PROVINCIAAL NIEUWS Meer dan 4 miljard! Van guerilla tot echte oorlog in Vietnam Zaterdag 20 november lyea CK VRfTF 7F.FITW Pagina 3 Benoemingen bij waterschappen Terneuzen T.V.-aandacht voor Terneuzen „Potdicht" Proefvaart Ouderavond openbare school voor U.L.O. Hervormde vrouwenvereniging ,Lydia' De „Veste" is verleden tijd Aardenburg Opgravingen in Aardenburg worden voortgezet door R.O.B. Biervliet Vergadering gemeenteraad Axel Vergadering vrouwenbond Laatste oriëntatierit M.A.C.A." KERKNIEUWS Geref. kerken Breskens Bevolkingsonderzoek Aanvoer vismijn Groede Raadsvergadering ♦föjEaSiS AGENDA Tweede Zuidslaviër voor Xerxes Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Het vechten in Zuid- Vietnam heeft een nieuwe karakteristiek gekregen. Bij Plei Me woedt nu al ge ruime tijd een verwoede veldslag, waarbij de Viet- cong geteisterd wordt dooi de Amerikaanse overmacht aan materieel. Ondanks enorme verliezen zetten ze echter door. Rollen omgedraaid De uittocht van Cubanen naar de Verenigde Staten Medewerking Belgische knapen wilden trein laten ontsporei) Dode en ernstig gewonde bij verkeersongeval Op heterdaad betrapt Aandrang op de N.C. R. V. om te breken met de V. A, R. A. MANSFIELD BIT KOSYGIN Bij koninklijk besluit is met in gang van 1 januari 1966 benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Schouwen-Duiveland de lieer A. M. Geluk te Schuddebeurs (gemeente Brouwershaven). Ver ier zijn benoemd tot gezworene van het waterschap de heren VI. O. Hanse te Haamstede; C. D. Gast te Ellemeet, J. J. van der Wekken te Kerkwerve; J. der Weduwen te Zierikzee; J. M. Goemans te Zonnemaire; J. L. Vis te Noordgouwe; J. van de Stolpe te Ouwerkerk en K. Kwaak te Oosterland. De heer Hommers (foto But) heeft gisteren gevolg gegeven aan een door de N.T.S.-journaal- dienst aan hem gegeven op dracht tot het filmen van enige markante punten in onze ge meente, waarbij speciaal aan dacht is geschonken aan de ver lichting. De heer Hommers deelde ons mee, dat deze opnamen waar schijnlijk hedenavond na het nieuws op het beeldscherm zul len verschijnen. Als aan de wal dit woord ge bruikt wordt door mensen van de vaart is het niet bijster goed gesteld met de mist, die dan over zee en land hangt. Het is een haast onoverkomelijke (ook ondanks radar) barrière voor de vaart op de Schelde. En de vaart om risico te ver mijden is dan ook zeer beperkt. Alleen het veer naar en van Hoedekenskerke gaf gister geen krimp. De andere schepen met ko ninklijke namen, naar we ver namen, aan Oost en West, moes ten verstek laten gaan en was van een normale overvaart geen sprake. Naar we van bevoegde zijde vernamen bestaan er voor het varen bij mist geen „richt lijnen". De kapitein beslist. Het interessante van Terneu zenHoedekenskerke is, dat de pier als graadmeter van de dicht heid der mist dient. Ziet de kapitein het eind van de pier dan is het „varen!". Ziet hij die niet dan is het „liggen blijven!" En zo was het dan gister „va ren". In de namiddag kon men merken dat automobilisten be kend met de verkeerssituaties in Zeeuws-Vlaanderen hun kans hadden gezocht om via dit veer naar de overzijde te komen. Vooral dg vrijdag, waarop veel in Zeeuws-Vlaanderen werken lede „Hollanders" met weekend verlof gaan, kan de mist een gevreesde barrière vormen. Twee schippers Leunis. Een de onfortuinlijke, wiens vaar tuig zo noodlottig ten onder ging op de Schelde in de buurt van de Dow-pier, vorige week vrijdagavond. Nu de andere Leunis, en telg uit het bekende Terneuzense schlppersgeslaeht, eveneens op vrijdagavond. Maar in veel pret tiger omstandigheden. Hij maak te gistermiddag op het kanaal de proefvaart met z'n nieuwe schip de „Francina". 's Morgens lag het gepavoiseerd aan de ka de tegenover het Schuttershof. En om 2 uur in de namiddag waren vele genodigden aan boord om deze eerste vaart mee te maken. Het fraaie schip dat gebouwd is op de werf „De Durme" te Tielrode (België) heeft een lengte van 57 m, een breedte van 2.70 m en een diepgang van 2.52 m. De Deutz 460 p.k. motor werd ingebouwd door de firma Hoornaert en daarmee kan het schip een snelheid bereiken van 21 km. De inrichting van „de roef" kan men vergelijken met een normale moderne woning. Warm en koud water, centrale verwar ming, badkamer, 3 slaapkamers, telefoon aan boord. Vele walbe- woners die over een dergelijke accomodatie niet beschikken. Een aanwinst voor de binnen scheepvaart, en een schip voor de schinper om trots aan het roer te staan. Donderdagavond werd in de openbare school voor u.l.o. een ouderavond gehouden.moes ten stoelen worden bijgeplaatst, een bewijs dat de opkomst van de ouders groot was. Over deze opkomst toonde de voorzitter van de oudercommis sie, de heer P. Dingemanse, zich uiteraard verheugd. De heer Dingemanse sprak er zijn vol doening over uit, dat hij de ouders kon begroeten in een vernieuwde school, die aan de eisen voldoet. Tijdens de ver bouwing zijn er vele moeilijk heden geweest wat betreft de huisvesting en we hebben er ons wel eens over verwonderd hoe alles reilde en zeilde. Daarvoor zijn we het personeel dankbaar, aldus de voorzitter. Uit het verslag van de pen ningmeester, de heer W. Penne, bleek dat er een aardig batig saldo is. Dit dankt men aan de iu 1961 gestarte „zakjesactie" voor het ouderfonds. De gemid delde opbrengst bedraagt tot nu toe ƒ125 per maand. Tot de heer Penne, die even ala tenkel^ander» bestuursleden voor de laatste maal achter de bstuurstafel zat, richtte de beer Dingemanse zich met een bij zonder dankwoord voor z'n be leid. De „zakjes" was z'n hob by. In de vacatures van de aftre dende bestuursleden werd voor zién door de benoeming van de heren M. C. v. d. Linde en J. Jonker (Terneuzen) en de he ren J. Boerman te Hoek en R. Boeije te Biervliet. In de kascommissie werden gekozen de heren G. Both en J. P. Huyssen. Nadat de aftredende voorzit ter z'n medebestuursleden en 't personeel had bedankt voor de prettige samenwerking, gaf ook het hoofd van de school, de heer Van Vugt, uiting aan zijn erken telijkheid voor de goede samen werking. Na de koffiepauze, tijdens welke de school werd bezichtigd, hield de heer Van Vügt een korte inleiding over diverse as pecten van het u.l.o. In mijn tijd, zo zei hij, gingen 3 van de 27 leerlingen uit de hoogste klas verder leren. Er is nu veel ver anderd. Elk kind heeft nu het voorrecht te mogen leren. De heer Van Vugt noemde het deni grerend dat bij sommigen de mening bestaat dat een u.l.o.- diploma het minste is dat men kan behalen. Want aanleg en intelligentie moet ook bij de u.l.q.-leerlingen aanwezig zijn. Er zijn tal van voorbeelden dat men met zo'n diploma ver kan komen. Het is een algemeen vormende opleiding, een grond slag voor verdere studie. Daarna gaf de heer Van Vugt een korte uiteenzetting van de mammoetwet, waaruit bleek dat b.v. in verband met de z.g. „brug klas" veel kan worden bereikt voor de leerlingen. Indien er samenwerking zou komen die er in Terneuzen nog niet is, kan dit alleen maar in 't belang van 't kind z:jn en daar moeten wij allen aan meewerken. Hij hoop te dan ook dat deze samenwer king er eerlang zou komen. Nadat de voorzitter de heer Van Vugt had bedankt voor z'n inleiding vertoonde de heer H. Kole, die zich als een kundig filmoperateur ontpopte, een N.O.F.-film over het K.N.M.I. te De Bilt. Een interessante film, die bij de aanwezigen grote belangstel ling vond. Deze vereniging hield op 18 november haar veertigjarig be staan in de met bloemen ver sierde vergaderzaal van de Goede Herderkerk. De presidente opende deze avond met psalm 138, waarna ze voorging in gebed. Na een welkomstwoord van de presidente was er gelegen heid tot feliciteren, waarvan ve len gebruik maakten en hun beste wensen vergezeld lieten gaan van cadeaus en bloemen. Het gedeelte vóór de pauze werd door de heer D. van Es op humoristische wijze verzorgd. Na de tweede pauze werd door het bestuur een toneelstuk op gevoerd. Tot slot van deze geslaagde jubileumavond van „Lydia" werd staande Gezang 280 gezongen. De z.g. „veste" of westelijke leiding is niet meer. Een dam, nu dwars door het water gelegd, belet het nog aanwezige water te lozen door de spuideuren on der de „stenen beer". Al deze veranderingen gaan vrij onge merkt door. Al veel eerder is de „vlooiendulf", waar de vissers hun „steur" voor de visvangst overvloedig konden scheppen en die uitmondde via een duiker in de vest, verdwenen. Velen hebben op het dichtge vroren water de eerste schaat sen ondergebonden en warme chocolademelk gedronken, ver krijgbaar aan 'n wankel kraam pje op het ijs. Nu de veste geheel is ver dwenen vonden we het aardig dit beeld uit een verre tijd nog eens in de herinnering te roe pen. kond zal worden gemaakt m restaurant „De Kraag" te Zaam- slag, waar ook de prijzen zul len worden uitgereikt. Hier volgt de stand van het clubkampioenschap vóór de laat ste rit. Veel spanning zit er niet meer in, want geen der leden kan de heer Van Wijck nog voorbij, hoogstens nog met hem gelijk komen. rijderspnt. A. van Wijck 239 P. F. Wullems 231 D. J. Dees 229 Fr. Wisse 228 P. W. v. d. Velde 228 A. L. M. v. Tiggelen 221 L. F. Houg 217 P. Buyze 189 J. Meertens 172 J. de Putter 166 De rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek in Amersfoort heeft de opgravingen in Aardenburg voortgezet. Reeds eerder werd daar in de oude stadskern veel afbraak van een Romeins gebouw gevonden. In een nieuwe opgravingsput zijn nu ook de duidelijke grondsporen ervan aangetroffen. Weliswaar zijn de funderingen omstreeks 1000 na Chr. uitgebroken, de aanwezigheid echter van ver schillende rijen paaltjes (soms 4 tot 5 rijen naast elkaar) onder het uitbraakspoor bestaande uit mortel en brokjes natuur steen vermengd met grond neemt iedere twijfel weg dat hier een gefundeerd gebouw moet hebben gestaan. De wijze van funderen, het gebruikte materi aal en het tijdstip van uitbreken doen denken aan de opgravings resultaten uit de jaren 1961-1963 op een terrein 100 tot 200 meter ten zuiden van de St. Bavo te Aardenburg, waar ook 't grond plan van een Romeins gebouw kon worden opgetekend. Het is nog niet mogelijk iets naders over de omvang en de in deling-van 't-gebouw bij de gas- fhbriek mede te delen. De aan wezigheid' van deze fabriek, een gashouder en ondergrondse gas buizen beperkten de mogelijkhe den van het onderzoek. Ook is ten tijde van de vestingbouwer prins Maürits veel van het Ro meinse niveau vergraven, zodat het onderzoek zich theoretisch niet verder kan uitstrekken dan tot het gedeelte dat onder de (vroegere) vestingwal tussen de nog bestaande binnengracht en de in 1914-1918 gedempte buiten gracht is gelegen. In de opgra- vingsputten .wordt weinig Ro meins aardewerk gevonden, of schoon men zich toch midden in de bewoningsoverblijfselen be vindt. Belangrijk zijn de brokken beschilderd pleisterwerk die op vele plaatsen meestal ingebed in algen van een lemige klei worden aangetroffen. In het middeleeuwse niveau komen veel skeletresten voor, da terende uit omstreeks 1300. Waarschijnlijk houdt dit verband met een begraafplaats uit die tijd in de omgeving van de vroe gere Mariakerk. Uit de 11de en de 12de eeuw komen daarente gen meer vondsten voor. Vermel denswaard zijn ook twee bakste nen sarcofagen (14de eeuw?), waarvan er een is beschilderd met een rood kruis op een wit vlak. De raad der gemeente Bier vliet komt woensdag in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter A. Kostense. Op de agenda staan o.a. vast stelling van de vergoedingen voor het bijzonder kleuteronder wijs over 1964; verzoek van de stichting voor beroepenvoor- lichting en school- en beroeps keuze te Goes om een geldelijke bijdrage in de kosten van studie- en/of beroepskeuzeonderzoek van leerlingen uit de hoogste klas der openbare school; voorts Donderdagavond vergaderde de Ned. Christen vrouwenbond te Axel in het verenigingsge bouw aan de Kerkdreef. De leiding berustte bij mevr. Weijns-Bakker. Er was een goe de opkomst van ruim 60 leden. De spreekster van deze avond was zuster Evertsen uit Middel burg. Zij vertelde een en ander over de vóór- en nazorg bij de kankerbestrijding. Er is in Zee land een stichting; het bestuur komt voort uit de drie kruis verenigingen. Kanker kan in vele gevallen genezen; men moet echter bijtijds naar de dokter gaan. De lezing werd gevolgd door dia- en filmvertoning. Zuster Evertsen eindigde met dankgebed, nadat gezongen was Gez. 194 1-2-3. Op zaterdag 27 november a.s. houdt de motor- en autoclub Axel een oriëntatierit, versierd met foto's. Dit wordt de laatste rit in 1965. Als prijzen zijn be schikbaar sandaards en medail les, benevens een beker voor de clubkampioen 1965" die dan be Beroepen te Baarland; Oud dorp - Z.H. (evang. opdr.); Aardenburg (bijz. opdracht van de classis); Onnen - Gr.; Fij naart - N.Br.; Vijfhuizen - N.H.: kandidaat J. v. d. Ree te Ter neuzen, die geen verdere beroe pen in overweging kan nemen. VERRASSING I VAN SI. NICO LAAS: LUNS-POPPETJE Den Haag: Minister Luns heeft donderdag in de Haagse kunst kring de kunstmarkt geopend. St. Nicolaas bood de bewinds man onder grote hilariteit een Luns-poppetje aan. de vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van marktgelden; aanbieding van de gemeentebegroting 1966 en be spreking exploitatie-opzet ont- werp-uitbreidingsplan met her ziening van de grondprijzen. In de periode van 23 tot 26 november zal in Breskens een bevolkingsonderzoek op t.b.c. plaats vinden. In 1962 is het laat ste onderzoek geschied. Men doet een beroep op de bevol king eensgezind aan dit onder zoek mee te werken gezien het grote belang ervan. Aan de vismijn te Breskens zijn in de week van 7 tot en met 13 november aangevoerd: 4071 kg bot; 3801 kg schar; 3862 kg wijting; 1492 kg sardijn; 6 kg 6 kg tarbot; 79 kg rog; 56713 kg kabeljauw; 216 kg haai; 30016 kg wijting; 1492 kg sardijn 6 kg zalm; 54 kg makreel; 219004 kg haring; 18034 kg exportgarna len; 1641 kg pellerijgarnalen; 204 kg doorgedraaide garnalen; 820 kg onverkochte wijting en 843 kg onverkochte haai. Dinsdagavond vergadert de gemeenteraad van Groede. De agenda vermeldt o.m. een voor stel van B. en W. om voor de kraamcentra van het Wit-Gele en het Groene Kruis 2 per ver zorgingsdag uit te trekken. Het college van G. S. heeft verzocht 7500 bij te dragen in de verbetering van de weg van Breskens naar Nummer Eén. B. en W. vinden deze wens van G. S. niet onbillijk. De gemeentebegroting voor 1966 zal worden behandeld. Voor de scholen is een bedrag van 103,71 per leerling geraamd. Voor verbetering van de ver lichting langs de provinciale weg is 17.245 uitgetrokken, voor de aanleg van een rijwiel pad langs de Uitvalsweg 8500 en voor de aankoop van gym- nastiektoestellen 1500. (Adv) POEDER CREME - OLIE - ZEEP iiiiiiiiiifiniiiiMiiiM 21 NOV.—3 JANUARI Westdorpe: Galerie Troutzaer- te: Expositie gouaches en teke ningen door Jan de Heer. Expositie door pottenbakster Franciene Timmers. HEDEN ZATERDAG 20 NOVEMBER Café De Vrieze, Markt, 2 uur: Openbare verkoping Van een woning. Café „Kolkzicht", 7.30 uur; Prijskaarting. „De Schakel", 8 uur: Cabaret „De Hoepel" met „Vlieg er eens uit". Luxor-Theater, 8 uur: „Cat Ballon". ZONDAG 21 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur „Cat Ballon". MAANDAG 22 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Cat Ballon". DINSDAG 23 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Cat Ballon". rnmmmmmmmimmiKmmmmimmmmm Xerxes heeft donderdagavond een tweede Zuid-Slaviër gecon tracteerd. Het is de 28-jarige Alexander Joncic, die als ach terspeler zes jaar voor Partizan Belgrado en twee jaar voor de tweede klasser Spartak speelde. Alexander Joncic mag in de tweede helft van de competitie dus na 15 december meespelen. 4.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim 4 miljard gulden. Ook U kunt profiteren van de gunstige voor waarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTBAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL Dat is geen guerillastrijd meer, regelrechte oorlogvoering en het verwondert de Amerikanen maar weinig dat uit de papieren der gesneuvelden blijkt dat hier in feite Noordvietnamese regimen ten tegenover de Amerikaans- Zuidvietnamese staan. Waaruit blijkt dat Noord-Vietnam waar schijnlijk nog meer legereenhe den via de jungle van Laos en Cambodja naar Zuid-Vietnam stuurt dan de V. S. er over heen zenden. De Vietcong kreeg er last van dat de Amerikaanse opperbevel hebber Westmoreland meer en meer zijn door helikopters zeer mobiele eenheden gebruikte te gen de guerillastrijders in hun met succes in die zin dat er oerwoud-residenties. Niet altijd Vietkongs sneuvelden of gevan gen werden genomen, maar dan was toch weer een rebelleneen- heid verplicht geweest ijlings de biezen te pakken. Dat bleek een onaangename interruptie in het systeem dat de Vietkong tot dusver had kun nen gebruiken: de Vietkong dook bij verrassing op, sloeg haar slag en verdween weer zodra de te genpartij mensen had verzameld voor de klap terug. Dit systeem had voor de rebellen het voor deel dat de regeringstroepen steeds maar voorbereid moesten zijn dat opeens de Vietkong zou kunnen opdagen, dan weer hier en dan weer daar, zodat een be trekkelijk gering aantal guerilla's een aanzienlijke troepenmacht bond. Guerilla's die zelf achter de broek gezeten worden, zijn dit voordeel kwijt geraakt en dat was ook de bedoeling van gene raal Westmoreland, die hierbij gebruik maakte van de ervarin- Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag bekendgemaakt, dat men op 1 december een begin zal maken met het overbrengen per vliegtuig van Cubanen die naas te familie in de V. S. hebben wonen en die zich ook in dat land willen vestigen. Op grond van een onlangs bereikt ak koord zullen op deze manier 3000 tot 4000 Cubanen per maand naar Miami in Florida worden gebracht. Hiervoor zijn zeven passagiersvliegtuigen ge huurd. Men verwacht dat de „luchtbrug" in elk geval tot eind 1966 zal blijven bestaan. De V. S. nemen de kosten voor hun rekening. Vóór 1 december hoopt men intussen per schip ongeveer 2000 vluchtelingen uit de Cu baanse haven Matanzas te heb ben opgehaald. Tot dusver zijn re ruim 700 mensen met 3 schepen naar Florida gebracht. gen die het Amerikaanse leger heeft opgedaan met de strijd te gen de Hukbalahuks op de Phi- lippijnen. De Noordvietnamese geregelde eenheden zijn waar schijnlijk gestuurd om met vol ledige veldslagen zoveel troepen en materiaal te binden dat de eigenlijke Vietkongmacht van guerilla-strijders dat oude vecht- patroon weer kan herstellen. Dat de Noordvietnamezen zo hele eenheden het veld insturen is op zichzelf een compliment aan de Amerikanen voor de ef fectieve manier waarop ze inder daad het de Vietkong aanzien lijk moeilijker heeft gemaakt. Het resultaat daarvan is niet zo zeer geweest dat de Vietkong noemenswaardin sterkte achter uitging, maar wel dat het mo reel der Zuidvietnamezen er door werd gesterkt. Het werd duidelijk dat de Vietkong op deze manier geen schijn van kans had een defini tieve overwinning te behalen. En bij de bevolking die al apa thisch was gaan verzuchten dat de Vietkong dan maar moest winnen opdat er tenminste een eind aan de misère zou komen, ging de idee leven dat lieden die zonder kans op uiteindelijk suc ces hun medemensen voortdu rend in oorlogsmière hielden dan toch maar uitgeroeid moes ten worden opdat er rust zou komen. Zo verandert de insteling van de Zuidvietnamezen sterk ten- Omdat zij dat zo mooi op de televisie hadden gezien hebben twee broertjes van vijf en zeven jaar_ uit de Belgische plaats Thuin donderdagmiddag gepro beerd een trein te laten ontspo ren. Hun plan mislukte doordat de trein, die op weg was naar Charleroi, te langzaam reed en de dwars over de rails gelegde staaf opzij schoof. De bestuurder had echter een hevige schok gevoeld en rap porteerde dit bij het volgende station. De knapen bleken na de eerste mislukking al nieuwe staven op de rails te hebben ge legd, die konden worden ver wijderd voordat onheil werd aangericht. De „saboteurs" konden daar na spoedig door de politie wor den opgespoord. De 33-jarige bloemenkweker C. van der Linden uit Burger veen is donderdagavond in het „St. Elisabethgasthuis" in Haar lem overleden aan de verwon dingen die hij in de namiddag had opgelopen bij een verkeers ongeval. Het slachtoffer, dat een bromfiets bereed wilde van de Leimuiderdijk in Burgerveen het erf van zijn woning oprij den, maar kwam daarbij in bot sing met een bestelauto. De be stuurder van deze auto werd bij dit ongeval ernstig gewond en moest eveneens in het St. Eli sabethgasthuis worden opgeno men. Twee Duitse mannen en een Belgische vrouw zijn door de Rotterdamse politie betrapt bij het plegen van een inbraak in een kledingmagazijn aan de Coolsingel. Toen de politie het magazijn binnendrong hadden de inbrekers al zes overjassen met een gezamenlijke waarde van ƒ1300 klaargelegd om mee te nemen. Het drietal had de in braak goed voorbereid, want de telefoondraad in een cel aan de Coolsingel, in de onmiddellijke omgeving van het magazijn, was doorgesneden. De arrestanten, de 26-Jarige monteur H. K. M. uit Totstadt bij Hamburg, de 31- jarige naehtclubhouder S. F. uit Brussel, zijn op het hoofdbureau in bewaring gesteld. gevolge van het Amerikaans in grijpen in hun oorlog, wat onder meer tot gevolg had dat de Viet kong de steun moest ontberen die hele dorpen vaak gaven on der lichte pressie omdat de be volking fatalistisch richtte dat er toch niets tegen te doen was. Die zelfde dorpelingen, beseffend dat er wèl wat tegen de afper sing door de guerilla's te begin nen valt, krijgen de neiging door aanwijzingen het de Zuidviet- namees-Amerikaanse eenheden van generaal Westmoreland ge makkelijker te maken de Viet kong te vinden. De Noordvietnamese troepen zendingen zijn bedoeld om dit effect van de Amerikaanse in terventie te beteugelen en de Vietkong zijn oude kansen te hergeven. Een nieuw effect ont staat daardoor echter ook: dat de strijd alleen maar omvang rijker wordt doordat steeds meer troepen er bij worden betrokken. Een heviger oplaaien van de strijd die geen van beide par tijen definitief kan winn°n, opent overigens nog geen enkel vooruitzicht op een gesprek dat een eind aan het vechten kan maken. Het bestuur van de stichting „Johannes Althusius" heeft de christelijke omroepvereniging de N.C.R.V. verzocht ten spoedigste iedere vorm van samenwerking met de V.A.R.A. te verbreken, ook indien deze samenwerking plaats vindt in bijv. de N.R.U. en de N.T.S. De stichting die ijvert voor het weer tot gelding brengen van het reformatorisch vrijheids beginsel op staatkundig, sociaal en economisch gebied, heeft in een schrijven aan het bestuur van de N.C.R.V. zijn verontrus ting uitgesproken over het V.A.R.A.-programma „Zo is het" dat zo wordt gesteld „een godslasterlijk, on-christelijk, a- nationaal en gezagsondermijnend karakter" draagt. De stichting is van oordeel dat samenwer king met de V.A.R.A. uit dien hoofde „onmogelijk is voor een christelijke organisatie". Een woordvoerder van de N.C.R.V., gevraagd naar com mentaar op dit schrijven, wees er op dat de N.C.R.V. geen ver antwoordelijkheid draagt voor het gewraakte programma. Over de samenwerking tussen de om roepverenigingen werd meege deeld dat deze een consequentie is van het huidige omroepbestel en dat ook de N.C.R.V. zich con amore conformeert aan de bepa lingen inzake die samenwerking. Een coördinatie is, zo werd nog opgemerkt, in het belang ook van de kijkers. De voorzitter van de democra tische fractie in de Amerikaan se senaat, Mike Mansfield, heeft vrijdag gedurende ruim twee uur met premier Kosygin van de Sowjet-Unie van gedachten ge wisseld over Vietnam en andere internationale vraagstukken. Na afloop verklaarde hij echter dat het gesprek „geen verrassingen" had gebracht. Hij sprak van een „zeer interessant en leerzaam onderhoud", dat ook werd bij gewoond door de vier andere le den van de Amerikaanse senaat die met Mansfield een studiereis maken door Europa en Azië. Za terdag beëindigen de senatoren hun bezoek aan Moskou dat dan vier dagen zal hebben geduurd. Waarnemers in Moskou zien in het feit dat Kosygin zoveel tjjd voor de Amerikanen had uit getrokken, een aanwijzing dat het Kremlin ondanks zijn scher pe aanvallen op de Amerikaan se politiek in Vietnam graag de weg naar Washington openhoudt.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7