PROVINCIAAL NIEUWS De misdaad van Richard Ross ASPIRIN ©BAYER een nieuwe fiets! Beursoverzicht Marktberichten lafflfH&bevrijdf Geef uw kinderen het beste: Kinder-Aspirin en experimenteer niet met andere middelen! Pagina 2 Terneuzen Breskens Oostburg Sluiskil Philippine Vogelwaarde kinder ./"b-n uaahsiaai daar staat Zaamslag ,Gemini'-vliichten in gevaar 'n pracht geschenk DE VRTTF ZF.F.UW Maandag 22/dinsdag 23 november 1905 HOOFDSCHOTEL? VLEES! Benoeming hoofdonderwijzer In de donderdag gehouden raadsvergadering der gemeente 's-Gravenmoer (N.-Br.) werd de heer M. J. Nagelkerke, onder wijzer aan de Zuidlandschool alhier, benoemd tot hoofd der openbare school in genoemde ge meente. Kandidaatsexamen Aan de rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het kandidaats examen scheikunde onze stad genoot de heer P. J. Vroegop. Geshpt Op het kruispunt St. Anna slipte door plaatselijke gladheid van de weg zondagmiddag om 12 uur een personenauto, be stuurd door de heer J. J. D. en wonende te Lodi (California), tegen een zijkant van een bus van de Z.V.T.M., tengevolge waarvan bus en auto materiële schade opliepen. Bedrijfsongeval De heer C. P. D. uit Hoek reed vanmorgen te ongeveer half elf met zijn auto op de nieuwe kade alhier met de voorruit van zijn auto tegen een staaldraad, welke dwars over de weg was gespan nen en aan de ene zijde was be vestigd aar een kabelhaspel en aan de andere zijde aan een vrachtauto die bestuurd was door G. K. uit Nieuw- en St. Joos- land. Er waren bij het spannen van de staaldraad onvoldoende vei ligheidsmaatregelen voor het verkeer getroffen, waarvan de heer D. de dupe werd. Zijn auto werd zwaar beschadigd. Nederlandse Christen-Vrouwenbond vergaderde De afdeling Terneuzen cen trum van de Nederlandse Chris ten-Vrouwenbond vergaderde dezer dagen in het gebouw „De Schakel". De belangstelling der leden was bevredigend. Na het zingen van psalm 100 vs 1, 2 en 3 ging de presidente, mevr. TerlouwVink vdor in gebed, waarna een meditatie volgde. Hierna werden alle aanwezi gen welkom geheten zowel leden als gasten, en in het bijzonder de spreker ds. Brederveld, ge- ref. predikant te Oost-Souburg. Vóór de pauze werd het huis- houdelrk gedeelte afgewerkt. De secretaresse las de notulen, waarna verschillende medede lingen volgden over de komen de Kerstvergadering en over het bezoek van de presidente en de secretaresse aan de gewestelij ke vergadering te Goes. Ook werden de leden aange spoord oude brillen te verzame len. Deze konden worden opge stuurd naar een adres in Maars- sen en van daar werd gezorgd voor doorzending naar Afrika. Na de pauze kreeg ds. Breder veld het woord om te snreken over „Mens en Arbeid". De grootste nadruk in deze lezing viel op de continu-arbeid en hoe we hier tegenover staan. Het was een interessante le ling en uit de vele vragen die er aan het eind werden gesteld, bleek dat de meningen hierover nogal uiteenliepen. De presidente bracht de spre ker hartelijk dank voor het ge- bodene. Ds. Brederveld sloot na het zingen van Gz. 228 de ver gadering met dankgebed. Eerste lustrum Personeelsvereniging Het vijfjarig bestaan van de personeelsvereniging der ge meente Terneuzen is vrijdag avond feestelijk gevierd. De ver eniging heeft haar bestaansrecht in die vijf jaar ten volle bewe zen. De viering vond plaats in ho tel „De Linde" te Kloosterzande dat, zoals in de uitnodiging aan de leden werd medegedeeld, faam geniet om zijn exclusieve keuken. De 135 feestgangers, die met drie bussen naar Kloosterzande werden gebracht, watertandden al bij het lezen van het menu. Voordat de maaltijd een aan vang nam, sprak de voorzitter, de heer P. Dingemanse, de leden en de genodigden toe. Hij toonde zich verheugd het volledige dagelijks bestuur van de gemeente te kunnen begroe ten. Burgemeester Rijpstra zei met genoegen de uitnodiging te heb ben aanvaard. Hij sprak er zijn blijdschap over uit dat deze ver eniging in de vijf jaar van haar bestaan is uitgegroeid tot een bloeiende personeelsgemeen- schap, waarin alle gemeentelijke diensten zijn vertegenwoordigd, ook het onderwijzend personeel, dat vroeger bij verschillende ge legenheden niet als gemeente- personeel was beschouwd. Een orkestje was aanwezig om het feest muzikaal te om lijsten en later de muziek bij de dans te verzorgen. De grote verrassing van deze feestelijke bijeenkomst was de onverwachte verschijning van Rita Hoving, voor het bestuur een niet minder grote verras sing dan voor de leden. Het bleek een attentie te zijn van de ho telhouder, die dit intermezzo „even" had gearrangeerd. Rita trad deze avond toevallig op in Kloosterzande en daarvan had de hotelier bekwaam geprofi teerd. Een gezellig dansje besloot de alleszins geslaagde feestavond. 2e prijs voor de „Accordi's" De „Accordi's" (Nel Maas en Marleen Kouwijzer) wonnen de 2de prijs insti 'mentaal in de ta lentenjacht „ontdek de ster" te Stoppeldijk. Een en ander was georganiseerd door het carna valscomité aldaar. De priis werd uitgereikt door miss „Witte Huis" die werd bij gestaan door de bekende tiener zanger Ronnie Tober. Wit-Gele Kruis heeft financiële zorgen Op de jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis, afd. Ter neuzen, bleek bij het financieel verslag over 1964 een tekort van 4600,Allerlei voorzieningen doen vermoeden dat het tekort over 1965 tot ƒ9.000 zal oplopen De voorzitter, de heer F. Hage naar, zei dat reeds met het ge meentebestuur contact was op genomen over verhoging van de subsidie. Inmiddels zal men ge noodzaakt zijn de contributie op te voeren tot 18, terwijl bejaar den en alleenstaanden jaarlijks tien gulden zullen moeten be talen. BIJNA DUIZEND Het aantal leden groeit snel in het zich steeds sneller uitbrei dend Terneuzen; het duizendste lid kan spoedig worden ver wacht. In verband hiermede werd dank gebracht aan mej. R. v. d. Velde, die jarenlang propa gandiste was en vele nieuwe leden won. Enige tijd geleden legde zij deze funktie neer. Zij werd opgevolgd door de heer Van de Dries, die al een even ijverig propagandist blijkt te zijn. De toename van de leden be tekent dat de afdeling aan een tweede wijkverpleegster toe is en dat het katholiek maatschap pelijk centrum een dependance moet hebben in de nieuwste wij ken. Dit brengt extra kosten mee en het bestuur weet (nog) niet precies hoe men die zal moeten bestrijden. BEKENDHEID Ook de Terneuzense afdeling is ervan overtuigd dat intensief met andere kruisverenigingen zal moeten worden samenge werkt. Gedeeltelijk gebeurt dit reeds. Ook in 1964 namen de zusters van het Groene Kruis en van het Wit-Gele Kruis de zon dagsdiensten voor elkaar waar. Gezamenlijk werden collectes gehouden, maar provincaal wordt er overleg gepleegd om te zien in hoeverre kan worden samengegaan. De geestelijk adviseur, deken Van Mechelen, meende dat er toch genoeg bekendheid aan wordt gegeven, hoe het Wit-Gele Kruis vele takken van dienst verzorgt. Dit is allemaal in/de parochiegids, waarvan binnen kort een nieuwe uitgave ver schijnt, opgenomen. Nieuwko mers krijgen bovendien een fol der hierover. De heer J. Gielen, lid van de kascommissie, was aan de beurt van aftreden en werd opgevolgd door de heer F. Bracke. Ouderavond In de r.k. school te Breskens is de eerste ouderavond van het schooljaar^ 19651966 gehouden Zowel vóór als na het officiële gedeelte werd druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om met het onderwijzend personeel te spreken en het werk der leer lingen te bezichtigen. Pastoor J. Stam gaf een over zicht van de nieuwe methode van het godsdienstonderwijs. Het hoofd der school de heer J. Steijaert lichtte de nieuwe vakantieregeling toe waarom de school een kwartier vroeger be gint 's morgens. In het voorjaar zal er een tweedaagse vakantie worden ge houden. De grootste verande ring zal inhouden dat de zomer vakantie reeds op 2 juli zal be ginnen en 5 a 6 weken zal duren. Deze verandering is nodig ge bleken in verband met de vakantiespreiding. Een beroep deed hij op de ouders met het vaststellen van hun vakantie plannen rekening te houden met de schoolvakantie. Omtrent de schoolreis deelde hij mede dat voor de 3e t/m 6e klas de gedachten uitgaan naar een reis naar Rotterdam via de Oosterscheldebrug en de delta werken. De le en 2e klas zou den naar Cadzand en Knokke of Aardenburg en Knokke gaan. Het afgelopen jaar is gebleken dat dit bij de kinderen zeer in de smaak is gevallen. Het leerlingental is op peil gebleven waardoor de 3e leer kracht gehandhaafd kon worden. In de komende jaren zal het meubilair van de school ver nieuwd moeten worden daar de banken door de schoolarts zijn afgekeurd. Dit jaar zijn de le en 2e klas van leerlingensets voor zien. Tot slot werd een onderwijs- film vertoond onder de titel ,„De zee is niet meer", een film van Bert Haanstra welke over de afsluiting van de Zuiderzee han delt. Voor de ouders was dit een kennismaking met de moderne onderwijsmethode. Sinterklaas kwam per prov. boot Zaterdagmiddag is Sint Nico- laas in Breskens aangekomen met de boot. Reeds lang te voren hadden zich een groot aantal kin deren op het veerplein opgesteld. Ter verwelkoming was ook aan wezig de muziekvereniging „Uit het Volk voor het Volk". Sinter klaas werd op het gemeentehuis door burgemeester Eekhout, het bestuur van de winkeliersvereni ging en het bestuur van de mu ziekvereniging ontvangen. De burgemeester was verheugd de Sint op het gemeentehuis te mo gen ontvangen. Hij betreurde het dat niet alle winkeliers met de winkelactie meedoen. De heer Van Haneghem dankte de Sint voor ziin bereidwilligheid om de ze actie te komen openen. Sint dankte voor de prettige ontvangst. Hij maakte nog 'n rondrit door het dorp, vergezeld van de mu ziekvereniging en de jeugd. VogelteiFoonstelling De Nederlandse bond van vo gelliefhebbers heeft in het Casi no een vogeltentoonstelling ge houden, welke georganiseerd werd door de vereniging „De Vink" uit Breskens. Burgemeester J. Eekhout die de tentoonstelling opende, zei verheugd te zijn met deze voor de 7e maal gehouden tentoon stelling. Als keurmeesters traden op voor .de kanaries de heren C. Akkermans uit Roosendaal en A. v. Liem.pt uit Breda. Voor de tro pische vogels en parkieten was dit de heer A. de Grauw uit Rot terdam. De uitslag was als volgt: Kampioen werdenJ. v. d. Bun der, IJzendijke, kanaries E. K. en O. K.T. Swartelee, Breskens, grote parkiet O.K.; H.Nieuwen- huize, Breskens, tropische vogels E. K.C. Brevet, Breskens, tropi sche vogels O. K. en A. de Smet, IJzendijke, bastaarden E. K. De verdere uitslag: Itleurkanaries citroengeel: J. Goethals, Sas v. Gent le pr. (2x). Goud agaat: A. de Smet, IJzen dijke le pr. Oranje rood A. de Vliegher, Sas v. Gent le pr. (3x); A. Butler, Terneuzen le pr. (2x) Oranje Rood Agaat: W. Wieme, IJzendijke .le pr. (2x); J. v. d Bunder, IJzendijke le pr. (2x) Oranje Rood Isabel: A. Veraart, Biervliet; J. v. d. Bunder, IJzen dijke; A. de Smet, IJzendijke; L. Verheije, Breskens. Zalm: A. de Vliegher, Sas v. Gent le pr. (3x)J. v. d. Bunder, IJzen dijke. Mozaïek: D. Quaars, Breskens; E. de Kort, Sas v. Gent (2x)F. Gijsels, Schoondijke; J. Campfens Oostburg. Kanaries: A. Kools, Zuidzande (3x); W. Boidin, Oostburg; A. v. Dale, Oostburg (3x). (Adv) as,keel en borst van vastzittend slijm Jaarboekje Heemkundige Kring In de Burgerzaal van het ge meentehuis te Oostburg over handigde burgemeester J. L. van Leeuwen het jaarboek van de heemkundige kring in West Zeeuws-Vlaanderen aan de com missaris der koningin, mr. J. van 4 artsen. Tevens 'bood hij hem het ere-voorzitterschap van de vereniging aan, hetgeen door de commissaris gaarne werd aan vaard. In zijn beantwoording merkte deze o.m. op dat belang stelling voor en verdieping in het verleden de problemen van deze tijd niet in de weg en be hoeft te staan. Het Zeeuws-Vlaamse kamer koor onder leiding van de heer Cor Schijve bracht enige liede ren ten gehore en de heer Da niël Verstraete uit Assebroek vertelde waarom de Vlaming zo veel belang stelt in de heemkun de van deze streek. Hij deed "Mt zo treffend en humoristisch dat hem een daverend applaus ten deel viel. Het jaarboek is thans voor de tweede keer verschenen. Naast een viiftal grote artikelen, resp van G. A. C. van Vooren uii Aardenburg, Jan van Hinte uit Sint Kruis, J. Ch. Cornelis uit IJzendijke, H. van de Vüver uit Biervliet en Ch. J. A. Bukkens uit Sluis bevat het een aantal schetsen en mededelingen. De omvang van het boek is groter dan die van het voorafgaande jaar. Sinterklaasaktiviteiten De vrouwenbond van het N.V.V. organiseert op woensdag 1 december a.s. in „De Ark" de jaarlijkse St.-Nicolaasavond voor de kinderen. Aanvang 7 uur. Op vrijdag 3 december zal de Sint luister bijzetten aan het feest voor de leerlingen van de laag ste drie klassen van de o.l.s. „De vrije vlucht" en de leerlingen van de openbare kleuterschool ..Hummelhof". Dit feest zal om 7 uur beginnen in het gymnastieklokaal van de school. De ouders zullen kunnen genie ten van een door de kinderen op te voeren programma van dans, zang en spel. Jeugd-E.H.B.O.-cursus Een aantal leerlingen van de r.-k. V.G.L.O.-school te Sluiskil zal, op initiatief van de plaatse lijke afdeling van het Jeugd Rode Kruis, gaan deelnemen aan de jeugd-E.H.B.O. (A)-cursus. Deze cursus, waarvoor de les boekjes in december verschijnen, kan worden gegeven door de eigen leerkracht. Alleen het examen moet door een arts of door een E.H.B.O.-kaderinstruc- teur worden afgenomen. Het jeugd-E.H.B.O.-getuig- schrift en het insigne vormen de afronding van de cursus. Lectuurhuisje J eugd-Kode-Kruis Het onlangs door de afdeling Sluiskil geplaatste lectuurhuisje aan de Spoorstraat staat reeds bij een aantal mensen dermate in de belangstelling, dat de af deling gemiddeld op een 40 kg lectuur per week kan rekenen. Toch is de afdeling van mening, dat nog veel meer mensen hun gelezen tijdschriften in het huisje zouden kunnen deponeren. Wel licht kan deze opwekking er voor zorgen, dat met nog meer succes de inzameling en verzen ding kan worden verricht. Raadslid Brouwer 70 jaar Woensdag' a.s. zal het raads lid J. Brouwer ter gelegenheid van zijn zevenstigste verjaardag door het gemeentebestuur wor den gehuldigd. De heer Brouwer is namelijk het oudste raadslid èn in leeftijd èn in zittingsjaren in de gemeenteraad. Raadslid Brouwer kwam in de raad in 1946, bleef raadslid tot 1949 en trok zich toen uit de ge- meentenolitiek terug. In 1951 werd hij opnieuw in de raad ge kozen en is sinds die tijd onaf gebroken raadslid gebleven. Ook is bij enige tijd wethouder ge weest. De heer Brouwer is ook in het dagelijkse leven een aktief man. Na zijn vijfenzestigste ver jaardag. is hij blijven doorwer ken en is van plan dit zolang zijn gezondheid dit toestaat vol te houden. Zijn vrije tijd be steedt hij veel' aan zijn hobby, de handboogsport. Reeds meer dan 45 jaar is hij aktief lid van de olaatselijke schutterij. Woensdag hooDt hii temidden van zijn kinderen met zijn echt genote, waarmee hij reeds 44 iaar getrouwd is, zijn zeventig ste verjaardag te vieren. Vergadering gemeenteraad Vrijdag 26 november a.s. komt de gemeenteraad van Vogel waarde om zeven uur in ooen- bare vergadering bijeen. od de agenda komen o.a. de volgende punten van behandeling voor: aanbieding van de gemeente begroting 1966; benoeming leden commissie woonruimtewet; verkoop bouwgrond aan rijks gebouwendienst; subsidie aan de kaboutergroep Stoppeldijk; subsidie verenigingsgebouw te Stoppeldijk; aanschaffing motorgazonmaaier; aankoop van gronden in het recreatieplan „De Vogel". Wat de kaboutergroep betreft stellen B. en W. voor een start subsidie toe te kennen van 350 gulden en een jaarlijkse subsi die van 10 per lid, een en an der met ingang van 1 september 1965. De school te Hengstdijk krijgt medewerking voor de aanschaf fing van een stencilmachine, waarvan de kosten worden ge raamd op 535,50. Ten behoeve van de sportvel den stellen B. en W. voor over te gaan tot de aankoop van een Lockemotorgazonmaaier van 6915. Het verenigingsgebouw te Stoppeldijk heeft over 1965 te kampen met een exploitatiete kort van 1514. Het college stelt voor dit jaar een subsidie van 50 te verlenen met een ma ximum van 800 en voor 1966 en volgende jaren tot een ma ximumbedrag van 1500 in ver band met de te betalen rente en aflossing van een te sluiten geldlening. Tenslotte vragen B. en W. een krediet van 67.000 voor de restauratie met bijkomende kos ten van de gemeentetoren te Stoppeldijk. metvruchtensmaak achter Bezoek St. Nicolaas Zaterdagmiddag hield Sint Ni colaas zijn intocht in Zaamslag. Voorafgegaan 'door de muziek vereniging „De Volharding" be gaf hij zich eerst naar het ge meentehuis, waar burgemeester Van Wijk en wethouder Van Cad- sand de hoge gast verwelkomden. De burgemeester wees op de ver dergaande ontwikkeling van zijn gemeente, o.a. door de in aan bouw zijnde 28 woningen en hoe ook de middenstand zich door uitbreiding en modernisering aanpast aan de dienstverlening aan het publiek. Hij durfde alle wensen van het gemeentebestuur niet in het openbaar aan de Sint mededelen, maar hoopte dat er vele van in vervulling zouden gaan. Sint Nicolaas wees in zijn toe spraak op de prijzenswaardige medewerking van „De Volhar ding", op de initiatieven van de Zavo-winkeliersvereneniging en hij stak een speciale pluim op de ;,pet" van de brandweer. Vergezeld van vier zwarte Pie ten vervolgde hij zijn tocht door het dorp en bezocht de beide rust huizen om verschillende atten ties uit te reiken. Muziek- en zangavond Donderdagavond (dankdag) zal in de hervormde kerk een mu ziek- en zangavond worden ge houden, waaraan medewerking wordt verleend door 't zangkoor van Cadzand en de muziekvereni ging „De Volharding". De initia tiefnemers prijzen zich gelukkig zo'n avond te kunnen organise ren, die ongetwijfeld op hoog peil zal staan. De avond begint om half acht. Ter bestrijding van de onkosten zal een collecte worden gehouden. Op Kaap-Kennedy hebben zon dag achtendertig technici van de vliegtuig- en ruimtevaartuigfa- brieken McDonnell aan een stuk door gewerkt om het de N.A.S.A. mogelijk te maken, ondanks de staking van monteurs van hun fabriek de „Gemini-7" volgens plan op 4 december te lanceren. Het is evenwel nog lang niet ze ker dat deze lancering op het vastgestelde tijdstip kan door gaan. Ook de lancering van de „Gemini-6", die op 13 december moet plaatshebben, zal mogelijk moeten worden uitgesteld. 1 Rlco Bulthuis 61) „Ik heb, mevrouw, u nergens toe gedwongen. Het gaat me om een moord, een laffe, weerzin wekkende misdaad. U doet geen moeite om de schuldige uit te leveren aan de justitie en u laadt de schuld op u, dat veertien mensen onder zware verdenking kwamen te staan. Ik ben ge noodzaakt om veertien slacht offers van uw hardheid in een auto te laden en naar de gevan genis te doen vervoeren." Hij stelde zich die „Jan ple zier" al voor met mevrouw Weber op de bok. „Ik wil immers wel spreken," zei mevrouw Haye zwakjes en Ross knikte: „Natuurlijk mevrouw, dat had ik wel gedacht." „Ik zal dan spreken meneer, maar weet u, hoe ik zo'n behan deling noem?" „Zeker mevrouw, chantage, gaat uw gang, vertelt u maar!" Ze staarde hem een ogenblik ontzet aan, slikte van nerveusi- teit en vroeg, of dat er iets mee te maken had. Op Ross' weder vraag, wat ze bedoelde, maakte ze alleen maar wat gebaren met haar armen en antwoordde: „Frans Elsinkach mijn hemel, waarom vertel ik dat Richard Ross maakte een ge ruststellend gebaar en stak de boeien in zijn zak. Hij hief daar mee het belachelijke dreigement op en achtte zijn zwijgzaamheid de beste remedie tegen de ge slotenheid van zijn tegenstand- 1 ster. Het keurige interieur van mevrouw Haye kende blijkbaar 'geheimen, die met brutale truc jes ontraadseld moesten worden I en toen eenmaal het deksel van de doofpot was, kreeg hij het I hele verhaal te horen. Een alle daags verhaal, maar voor me vrouw Hay een relaas van zon de en schande. Het kwam er uit eindelijk op neer, dat zij ver loofd (of zo goed als verloofd) was met de 58-jarige baron van Arkel en dat zij spoedig zou gaan trouwen, (hetgeen zo goed als zeker was). Ross luisterde met belangstelling naar de ziele- verwantschap van Enna en Filip en loerde intussen op de ge heimzinnige Frans, die de hei lige band scheen te verstoren. De 41-jarige Enna Haye was niet bepaald in een gouden wieg geboren. Ze had een wisselval lig leven achter zich. Ze was winkelmeisje geweest in een modezaak. Toen ze deze dingen vertelde, leek het Ross, of haar I houding en haar manier van spreken anders en natuurlijker I werd. Ze had op 20-jarige leef tijd liefde opgevat voor een rijke coupeur. Bij het woord „liefde", haalde mevrouw Enna Haye spottend en berustend haar schouders op. Tot een hu welijk was het niet gekomen. De man liet haar in de steek en zij moest haar brood verdienen als gezelschapsdame „bij ouwe hek sen" gelijk ze zich uitdrukte. Via deze heksenbewaking werd ze huisdame. „Ik kreeg een opleiding in het nietsdoen bij niksnutters," ver telde mevrouw Haye. „Ik had geen goede scholen gehad en ik moest toch leven." Haar ouders waren inmiddels gestorven en lieten hun dochter alleen maar schuld na. Ze leef de eenzaam in drie werelden. Ze had nergens aanleg voor, ze had geen geld en ze was haar idealen grondig kwijtgeraakt aan het Snobisme, waarvan ze leefde. Terug naar de modewinkel was haar een onmogelijkheid, boven dien was ze te oud en toen de rijke man tevergeefs op zich liet wachten, huwde ze met „de laatste voorbijganger", de niet zo heel intelligente Peter Ran deler, een groothandelaar in drank, die haar het leven tot een hel maakte. In die tijd maakte ze kennis met Frans Elsink. „Een zonderling en een dro mer, meneer de inspecteur, maar een goed mens." Elsink was gehuwd, maar leefde gescheiden van zijn vrouw, die hem een uitkering gaf, mits hij zo goed wilde zfjn, om ver uit de buurt te blijven. Zes jaar lang duurde deze wan verhouding, tot de -dag kwam, waarop Randeler plotseling stierf, toen Enna -Haye 36 jaar oud was en tot haai- ontsteltenis kreeg ze geen cent van het ver mogen, want Randeler had vier kinderen uit zijn eerste huwe lijk. „Ik begreep," zei mevrouw Haye, „dat ik stukken getekend had, waarvan ik de betekenis niet had begrepen en ik stond voor de zoveelste maal op straat." „Waar leefde u dan van, als ik vragen mag?" „Van wat ik had kunnen redden, meneer." Ross beet zich op zijn lip, om dat ze het bijna heldhaftige woord „redden" met trots uit sprak, terwijl het rondweg in „stelen" vertaald had kunnen worden. Hij kon het vervolg van het drama wel raden: Een hu welijk tussen mevrouw Haye en die meneer Elsink was niet mo gelijk. Hij was gehuwd en leefde van zijn eenzaamheid en nóch hij, nóch Enna Haye, bezat ook maar een sou. „Meneer Ross," zei mevrouw Haye, „wat moest ik doen? Mijn leven was een ketting van tegen slagen,, het leven had me aan alle kanten bedrogen. Rust heb ik nooit gehad, geluk ken ik niet en idealen heb ik niet. Ik keerde terug tot de vriendelijke rijke dames en ik werd een soort van 1 typiste van een bridge-krantje met de overdreven titel van redactrice en secretaresse. Daar leef ik nu van. Ik leid sprekers in en ik ontvang gasten. Mijn geloof in de talenten van Frans Elsink is vervlogen als sneeuw voor de zon, maar ik heb meelij met hem, want hij is mijn lotge noot." Ze wachtte even als moest ze zich bezinnen. „Twee jaar geleden, meneer Ross, ontmoette ik Filip Jacques van Arkel." „En toen, mevrouw?" (Wordt vervolgd.) INTERNATIONALS LICHT VERDEELD Beursplein 5 heeft vanmiddag de nieuwe beursweek niet be paald optimistisch ingezet voor de internationale waarden. De stemming was licht verdeeld. Philips en .Unilever moesten zich met lagere koersen tevreden stellen op resp. 115,50 en 117.10. Kon. Olie zette een dubbeltje lager in op 149 doch liep snel op tot 149,50. Voor dit fonds had Zwitserland enige belangstelling. Philips en Unilever stonden wederom onder druk van Ame- kaans aanbod. Hierdoor daalde Unilever later tot 116,30 om daarna weer iets aan te trekken. De -1otkoers van vrijdag voor Unilever was 118,40, die voor Philips 116,30. AKU reageerde praktisch niet op de nieuwe zienswijze ten aanzien van de omzetbelasting op textiel. Ge daan werd 367 (36814). Dit deed ook Hoogovens niet op 489 (489V2) als advieskoers op het bericht dat Dortmund Hörder, waarin Hoogovens een belang heeft van ruim veertig procent, een staalfabriek gaat sluiten wegens gebrek aan orders. De handel in alle hoofdfondsen was gedurende de gehele beursduur zeer kalm. Wallstreet heeft vrijdag de beursweek gesloten met een goed prijshoudende stemming. De aandelen der luchtvaartmaat schappijen waren er vast doch niet voor K.L.M. Dit aandeel bleef praktisch onveranderd, Kon. Olie steeg dollar. In de scheepvaartsector viel weinig te beleven. De scheep vaartunie lag iets beter in de markt, Kon. Boot was gemak kelijker. Vanmiddag kon a pari worden ingeschreven op de 100 min 6 procent obligaties 1965 B.N.G. De beurs is van mening dat men niet behoefde te majo reren om aan stukken te komen. Met behulp van de rijksfondsen zal de lening er wel ingaan, al dus de beurs. In de lokale afdelingen is nu eindelijk het bod bekend op aan delen Kip-kampeerwagens. Een Amerikaanse onderneming biedt voor deze aandelen 205 procent. Deze stukken noteerden vrijdag 180. Aandelen Centrale Suiker maatschappij die de vorige week flauw in de markt lagen, werden wederom lager geadviseerd, dit hoofdzakelijk als gevolg van verkopen door een bepaald eom- missiehuis. De eerste koers na de claimhandel van de 6 procent converteerbare obligaties Smit transformatoren was ca. 106 tegen 104,2 procent overeenko mende met de laatste clalmprijs. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 1883 diereiT, zijnde 1244 slachtrunderen: 639 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4,05 —ƒ4,40, le kwal. ƒ3,70—ƒ3,95, 2e kwal. ƒ3,253,55, 3e kwal. ƒ3,103,25; Varkens: extra kwal. ƒ2,24—ƒ2,26,, le kwal. ƒ2,22— ƒ2,24, 2e kwal. ƒ2,20—ƒ2,22, 3e kwal. ƒ2,16ƒ2,18; Stieren ƒ3,80 4,35; Worstkoeien 33,20; Slachtzeugen 1,771,87. Alles per kg. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer korter, handel traag met prij zen als vorige week; Varkens: aan voer als vorige week, vlotte handel en iets stijver in prijs. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotterdam se graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij: Groene erwten tot ƒ44; Schok kers tot 49,50; Capuciiners tot 71; Bruine bonen tot 105. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opw 18,5020,50; Bintjes 35 mm tot 50 mm opw. 16,25—17,25; Bin tjes 40 mm opw. 17,50—19,25; Furore 40 mm opw. 17,50—19 Klei-aardappelen voor de ex port: Bintje 35 mm opw. in twee maten gesorteerd 18—18,75: Alnha 45 mm opw. 17,50. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Libertas 40 mm opwaarts 12,50. Zand-aardappelen voor de ex port: IJsselster 35 mm opw. 12: Bintje 35 mm opw. 13; Climax 35 mm opw. ƒ11; Patrones 35 mm' opw. ƒ11. Voer-aardappelen 24,75. Stemming: binnenland rustig, exnort rustig. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge-- steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2