlijke hengelaar alle moten van die „knaap" had moeten opeten, had hij stellig geen vis meer kunnen zien, al thans niet op de gedekte tafel. We hebben zo'n idee dat de familie wel heeft meegesmuld van deze Noordzeezwemmer. Uit de meest betrouwbare bron werd ons verzekerd dat hier geen sprake is van „vissers latijn", maar dat de kabeljauw op bijgaande foto inderdaad met de hengel is gevangen. Ook bij nacht en ontij moet er gevaren worden In de nacht van zaterdag op zondag, toen een noordooster- storm met zwiepende regen- en sneeuwbuien de Schelde tot een onstuimige watervlakte maakte, was. gBgtRolop spanning in1 de bootsliedenwacht. Het stond er ~zö"' onopvallend op het zwarte bord „Wielingen gestaakt. Oostgat alleen voor kleine schepen." Maar voor de mensen van het water; de scheepsbemanningen, de loodsen en de bootslieden hebben die woorden een diepere betekenis. Wat werken in zulk weer be tekent, ondervonden in die barre nacht, toen Terneuzen sliep, en kele mannen van de z.g. „vrije wacht". Zaterdagmorgen was het Spaanse schip de „El Neptuno" in de „put" gearriveerd. In de loop van de dag zou het hij de DOW gemeerd moeten worden. Maar de dag ging voorbij, het werd avond, toen de „El Nep tuno" het anker lichtte om door vier sleepboten, die er ook hun handen aan vol hadden, naar de DOW-steiger te worden gema noeuvreerd. Op het sein „stand by" voe ren de bootslieden in twee vlet ten de haven uit, de donkere nacht in, de Schelde op, rich ting DOW-steiger. Het was „kwaad" water. De vletten, een paar notedopjes op de kolkende Schelde, kwamen op hun post bij de DOW. Toen begon het pas. Om een dergelijk schip te meren, moeten op de ducdalven, die daar zonder verbinding met het iand als onwrikbare reuzen op de eblijn in het water staan, twee bootslieden worden ge bracht. Een eenvoudig karwei bij stil weer. Maar bij wind kracht 8 a 9 valt het niet mee. Zonder enige beschutting staan ze daar te wachten op het werk dat moet gebeuren. De motorvletten moeten van voor- en achterschip drie tros sen naar de ducdalven brengen. De mannen op die ducdalven halen de trossen omhoog met IIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIH WOENSDAG 25 NOVEMBER Terneuzen: Gebouw Pro Re- ge", van 25 en 710 uur: Verkoopéag ten bate van de zending. OPENBARE VERGADERING GEMEENTERAAD. De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de gemeenteraad van Ter neuzen za) worden gehouden op dinsdag 23 november 1965, te 19.30 uur, ten gemeentehuize al hier. Terneuzen, 22 november 1965. De burgemeester voornoemd, H. RIJPSTRA. een „werplijn" In de vletten ver eist het stuurmanskunst en vak manschap om de boten te be hoeden voor botsingen, „vervul len" e.d. Teneinde op alle risico's voorbereid te zijn, hebben de bootsmannen zwemvesten aan. Als gewoonlijk klaarden ze het, zij het dan ook na veel spanning en inspanning. Het water was intussen hoger gekomen en het .bleek op het moment dat het karwei was ge klaard niet mogelijk de „Robin sons" van de ducdalven te halen. De vletten liepen gevaar met een top van een golf op de duc- dalf te worden gesmeten of bij een neergang van de ongeveer drie meter hoge golven er on der klem te geraken. Langer dan een uur hebben de „jongens" in de kou gevoch ten om staande te blijven. Een uur waarin het leek of de ele menten samenwerkten om deze mannen te kleineren. Natuurlijk hebben ze na veel ellende de verkleunde knapen in de vletten gekregen, anders zou dit verhaal een ander ver loop hebben gehad. Maar hoe erg het was, moge blijken uit het feit dat de boots lieden na afloop van het karwei het niet riskeerden met de vlet ten terug te varen naar de haven. Dat was nog nooit ge beurd. Het moet die nacht dus wel „uitzonderlijk1' gespookt hebben. En hun eigen mening? Och, zeggen ze, het is ons werk en dat moet gebeuren. Het is inderdaad gebeurd. Terwijl Terneuzen sliep ging het normale werk van de haven door, bij nacht en ontij. Want er moet gevaren wor den Luister naar ,,'t ts weer tijd voor North State*, met de Dutch Swing College Band o.f.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45u, zo. 10.30 en 18.45tb Een mysterieus drama heeft zater dagnacht te Sunbury in de Ame rikaanse staat Pennsylvania aan zeven jonge kinderen het leven gekost, terwijl acht personen gewond werden. Allen behoor den tot één gezin. De ouders, de 38-jarige Bordner en zijn 39-jarige vrouw, waren toen alle kinderen in diepe rust lagen in hun blokhuis van buitenaf be schoten en gewond geraakt. On middellijk daarop vloog het huis, dat in het open veld was gelegen, in brand. Zeven kinderen bene den de tien jaar kwamen in de vlammen om. Zes oudere kinde ren wisten zich, enkele deerlijk gewond, uit de vuurzee te red den. Bordner zelf zegt voor een raadsel te staan. (Adv.) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fjjn ideetje platenbonne In het Noordzeekanaal ter hoog te van de Velsertunnel zijn van morgen de kustvaarder „IJstroom" en het binnenvaartuig „Noord- Holland" met elkaar in aan varing is de kempenaar gezonken. Van de drie opvarenden zijn twee mensen, de schipper en zijn vrouw, verdronken. De schippers knecht kon worden gered. Hij is opgenomen in het Anthoniuszie- kenhuis in IJmuiden-Oost. De aan varing gebeurde vanmorgen om streeks zes uur. De 25-jarige schipper B. v. d. Haar uit Vreeswijk was pas twee maanden gehuurd. Zijn vrouw was 23 jaar. De schipper wilde zich niet aan boord van de IJstroom laten halen. Hij dook het water-weer in om zijn vrouw te redden. Men heeft hem niet meer gezien. De 47-jarige varensgezel D. Pronk uit Den Haag is in de nacht van zondag op maandag zó ongelukkig in zijn woning ge vallen, dat hij ter plaatse over leed. De man had zondagavond zijn 47ste verjaardag gevierd. Om half twee was het feest in zijn huis aan de Weimarstraat afge lopen. Hij zou zijn verloofde naar huis brengen. Bij het afda len van de trap viel de varens gezel. Hij kreeg daarbij ernstig letsel aan zijn hoofd. (Adv.) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje platenbonne (Adv.) MAANDAG 22 NOVEMBER 1965 EERSTE KLASSE Prijzen van: 5 zijn gevallen op nummers eindigende op 0 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 398 100 zijn gevallen, op nummers eindigende op 445 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 621 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 343 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 6271 Een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 064044 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 091692 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 068939 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 046134 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 096769 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 041464 Een prijs van 20.000 ;s gevallen op het nummer 023650* Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. De vroeg ingetreden winter heeft de suikerbietencampagne in ernstige moeilijkheden ge bracht. Naar raming zitten er in ons land nog tienduizend hecta ren bieten in de hardgevroren grond en het is vrijwel onmoge lijk deze verder te rooien. De aanvoer naar de suikerfabrieken stagneert en dat betekent, dat er een vroegtijdig einde komt aan de suikerbietencampagne. Zo deelde de directeur van de Friesch-Groningse coöperatieve beetwortelsuikerfabriek te Gro ningen, de heer M. Keijzer, mede dat bij aanhoudend wniterweer eind van deze week de campagne zal worden beëindigd. De Friesch-Groningsche heeft pro centueel de geringste hoeveel heid bieten in de grond omdat men snel gedraaid heeft. De Noordnedterlandse beetwortelsui- Wbrfabriek te Hoogkerk wil de campagne nog iets langer rekken. De directeur, de heer J. Nieuwen- huyse, zei dat de campagne tot zondag zal voortduren. Hoe het verder moet, is een moeilijk pro bleem, aldus de heer Nieuwen- huyse. Er zitten voor de Noord- Nederlandse nog negenhonderd hectaren bieten in de grond. Ook andere fabrieken hebben vele honderden hectaren in de grond zitten. We zullen proberen aan sluiting te vinden met wat er nu verwerkt wordt en wat er nog gerooid moet worden. Niemand weet wanneer het nu gaat dooien en niemand Weet precies of de bieten die in het land staan, nog goed zijn, aldus de heer Nieuwen- huyse. De tienduizend hectaren bieten die nog in de grond zitten, bete kenen naar raming zestigduizend ton suiker. Zaterdag werd St. Nicolaas in Axel feestelijk ontvangen. In afwachting van zijn komst speel de de harmonie „Concordia" na bij de spoorwegovergang passen de liederen. Toen de Sint daar om kwart over twee arriveerde, stonden vele kinderen hem op te wach ten. Voorafgegaan door „Con cordia" reed de Sint in een open auto via de Stationsstraat, Kerk- dreef en Weststraat naar de Markt. Hier had „Hosanna" de wach tende menigte met St. Nicolaas- liederen de tijd gekort. Voor het stadhuis werd Sinter klaas door burgemeester M. K. van Dijke ontvangen. Deze heet te hem hartelijk welkom. „Pas een uur geleden zijt gij in Vlis- singen geland en nu komt ge reeds in Axel", zei de burge meester. De Axelse jeugd heeft zich dit jaar goed gedragen. Zo is er een geslaagde inzameling geweest in het Jeugd-Roode- Kruis voor de ontwikkelings landen. Dan hebben wij verder een jeugdige held in Axel, na melijk Tonny van de Vijver, die door moedig optreden enkele kinderen van de verdrinkings dood wist te redden. Na deze toespraak volgde kin derzang met begeleiding van „Hozanna". Sinterklaas dankte voor de spontane ontvangst. Er is dit jaar minder schade aangebracht aan de plantsoenen en kunstwerken in Axel; dit stemt mij tevreden, aldus de goede Sint. Daarna begon, voorafgegaan door „Thalia", de rondit door Axel. De zwarte Pieten deelden niet gulle hand versnaperingen aan de kinderen uit. In de West straat werd de begeleiding van ..Thalia" overgenomen door de drumband „Axel". Het laatste deel van de tocht van de Stationsstraat door de Noordstraat legde St. Nicolaas te voet af over de drukbezochte zaterdagmarkt. Deze wandeling werd een ware zegetocht. Terug op de markt volgde nogmaals een ontvangst op het gemeente huis. Brandend maagzuur? helpen direkt! Het seismologisch instituut van Uppsala in Zweden heeft zondag een kennelijk ondergrondse explo sie geregistreerd die moet zijn te weeggebracht in het gebied van Semipalatinsk in het centraal-Azia- jtische deel van de Sowjet-Unie, In New York heeft mevrouw Capossela, de weduwe van een ruim zeven jaar geleden op 53- jarige leeftijd overleden instru mentmaker, een schadevergoe ding van 740.000 dollar toegewe zen gekregen. Rechter Nicolas Pette van het hooggerechtshof van de staat New York zei in toe lichting op zijn uitspraak, dat overtuigend was bewezen dat haar man gestorven was aan een hartaanval als gevolg van de schrik, hem bezorgd door een au to die dwars door de heg van zijn voortuin was gereden en bijna het huis had geramd. Het bedrag van de schadevergoeding was ge baseerd op de inkomsten die Ca possela waarschijnlijk zou hebben genoten wanneer hij in leven was gebleven. Gedaagden in het pro ces waren de chauffeur van de betrokken auto, Bruce Keliey, die ten tijde van het ongeluk 19 jaar was, en zijn moeder, de eigena resse van de wagen. Op veel plaatsen in het land, met name in het oosten, loopt nog vee in de wei. De vereniging tot bescherming van dieren heeft dit geconstateerd. Afgezien van het feit, dat het veel te koud is om nog vee buiten te houden, is het in de wei ook te glad en kunnen de dieren geen voedsel vinden. De vereniging heeft een beroep gedaan op alle betrokke nen meer aandacht aan hun vee te besteden en in ieder geval voor voedsel te zorgen. Hetzelf de geldt volgens de vereniging voor de vogels. In Columbia is zaterdag een aptobus op de weg van Chinchi- na naar Manizales, ten westen van de hoofdstad Bogota, door een grondverschuiving bedol ven, waardoor twintig inzitten den om het leven kwamen en tien werden gewond. De grond verschuiving werd veroorzaakt door zware regenval. (Adv.) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fjjn ideetje platenbonne (Adv.) Sinterklaasje bonne-bonne-bonne, Fijn ideetje platenbonne Het afgelopen weekeinde heeft zich in de Belgische plaats Pope- ringe een echtelijk drama voorge daan, waarvan een moeder van 12 kinderen het slachtoffer is gewor den. Een 45-jarige arbeider ontstak tijdens een twist met zijn 43-jarige vrouw zo in woede, dat hij haas- wurgde. Jaloezie zou de drijfveer- zijn. De oudste van de kinderen is 23, de jongste 3. Generaal Eisenhower, die herstellende is van een lichte hartaanval, heeft zaterdag voor het eerst weer met verslagge vers gesproken. Hij zat in een rolstoel en zei dat hij „helemaal klaar" was om weg te gaan. Op de vraag of hij weer golf zou gaan spelen zei Eisenhower: „Als ze (de dokters) me verbie den golf te spelen, komt er een geweldige ruzie".

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3