Gemeenteraad van Terneuzen Gemeenieraad van Terneuzen CE VR[JE ZEEUW Zaterdag 20 november 1905 gehouden op dinsdag 19 oktober 1965 gehouden op donderdag 28 oktober 1965 Pagina 10 Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rijpstra. Wethouders; M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer Raadsleden: H. Ribbens (komt later ter vergade ring), A. Ramondt, P. Fijn van Draat, R. Hol, mevr. E. Dooms—Ortelee, P. J. Huij- breeht, J. M. Hamelink, H. A. Brakman, M. J. M. van Nispen, C. J. Compiet, W. J, Weterings, J. A. de Feijter, D. Waverijn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, leden van de raad, ik heet U allen hartelijk welkom. Een eventuele mondeling stemming vangt aan bij de heer Ramondt. Ik verzoek de heren Fijn van Draat en Van Nispen, naar ik meen respectievelijk het oudste en het jongste raadslid, de heer Ribbens deze vergadering binnen te leiden. 1. Beëdiging van het raadslid de heer H. Rib bens. De heer H. Ribbens legt de navolgende eden af: „Ik zweer dat ik, om tot lid van de raad te „worden benoemd, directelijk of indirectelijk, aan „geen persoon, onder wat naam of voorwendsel „ook, enige giften of gaven beloofd of gegeven „heb. „Ik zweer dat ik om iets hoegenaamd in deze „betrekking te doen Of te laten, van niemand „hoegenaamd enige beloften of geschenken aan nemen zal, directelijk of indirectelijk. „Zo waarlijk helpe mij God Almachtig „Ik zweer trouw aan de Grondwet en aan de „wetten des Rijks, en dat ik de belangen der ge- „meente Terneuzen met al mijn vermogen zal „voorstaan en bevorderen. „Zo waarlijk helpe mij God Almachtig De Voorzitter: Mijnheer Ribbens, ik moge U hartelijk feliciteren met uw benoeming tot raads lid in de plaats van de heer Van Langevelde, die gemeend heeft zijn lidmaatschap te moeten beëindigen. Ik heb gezien, dat U al eens enige tijd zitting hebt gehad in de gemeenteraad, waar bij U een 15-tal vergaderingen bijwoonde. Het klimaat daarvan is U dus niet vreemd en ik twijfel er niet aan, dat U, opererende vanuit de „rechtervleugel", er in slaagt mede te werken aan ons gemeenschappelijke doel. De heer Ribbens: Ik dank U zeer, mijnheer de voorzitter. 2. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het aangaan van een vaste geldlening. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 3. Rondvraag. De heer De Feijter: Mijnheer de voorzitter, ik wil graag weten of het aantal woningzoekenden stijgt of daalt. De heer De Vos: Men kan niet spreken van een stijging of daling van het aantal woningzoeken den. Ik meen dat dit ongeveer gelijk blijft. U moet bedenken, dat degene aan wie een woning wordt toegewezen, niet altijd ook geregistreerd staat als woningzoekende. De heer De Feijter: Is het dan zó, dat de zeer urgente gevallen thans gemakkelijker geholpen kunnen worden aan een woning dan voorheen het geval was? De heer De Vos: Dat gebeurt inderdaad wel eens als een aantal woningen tegelijk klaar komt. De Voorzitter sluit de vergadering. De heer Weterings: Ik ben het er in feite niet mee eens, maar ik leg mij er bij neer. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot herbenoeming van de leden van de commissie van advies, als bedoeld in artikel 18 van de Woonruimtewet 1947, in welke in twee ka mers gesplitste commissie, namelijk voor de kom. en voor Sluiskil, zitting hebben. Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rijpstra. Wethouders; M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer, Raadsleden: H. Ribbens, A. Ramondt, P. Fijn van Draat, R. Hol, mevr. E. DoomsOrtelee P. J. Huijbreeht, J. M. Hamelink, H. A. Brak man, M J. M. van Nispen, C. J. Compiet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. Wave rijn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik open deze vergadering en heet U allen hartelijk wel kom. Ik wil graag, alvorens de agenda aan de or de te stellen, met een enkel woord memoreren, dat het de laatste raadsvergadering is, die de heer Sol als gemeentebode meemaakt. Wij hopen maan dag a.s. van de heer Sol afscheid te nemen, maar het lijkt mij goed nu al even stil te staan bij het feit dat hij, tot ons leedwezen mag ik wel zeggen, straks niet meer in ons midden zal zijn. Ik hoop hier maandag nader op terug te komen. Een eventuele stemming, mevrouw, mijne heren, vangt aan bij no. 3, dat is de heer Fijn van Draat. 1. Vaststelling van de notulen van de vergade ring van 30 september 1965. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wor den de notulen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. brief van het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland inhoudende de mededelms van ontvangst van de raadsbesluiten van 29 oktober 1964 en 2b augustus i9bo lot wu- ziging van de verordening op het gebruik en beheer van de begraafplaatsen; b. idem terzake van de bijzondere uitkering 1965 voor gemeentte-secretarissen, -ontvan gers en ambtenaren van de burgerlijke stand; c. een tweetal besluiten tot het verlenen van gemeentegarantie als bedoeld in het besluit bevordering eigenwoningbezit d. besluit van burgemeester en wethouders tot het aangaan van een kasgeldlening ad 5.050.000,—; e. brief van het bestuur van de Stichting „Ver- pleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland" met betrekking tot medewerking aan de eventuele verkiezing van bestuursleden, alsmede de ant- woord-brief van burgemeester en wethou ders; f. notulen van de vergadering d.d. 9 juni 1965 van de Commissie van Advies Algemene Bij standswet; g. notulen van de vergadering d.d. 22 septem ber 1965 van de raad van bestuur van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen; h. brief van de Stichting „Waarborgfonds voor het Kruideniersbedrijf" inzake vestiging in nieuwe koopcentra; i. verslag van de vergadering d.d. 4 oktober 1965 van de verkeerscommissie. De heer Fijn van Draat: Mijnheer de voorzitter, bij de stukken lag ter inzage een brief van de Stich ting „Waarborgfonds voor het Kruideniersbedrijf". Ik wil U vragen of er voor het nieuwe winkelcen trum door de plaatselijke middenstanders al be langstelling is getoond. Is het college van burge meester en wethouders van mening, dat in de allereerste plaats niet het grootwinkelbedrijf aan bod moet komen, maar de plaatselijke midden stand van Terneuzen? De Voorzitter: Mijnheer Fijn van Draat, als ik mij niet vergis is door ons college al enkele raads vergaderingen geleden medegedeeld, dat na de optie-verlening door de gemeenteraad aan de fir ma Van Vliet en Van Duist ten behoeve van het winkelcentrum, wij een gesprek hebben gehad met de plaatselijke middenstand in Terneuzen. Wij heb ben deze in contact gebracht met de firma Van Vliet en Van Duist om te trachten te bereiken dat de plaatselijke middenstand, dit geïnteresseerd is in vestiging in dit winkelcentrum, daartoe ge legenheid verkrijgt. Ons college is niet benaderd door een grootwin kelbedrijf. Ik kan op dit moment niet zeggen, in dien op een gegeven moment een dergelijk bedrijf in het winklcentrum zou komen, of dat voor de gemeente goed of slecht zou zijn. Als de gemeente groeit kunnen de belangen anders komen te lig gen, doch wij willen zien hoe alles zich verder ont wikkelt. U hebt in het plan, dat U destijds is ge toond, gezien dat rekening is gehouden met een grootwinkelbedrijf. De heer Huijbreeht: Mijnheer de voorzitter, bij de stukken ligt eveneens een brief van het bestuur van de Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden- Zeeland". Ik heb gezien dat uw college een paar gemeente-ambtenaren heeft voorgedragen, waar van één gekozen zal warden als bestuurslid. Ik zou graag ingelicht worden waarom nu ambtena ren en niet gemeente-raadsleden worden voorge dragen. De Voorzitter: Mijnheer Huijbreeht, ons college staat unaniem op het standpunt dat het over het algemeen niet gewenst is om bestuurlijke verant woordelijkheid te aanvaarden in confessionele stichtingen, zoals b.v. deze stichting er een is. Daar deze Stichting eohter zeer concrete plan nen voorbereidt in Terneuzen, waarvoor een nauwe coöperatie met de gemeente nodig is, hebben wij gemeend op dit verzoek gunstig te moeten beslis sen en in dit geval de voorkeur te moeten geven aan een ambtelijke functionaris, omdat wij ver wachten dat de voorbereidingen van het verpleeg huis vrij intensief contact zullen vragen op finan cieel technisch gebied. Wij menen in dit geval de beste oplossing te hebben gevonden. De heer Weterings: Ik ben hierover eigenlijk niet tevreden. Dezelfde vraag had ik ook willen stellen en ik had willen blijven bij het eerste idee dat U geopperd heeft, namelijk dat wij eigenlijk niet thuishoren in dergelijke confessionele instel lingen, zonder meer. Uw verdediging, dat dit nodig is in verband met voorbereiding van bouwplannen etc. vind ik eigen lijk niet juist, want dan zouden wij eigenlijk over al in vertegenwoordigd moeten zijn. Wanneer der gelijke stichtingen plannen hebben om zich hier te vestigen met een dergelijk soort Inrichtingen, heb ben wij van te voren nimmer een vertegenwoor diger in het bestuur aangewezen. Ik zie niet in waarom wij nu juist op financieel en technisch terrein vertegenwoordigd moeten worden. De plannen lopen straks toch via de ge meente, omdat men daar niet buiten kan. De Voorzitter: Het lijkt mij een kwestie van praktisch nut op dit verzoek welwillend in te gaan, waar nog bijkomt, mijnheer Weterings, dat ook in andere delen van Zeeland waar deze stichting werkt, diverse gemeenten in het bestuur betrok ken zijn. U weet, het is nogal een punt van over leg geweest waar dit tehuis zou komen. Tenslotte is de voorkeur in Zeeuwsch-Vlaanderen aan Ter neuzen gegeven. Toen dit verzoek tot ons kwam hebben wij gesteld, dat wij met handhaving van ons principiële standpunt hetgeen schriftelijk is medegedeeld aan het bestuur er om praktische redenen op in willen gaan. De heer Weterings: Er is nog een ander be zwaar. Het gaat hier om een tehuis op zuiver Protestants-Christelijke grondslag en dat is het goed recht, maar ik geloof, dat, wanneer in Zeeuwsch-Vlaanderen een dergelijk tehuis wordt gesticht, er voor andere groepen feitelijk geen plaats meer is. Ik geloof dat wij hier toch een combinatie moten zoeken en in dit geval moe ten uitbreiden met andere confessionele inrichtin gen, die gezamenlijk eventueel een dergelijk tehuis kunnen vestigen. Dat ligt toch in de naaste toe komst in de verwachting. Ik wil het woord oecu mene niet gebruiken, maar wij moeten wel ruimer gaan denken. De heer Huijbreeht; Dan denkt de heer Wete rings toch nog niet ruim genoeg, want dan zou hij de buiten-kerkelijken er ook bij moeten nemen. De heer Weterings: Daar heb ik niet direct bij stilgestaan. De Voorzitter: Ik geloof, mijnheer Weterings, dat U hetgeen U thans stelt wel los moet zien van de vertegenwoordiging van de gemeente. Zoals ik al zei hebben wij dit alleen om de genoemde redenen aanvaard, ervan uitgaande dat dit tehuis in Ter neuzen komt. Wij hebben alleen gesteld dat, als dit tehuis hier komt, het gemeentebestuur dit graag wil bevorderen in het belang van de gemeente en de streek. Als deze stichting een bredere basis zal krijgen, zullen wij ons er alleen maar over verheugen. In dien er een andere instelling in onze gemeente tot stand komt, zou eveneens een intensief contact nodig zijn met het gemeentebestuur en zouden wij dat ook zo oplossen. Kamer I (kom) 1. A. D. van Driel 2. J. Eeckelaar 3. J. Fraanje 4. D. M. Ollebek 5. J. H. Rijnberg Kamer II (Sluiskil) 1. H. A. Bi-akman 2. C. J. Compiet 3. M, A. Duine 4. D. M. Ollebek 5. J. H. Rijnberg De Voorzitter: Ik verzoek de heren De Feijter en Weterings met mij het stembureau te willen vor men. Voor alle vakatures van Karfier I worden respec tievelijk 17 stemmen uitgebracht, met als uitslag: 17 stemmen op de heer A. D. van Driel, 17 stem men op de heer J. Eeckelaar, 17 stemmen op de heer J. Fraanje, 17 stemmen op de heer D. M, Ollebek en 17 stemmen op de heer J. H. Rijnberg Voor alle vakatures van Kamer II worden res pectievelijk 17 stemmen uitgebracht, met als uit slag: 17 stemmen op de heer H. A. Brakman, 17 stemmer, op de heer C. J. Compiet, 17 stemmen op de heer M. A. Duine, 17 stemmen op de heer D. M, Ollebek en 17 stemmen op de heerJ. Rijnberg. De voorgedragen personen zijn benoemd. De Voorzitter: Ik feliciteer de heren wel met hun herverkiezing. De heren Brakman, Compiet en Ollebek verkla ren deze herbenoeming te aanvaarden. 4. idem tot benoeming van een lid van de com missie voor de gemeente-financiën (vakatu- re Van Langevelde). Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan 7 op de heer Ribbens en 10 op de heer Ramondt. De heer A. Ramondt is benoemd. De heer Ramondt neemt deze benoeming aan. 5. idem tot benoeming van een vertegenwoordi ger van de gemeente (vakature Van Lange velde) in de besturen van: A. de stichting Beschuttende Werkplaat sen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen"; B. de stichting Protestantse Ziekenzorg „Zeeuwsch-Vlaanderen". Voor de benoeming van een vertegenwoordiger in in de Stichting Beschuttende Werkplaatsen „Mid den Zeeuwsch-Vlaanderen" worden uitgebracht 17 stemmen, waarvan 7 op de heer Waverijn, 1 op de heer Ribbens, 8 op de heer De Feijter en 1 blanco. De Voorzitter: Er is dus geen vereiste meerder heid verkregen, mevrouw, mijne heren, zodat een tweede vrije stemming moet worden gehouden. De heer De FeijterIk wil mededelen dat ik een eventuele benoeming niet zal aanvaarden. Bjj de tweede vrije stemming worden 17 stem men uitgebracht, waarvan 12 op de heer Wave rijn, 1 op de heer Ribbens en 4 blanco. De heer D. Waverijn is benoemd. Hij verklaart deze benoeming te aanvaarden. Voor de benoeming van een vertegenwoordiger de Stichting Protestantse Ziekenzorg „Zeeuwsch- Vlaanderen worden 17 stemmen uitgebracht, waarvan 14 op mevr. DoornsOrtelee en 1 op de heer Ramondt en 2 blanco. Mevr. E. DoornsOrtelee is benoemd. Zij deelt mede deze benoeming te aanvaarden. 6. idem tot aankoop van de percelen Baandijk 18 en 20. De heer Huijbreeht: Mijnheer de voorzitter, als ik mij goed herinner is in een vergadering van de commissie van bijstand voor de gemeente-financiën deze zaak al eerder aan de orde geweest en ik weet dat toen de aankoop om bepaalde redenen niet doorgegaan is. Het frappeert mij dat het nu wèl, en dan zonder overleg, zonder meer in de raad komt. Ik zal er graag nader over inge licht warden. De Voorzitter: Kunt U ermede akkoord gaan dat wjj een ogenblik overgaan in een besloten ver gadering? De heer Huijbreeht: Is dat noodzakelijk? De heer De Meijer: Mijnheer de voorzitter, zo als de heer Huijbreeht al zei, hebben wij bij een vorige gelegenheid geaarzeld hierover een beslis sing te nemen. De aankoop werd toen nog niet direct nodig geacht, maar dat is al een maand of viif geleden als ik het goed heb, of misschien nog langer. W}j zijn er nu enigszins anders over gaan denken en nu moet ik U toegeven, dat wij dit nog wel even in de financiële commissie hadden kunnen bren gen. Dit is ons enerzijds enigszins ontgaan, ander zijds was de situatie wel zodanig, dat wi) dit toch wel spoedig willen afdoen. U hebt de bedragen waarover het gaat, kunnen beoordelen en U kunt daaruit uw gevolgtrekkingen zeker wel maken. De heer Huijbreeht: Het antwoord van de wet houder van financiën vind ik vaag, maar ik zal afzien van een verzoek om een besloten vergade ring. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 7. idem tot verkoop van percelen grond, ge legen in het exploitatieplan „Catspolder" aan: A. L. H. Heikens te Voorschoten; B. H. de Jonge te Terneuzen; C. W. J. Keirckhaert te Terneuzen. „bij hun beslissing om daar te bouwen er van uit ,zijn gegaan dat hier geen hoogbouw doch alleen laagbouw zou plaatsvinden. „Door thans tegen de verwachting in toch hoog- ,bouw toe te laten zal het woongenot en de leef baarheid van de bestaande bungalows en wonin- „gen aanmerkelijk achteruitgaan. Ook uit archi tectonisch en stedebouwkundig oogpunt menen „wij ernstig bezwaar te moeten maken mede ge- „zien de ruimte in en om de flats erg klein is. „Dit bezwaar zal tevens gelden voor de toekom stige flatbewoners, en vooral de kinderen onder ,hen. „In verband met bovenstaande verzoeken onder getekenden U daarom bedoelde grond niet te ver hopen voor hoogbouw en aan genoemd Aanne mingsbedrijf voor het bouwen van flatgebouwen „andere grond te verkopen die zich wèl leent voor „hoogbouw. „Mocht ons verzoek om wat voor redenen dan ,ook geen resultaat opleveren, zullen ondergete kenden overwegen zich zo mogelijk tot Gedepu teerde Staten van Zeeland te wenden teneinde „het naar huns inziens niet onredelijk verzoek in gewilligd te zien." Er staan verschillende handtekeningen onder. Misschien wilt U er mü van ontslaan deze voor te lezen want deze zijn niet allemaal leesbaar. De adressanten wonen in de Breitner- en in de Ser lippensstraat. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 8. idem tot verkoop van percelen grond ge legen aan de Breitnerstraat aan Aanne mingsbedrijf Gebr. Van der Poel N. V. De Voorzitter: Met betrekking tot dit punt, me vrouw, mijne heren, js van een aantal inwoners de volgende brief binnengekomen, die ik U graag wil voorlezen. Deze brief is gedateerd 25 oktober 1965 en gericht aan de gemeenteraad van Ter neuzen. „Edelachtbare Heren, „Ondergetekenden, allen bewoners van per- „celen gelegen aan de Serlippensstraat en de Breitnerstraat alhier, vragen uw aandacht voor „het navolgende. „Uit publicaties is gebleken, dat in Uw vergade ring te houden op donderdag 28 dezer zal worden „behandeld de verkoop van grond gelegen tussen ,de Serlippensstraat en de Breitnerstraat aan: .Aannemingsbedrijf Gebrs. Van der Poel N. V., ge vestigd te Terneuzen, zulks voor het bouwen van „4 flatgebouwen van elk 18 flats en 5 garages. .Ondergetekenden menen hier ernstig bezwaar „tegen te moeten maken aangezien de eigenaren van de thans gebouwde bungalows aan de Serlip pensstraat en de woningen aan de Breitnerstraat De heer Huijbreeht: Mijnheer de voorzitter, toen deze grond verkocht werd was het uitbrei dingsplan toch al vastgesteld? Anders zou die grond vast niet verkocht kunnen zijn. Toen stond toch in het uitbreidingsplan deze hoogbouw gepland? Ik zie niet goed in hoe wi) dit uitbreidingsplan, en vooral het daarmee samen hangend exploitatieplan, achteraf nog kunnen wij zigen. Daar zijn heel veel bezwaren aan verbon den en allereerst zou ik nog, indien de raad voor nemens is dit te doen, hierover een advies willen hebben van de stedebouwkundige. De heer Ramondt: Ik wil mij graag aansluiten bij de woorden van de heer Huijbreeht. Ik wil toch nog een paar facetten naar voren brengen. De laatste opmerking van de bewoners dat men, in geval door de raad hier niet op ingegaan wordt, naar Gedeputeerde Staten zal gaan, spreekt mij niet aan. Wij moeten ervan uitgaan hoe ons plan ligt. Zijn de plannen inmiddels gewijzigd, dan is dat een andere kwestie. Een tweede punt is nog dat deze brief eerst op 26 oktober is gedateerd, terwijl wij nu reeds een beslissing moeten nemen. De heer Weterings: Ik zou graag een antwoord willen hebben op de vraag hoeveel van de personen, die het verzoekschrift hebben gericht tot de raad, rechtstreeks van de gemeente hebben gekocht, i.v.m. het feit of voldoende voorlichting is gegeven en het uitbreidingsplan in zijn totali teit aan die mensen is voorgelegd. De heer Hol: Het lijkt mij nuttig dat in deze openbare vergadering even naar voren komt wel ke flats gebouwd zullen worden, galerij- of por tiek-flats. De heer Fijn van Draat: Ik wil mij graag aan sluiten bij de woorden van de heer Ramondt. Ik vind het moeilijk om in zo'n kort tijdsbestek iets zinnigs te zeggen over deze zaak. De heer De Vos: Het heeft ons college verbaasd dit adres te ontvangen, aangezien het bestem mingsplan, waarin de adressanten grond hebben gekocht voor de bouw van een woning, reeds is vastgesteld op 11 juni 1959 en goedgekeurd door het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland op 29 september 1959. Dit bestemmingsplan heeft dus reeds sinds jaren rechtskracht. Al die tijd is be kend geweest dat hier hoogbouw zou komen en er is zelfs dicht in de buurt, op een andere plaats, een torenflat geprojecteerd. Misschien komt deze er ook nog wel eens. Het heeft niet de minste zin te gaan protesteren tegen een bebouwing die geheel overeenkomstig het goedgekeurde bestem mingsplan is. De heer Weterings vraagt hoeveel mensen rechtstreeks van de gemeente hebben ge kocht. Dat is er eigenlijk maar één geweest. De meesten hebben gekocht via bouwmaat schappijen en makelaarskantoren e.d., de mensen zullen inderdaad dus niet allemaal dat plan heb ben bekeken, maar ik dacht, van wie men ook koopt, men er toch wel het beste aan doet even te kijken wat er in de omgeving komt. Een be stemmingsplan is altijd voor iedereen te raadple gen, ook al koopt men geen grond rechtstreeks van de gemeente. Ik geloof dan ook niet dat dit adres ook maar enige zin heeft. Bij het opstellen van het exploitatieplan is er van uitgegaan dat hier hoogbouw zou komen. Dat wil zeggen duurdere grond dan voor een gezinswoningen. Bij wijziging zou dit verhaald moeten worden op de andere gronden. Ik zou bijna zeggen, dan zouden wij al de omwonenden een navordering moeten sturen van enige duizen den guldens. Misschien dat dan veel handtekenin gen weg zouden vallen Dan- is de grond destijds immers te goedkoop verkocht en heeft die niet opgebracht wat deze na herziening op zou moeten brengen. Wij moeten echter dit verzoek zonder meer af wijzen. Wij bouwen niet in strijd met het bestem mingsplan en een beroep op Gedeputeerde Sta ten ik acht het overigens niet sympathiek dat men daarmee begint te dreigen, terwijl men nog maar een adres aan de gemeenteraad stuurt zal niet de minste zin hebben. De heer Hol: Welke flats komen er? De heer De Vos: Er komen zogenaamde por tiekwoningen in de premie-sector. De Voorzitter: Het gemeentebestuur is verheugd met deze toewijzing, die merendeels gekwalificeerd kan worden als een extra toewijzing aan onze gemeente in de premie-sector. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 9. idem tot herziening van het exploitatieplan „Sluiskil". tieplan moet verder aan de huidige kostprijzen worden aangepast en dit alles maakt het zo duur. Er is gezegd: nu liggen die prijzen even hoog al» in bepaalde plannen in Terneuzen en het eventu eel in Sluiskil kopen van grond zal minder aan trekkelijk of helemaal niet meer aantrekkelijk zijn, want men kan evengoed in Terneuzen te recht. Men heeft daar gelijk in, maar dit kan niet anders. Er is aan het bestemmingsplan „Sluiskil" heel hard gewerkt en gesnoeid om het „rond" te krijgen en dat is met veel moeite gelukt door meer bebouwing te projecteren. Wij kunnen echter Sluiskil niet zo maar laten liggen met de leiding en die dijken in het midden en met het stationsemplacement. Dat vergt ech ter veel voorzieningen. Daardoor moeten de prijzen worden verhoogd. Het kan zijn dat enkele mensen afgeschrikt zul len worden om te kopen. Dat moeten wij dari maar voor lief te nemen. Wij zien geen mogelijkheid dit nog te wijzigen. De heer Ramondt: Ik kan mij bij het standpunt van de heer Compiet aansluiten, dat het jammer is dat het plan herzien moet worden en dat het duurder wordt. In de vergadering waarin dit plan destijds is vastgesteld is toen al gezegd dat het een duur plan was, maar toch loopt het goed met de grond aankopen. Ik ben bovendien bang, dat, als men vandaag daardoor wordt afgeschrikt, men later geconfronteerd wordt met nog hogere prijzen. Bovendien gaat men nu vergelijken met de hui dige prijzen in Terneuzen en met de huidige plan nen, doch ik verwacht dat wij ook daar moeite zullen hebben onze prijzen te handhaven. De kans bestaat zeer zeker, dat deze prijzen in Sluiskil relatief goedkoper blijven. De heer Compiet: Toen ik dit voorstel onder ogen kreeg ben ik eigenlijk een beetje geschrok ken van de grondprijzen die worden voorgesteld. Toen 2 jaar geleden het exploitatieplan „Sluis kil" werd vastgesteld en goedgekeurd, vond men het niet nodig een verrekenclausule op te nemen en ik moet er bij zeggen, dat Gedeputeerde Sta ten hieraan hun goedkeuring hebben gehecht. Nu ben ik ervan geschrokken dat men met dit voor stel komt, waardoor de grondprijzen met 20 a 22 zullen stijgen. Aan de andere kant ben ik ver heugd dat er iets gedaan wordt, maar wanneer men deze prijzen in Sluiskil gaat lanceren ben ik bang dat men in Sluiskil niet meer zo vlug zal gaan bouwen als men het voorheen heeft gedaan. Voor dezelfde prijs kan men in Terneuzen en elders ook terecht. Verschillende mensen zijn voor heen naar Sluiskil gekomen omdat de grond daar goedkoper was. De heer De Meijer: Mijnheer de voorzitter, de heer Compiet, die erop wees, dat deze lijk. Eveneens is het juist dat wij bij de vaststel ling van het bestemmingsplan „Sluiskil" van me ning waren deze prijzen voorshands zonder verre- kenclausui te kunnen handhaven. Degenen, die het plan bekeken hebben, zal het zijn opgevallen dat de stroken plantsoen en de pleinen in het nieuwe Sluiskil b.v. bij de bestaande leiding met de dij ken en 't stationsemplacement zeer groot zijn en in verhouding vrij weinig bebouwing. Dit exploita De heer De Vos: Ik wou eigenlijk alleen nog deze vraag stellen, namelijk op grond waarvan de heer Compiet van mening is, dat de grond in Sluiskil goedkoper zou kunnen zijn dan in Ter neuzen? De koopprijs van de grond wijkt niet zoveel af en de prijs van het bouwrijp maken is even hoog; dat doet men niet goedkoper omdat het in Sluiskil is. De verkoopprijzen vloeien voort uit de kosten die gemaakt moeten worden. Het is prettig dat deze lange tijd lager geweest zijn, maar dat kan nu niet meer. Wij zien niet graag de prijzen omhoog gaan, maar dat is hetzelfde als in Terneuzen. In de plannen die jaren geleden zijn vastgesteld waren de prijzen ook belangrijk lager dan nu, b.v. in de plannen Katspolder en Oudelandsehoeve. Ik meen, gezien ook de feiten die de heer De Meijer heeft genoemd, dat het een duur plan is. Wij zien geen kans de prijzen lager te maken en ik ben het met de heer Ramondt eens, dat de kans bestaat dat het nog wel duurder wordt. Dat ligt er aan of de koopprijzen stijgen en of het bouwrijpmaken duurder wordt. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 10. idem tot het voorbereiden van een plan voor de bouw van een nieuwe gemeentelijke re mise. De heer Hamelink: Mijnheer de voorzitter, ik wou willen vragen of het de bedoeling is dat in de toekomst daar een reparatieplaats voor al onze eigen wagens bijkomt, zo ja, of het dan mogelijk is ons vóór die tijd een overzicht te verstrekken waaruit blijkt dat het gunstig is dat wij dit zelf gaan verzorgen. De heer Weterings: Ik ben uit de stukken niet goed wijs kunnen worden of het bedrag van ƒ10.000,voor de voorbereiding geldt voor het hele remisegebouw of alleen voor het stuk dat nu aan de orde is. De heer Ramondt: Mijnheer de voorzitter, ik heb de stukken nu niet bij me-oa De Voorzitter: U hebt ze misschien met de groenteboer meegegeven, mijnheer Ramondt? De heer Ramondt: Ik heb zelf nog genoeg groen te, mijnheer de voorzitter, maar ik meen dat de bouwkosten 60.000,zijn. Ik vraag mij af of dat voor een „aangekleed" gebouw is of alleen voor de bouwkosten. De heer De Vos: Ik wil beginnen met het be antwoorden van de vraag van de heer Weterings, die vroeg of de 10.000,-— voor het gehele gebouw of voor het gedeelte is. Ik kan mededelen dat dit bedrag voor het gehele gebouw is. Zoals U op de tekening hebt gezien zijn er een drietal fasen. De tweede en derde fase zijn bedoeld voor even tuele latere uitbreiding. Er zal echter een ontwerp voor de drie fasen worden gemaakt, waarbij het eerste gedeelte be- steksklaar gemaakt wordt en de twee andere vak ken in ontwerp gereed zullen gemaakt worden, maar nog niet nader uitgewerkt. Overigens is het bedrag van 10.000,een raming, want U weet wel dat het architectenhonorarium een percenta ge is van de bouwkosten, dus ligt het er aan hoe hoog de bouwkosten zijn. De geraamde bouwkosten ad ƒ60.000,lijken misschien hoog, maar het is de bedoeling in dit eerste gedeelte een kleine werkruimte te maken met een smeerput er bij, waardoor het doorsme- ren, wat men nu ook reeds doet, op een betere wijze kan worden verricht dan nu het geval is. De heer Hamelink vraagt of het de bedoeling is om een reparatiewerkplaats voor al onze eigen wagens te maken. Het is moeilijk te zeggen in hoeverre wij daarmee in de toekomst zullen gaan. Het is op het ogenblik niet de bedoeling een repa ratie-inrichting te maken, waarin alle reparatie wordt gedaan, maar het is de bedoeling dat de kleine onderhoudswerkzaamheden door de gemeens te zelf gedaan worden. Misschien zullen wfl daarmee nog wel verder moeten gaan dan nu het geval is, want als een bepaalde reparatie direct moet worden uitgevoerd is het soms eenvoudiger dit zelf te doen. Het is zeker niet de bedoeling nu al dure ap paratuur te gaan aanschaffen teneinde ook grote reparaties te kunnen uitvoeren. Of het daar in de toekomst nog eens van zal komen, weten wij nog niet óp het ogenblik. Wij zijn daar nu nog niet aan toe. Ik geef de heer Hamelink de ver zekering, wanneer het ooit zover zal komen, wif dan zeker, zoals wij gedaan hebben met de opzet van de reinigingsdienst, van te voren zullen uit- calculeren wat het voordeligst is en daar de raad dan vanzelfsprekend inzicht in zullen geven. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. idem tot voorlopige vaststelling van de wer kelijke uitgaven over 1964 ten behoeve vqn het openbaar kleuteronderwijs. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 12. idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 van de Lager-ondcrwijswet 1920 aan het bestuur van de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs. De heer F«n van Draat: Is bij het onderzoek gebleken wie de daders waren en, zo ja, heeft het bestuur van de schooi getracht de schade te ver halen? De heer Weterings; Ik had dezelfde vraag en ik zou ook willen vragen in hoeverre de school hier- tegen verzekerd is en of de gemeente hiertegen is verzekerd. Is bij de politie uitgezocht kunnen worden wie de daders zijn en kan daar de schade worden yerbaaldï

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4