0, kom er 'ns kijken in Babyhuis Casita Is dóita uw oog ook groter dan portemonnee UW Op de breipennen DUET BABYHUIS VOOR DE VROUW NYLONS van Parijs Zaterdag 20 november 1965 met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. U vindt er een ruime en nieuwe sortering leuke KLEUTERGESCHENKEN Speciaalzaak in Baby- en Kleuter-artikelen Axelsestraat 90 - Terneuzen CE VRI7F /F F UW Pagina 9 spaar plezierig met vraag vooral om de DUET-spaarkaart GEÏNSPIREERD DOOR VELAZQUEZ Madrid: Drie Spaanse kappers heb ben zich laten inspireren door hun onsterfelijke landgenoot, de schilder Velazquez. De kapsels dragen de na men van zijn beroemde kunstwerken. Links: Juana Pacheco", een creatie van Alphonso. Midden: ,,Ifant Mar garita", een kapsel van Felix. Rechts: „Conde Duque", een coiffure van Valentin. Onze grootmoeder zou minstens zoveel ple zier van een stofzuiger gehad hebben als wij. Haar huis was immers veel bewerkelijker dan het van de huidige huisvrouw? Ook een elek trisch strijkijzer en een wasmachine zouden haar het werk enorm verlicht hebben, om maar niet te spreken van de koelkast voor haar grote voorraden. En grootvader, die gek op goede muziek was en kilometers ver ging om een be kende dirigent te beluisteren, zouden we graag een bandopnemer, radio en televisie gegund hebben. Maar of onze grootouders nu eigenlijk zo erg te beklagen waren, zondei deze moderne, technische apparaten? We weten het niet. Wèl weten we, dat ze zeker wel degelijk goed ingericht waren, al ontbraken bij hen de elek trische nieuwigheden van dit moment. Niet, omdat er toen meer geld ver diend werd, maar omdat ze goed konden rekenen. Ook de eenvoudigste, da gelijks weerkerende uitgaven werden immers met overleg gedaan! En moest er een belangrijk gebruiksartikel aangeschaft worden, dan nam men er rustig de tijd voor om dit grondig voor te bereiden, want zulke aanschaffen warer toen bijna altijd „voor het leven". Eigendommen verwerven, bezit kweken, was toen in een huishouden eer soort levensdoel. Hebben wij het misschien aan de vooruitziende planning van onze voorouders te danken als we door eigen bezit zo'n maatschappelijk geborgen gevoel krijgen? DAGELIJKS MEER Och, we hoeven die goede oude tijd natuurlijk niet echt te be treuren. Wel is het zaak om niet al te spontaan te kiezen als we temidden van die enorme hoe veelheid technische wonderen staan. We doen het beste alles met kritische ogen te bekijken en ons een beetje schrap te zetten. Dagelijk komen er nieuwe din gen en nog nooit was er zoveel moois en begerenswaardigs te koop als nu. Het is daarom geen wonder als we zoveel mogelijk van deze prachtige en gemakke lijke artikelen willen bezitten. Niet iedereen kan zo gemakkelijk de verleiding van een auto, klein- beeldcamera, bromfiets, mixer, naaimachine of huisbar weerstaan als deze zaken zo lokkend achter spiegelende etalageruiten uitge stald staan. Sprookjesachtige artikelen, die in prachtige kleuren worden ge bracht en kwistig van vlekkeloos en glimmend chroom voorzien zijn en waarvan we al gauw geloven, dat ons geluk er een beetje van af hangt...... EN ZO GEMAKKELIJK Nu is er mèt deze technische ontwikkeling een betalingssysteem uitgedacht, waarmee we op de al lersnelste manier in het bezit van zo'n fel begeerd voorwerp kunnen komen. Er behoeft maar een klein deel van de waarde neergeteld te worden en de rest van de beta ling geschiedt in maandelijkse termijnen. Het lijkt wel een sprookje om met weinig geld op zak te kopen als een bemiddeld mens. Of het werkelijk allemaal wel zo sprookjesachtig is als het op een bepaald moment lijkt? Nee, jammer genoeg niet. Er volgt im mers een lange rij afbetalingster mijnen, die onder bepaalde om standigheden (die niet voorzien werden), wel eens heel zwaar op de maag komen te liggen. Pas dan blijkt, dat bij het kopen het oog ook wel een beetje te groot is ge weest, en dan valt, wat zo sprook jesachtig begon, bitter tegen. Door schade en schande wordt men dan wijs, maar vaak is het dan al te laat. Een ieder kan echter voor zijn gezin een eigen, door persoonlijke omstandigheden gebaande weg zoeken en vinden. De één doet hier wat langer over dan de ander, maar het is ook moeilijk, want het is meestal maar een vrij smalle weg, die tussen onze behoeften, wensen en de daarvoor beschik bare middelen doorloopt. KWESTIE VAN OVERLEG Daarom, als we een grote aan schaf op het oog hebben, moeten we eerst rustig overleggen en wéten, dat de uitgave werkelijk verantwoord is, dan kunnen we ons veel narigheid besparen. Kopen we praktisch of kopen we alleen maar om een hobby te bevredigen? In het eerste geval gaat het om een langdurig, nuttig gebruik. In het andere geval is de gebruiksduur van weinig belang. Het kan zo zijn, dat we ons kun nen veroorloven steeds de aller nieuwste snufjes te bezitten. Ja, dan hechten we bij aankoop min der waarde aan degelijkheid en aan uiterlijk. Maar als we veel nodig hebben en als we toevallig niet met een soort Zwolsman ge trouwd zijn is het meestal onmo gelijk om tegelijkertijd alle wen sen in vervulling te laten gaan. Dèn kunnen we het beste een lijstje maken met daarop de wen sen in volgorde van behoefte. MeMtmtgd* is d« huisvrouw met deze zorg belast. Bij haar komen immers bijna alle leden van het gezin met hun wensen, die, in het kader van de steeds stijgende levensstandaard, vaak de gestalte van eisen aannemen! WAT IS HET WAARD Wij hebben rekening te houden met de wensen en de verwachtin gen van allen, die ons lief zijn. Een moeilijke taak om naar aller tevredenheid te vervullen. Ge makkelijker wordt het voor ons als het gehele gezin in deze zor gen wordt gekend. Het vóór en tegen kan dan met elkaar bespro ken worden. Is dat niet het geval, dan is het zaak voor de huisvrouw, zeer wantrouwig tegenover zichzelf te gaan staan. Zij kan immers vaak, als ze heel eerlijk is, zichzelf er op betrappen, in gedachten be reid te zijn te snel een hogere prijs te betalen voor een fel be geerd artikel! Een prijs, die te ver boven het nut dat ze er van zal hebben, uitgaat? Ja, er zijn mo menten, dat er iets in ons bereid is de meerprijs te willen betalen, omdat we geloven, dat het ons prestige, ons aanzien bij onze medemensen verhoogt. Dat is ech ter maar een zeer betrekkelijk be grip. En waarom zouden we onze spullen nu juist gaan vergelijken met die van de buren of van onze vrienden, omdat hun bankstel zeker duurder is dan het onze? (Zij kunnen het toevallig wel voordeliger hebben gekregen!) KUNT NIET ALLES WETEN A Kalk of verfvlekken verwijdert men met verdunde azijn. A Vetvlekken op bruine schoe nen verdwijnen door deze schoenen uit te wrijven met water, waarin hertshoornzout is opgelost. Voeg wat kleine stukjes eier schaal bij het spoelwater voor het reinigen van flessen en u bent vlugger klaar met dit werkje. A Bevroren eieren zijn weer eet baar, als men ze drie tot, vier uur in koud water legt. A Uw overhemd bij de was door gelopen? Schoonmaken met een watje, gedrenkt in alcohol 96 Direkt daarna schoon maken met water. A Om sous-bras te wassen, moet men ze uittornen, langdurig weken in lauw water met wat zout. Daarna spoelen, in lauw sop wassen en opnieuw meer malen spoelen tot alle sop ver dwenen is. Indien mogelijk op strijken, anders extra goed in model laten drogen. Kleurstofvlekken in niet of moeilijk wasbare stoffen moet men betten met alcohol (kleur loze) of spiritus indien de kleur dit toelaat. Om lakvlekken te verwijderen moet u het hardste deel voor zichtig afbreken en daarna de overblijvende stukken voor zichtig betten met alcohol. Nee, eerst moeten we zeker weten, wat we willen en of het die uitgave waard is en dan moe ten we ons op de hoogte stellen van de prijzen van de verschillen de merken en soorten, die er zijn. Is onze financiële positie niet zo heel erg sterk, dan is het zaak, dubbel bedachtzaam te zijn, om met weinig geld zoveel mogelijk te bereiken. EERST KIJKEN 1 BETTY TEELING. We nemen er dus de tijd voor om alles rustig uit te zoeken en we aarzelen ook niet om in enige speciaalzaken te informeren. Dat kost niets. We verdienen het geld oak meestal niet gemakkelijk en vlug, dus we nemen er ook de tijd voor om het uit te geven. Thuis bestuderen we de ver schillende vouwbladen, afbeeldin gen en gegevens nog eens goed. Liefst met elkaar, want ieder heeft weer een eigen kijk en mening. We kunnen ook eens een gesprekje hebben met een derde, die ons misschien een goede tip kan geven, die teleurstellingen kan voorkomen. Tenslotte weten we dan ook wel wat we willen weten en ook welk bedrag er mee gemoeid is en hoe we de uit gave zullen financieren. Op deze manier doen we het beter dan de twee dames die we in een -winkelruit voor ons zagen weerspiegeld. De éne wees op een mooi televisietoestel in de linker hoek van de etalage. De ander vond het ook erg mooi, maar zei dat ze het toestel er naast, dat bijna 100 goedkoper was, ook begerenswaardig vond. „Och,* zei de eerste dame, „wat doet dat geld er toe. Je hoeft alleen maar even langer af te betalen!" Een sportieve trui die van voren met een rits wordt gesloten, voorzien van twee fantasieklepjes en een capuchon. Een vlotte sportieve damestrui met een diagonaal patroon voor een koele avond. VOOR BMHENOS: MEREN Monsieur Alain liet -'.en, dat voor heren de eenvoudige pullover nog steeds het fijnste is. Als grapje en eigen ontwerp showde hij ook een sportief vest in zeemansstijl, dat hijzelf op de breimachine heeft vervaardigd. Ia de collectie, welke met de bres- patronen hi vele winkels verkrijg baar is, komt nog een extra en vermeiden omaagdig niewtje naar voren. Vroeger droeg een vrouw in feest gewaad als zij het koud kreeg een stola, hetzij gehaakt, hetzij van bont. Ben bontstola is nog steeds sjiek. Voor de gehaakte s*ola komt na echter een luchtig gehaakt of ge breid jasje in de plaats, gemaakt uit zeer fijne vroi. De modellen die hiervoor wer den voorgesteld zijn bijzonder elegant en over een geklede japon gedragen maken zij een goede in druk en geven niet het idee van „die dame heeft een vest aan." Het lijdt geen twijfel of de op breien beluste vrouw kan dit najaar veie kotfjes-naar-hfaar, hand rónden. Drie op een rij, waarvan twee met opengewerkte moderne mo dellen en Alain met een hooggesloten pullover. Alle modellen zijn gebreid van Welcomme Moro-wol naar in do winkels ver krijgbare: patronen. WelhfStt neg sterker dan. vorig jaar zal de huisvlijt het komende najaar hoogtij vieren. En hi be doelen wij niet het boekenkastje dat Wim als geharde doe-het- zelver in elkaar zal timmeren. Nee, onze blik is gericht op de vrouw die zich met niet aflaten de ijver „in de pennen werpt" om Parijs na te volgen in zoomloze deux-pièces, opengewerkte jum pers en veelkleurige pullovers. Om ons eens te laten zien wat voor nieuwe modellen er in Pa rijs zijn ontworpen, is er een groep Franse mannequins in Ne derland geweest. Gèdurende de maand septembet hebben zij in verschillende ste den van ons land een collectie getoond van de nieuwste model len. Hierbij een enkel voorbeeld, om degenen die daarbij niet aanwe zig konden zijn, een kleine in druk te geven. Deze creaties zijn gebreid van een nieuwe Franse wol waarop in Ne derland nu voor het eerst de aan dacht wordt gevestigd, ïn deze wolserie komen bijzonder fraaie kleuren voor, die zeer ge schikt zijn voor de mode van het komende herfst- en wioteMei- zoen. tDe mannequins Paule, Diane en 'Andrée toonden in de show, dat u-nen met gebreide kleding niet alleen op sportief gebied een goed rfiguur kan slaan, maar dat ook Sn de avond- en cocktailkleding ■zeer goede-wmMeten

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3