«Overwinning zonder weerga» van Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen bij Plei He Nederland in de greep van de winter SOEKARNO DREIGT BUITENLANDSE JOURNALISTEN MET UITWIJZING HET WEER Roof van zes miljoen frank in Antwerpen opgehelderd Verkeer ontwricht door spiegelgladde wegen SP0RTHANDEL «EIGEN HAARD» Vietnamees dorp vernietigd Vietcong beschoot vliegbasis Zware strijd in Saigon -Reëel gevaar" Weerbericht Hoogwater ,Het land uitgooien" Zon- en Maansf; inden Tsjombe krijgt een lijfwacht De Gaulle 75 jaar Sneeuw Secundaire wegen onbegaanbaar Hoe glad het was Sneeuwjacht in het noorden Moeilijkheden voor Belgische telefoon te wachten Mist in het zuiden Schiphol onder ijzel Kettingbotsingen De spoorwegen Schiphol werd gesloten FranVerhtg Ei) abonnement} TERNEUZEN Oireetewr-Hoofdredaeteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ct. VRIJE ZEEUW Maandag 22 Dinsdag 23 november 1965 22fc Jaargang, - No. 657f Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J; van de Sande te Terneuzen. Advertentieprijs per mm IS et; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kbine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. SNEEUWPRET Amsterdam: De jeugd vond het allemaal best. Elke beijsde en besneeuwde dijk of zandhoop kon gebruikt worden om sleetje te rijden. Generaal William Westmoreland, opperbevelhebber der Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam, heeft za terdag in Saigon gezegd dat de campagne van Plei Me nabij de grens met Cambodja een overwin ning zonder weerga van de Ameri kanen en Zuidvietnamezen op „de geregelde Noordvietnamese een heden" is geworden. Intussen is de strijd in het ge bied van Plei Me in zijn vierde fase gekomen, doordat krachtige een heden Zuidvietnamese regerings troepen sedert drie dagen in de gevechten zijn gewikkeld. Zij had den tot dusver 23 tegenstanders gedood. Uit betrouwbare bron in de Zuidvietnamese hoofdstad wordt vernomen dat er op het ogenblik bijna 20.000 Noordvietnamese mili tairen in Zuid-Vietnam zijn. Men schat dat de maandelijkse infiltra tie van duizend man is toegenomen tot 2500 per maand. In de provin cie Quang Due, 150 km ten noor den van Saigon, zijn elementen van de 101ste divisie waargenomen. In de omgeving van Plei Me hadden Amerikaanse en Zuidviet namese troepen gisteren nog steeds contact met hun tegenstanders (vietcong-opstandeiingen enNoord- Vietnamezen). B-52-bommenwer- pers van de Amerikaanse lucht machtbasis op Guam hebben daar in twee gebieden aanvallen onder nomen. Op 60 kilometer ten noordwesten van Saigon zijn eenheden van de eerste Amerikaanse infanteriedivi sie uit een dorp beschoten. Het dorp is door de luchtmacht vernie tigd, aldus een in Saigon uitgege ven communiqué. De lijken van 40 vietcong-soldaten werden later ge vonden. Een helikopter van de Zuidviet namese luchtmacht is zaterdag ten zuidwesten van Pleikoe veronge lukt. Een bemanningslid en twee Zuidvietnamese persfotografen kwamen hierbij om. Bij de landing op de vliegbasis bij Da Nang verongelukte een tweemotorig Amerikaans vliegtuig De zeven bemanningsleden en een marinier werden ernstig gewond. Twee vietcong-afdeüngen hebben zondagnacht een twintigtal mor tiergranaten afgevuurd op de Ame rikaanse vliegbasis bij Soc Trang in de Mekong-delta. Het personeel van de basis leed lichte verliezea Een aantal hefschroefvliegtuigen werd, naar een Amerikaanse woordvoerder meedeelde, licht be schadigd. De guerillastrijders deden geen poging tot de basis zelf door te dringen. Verscheidene bataljons van de vietcong zijn vandaag begonnen met een zware aanval op de groot ste rubberplantage van het land, 64 km ten noordwesten van de Zuidvietnamese hoofdstad. Volgens de eerste berichten woedt er een hevige strijd. Vietnamese militairen zeiden later dat 41 guerillastrijders bij Ret gevecht werden gedood en dat een groot aantal wapens werd buitge maakt. De strijd bij de plantage wat na 2 uur afgelopen. De verlie zen van de Zuidvietnamese rege ringsstrijdkrachten werden niet be kendgemaakt. Generaal Curtis Ie May, oud stafchef van de Amerikaanse lucht macht, heeft er in Washington op aangedrongen de luchtaanvallen op Noord-Vietnam uit te breiden om te voorkomen dat Noord-Viet nam hulptroepen naar het zuiden stuurt. Hij achtte een reëel gevaar aanwezig dat China de hulp aan Noord-Vietnam langzaam opvoert om de oorlog te rekken. Ook op een kamp van Zuidviet namese keurtroepen 370 km ten noordwesten van Saigon werd van morgen een grote aanval door de vietcong ondernomen. Deze werd met zware verliezen teruggeslagen. Een Amerikaanse woordvoerder zei op een plaats 140 lijken te hebben gesteld. Achter de prikkeldraad versperringen rond het kamp lagen 400 gedode of gewonde guerilla strijders. Schadevergoeding van een miljoen dollar gevraagd De directie van de Newyorkse ondergrondse zal tegen een Amerikaanse elektriciteitsmaat schappij een eis tot schadever goeding van minstens een mil joen dollar (ongeveer 3.570.000 gulden) indienen voor het ver lies, geleden tijdens de grote elektriciteitsstoring van 9 no vember. De eis wordt gebaseerd op beweerde nalatigheid van de elektriciteitsmaatschappij. Tijdens de storing waren naar schatting 800.000 reizigers ge dwongen tot 14 uur lang in hun ondergrondse treinen te blijven. De directie van de ondergrond se zegt het betrokken bedrag aan inkomstenderving en extra kos ten voor het inzetten van perso neel om de passagiers uit de trei nen te bevrijden, te hebben ver loren. BILJART SCHAAK DAM SJOELBAK TAFELTENNIS BOARD SCRIPT Vele GEZELSCHAP- SPELEN Noordstraat 76, Terneuzen *1* C* President Soekarno heeft zater dag een scherpe waarschuwing ge richt tot de buitenlandse correspon denten in Indonesië en hen ge dreigd met uitwijzing, als zij niet ophouden „onjuiste berichten" te publiceren, zo meldt de correspon dent van het A.N.P. in Djakarta. Tijdens een ruim een uur duren de toespraak tot ongeveer honderd vijftig persvertegenwoordigers in zijn paleis in Bogor zei het Indo nesische staatshoofd dat hij, als zijn bevelen genegeerd worden, er toe zal overgaan een verschijnings verbod op te leggen aan Indonesi- TOENEMENDE KANS OP SNEEUW- OF HAGELBUIEN Gedurende het weekeinde trok een depressie over midden-Frank rijk en Duitsland naar west-Rus- land. Deze ging vergezeld van zeer slecht weer vooral in 't overgangs gebied tussen vorst en dooi. Aan de achterzijde van de de pressie Stroomde de koude lucht verder naar het zuiden bij sterk stijgende luchtdruk. Vanmorgen was deze tot mid den-Frankrijk en de noordkant van de Alpen gevorderd. In ons land was er in de nacht van zondag op maandag aanvan kelijk nog veel bewolking maar later in de nacht klaarde het op en kon bij zwakke wind de tempe ratuur boven de aanwezige sneeuw plaatselijk in een paar uur tijds zeer sterk dalen. Het vliegveld-Eeide meldde een minimumtemperatuur van min 12 graden. Zeer koud is het momen teel in Scandinavië waar in mid- den-Noorwegen, Zweden en Fin land temperaturen voorkomen van 25 tot 30 graden onder nul. Ook op de Britse eilanden is het koud en komt algemeen lichte vorst voor. Voor het weer in ons land is een kleine, boven het warme Noord zeewater achtergebleven depressie van belang. Deze beweegt lang zaam langs de Engelse oostkust naar het zuidoosten en zal in de loop van de nacht onze kust nade ren waardoor vooral in de kustpro vincies de kan? op sneeuw- of hagelbuien toeneemt bij naar west tot zuid draaiende winden. In het binnenland kunnen de tem peraturen vooral in de voornacht opnieuw tot zeer lage waarden dalen maar aan de kust zullen de temperaturen minder laag worden en waar de lucht over het warme zeewater wordt aangevoerd zal het nauwelijks vriezen. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot mor genavond. PLAATSELIJK BUIEN Plaatselijk sneeuw of hagel buien vooral in het westen van het land, maar ook opklaringen. Overwegend matige wind aan vankelijk tussen zuidoost en zuidwest, later veranderlijk. In de nacht en ochtend op de mees te plaatsen lichte tot matige vorst. In de middag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. DINSDAG 23 NOVEMBER sche bladen die ermee doorgaan de gevoelens van het volk op te zwt- pen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden WOENSDAG 24 NOVEMBER v.m. 1.37 2.12 2.52 3.02 n.m. 1.53 2.2S 3.08 3.18 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.12 2.47 3.27 3.37 n.m,. 2.29 3.04 3.44 3.54 Nov. 22 8.12 16.41 7.10 16.23 23 8.14 16.40 S.2S 16.48 24 8.15 16.39 9.44 17.19 25 8.16 16.38 10.51 17.59 Doelend op heftige anti-commu nistische en anti-Chinese artikelen in Indonesische kranten dreigde Soekarno de daarvoor verantwoor delijke journalisten met arrestatie. Zich tot de enkele tientallen bui tenlandse correspondenten rich tend, uitte de president de waar schuwing dat hij ze „het land zal uitgooien" als zij onjuiste berich ten over de huidige toestand publi ceren. Als voorbeeld haalde hij een bericht van een Japans blad aan, waarin werd gezegd dat het Indo nesische volk dood ging van de honger. Hij nodigde de buitenland se correspondenten uit zelf na te gaan of dit op waarheid berust. Opnieuw noemde de president de mislukte staatsgreep een „rim pel op de oceaan van de revolu tie". Het is mijn taak een omzwaai naar rechts te voorkomen. Onze revolutie is links, maar niet nood zakelijkerwijs communistisch, zei hij. Volgens Soekarno wenst Indone sië de „anti-imperialistische as Dja- karta-Peking-Hanoi-Pjongjang" in stand te houden. Na zijn toespraak leidde de pre sident een bijeenkomst achter ge sloten deuren waaraan militaire leiders uit alle gewesten alsmede de minister van defensie Nasoe- tion, minister van buitenlandse za ken Soebandrio en de vice-premiers deelnamen. Radio-Leopoldstad maakte za terdag bekend dat de Kongolese regering „gedreven door mense lijke beweegredenen" een groep gewapende militairen ter be schikking heeft gesteld van oud premier Tsjombe, „teneinde hem te beschermen". De radio voegde hieraan toe, dat Tsjombe echter van niemand iets te vrezen heeft. Generaal De Gaulle is vandaag 75 jaar geworden. De verjaardag van de Franse président werd in intieme kring op het Elysée ge vierd. den of opstijgen, zelfs al zou de gezagvoerder daarop hebben aan gedrongen. In een gebied zuidelijk begrensd door de lijn Den OeverMeppel Schoonebeek deed zich op ver scheidene plaatsen sneeuwval voor. Door de wind werden hier en daar sneeuwduintjes gevormd die een hoogte bereiken van ongeveer 20 cm. Ondanks strooien werden deze sneeuwplekken verraderlijk glad toen ze waren platgereden. In het noorden van het levy! waar het vrijwel de._gehele dag sneeuwde en de laag vijf centime ter dik was, ondervond het verkeer vee! overlast. De secundaire wegen waren vrijwel onbegaanbaar. Op de hoofdwegen ging het nog door intensief pekel- en zandstrooien. Er was evenwel weinig verkeer en ernstige ongelukken deden zich niet voor. Hoe glad het was moge blijken uit het feit, dat geen enkele auto mobilist het waagde voor een rij van 10 in uniform geklede K.L.M - stewardessen stil te houden, die elkaar vasthoudend glijdend langs de Amstelveenseweg en door het Amsterdamse bos uiterst plichts getrouw te voet naar Schiphol to gen, omdat het wachten bij de bus halte bij het Haarlemmermeersta tionnetje begon te vervelen. Langs de bosbaan was het hope loos, vertelden ze na hun koude tocht. Er hingen allerlei auto's en taxi's griezelig over de rand. Nie mand durfde voor ons te stoppen. We hebben vijf kwartier over de tocht gedaan. Onze sjaals waren op onze hoofden met een complete laag ijs. bevroren. Een paraplu wilde niet eens meer dicht. In het noorden woei zondag nacht een sneeuwjacht, die de reeds gevallen en nog steeds val lende sneeuw die door de me teorologische dienst in Eelde op gemiddeld zes centimeter werd ge meten tot srieeuwbanken van 1 tot 2 meter hoogte opwierp. Het verkeer ondervond er veel overlast van. Overal werd met ver eende krachten eraan gewerkt om de hoofdverkeerswegen begaan baar te houden. Op vele plaatsen liet men de secundaire wegen on gemoeid omdat er „geen beginnen meer aan was". In de stad Groningen had de ge meentereiniging alle mankracht er. materiaal ingezet op de hoofdrou tes opdat het gemeentevervoerbe drijf zijn diensten kon onderhou den. Indien vóór woensdag a.s. geen overeenstemming wordt bereikt over de looneisen van het tech nische personeel van de P.T.T., staat België voor een periode van telefoonmisère. De bond van het technisch personeel heeft aangekondigd een „stiptheidsaktie" te zullen beginnen, indien de arbeidsvoor waarden niet worden verbeterd. Uit de practijk is gebleken, dat een dergelijke aktie het te lefoonverkeer door de grote vertragingen vrijwel verlamt De roofoverval, die vorige week maandag op klaarlichte dag in Antwerpen is gepleegd op banklopevs en een buit opleverde van 6 miljoen frank (ƒ450.000) is vrijwel opgehelderd, aldus werd zaterdag vernomen. De politie hfeft vier verdach ten aangehou:«3,, en kent de na men van twee anderen. Eén van hen, een Noordafrikaan, verblijft waarschijnlijk met de buit in Noord-Frankrijk.' De Belgische politie heeft de hulp ingeroepen Van de Franse politie om tot ar restatie te kunnen overgaan. De politie kwam op het spoor van de daders door een bekente nis van een Fransman, die als tipgever bij de overval zou zijn opgetreden. Hij woonde in een nension op 20Ö m. afstand van de plaats, waar de bende de bank- lopers beroofde. Er zou geen enkele aanwijzing zijn. dat er enig verband bestaat tussen de Antwerpse en de Til- burgse roofoverval. De vier Fransen, die de Belgi sche politie eerder vorige week arresteerde in Kalmthout, bleken niets met de overval in Antwer pen te maken te hebben. Zij zijn echter nog niet op vrije voeten gesteld omdat in hun auto revol verpatronen werden gevonden en over het doel van het bezoek aan België nog geen duidelijkheid be staat. Op de wegen in Nederland is het zaterdag en zondag overal glad ge weest. Vooral in het westen en het noorden waren de moeilijkheden groot. De luchthaven Schiphol werd gesloten. De landingsbanen waren onbruikbaar. Het openbaar vervoer kwam in de meeste steden in het westen pas laat op gang. Op de rijkswegen werd goed gestrooid en deze wegen waren enigszins berijdbaar. Op de provinciale wegen in het westen en midden van het lancf werden de meeste busdiensten ge staakt. Volgens de gegevens van de wegeninformatiedienst was de glad heid het ergst in het gehele westen van het land. De grote wegen in de omgeving van Utrecht waren allemaal bestrooid, maar deson danks bleven inhaalbanen en oprij- banen spiegelglad. Op de weg. AmersfoortApeldoorn was in het geheel geen verkeer mogelijk. In Overijssel was het in de ge hele provincie zeer glad en in Zwolle was het verkeer geheel ge stagneerd. EISENHOUWER AAN DE BETERENDE HAND Fort Gordon: Ex-president Ei senhower, die herstellende is van een hartaanval, heeft vanuit zijn rolstoel voor het eerst met journalisten gesproken. Ike droeg een kamerjas, waarop de woorden Feeling Great Again en vijf sterren waren genaaid. In Zeeland en West-Brabant had men ongeveer 200 meter zicht en in Limburg over het algemeen tot tot 150 meter. Ook in het oosten van het land heeft de dunne ijsspiegel, die over stad en land lag, het verkeer vrij wel onmogelijk gemaakt. Wat zelden voorkomt is zater dag geschied. Niet mist maakte het luchtverkeer van Schiphol onmoge lijk, doch ijzel. Vrijwel nooit levert dit een probleem op, want met zand kan men de banen bruikbaar maken voor vliegtuigen, die zich immers niet op wielkracht. maar met hun motoren over de baan voorttrekken. Tevergeefs echter bleef personeel van de luchthaven karrenvrachten vol zand naar een baan brengen, want in enkele momenten lag dan op dat zand een nieuwe laag spie gelglad ijzel. Het resultaat was voor het lucht verkeer desastreus. De hele och- tendpiek van Schiphol, bestaande uit bijna 20 vliegtuigen die hadden moeten vertrekken, werd geannu leerd. Uiteraard kon ook geen enkel toestel binnenkomen, zodat ook in deze richting talloze vluchten wer den geannuleerd. Drie DC-8 machines van de K.L.M., die uit Amerika waren vertrokken (twee uit New York en een uit Montreal), weken uit naar Keulen. De spiegelgladde wegen in en om Amsterdam bezorgden het ver keer grote moeilijkheden, vooral op de uitvalswegen. Vele honderden auto's raaktenbetrokken bij ket tingbotsingen. De bussen van Maarse en Kroon zijn niet uitge _-uen. De bussen van het gemeen- evervoerbedrijf wel, maar die stonden over de gehele stad ver spreid en konden niet verder. De geneeskundige dienst moest enige malen uitrukken om door een val gewond geraakte voetgangers en f ietsers te behandelen. Nadat de .reizigersdiensten van de Nederlandse spoorwegen over iet algemeen normaal waren be- zonnen, is het later vrij snel slech- zr geworden. Met name het lange atstandverkeer (Amsterdam Maastricht) had te kampen met iraadbreukmoeilijkheden in de ouurt van Culemborg, waardoor vertragingen zijn ontstaan van 30 tot 60 minuten. Er zijn ook moei- lukheden geweest met een draad- oreuk op de Waalbrug in Nijme gen. Aan een trein, die uit Keulen op weg was naar Nederland, was een eerste-klas rijtuig gekoppeld .-iet vliegtuigreizigers die op chiphol niet konden landen. i Toen nadien de ijzelregen nog niet ophield gaf de havendienst van Schiphol verdere pogingen om de gladheid te bestrijden op en ver- I klaarde het vliegveld voor alle luchtverkeer gesloten. Dit is in de hele geschiedenis van Schiphol pas tweemaal eerder voorgekomen. Meestal is het zo, dat de gezag voerders zelf de beslissing mogen nemen, waarbij zij uiteraard de limieten niet mogen negeren. Thans echter mochten zü. niet lan- fi

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1